PDA

Versiunea completa : Vaccin de 6 luni si febra mare

mariavet
13.07.2008, 11:04:38
Buna,

Acum 5 zile fetitei mele de 6 luni i s-a facut vaccinul (Pentaxim). La cel de 2 si 4 luni nu a avut nici un fel de reactii adverse. Acum incepand de a doua zi a facut febra, care a crescut pana la 39.5, cu toate ca la declansarea febrei i-am pus supozitor cu paracetamol, altul la 6 ore si al treilea la alte 6 ore. in cele din urma am chemat salvarea si am ajuns si la med pediatru in a treia zi de la vaccin cand am inceput un tratament soc pt combaterea febrei - nurofen alernat la 4 ore cu eferalgan.in prima zi de tratament a avut sub 38. in a doua zi 37 pana aseara cand i-a crescut brusc la 38.5. cu soetele cu otet si cartof ras am reusit sa ii cobor tempertaura. mentionez ca fetitei nu ii curge nasul si este sanatoasa asa cum ne-au spus cei 2 medici care au vazut-o. as vrea sa stiu daca cineva a mai patit asa ceva si cat poata sa mai tina febra asta. noi astazi la 12 treminam tr cu antipiretice si nu stiu ce voi face daca va reveni febra. astept safturi. multumesc mult

tatarasanu delia
13.07.2008, 11:04:39
si eu trebuie sa fac vaccinul de 6 luni m-ai pus pe ginduri o sa te anunt ce se intimpla sanatate la bebelus

mariavet
13.07.2008, 11:25:04
cel mai bine e sa fii pregatita. eu stiind ca nu au fost pb la primele doua, am stat linistita (la recomandarea medicului). tu, preventiv, dupa vaccin ii poti pune un pracetamol supozitor. marea majoritate a medicilor asa recomanda. succes si nu te panica, inca.

ianni
13.07.2008, 11:49:35
mariavet,stai linistita!este o reactie la vaccin care este foarte normala!si noi am facut febra dupa vaccinuri si am combatut-o cu supozitor cu paracetamol si altul cu novocalmin.alternant la 6 ore.poti sa-i pus si sosete cu otet diluat cu apa sau comprese reci.dupa rarerea mea supozitorul cu novocalmin este sfantcel putin la ianis isi face efectul!

sanatate si pupici la bebe!

mariavet
14.07.2008, 11:46:16
Merci ianni de incurajari. acum nu mai are febra insa i-au aprut mici pete pe scalp, fata, trunchi si abdomen. se pare ca e tot o reactie la vaccin. asteptam sa vedem ce se mai intampla. sunt destul de agitata pt ca pana acum nu am avut pb cu ea si nu prea stiu ce sa fac.

cristinica45
14.07.2008, 12:00:26
Draga mariavet imi pare rau ca fetita ta a facut febra dupa vaccin si asa mare; e normal ca dupa vaccin corpul sa reactioneze dar e pacat la un bebe asa mic sa sufere . Stii cum am facut eu la baietii mei cand le faceam vaccin: inainte sa plec de acasa le puneam supozitor de paracetamol in fundulet, ii duceam la circa ,li se administra vaccinul si cand veneam acasa le puneam compresa cu o feliuta de lamaie pe locul intepaturii. Compresa asta o alternam cu una cu apa rece dupa un timp. Puii mei nu au facut deloc temperatura si s-au simtit bine dupa vaccin.

Eu iti doresc multa sanatate si sa auzim ca fetita nu mai are temperatura. Faci cum consideri eu asa am procedat si a fost bine; tot asa voi face si cand trebuie sa merg cu Darius, baiatul cel mic la vaccin la un an sau un an si 2 luni parca, nu mai stiu cand se face.

pupici ca sa treaca!!!

ianni
14.07.2008, 12:24:22
mariavet,este posibil sa fi facut alergie la un medicament!ianis are alergie lanurofen de exemplu!vaccinul de la 6 luni l-a facut si la 2 luni daca atunci nu a facut alergie la el este posibil sa fie la medicamente!vb cu dr ei!

cristinica,se face vaccin la 1 an dtp-ul si antipolio.la un an si 2 luni se face trivalentul!

cristinica45
14.07.2008, 12:35:48
Multumesc frumos ianni, nu mai stiam ordinea vaccinurilor. Eu am scris mai sus cum am procedat la vaccinul DTP si antipolio.

mariavet
14.07.2008, 13:25:31
Medicamente nu ii mai dau de ieri de la pranz. azi la masa de la 10 i*-am dat necatrina (pt prima data) cu cereale.pana acum i-am dat piersici, banana (recomandata de medic), mar, portocala. e posibil sa fie de la nectarina??? desi stiu ca nu e un aliment alergenic....i-am dat san la 7 dimineata si nu avea nimic. la 10 s-a trezit si imediat, e drept ca nu m-am uitat atunci la pielea ei, i-am facut papa. in timp ce ii dadeam sa manance am observat fata ..care se inrosise....

ianni
14.07.2008, 16:20:34
nu cred ca este de la nectarina!sigur este de la un medicament! ianis a facut alergie la nurofen,daca nu i-ai mai dat pana acum de la el este!sau de la un medicament pe care i l-ai dat nou!gandeste-te,exclude-le pe rand si vezi de la ce!

CAMI33
06.08.2008, 17:14:56
Trebuie sa ii pui la vaccin comprese cu lamiie si sa-i pui supozitor cu novocalmin.

vstefi
09.08.2008, 16:02:53
buna,suntem si noi in aceeasi situatie cu tine.Am facut febra mare dupa ce am inceput trat am facut alergie.D-na dr spune ca sunt de la caldura dar nu cred,se accentueaza mult cind ia contact cu soarele,nu stim ce sa facem................

cristescu
12.08.2008, 14:15:57
mutumesc pt intrebarea pusa pt ca mi-a raspuns si indoielilor mele legate de febra vaccinurilor. trebuie sa trecem cu bine peste. si fata mea Adelaide trebuie sa faca vaccinul de la 4 luni si deja imi este frica pt ca la primul a avut vreo 4 zile la rand febra si am ajuns si la spital unde vroiau sa o interneze sa ii faca tratament preventiv ca poate are otita!si nu am vrut sa ne internam si a 5 azi nu a mai facut febra!daca era dupa ei o umflam de antibiotice degeaba!

madalina31
24.08.2008, 00:07:38
mariavet
la vaccinul de 6 luni, fetita mea nu a putut sa miste piciorusul, a facut febra doua zile si doua nopti, abia puteam sa o schimb, cum o atingeam puti urla de durere...........daca stiam ii cumparam vaccinul, dar atunci nu am stiut ca il pot cumpara si nu o sa doara.....iar pe cel de 1 an sau 1 an si luna i l-am cumparat si nici macar febra nu a facut!!!
sanatate si pupici:heart: