PDA

Versiunea completa : Mamici din DAMBOVITA

admin_comunitate
05.01.2008, 17:28:32
Vorbeste cu mamici din judetul tau despre doctori, gradinite, crese si multe altele.

carmen timofte
05.01.2008, 17:28:33
mai e cineva din tgv?

mariaa
05.01.2008, 20:42:52
yep! noi!

ramona.state
08.01.2008, 20:59:41
si noi ramona si ruxandra de 4 ani, micro IX

ramona.state
11.01.2008, 10:22:51
hei fetelor ati tacut? ce mai faceti?

sweetSARAH
20.01.2008, 17:54:17
CE s-a intamplat cu vechiul topic????k erau mai multe postari....nu mai inteleg nimic!!!

sweetSARAH
20.01.2008, 17:57:25
scuze....topicul care il cautam era altul...si l-am gasit.scuze...............

raluca-cornateanu
29.01.2008, 13:25:58
Nu sunt prea vorbarete mamicile din dambovita... Noi suntem raluca si Cristi de 9 luni si vrem sa vorbim cu toate mamicile din targoviste.

Andutel
30.01.2008, 15:20:36
Salutare suntem si noi din Tgv,adica Iuli si printesa ei Andreea care astazi a implinit 2ani si o luna.Vrem sa va spunem si voua La multi ani astazi daca este ziua voastra si va uram toate cele bune.

ramona.state
30.01.2008, 15:58:27
la multi ani pt andreea!! sanatate si mult noroc !!

Andutel
30.01.2008, 16:02:43
Multumim mult si voua la fel

carmen timofte
01.02.2008, 21:50:31
scuze am fost plecati o vreme. ce mai faceti? ati putea sa spuneti si zona unde locuiti?

RaluB
04.02.2008, 20:39:06
Buna fetelor! Sunt o tanara mamica din Dambovita, fetita mea are 4 luni ...si sunt cam ingrijorata k nu a luat suficient in greutate. Am nascut-o pe 24 sept 2007 si a vut la nastere 3kg si acum la 4 luni nu are decat 5,7kg.Ma gandeam sa diversific "meniul", dar ...daca e prea devreme?Mentionez k acum papa tzatzi si completare cu lapte praf NAN1, in plus ii dau si 30 ml suc de fructe.Voi ce parere aveti sa -i dau si altceva sa pape?

ellen2007
05.02.2008, 04:04:14
Buna fetelor, ma alatur si eu deoerece sunt de pe taramurile Dambovitene, chiar dc. viata te calauzeste prin alte locuri departate.... inima si sufletul raman acolo unde m-am nascut. Fetita mea are 5 luni si 2 sap. eu am inceput diversificarea de la 3 si jumatate, incepand cu suc de morcov si mar, dupa care in urmatoarea sap. i-am dat mar cu putin biscuite (inlocuind masa de la ora 10), iar la 4 luni am inceput cu supita de legume, inlocuind masa de la ora 13-14, iar dupa cca 3 ore ii dau banana, (in unele zile inlocuiesc supa sau banana cu piure de spanac si piure de cartof), i-am mai bagat de 1 sap. si branzica de casa care i-o dau cu banana. Dimineata si seara (dc. este nevoie si cere noaptea ) lapte.

PS. Fetitei mele ii merge super bine, are 9Kg , nu mi-a vomitat niciodata, kk este normal, deci nu va luati dupa medici... este bine sa te informezi ce le trebuie la varsta respectiva si diversifici totul. Eu unde stau medicul fetitei este f. multumit de evolutie.

Andutel
05.02.2008, 11:47:48
Sa stiti ca si noi am inceput diversificarea pe la 4 luni cu suc de morcovi,de mar putin cate putin dupa care am trecut la supita,mar cu biscuite si bineinteles lapte...si uite asa am crescut mari si am ajuns la 2anisori fara probleme deosebite.Totul este sa ai rabdare si sa nu-l fortezi pe bebe sa pape,mai bine incerci in alta zi.DE la patru luni poti sa incepi si cu cereale pt varsta respectiva.

luciana-simona
05.02.2008, 20:36:01
Buna mamici.Vind hainute noi si sh pentru pitici si mamici.Preturi f mici!!!!!!!!!!Detalii si poze la http://s258.photobucket.com/albums/hh275/lucianasimona/ sau id de mess simona_dragotel.Plata in sistem ramburs cu posta romana,suport taxele postale

carmen timofte
09.02.2008, 08:31:17
SALUTARE CE MAI FACETI? eu am nascut tot in septembrie 2007 pe 16 si avea 2.800g am inceput sa-i dau mar cu biscuite de la 1 luna si jumatate, i-am stors 2-3 pic de portocala in fiecare zi cam de la o luna acum, carnita si sarea sunt interzise de doctori pana la 6 luni, dar eu ii dau de la 3 luni supa de legume cu carnita (piept pui) si acum am fost la doctor si mi-a spus ca un copil de 4luni si jumatate trebuie sa aiba 5.800g asa ca nu fii ingrijorata raluB

sorica
12.02.2008, 13:48:53
buna mamici. sunt o utilizatoare noua.incerc sa ma descurc cu tastele astea pe aici sper sa si reusesc. Am o fetita de 5 ani jumate si un baietel care pe 20 feb face 4 luni. l am nascut la 36 de saptamani cu g de 2,750 acum are 6,500 si mananca numai la san.problema mea e ca nu mai face caca singur.pana acu facea de 2, 3, poate chiar 4 ori pe zi.Acum are 2 zile de cand nu a facut tre sa i bag termometrul sau supozitor daca nu e agitat si nu sta locului. se mai confrunta cineva cu problema asta? ce ma sfatuiti?

RaluB
12.02.2008, 21:11:52
Va multumesc mult pentru sfaturi...e asa de bine cand te poti consulta cu alte mamici!Acum sunt mai linistita , fetita mea Alisa-Maria a mai luat in greutate -are 6kg la 4 luni si jumatate;ii dau pe langa piureul de fructe si supica. Pe la 5 luni am sa-i dau si cereale la masa de dimineata.Sper sa-i mearga bine si sa le tolereze.Multa sanatate bebelusilor vostri!

RaluB
12.02.2008, 21:20:01
Buna Sorica! Si eu m-am confruntat cu problema asta cand fetita mea avea 3 luni si i-am dat suculet de morcov cu mandarina(sau clementina..care e mai dulce)-max. 30 ml si s-a rezolvat problema.Numai sa nu abuzezi de morcov.Eu i-am dat sucul cu lingurita, chiar daca e mai greu, ca sa se obisnuiasca cu ea.Dar daca nu accepta il poti da cu biberonul.Multa sanatate!

ramona.state
13.02.2008, 11:43:00
sorica, eu am incercat cu debridat. prescris de medic.intreaba dr tau. este pt reglarea tranzitului intestinal. problema se va rezolva dupa ce incepi diversificarea.......pana atunci mai apar astfel de probleme

ellen2007
14.02.2008, 00:33:33
Sorica si eu m-am confruntat ce asemenea prob., dar nu te ingrijora atata timp cat este alaptat numai la san nu sunt prob., un bebe poate sa iasa afara si la 2-3 zile atata timp cat nu ai trecut la diversificarea alimentelor, stai linistita si nu-i mai da copilului tot felul de tampenii, eventual dai putin ceiut de musetel si o sa vezi ca totul o sa intre in normal. Eu nu sunt de acord cu medicamentele chiar dc. dr. iti spune....incearca mai intai cu putin suculet de morcovi, putin ceiut si vezi ce se intampla......Astept vesti bune!!

ellen2007
14.02.2008, 00:39:44
RaluB, este totusi micut ptr. mandarine, clementine, portocale, eu asa zic....si sa nu uitam ca aceste citrice sunt acide si dau in cele mai multe cazuri intoleranta, eu fetitei mele am incercat sa-i storc putina portocala si imediat a aparut o iritatie pe ea, in general acest tip de citrice se dau de la 8 -9 luni, acum depinde si de copil...cum credeti! Va pup!

ellen2007
19.02.2008, 02:10:35
Fetelor nu mai ziceti nimic!!!!!!!! Ma tot uit pe aici sa vad ce noutati mai sunt si nimic........

ramona.state
19.02.2008, 11:09:26
eu nu prea am mai avut timp......dar promit sa recuperez.am fost "ocupate" cu carnavalul de la gardinita....nebunie mare ...costume si dans.....si mai nou invatam alfabetul....cate 3 litere pe zi.....

ellen2007
19.02.2008, 16:52:02
Mai,mai ce domnisorica......

ramona.state
20.02.2008, 16:14:47
ati vazut ca a venit primavaraaaaa !!!! inseamna ca ne intalnim prin parcuri nu doar pe forum. voi pe unde stati in oras?

ellen2007
20.02.2008, 17:27:08
Offff cat as vrea sa ma plimb prin Tgv. dar sunt prea departe in US si venim decat o data pe an in tara. Dar cine stie, viata este un labirint....eu ma simt acasa cand vb. aici cu voi. Imi este tare dor de locurile natale!!!

RaluB
21.02.2008, 21:13:16
ellen2007,suculetul eu l-am dat destul de devreme chiar daca o alimentam la san pentru aportul de vitamina C...mai alec acum in sezonul rece( mai era si epidemia de gripa)...la inceput i-am dat o lingurita si treptat am ajuns la 30 ml. cred k depinde si de toleranta copilasului. Fetita mea e sanatoasa si se simte bine...asa k iti doresc multa sanatate si puiutului tau!

finante
05.03.2008, 15:36:51
1. Sa ne gandim la viitorul lor. Vizitati si cereti detalii: http://plusprofit.blogspot.com/2008/02/contul-de-viitor-pentru-copii.html

2. Castigati bani prin inregistrare pe internet - sistem DubaiMLM:

http://plusprofit.dubaimlm.com

Sanatate si bucurii alaturi de copii!

UBYTIKA
06.03.2008, 14:31:55
buna,mamici din DB!!!!!e prima oara cand vizitez ac parte de forum!azi ma alatur voua...eu sunt detinatoarea unui baietel de 11-aproape-luni,care momentan doarme si asa pot vb cu voi caci altfel nu se poate!!!!noi nu suntem din tgv,dar stam fff aproape de oras..avem 5 dintisori,11-12 kg,nu suntem mofturosi la mancare,dar mancam si acum laptic de la mami,dormim dupa-amiaza 2 ore dar si noaptea!!!!!mai avem momente de agitatie dar totul trece...sper sa ne impartasim de acum inainte ganduri si trairi..numai bine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

raludydy
09.03.2008, 23:46:46
Buna mamicilor din TARGOVISTE!Noi suntem Raluca si Diana Maria din cartierul ANL Sagricom.Un pic cam departe de oras dar important este ca avem casa noastra.Observ ca nu prea se intra pe acest topic dar daca are careva dintre voi copilul la gradinita step by step din micro 6 as dori sa aud cateva pareri pro sau contra.Noi ar trebui sa incepem in aprilie.

gabitza21
10.03.2008, 00:02:23
stie cineva daca dr Baros este un doctor bun? a nascut cineva cu el?daca da are anumite tarife pt nastere sau cezariana?

UBYTIKA
10.03.2008, 14:27:10
despre fiecare medic sunt pareri pro si contra!fiecare medic are tariful lui...daca pot spune asa..dar m depinde si de pacienta,cat e dispusa sa dea.eu asa cred!sa fii sigura ca nu o sa auzi numai lucruri bune despre dr.parerile sunt impartite!!!!acum ramane la latitudinea ta!eu de ex am nascut prin cezariana la dr Florescu si tot el m-a monitorizat in per sarcinii si nu am nimic sa-i reprosez!!!!cand o sa raman insarcinata iarasi, tot la el o sa apelez!medicul tb sa fie si medic si OM in acelasi timp!

ramona.state
12.03.2008, 15:02:11
eu am toata stima pt dr lambrache. mie mi s-a parut de nota 10

ramona.state
13.03.2008, 10:17:42
PENTRU RALUDYDY

fetita mea este la gradinita nr 8 din micro IX. eu sunt foarte multumita. una dintre aducatoare este tanara si se implica foarte mult. in fiecare zi vine acasa cu ceva nou invatat.

raludydy
13.03.2008, 16:37:49
Multumesc pentru raspuns ramona.state dar deja am inscris-o in micro 6 pe Diana.Inainte sa ma mut am locuit chiar aproape de aceasta gradinita(si eu tot acolo am fost) si daca n-o sa o pot lua eu sau tati la 4 se v-a duce unul din bunici fiind aproape.Sper sa ne descurcam ca deja pe 30 martie face 3 ani si ma mari emotii de cum o sa reactioneze.Pentru viitoarele mamici de mai sus eu am nascut cu dl. doctor Predoi Silviu la Bucuresti si am fost mai mult decat multumita de el atat ca doctor cat si ca om,nu este deloc "ciubucar".Eu am nascut in martie 2005,normal cu peridurala si m-a dus cu totul 3mil.lei vechi (doctor,anestezist,neonatolog,asistente).Bineintel es ca parerile sunt impartite si doctorul care iti face tie bine este cel mai bun.Oricum indiferent de doctor eu va doresc nastere usoara si copii sanatosi!Va pup dulce!

ellen2007
14.03.2008, 06:42:50
Buna, fetelor in sfarsit..... am avut si eu ce sa citesc de pe la noi...., vreti sa stiti ce preturi sunt aici in US daca nu ai insurence (asigurare)??? Eu am nascut in august 30-2007 si m-a costat 7.000$ (si este o suma modica ca in alte state este mult mai mult) si asta ca am avut toate analizele din tara facute, aaaa stati sa va mai spun ca dupa ce m-au externat tot ne-au mai venit de plata...ba ca mi-au luat sange mie, copilului...etc in val de 500$, deci cei 7,000$ nu a intrat decat doctora, nasterea, statul in spital adica 2 zile bineinteles mancarea care era la comanda ce vroiai si cam atat... imi este lehamite de sistemul sanitar de aici si de multe altele....dar asta este viata te calauzeste pe unde nu te astepti.

Stiu ca si acolo sunt dr. f. buni (eu am fost sub observatie 5 luni la dr. Vladareanu de la Elias si nu am ce sa-i reprosez), chiar mai buni decat aici asta din propria mea experienta, diferenta este ca aici serviciile sunt ireprosabile (asistentele stau numai pe langa tine si nu stiu ce sa-ti mai faca ...asa cum sunt si la clinicile particulare din ro), eu una nu am tinut sa nasc aici dar sotul meu este de 16 ani aici si nu am avut incotro dar cu banii astia o cresteam pe fetita pana la 5 ani.....Asa ca peste tot trebuie sa dai (aici nu se da spaga), aici platesti la caseria spitalului.

neagucamelia
18.03.2008, 15:22:05
buna ,numele meu este Camelia,sunt din Targoviste si ma bucur tare mult ca v-am descoperit,asa pot comunica si eu cu mamici din orasul meu.S-a discutat ,am vazut ,despre dr Florescu, nu ma pot abtine sa nu spun si eu ce dr de doi lei este.Eu in prezent am o fetita de 6 luni si jumatate aproape,o mica printesa,sanatoasa si frumoasa.Referitor la d-nul dr.:aveam 4 saptamani de sarcina cand am mers prima data la cab lui particular,facusem testul,imi iesise pozitiv,dar asteptam si confirmarea doctorului.Si acum imi aduc aminte,era intr-o sambata.am mers impreuna cu sotul la cabinet,f entuziasmati si fericiti ca o sa avem un copil,imi vine randul,ma consulta pe masa,apio imi face o eco endovaginala,ma pune si la ecograf,ca intr-un final sa-mi spuna ca nu stie daca sunt insarcinata(asta in prima faza),apoi ca totusi as fi si ca s-ar putea sa fie sarcina extrauterina......Am iesit total ametita de la acel control,va dati seama ,sotul ma astepta afara,f emotionat sa-i spun ca o sa avem un copil si ca totul este bine,eu aveam lacrimi in ochi,am platit si am plecat.Pe drum i-am povestit si sotului ce s-a intamplat si a ramas si el afis,nu m-am lasat si am mai mers la alt ginecolog pt control(nu mai puteam ,eram speriata ,eram enervata)si bineinteles,dintr-un simplu control pe masa mi-a spus ca sunt insarcinata in 4 sapt si ca totul este bine,am rasuflat usurati si eu si sotul,dar oricum ramaseseram cu un gust amar de ceea ce se intamplase mai devreme,dar asta e....acest dr Florescu m-a mai chemat peste vreo 2 sapt din nou la control si apoi peste alte doua sapt,cand m-a deranjat f tare comportam lui:desi la cab particular,unde plateam niste sume deloc de neglijat,s-a comportat cu mine de parca eram un neica nimeni de pe strada(desi si eu sunt cadru medical),atunci am zis gata ,eu la ac dr nu mai merg(iar altul mai bun nu cunosteam)si nu m-am mai dus.O buna prietena mi-a recomandat pe cineva de sp Universitar,am mers la cab lui particular,am fost extraordinar de multumita,va dati seama ca am urmat la dansul,desi am avut probl pe parcursul sarcinii,eu am avut mare incredere in ac om si totul a fost ok ,am nascut in septembrie o fetita minunata si sanatoasa(sp Universitar),conditiile din sp au fost destul de bune,asistentele s-au comp[ortat destul de bine(mai sunt si mici exceptii)iar dr a fost la mare inaltime,nota 20+.Acum stau si ma intreb daca urmam la dr Florescu,la probl pe care le-am avut in timpul sarcinii,mai aveam eu copil in ziua de azi??????????????????ii multumesc bunului Dumnezeu ca mi-a luminat mintea si am plecat de la el,(plus ca apopi am auzit multe rele despre el si m-am bucurat inca odata ca am renuntat la el)asa ca fugiti de el cat de mult puteti.

carmen timofte
18.03.2008, 22:24:02
eu am nascut cu florescu pt ca era de garda dar am dus sarcina cu dr blanuta di micro 5. mie mi s-a parut un dr f bun desi nu i-am bagat nici un ban in buzunar mai ales ca era sa mor pe masa de nasteri. singura problema care am avut-o a fost ca nu a vrut sa-mi dea drumul acasa a 3 zi pt ca nu ma simteam bine si asta ma facut sa am iar cateva crize asa ca a trebuit sa dau semnatura sa plec acasa

sorica
20.03.2008, 12:53:40
buna mamici. multumesc pt sfaturile voastre. Am incercat tot ce ati spus voi si degeaba. Am fost la dr i am dat si debridat si tot nimic. Acum am inceput si cu suculetul de morcov, de mar si de para. acum mancam numai mar cu para. tot degeaba. De sambata incepem cu supita de zarzavat. Azi am implinit 5 lu nisoare. speram ca pana la urma se va reglementa.

mihaiela
24.03.2008, 16:41:37
cine vrea sa castige bani in timp ce urmareste siteurile favorite, accesati urmatorul link

http://bux.to/?r=misu19752003

tot ce trebuie sa faceti este sa dati click pe niste reclame si in timp ce ele ruleaza pe ecran puteti sa continuati sa navigati pe siturile voastre favorite. o data ce v-ati inregistrat pe linkul de mai sus accesati surf ads si apoi clickati pe siturile respective. este foarte simplu si va ajuta sa mai castigati ceva bani cat navigati pe internet

floris79
02.04.2008, 16:54:08
Buna mamici din Dambovita! Eu sunt din Pucioasa, dar am nascut cu dr Tomescu la TGV. Pot sa va spun ca a fost ff bine, totul a decurs normal, iar acum am o fetita de aproape 11 luni care este comoara noastra! Mai este cineva din Pucioasa? Am observat ca toate mamicile de pe acest topic sunt din TGV...pupici la mamici si bb-ei!!

georgialex
02.04.2008, 22:27:16
Buna mamici! Eu sunt din Tgv. Ma bucur f. tare ca v-am descoperit. Vreau sa va spun ca am tot respectul pentru d-na dr. Lambrache. Datorita ei am azi o dulceata de baietel care are 9 luni. Il iubesc enorm si ii multumesc d-nei dr. din suflet. E un medic. f.f.bun(din pct. meu de vedere).

pufymic
09.04.2008, 15:22:35
Un mod simplu si rapid de a face bani , mai ales pentru mamicile care stau acasa....

Trebuie doar sa accesati pagina de mai jos, sa va faceti cont si apoi sa deschideti paginile de la Surf Ads una cate una si sa navigati pe ele 30 de secunde!

http://bux.to/?r=pufymic

E f Usor!Si rapid...si ieftin!Succes!

bebeli
11.04.2008, 14:38:54
camelia, eu cred ca doar URA FATA DE LUME IN GENERAL te poate face sa vorbesti asa...

isabela73
03.05.2008, 15:40:25
Imi pare rau pentru neplacerile suferite cu dr. Florescu. Din cate stiu in primele 4 saptamani sarcina nu poate fi confirmata ecografic deci ipotezele medicuui legate de o eventuala extrauterina mi se par pertinente. Eu mi-am monitorizat sarcina in Bucuresti la un medic foarte bun si atunci cand m-am programat pentru confirmarea sarcinii mi-a specificat clar sa nu vin mai devreme de 5 saptamani.

JuliaSM
10.05.2008, 01:46:46
Pentru ca nu mai avem loc de atatea hainute si tot pentru ca am vazut ca se poarta,oferim si noi la vanzare ceea ce ne prisoseste.

Puteti vedea asta la http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/imbracaminte%20copii%20primavara-vara/ ,iar pentru contact lasam adresa de e-mail juliaheartbeat@yahoo.com.Acelasi ID e valabil si pentru YM. :)

Multumim pt timpul acordat.

Julia si prunca

mami_leo
11.05.2008, 09:21:08
salut mamici va invit pe toate la mamici de 2008/cafeneaua mamicilor chiar daca nu sunteti mamici de 2008

JuliaSM
12.05.2008, 20:23:13
Am adaugat in albumul nostru hainute si incaltaminte pentru mami,lejerie intima noua dama,jucarii noi sau in stare foarte buna si diverse altele,la preturi foarte accesibile.

http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/jocuri-jucarii/

http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/lenjerie%20intima%20dama/

http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/imbracaminte%20dama/

http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/incaltaminte%20dama/

http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/diverse/

Va asteptam si va multumim anticipat.

negutcorina
13.05.2008, 00:09:53
Am d3 injectabil de vanzare,termen valabilitate dec. 2009.Pret 30 ron/fiola.negutcorina@yahoo.com

sorica
17.05.2008, 09:48:11
http://www.proges.ro/oraselul-proges/participant/cipri-242.html va rugam ne dati si noua un vot sa progresam? Multumim

andaluizabanu
20.05.2008, 19:16:29
buna,ma numesc anda si sunt din tgv.de aprox 2ani locuiesc in germania,dar descoperind acest topic ma simt mai aproape de locurile natale.am o fetita de 3 ani si2 luni,pe nume alessia.de nascut am nascut la bucuresti la sp.elias si am fost f multumita. ce mai e nou prin tgv?

JuliaSM
20.05.2008, 21:12:12
Am postat tot felul de rochite dragute si hainute de vara,la preturi rezonabile.

http://s302.photobucket.com/albums/nn116/JuliaSM/imbracaminte%20copii%20primavara-vara/

Va astept cu impresii sau intrebari la email juliaheartbeat@yahoo.com . :)

neagucamelia
05.06.2008, 09:35:17
nu te supara pe mine,dar cred ca nu sti ce vorbesti,daca esti mamica,inseamna ca nu ai trecut prin stresul prin care am trecut eu,iar ceea ce am spus mai sus este parerea mea despre ac doctor si nimeni nu mi-o schimba,poate ca daca vei trece si tu prin asa ceva(ceea ce nu-ti doresc) asa ai sa-i intelegi si tu pe altii,iar "URA FATA DE LUME IN GENERAL" este doar o aberatie

flore75
29.06.2008, 00:29:57
suntem pe ultima suta de metri la concursul mini echipa nationala de fotbal;

daca va place poza piticului meu va rog sa votati azi pana maine inclusiv

daca lasati link, noi va vom vota in continuare, chiar daca concursul se incheie

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=detailPage&showAlbum_poze=93275

va multumim

brenda_6_2007
29.06.2008, 01:02:44
Vrem si noi un vot,va rugam!Multumim! http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=detailPage&showAlbum_poze=94377

IRINUCA
04.07.2008, 16:03:57
BUNA!ma numesc Irina si am un baietel de 1an(fara o saptamana pe 10 iulie e ziua lui).sunt de acord cu tine in ceea ce-l priveste pe dr. Florescu, si nu are nici o legatura cu "ura fata de oameni".eu cand mergeam la el la cabinet ma trata ca pe ultimul om,ma facea sa ma simti prost ca am ramas insarcinata si imi spunea mereu ca am placenta prea jos si daca fac efort s-ar putea sa ajung la avort.iti dai seama cum suna cuvantu "avort" in mintea unei femei care isi doreste un copi!!!???asa ca m-am dus la un alt doctor in Bucuresti(este directorul Spit. Filantropia si a ramas doct. meu in contiunuare),unde am si nascut.si el nici nu a pomenit ca ar fi ceva in neregula cu placenta.ba din contra mi-a spus ca e totul in regula(oricum am citit dupa aceea ca majoritatea femeilor insarcinate au placenta mai jos decat trebuie,deci pana la urma nu era nimic anormal).nu mai spun ce bine ma simteam cand ieseam din cabinetul lui de fiecare data cand mergeam la control, parca eram dupa o sedinta de masaj de relaxare.eu nu le sfatuiesc pe gravidute sa fuga de el, dar sa informeze bine inainte, pt ca sanatatea lor si a copilului lor e mai presus de orice si este foarte important ca sarcina sa fie monitorizata de un doctor competent.

IRINUCA
04.07.2008, 16:08:33
buna! poate sa-mi spuna cineva daca exista vreo cresa buna in Tgv.?

pupici

IRINUCA
04.07.2008, 16:12:04
Ps.mesajul meu de mai sus era pt neagucamelia.

sunt nou inregisrtata si abia invat regulile.

sorry

neagucamelia
14.07.2008, 15:37:31
IRINUCA,imi pare sincer rau ca ai trecut si tu prin asa ceva,dar este bine ca pana la urma ti-ai dat seama de situatie si ai mers la alt dr.Sa-ti traiasca baietelul,sa fie sanatos si voi pe langa el,pupici

IRINUCA
18.07.2008, 11:37:40
Merci la fel.pupici si voua

crysssy
12.08.2008, 12:08:45
cine poate sa imi spuna si mie despre fumat in timpul sarcinii?

ana07
24.08.2008, 04:12:02
BUNA FETELOR!!!SUNT SI EU DIN TG SI AM O PRINTESA DE 16 LUNI.NE ESTE DOR DE CASA CACITRAIM F DEPARTE .DE CASA..CE MAI ESTE NOU PRIN TGV....UN SFAT PT VIITOARELE MAMICI-MERGETI IN BUC SUNT DOCTORI F BUNI SI AI DE UNDE SA ALEGI.

roxyanne
10.11.2008, 22:43:48
si noi suntem din targoviste - Roxana si papusa Daria

katrinel_80
05.12.2008, 21:34:09
si noi suntem tot din Tgv...
dar se pare ca aici nu prea mai e nimeni.... linisteeeee.....

aurora15
11.02.2009, 19:35:58
Salut . Noi suntem Aurora si Daria (9 luni). Stie careva un doctor ORL bun in Targoviste? multumesc.

andreea ionescu
17.02.2009, 21:24:27
buna, am si eu un pui de 10 luni care cantareste 13,5 kg si are cca 85 cm; stie cineva sa-mi recomande un medic bun in bucuresti sau tgv; eu sunt din moreni

oana.bi
26.02.2009, 19:27:23
Buna,sunt Oana as vrea daca se poate sa imi dea si mie cineva informatii despre gradinitele din targoviste...daca sunt unele mai bune ca altele.In prezent locuiesc in Castellon Spania dar la toamna,as vrea sa ma intorc si sa imi inscriu fetita la gradinita.va rog mult ajutati-ma

adreea_edy
31.03.2009, 15:35:35
buna !eu sunt din branesti,chiar mi-ar face placere sa discut cu mamici din dambovita!baietelul meu are 2 ani si 6 luni si deja................e PICTOR.........pe pereti...........vreau un sfat!cum sa-l fac sa nu mai coloreze peretii?

roxana11
09.05.2009, 23:48:39
Buna mamicilor! Ma numesc Roxana si am un baietel Razvan care acum are 6 luni si 2 saptamani. Suntem din Moreni si abia am descoperit site-ul acesta. Am nascut prin cezariana cu dr Lambrache si sunt foarte multumita. Referitor la spitalul din Tgv sunt foarte revoltata si conditiile mie mi se par naspa, iar atitudinea asistentelor din spital lasa de dorit. Cam atat pentru inceput. Multa sanatate la bebei!

babybrother
12.05.2009, 18:36:45
buna mamici din targoviste..cam putina lume pe-aici...haideti k avenit vremea frumoasa...haideti in parc cu prichindeii..sa ne cunoastem.eu stau in micro6,si am o fetita de aproape 3 ani!pupici

oana.bi
15.05.2009, 19:36:39
Buna,numele meu este Oana si am o printesica de 2 ani Bianca-Maria,suntem din Targoviste dar in prezent nu locuim acolo desi tare am vrea...Am vrea si noi informatii despre gradinitele din micro 6 daca cineva ne poate spune ceva..va multumim anticipat

mihaelaelenarizea
22.06.2009, 10:37:32
Buna, Eu sunt Mihaela si am doi ingerasi. Un baietel de aprope 6 ani si o fetita de 1 an. Am incercat de multe ori sa intru pe forumuri, dar cam pustiu.
Gradinita fiului meu este in micro 6, nr.14. Suntem multumiti, mai ales ca va fi al 5-lea an de cand o fregventam. Venim aici de la 2,6 ani (inca de la cresa). Primul an nu prea a fost super, adica la cresa, dar apoi am avut parte de o grupa buna si educatoare ok.

charlieze
06.07.2009, 20:32:00
ma gasiti pe charlieze (around) yahoo.com
cand am nascut ne am agitat si acum am ramas cu ele noi si super...Infacolul e mai bun decat Bonisan sau Epumisan sau S sIMPLEX etc si e acelasi pret...cine cunoaste se va bucura de ele...succes

GraweRomania
03.08.2009, 17:08:24
Buna ziua,
Prin aceste randuri in doresc sa vin in ajutorul tinerelor mamici.
Dupa cum stiti "Cea mai mare avere sunt copiii ". Dar care este averea copiilor?.
ATENTIE ! Cresterea taxelor scolare pune tot mai multi parinti in dificultate financiara.
Compania Grawe Romania are deosebita placere de a va prezenta un plan de economisire destinat copiilor, ce are la baza oferirea unei garantii financiare, pentru viitorul student, sau pur si simplu viitor adult care la inceput de viata va avea nevoie de o suma de bani.
Alternativa economisirii din timp a unei sume de bani este contractarea unui credit atunci cand copilul va merge la facultate si va avea nevoie sa-si plateasca studiile si, pe masura bugetului, chiria. Produsele de economisire si cele de creditare acopera desigur nevoi diferite, in functie de "urgenta" banilor. Dar in definitiv, "De ce sa platesti dobanda cand poti sa primesti?", mai ales ca nevoia copilului de a merge la facultate nu e ceva neprevazut.
Pe termen lung, de peste 10 sau 15 ani, un asemenea pachet financiar se dovedeste a fi mai profitabil decat depunerea lor in sistemul bancar.
Pentru a va face o idee ce inseamna un asemenea pachet va dau un scurt exemplu. O tanara familie cu un copil de 1 saptamana
Pentru o Prima Anuala de 1800 ron (platibila o singura data pe an), Suma Acumulata la finalul contractului este de 95.226,84 ron. Suma aceasta de bani o poate primi copilul integral sau sub forma unei rente/dota dupa cum decide parintele.
Daca aveti intrebari nu ezitati sa ne contactati: 0720 512 434
Grawe Romania
www.grawe.ro

angel_ioana
03.08.2009, 23:37:26
buna mamici din Dambovita.....cred k sunt cea mai nou p acest topic.....puiutzul meu are 5 luni si 2 saptamani si e un ingeras....are 9kg si 200g si 75 de cm....citeam toate postarile de aici si am ramas putin uimita....nu imi vine sa cred ce se spune despre dr Florescu.....eu am unmat toata sarcina la o doamna doctora din Bucuresti(Policlinica Titan) ...dar ziua cea mare m-a prins acasa in vizita la parinti ..deci am ajuns de urgenta la Spitalul judetean unde de garda era domnul doctor Florescu....cu mine s-a purtat minunat mai ales k dupa 2 ore de la nastere am avut hemoragie interna si era sa ajung in sala de operatii pentru scoatere de uter.....dansul s-a conportat extraordinar fata de mine...tinand cont k de la ora 6 de cand a pornit hemoragia pana la ora 14 dansul nu a plecat de langa mine tinand cont k intrase de garda in acea noapte..

alyalina
06.10.2009, 18:59:55
buna!eu am o fetita de 1 an si o luna.am avut si noi problema asta si Debridatul nu a avut nici un efect.la noi s-a rezolvat de la sine.bafta!:thumbs:

alyalina
07.10.2009, 19:29:56
Buna mamici!Eu sunt din Pietrosita si am o fetita de 1an si o luna.Am nascut prin cezariana cu Tomescu si a fost totul ok.

tatucatalina84
18.11.2009, 17:24:26
buna fetelor...........si eu am o obiectie la adresa medicului florescu.eu sunt din pucioasa si am urmat la dr raluca matei pana la 7 luni ,iar dupa aceea m-a redirectionat catre acest dr din tgv pt ca acolo aveam de gand sa nasc si cu dansul bineinteles,si sa va spun ca m-a chemat de 5 ori la cabinetul particular unde lua cate 100 lei per consult si eco si nu imi spunea mai nimc,eu eram obsedata sa imi spuna ca e copilasul bine pt ca pe perioada sarcinii am avut pb cu ea,la 4 luni s-a vazut la eco ceva la inima copilului care s-a infirmat pe la vreo 29 sapt,dar sa revenim si mare lucru nu imi zicea ,era interesat doar daca vreu cezariana si i-am spus ca o femeie adevarata e cea care trece printr-o nastere naturala si cred ca asta l-a deranjat tare,iar pe la 39 sapt m-a chemat in spital sa imi provoace nasterea,eu m-am dus pregatita cu bagaje cu tot ca de ma duceam sa nasc,iar dansul m-a tratat ca pe o necunoscuta,in plus de asta m-a consultat jos la urgente si cu stupoare imi zice ca el nu aude inima copilui,culmea ca mie copilasul imi misca tot timpul,si ca sa vada daca totul e k sa vin ziua urmatoare la cabinetul lui particular ca sa scuture de alti bani aruncati in vant,rusine rusine rusine pt dnul dr ca totusi suntem femei,nu animale.va pup fetelor si grija mare inainte de a va alege dr ginecolog

bulinut
03.12.2009, 13:59:57
Buna fetelor . Si eu sunt din Targoviste si am nascut aici cu dr Tomescu. A fost totul ok si am nacut prin cezariana pe 20 febr. Pana in luna a 6 am fost pa Promed la dr Tarig dar era prea complicat sa ma duc sa nasc in Bucuresti si asa am ales optiunea de a naste in Tgv. Colegele l-au recomandat pe Dr Tomescu si chiar am fost multumita de dansul mai ales ca am mers din luna a 7 la el cand putea sa faca figuri si sa ma refuze. Dar cu spitalul aveti dreptate ca este jalnic

maya_mr
06.12.2009, 01:57:37
buna,fetelor.sunt din sateni si am un baietel de 5 luni .eu am urmat pe toata perioada sarcinii la dr blanuta,care este o profesionista.mi-a spus ca o sa am baietel din luna a 3 de sarcina si mi-a prognozat data nasterii intre 7 si 11 iulie,iar eu am nascut pe 9,foarte aproape de ce mi-a spus dr.eu am fost f miltumita de d-na doctor,chiar daca am nascut cu moasa care era de garda atunci.sanatate pe aceasta cale moasei care s-a comportat extraordinar,in ciuda problemelor pe care le-am intampinat atunci.

admin_comunitate
17.12.2009, 16:10:06
Buna mamici,
am deschis o noua sectiune pe mami.ro, <a href="http://www.mami.ro/sanatate/">SANATATE</a>. Avem si liste cu cabinete medicale, insa pentru a fi cat mai complete, avem nevoie de ajutorul vostru. Asadar, va rugam sa selectati din lista de <a href="http://www.mami.ro/sanatate/cabinete-medicale/">AICI</a> judetul vostru si sa ne lasati un mesaj cu
<ul>
<li>numele doctorilor la care mergeti</li>
<li>specializarea (noi avem liste cu pediatri, ginecologi si medici de familie)</li>
<li>adresa cabinetului</li>
<li>numarul de telefon (fix sau mobil)</li>
</ul>
iar noi le vom trece apoi in liste.
Redactia mami.ro va multumeste:)

madalina262007
24.02.2010, 03:44:06
BUNA! pentru viitoarele mamici si pentru mamici: la multi ani!va spun mai devreme pt 8 martie...nu stiu cand mai intru pe net in perioada asta...pana la jum lunii martie asa ca va salut! sunt madalina din tgv.am un baietel,o vedeta de baiat de 1 an si 8 luni........nici nu stiu cand a crescut........nici acum nu pot sa cred ca sunt mamica! si l-am crescut greu.......Eu am mers de la inceputul sarcinii la dr.florescu si am ales sa fac cezariana cu toate ca acesta a insistat sa nasc natural,avand o sarcina perfect normala care n-a impus nici un fel de probleme pe parcurs dar eu fricoasa fiind am insistat sa fac cezariana!Este un dr. si un om extraordinar,dar trebuie sa existe cate un nemultumit pentru ca fiecare om e diferit si are asteptari diferite de la ceilalti!Eu l-am rugat sa-mi aduca baiatul pe lume intreg si sanatos,cu toate ca Dumnezeu mi l-a dat asa dar de adus pe lume era nevoie de ajutorul unui specialist si el,d-nul Florescu asta a facut!Ce alte pretentii sa mai avem?La ce mi-ar folosi vorbe frumoase si copilul ranit in timpul sarcinii?Mie mi-a vorbit extraordinar de frumos,nu mi s-a parut nimic anormal,nu m-a chemat la cabinet decat cand era nevoie si la mine nu prea era,ca eram ok! cand m-am trezit din cezariana am ras si la 7 ore dupa operatie,mi-au scos perfuziile si m-am ridicat singura din pat.n-am avut nici cea mai mica durere,m-am simtit obosita abia din a treia zi de la nastere.Pe 7 iulie am nascut,pe 9 iulie m-au externat,pe 10 mi-au scos firele si peste aproape 2 ani(1 an si 8 luni cat are bebe)ajung la cabinet pentru un consult de rutina si aflu ca sunt sanatoasa tun!Mi-a fost greu sa-l cresc,fara experienta,mai mult singura(sotul munceste) ,situatii peste situatii(de ce sughita?de ce are colici?ce-i dau?etc.ce mama nu stie.....dar pentru mine cezariana e cea mai buna optiune,iar dr.Florescu cel mai bun!Stiti cum e?Ii acorzi incredere.......are omul incredere in el,dar daca vii cu intrebari suspicioase,etc isi da seama ca n-ai incredere in el si daca ai plecat la drum cu impresia asta despre el......el e ok,dar depinde si de Dumnezeu....ce ti-a pregatit!daca nasti mai greu il vei creste mai usor!

ginye55
04.03.2010, 11:48:06
Buna!
Si noi tot din Tgv. AM nascut in 2008 la dr Florescu. Toata stima mea pt el. M-a preluat la 8 luni de sarcina (dr la care urmaream sarcina in Bucuresti ma lasat balta) Si totusi, insarcinata in 8 luni dr Florescu s-a purtat ireprosabil cu mine. Nu a contat ca pana atunci nu fusesem la el. Nu s-a uitat dupa bani, nu m-a chemat la cabinet decat atunci cand a fost nevoie, m-a asistat la nastere ( la ora 23), m-a urmarit dupa nastere, m-a sustinut cand am aflat ca piciul meu are probleme (dr a stiut de la inceput, a vazut la echo, dar nu mi-a spus nica pt ca avand sarcina inaintata i-a fost frica sa nu-mi declanseze nasterea din cauza socului). La al doilea copil tot la el o sa ma duc.
Cat despre aceste pareri impartite...nu poti sa multumesti pe toti. Nu am auzit de un dr despre care toti sa vb numai de bine. Exista intotdeauna 2 tabere. Totul e ca tu sa ai incredere in dr, sa simti ca el este cel mai bun pt tine si copilul tau.

miha31
07.03.2010, 19:36:40
buna, mamici :-* sunt o mamica din bihor :D imi salvati si mie plantatia, va rog ? :-* <a href="http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-florina.sabau/">http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-florina.sabau/</a>
crestere mare la bebei :heart:

ramona.state
23.11.2010, 10:49:16
salut . eu sunt ramona din tgv.......nu mai enimeni pe aici?

ramona.state
16.12.2010, 11:37:50
chiar nimeni,nimeni ?