PDA

Versiunea completa : CONCURS: Recomanda desene animate (concurs incheiat)

admin_comunitate
13.05.2008, 09:30:56
Discuta cu alte mamici de pe forumul mami.ro despre desenele animate care pot fi urmarite de copiii nostri! Recomanda programele educative si distractive pentru micuti si poti castiga unul dintre cele 5 DVD-uri cu desene animate, oferite de PRO VIDEO: Alba-ca-Zapada, Cartea junglei, Cenusareasa, Micul tobosar, Simba, regele leu. Poti specifica programul tv, ora si numele desenelor animate care ruleaza

mary_83
13.05.2008, 09:30:57
eu in general il las pe baiat pe Minimax, desenele de pe acest canal de tv mi se par mult mai...copilaresti au peisaje frumoase si alte actiuni in comparatie cu alte canale tv. Ii plac in special cateva seriale: Prietenii din padure, Regatul cailor Mis BG si altele

am observat ca toate serialele sunt gen povestiri cu talc au ce invata copii, unde gresesc si unde nu, cum trebuie sa se poarte cu ceilalti copii fie ca ii cunoaste sau nu, sa nu minta.. asta l-am invatat si eu insa el doar dupa ce a urmarit unul din desene animate mi-am dat seama ca a invatat cum sta treaba cu minciuna. Recunoasc ca intr-un timp ma uitam si eu cu drag pe Minimax la un serial numit ANNE mi-a placut f mult.

Pe fetita care are 15 luni o mai las cate 15 minute la fiecare 3 ore pe BEBE TV unu canal special pentru bebelusi. Sunt fericita ca a inceput sa priceapa a invatat de aici sa zica muuuuu, sa faca beaa ca oita sa recunoasca unele animale ca: iepurasul, pisica, catelul a invatat cum arata masina si cum face masina cand pleaca pa. danseaza dupa muzica .Acest canal ruleaza intre 07 21 .se repeta desenele la un moment dat insa este f bun pentru copii dupa i anisor.

annyculmes
13.05.2008, 09:50:18
eu o las pe fetita mea pe minimax.ii place mica printesa. greseala mea e ca o las cam mult, dar trebuie sa impart timpul intre ea si fetita cea mica(cd suntem singure acasa) . desi are doar doi ani ii dau carti de colorat(pe care doar le rasfoieste) ca sa nu stea prea mult la tv.

aly_clau
13.05.2008, 10:05:35
Fetita mea se uita zilnic pe Minimax, e singurul program de desene animate la care o las. Sut foarte frumoase majoritatea, sunt pe intelesul lor, educative, fara violenta sau vocabular neadecvat. Noua ne plac Miss BG, Ursuletul Rupert, Prietenii din padure, Capsunica...

marciu-georgiana
13.05.2008, 10:08:06
Buna ziua, Ilinca se uita la ora 13 45 , cand se intoarce de la gradi pe Jetix la "COPIII DE LA 402". Apoi in week-end urmareste de dimineata spioanele, iar noapte pe la ora 22 45 se uita la "Familia Adams" , in rest sotul si eu ii cumparam desene animate pe DVD si tot felul de seriale si filme pt ca este destul de mare.

pohribgabriela
13.05.2008, 10:09:27
george al meu este inebunit dupa canalul Kids CO,CARE DIN CATE AM OBSERVAT DAU DESENLE IN RELUARE IN FIECARE ZI.daca mergem undeva in vizita si-i dau pe alt program,face diferenta intre desene,intre personaje si nu-i convine.am fost de acord cu acest canal intrucat prima data cand m-am uitat era chiar interesant,despre cum se pune masa,etc,anumite reguli [pe care le-am vazut eu buen pt el.nu stiu insa daca prind toti acest program.cuprinde desene ca:MAX SI RUBY,GEORGE DEGETEL,TITCH,MY FAIR MADELLINE,DENNIS PERICOL PUBLIC,ROLLIE POLLIE OLLIE,ECHIPA DE SALVARE,INSPECTOR GADGET,NOILE AVENTURI ALE FETEI OCEANULUI,ET.nu sunt decat desene cu morala si din care ai ce invata.chiar si eu ma uit uneori.deasemeni sunt si ecranizari ca;print si cersetor,alice in tara minunilor,etc,pe care le gaseste f atractive.uneori chiar ma uimeste cu expresii,pe care le foloseste potrivit in vorbire.orele nu le stiu,dar el stie mereu ce urmeza si cum se numeste.cu toate ca nu am fost de acord cu desenele animate din cauza violentei care este mai mereu prezenta in desene de pe alte canale,am cedat in fata acestora si este singurul canal la care ne uitam.in rest avem dvd-uri cu mica sirena,alba ca zapada,capra cu trei iezi,cenusareasa,care sunt f frumoase.observ cu parere de rau,divagand un pic de la subiect,ca unele povesti sunt denaturate si parca originalele ,pe care noi le stim erau mult mai ''sincere'',mai aproape de noi,dar asta e,acum suntem in epoca lui sonic underground si a calatoriilor in lumea virtuala.

fetita in schimb,este foarte atrasa de povestile ilustrate,ii repet intruna aceleasi si aceleasi si nu se mai satura.ea nu sta la desne,insa Micuta sirena a imblanzit-o si pe ea weekend-ul acesta.succes!

rusti
13.05.2008, 10:17:33
pustiul meu prefera postul boomerang, in general sunt desene frumoase, ne acapareaza si pe noi, uneori ruleaza si desene mai putin placute ca familia adams dar de o maniera mai placuta. puteti urmari desene la adresa:

http://www.tvmoca.com/posturiTV/Desene/boomerangTV.html

ionifabio
13.05.2008, 10:33:52
baiatul meu ,chiar daca are 1 an si 6 luni se uita cu placere la desenele de pe postul baby tv.mie mi se pare cel mai indicat pt ca ii invata pe copii cum se numesc animalele,fructele,imbracamintea,jucariile,etc.nic idecum nu se bat personajele vorbesc urat.unele personaje ,ma refer la animale,sunt facute din diferite fructe si legume sau diferite obiecte,forme geometrice,sunt f frumoase ,chiar si in limba engleza ii invata denumirile obiectelor fructelor etc

DRAGM
13.05.2008, 10:40:17
Fetita mea se uita la minimax si oricum e singurul post(din cele oferite de reteau de cablu de la noi din oras) de desene la care ii dau voie.Restul nu mi se par deloc a fi potrivite pentru un copil de 5 ani ma refer la cartoon si jetix.Minimax-ul e educativ prin desenele lui ,copii au ce invata de exemplu miss BG si de asemenea arthur o invata cum sa se poarte cu fratiorul ei mai mic deoarece gelozia intre copii exista indiferent cum ar fi si un desen animat educativ este indicat.Copii de astazi se inspira din desene si in viata de zi cu zi ,observ in fata blocului fetitele de sase sapte ani se joaca de-a spioanele un desen animat de pe jetix si de-a horse land de pe minimax asa ca ,parintii ocupati care isi lasa copii in fata televizorului mai mult decit trebuie sunt datori sa le aleaga si canalul potrivit.

corina pacurar
13.05.2008, 10:40:59
Fetita mea Iulia (care are 3 ani) se uita cu mare drag la emisiunea ABC de ce? de pe TVR1, sambata dimineata. Ii place mult papusa "prezentatoare" , Bobo. Apoi se uita la filme de pe DVD (Alba ca Zapada, Cartea Junglei, Pestisorul Nemo, Frumoasa adormita, Lady si vagabondul etc.). Are perioade cand vrea sa vada acelasi film...Ii mai place sa se uite pe Animal Planet. Evident ca nu o las la TV in fiecare zi asa cum ar dori ea, dar un film din cand in cand nu ii poate face rau....

drg_magda
13.05.2008, 10:48:51
fiul meu se uita pe Minimax.m-am uitat si eu sa vad ce desene sunt, daca sunt bune, si chiar unele sunt educative.Si mie mi-au placut. I-am interzis cu desavarsire Jetix, iar pe cartoon doar unele are voie (tom si jerry, fetitele powerpuf, dexter).Pe calculator se uita la desenele clasice: frumoasa si bestia, cenusareasa,frumoasa adormita, si altele chiar daca e baiat. I-am facut de cand era mic pe cd uri povestile care ii plac dar format audio si le asculta mereu la culcare.

oana0101
13.05.2008, 10:49:52
fetita mea are doar 10 luni dar e foarte pasionata de desene animate, canalul se numeste babytv , sunt desene animate foarte frumoase special create pentru bebelusi,educative si totodata daca avti copilasi mai maricei pot invata si limba engleza.

crisani77
13.05.2008, 10:52:48
Sunt mamica unui baietle de 1 ani si 10 luni.Am incercat, pe cat posibil sa ii cumpar dvd-uri pentru ca deocamdata este cam micut sa se uite la desenele de pe programle specializate de la tv.Eu cred ca alea sunt un pic cam prea mature.Recomand din toata inima desenul CARS pentru baieti, mai ales ca au aparut pe piata si diverse chestii care se regasesc in acest filmulet, cum ar fi masinute, lenjerie, diverse jucarii, dulciuri cu surpize jucarii.Apoi as recomanda 101 dalmatieni si Alba ca Zapada.Sunt desene frumoase, sunt povesti simplute ca ei sa le poata intelege.Vizionare placuta mamici si pitici ca eu ma uit impreuna cu el.

va pup

atac24
13.05.2008, 10:54:32
buna ziua !

eu recomand bineinteles desenele de pe MINIMAX ; sunt cele mai pasnice, calde, pozitive, educative din paleta mare a oferte de desene

totusi , parca e mai sanatoasa o iesire la desenele animate cu cei din parc , nu ? glasul, chipul, zambetul copiilor de afara si aerul mai mult sau mai curat ajuta dezvolatrea fizica si psihica a pustilor nostri mai mult decat orice desen !

cu drag,

gina - mama a doi prescolari

izab33lla
13.05.2008, 10:58:24
mie mi se par cele mai interesante emisiuni pt copii la radio "ITSY_BITSY" s-au cum sa o scrie...desenele ./..sunt unele prea violente pt ei parerea mea...nu mai sunt desenele care erau atunci cand eram noi mici...

andaguta
13.05.2008, 11:13:19
copii mei sunt atrasi in mai tot timpul de desenele animate. Dupa mine as incerca sa intrerup anumite desene animate: gen power rangers care mi se par cu prea multa violenta.

Urmasesc cu interes si eu MINIMAX: arthur, prietenii din padure, calatorie in jurul lumii,,,, si altele ms Bigi? parca maia&mighel...

Acum cativa ani si aici erau mai multe desene animate: marele meu caine rosu? cel cu ursuletii panda nu mai stiu cum se chema

La mai plac scoby doo in special as vrea sa fie scoASE CELE CU VIOLENTA.

pe tvr 2 dimineata mai este emisiunea ABC de ce / iar urmarita cu interes de cei mici!

ploaia stelutelor sau vreau sa devin mare vedeta

As dori poate totusi cei de la JETIX CN vor auzii ca suntem pt nonvilenta in desenele animate

Haideti sa trimitem un mesaj comun pt redifuzare desene tom &jery, ciocanitoarea Woody, chip^dale, mihaela cu care multi poate dintre noi am crescut

Ce zice redactia mami?

Asteptam un mesaj de la cei mai mari in masura.

multa bafta la toti pt concurs

sofica
13.05.2008, 11:14:08
Buna tuturor! baietelul meu se uita la desenele pe care eu le am le-am strans in calculator special pentru el.De exemplu Bambi, Cenusareasa, Sandybell, Pinochio, Frumoasa si bestia etc. Sunt desenele aniamte cu care am crescut eu. Cele de acum mi se par mult prea complicate si violente pentru un copil. Totusi am observat si citeva care imi plac dar nu stiu daca se mai difuzeaza erau cele cu povestioare de fratii Grimm, Tom si Jerry.

pitex
13.05.2008, 11:19:40
Eu consider ca ar fi bine ca in primii ani de viata ,copilul sa poate lua cunostinta cu personajele clasice ale desenului animat....de aceea David Stefan,puiul meu de trei ani si o luna se uita la Dvd cu Tom si Jery,Donald,Mickey Mouse,TWENTY,,Chip si Dale,ciocanitoare wody si la filmuletul in opinia mea si a lui minunat cu masinute vorbitoare Cars.Am observat de asemenea si recomand tuturor mamicilor aflate la inceputul perioadei teribile de "desene animate" programele educative prin mesajul lor ale postului ytv MINIMAX.

gabi_gino2005
13.05.2008, 11:19:45
Alexia are un an si trei luni, nu este o impatimita a desenelor animate, asta pentu ca eu am incercat sa o feresc pe cat posibil de televizor, singurele desene pe care le urmarim (ocazional) sunt ''Tom si Jerry'' si ''Ursuletul Rupert'', de la aceste desene a si invatat sa imimte cateva animale. Am considerat ca este inca prea mica pentru a-si creea o obisnuita din vizionarea unor desene animate. Prefer sa-i pun sa asculte muzica pentru copii sau povesti, sa-i citesc eu povesti si poezii. I-am cumparat foarte multe carticele cartonate din care invatat animalelel, culorile, fructele. Cand va mai creste vom aivea grija sa petreaca foarte mult timp in fata calculatorului, si o voi feri atat cat voi putea eu de desenele cu tenta violenta si vocabular neadecvat. Am vazut ca unele mamici vorbeau despre un post speciale pentru copii, noi din pacate nu-l prindem.

lilith1
13.05.2008, 11:22:59
Minimax+Loopdidoo, Fleur)acela cu floricica de nu+ma+uita si restul gastii de floricele , Caruselul Magic, RoARY,ETC

selectia mea cand vorbim cu bunica pe messenger sau alte chestii cand am de stat la calculator cu Cari in brate: www.dailymotion.com/gledita...well..nu toate...unele sunt pentru un vecinutz de la bunica in clasa a III-a sau asa ceva ;)

IleanaIonescu
13.05.2008, 11:29:14
De acord cu marea majoritate adica Minimax este excelent. Noi ne uitam de la 6 luni la minimax dar numai cate 10 minute, mai nou fetita mea seuita dimineata cand sta pe Olita, acum are aproape un an si ii place Ursuletul Rupert , Lupidoo dar si Prietenii din padure sau Caruselul magic.In principiu nu sunt de acord cu uitatul mult la Tv preferam sa mergem in parc sau la bunici la curte, sa citim povesti si ii plac mult cartile cu Winie the Phoo.In plus e foarte dornica sa stea cu copiii si sa se joace asa cum stie ea.Desenele de pe Minimax sunt extrem de educative si pline de invataminte folositoare.

mirela1976
13.05.2008, 11:34:55
Buna ziua

Eu recomand desenele de pe MINIMAX. Sunt cele mai calde, pasnice, educative.

Fetita mea in varsta de 1 an si 2 luni este foarte captivata si atrasa de desenele: 102 Dalmatieni, Open Season si Finding Nemo. Le vizioneaza cu cea mai mare placere mai ales cand ia masa. Nici nu se misca pana cand nu se termina.

Vi le recomand si voua cu cea mai mare caldura mai ales Finding Nemo care am observat ca are cea mai mare priza la copii.

O zi frumoasa va doresc

maryam
13.05.2008, 11:36:09
Am un baietel de 4 luni si as dori din suflet sa poata urmari desene animate in limba romana dar din pacate aici in Emiratele Arabe nu se gasesc dvd-uri in limba romana. am incercat sa le comand online din tara si am primit raspuns ca nu fac livrari in afara tarii. canalele cu desene animate de aici sunt o porcarie. singura solutie este sa mi le cumpar cand voi merge in tara dar pana atunci mai am de asteptat. asa ca dragi mamici sunteti norocoase ca copii vostri pot urmari desene animate in limba romana care sunt cele mai frumoase, imi aduc aminte cu placere cand urmaream "Punguta cu doi bani", " Fata babei si fata mosneagului", " Ursul pacalit de vulpe" si multe altele. la fel am incercat su cu cartile de povesti sa le comand online si am primit acelasi raspuns. asa ca daca stiti vreo editura care fac si livrari in strainatate as aprecia daca mi-ai putea da adresa sa le pot comanda.

MYADYA
13.05.2008, 11:47:27
EU AM O FETITA DE 11 ANI,O CHEAMA DIANA SI E IN CLASA V-A,DESI EU CONSIDER CA E MARICICA TOT MAI ESTE INNEBUNITA DUPA PAPUSI SI EVIDENT"DESENE ANIMATE".

DE OBICEI SE UITA PE MINIMAX,CHIAR AM RAMAS SURPRINSA DE FAPTUL CA IN VOCABULARUL EI SUNT MULTE CUVINTE DIN DESENE ANIMATE,CUVINTE FRUMOASE CARE LE FOLOSESTE.

NU-MI PLACE SA O LAS SA SE UITE LA DESENE CU ROBOTI CARE SE BAT SAU CU MONSTRI,SUNT URATE..

speranta
13.05.2008, 11:48:33
Buna ziua! Eu recomand desenele tot de pe minimax. sunt singurele la care se uita copii me-i. Desenele de pe acest canal sunt singurele ,;care ii invata cum sa se poarta sa nu fie violenti si rai ca cele de pe celelalte canale. le plac; capsunica, caruselul-magic si multe altele care sunt f f ,frumoase. Eu as dori sa nu se ma difuzeze desene ,violente si sa le bage pe cele cu care am crescut si noi. sau acum cati va ani; au denis,bobi,luis si multe altele care erau foarte educative .va doresc o zi frumoasa. si pup bebeiiiiiiiiiii,totii.

mada_2007
13.05.2008, 11:52:53
12:04 Symfollies

Parada merelor

12:11 Flipper ?i prietenii s?i

VALUL CEL MARE

12:36 Pat ?i Stan

Dezgust?tor

12:38 Horseland

O PIERDERE CU AVANTAJE

13:01 Roary the Racing Car I.

13:12 Caruselul magic I.

Marea parad? a trenurilor

13:25 Pat ?i Stan

Spaghetele

13:28 Miss BG

TEMA

13:42 PRIETENII DIN P?DURE

COALA DIN LUMINI?

13:56 Urmel

Concertul

14:21 Blanche

14:28 JANE ?I DRAGONUL

OUL DRAGONULUI

14:52 Pat ?i Stan

Cutiile de iaurt

14:54 Harry ?i g?letu?a lui plin? cu dinozauri

E F?CUT? DIN CA?CAVAL

15:06 Arthur III.

PETRECEREA DE APRECIERE A BUNICII TORA / FERN ?I ZIUA U?ILOR DESCHISE

15:32 Symfollies

Comoara

15:39 Flipper ?i prietenii s?i

IN C?UTAREA COMORII

16:05 Pat ?i Stan

S?ritura cu elasticul

16:08 Horseland

PU?TIUL "FACE-TOT"

16:31 Ursule?ul Rupert: Pe urmele magiei

RUPERT CONSTRUIE?TE UN CUIB

16:42 Fifi ?i Floricelele I.

Bumble se machiaz?

16:53 Arthur III.

FRANCINE REDECOREAZ? / ARTHUR PIERDE

17:20 Pat ?i Stan

Limbajul florilor

17:21 Urmel

Pic?turile de vorbire furate

17:46 Blanche

17:54 JANE ?I DRAGONUL

STRIG?TUL DE LUPT?

18:18 Pat ?i Stan II.

18:21 Yakari

Vizuina cea mare

18:35 Arthur III.

FURSECURILE LUI MUFFY / SURIOARA LUI SUE ELLEN

19:01 Symfollies

Pe deal în sus

19:09 Flipper ?i prietenii s?i

ALERGIA LUI DEXTER

19:35 Pat ?i Stan II.

19:38 Horseland

NOUL PRIETEN AL LUI BAILEY

Eu recomand desenele de pe MINIMAX. Sunt cele mai calde, pasnice, educative.

Fetita mea in varsta de 10 luni este foarte captivata si atrasa de desenele: 102 Dalmatieni, Open Season si Finding Nemo. Le vizioneaza cu cea mai mare placere mai ales cand ia masa. Nici nu se misca pana cand nu se termina.

Vi le recomand si voua cu cea mai mare caldura mai ales Finding Nemo care am observat ca are cea mai mare priza la copii.

O zi frumoasa va doresc

camicami20
13.05.2008, 12:53:20
Am un baiat de 2 ani si eu il las sa se uite pe minimax si ii mai iau desene destinate copiiilor de varsta lui dupa internet de ex:Horton Hears a Who unde este vorba de un elefant pe nume Horton care gaseste o papadie cu oameni in ea, dar pe acei oameni numai el ii poate auzi si o sa faca tot posibilul sa ii auda si ceilalati din padure.Merita sa il vada toti copii pentru ca este foarte interesant. Ii mai iau scooby doo, tom si jerry, si mai se uita la desenele de la pixar care sunt forte interesante si educationale totodata.

O zi buna tuturor.

mihaela popovici
13.05.2008, 12:55:31
Si noua ne plac desenele animate insa nu le urmarim la tv.ci le punem la calculator.I-am luat fetitei noastre CD-uri.educative in care mai intai asculta povestea apoi are de rezolvat niste intrebari referitoare la poveste,are imagini de colorat din povestea respectiva si la fiecare poveste are si 5 joculete.In plus CD-urile au pot fi folosite atat in limba romana cat si in limba engleza.Sunt povesti diverse:Scufita Rosie,Alba ca Zapada,Hansel si Gretel,Fata mosului si fata babei,etc. Daca va intereseaza se pot cumpara din librarii sau magazine specializate si nu sunt scumpe.....noi vi le recomandam cu caldura.

Cepareanu
13.05.2008, 13:03:16
mie imi displac noile desene animate cu roboti si luptatori de tot felul. prefer sa raman la tom si jerry, cartea junglei, etc. sunt foarte frumoase.

andaramo
13.05.2008, 13:11:42
Buna mamici, ar trebui sa incercati "Doamna si vagabondul", fetita mea de 1 an si 5 luni adora acele desene animate mai ales pentru ca sunt cu animale (catelusi). E prea mica pentru cele cu printese dar stiu ca chitaie odata cu catelusii din acele desene. Vi le recomand cu caldura. Va pup

iulia_cristina
13.05.2008, 13:14:13
Eu desi sunt femeie in toata fire inca ma mai uit la desene animate, tot timpul mi-au placut. Dar cu trecerea timpului am constatat ca s-a pierdul farmecul desenelor animate, si anume, dupa parerea mea, s-a pierdut nota aceea de veselie caracteristica desenelor animate, gingasia acestora, inocenta lor. Acum toti se lupa, toti se bat, multe desene sunt cu diverse chestii care tin mai mult de domeniul stintifico-fantastic, decat de educatia copiilor, de relaxarea acestora, unele desene chiar si mie imi dau cosmaruri, apai unui copil. Unde s-a pierdut frumusetea acestora? Cei care fac desene animate chiar au uitat de Micky Mouse, Tom si Jerry, Popeye marinarul, Frumoasa si B estia, Cenusereasa, Bambi si toate acele personaje care dadeau culoare copilariei, chiar nu se mai pot face desene de genul asta, chiar nu poate nici un desenator sa creez un nou personaj, ca la cati copii frumosi exista pe lumea asta nu cred ca nu au inspiratie, dar problema e ca nu se mai fac desene pentru copii, se fac desene comerciale, cu batai, razboaie, spionaj, galaxii, cum ii explici unui copil de 2-3 anisori ce e aia propulsor, se exemplu. Trebe sa fim tare atente la ce desene se uita copii nostri, mai ales ca specialisti spun ca pana la varsta de 5 anisori copiilor le e greu sa faca diferenta intre viata reala si cea de la televizor. De ex. pe Minimax sunt desene care au o tema morala, unde copii pot invata lucruri pe care fiecare copil trebe sa-l stie. Trebe sa avem grija de copii nostri sa nu devina niste sclavi ai acestui ciudat si stiintifico-fantastic curent al desenelor animate. Mai bine sa joace sotron sau sencal in fata blocului, de-a printelese, doctoritele si jocuri frumoase si educative, ca doar jocule cea mai buna metoda ca un copil sa invete mai usor.

Nelimaria
13.05.2008, 13:17:51
la fel si eu recomand Minimax,si bineinteles cele clasice...

imi aduc aminte de unele de pe minimax f educative,Familia De Ce?...

adi_moc
13.05.2008, 13:43:00
Andreea, fetita mea care are 3 ani, se uita pe canalul MINIMAX. Mai bine zis, ne uitam impreuna pentru ca si mie imi plac. Sunt desene educative. Noua ne plac: Ursuletul Rupert.Pe urmele magiei, Jane si Dragonul, Symfollies, Arthur, Blanche, Franklin, Fifi si floricelele, Bibi Blogsberg, Capsunica, Loopdidoo, Eu si ratusca cea urata, Urmel.

anghel_nicoleta_ro
13.05.2008, 14:05:18
Eu comut de pe calculator, pe televizor cate-un desen animat ptr fetita mea ,

Wennie the pooh

The land before time

101 Dalmatieni

Thomas

Bamby

Lion King

Si multe altele am CD-uri cu o groaza de desene animate ptr ea si cred ca nu necesita sa o las pe minimax sau alte posturi de televiziuni .Asa ca ii aleg eu desenul care zic ca ii se potriveste pt varsta ei.va pup

robyedy
13.05.2008, 14:05:52
Am vazut ca foarte multe mamici recomanda canalul Minimax. La fel il recomand si eu, cu foarte multa caldura. Sunt desene animate educative, desene la care ma uit si eu. Iar baietelul meu, desi are doar 1 an si 3 luni, ii plac foarte mult desenele animate, mai ales Jane si dragonul, Loopdidoo.

Simona Abrudan
13.05.2008, 14:13:18
Fetita mea Oana de trei ani se uita tot pe MINIMAX. Consider ca e singurul canal de desene animate mai educativ, care nu prezinta scene pline de violenta cum se intampla pe alte canale. Noua ne plac (marturisesc ca si eu ma uit cu placere) Miss BG, Capsunica, Prietenii din padure, Fifi si floricelele, Artur, Franklin. Incerc sa o feresc de imaginile dure pline de batai, razboie, spionaj, galaxii, tot ce tine de domeniul stiintifico-fantastic, care nu sunt tocmai recomandate pentru educatia unui copil. Cu siguranta astfel de scene vor marca dezvoltarea ulterioara a copilului, modul in care va relationa cu ceilalti copii si cum se va raporta la realitate. De aceea, noua mamelor ne revine o misiune extrem de importanta, aceea de a-i feri pe micutii nostri de imagini care dauneaza psihicului lor si sa le oferim desenele copilariei mele- Tom si Jerry, Mikey Mouse, Bugs Bunny.

ioanasorana
13.05.2008, 14:22:06
Si eu am o fetita de 2 ani si 6 luni, Sorana, care cea mai mare parte a timpului si-o petrece afara. Totusi, ii plac si desenele animate, salvatoarele noastre atunci cand ploua afara. Pacat mare totusi ca nu mai au parte copiii nostri de ceea ce noi am iubit atat de mult. Si asta ma refer la oamenii care nu au bani sa cumpere DVD-uri si tot felul de accesorii. Poate multi dintre noi avem, dar unii se bucura daca au cablu TV si prind cateva posuri mai mult decat fara antena. Eu, din cate observ, am ajuns la concluzia ca postul Minimax este cel mai bun. Fiind in nord-vestul tarii, in Satu Mare, prindem acest post si in limba maghiara. Desi suntem romani 100% si vorbim doar romaneste, fiica mea a invatat multe in limba maghiara de pe acest post si de la cresa. Si sincer, ma bucur. E foarte bine sa mai stii o limba straina. Desenele care ii plac cel mai mult sunt Muppet de pe acest post. De pe Minimax-ul romanesc il adora pe Thomas, trenuletul acela dragut foc, ba chiar i-am cumparat o perina cu el desenat pe ea si o cipilica. Ii iubeste pe Teletubies, sunt 4 personaje dragute, una galbena pe care o cheama Lala, cea rosie e Po, albastra e Tinky Bincky si cea verde Dipsy. Sunt desene pentru copii mici, educative si chiar placute. In rest, ca fetitele, o adoram pe Barbie, Alba ca Zapada, Cenusareasa o stim pe de rost, iar Mickey Mouse e cel mai tare. Nu ii place deloc desenele in care se bat, tipa personajele, apar roboti si alte chestii de acest gen. Acum se uita cu mai mult drag la Animal Planet unde realizeaza si ea ca nu mai e vorba de un desen animat sau la Dadaca, la Prima, unde ramane si uimita de ce nazbatii mai fac unii prichindei. Va pup

antoanela_bolboaca
13.05.2008, 14:25:06
stiu ca anumite desene animate din ziua de azi nu sunt potrivite pt copii, dar in general sunt de acord cu anumite desene de pe Minimax, unde nu gasesti atata violenta si vulgaritate, de multe ori privim impreuna si comentam de anumite personaje, ea le aduora in special cele cu diverse animale

elenusa
13.05.2008, 14:25:58
Baiatul meu e mare are 7 ani si se uita la diferite desene,dar stie ce are voie si ce nu.In special ii place "scooby doo","tom si gerry" si pe minimax se uita la multe dar nu mult,noi avem program de maxim o ora si jumatate pe zi la desene.Deasemenea va recomanda cu placere:La surf,Brother bear,Bambi,Cartea junglei,Tarzan,Spirit stalion,.....pe care le avem pe cd. Fetita mea are doar 1 an si 6 luni si inca nu se uita la tv,nu ca nu i-as permite dar nu e atrasa deocamdata,si pot spune ca ma bucur,Ea are doar cateva scene din Cartea junglei,partea cantata a filmuletului,la care se uita dar nu mai mult de 10 minute.

ltunde76
13.05.2008, 14:35:22
Buna mamici:

De vreo luna Am primit in dar de la buni 2 filme :Doamna si vagabondul,si continuarea lui -nu stiu daca se gaseste in romana-Csibész.De atunci la noi nu auzi altceva la culcare si la sculare de la baiatul nostru de 1 an si 8 luni decat:laptic, vau-vau.Degeaba incercam sa punem alt filmulet,nu ne lasa.

Fetitei ii place,dar ea se uita mai degraba la filme cu printese Barbie.Era o vreme cand prefera pe MINIMAX filmul Bibi Blocksberg,dar asculta cu atentie si Simfollies.

Mihaela Crisan
13.05.2008, 14:38:49
Buna mamici! Am si eu o printesa, Mara, de 3 si 10 luni care adora desenele animate. Din pacate cand vremea nu ne permite sa iesimin parc, stam acasa si ne uitam la desene animate. Eu o las pe Mara sa se uite la Minimax, care mi se pare cel mai pasnic canal de desene animate, la ora actuala. Mara adora desenele cu Capsunica, Miss BG, Toupou, Prietenii din padure, Arthur... Pe langa acest canal care are avantajul de a avea titrarea in limba romana, i-am mai cumparat Marei si DVD-uri cu clasicele desene Disney: Alba ca Zapada, Bamby, Cartea Junglei, Peter Pan si multe, multe altele. Am mai gasit la editura Reader's Digest o colectie de 6 DVD-uri cu cursuri de limba Engleza. Se invata engleza de catre cei mici cu ajutorul personajelor de desene animate ale lui Disney. Colectia se numeste Magic English si este o investitie foarte buna. Copilul invata o limba straina intr-un mod placut si relaxat.

Incerc sa o feresc cat mai mult pe Mara de desenele animate care au scene cu batai, roboti,tot felul de monstrii ce tine de domeniul SF, care nu sunt tocmai recomandate pentru educatia unui copil. Sper sa reusesc sa-i pastrez inocenta ...

Va pup si atentie la ce va lasati copilul sa se uite!

ayiuni24
13.05.2008, 14:40:34
De la ce varsta au inceput bebelusii sa se uite la tv ?Pentru ca Luca este obsedat de tv de la 2 luni si numai inchisul tv-ul l-ar determina sa nu se mai uite ...

iuli.dinu
13.05.2008, 14:41:11
Toate desenele animate disney sunt minunate. Eu recomand cu caldura bambi, alba ca zapada, aladin si lampa fermecata, frumoasa si bestia, barbie si al ei pegasus, chip si dale, etc

cristinabizgan
13.05.2008, 14:44:10
Eu am un baietel care are 3 ani si 9 luni ....astazi am implinit:) ...care desi este maricel si ar trebui sa intelegea ca nu se poate transforma in tot ce vede la TV...cum suntem si mai mult decat rasfatati...ne place sa ne uitam la Ben 10, Scooby Doo, Tom & Jerry si pe Minimax la Bibi Blocksberg ...daca se poate de cand ne trezim si pana cand ne punem din nou la culcare sa ne uitam numai la desene animate...asta cand nu mergem la gradinita..acolo desigur ca nu avem voie la TV :))

Oricum desenele de pe Minimax sunt cele pe care il las ca mama se le vizioneze cel mai des caci invata cate ceva de acolo, sa fie mai responsabil, sa se joace frumos cu altii copii etc ...

mirela_br2007
13.05.2008, 14:44:59
baietelul meu nu este inebunit dupa desene dar ii pun cite unul pe dvd si ne uitam impreuna si cu fetita de 17 ani nu ne plac cele de pe tv sint prea violente

ne uitam la cenusareasa cip$deily bamby alba ca zapada si cei 7 pitici el este interesat doar de fazele cind cinta animalutele si atit dar in schimb pe animal planet ne uitam de nu respiram recunoaste catelul pisica ursul calul si stie si cum face fiecare si binenteles la 1,3 luni se plictiseste f repede si trebuie sa facem ceva nou si distractiv si educativ

discutam f mult si ne implicam in educatia lui

sanatate la toti copilasii

maimai
13.05.2008, 14:57:15
noi avem 4 ani si ne uitam la desene descarcate de tati,incepand cu asterix si obelix din '74,pana la ultimul shrek, ii place orice numai sa fie animale in ele, la televizor sambata ne uitam la minimax, si se pare ca vom avea un veterinar in casa deoarece animal planet-ul este pe primul loc. sper sa ramana asa cu preferintele, deoarece sunt multe desene cu violente, si singurul desen care nu-i place este tom si jerry, pt. ca i mila de ei cum isi dau in cap.

Roxionela
13.05.2008, 14:57:33
Buna .Ma numesc Roxana si am un baietel de 2 ani 11 luni si 30 zile ,el este innebunit dupa desenele animate cu Tom & Jerry, Donald, Chip & Dale, Bugs Bunny, Cartea Cartilor,Heidi, Strumfii ,Scooby-Doo si altele,de obicei al las sa se uite pe Minimax si pe Cartoon doare cate o ora in fiecare zi cand este unul dintre desenele lui preferate.Eu ma bucur ca ai plac desenele care mi-au incantat si mie copilaria,parerea mea este ca unele sunt educative ( Cartea Cartilor,Heidi...) si sunt superbe toate . Desenele iesite acum in ultimul timp sunt total diferite de cele cu care am copilarit generatia noastra,sunt pline de violenta ,daca pot sa spun asa. Intr-un fel am noroc ca am pastrat toate pe dvd-uri toate desenele copilariei mele si acum imi sunt folositoare,unele sunt chiar educative. Sanatate tuturor bebilor si mamicilor.

aliceminerva
13.05.2008, 15:02:00
fetita mea are 9 luni si o saptamana si ii place sa se uite la tv ,printre emisiunile preferate de ea sunt desenele,reclamele la care cred ca se uita toti copiii si asculta foarte mult muzica pe vh1 sau muzica pentru copii in special cele din seria Cutia muzicala.muzica in special o linisteste si parca ar intelege ca gingureste pe limba ei.Ii place sa-i citesc din Enciclopedia Disney si povestile copilariei .Este foarte incantata si ii ocupa timpul

otylyka
13.05.2008, 15:03:26
eu recomand cu toata inima emisiunile de dimineata de la BBC PRIME: CBEEBIES

Va puteti documenta despre ele pe :

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/

Dimitrie are 8 luni jumate si de pe la 3-4 luni e familiarizat cu ele...deja se vede influenta pozitiva. Le urmarim de dimineata de pe la 7 pana pe la 10....ma rog...e inpropriu zis ca le urmarim....dar ca fond sonor...e foarte placut.

Bune pentru ei mai sunt si cele de pe BebeTv

Ambele posturi sunt pe UPC Digital

Roxionela
13.05.2008, 15:21:46
Am intrat pe situl minimax ,la program tv si va pot spune exact anumite desene cand sunt ( ma refer la cele la care se uita Alessandro) deci : 15:39 Flipper ?i prietenii s?i

N C?UTAREA COMORII 32. episodul ; 19:09 Flipper ?i prietenii s?i

ALERGIA LUI DEXTER 35. episodul ; cam astea sunt cele de astazi,dar va las adresa linkului si puteti intra sa vedeti programul zilnic http://www.minimaxtv.ro/program.php?d=2008-05-14 ,nu are rost sa scriu ce va fi in fiecare zi ,pt ca as ocupat enorm de mult spaziu. O zi buna tuturor

cordoba
13.05.2008, 15:30:50
recomand canalul de desene animate Minimax, deoarece personajele sunt viu colorate si actiunea nu contine violenta, de asemeni recomand povestirile lui Hans Christian Anderson, Alba ca Zapada, Frumoasa si Bestia, Bambi, Aladin.........

barlitoc
13.05.2008, 15:31:45
Noi avem postul favorit (din pacate o singura firma il are, de-aia ne-am si abonat la ei) - Baby TV. Absolut toate desenele sunt minunate pt astia mici, au cintecele frumoase, nu exista niciun desen cu monstri, roboti si alte alea. Normal ca fii-miu are unele favorite: Tully, Pitch & Potch si toate cintecelele dar mai ales Tic-Toc. Cinta si danseaza impreuna cu ei. Are 1 an si aproape 5 luni.

Va recomand din toata inima acest post. Este facut pentru bebei.

andreea_amor
13.05.2008, 15:39:38
si eu tot canalul minimaxil prefer pentru Ciprian,cum au spus si mai sus fetele,desenele animate de aici sunt mai "desene animate" ca celelalte sunt oribile.

sau baietelul meu este inebunit dupa robotei,dar tot un cd de la minimax

camytu
13.05.2008, 16:01:15
Buna ziua ,sunt camy si le recomand tuturor copiilor sa vizioneze desene animate disney cum ar fi Alba ca zapada , Cenusareasa, mickey mouse, bambi , pinochio, mica sirena Aladin si yasmin ,....deci cele care nu contin scene de violenta ar mai fi de adaugat si tom&jerry desenele copilariei noastre maria mirabela ,veronica, dumbrava minunataiar canale tv cum ar fi minimax,nikelodeon tv,baby tv -tully... va doresc vizionare placuta copii!!!

carina123popp
13.05.2008, 16:07:21
noua ne place si minimax si cartoon network,pe cartoon ne uitam la tom si Jerry la 12 la amiaz si cateodata la Scooby Doo,pe minimax ne plac multe desene,fifi si floricelele,mica printesa,jane si dragonul,rory,si ceva cu printese care e la sfarsit de saptamana ,copiilor mei le plac mult si nu stau mult la tv pentru ca se plictisesc mai mult deseneaza sau picteaza,am uitat sa va zic ca Karina are 5 ani si Radu 1,9 ani,mai mult fata se uita si ia exemple bunicele din desene ,asa ca nu cred ca dauneza desenele la copii atata timp cat e cu masura si nu sunt copii uitati in fata televizorului,noi avem program de joaca de tv,de plimbare,va pup

laura_feelings
13.05.2008, 16:08:17
In afara de posturile de desene animate pentru copii , unde baiatul meu nu se prea uita eu ii mai pun muzica. are insa si cateva desene preferate " copii de la 402", " ce-i cu Endy", " prietenii din padure ". Lui Teo insa ii place foarte mult sa asculte muzica, asa ca incerc sa-i satisfac placerea si i-am cumparat cateva cd-uri cu muzica pentru copii. Ne mai uitam impreuna si la desene pe dvd " Ice Age" I si II " Monster Inc" , " Lion King" i si II, " El Dorado", " Tarzan" pe care le recomand tuturor.

Oana_Z
13.05.2008, 16:14:00
Fetita mea are 2 ani si 2 luni si pentru ca am ocazia sa vad muti copii dependenti de televizor m-am straduit cat am putut s-o feresc de acest mic "monstru", de altfel n-a fost greu caci nici eu nu sunt vreo devoratoare de emisiuni tv. A inceput de curand sa vizioneze desene doar din cele stranse pe calculator si nu inainte de a le fi vazut eu. Nu i-am permis sa vada desene animate precum Craiasa zapezii, Alba ca zapada sau Cenusareasa care dupa parerea mea promoveaza niste idei destul de dure pentru un copil atat de mic si i-am interzis cu desavarsire orice desen animat, papusa sau orice alt obiect din cultura Barbie care i-ar putea deforma imaginea asupra realitatii. Urmarim in schimb cu regularitate Fifi si Floricelele pe Minimax si suntem mari admiratoare ale revistelor pentru copii editate de Milan Jeunesse.

mihafrunza
13.05.2008, 16:14:41
In general prefer sa fac altceva cu copiii decit sa ii las sa se uite la desene animate (citit povesti, mers prin parc, mers in oras, vizite la alti copii). Dar la bunici baietelul (3 ani) s-a obisnuit sa se mai uite din cind in cind la desene animate si am facut o conventie cu ei: se poate uita maxim 2 reprize, fiecare de 15-30 minute. In acest caz, preferam si noi Minimax - Mica printesa, Jane si dragonul, Bing si Bong, Vacuta Connie. Mai sint si altele, baietelul le stie mai bine decit mine si le recunoaste dintr-o mie. De pe alte canale, s-a uitat de mai multe ori pe Cartoon Network la Scooby Doo si, desi mie personal mi se pare o prostie (mereu monstri si iar monstri) a fost fascinat de el (in paranteza fie spus am observat ca e o moda printre copiii de o anumita virsta). Cred ca trebuie controlat cu grija ceea ce vad copiii la televizor, am citit multe studii care relationeaza comportamentul violent ulterior cu continutul programelor vizionate de copii. De altfel, cind "scapa" cu bunicul si se mai uita si pe alte canale (gen Animax sau Cartoon Network) se vede imediat ca tipa prin casa si invoca diversi dragoni sau alte aiureli de acolo. Una peste alta, ca o alternativa la statul la televizor si care sa implice tot desenele animate, am mai incercat sa scot de pe net planse cu personaje din desene (gen Alba ca Zapada sau Scooby Doo) pe care sa le coloram impreuna. E drept ca Scooby iese albastru cu pete mov si Alba ca Zapada e verde cu violet dar... imaginatia sa traiasca!

danirina
13.05.2008, 16:15:33
fetita mea are 2 ani si nu prea se uita la desene animate.am incercat aproape toate variantele dar nu am vut succes.in schimb se uita zi de zi la H2O un serial cu sirene pe Jetix.am observat ca acest serial are succes nu numai la copii de 2 ani ci si la i4-15 ani.nu contine scene de violenta si il recomandam la toti copii si parintii pentru ca trebuie sa recunosc imi place si mie.

epureanu
13.05.2008, 16:27:46
Buna ziua! Fetita mea cea mare are 9ani jumate si se uita pe Minimax si Kidsko tv. Sunt desene foarte frumoase si educative , printre ele gasindu-se si diverse filmulete: Singur pe lume; Print si cersetor; Mica sirena; si multe altele.Cea mica de 1an si 9luni se uita mai rar, pe bebe tv. Acum s-a incalzit si sta foarte mult afara, in aer liber.

mikay
13.05.2008, 16:39:29
Buna! Eu am un baietel de 2 ani si 2 luni,Octavian-Gabriel,si incerc sa nu-l las prea mult la TV.Iata care este programul nostru zilnic:dimineata,dupa micul dejun,puiului meu ii place sa stea sa-si bea ceaiul la desene animate, la minimax, pentru k aici dau desene pentru cei mici...noi avem 3 programe de desene animate:minimax,jetix si cartoon n. si dintre toate doar la minimax gasim desene mai frumoase si cateodata pe cartoon.Apoi inchidem TV si mergem afara....mancare, somn........stiti voi.....si apoi spre seara mai deschidem un pic TV.Inainte ii mai punea tom &gery de pe net dar acum nu mai dau drumul la calc. in prezenta lui.Incerc cat pot sa-i fac un program sanatos.

Andutel
13.05.2008, 19:07:21
Salutare,am si eu o fetita care are doi ani si patru luni si ne plac foarte mult desenele animate.Avem un program care se prezinta cam asa:dimineata ne uitam putin apoi mergem la joaca dupa care somn si mai ne uitam seara dar foarte putin ca stim ca nu avem voie ca ne dor ochisorii.Preferatele noastre suntScoby,tom si jery,in principiu recomandam Minimax ca post mai interesant.Va pupam

dodya_ba
13.05.2008, 19:10:34
vladi are 3 ani si 4 luni si are un interes teribil pt desenele animate ca majoritatea copiilor de varsta lui.

la tv nu se uita decat pe minimax,la absolut toate desenele difuzate de acest post,le-am invatat si eu pe derost.

daca ceva adora in mod deosebit sunt ultimile aparute,cele cu masinile de curse "rori,bolidul de curse".

si "caruselul magic" e frumos si "luptiduu"

el e "prins" si de "rex" sau "lolec si bolec" acele desene care se difuzau si pe vremea noastra.

in rest,are dvd-uri multe cu desene animare,inclusiv 2,5h de tom and jerry.

adora bugs bunny si mai nou se uita la "cars" un desen super dragut cu masini de curse,defapt e o intamplare din viata unei masini.

dimineata avem "inviorare" cu old cartoon network,de la 7:00 la 7:30,o jumatate de ora se dau acele desene vechi cum ar fi bugs bunny,tweety,tom and jerry,etc

niciodata nu se uita pe jetix sau cartoon network la desenele acelea violente,i-am zis ca nu sunt frumoase si culmea,ma credeti sau nu,chiar e intelegator si nu se uita.

cristinanats
13.05.2008, 19:11:28
Buna ziua! Am un baietel de cinci ani! Noi nu i-a refuzat desenele animate pe orice post si nici nu i le-am limitat, ca de altfel nici program la calculator nu i-am facut. Cu trecerea timpului copilul si-a format singur un proram, astfel daca acum un an statea la calculator 2-3 ore pe zi acum abia il mai deschide o data pe saptamana.

Cu televizoul a fost cam la fel i-am luat de la Dolce tot pachetul de programe de desene si si-a aes singur desenele de pe Baby TV.(sincera sa fiu snt cam de bebelus).

dodya_ba
13.05.2008, 19:16:55
cristinanats,esti o norocoasa cu un astfel de baietel,dar majoritatea abuzeaza si nu se mai dezlipesc de tv si pc.

nu e si cazul nostru,dar am auzit f multe mamici plangandu-se ca le stau copii la tv pana la ora 23-24:00 la nush ce desen super violent,imi scapa acum numele,dar e o moda printre copii sa se uite la el.

mi me se pare ca sunt copii care trebuiesc tinuti din scurt.

adinaaslan
13.05.2008, 19:20:27
Baietelul meu este mare fan Tom si Jerry pe care le vede si la Tv.,dar si la DVD.

Pantera roz,Cip si Dale,Scoby Doo,Bamby,mikey mause.

Urmareste si la Minimax,dar si la Cartoon networg,dar nu toate desenele ca sunt unele tare inspaimantatoare la Caroon.

dodya_ba
13.05.2008, 19:40:02
gata,am facut inventar la dvd-urile lui vladi,poate dam ideei si altor parinti pt copii lor:)

-Mica sirena1,2,3

-Looney tunes back in action

-Cartea junglei 1,2

-Vrajitorul din oz

-Testoasele ninja(castigat la un concurs mami.ro)

-La freccia azzurra(un desen italian f dragut)

-King lion 1,2,3

-Il settino fratelinno(un desen italian cu catelusi)

-Tom and jerry -inelul fermecat-

-Tom and jerry-classic collection

-Shrek 1,2,3

-Garfield 1,2

-Alvin si veveritele(suuuuper!!!)

-Lucas,spaima furnicilor.

-Pinochio

-Ultimul inorog

-Popey marinarul

-Bugs bunny

-Ratatouille(supeeeer amuzant!!!)

-The secret of nimf

-Dinosaur(merita vazut,super efecte!!!!)

-Alba ca zapada

-Open season(suupeeer comedia cu martin laurence)

-The little mermaid

-Cenusareasa

-Happy feet(suuuuuper!!!!)

-Monster inc

-Simbad 1,2

-Mateias gascanul

-Povestea porcului

-Over the edge

-Atlantis the lost empire

-Barbie and nutcrakers

-Cars

-Ice age 1,2,3

-Kronks the new groove

Pumuckl si aventurile lui de la circ(f dragutz)

-Frumoasa si bestia

-Hercules

-Mulan

-Kavalan,printesa razboinica

-Pilu(desen italian supeeer dragut)

cine nu ma crede fac dovada la web cam:))))

dodya_ba
13.05.2008, 19:48:25
pe you tube se gasesc muuulte desene animate si cantecele animate in engleza care atrag majoritatea micutilor si pe cei mai maricei ca mami si tati;))

dodya_ba
13.05.2008, 19:51:20
aaa,sa nu uit de "danny and daddy" educativ si distractiv.

nu se mai difuzeaza pe minimax deocamdata,dar gasiti episoane pe Youtube

marcela2007
13.05.2008, 20:15:18
puistoaica mea are doar 9 luni dar ne uitam cate putin la minimax iar eu urmaresc sirenele iar un desene bun de vazut pe care-l recomand:Pisicile aristrocrate sau mai nou cu Toti la surf(surf'up) super.

saragherlinde
13.05.2008, 21:43:03
eu recomand mamicilor din toata tara daca au posibilitate sa-si ia un abonament de BOOM un fel de T.V.S. pentru ca ei au program special pentru copii BOOM KIDS. Este un program educativ, non violenta si estye dedicat in special copiilor de pana la 7 ani si nu numai. Eu personal sunt o persoana care nu are imaginatie de loc si pot sa spun ca am invatat multe de acolo, am putut sa ma inspir de acolo. Programele de desene animate sunt deosebite iar fetitei mele de doar un anisor ii plac foarte mult. De acolo a invatat sa se invarta, sa danseze, sa cante si desigur sa se joace in grup. Este un program educativ iar noi il adoram.

suzi_a
13.05.2008, 22:12:07
eu in general il las pe baiat pe Minimax,e singurul program de desene animate la care il las,sunt cele mai pasnice, educative.Nici nu se misca pana cand nu se termina Miss BG, Urmel

Concertul ,Flipper ?i prietenii s?i,Eu si ratusca cea urata

nasturica
13.05.2008, 22:25:52
baiatul meu in varsta de 3 ani are desene minunate pe calculator pe care le viziteaza ori de cate ori doreste ,as enumera:the jungle book 1si 2,brother bear 1si 2,bee movie,happy feet,shrek 1 si 2 .La televizor are voie doar pe postul de desene Minimax ,unde pana in acest moment se gasesc cele mai frumoase si educative desene pentru copii.

mary1962
13.05.2008, 22:29:01
Baiatul cel mic (10 ani) e pasionat de serialul "Naruto". De multe ori il surprind pe sotul meu "gustand" cu placere unele episoade. Cred ca multe desene animate sunt educative, dar sunt multe care depasesc imaginatia copiilor, poate nu e rau. Eu insa nu am rabdare deloc sa privesc la un desen animat, nu mi-au placut niciodata, nici in copilarie. Unii considera asta lipsa de inteligenta, treaba lor, eu sunt sincera, nu-mi plac, poate cel mult apreciez migala si arta cu care se fac desenele, coloritul, animatia, ceea ce tine de realizarea lor. Nu sunt impotriva desenelor animate, dar prefer ca baiatul meu sa faca miscare, sa se joace la aer, decat sa stea nemiscat in fata televizorului. Pentru armonie, aplicam legea compromisului.

mirelacr
13.05.2008, 22:31:10
baietelul meu chiar daca este inca micut la 1 anisor si 4 luni ale lui il las sa urmareasca si ele cateva minute desene animate pe minimax-sunt filmulete fara prea multa violenta, lupte, mostrii etc. -aici te poti intalni cu personaje dragute , indragite chiar si de noi parintii : Tom si Jerry (care la orice varsta iti starnesc rasul), celebrul Bugs Bunny, Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto. Va recomand si www.tvcopii.ro unde veti gasi secvente consacrate din filme de desene (scurte si haioase astfel incat copilul nu reuseste sa isi piarda rabdarea pana la final), scurte rezumate a filmuletelor pe intelesul copiilor, diferite povesti , jocuri si cantece in mai multe limbi straine.

Un alt site interesant si educativ este www.desene-animate.eu undedesenele animate sunt grupate pe categorii pentru a fi accesibile oricarui copil -in functie de personajul favorit si de asemenea ofera un post tv de desene aniamte non stop . retraiti-va copilaria alaturi de puiutii vostri

blueheart_c
13.05.2008, 22:34:21
Cele mai bune si mai educative pt. copii erau "Familia De ce?" pe Minimax. Din pacate nu le-am mai vazut de ceva timp. Acolo se expilcau fenomenele naturii, cum functioneaza diverse aparate, cum iau nastere anumite lucruri... Eu am strans cd-uri cu Tom $ Jerry, Pluto, Chip & Dale, Mica Sirena, Lion King, Furnicile, filmulete cu animale, fara violenta fara superputeri si alte nebunii menite sa induca copilul in eroare sau sa-l faca sa viseze doar supereroi. Imi mai place Familia Flinstone si Loony Toons, mi-as dorii sa revad Floarea in 7 culori, Sandy Bell, Richie Rich... Doamne ce mai desene erau cand eram eu in generala, intarziam la ore ca sa nu pierd desenele.

Codrin
13.05.2008, 22:40:26
Buna ziua.Am un baietel de 4 ani.Dupa multe conflicte cu el la programele de desene animate am ales sa-mi schimb cablu si acum avem in fiecare zi BOOM HOP care este foarte educativ pentru ei.Invata sa coloreze sa deseneze, sa numere, sa se joace cu plastilina,cantece ,etc.Am facut rost de filmul MAMA- film muzical romanesc care-l doreste zi de zi.Alte filme care sunt indicate pt ei sunt:PINOCHIO,DEGETICA, TOM DEGETEL,BAMBI(aici a invatat cum se spune la fluture si floare in engleza),CAPRA CU 3 IEZI,FATA BABEI SI FATA MOSULUI,PUNGUTA CU 2 BANI, FRUMOASA SI BESTIA.

Este foarte important sa supraveghem ce urmaresc copii nostri la TV deoarece si pe Minimax sunt desene nu tocmai indicate pentru ei.De acolo vine de multe ori si o parte din comportamentul lor.Dragi mamici va doresc sa aveti copii cuminti si destepti.

Cu drag Daniela G.

Codrin
13.05.2008, 22:42:22
Am uitat sa va spun ca seara puiul meu adoarme cu SMARTY care canta asa frumos special pt puii nostri.

sm3_anitza
13.05.2008, 23:10:52
buna mamici buna pitici ma numaesc Ana Maria iar pe piticul meu Luca Andrei are 7 luni si este foarte istet in ciuda varstei ,eu asi recomanda pentru cei mici programul de televiziune dupa televiziunea boom BOOM HOP PRIMI SAPTE ANI DE ACASA este foarte educativ si interesant pentru cei mici iar o alta varianta ar fi carticele de citit cu puzzelsunt foarte interesante ,si cat mai multe jucarii care sa stimuleze mintea ca puiutii nostri sunt foarte dezghetati la minte dar trebuie sa ii stimulam si noi intr-un fel.Eu cred ca da roade si sunt si interesante ,si va mai sfatuiesc ceva cumparati colectia

ENCICLOPEDIA DISNEY DEAGOSTINI este foarte buna dar pentru pici mai mari dar este bine sa o cumparati de acum ca nu cere de mancare in casa luati un volum si vedeti despre ce este vorba ,o sa va placa va asigur .Gata pupici pentru pitici si mamici si noapte buna

silaghialinaaugusta
13.05.2008, 23:18:25
Noi ne uitam la un program de desene numit NIKELODEON sau NK.JUNIOR .sunt desene in lb engleza si putina spaniola. in jurul orelor 12.00 sunt desene cu DORA sau cele cu DIEGO pe care Maia a mea le adora desi are numai 7 luni. Cand le-am vazut si eu am zis ce desene sunt astea caci n-am mai auzit de acesti protagonisti , dar am obs. ca la magazinele de copiii sunt bluze pe care sunt imprimate aceste desene.

mihaela213
13.05.2008, 23:25:42
Bebelul meu are numai 2 ani si 2 luni.Eu nu il prea las la desenele de la televizor.Am fost plecata 2 zile de acasa ,iar bunicii l-au lasat la desenele de la televizor,si cand am venit acasa, am ramas mirata sa vad ca, copilul meu a inceput sa ne loveasca cu picioarele.L-am luat, si l-am intrebat ca cine l-am invatat. Mi-a zis ca asa fac copiii la desene, si de atunci incerc cat posibil sa nu-l mai las .Avem pe calculator desene cu `tom si jerry`, `bambi`, `jumbo`,si altele de genul acestea.Sunt desene la care si noi ne uitam, uneori cu placere,sunt desene placute unde nu sunt folosite limbaje triviale,cum intalnesti la desenele acestea noi.Ne miram ca, copiii nostri sunt violenti,vorbesc urat si te miri ce idei au,dar cu desenele ce sunt acum,si cu programele acestea pentru copii,mai ales pe unele posturi,cred putem sa-i multumim la Dumnezeu ca nu e mai rau.

lorra_83
13.05.2008, 23:31:01
sincer va spun ca singurele desene la care ma uit atat eu cat si baietelul meu de 1 an si 9 luni sunt cele cu "Tom si Jerry" sunt preferatele noastre....restul nu le inteleg si nici nu se uita...aa si ma sunt niste desene care ii plac cu doi catei unul mai mare si unul mai mic :) dar nu stiu cum se numesc,de fiecare data cand le vede zice "ham ham".

theo07
13.05.2008, 23:56:34
Buna. Fetita mea de 1 an si 3 luni este innebunita dupa Veronica. Am ambele serii dar preferata ei este "Veronica se intoarce". Cum aude melodia genericului incepe sa rada si sa topaie de fericire, ii plac ff mult copii si este fff fericita cand ii vede cantand in film. Sta nemiscata minute in sir, rade si "vorbeste" cu personajele din film...danseaza la melodii...o nebunie.In rest ii dau pe minimax sau jetix depinde de ce desene gasesc in momentul respectiv...sa fie cu animale (ii place sa le imite atunci cand le recunoste la TV)daca se poate si cu peisaje frumos colorate. A inceput sa- i placa si Maria Mirabela dar mai mult inceputul cand canta Oachi. Are o broscuta de care nu se desparte si toata ziua o striga oac, oac prin casa...probabil de aceea ii place si in fim.

Antonio
13.05.2008, 23:57:08
Baietelul meu de 1 an si 10 luni nu spune decat cateva cuvinte si am ramas placut surprinsa sa vad ca imita animalele din desenele animate.Cei drept nu il las decat la desene cu animale,, care sunt dimineata pe Minimax sau la cele de pe dvd cu Tom si Jerry ,Mica sirena,Bamby.

dcrismd82
14.05.2008, 02:26:41
Recunosc ca imi plac desenele animate deci nu incape indoiala ca si copilului meu ii plac. Dar noi suntem pentru desenele clasice (Disney) si povestile clasice: Alba ca zapada, Cenusareasa, Bamby, etc. Motiv pentru care avem deja o mica colectie de dvd-uri si cd-uri pe care speram sa o completam.

monique1977
14.05.2008, 07:13:34
buna diminata

desenele animate da sunt super la orice varsta, printul meu adora tom si geri, (cine nu), el spune ca este soricelul si il pacaleste pe tom), dar ii plac forte mult colt alb, si desenele cu barbie feeritopia, normendia, stiu ca am scris gresit dar se intelege nu, pacat ca dvd sunt atat de scumpe, iar cele de 10 del sunt titrate scrisul si na, asa ca prefer sa le copii dupa strong, deja am 53 de giga si trebe sa iau dvd si cd sale dau jos , pt ca nu imi place sa stea prea aproape de calculator, in rest minimax, si de pe jetix doar spioanele deja am invatat programul pe de rost, asta e ii plac fetele si la tv si pe strada.

inconvenientul e ca desenele donloudate nu se vad bine sau nu merg toate titrate

ce sa spun in rest e vara si prefer sa stea mai mult pe acolo ,

va pup si vizionare placuta

daniella1226
14.05.2008, 08:06:33
Buna.

Eu nu o las pe fetita mea Patricia sa se uite la desenele animate de la televizor deoarece contin scene violente majoritatea canalelor existente,noi avem dvd uri cu desene animate cum ar fi:cartoon craze: Popeye, Cinderella, Bambi,Pocahontas,Aladdin,Tom si Jery.Din fericire pentru noi avem rude peste ocean si ne mai trimit din cand in cand de acolo, altfel nu ne-am fi putut apropia de ele in Romania la ce preturi sunt.

Va pupam dulce pitici si va dorim vizionare placuta la toti.

Bongoc
14.05.2008, 08:11:55
Buna! Fetita mea este inca micuta pentru desene animate, are 8 luni jumate. Noi nu avem Minimax, doar alte canale, unde desenele animate lasa de dorit. Am inceput de pe acum sa cumpar (si sa copiez, ceea ce nu e legal si frumos, dar e ieftin) Dvd-uri cu povesti frumoase, clasice. Stiu ca televizorul si desenele sunt inevitabile de la o varsta, insa sa se uite la ceva frumos.

Deoarece suntem maghiari, povestea de seara de pe DunaTv este pentru copii de toate varstele, sunt estetice si au un mesaj de educare.

Nu este bine sa stea copilul foarte mult in fata televizorului sau a calculatorului, mai ales cand e asa frumos afara. E adevarat, necesita un efort din partea parintelui, sa mearga cu el in parc...dar trebuie. Numai asa vor fi sanatosi in trup si suflet.

tantica
14.05.2008, 08:53:09
Buna.Baietelului meu Teodor Cosmin in varsta de 1 an si sase luni ii plac desenele animate cu Bambi si Tom si Jery deoarece ii plac foarete mult animalele cand vede un catelus sau o pisicuta pe strada atat de mult se bucura. E inca micut pentru desene animate . Tare bine ar fi daca pana o sa ajunga la varsta cand o sa inteleaga desenele animate cat de cat sa poata vedea acele desene care ni-au incantat si noua copilaria nu ce vedem acum la televizor. Cel putin bine ca se gasesc DVD-uri cu acele desene animate chiar daca sunt foarte scumpe incercam sa cumparam cand avem posibilitatea Unde sunt emisiunile cu desene animate de alta data cu cat interes le priveam eu si fratii mei abia asteptam desene animate ca nu ne mai trebuia nici mancare : Tom si Jery, bamby,Pluto,Mickey mouse,Donald,Alba ca zapada,Cartea junglei si multe altele. mi-au dat lacrimile ca mi-am adus aminte de copilarie si ce repede trece timpul ce n-as da sa dau timpul inapoi cat de mult conteaza fiecare clipa si nyu ne dam seama uneori. Chiar daca nu o sa am posibilitatea sa-i iau prea multe DVD-uri cu desene animate o sa i le povestesc eu in fiecare seara la culcare . Acum suntem la faza de cantat in fiecare seara asa adoarme mai repede .

lia_maya
14.05.2008, 09:24:11
Baietelul meu, Razvan, are acum 3 ani impliniti, iar noi ne uitam la desene doar de vreo cateva luni. Am inceput cu Tom si Jerry, dar acum refuza tot in afara de Donalt, Pluto, Chip si Dale. Le stie pe dinafara, inclusiv cum urmeaza episoadele dar......nu conteaza. Cele de la Disney sunt preferatele noastre si apoi o sa urmeze cand o sa mai crestem putin filmele mai lungi.

Oricum, la gradinita am vazut ca le pun desene de pe toate canalele.

Al meu baietel deja cunoaste de toate, inclusiv Scooby Doo, fantome, roboti, si altele.

Noi avem acasa Boom Tv si o sa urmeze sa ne luam pachetul integral si cu desene de acolo.

Desi, am prefera sa nu se uite asa de mult la televizor. Asa, i-am facut noi un program: doar seara inainte de culcare si sambata si duminica mai multicel.

Dar el alege la ce se uita.

ADRIANA31
14.05.2008, 09:29:51
buna.simi este prea mic sa se uite la desene animate are 7 luni si jumatate dar in schimb se uita tati la tv la desene.ii plac tare mult cele de la disney.va urez o zi buna

mihaela28
14.05.2008, 09:36:56
fetita mea se uita foarte mult pe MINIMAX si consider ca pe acest canal sunt suficiente desene animate care sunt si educative pt copii nostri darcu siguranta daca ar avea si alte desene sar uita la ele binenteles ,nu din cele violente unde copii ajung sa intre in pielea personajului si se manifesta foarte urit in preajma altor copii decii feritiva copii de desene care le pot influienta comportamentul

cristina.popesku
14.05.2008, 10:22:04
Andrei are doar 1 an si 7 luni si la tv este foarte atent la reclame. Nu avem cablu, asa ca se uita la emisiunile pentru copii de la Tvr. La bunici se mai uita la desene animate de pe posturile specializate. Ii place foarte mult insa filmul Veronica: o imita pe educatoarea care ii cearta pe copiii pentru ca au ignorat ora de culcare, sufla si el in tort odata cu Veronica, danseaza si el impreuna cu copiii si traistuta fermecata. O sa-i cumparam si alte dvd-uri cu desene animate, de exemlu Bambi, Cartea junglei, Tom si Jerry, pentru ca ii plac foarte mult animalele si sunete scoase de acestea, pe care le si imita.

ana-maria giurca
14.05.2008, 10:26:33
buna dim.fetita mea are 8 luni si nu pot sa spun ca se uita la desene,dar am pt ea o adevarata colectie de desene animate cum ar fi: Bambi,Snow White and the seven dwarfs,Cartea junglei,Nemo,Brother bear,Tom and jerry,Frumoasa si bestia,Mulan,Alice in tara minunilor,Sinbad,Shrek,Lion King,The prince of Egypt,Pinocchio,Shark tale,Treasure planet,etc. desenele de la televizor nu mi se par educative...asa ca am avut grija sa-i cump.pupici!

ionela24
14.05.2008, 11:01:32
Fetita mea are 2 ani si 5 luni, inca nu are rabdarea necesara sa urmareasca prea mult timp desene animate. De obicei se uita pe Minimax, ii plac desenele animate, se uita la desenele cu Mica printesa, Marcelino, Franklin, iar pe net i-am cautat unele desene. Ii plac foarte mult Tom si Jerry, Bugs Bunny si mai ascultam coloanele sonore din unele desene animate clasice, insotite de imagini din respectivele desene animate. Sunt unele desene animate clasice, cum ar fi, Micuta sirena, care raman in sulflet si pot dii urmarite pana la adanci batraneti, sunt absolut fermecatoare si raman nemuritoare, nu contin violenta din desenele difuzate in prezent, de exemplu pe Cartoon care nu sunt potrivite pentru copii, nu au un mesaj, nu sunt la fel de amuzante si distractive precum cele consacrate. Cred ca producatorii de desene animate ar trebui sa se reorienteze si sa gaseasca ceva potrivit varstei copiilor, sa mai renunte la cele care pot avea o influenta nefasta asupra dezvoltarii armonioase a copiilor si sa fie mai educative. Copilul si asa in ziua de astazi fiind lasat foarte mult timp lasat singur acasa, din cauza porgramului incarcat al parintilor isi poate alege singur emisiunile pe care le urmareste, asa ca acestea ar trebuie sa fie atent selectate in grila de programe.

In primul rand ar trebui avut in vedere impactul pe care acesta il au asupra copilului si sa se incerce sa fie alese potrivit dezvoltarii psihice a acestora, sa fie usor de inteles si sa contina si elemente de noutate, dozate potrivit vartsei, realizte intr-um limbaj pe intelesul acestora, sa fie amuzante si sa contina mesaje care sa ajute la formarea unor idei pozitive, sa-i faca pe copii sa pretuiasca anumite valorii sau macar sa nu contina un limbaj nepotrivit, scene de violenta sau atitudini sau comportamente negative, care pot fii luate ca model de copii.

alidascalu
14.05.2008, 11:27:53
si eu ca si alte mamici recomand bineinteles canalul de desene Minimax care o gramada de desene educative si pe intelesul copiilor,dar mai am dvd.cu desene cu Tom Si Gery care ii plac la nebunie.

dumitru cornelia
14.05.2008, 12:15:22
La fel ca majoritatea dintre voi, recomand calduros postul de animatie MINIMAX. As putea enumera cateva filmulete educative: "Fifi si floricelele", "Nuki, Paco si Lola", "Maya si Miguel", "Dany and Daddy"( m-am referit la cele pe care le gasesc potrivite pt. fetita mea de 2 ani).

Pe postul national era difuzat intr-o vreme, sambata dimineata, Club Disney, in care Mikey Mouse si prietenii sai ii invata pe copii sa numere, denimiri de obiecte, utilitatea acestora, etc.

Consider ca oricat de amuzante ni se par desenele cu Tom si Jerry, cu Bugs Bunny, Donald, Woody, Tweety- trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca acestea contin extrem de multe elemente de violenta. De curiozitate, urmariti un episod din Tom si Jerry si numarati de cate ori apare cate o lovitura, apoi raportati la durata acelui episod. Veti ramane uimiti si socati, caci media va fi de 1 lovitura la 1-2 secunde!

Multa sanatate copiilor vostri!

dara20
14.05.2008, 12:29:52
fetita mea desi este mica, are numai 1 an si 2 luni este innebunita dupa "pisi" ( pisici) si de aceea sera inainte de culcare ne uitam cu drag la "Tom si Jerry" care ruleaza pe "boomerang tv" la ora 20.

dede_c
14.05.2008, 13:44:22
stiu k nu o sa casticg nici un dvd da tot recomand niste desene animate care ii plac fetitei mele de 10 luni pe nume alexandra. chip and dale, pluto, tom si jerry, in special desenele animate cu animalute unde nu se vorbeste asa de mult si copilul mic le paote viziona max 15 minute. a si ar mai fi ceva nu e desene animate e un film pentru copii, "VERONICA", fetita mea e inebunita dupa el si cred k e un film foarte bun pentru orice varsta, e cu copii si nu cred k in ziua de azi se mai fac filme asa de bune pentru copii. e fara violenta, muizcal si distractiv, si mie imi place mult.

elena_dragomir2007
14.05.2008, 14:10:32
Fetita mea e inca prea mica pentru desene animate, are aproape un anisor, dar cred ca acestea sunt foarte importante pentru un copil , la o anumita varsta. Deocamdata ascultam cantecele pentru copii, dar deja am inceput sa colectionam DVD-uri cu desene animate, si educationale, si cateva cu Tom&Jerry.

boozy
14.05.2008, 14:14:53
Buna mamicilor. Fetita mea (are 1 anisor jumatate) se uita numai pe canalul Minimax pentru ca acolo m-i se par cele mai educative si lipsite de violenta desene animate. Desi nu sta cu ochii in televizor cum sunt alti copii ea prefera sa se joace in timp ce aude desenele. Preferatele ei sunt Tupu si Miss BJ, dar eu recomand cu caldura si Ursuletul Rupert, Arthur, Maya si Miguel(acestea m-i se par cele mai educative pt. un copil), Vacuta Connie, Fifi si floricelele.

Mi-as dori tare mult ca toti parintii sa fie foarte atenti atunci cand ii lasa pe copii sa se uite la televizor, pentru ca ceea ce vad si aud la televizor are o foarte mare influenta asupra psihicului si comportamentului copiilor.

Pupici tuturor.

Ancuticulina
14.05.2008, 14:41:45
Fetita mea se uita pe Animal Planet. Ii plac animalele. Se mai uita si pe Minimax pentru ca acolo cred ca sunt desene animate mult mai frumoase decat pe alte posturi. Nu as vrea sa fie dependenta de televizor. Ii mai pun pe calculator cate un desene animat(tom si jery, miky mouse. etc). Si se mai uita la reclame, in special reclama de la Orange. Salutari la mamici si pupici pt. bebelusi.

mary82
14.05.2008, 14:58:09
cele mai frumoase desene sunt cele de cand eram noi mai mici tom si jery donald si altele nu cum sunt astea cu roboti corect suntem in era dezvoltarii si a robotilor dar pt oamenii aia mici nu cred ca este chiar indicat sa vada toate prostiile de oameni mari la tv nu pre las fata la desene mai bine ii pun eu ceva muzica si poate si un desene pe calc ceva cu printese cu animalute dragute care sa bucure ochiul copilului nu dragono si alti luptatori niste prostii

laura_feelings
14.05.2008, 15:02:21
Ai scris :

"Eu recomand cu toata inima emisiunile de dimineata de la BBC PRIME: CBEEBIES

Va puteti documenta despre ele pe :

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/

Dimitrie are 8 luni jumate si de pe la 3-4 luni e familiarizat cu ele...deja se vede influenta pozitiva. Le urmarim de dimineata de pe la 7 pana pe la 10....ma rog...e inpropriu zis ca le urmarim....dar ca fond sonor...e foarte placut.

Bune pentru ei mai sunt si cele de pe BebeTv

Ambele posturi sunt pe UPC Digital"

Din pacate eu nu prind postul BBC prime insa pe situl indicat de tine sunt niste fisiere video cu muzica si sunt super haioase, deja Teo face din manuta ca vrea sa se mai uite :)

oanaabi
14.05.2008, 15:09:44
Am un baietel de 2 ani si 7 luni si ii plac foarte mult desenele animate. Se uita la programele de la Minimax unde cel mai mult ii place desenul animat cu "Iacai" (asa spune el)Vacuta coni si Franklin

La alte posturi TV de desene animate se uita doar la Scooby Doo pt ca alte desene interesante nu sunt , toate sunt foarte violente

Ii place foarte mult desenul animat "CARS" a fost transmit pe HBO si il avem pe DVD , Regele leu, Doamna si vagabondul , Cartea junglei , Alba ca zapada , Tarzan , Tom si Jeery , 101 dalmatieni , Vulpea si vanatorul si multe altele

otylyka
14.05.2008, 15:15:02
ma bucur laura..si dupa cum vezi sunt si f. educative si de bun simt...

irinamicu
14.05.2008, 15:51:13
in genral baietelul meuare 6 ani se uita pe cartoonetwork iar unele din desene sunt pline de violenta am incercatsa il fac sa se uite pe dvd latom si gery sau alte asemenea dar copiii din ziua de azi au alte mentalitati deja

Sper ca cei incauza care difuzeaza desene animate pentru copii sa fie mai atenti la ce emit sisa speram ca ai nostrii copii sa se comporte normal inviata

Va multuimesc

andreea.soreanu
14.05.2008, 16:20:04
eu o las pe piticuta sa urmareasca minimax.Desenele de pe acest post mi se par cele mai potrivite pentru copii.Ii plac foarte mult 101 dalmatieni, Tom si Jerry, Horse Land, Alba ca Zapada, si multe altele.Avem acasa o colectie foarte mare de DVD-uri, si e foarte cumintica cand se uita la desene.Sper ca desenele care se difuzeaza desene animate la TV, sa fie mai atenti la desenele difuzate, pentru ca foarte multe contin scene de violenta sau au un vocabular pe care copiii nu ar trebui sa-l invete de la varsta asta, mai ales ca la varstele fragede copiii inregistreaza tot ce aud.Cel putin pitica mea, la 3 ani si 4 luni, asa face.

iassmyna
14.05.2008, 16:21:22
salut tuturor !!!

fetita mea ( 5 ani si 10 luni ) se uita la tom&jerry- la 12.00 in timpul saptamanii pe cartoon si imediat dupa tom&jerry la scooby doo ! asta cand nu iesim afara mai devreme de 12-13 ! se mai uita in week-end la cartoonetwork cinema, seara de la 19.30 sau 20.00 ! in rest mai arunca, cate un ochi pe minimax la arthur, urmel, fliper, dinozaurii lui herry... si cam atat !!!

gabrielamoca
14.05.2008, 16:48:27
Salut,

si eu sant o mamica f. ocupata cu 2 copii, unul de o luna di 2 sapt si unul la scoala.Cel care merge la scoala e inebunit dupa desene animate, dar imi place la ce desene se uita:pe jetix, un serial H2O, parca se cheama. Chiar e dragut, cel cu 3 adolescente sirene.In general seara este acest desene, si va recomand sa va lasati copii fara grija sa priveasca, e interesant.Tot aici mai este un desene animat, Forta Mistica, care la fel e dragut, cu niste copii care devin super-eroi.Oricum, va recomand sa verificati la ce desene privesc copii, cele violente le dau un somn nelinistit noaptea. Din cand in cand ii cumpar si eu cate un dvd cu desene, ii plac f. mult, dar nu prea imi permit.

dodya_ba
14.05.2008, 17:18:19
mie imi plac f mult tom and jerry si pustiului meu la fel, ca la majoritatea copiilor,dar si ele sunt violente dak e sa judecam la rece.

nu sunt deacord cu cele de pe jetix sau cartoon,nu au nici un inteles pt mine,dar violenta regasim in majoritatea,chiar si pe minimax.

este "old cartoon network",dar numai pe net il pot viziona,nush daca e vreun pachet tv sa cuprinda si acest post.

dodya_ba
14.05.2008, 17:21:54
am incercat sa ma uit cu vladi la "scooby doo" zilele trecute si m-au trecut pe mine fiori reci pe spinare...numai fantome si strigoi sau vraji cu papusi vodoo,vladi statea nemiscat:(

pe minimax este serialul "misterele din providance"care ,la fel,te infioara si nu te mai miri de ce se trezeste copilul plangand in toiul noptii.

kristina23
14.05.2008, 18:51:56
fata mea are doar 4 luni............abia acum a inceput sa fie mai curioasa la ce se intampla in jurul ei.se uita la tv fascinata de multimea de culori pe care le vede.........bineinteles ca si eu ii dau pe desene animate.cele preferate fiind pe minimax..........ea e bucuroasa si mami la fel......pt ca vizioneaza ceea cei place foarte mult alaturi de ingerasul ei.......asa k...TRAIASCA DESENELE ANIMATE!

lilianaene
14.05.2008, 18:53:41
Urmarim impreuna cu mare placere pe Jetix Copiii de la 402 -excelete desene pentru scolari si prescolari. Seara ne mai uitam la Nevastuica si babuin pe Cartoon si pe Minimax ne place Arthur, seria de filme cu Barbie, Andersen povestitorul . Cam acestea ar fi preferintele mele si mai ales ale fetitei mele Irina de 5 ani.

iolanda_nedelcu
14.05.2008, 19:12:57
Sunt fericita mamica a unui nazdravan de 4 ani si 2 luni. Doresc sa va ecomand din suflet pentru piticii vostri desenele dublate in lb romana de la EMPIRE. Sunt si ieftine si copilasii vostri vor sta linistiti cateva ore bune. Printisorul meu, spre exemplu, care a colectionat un numar de 24 DVD-uri le revede cu mare drag. care sunt preferatele lui? Sindbad Marinarul, Cei 3 muschetari, Totto Sapore si magica istorie a pizzei si multe altele. Este o investitie buna si desenele sunt reusite. Va pup si sper sa va placa si voua!

iolanda_nedelcu
14.05.2008, 19:15:45
De acord cu tine. si eu tot pe Minimax il las sa se uite pt ca au ceva din desenele de aladata, dar nu pot spune la fel despre cele de pe Cartoon Network care l-au agitat pe baietelul meu si chiar avea un comportament foarte agresiv

iolanda_nedelcu
14.05.2008, 19:17:01
Pentru tine am conceput mesajul!

De acord cu tine. si eu tot pe Minimax il las sa se uite pt ca au ceva din desenele de aladata, dar nu pot spune la fel despre cele de pe Cartoon Network care l-au agitat pe baietelul meu si chiar avea un comportament foarte agresiv

iolanda_nedelcu
14.05.2008, 19:19:38
Nu va recomand desenele de pe canalul KiddsCo. pentru ca au multa violenta si ii agita foarte mult, baietelul meu devenind foarte agitat de la aceste desene si incercand sa imite bataile dintre personajele din desenele respective. Cel mai tare este MINIMAX.

SISISO
14.05.2008, 19:29:14
Buna copilul meu cel mare e anebunit dupa desene ca si toti copii de altfel ,el urmareste cu mare drag cam tot ce e pe minimax ,iar pt. asta mica am desene pe dvd cu tom& gery ,ai plac la nebunie au o sonorizare super adica e an ton cu ce se antampla an fapte ,iar filme de copii fara numar ....multe ,frumoa si bestia ,cei trei purcelasi ,alba ca zapada si multe altele ca nu mi le amintesc acum pe toate ,important e s-a nu stea mult an fata tv. si desenele sa fie cat se poate de educative ,distractive ,fara violenta ,cu un limbaj decent ,eu pe baiat nu l-am lasat s-a urmareasca niciodata un desen cu limbaj urat ,si violenta pt.ca la un moment dat va avea si el initiativa de a se comporta la fel si a vorbi la fel ...am vazut pe propria piele ,mai anu trecut urmarea mult yughi-you ,si afara jucanduse cu copii am observat ca reuseste aceasi voce sa o imita chiar din tv si aceeasi tonalitate ,putin ma pus pe ganduri si cu ancetu i lam scos din capusor acel desen,va pup si la desene frumoase .

Mirela Sandu
14.05.2008, 19:34:14
Eu chiar ma uitam cu placere la desene animate de alta data, cu Tom and Jerry, Popeye , etc etc, dar acum nu mai este nimic frumos la desenele animate din ziua de azi, numai pistoale, numai roboti, numai fetitze de se transforma in roboti si se bat etc etc. Totusi in America erau niste desene animate educative pentru copii, atat in spaniola , cat si in engleza ,Dora the explorer si Diego, chiar mi-au placut desenele alea animate. De cand am venit in tara, eu mi-am aduc desene animate pe dvd-uri, si ce am vazut asa desene mai frumoase sunt desenele alea animate cu "YAKARI", indianul acela mic ,care este foarte cuminte si intelept. Cred ca este pe Minimax, in fiecare dimineata la ora 6 si dupa masa la ora 18. Si fetitza mea si varul ei se uita cu drag la YAKARI, ma uit si eu si sunt femeie in toata firea, dar astea chiar imi plac si mie.

crina-ioana
14.05.2008, 19:38:46
Eu as recomanda urmatoarele desene animate care, cred, ca o sa placa oricarui copil:

101 Dalmatieni

Pisicile aristocrate

Mica sirena

Tom&Jerry.

Mirela Sandu
14.05.2008, 19:43:11
Chiar sunt faine desenele astea animate. Copilasul ala , este atat de intelept ca numai lucruri bune face, astfel incat copii sa ia exemplul lui. Chiar imi plac desenele animate cu el si ma uit eu la el, femeie in toata firea. Sunt pe Minimax si programul este acesta.

Minimax: Joi, 15.05 07:55

• Minimax: Joi, 15.05 11:20

• Minimax: Joi, 15.05 16:05

• Minimax: Joi, 15.05 18:15

• Minimax: Vineri, 16.05 07:45

• Minimax: Vineri, 16.05 11:23

• Minimax: Vineri, 16.05 16:05

• Minimax: Vineri, 16.05 18:18

• Minimax: Sambata, 17.05 11:30

• Minimax: Sambata, 17.05 14:45

• Minimax: Sambata, 17.05 18:43

• Minimax: Duminica, 18.05 11:10

• Minimax: Duminica, 18.05 11:25

• Minimax: Duminica, 18.05 15:10

• Minimax: Duminica, 18.05 18:40

Laurana
14.05.2008, 20:05:18
luca al meu are 2 ani si s-a amorezat fara drept de apel de deedee ( dexter's lab ) si nici powerpuff girls nu-i sunt indiferente....da' cel mai tare pare sa-i placa ben 10 ( nu stiu dc, mie mi se par extrem de "violente" ) fiindca intepeneste politicos in fata televizorului. toate astea-s pe cartoon network....am cochetat si cu tom si jerry da' nu i se par asa grozave ( desi ma-sa si ta-su uita si de copil cascand gura la ei! ).

si daca e sa recomand un desen animat....ei bine, mie imi pare rau ca n-am fetitza ( inca :) ) ca sa se uite la sailor moon.....eu una eram super fan!! ( va spun un secret.....acum ma uit la w.i.t.c.h !! )

Mirela Sandu
14.05.2008, 20:23:02
Nickelodeon: Joi, 15.05 11:00

• Nickelodeon: Vineri, 16.05 11:00

• Nickelodeon: Sambata, 17.05 11:00

• Nickelodeon: Sambata, 17.05 12:30

• Nickelodeon: Duminica, 18.05 11:00

• Nickelodeon: Duminica, 18.05 12:30

Nickelodeon . NU stiu daca aveti acest program, era in USA, probabil ca este si in unele orase mai mari din tara, noi nu-l avem aici in Tg-Jiu. Dar tare mult imi plac si desenele animate cu Dora the explorer.

mihnea01
14.05.2008, 21:26:43
Buna, desi piticul meu are 1 an si 7 luni, in fiecare dimineata cand se trezeste ia telecomanda si ma pune sa-i dau drumul la televizor,bineinteles ca doreste sa se uite pe MINIMAX, iar dintre toate desenele de aici le prefera mai mult pe cele cu LOOPDIDOO(nu stiu daca am scris numele corect), in orice caz sunt cu un catelus destul de haios si de nazdravan, si ii mai plac si cele cu ANDERSON POVESTITORUL.

slujitoru
14.05.2008, 21:53:10
buna,baietelului meu ii plac desenele de pe mini max,Anderson povestitorul,yakari,regatul cailor,iar de pe CN tom si jery desi are numai un an si zece luni se uita cu drag dar nu foarte mult sa nu-i oboseasca ochii.

Luise
15.05.2008, 12:06:55
Recomand tuturor copiilor, inclusiv copiilor mei, desenele animate Walt Disney. Din pacate la noi nu functioneaza "recomandarile". Sunt mai interesante "Vacutza si puiul", "Nevastuica si babuinul"..spre disperarea mea....

Katy_Mary
15.05.2008, 12:17:52
buna,mamici!am o fetita de aproape 1 an si doua luni.Cred ca e prea micuta pentru desene animate,insa cred ca cele mai bune desene animate sunt cele cu povesti,iar ce-mi place cel mai mult este ''cenusareasa''.

alina_sara
15.05.2008, 13:34:50
Buna ,

Sunt si eu mamica unei fetite de 2 ani si 8 luni, iar pentru noi nu exista decat un singur post cu desene pentru copii : MINIMAX ( si acolo decat pana la ora 20).

Pe acest program sunt desene super dragute.Preferatele fetitei mele sunt : "Maia si Miguel" , " Yakari" ; " Bibi Blogsberg" ; " Beegee" ;" regatul cailor" etc...

Restul programelor de desene pentru copii sunt inadecvate pentru un copil.

Va pup.

roxyelia
15.05.2008, 14:06:35
aninim de mai sus e roxyelia

aniya
15.05.2008, 14:22:56
Dragi mamici va recomand din tot sufletul Tom si Jerry, farmecul acestor desene vad ca nu a disparut nici la noua generatie, baietelul meu de 3 ani si jumatate, adorandu-le, iar pentru cei mai mici, cum e celalalt baietel al meu de 1 an si jumatate, postul Baby TV care are si muzica, si personajele si temele foarte dragutze, interesante si educative, unde mai pui ca pot invata si engleza...chiar merita urmarit si de cei mari.

rakastan2003
15.05.2008, 16:46:22
Cred ca pana la 3 ani nu are rost sa se uite la nici un desen.Al meu a vazut cateva desene ...doar asa fragmente.Cel mai mult s-a uitat la 101 dalmatieni impreuna cu baietelul unei prietene.Cred ca singurul motiv care l-a atras sunt cateii ham-ham.Este super indragostit de catei.Cred ca atunci cand va mai creste voi incerca sa-i fac rost de toate desenele Disney care exista.Alba ca zapada,Elefantelul Dumbo, Frumoasa si bestia,Cenusareasa, Doamna si vagabondul etc Astea raman cele mai frumoase mai inocente.Dupa ce le epuizeaza mai vedem noi.Nu mi se pare ca ar fi musai sa-l las sa vizioneze toate desenele cu roboti care exista si cu lupte Shaolin si mai stiu eu ce.Am fost baby -sitter la un copil de 5 ani.Eu insami am obosit psihic o ora pe zi sau doua cat se uita la genul violent de desene .Dar daca ai lui ziceau ca are voie , eu ce sa mai zic?Exista si desene frumoase dar si atatea preocupari educative pe care le poate avea un copil.Poate ca noua ne este mai usor sa ne facem treaba si el sa stea incremenit la televizor dar am vazut efectele si reactiile copiilor care au zilnic program de desene animate pe Cartoon sau Jetix sau Minimax.

vivita
15.05.2008, 17:07:33
Baietelul meu nu se uita la desene ca e prea mic dar il mai las sa se uite la seria Baby Einstein cu marionete!Ii place foarte mult!

PREDA ANDREEA
15.05.2008, 17:24:44
NOI AM AVUT PRIMA EXPETIENTA CU DESENELE ANIMATE SAMBATA, FIICA MEA ARE 8 LUNI ACUM SI NE-AM UITAT PENTRU PRIMA OARA LA DESENE ANIMATE IMPREUNA....LA UN FILM INTREG.

NE-AM UITAT LA 101 DALMATIENI SI I-A PLACUT TARE MULT...I-L RECOMAND TUTUROR CU MARE PLACERE

Cristinica
15.05.2008, 19:51:13
Pentru copii desenele animate fara iz de violenta le-as recomanda. Acele desene tip poveste: de exemplu Bamby, Alba ca zapada, Cenusareasa, Mica sirena.

mirela10
15.05.2008, 21:34:27
Sigur ca imi plac si mie si nepoatei mele desenele animate. Am observat ca filmele clasice raman la fel de interesante, totusi copiii de azi isi doresc ceva mai mult sau poate putin altfel - se regasesc in filme de tipul Copiii de la 402 ( Jetix ), Arthur (Minimax) , povesti cu printese (Mica printesa, Barbie, Capsunica - Minimax)

dodya_ba
15.05.2008, 22:41:23
minimax prea le repata si vladi s-a cam plictisit:(

la "povestitorul anderson"nici nu mai are rabdare sa se uite.

dupa "yakary"era innebunit,acum insa nu mai prezinta acelas interes,dar ink se mai uita.

aceasi poveste si cu "caruselul magic":|

la"capsunica" se mai uita cu interes si la "fifi si floricelele"

cel mai mult adora "rori,bolidul de curse" :)

loreta
15.05.2008, 23:30:05
dragele mele

bebita mea are doar 10 luni , dar a inceput sa priveasca la televizor la desene, avem noroc de postul BEBE TV la care se uita cu mare drag, sunt pe placul si intelesul lui. celealte posturi de desene sunt complicate un pic pentru el, dar sunt bune pentru mine sa i le povestesc cand vrem sa facem nanita

va pupic

loreta
15.05.2008, 23:33:46
mamici cu pitici, am uitata sa va spun de niste dvd-uri "EINSTEIN BABY", le gasiti pe internet, sunt excelente pentru dezvoltarea bebitilor, ii invata (pe intelesul lor) animalutele, corpul omenesc, pesti, pasarele pe muzica de Bach si bethoven. drept ca sunt in engleza si spaniola, insa imaginile sunt pe placul lor, sunt super

sper sa le aveti si voi, eu am cateva si bebe le urmareste cu mare interes, la 10 luni

pupici

loreta
15.05.2008, 23:36:35
bebeita mea a primit niste dvd-uri cu povesti si am inteles ca ii plac, pentru ca schiteaza fel de fel de grimase placute cand le urmareste, doar ca nu prea are rabdare, e prea micut cred inca

sanatate voua si bebelor

dodya_ba
15.05.2008, 23:48:12
apropos de dvd-uri educative,vladi a primit cand era f micut 2 dvd-uri de la mama.

initial a crezut ca sunt cu desene animate clasice ca erau eroi acelor desene pe coperta,dar erau engleza pt incepatori.

am vazut ca au aparut si la noi anul trecut,dar numai un volum din muuulte cate sunt.

sunt de la "DeAGOSTINI" sunt clipuri din desene ,cantece si jocuri atat de frumos prezentate ca imposibil sa nu inveti engleza.

poate va intrebati ce leg asta cu topicul...are in sensul ca prin desene animate poti chiar educa copilul.

"magic english" se numeste colectia

georgy28
16.05.2008, 08:31:35
Am un baietel de 1 an si se uita la desene dar eu il las la Minimax pentru ca acolo cred ca sunt mai eductive desenele si nu vorbesc tot felul de prostii ca in alte desene , iar Cartoon nu prindem acolo erau Tom si Jerry, scooby doo, s.a.m.d. dar noi nu le aveam . La minimax ii plac : FIFI si floricelele, si Loopdidoo si bineinteles reclamele de la TV: aia doi de la Orange e iebunit dupa ei. Daca ma poate AJUTA CINEVA i-as fi recunoscatoare caut de ceva timp mascotele de la Orange dar nu in miniatura ca asa ii avem ii vrem mai mari dar nu ii gasim si am inteles ca exista dar nu stiu unde sa ma duc sa-i cumpar , daca a auzit cineva de un magazin in tara asta de unde as putea sa-i cumpar v-as ramane datoare fetelor.... adresa mea de mail este georgeta_amza@yahoo.com daca stie cineva imi poate trimite pe mail o veste .... va pup

cristinaszabo
16.05.2008, 13:45:38
Noi ne uitam impreuna la desene, fetitei mele ii plac in mod special desenele cu Tom si Jery si Donald si Chip si Dale. II plac si desenele cu Popeye pe care le vizioneaza dimineata, inainte de a merge la gradi pe canalul Boomerang si lista ar fi lunga. Desenele clasice sunt cele mai frumoase si mai reusite si plac si adultilor. Astazi nu mai gasesti asa desene... Totusi desenele de pe canalul Boomerang si Minimax sunt cele mai potrivite, pt. ca DVD-urile sunt destul de scumpe

Gyanny
16.05.2008, 14:48:03
eu nu sunt de acord s-o las pe micuta la tv la desene (decat daca sunt cele clasice la care ne uitam noi cand eram mici). am facut rost de aproape toate desenele vechi si i le pun la dvd sa le vada dar nu cu orele, pt nu-si strica ochii

ANDUTA
16.05.2008, 19:35:26
SI EU IL MAI LAS PE JUNIORUL MEU LA MINIMAX deoarece imi pare cel mai bun canal pina la ora actuala. in rest ii mai pun dvd cu desene educative.

dodya_ba
17.05.2008, 01:07:00
"ROARY" se numeste desenul de la minimax,scz ca am scris gresit:)

aandaaro
17.05.2008, 12:55:37
Chiar daca printesa mea are doar o luna, eu inca din burtica i-am citit minunatele povesti scrise de Fratii Grim ( sunt preferatele mele si la varsta aceasta ) si sunt sigura ca atunci cand va cunoaste gustul desenelor animate va "opta" tot pt acestea. Nu optez pt desenele de la tv deoarece contin multa violenta si rar sunt difuzate desenele Disney. Tot pt cele de pe DVD le-as prefera.

gedilika77
17.05.2008, 19:31:53
sincer?

nu prea sunt de acord cu desenele actuale si in consecinta am canalizat vizionarile mai mult pe desenele clasice (Walt Disney) dar cum la gradi' se vehiculeaza alte promo-uri..... mai facem rabat pentru desenele mai cu bun simt de pe canalele pentru ''cei mici'' care sunt la moda

este bine si recomandabil sa fie selectate desenele animate, de la bun inceput, si daca este ceva bun de invatat din ele este clar ca va fi retinut de catre copii, fara doar si poate

oricum, sunt destul de multumita cum evolueaza lucrurile intrucat am cd-uri educative cu matematica, engleza, muzica, circulatia etc si acum ne impacam foarte bine cu cititul si scrisul, chiar si socotitul, ceea ce la aproape 6 ani e totusi ok!

gedilika77
17.05.2008, 19:33:42
apropo de recomandari, ERC PRESS ne-a ajutat destul de mult in splendida noastra evolutie....

raludacu
18.05.2008, 06:20:15
da,minimax,cel cu oitele si cainele lor pazitor;

ce pacat ca nu mai este cartoonul network ca altadata;cand avea fetita mea varsta pe care o are acum baietelul meu-1,7ani-,era un deliciu sa te uiti la trenuletul thomas,la tom si jerry,la cartea junglei...acum,numai violenta si expresii urate vezi la desene...oare am uitat sa fim copiii?unde este puritatea si inocenta de odinioara?

Mirela Sandu
18.05.2008, 08:52:30
Draga Georgy,

Ce mascote au aia de la Orange? Chiar m-ai facut curioasa? Au si de vanzare?

irinao
18.05.2008, 09:35:59
Eu am un baietel de 1 an si 2 luni si pot spune ca pana acum cateva zile nu stiam de existenta programului babytv. L-am descoperit chiar pe acest forum si de curiozitate l-am cautat de internet si este intr-adevar educativ si, se pare, foarte interesant pentru Teo. De atunci il las zilnic sa il urmareasca si ii face mare placere.

dodya_ba
18.05.2008, 15:49:29
majoritatea materialelor de pe babytv sunt luate de pe youtube.

ei au selectat dupa preferinte,ce a placut mai mult unui utilizator anume,dar pe youtube sunt mult mai multe si parca se si vad mai bn si se pot face "fullscreen"

Mirela Sandu
19.05.2008, 10:30:47
Eu cred ca in Romania Minimax este cel mai frumos pentru copii, Jetix-ul, Cartoon in romaneste nu-s faine, numai cu roboti, numai cu lupte, etc etc.

georgy28
19.05.2008, 12:20:14
Mascotele din reclamele tv dar sunt mici de vanzare cu cartele cu tot pe mine ma intereseaza in marime mai mare sa cumpar

laura_feelings
19.05.2008, 14:36:42
Eu i-am descarcat de pe net o multime de cantecele, printre care " cutiutele muzicale" pe care i le pun atunci cand trebuie sa manance si ii mai cant si eu astfel sta linistit in timpul mesei.

danicr
19.05.2008, 21:36:29
cele mai bune desene animate raman ecranizarile dupa povestile clasice, nemuritoare pe care le stim cu totiicenusareas, alba ca zapada, scufita rosie, punguta cu doi bani, frumoasa si bestia, tarzan, cartea junglei, fara violenta gratuita si foarte bune ca scenarii

aura-buzatu
20.05.2008, 09:09:50
Si baby tv se poate face fullscreen. Daca vreti baby tv il gasiti si pe net si au si jocuri interactive. Fetita mea de 2 ani si luni prefera jocurile de colorat.

David Emi-Drena
20.05.2008, 10:44:09
eu las fetita mea la televizor doar la tom si jerry.restul desenelor animate mi se par urate, pline de violenta, cu un limbaj neadegvat.din pacate noi nu avem in grila de programe minimax, dar incercam sa suplinim cu cateva desene animate pe care le avem pe calculator: cartea junglei, frumoasa si bestia, 101 dalmatieni, ratoiul donald, chip si dale

m3gaira
20.05.2008, 11:00:17
Alexu meu se uita la Cartoon Network la Tom si Jerry in special si la desenele acelea cu vacuta:D

Nu prea in plac desnele animate, dar pe acestea am vazut ca le prefera...

Lui ii place sa asculte muzica pe Utv sau Mtv.:D

norita
20.05.2008, 16:57:47
desenele animate recomandate pt copiii mici nu sunt cele de pe jetix,cartoon sau mai stiu eu ce alt post,ci cele de la walt disney,adik mica sirena,frumoasa si bestia,101 dalmatieni,etc . astea sunt cele mai frumoase si potrivite pt copii. cand eram copil,erau desene foarte deosebite,ca sandy bell,candy candy, lidia in jurul lumii, si multe altele,dar acum pe la tv se dau numai desene pline de violenta,tot felul de aratanii,monstri si alte ciudatenii. acestea ar trebui interzise ,sunt niste porcarii pt copii.

MARIA13
20.05.2008, 17:27:21
noi ne uitam numai pe canalul minimax(desenele de aici sunt foarte educative)sau cele clasice de la WALT DISNAY. LE RECOMAND TUTUROR. deconectati-va canalele Jetix si Cartoon.desenele sunt pline de violenta

violeta30
20.05.2008, 20:48:18
de cind a inceput sa inteleaga lumea asta a noastra, fetita mea, se uita la Alba ca Zapada, in mod special, ii stie pe toti pitici pe nume, deja i-am invatat si noi, stie orice scena, pt noi devine stresant ca ar vrea sa se uite si de cite 10 ori la Alba ca Zapada, iar cind sintem la servici se uita impreuna cu Buni la Minimax

Mirela Sandu
21.05.2008, 09:13:45
Sa va dea D-zeu numai bucurii si sanatate, implinirea tuturor dorintelor. Si din partea mea un mare buchet de bujori ca tot este sezonul lor.

VASILICADICIANU
22.05.2008, 10:40:31
FRAM URSUL POLAR,,DOAMNA SI VAGABONDUL,PISICILE ARISTOCRATE,TOM SI JERRY,BAGS BUNNY,CIP SI DALE, FRUMOASA SI BESTIA ,LION KING TOATE PARTILE,THE LAND BEFOR THE TIME,PINOCHIO,CENUSAREASA sunt desene urmarite de fetita mea care are aproape 5 ani , mai sunt si altele dar aceste asunt cele mai urmarite , iar in ultima vreme incepem sa ne obisnuim f mult cu JOCURILE BARBY, SUNT INGENIOASE VI LE RECOMAND POATE ARANJA CARERE , POATE IMBRACA PAPUSILE , LE POATE MACHIA , ARANJA .

VA DORESC O ZI MINUNATA

Palmeri Eliza
22.05.2008, 12:03:13
Copiii mei , un baiat de 3 ani si o fetita de 1 an, se uita cu drag la desene animate. Posturile lor favorite sun Baby TV, Minimax si Boomerang.Am ales aceste canale pentru vizionare pentru ca transmit desene animate fara violenta, ceea ce este foarte bine pentru copii. Pe langa aceste canale TV ne mai uitam si pe DVD-uri, favoritele fiind: Lion King, Tarzan, Cartea Junglei, Peter Pan, Alba-ca-Zapada, Tom si Jerry, Scufita Rosie, Cenusareasa, 101 Dalmatieni, Pinocchio, Popeye, si lista poate continua... Pe langa cele mai sus mentionate mai urmarim DVD-uri aduse din Israel create special pentru copii, cu cantecele, scenete de teatru, mini-povesti. Am uitat sa mentionez ca suntem vorbitori de limba ebraica. Ar fi extraordinar daca si in Romania s-ar gasi asemenea DVD-uri pentru copii, ceva in genul Abracadabra difuzat la televiziune mai demult.

Palmeri Eliza
22.05.2008, 12:12:36
Am retransmis mesajul pentru ca prima data am aparut ca "anonim"

Mirela Sandu
22.05.2008, 14:43:00
Noi avem niste desene animate cumparate pe e-bay, sunt in engleza, i le pun la a mica pe calculator si se plictiseste repede, are numai 1 an si 9 luni, dar mai tarziu sunt sigura ca o sa-i placa si pentru ea le pastrez. Asa ca acum ma uit eu la ele :))). Am niste desene animate super frumoase: Pocahontas, Mulan, Brother Bear, Lion King, The hunchbach of Notre Dame, Aladin, The little mermaid (sirena marii ARIEl).

Mai am 2 cd-uri " The emperor's new groove" si Kronk;s new groove, sunt super, un rege egiptean vroia sa-si faca pe un deal nu stiu ce fantana arteziana etc, dar pe dealul ala isi avea casa un om sarac cu 2 copii si nevasta gravida. Omul sarac se duce la rege sa spuna sa nu-i demoleze casa, si el nu si nu ca face nu stiu ce fantana. Si avea o ruda rea, cred, ca nu mai retin , il transforma in ied sau in oaie si intra direct in turma omului sarac si de aici aventura. Omul afla ca iedul este regele si il ajuta sa ajunga undeva ,nu mai retin ce trebuia sa faca sa se transforme iarasi in om, le-am uitat, cand o sa am timp o sa le urmaresc iarasi :)). Peripetia incepe pentru ca ruda rea il urmareste si vrea sa-i ia regatul, mie mi-au placut desenele mult.

Chiar azi am vazut in supermarket cd cu povestea lebedelor, cand mama rea le transforma in lebede , iar sora lor trebuie sa le tese vestute din urzici si fara sa scoata o vorba. O sa-i mai cumpar si de aici, am vazut ca unele cd-uri nu sunt acolo.

Mirela Sandu
22.05.2008, 14:54:04
Foarte frumoase si desenele astea animate, pentru copii mai marisori. Este vorba despre o fata de indieni, pe nume Pocahontas, care traieste in tribul ei, in natura, parintii vroiau s-o casatoreasca cu un indian, dar ea nu vroia, vroia ceva mai mult. Un bogatan din Anglia rau la suflet nu stiu cum de a auzit ca acolo gaseste aur , si pleaca cu oamenii lui condusi de un capitan tanar si frumos. Au loc batalii intre indieni si englezi, ea se indragosteste de el, si le spune ca acolo nu este aur, aurul este natura si animalele de acolo, sa nu mai sape pamantul, dar bogatanul nici nu vrea sa auda, pana la urma pleaca , ajunge in Anglia si pune oamenii lui sa-l omoare pe capitan, dar el scapa.

Partea a 2 a este cand Pocahontas pleaca ea in Anglia , sa vorbeasca cu regele si regina ca acolo nu exista aur, si de aici numai intamplari hazlii, pentru ca ea nu stie sa manance elegant, nu este imbracata frumos etc etc. Se indragosteste de un baiat, si el o invata tot, cum sa ajunga in fata regelui si cum sa se comporte, iar bogatasul rau ii pune numai piedici. In final apare si acel baiat de care se indragostise in prima parte si el ii ia apararea in fata regelui, nu mai retin cu cine ramane, cu cel care se indragostise recent, ca celalalt era capitan si zicea ca viatza lui este pe vapor, chiar nu mai stiu cum este finalul. Stati sa pun cd-ul sa vad cu cine ramane la final :)))))

Mirela Sandu
22.05.2008, 15:05:55
Pocahontas ramane cu celalalt, si pleaca cu el in patria ei, in natura ei, si el este de acord cu ea. Foarte frumoase desenele. :)). Ma uit eu la ele pana creste fie-mea mai mare :))

monique1977
22.05.2008, 15:24:22
da ,

daca nu le gasesc pe net o sa le cumpar si eu , si mie imi plac, astea mai lungi,

cand eram mica spunea ca o sa am fetite si o sa ma joc cu ele cu papusi, eu le-am iubit ff tare ( pe papusi), dar si acum am casa plina de papusi de portelan si stau cuminti acolo tot le schimb funditele asa la o curetenie mai ghenerala,

dar toate au rostul lor si de toate e nevoie

si de desene si jucarii si bebelusi toate au locul lor special, niciuna nu ia locul celeilalte

cred ca am depasit un pic tema topicului... ideea e ca tot copii ramanem, iar eu copilaresc langa micul print

vivi73
22.05.2008, 15:59:41
Daca am trai intr-o realitate ideala copilul meu nu ar sta prea mult la televizor , pentru ca eu consider ca nu e foarte bine, dar.... cum e din ce in ce mai greu sa impac serviciu, casa, sot si copil, ii dau voie sa urmaresca programele pentru copii , ingaduindu-mi astfel ragazul de a-mi face treburile.In general se uita la MINIMAX, pentru ca e cel mai bun canal pentru copii, desenele nu contin violenta si limbajul neadecvat pe care l-am surprins de multe ori pe JETIX sau CARTOON NETWORK. Daca nu ii plac desenele de la televizor, are o sumedenie de dvd-uri cu desene animate pe care urmareste atunci cand vrea.

viki_marinescu
22.05.2008, 17:10:27
Eu recomand Bommerang si Minimax ca si posturi tv, si spun nu cu desavarsire postului Jetix.Pe cele doua posturi gasiti desene animate educative , vesele si frumos realizate pt copii vostrii cum ar fi: Tom & Jerry care ii consider cei mai iubiti prieteni ai copiilor; Popey Marinarul; The Flintstones. Eu i-am citit baietelului meu Alba ca Zapada, Cenusareasa, Cartea Junglei si Micul Tobosar si in curand sper sa-i cumpar si dvd cu aceste desene animate deoarece a fost foarte incantat si fascinat. Desenul lui preferat este Will Wonka and the chocolate in care este vorba despre un baietel sarac care castiga o excursie la o fabrica de ciocolata, iar la sfarsit acesta intelege ca a fost de fapt un test de caracter. Acest desen animat este foarte frumos conceput, pe intelesul lor si foarte educativ. Eu sper sa le incante copilaria aceste desene animate.

danciu
22.05.2008, 17:12:31
exact ce am spus mai sus nu stiu de ce a aparut anonim inca nu se uita la desene dar eu as recomanda minimax pt ca celelalte cum am adaugat si sus celelalte sunt cam violente.copilul nu trebuie lasat mult timp la televizor pt ca dupa un timp isi formeaza o lume a lui si nu mai este atent la nimic real ce se intampla in jurul lui.va multumesc!adresa mea de yahoo este dncraluca@yahoo.com daca vreti sa ma vb

madalina21madalina21
23.05.2008, 03:13:12
de acord cu voi, si eu imi las fetita pe minimax pt au ceva din desenele de altadata,si unele dintre ele sunt chiar educaticve, dar nu pot spune acelasi lucru despre jetix si cartoon network care au seriale destul de agresive pt. copii.

eu recomand cu mare placere desenul clasic : 101 dalmatieni, mica sirena, frumoasa si bestia, cenusareasa, cartea junglei etc.

va pup si aveti grija ce desene urmaresc copii vostri!

angheluta elena
23.05.2008, 09:03:33
Noi dimineata ne dam desteptare cu Minimax atunci urmarim ,,Prieteni din padure"sau ,,Miss BG",cand ne intoarcem de la gradi tot pe Minimax mi se pare cel mai educativ canal de desene animate parerea mea .

gabi_gino2005
23.05.2008, 09:09:43
Piticuta mea e plina de energie si nu are rabdare sa se uite la desene animate, o captiveaza mai mult reclamele si muzica, insa zilele trecute am vazut Finding Nemo, si i-a placut tare mult, aplauda si chinuia si vorbea pe limba ei, e primul filmulet la care Alexia are rabdare sa se uite, asa ca il recomand tuturor.

dianne
23.05.2008, 09:22:53
Baietelul meu e innebunit dupa desene animate.

Prefera minimax unde se uita la ursuletul Rupert, se uita si la jetix la power ranger si spioanele.

Insa ramane fan Tom si Jerry.Daca l-as lasa ar urmari toata ziua.

Se uita si pe calc la desene animate, sunt pasiune lui.

denis mihai
23.05.2008, 09:53:14
Lui Mihai la 2 ani si 4 luni ii plac foatre mult urmatoarele desene animate:1).Cartea Junglei,2). Alba ca zapada,3).Pisicile aristrocate, 4).101 Dalmatieni, 5).Scufita rosie,6).Mica sirena, aceste desene le avem pe DVD-uri. Iar la programul ''Minimax'' se uita la urmatorul desene , ''Regatul Cailor''.

claudya2007
23.05.2008, 10:53:08
lui Cezar,copilasul meu desi are o varsta inca frageda ii plac f mult desenele mai ales cand i dau de mancare,sta f concentrat la ele si papa tot din farfurie,se uita la cd cum ar fi bambi, elefantul norton,motanul incaltat,si pe minimax unde mi se par f bune desenele si pe intelesul celor mici cum ar fi:andersen povestitorul ,unde se relateaza povesti din cartea adevarata a lui andersen,miss bg,prietenii din pature,si pe cartoon network desigur la nelipsitii tom si jerry dupa care este inebunit.Ce sa zic cat papam e linistit sau cand mai imi fac eu de mancare ilk pun in scaunel la desene si imi zambeste dulce apoi eu pot sami mai fac si treaba prin casa

loreta
23.05.2008, 11:57:47
dragele mele

desenele animate care v-ar placea sa le vedeti si voi sunt bune si pentru bebelusi, in deosebi cele cu povesti universal cunoscute. am observat ca atunci cand bebe vede un desen animat cu fel de fel de creaturi se incrunta, deci nu-i fac bine.

va rog, selectati personal la ce sa se uite bebita voastra, caci asa cum se dezvolta cand sunt "cruzi", asa se vor manifesta si pe viitor

exista la CABLUL UPC canalul BEBE TV, are numai desene placute si vesele

pupici si numai bine

monik.dr
23.05.2008, 12:07:18
in acest moment nu prindem canalul Minimax.Dar putin mai demult,baietelul meu urmarea cu interes Ursuletul Rupert,Maya si Miguel,..dar mai ales locomotiva Thomas!

acum are 3 ani si un pic,ii plac cel mai tare CARS,desenele cu masinute care merg singure si vorbesc .E inebunit dupa aceste desene ,si dupa tot ce inseamna cars...orice,numa sa aiba masinuta aia rosie desenata.recunosc ca si eu ma uit cu placere...

avem o colectie intreaga de desene animate clasice,sunt si vor fii intotdeauna cele mai indicate ptr copiii de orice varsta.

si pana la urma si noi suntem niste copii mai mari,de ce sa nu ne uitam impreuna cu copiii nostri?

robyedy
23.05.2008, 13:08:38
Recomandam cu mare caldura Canalul Minimax. Are desene f educative, desene care ii plac si celui mic si mie.

maharajigirl
23.05.2008, 14:14:43
va spun eu sigur...e cel mai bun...nu e pic de violenta in desenele alea...bebe meu are doar 8 luni si se uita...ii place cum vorbesc animalutele alea...

cartoon network...s-a stricat rau de tot...doar TOM & GERY ce mai ai bun de vazut...la ora amiezii...in rest doar prostiute cu violenta multa

MINIMAX e super-bun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

serban_lili
23.05.2008, 16:17:06
SE uita in general pe minimax, dar ii pun si desene animate de pe DVD-uri in general desenele care imi placeau in copilarie: Pisicile aristocrate, Doamna si vagabontul, 101 dalmatieni, Alba ca Zapada, etc.dar si filme clasice, in general de epoca pentru ca ii plac forte mult.

mihnea01
23.05.2008, 23:35:50
Buna ma numesc Mihaela, si am un baietel de 1 an si 7 luni. Impreuna ne uitam in fiecare dimineata la desenele de pe minimax pentru ca sunt foarte frumoase si sunt mai pe intelesul tuturor copiilor si totodata avem uneori de invatat foarte multe de la ele,chiar si noi adultii.

Desi ne plac toate foarte mult,preferatele noastre raman totusi in top cele cu catelul acela simpatic si foarte nazdravan LOOPDIDDO, si cele cu Anderson Povestitorul.

ana_maria2208
23.05.2008, 23:48:11
buna seara . Am o fetita de un an si 4 luni si ii plac foarte mult desenele de pe canalul minimax . e cel mai tare , il recomand tuturor. sincer si mie imi plac pentru ca sunt cu animale cu peisaze frumoase si cu adevarat desene . binenteles ca ne plac si renumitele desene animate cele vechi care le vedeam si noi.va pupam

mykyduta
24.05.2008, 08:29:48
Eu nu prea o las pe fetita mea sa se uite muuult la televizorn pt ca nu prea ne plac desenele care se difuzeaza. Mi-as dori tare mult sa mai fie desene ca in copilaria mea.

In general ne uitam la Dvd cu totii, pt ca putem sa ii punem desene potrivite pt varsta ei.

Ne plac foarte mult tom si Jery, Doamna si Vagabondul, Alba ca Zapada, Scufita Rosie, Frumoasa si Bestia.

Cand ne uitam impreuna la desene parca ma simt si eu din nou copil.

Iuliana
24.05.2008, 09:55:20
Iuliana am fost,nu stiu de ce mi-a intrat ca anonim.

naziana_p
24.05.2008, 14:56:05
Buna tuturor. Eu ii dau lui Gabriel pe Minimax . Are doi ani. Cand va mai creste putin o sa scot din programe Cartoonnetwork ,pentru ca mi se par foarte agresive ; chiar am un nepotel de 6 ani care se identifica cu personajele din desenele de pe cartoon si are un comportament foarte agresiv. Pe minimax sunt desene chiar frumoase, cu animalutze, care il amuza, rade in hohote . Si sunt niste desene pe minimax , Danny si Daddy duet , care ii plac la nebunie , il amuza mai ales cum vorbesc cele 2 personaje, si le si imita. Preferatele lui mai sunt "Jane si dragonul ", "Fifi si floricelele" , si multe altele. Le recomand mamicilor. Alte programe de copii nu am , in afara de cartoon si Jetix . Pupici si sanatate tuturor copilasilor si parintilor.

ancadarius
25.05.2008, 14:38:59
BUNA,fiecare copil se uita la desene animate,al meu in general il las pe minimax,asta un pic dimineata inainte de a merge la gradinita,iar dupa ce vine i-am facut dvd si in special se uita la barbi si rapunzel,sunt ffff frumoase si ca aspect,stil de prezentare,si pe copil il atrag,se mai uita la tom si jerry,cars masina rosie,nemo,bugs bunny si am dvd cu filmele vechi cum ar fi mihaela,dumbrava minunata,veronica,maria mirabela,la acesta vrea sa cinte si el dupa cum cinta copii.

marinmonica29
25.05.2008, 15:02:30
am o fetita de 1 an si 10 luni si iubeste f mult desenele animate,nu toate,cele dupa MINIMAX,care se pot numi intr-adevar desene animate, cele pe care le-am luat special pt ea dupa net:cartea junglei 1,2,,shark tale,finding nemo,tom si jerry,regele leu,etc,rar mai gasesti desene animate frumoase azi,toate sunt urate,violente,si nici macar n-au ce invata de la ele.Mai frumoase erau inainte si aveai ce invata,dar asa este in ziua de azi,si ne mai miram de ce cate uni copii sunt rai,violenti si neascultatori,eu n-as da voie la difuzarea acestor desene animate, eu recomand desenele animate cele dupa MINIMAX si cele vechi,precum ar fi:cenusareasa,alba-ca-zapada,pinnochio,print si cersetor,etc,.Eu si la ora actuala le-as viziona.

monique1977
25.05.2008, 18:03:45
cred ca sponsorul acestui concurs no sa fie prea fericit cand o sa vada ca noi descarcam desene de pe strong DC nu ?

dar ce e vina noastra ca un dvd cu desene e 50 de lei ?

si eu recomand minimax si .... stonf dc imi plac cele de lacare copilul poate invata ceva

al meu adora bibi micuta vrajitoare si mergea prin casa pe matura si spunea ini mini dispare mami

hocus pocus

apare magia

va dati sema daca s-ar uita pe altele ce s-ar intampla

buburuza1
26.05.2008, 11:18:32
buna,tuturor!noi nu prindem minimax in schimb ne uitam pe dvd la :cartea junglei,mica sirena,alba ca zapada,frumoasa si bestia,101 dalmatieni,tom si jerry.

kaststefan20
26.05.2008, 14:02:36
Povestile spuse sau vizionate(fie ele cele clasice sau desenele animate adecvate vastei)dezvolta pe viitor vocabularul,creativitatea si imaginatia copilului.

Bebe-ul meu are doar 2 luni si 3 saptamani dar in fiecare seara desi are o jucarie care canta...tot vocea mea il face sa adoarma...In curand ne vom incanta de povesti,o sa incepem cu cele romanesti(''Capra cu trei iezi'',''Punguta cu doi bani'',''Praslea cel voinic si merele de aur'')iar apoi cu cele clasice internationale,mai ales cele ale Fratilor Grimm).

Stiu ca privitul mult la televizor dauneaza dar daca vom reusi sa-i umplem timpul cu alte lucruri interesante(jocuri,colorat,realizarea unor figurine din hartie sau plastilina s.a.) copilul nostru se va bucura si de desenele animate care ii vor umple copilaria de zambete si voie buna:''Tom si Jerry'',desenele Looney Tunes si Walt Disney.

kaststefan20
26.05.2008, 14:07:54
P.S.si daca tot putem sa recomandam posturi TV sau site-uri eu am descoperit de curand TV COPII..incercati si voi .....puiul meu asculta muzica de pe acest site pe langa cd-urile Cutiuta muzicala,cd-urile pe stari din revista Super Bebe si altele.

alina_avas
26.05.2008, 14:24:46
Si fetita mea e iubitoare de desene...cred ca toti copiii au cate un desen animat preferat.

Noi ne uitam mai mult pe minimax , cateodata si la calculator.

Ne plac fetitele powerpuff de pe cartoon,mica printesa, prietenii din padure de pe minimax,iar de pe jetix urmarim spioanele.

monique1977
27.05.2008, 00:00:06
buna

am uitat sa spun ca pe langa desenele preferate ...MINIMAX....

al meu dulce ingeras adora sa se joace pe calculator da se joaca de la doi ani si jumatate pe calculator

iat eu recomand la toata lumea cd-urile cu jocuri educative , din colectia

<<sa ne jucam pe calculator << sunt in limba romana si iti spun cand gresesti iar cand reusesti te incurajeaza

-felicitarii

bravoooo

esti cel mai tare

bravo domnul inginer

de aici puiul meu a invatat foemele , culorile, si cifrele

o sa mentionez doar cateva din preferatele lui

tapu ticu la gradi

lolec si bolec la gradi

matei la gradi

alba ca zapada

....................

da sunt fffff educative

acum are 3 ani si 4 luni si isi pune singuri sidiuri , le instaleaza singur, dar are voie doar o ora pe zi cand vine dela gradi si o ora seara,

dar tot joaca cu copii este preferatul sau si in special cu RORY BOLIDUL DE CURSE

masinuta lui cu care face intreceri cu copiii

deci dragi mamici o seara buna

ma duc sa-i spun o poveste frumoasa micului print si mai vorbim maine

in seara asta e randul lui RAPUZEL

tot de pe cd a invatato

cathya27
27.05.2008, 08:32:27
Fetita mea are 2ani si 4luni, dar se plictiseste repede si nu prea are rabdare sa stea la &quot;mate&quot; cum le spune ea.

Se uita dimineata si seara cate 5minute cat isi bea biberonul cu lapte, mai mult nu.

Insa imi cere la calculator &quot;zapada&quot; si tom si jerry.

O sa creasca mare si probabil ca atunci nu o sa mai pot eu lua de la televizor.

I-am cumparat in schimb Cd-uri educative de care zice monique: cel mai mult ii place cel cu &quot;animale in natura&quot;.

Imita si ea fiecare animal vazut acolo iar apoi canta impreuna cu ele.

madi17
27.05.2008, 12:06:52
Limitarea timpului petrecut in fata televizorului trebuie inceputa de la varste foarte mici.Televizorul este si va fi mereu tentant pentru copii dar este necesar sa facem o selectie in privinta emisiunilor pe care le poate vedea si trebuie sa stabilim de la bun inceput timpul pe care are voie sa-l petreaca in fata acestuia.Personal eu prind doar 3 canale de desene animate si din cate am vazut nu prea are ce sa vada un copil mic.Baiatul meu are doar 7 luni si incerc pe cat posibil sa nu-l las sa se uite la tv.Pentru el am pregatit cateva dvd-uri cu desenele clasice cu Tom si Jerry, cu Mickey Mouse, cu Donald Duck si cele realizate de Walt Disney.Pentru inceput o sa-l las sa vada aceste desene animate iar cand va fi mai mare - dupa varsta de 3-4 ani o sa se uite si la programele speciale de desene de la tv.

irinamicu
27.05.2008, 15:04:08
recomand cu placere canalul Minimax , dar al meu baiat are 6 ani se uita la Cartoonetwork desi mie una nu mi se par prea educative , dar e alegerea lui si o respect

PUPici

cristian_rosianu
27.05.2008, 15:18:41
sfatuiesc mamicile sa cumpere cd uri pentru ca sunt unele desene ce sar putea sa vrea copilul sa le vada de mai multe ori si nu poti lasa sa astepte pina va fi iar reluare pa pa

monique1977
27.05.2008, 18:00:36
cathia 27 cum se numes cd alea cu animale?????

vreau si eu

de la aceste cd invata mult mai mult decatde la mine

nici nu pot sa uit cat ma chinuiam anul trecut sa-l invat culoarea verde

dar la 2 ani mai e si cd care se gasesc la SEL GROS muppet babies pt varsta de 2_5 ani

sunt superbe , dar al meu a crescut acum

cathia27 nu ma uita ?????

colta
27.05.2008, 22:45:50
desenele din ziua de azi nu mai sunt la fel de frumoase ca atunci cand eram eu copil.multe dintre ele au un vocabular nepotrivit pt copii.insa dintre desenele care mi-au marcat copilaria si se mai difuzeaza si astazi la televizor sau le putem gasi pe dvd sunt:tom si jerry,alba ca zapada,cartea junglei,cenusareasa,aladin,cei trei purcelusi,si cam atat poate mai sunt dar nu-mi aduc acum aminte.fetita mea are doar un anisor si se uita la desene care au multe animalute,il recunoaste pe tom si zice piti piti(adica pisi pisi).

dodya_ba
27.05.2008, 23:07:18
toata lumea sustine ca pe mini-max nu sunt desene violente...si vladi se uita numai pe mini-max si dak nu sunt violente macar de groaza tot gasim.

ma refer la &quot;misterele din providance&quot; care ma sperie pe mine ,om mare,daramite pe copil.

in rest e super canalul.

ma uit cu groaza in parc ca si cei mai mici copii se intrec in povestit despre nush ce desen animat cu forta mistica,unul super violent care se difuzeaza tarziu in noapte.

unde or fi parintii lor??!?!

mel17
27.05.2008, 23:10:12
In primul rand eu cred ca mai sanatos pentru un copil este plimbareasi jocul in aer liber, dar nu trebuie sa-l privam si de minunatele desene animate.Eu am multe dvd-uri cu clasicele desene animate de Walt Disney, cu Tom si Jerry, cu Mickey Mouse, cu Donald Duck.In afara de posturile tv recomandate de mamici in parerile de mai sus as recomanda site-ul http://desene-animate.eu/tv_desene_animate.html de unde poti selecta o multime de desene amuzante si &quot;pasnice&quot; pt copilasii nostri.

medrea
28.05.2008, 10:48:26
Noi avem un abonament la BOOM unde sunt citeva programe de desene iar eu va recomand boom hope si boomerang iar acum a mai aparut ceva nou si anume smarty un program tare bun pentru copii .Fetitei mele de 1 an si 4 luni chiar daca nu pricepe ea prea multe ii plac tare mult desenele pentru ca vede animalutele pe care le indrageste deja .

piersicutza_ta
30.05.2008, 12:25:02
Chiar daca fetita mea are numai 3 luni si jumatate ii place foarte mult cand ii pun desene, este foarte atenta si gangane cand se uita. Chiar daca nu pricepe ea foarte multe sunt atenta la ce desene sunt, cele de pe minimax si boomerang eu zic ca sunt educative pentru copilasi

voinea.alex
01.06.2008, 13:20:48
Am o fetita de 1 anisor si un baietel de 3 ani si pana nu demult era tare atrasa de &quot;prietenii din padure&quot; de pe minimax si alte cate si mai cate personaje. De multe ori Tom&amp;Jerry ne tin si pe noi parintii atintiti cu ochii pe micul ecran. Acum de cand a venit primavara tv-ul e mai tot timpul stins si nici pomeneala de desene animate, decat cand nu au prieteni prin preajma, ca in rest.. sunt fascinati de a se juca prin curte cu ceea ce i-am cadorisit de la www.casutedevis.ro . Acum, cand le vin prieteni in vizita si e si vreme frumoasa, e un adevarata lume ia nastere afara in jurul lor. Am cumparat o casuta de vis de pe www.casutedevis.ro si am fost super incantati de schimbarea ce a adus-o in viata copilasilor nostri si de ce nu, si in peisajul curtii noastre. Sfatul meu e sa apropiati copiii cat mai mult de natura ca vor avea numai de castigat

genoveva3
02.06.2008, 12:16:07
Buna ziua,

Sunt mamica a 3 mandrii baietei si cu fiecare in parte m-am uitat cu drag la desenele animate produse de Disney. Poate pt. ca sunt desenele care ne aduc aminte cu drag de copilaria noastra cand eram, ca si ei acum, lipsiti de griji. Eu recomand cu drag desenle animate cu Tom si Jerry si Mielul Shon de pe prgramul Cartoon Network (de pe acest post de preferat numai desenele Disney) si toate desenele animate de pe postul Minimax, care mi se pare postul pentru copii cel mai lipsit de violenta. Va pup si aveti grija de puii vostri si de voi. Domnul sa fie cu noi toti.

narcy
04.06.2008, 13:31:01
eu i-am dat jos de pe net (strong dc)desene animate cum ar fi alba ca zapada,cei 3 purcelusi, cenusareasa etc si asa nu se mai uita la cele cu violenta.

iolanda_nedelcu
07.06.2008, 17:53:54
Dragi mamici,

copiii nostri sunt zilnic expusi la violenta. Desenele animate trebuie sa fie unele lipsite de violenta. Le recomand cu caldura pe cele de pe canalul MINIMAX, cat si desenele dublate in limba romana pe CD (Empire sau ERCPRESS) pt ca baietelul meu este foarte calm si echilibrat uitandu-se la astfel de desene, lipsindu-i acea violenta pe care am constatat-o la copii care urmareau Cartoon Netwok si imitau ceea ce vedeau acolo. Aveti grija de puiutii vostri si numai ine la toata lumea.

monique1977
19.06.2008, 22:31:02
eu o sa va spun la ce sa nu va uitati ....

smarty

am luat cd-ul si am auzit de reclama la greu dar dupa ce am luat cd revista spioanele...

m-am uitat cum o pasare ii papa creierul la un copil

si cum avea grija o fetita de fratele ei ....

trebe dati in judecata , nu de alta dar spun ca sunt educative ?/

monique1977
19.06.2008, 22:32:20
katy

desenele sunt titrate sau dublate in ;limba romana ????

multumesc de lista o sa le caut pe stong

monique1977
21.06.2008, 13:03:13
adica daca cumperi oun dvd cu 50 de lei e subtitrat ?????

dvd-urile inchiriate merg copiate ????

monique1977
22.06.2008, 21:59:33
NERO EXPERT TEREBE SA LE COPIEZI

DAR SI TU UN PIC EXPERT

DACA NU SUNT DUBLATE AL MEU NU SE UITA

O SA INCERC TOTUSI VARIANTA CD INCHIRIATE LE DUC UNDE TREBE SI ASTEPT MINUNE...

MA COSTA 6 LEI O CASETA si la 2 sau 3 am una gratis

dar sa mai termin cu examenele

cd nu caseta

ely13
27.08.2008, 13:51:13
Buna! Fetitei mele de 2 ani si 3 luni i-am cumparat o serie de povesti pe DVD originale si foarte bine realizate, dar are cateva preferate pe care le recomand tuturor: Degetica, Pinochio, Aladin si lampa fermecata si Mica sirena. Nu se uita la televizor decat cand ii pun povete cum spune ea. Eu una m-am ingrozit de desenele difuzate in zilele noastre mai ales cand am vazut desene cu restrictie de varsta(15ani). Va pupic

capbunvivi
13.09.2008, 23:31:49
Baietelului meu ii plac desenele de pe jetix in special *oraselul lenes* se difuzeaza pe la 2 si sunt date cate 2 episoade si il mai da in reluare si dimineata in jur de 8.30-9 si dupa-amiaza pe la 5.A cum inca e mic si nu pricepe el foarte multe,are doar 10 luni si 1/2,dar tot sta nemiscat iin fata televizorului pana se termina desenele.Pt cand va fi mai mare am inceput deja sa ii cumpar DVD-uri cu Aladin,pisicile aristocrate,in general toate desenele de la disnay .Imi par cele mai educative pt. copii.I-am mai luat din Carrefour si cele 3 vol. cu popay marinarul.Ii mai plac si niste desene de pe minimax *Scoala din padure* il da pe la 2.Minimax e un post ok de desene animate pt. copii,difuzeaza desenele cele mai "linistite" pt copii.:-*

ancasobo
23.02.2009, 11:39:46
Desenele animate trebuie sa fie relaxante,nu pline de batai si tipete.Tom si Jerry si Oraselul Lenes sunt desenele preferate ale micutului meu.

bahador
07.03.2009, 17:50:41
al meu baietel e inebunit dupa tom&amp;jerry pe care le vizioneaza cu mare placere.va recomand.chiar il privesc cum se amuza singurel de peripetiilor celor doi:)

HELLENA
15.03.2009, 19:28:19
de cand au aparut la Tv doar posturi cu desene animate, micutii nostri copilasi se pot uita oricat si oricand la ele.....pentru multi dintre parinti este mult mai comod sa-si lase copiii in fata micilor ecrane decat sa scoata copilasul la o plimbarica sau sa-l tina captiv cu jocuri care intr-adevar ii dezvolta imaginatia, educatia, caracterul....acestia nu tin cont ca ore in sir in fata televizorului le afecteaza vederea, dezvoltarea limbajului, sociabilitatea, acestia nu mai ies din casa, nu au prieteni, viseaza schelete sau fantome, devin violenti precum famosii eroi din desene...si lista poate continua...Unele dintre desene sunt educative (Autobuzul magic, Anne, Cum se fac lucrurile etc), altele distractive (Epoca de piatra, Scooby Doo etc), altele moralizatoare (Familia trasnita, Cliford etc), altele mai degraba agresive...
<p class="c1">Osolutie ar fi sa-i selectam noi desenele animate la care se uita, adica, in loc sa il lasam cu orele, am putea sa-i oferim DVD-uri cu desene animate frumoase si educative, de genul "Cenusareasa", Barbie", Ice Age", "Cartea junglei", "Brother bear", "Bambi", "Dumbo", "Curios george", "Anastasia", "Cei Trei Muschetari", "Cars", "101 de dalmatieni", "Mica sirena", "Shrek", "Frumoasa din padurea adormita" sau "Aladdin". In afara faptului ca aceste desene animate au o poveste frumoasa si educativa, acestea ofera imagini spectaculoase si foarte frumoasa cu ajutorul carora pot sa se linisteasca si sa adoarma fara griji, gandiduse la lucruri frumoase.Si bineinteles sa nu uitam timpul cat ii lasam....in fata micilor ecrane.....recomandat ar fi 1-2 ore maxim

elory
02.06.2009, 11:00:09
si noi suntem innebuniti la 2 ani si 4 luni dupa oraselul lenes... ne-am uitat si noi si chiar ne place... mai ales cand vezi ca micutul rade de trasnaile lui robby:)

mami_geos
18.11.2009, 12:02:33
Tom si Jery sunt iubite de toti copii dar stiati ca are violenta peste 70%????????:(