PDA

Versiunea completa : Piele catifelata si fara vergeturi in sarcina

admin_comunitate
24.07.2008, 00:45:29
Pentru ca tu sa fii o graviduta si o mamica frumoasa, mami.ro si Dr. Fischer iti vin in ajutor. Participa la concurs si poti castiga o crema nutritiva antivergeturi si un pachet cu servetele umede pentru uz intim in perioada sarcinii.

Spune-ne ce trucuri folosesti ca sa iti mentii pielea catifelata si fara vergeturi in timpul sarcinii si unul dintre cele 10 pachete cu cele doua produse poate fi al tau!

raluki
24.07.2008, 00:45:30
buna eu sunt mamica unui baietel.eu in timpul sarcinii tot din auzite ma masam usor cu ulei de masline dar am folosit si o crepa ptr vergeturi numai ca dupa ce am nascut nu am mai folosit nimik si in zona sanilor mi-au aparut 2 vergeturi din cauza aparitiei laptelui cred.

denissa1909
24.07.2008, 00:56:45
Dragi viitoare mamici,sa va spun ritualul meu de ingrijire a pielii.Pentru baie folosesc crema de baie sensitive baby de la Dr.Fisher( avea o prietena si mi-a placut,asadar mi-am cumparat si eu ,chiar daca e pentru copii,si chiar e foarte buna si nu e nici scumpa).Dupa dus imi ung burtica cu unguent de galbenele sau ulei de masline,deoarece pielea mea e foarte uscata si aceste doua produse am observat ca imi hidrateaza pielea pe tot parcursul noptii.Dimineata aplic Dr.Fisher maternity antivergeturi ,pe care am cumparat-o de curand( pana in 50 lei,asadar cu mult mai ieftina decat alte produse similare),intra f bine in piele,asadar ma pot imbraca repede.V-o recomand si voua.In rest,va doresc nastere usoara si si o piele cat mai fina.

batranaccatalina@gmail.com
24.07.2008, 00:57:38
ulei de masline cu sare mare de 2 ori pe saptamana.si o crema de galbenele am folosit eu toata sarcina.nu am ramas cu vergeturi

maminou
24.07.2008, 01:17:06
in timpul sarcinii sau in perioadele de regim alimentar am folosit mereu creme pe baza de galbenele si edera(gen elancyl ), sapunuri cremoase (gen dove) si neaparat dusuri alternativ rece-cald pentru o buna circulatie a sangelui.Neaparat masaj usor si delicat pe pielea hidratata cu miscari circulare.bafta!oricum trebuie depus tot efortul pentru ca vergeturile pot fi doar prevenite sau cel mult estompate asa ca trebuie sa aveti grija mamici de pielea voastra.

sylvia_dana2002@yahoo.com
24.07.2008, 01:17:34
mamicilor , nu va ingrijorati ca ramaneti sau nu cu vergeturi este mai putin important ecat minunea de copil pe care o sa-l tineti i brate. Dar pt moralul vostru sa stiti ca eu am utilizat crema Carina de la plafar, care a dat rezultate si nu uitati de alimentatia potrivita bogata in zinc. Sucese si sa aveti copii sanatosi !

alexis
24.07.2008, 04:17:53
buna eu sunt mamica unei frumuseti de fetita de numai trei saptamani in timpul sarcinii sotul meu a avut grija sa testez apoape toate produsele antivergeturi ptr bust cat si ptr burtica ... astfel cu masaj in fiecare sera si gimnastica prenatala de 2 3 ori pe saptamana nu am facut nici o vergeturica si burtica acum se retrage f frumos se mai vede putin ! ca si marci folosite hipp palmers mustela 9 mois toate in egala masura de bune una mai lichida alta mai aspra dar cea mai buna care din pacate nu se aduce la noi a fost weleda cat despre Dr.Fisher nu am avut ocazia sa il testez sa stiu cum este de indata ce aflu va comunic si voua !

iuliacristina
24.07.2008, 07:49:43
buna. eu sunt o graviduta de 14 saptamani, iar pentru a-mi mentine pielea catifelata pe burta si pe piept folosesc Soft, o crema intensiv hidratanta de la Nivea. o folosesc pe fiecare seara, dupa dus.nu am luat o crema speciala antivergeturi dar si aceasta mi se pare buna, dimineata pielea este foarte catifelata si moale. pentru picioare si coapse folosesc My Silhouette tot de la Nivea. va doresc sarcina usoara tuturor si nastere usoara.

Joyce
24.07.2008, 08:38:41
Salut! In scopul de mai sus, eu folosesc creme anticelulitice, mai scumpe sau mai ieftine, dupa buget, si cred ca isi fac efectul, atat timp cat le folosesc cu regularitate, zilnic. Ar mai fi ceva, si anume faptul ca ma feresc de bai prea dese si fierbinti, am constatat ca folosirea in exces a apei usuca pielea. Uleiul pentru bebelusi, nu conteaza marca, dar mai ales masajul, este foarte util.

ionifabio
24.07.2008, 09:00:47
buna dimineata tuturor.eu sunt mamica unui baietel de 1 an si 9 luni si insarcinata cu bebe2 in saptamana 21

.pentru a preveni aparitia vergeturilor cu primul bebe am folosit doar crema intens hidratanta

a fost destul de folositoare dar tot am ramas cu cateva vergeturi nu f vizibile pe sani si fund.

acum cu bebe2 am inceput sa folosesc ulei de bebelusi si de masline dupa fiecare baita si crema hidratanta ....si pana acum nu am facut nici o vergetura in plus si sper sa nu fac nici de acum inainte.recomand cu caldura uleiul de masline si de bebelusi

cunosc multe mamici si cele mai multe dintre ele abia au facut cateva vergeturi care nu sunt f vizibile

gravidutelor va doresc sarcina fara probleme si nastere usoara

xella212003
24.07.2008, 09:08:04
Ceaiul de limba-mielului da bune rezultate in cambaterea vergeturilor.Infuzati o lingura de flori la o ceasca de apa clocotita timp de cinci minute.Beti cate o ceasca de trei ori pe zi.In uz extern,apelati la uleiul de limba-mielului.Ungeti-va in fiecare zi zonele afectate cu un astfel de preparat,pe care il puteti achizitiona de la magazinele tip plafar.Si uleiul de germeni de grau este un excelent emolient.Aplicati-l pe vergeturi si consumati-l de cate ori aveti ocazia,adaugat in salate.

Ce am mai incercat eu sunt fiole cu colagen si elastina e 4,5-5 ron fiola si va masati cu ele pe fiecare seara iar dintr-o singura fiola va ajunge sa va masati de multe ori.

si mai nou am gasit o reteta care mi s-a parut interesanta si am zis ca o voi testa: Crema antivergeturi

Ingrediente

½ avocado (moale, copt)

6 capsule de vitamina E

4 capsule de vitamina A

2 linguri ulei de masline

2 linguri gel aloe vera

5 picaturi zinc lichid sau 2 capsule de 50 mg zinc praf

½ lingurita praf de alge verzi-albastre (optional)

1 lingurita siliciu lichid (optional)

Metoda de preparare - zdrobiti un avocado moale, bine copt pana se transforma in pasta. Desfaceti capsulele de vitamina E si A si turnati continutul lor peste crema de avocado. Adaugati toate celelalte ingrediente si amestecati-le bine cu pasta. Intindeti crema obtinuta pe toate regiunile afectate ale pielii. Lasati crema 30 de minute in fiecare zi pentru a fi absorbita in piele. Nu veti scapa de vergeturile care exista deja de ceva timp, dar s-ar putea sa devina mai putin vizibile. De asemenea, crema are un incredibil efect de catifelare si hranire a pielii. In acest fel, pielea dumneavoastra va avea acces la substantele nutritive care scad posibilitatea de aparitie a noilor vergeturi. De retinut: adaugati suc de lamaie pentru conservarea cremei.

Informatiile au fost preluate din cartea "Esti ceea ce mananci: Programul care va va schimba viata", Dr Gillian McKeith, Editura Curtea Veche, Bucuresti, 2005, www.curteaveche.ro

Mult succes si nastere usoara tuturor. Sa fiti sanatoase si frumoase. Va pupic.

ancamoisa
24.07.2008, 09:15:45
Eu sunt in luna a 6-a de sarcina, fiind la a 2-a sarcina. Nu am ramas cu vergeturi, folosind in fiecare zi lapte de corp, ulei de migdale si ulei pentru bebelusi, alternativ, dupa dus. Daca pielea este f. bine hidratata, ea devine mult mai elastica, revenindu-si miraculos apoi.

manucu
24.07.2008, 09:18:13
Buna buticilor. Eu sunt o mamica in 32 de saptamani si am grija de mine cu un ulei de migdale special pentru burtici :) .

claudiabocsan
24.07.2008, 09:20:29
buna,eu sunt o viitoare mamica,sunt gravida in 28 desaptamani.pe perioada sarcinii am folosil crema pentru vergeturi de la avon ,care a lucrat intr-o oarecare masura si dupa fiecare dus ,seara ma ung cu ulei jonshon baby oil.

irinamicu
24.07.2008, 09:22:33
eu ma dau cu slimform si pare a avea efect. desi in general mari schimbari nu am vazut la alte creme

Pupic

irina.

monel
24.07.2008, 09:30:10
eu am doua fete, pe prima am nascut-o la 24 de ani, pe a doua la 36 si nu am avut probleme de vergeturile pt ca in orice crema de corp puneam vitamina A ulei si le amestecam acolo in borcanel.M-am masat in fiecare seara pe burta , sini si coapse si a avut efect.Va doresc la toate sa va faveti mai frumoase dupa nastere!

maimuticagogosica
24.07.2008, 09:46:20
Eu folosesc dupa fiecare dus un ulei de copii adus de sotul meu din Germania, un ulei pe care el il folosea la masaj. E foarte bun...acuma nu stiu, poate ca voi ramane cu ceva vergeturi, dar macar acum simt eu ca am pielea hidratata si catifelata.

cristina.popesku
24.07.2008, 10:00:27
Buna,

Sunt mama unui baietel care, chiar astazi, implineste 1 an si 10 luni. Pe perioada sarcinii foloseam dupa baie ulei pentru copii. Iar pe burtica o rasfatam de 2 ori pe zi cu o crema din unt de nuca de cocos, care mirosea delicios (o primisem de la o ruda din Canada). Si si-au facut ambele efectul. O sarcina frumoasa si o nastere usoara, pentru ca oricum veti fi superbe dupa ce va veti vedea puisorul.

ALINTUZA
24.07.2008, 10:03:00
eu sunt mama unei fetite de un anisor si cat am fost gravida eu pe burtica nu m-am dat cu nimic pt ca stiam din ce mi-a zis doctora ca daca masez din contra intind pielea si mai tare si am vrut sa evit lucrul asta. dupa ce am nascut nu am ramas cu nimic pe burtica dar in schimb am vergeturi pe piciare si fese.

kristall_c
24.07.2008, 10:08:15
Buna fetelor,

Am abia 8 saptamani de sarcina, dar m-am interesat deja cu ce ma pot da sa previn vergeturile. Crema de galbenele este cea mai recomandata, precum si uleiul de masline care este foarte hranitor. Mi s-a recomandat si uleiul pentru copii, pentru o piele super catifelata :). Vom vedea peste cateva luni daca are efectul dorit, eu sper. Mult succes si nastere usoara! Cu drag, CriCri

simidemi
24.07.2008, 10:17:45
in timpul sarcinii, imi masam pielea la baie cu o manusa aspra pt. baie, si apoi imi dadeam pielea cu ulei pt. copii. a fost eficient pt. ca nu am facut vergeturi

alinaapopescu
24.07.2008, 10:21:53
buna fetelor!

Sunt Alina si sunt insarcinata in 15 saptamani (prima si mult dorita sarcina).Desi va citesc de mult nu am scris pana acum. La fel ca unele dintre voi am o piele tare uscata ,dar acum s-a catifelat putin de cand cu bebe. Fac baie cu un gel de dus cu PH neutru si imi hidratez pielea cu ulei de masline , mie imi merge f bine de la el , inca din adolescenta il foloseam asa ca va sfatuiesc sa il incercati , la fel de bun e si uleiul de copii. Va pup , va doresc o sarcina usoara si o nastere la fel !

angelicam
24.07.2008, 10:26:32
Buna mamici.Am un bebe de 1 an si 4 luni.dupa ce am nascut am ramas cu o gramada de vergeturi:pe burta, sani, pe picioare tot corpul era plin de vergeturi.Datorita unei prezentatoare tv care a fost invitata la o emisiune, am scapat de vergeturi. Ea a recomandat telespectatoarelor ca: timp de 10 zile se tamponeaza pielea,pe vergeturi, cu ceai de COADA CALULUI.in primele zece zile nu mi-au disparut asa ca am continuat, iar dupa 30 de zile vergeturile au inceput sa fie mai putin vizibile.Fac acelasi lucru zilnic de 2 luni si jumatate si ce credeti? Vergeturile mi-au diparut in proportie de 80% de pe corp. Mai am putine doar pe picioare.`va doresc multa bafta.

mada2000
24.07.2008, 10:27:21
sunt mamica unui ingeras de baietel de 2 anisori si am avut o sarcina cu probleme, asa ca nu prea mai aveam rabdare sa ma ingrijesc in fiecare zi, dar din cand in cand ma dadeam pe burtica cu crema de galbenele si tataneasa. Slava Domnului nu am ramas cu vergeturi pe burtica sau sani, in schimb am pe coapse asa ca ca viitoarelor mamici le recomand sa nu se gandeasca doar la burtica ci si la coapse si picioare. Cei drept nu cred ca poti recomanda o crema anume pentru ca fiecare femeie are un anumit tip de piele si care poate nu reactioneaza la fel ca la mine. Deci, mamicilor incercati sa nu va ingrasati prea mult si sa nu va neglijati (chiar daca am avut noroc) asa cum am facut eu. Succes si aveti grija de voi...

banrafa
24.07.2008, 10:40:50
eu am 2 baieti si nu am facut deloc vergeturi.M-am masat cu ulei de copii de la HEMEL,care e ff natural+hidratare orala..Cred insa ca tine mult si de textura tesutului asa ca multumesc lui Dumnezeu.

alicealbu
24.07.2008, 10:41:17
daca nu stai sa te gandesti la toate prostiile astea cu vergeturile, daca gandesti pozitiv si nu te vezi o mica balena, daca mananci cat se poate de sanatos , eu cred ca nu ai nevoie de cine stie ce creme pentru a nu ramane cu vergeturi!

eu am nascut acum 7 luni si cateva zile si nu am nici cel mai mic semn in afara operatiei de cezariana in sine...si nu am folosit creme, doar am facut miscare si nu m-am stresat la gandul ca voi arata cine stie cum...

pupici tuturor mamicilor si viitoarelor mamici...si nu va mai faceti atatea griji, ca maternitatea oricum va face mai frumoase!!!

kiki78
24.07.2008, 10:58:25
Multe, f multe lichide consumate in timpul sarcinii si cremutze antivergeturi. eu folosesc NIVEA si mi le-a mai stopat un pic.

Cele care erau au ramas dar nu au mai inaintat altele. Oricum tratamentul dureaza si dupa nastere!Asa ca voi incerca si produsele Fischer.

roxanaelenad
24.07.2008, 10:58:33
Buna fetelor..sunt o viitoare mamica.pentru a-mi mentine corpul si ce pe viitor sa nu am probleme, vergiturile care sunt total inestetice, folosesc ulei de masline pentru masaj,iar la dus un gel hidratant...

georgiuandreea
24.07.2008, 11:02:24
Buna ziua.Dupa parerea mea daca ai asculta de sfaturile de pe mami.ro sigur nu ai avea vergeturi si ai stii cum sa te ingrijesti sa fii o mamica frumoasa.Eu am o fetita de 5 luni si cand am fost insarcinata in 4 luni am facut o vizita la finuta mea,Ma intrebat daca ma fac cu crema si i-am spus ca nu,Atunci ia mi-a dat un cadou o creme din Italia cu cocos foarte buna,am folosito foarte putin si nu mi-a ramas vergeturi doar putin la buric.Pentru a avea pielea catifelata zilnic cand fac dus seara folosesc geluri de dus,lapte de corp...este foarte important pentru o femeie sa aiba un corp fara vergeturi si o piele catifelata si asta doar daca tine cont de sfaturile de pe mami.ro!!!

ADINA255
24.07.2008, 11:03:24
BUNA ZIUA MAMICI SAU VIITOARE MAMICI,

EU SUNT MAMICA UNEI FETITE DE 6 ANI(28 AUGUST) SI MAI ASTEPT UN BEBE MIC,ACUM SUNT O BURTICA MICUTA DE 12 SAPTAMANI.CU TOATE CA SARCINA E INCA MICA, TRANSFORMARILE SUNT FOARTE MARI SI ANUME IN PRIMUL RAND SE VEDE LA SANI CARE SE MODIFICA (CRESC) PE ZI CE TRECE.

EU NU AM VERGETURI SI NICI ALTE SEMNE PENTRU CA LA PRIMA SARCINA AM AVUT GRIJE DE MINE.NU AM AVUT CINE STIE CE VENITURI ATUNCI DAR AM TINUT NEAPARAT SA FIU O MAMICA FRUMOASA SI FERICITA PENTRU CA NU POTI DA TIMPUL INAPOI SA REPARI CEEA CE NU AI FACUT CANDVA.AM FACUT DUSURI DESE SI CALDUTE, MI-AM MASAT CORPUL USOR CU ULEIURI SI CREME HIDRATANTE (MAI ALES DE ACELEA PENTRU BEBELUSI) ASA CA AM TRECUT CU BINE PESTE ACEA PERIOADA. ACUM URMEAZA ALTA PERIOADA, A SARCINII ACTUALE , IN CARE APROAPE ORICE MAMICA SE INGRASA SI DUPA NASTERE MAI SLABESTE.ACUM FOLOSESC CREME SI SPUMANTE DE BAIE SPECIALE PENTRU GRAVIDUTE LUATE DIN MAGAZINELE PENTRU FEMEI GRAVIDE. DE PRODUSELE CE LE OFERITI CA PREMII AM AFLAT MAI DEMULT PRIN INTERMEDIUL INTERNETULUI, CACI MA DOCUMENTEZ MULT IN PERIOADA ASTA, SI CHIAR LE-AM CAUTAT IN TOT ORASUL, DAR DIN PACATE, LA NOI IN RESITA NU SE GASESC.

SA AVETI GRIJE DE VOI MAMICI SI VA DORESC O ZI FRUMOASA.

mamimatei
24.07.2008, 11:10:04
Secretul: uleiul de masline, indiferent de marca. De ce: in timpul sarcinii mi-a fost teama sa folosesc alte creme si mi-a fost si la indemana. Cum: in fiecarea seara, inainte de culcare, dupa gimnastica de rigoare, masaj pe burtica, coapse si sani. Cat: din prima zi de la aflarea vestii ca un bebe creste la mine in burtica si pana in prezent. Rezultatul: pe timpul sarcinii, pielea era ca de bebelus; dupa nastere, nu a aparut nicio vergetura, pielea nu a ramas incretita in jurul buricului, iar aspectul de piele catifelata de bebelus se mentine si astazi. Sfat: nu ezitati sa-l incercati. Merita! Succes!!!

claudya2007
24.07.2008, 11:10:53
sunt mamica unui baietel d 8 luni si am avut o sarcina grea cu greturi inclusiv a 9- LUNA si multe batai de cap,incepeam sa ma ingras vizibil si de aceea am folosit o crema antivergeturi in alternanta cu ulei pentru bebelusi,gel de dus hidratant si un gel de dus exfoliant o data pe saptamana pentru a da suplete si catifelare pielii,mam ingrasat 30 kg,cu ambitie am dat jos 20 kg dar totusi vergeturile inestetice au ramas si nu pot sa ma dezbrac la un strand sau la un picnit,dar sper,ca ,cu timpul voi scapa si de ele,stiu ca se poate cu multa ambitie si sper ca voi reusi,si acum folosesc inca produse antivergeturi creme exfoliante si hidratante,pt o pilele asa cum ne-o dorim toate,o piele frumoasa.multa sanatate macilor si viitoarelor mamici nastere usoara

monaraus
24.07.2008, 11:11:20
Am 31 ani, sunt la a doua sarcina si am folosit numai Dr. Fischer! Pielea mea a ramas ca la 17 ani!

mamimatei
24.07.2008, 11:13:00
Secretul: uleiul de masline, indiferent de marca. De ce: in timpul sarcinii mi-a fost teama sa folosesc alte creme si mi-a fost si la indemana. Cum: in fiecarea seara, inainte de culcare, dupa gimnastica de rigoare, masaj pe burtica, coapse si sani. Cat: din prima zi de la aflarea vestii ca un bebe creste la mine in burtica si pana in prezent. Rezultatul: pe timpul sarcinii, pielea era ca de bebelus; dupa nastere, nu a aparut nicio vergetura, pielea nu a ramas incretita in jurul buricului, iar aspectul de piele catifelata de bebelus se mentine si astazi. Sfat: nu ezitati sa-l incercati. Merita! Succes!!!

PS: sunt mamica lui Matei care, peste cateva zile, implineste 1 anisor. Si cu un strop de noroc, poate la anul va avea si o surioara care va beneficia de acelasi "tratament" cu ulei de masline atat timp cat va sta in burtica.

barbu.adina23
24.07.2008, 11:17:35
Salut! Sunt mamica unui baietel de 1 anisor. Vreau sa va spun ca in timpul sarcinii mai exact din a-5-a saptamana si pana in a-39-a saptamana cand am nascut mi-am dat zilnic cu ulei de masline pe tot corpul. Nu am facut nici o vergetura(sunt atat de mandra), dar nici nu mi-ar strica crema oferita cadou pentru intrtinere. Poate ca nu am incercat nici un alt produs si din cauza aceasta am mare incredere in uleiul de masline. In final le doresc tuturor viitoarelor maimici sa aiba o piele cat mai catifelata. Va pupa, adriana, ploiesti

alidascalu
24.07.2008, 11:26:25
Pentru a preveni vergeturile in timpul sarcinii este indicat sa respectam cativa pasi pentru a avea o burtica frumoasa fara inesteticile vergeturi:# controleaza-ti greutatea - e inevitabil sa te ingrasi, totusi nu ar trebui sa acumulezi mai mult de 8-12 Kg in aceste 9 luni. Un regim alimentar sanatos si echilibrat reduce riscurile: consuma zarzavaturi si fructe bogate in vit. A, C, E

# hidrateaza-ti pielea - bea multa apa: 2-3 l/zi si aplica pe piele produse hidratante.Pentru a -ti ajuta pielea in aceasta perioada delicata aplica in punctele critice creme hidratante, uleiuri cosmetice, de preferat vegetale. Un masaj practicat de 2 ori pe zi , cu perseverenta si constanta pe toata perioada sarcinii si alaptarii va hidrata pielea, ameliorand tonusul si elasticitatea

# practica o activitate fizica usoara pentru tonifierea muschilor Ideale sunt inotul si stretching-ul

# evita tutunul - dusman al vascularizarii pielii

# evita expunerea la raze ultraviolete (soare sau lampa) in stadiul formativ initial (cand striurile sunt inca roz)

VASILICADICIANU
24.07.2008, 11:30:22
AM AVUT O SARCINA FRUMOASA AVAND IN VEDERE CA NU AM LUAT DECAT 15 KG PE CARE LE-AM DAT JOS DUPA NUMAI O SAPTAMANA

POATE PREA REPEDE DEOARECE AM NASCUT CU CEZARIANA .

PENTRU MENTINEREA IN FORMA RECOMAND ATAT PENTRU ORGANISM SA NU SUFERE CAT SI PENTRU MINUNATIA DE COPIL PE CARE O ADUCETI PE LUME URMATOARELE MICI TRUCURI

ACUM CA ESTE VARA ESTE FOARTE BINE SA VA RACORITI CU UN SUC FACUT ASTFEL:

1 PORTOCALA +1 GREFA +1/2 LAMAIE , UN CUB DE GHEATA ,CONSUMATI APA .

AM FOLOSIT DIFERITE CREME GRASE ( DE LA AVON ) AM FOST FOARTE MULTUMITA .

ESTE MAI GREU SA TE MENTII IN FORMA DUPA NASTERE MAI ALES DACA MAI APAR SI PROBLEME DE SANATATE , IAR UNEORI DACA SUNT NUMAI VERGETURI SI NU ALTE PROBLEME DE SANATATE ESTE F. BINE . ESTETIC AR FI F BINE FARA VERGETURI DAR DACA NU SE POATE ALTFEL CE SA FACEM .. VA DORESC O ZI MINUNATA

albinuta
24.07.2008, 11:34:38
In jurul datei de 17.02.2009 voi deveni o viitoare mamica.Pentru a avea o piele catifelata si fara vergeturi atat in timpul sarcinii si dupa am decis sa folosesc crema Sanason antivergeturi special pentru mamicile insarcinate si sunt chiar multumita de cand o folosesc atat dimineata cat si seara.Mi-am cumparat si de la Avon un spray de ulei de masline si el foarte bun face pielea foarte lucioasa.Va doresc o sarcina cat mai usoara si sper sa fim printre fericitele care vor scapa de vergeturi in perioda sarcinii si dupa.Va pup!

ank_82
24.07.2008, 11:37:05
Buna,sunt mamica unui baietel de 4 luni si dupa sarcina am ramas cu pielea la fel ca inainte,adica fara nici o vergetura.Parerea mea este ca pielea trebuie ingrijita tot timpul,adica si inainte de sarcina,inca din adolescenta si pe langa asta putin sport nu strica.In timpul sarcinii,mai precis din luna a treia eu am folosit crema Elancyl-specific vergetures,de la Galenic.O aplicam pe burta,coapse,solduri si sani.Pentru hidratare am folosit si folosesc in continuare Nutrisoft de la L oreal si sunt foarte multumita.Va doresc tuturor o sarcina si o nastere usoara,crestere mare la bebei .Anca,ORADEA

puscasu_miha
24.07.2008, 11:40:59
Salut! Sunt o viitoare mamica a unui baietel. Pana acum nu mi-a aparut nici o vergetura si ma bucur foarte tare de acest lucru.Secretul meu: la dus un masaj bland cu manusa loofa concomitent cu utilizarea unui sapun cremos, dupa care pe perioada mai rece am folosit uleiul de masline. Odata cu venirea caldurii, datorita faptului ca uleiul de masline este cam gras am inceput sa folosesc crema pentru gravidute Olivella mamma care este bineinteles tot pe baza de ulei de masline si e super: intra in piele rapid si o lasa catifelata si pufoasa.

Oricum cu vergeturi sau fara nimic nu se compara cu venirea pe lume a unui copil a minunatiei pe care o porti si simti in burtica timp de 9 luni.

Sa fiti sanatoase cu bebei frumosi si sanatosi!

mamicanoua
24.07.2008, 11:41:20
sunt o viitoare mamica de gemeni baietei,am 26 saptamani,pana acum a fost o sarcina superba fara greturi fara probleme si sper sa se mentina asa si sa fie bebeii in regula si nascuti la termen.Pana acum nu am facut vergeturi avand in vedere ca am luat considerabil in greutate cred ca e o performanta sa nu se vada semnele,am baut foarte multa apa pentru ca pielea sa fie hidratata si sa nu-si piarda elasticitatea si s-au vazut efectele,iar dupa fiecare dus am folosit johnson oil pentru bebelusi care hidrateaza pielea foarte bine si ulei de masline care de altfel o si nuanteaza foarte frumos pe timpul verii!in rest cred ca a mai lucrat si psihicul pentru ca eu cred ca autosugestia face minuni!si daca totusi vergeturile apar asta e! platim un pret foarte mic pentru minunile carora le dam viata si la primul lor suras uitam de vergeturi,nopti nedormite si altele!multa sanatate la burtici(cu sau fara vergeturi)si bebei sanatosi!

BUGACIUIRINA
24.07.2008, 11:48:37
Buna, am o fetita superba de 9 luni, iar eu sunt acum o mamica superba de 32 de ani, fara vergeturi. Tot timpul sarcinii am folosit de doua ori pe zi crema de la Avon antivergeturi si nu am nici o liniuta pe corp.Cred ca orice alta crema ar fi fost la fel de buna, chiar si crema de galbenele de la farmacie care costa 2 lei. Ideea este sa nu uiti sa o folosesti in fiecare zi ca sa ai o piele elastica .Va doresc sa aveti copii sanatosi, destepti si frumosi, asta conteaza cel mai mult, o liniuta in plus pe corp e mai putin importanta.

salutema
24.07.2008, 12:01:12
In timpul sarcinii am folosit cremele de la Mustela, superba. Am reusit sa nu am nici o vergetura, dar am continuat si pe timpul alaptarii cu o crema din aceeasi gama si totul e ok. Puam copilasii draguti si mamicile care se ingrijesc!

emma

gabriela cireasa
24.07.2008, 12:01:42
Cea mai buna metoda pentru o piele fina si de prevenire a vergeturilor a foat aceea de a ma unge cu ulei de masaj pentru bebelusi cu lavanda de la jonshon'sbaby,care la mine a functionat super ma ungeam incontinuu si cel mai eficient dupa baie fara sa sterg pielea de tot de apa si dadeam bine bine cu ulei pe tot corpul si am plecat in sarcina de la 53 de kg si am ajuns la 73 adica m-am ales cu 20 de kg acum dupa 1an si 10 luni de la nastere am revenit la 56 de kg si corpul arata foarte bine pielea este ferma doar cateva mici vergeturi am avut pe fese dar care s-au diminuat vizibil .va recomand cu incredere aceasta metoda si va sfatuiesc sa va ingrijiti corpul ca sa va simtiti tot frumoase si bine in pielea voastra.pupici si sanatate bebeilor iar viitoarelor mamicute nastre usoara!

bogdanakis
24.07.2008, 12:04:55
eu pe timpul sarcinii ma dadeam pe burtica dimineata si seara , ininte de culcare , cu crema de corp puternic hidratanta si nu am ramas deloc cu vergeturi .Am facut asta si la prima si la a doua sarcina . pupici la burtici !

danachivu
24.07.2008, 12:07:09
Buna, pt mentinerea catifelarii pielii eu am folosit o crema speciala pentru gravide de la Sanosan, care mi s-a parut excelenta. Imi dadeam cu ea in fiecare seara dupa dus si ma masam bine pe burtica, coapse, picioare si sani. Aveti mare grija la coapse ca eu nu am acordat prea multa importanta si mi-au ramas ceva vergeturi, dar insignifiante.

ilodor
24.07.2008, 12:11:15
DRagele mele, sunt la a doua sarcina acum si am pielea foarte frumoasa si nici vorba de vergeturi.La prima sarcina( acum 2 ani si ceva) am folosit la fiecare dus geluri cu ph neutru si dupa baie am folosit pentru piele ulei de bb si pentru burta am folosit un demachiant de fata f hidratant .Acum cam la fel folosesc in primul rand geluri si sapunuri cu ph neutru si dupa baie ma dau cu crema hidratanta de corp sau cu ulei de copii. Pielea mea arata foarte bine, nici urma de piele intinsa trecuta prin sarcina.Ideea este ca trebuie intr-adevar folosite creme hidratante dupa fiecare dus, cum ai grija de tine asa te mentii si bineinteles intervine si factorul ereditar la unele dintre noi.Asa ca indrazniti sa aveti copii si sa va bucurati de sarcina ca toate vor fi dupa placul vostru daca acordati un pic de timp si pentru voi.

Nelimaria
24.07.2008, 12:35:03
Eu trebuie sa recunosc ca nu am stiut sa am grija de pielea mea in timpul sarcinii si dupa...dupa 2 ani jum de cand am nascut inca am vergeturi,pielea lasata in unele locuri,doar de vreo 2 luni am inceput sa folosesc crema dupa baie.Acum sper intr-o minune si o sa treaca si la mine..cel putin pe burta unde sunt f vizibile si mari...rabdare.

kamika
24.07.2008, 12:36:35
Am 2 copilasi, unul abia nascut si pe toata perioada sarcinii am folosit ulei pentru copii si crema de corp pentru copii si nu am avut parte de nici o vergetura pe burta dar in schimb mi-au aparut pe coapse fiindca am luat in greutate si am cam neglijat zona respectiva. Tot ritualul il faceam dupa dus cand porii sunt deschisi si uleiul intra f bine in piele.

rebeka_20
24.07.2008, 13:03:40
Buna mamici si viitoare mamici. Eu sunt mamica unei fetite de 1 an si 8 luni, iar acum sunt insarcinata in 8 saptamani. La prima sarcina m-am ingrasat cam 30 de kg, dar din fericire nu am ramas cu vergeturi pe burtica pentru ca am folosit zilnic ulei de migdale si am baut foarte multa apa. Si acum fac aceleasi lucruri si sper sa obtin acelasi rezultat, pe langa faptul ca fac tot posibilul sa nu mai iau asa mult in greutate.

Eu nu cred ca sunt foarte indicate acele creme antivergeturi care nu sunt specifice sarcinii si alaptarii. Din cate stiu nici cremele anticelulita nu ar trebui folosite in timpul sarcinii. Cel mai bine ar fi sa folosim creme cat mai naturale.

serban_lili
24.07.2008, 13:18:00
Buna la toata lumea . Eu am folosit crema pentru mamici de la Sanosan cu ulei de jojoba si am pielea perfecta ca inainte sa raman insarcinata. O recomand la toate femeile insarcinate. Mi-a placut atat de mult ca ocazional o mai folosesc si acum.

janghiri
24.07.2008, 13:33:20
Buna,

Sunt, am 27 de ani si sunt insarcinata in luna a 8-a, de fapt poimaine intru in a 9-a luna. Deocamdata pot sa ma mandresc ca nu mi-a aparut nici o vergetura in timpul sarcinii, am incercat sa am maaaare grija de mine ca doar mai vreau sa ma etalez mandra pe plaja :)

Din acest motiv am folosit Crema pentru prevenirea vergeturilor de la Galenic, Elancyl Vergetures ( special pt sarcina) pe care l-am combinat cu o crema ceva mai ieftina de la Palmer's Cocoa Butter Formula ( de asemenea speciala pentru gravidutze). As fi curioasa sa incerc si aceste produse desi nu le-am vazut prin farmacii....sper sa am ocazia ;)

robyedy
24.07.2008, 13:53:33
Eu sunt mamica unui baietel. In timpul sarcinii cineva m-a sfatuit sa folosesc crema nivea. Am folosit si pot sa zic ca bine am facut. Am ramas doar cu foarte putine vergeturi dupa nastere.

racusorul
24.07.2008, 14:10:39
Buna Ziua.Sunt mamica unui baietel de 9 luni.In timpul sarcinii am avut grija sa fac mai multe dusuri pe zi ,dusuri care erau urmate de un adevarat ritual .Dupa fiecare dus,ma masam pe burtica si pe sani cu ulei pentru bebelusi iar apoi dupa ce uleiul intra in piele procedam in acelasi fel cu o crema impotriva vergeturilor si rezultatul a fost cel asteptat.Vreau sa mentionez ca si acum procedez la fel doar ca am inlocuit crema impotriva vergeturilor cu o crema pentru celulita.Sincer nu cunosc foarte bine gama de produse dr.Fischer ,dar mi-as dori.Multumesc

Georgiana_Brienuta
24.07.2008, 14:15:58
Buna tuturor si eu sunt mamica unei fetite de 6 luni....pot spune ca in timpul sarcinii nu am avut niciun fel de pata sau orice altceva care apare la gravidute...eiii eu am fost una dintre fericitele gravidute si mamici care nici macar nu s-a cunoscut ca am nascut(ma refer la aspectul fizic)....nici acum nu mai am aproape nimic....mi-ai aparut dupa nastere putine vergeturi....deh pt ca se mai stransese pielea dar imi dispar foarte frumos....eu folosesc creme foarte grase pt ca acelea iti catifeleaza pielea si fac si sport pt remodelerea corpului....singurele creme pe care le folosesc sunt acelea mai grase si care intra repede in corp...in special cu lapte si miere....

alexa_alexutza
24.07.2008, 15:01:30
buna!eu in curand voi avea o fetita scumpa,ceea ce folosesc eu pt vergeturi este o crema de corp hidratanta si ulei pt bebelusi pt a ma masa pe sani(cu toate ca pe sanul stang am 2 vergeturi care sunt cam uratele)!Iar uleiul de bebelusi il folosesc de curand!o mamica mi-a spus ca acest ulei este bun si i-am urmat sfatul!Iar pt picioare umflate folosesc un gel special si seara fac o baita cu apa calduta si gata cu durerile!Dar ce mai conteaza toate astea cand stii ca in tine este o minune pe care cat de curand o vei tine in brate:)Va pup mamicilor si sarcina usoara tuturor si bebelusi foarte sanatosi va doresc:-*

onutta21
24.07.2008, 15:02:10
eu am o fetita....deci am fost si eu mamica iar pe timpul sarcinii am facut masaj anticelulitic la un salon de masaj........mi-a prins foarte bine....nu am facut nici vergeturi nici celulita.....ce este drept ma ducea acest masaj la 3 mil pe luna dar a meritat efortul.......in plus cand eram acasa in timpul liber cand nu mergeam la masaj foloseam crema de vergeturi de la AVON.este foarte buna........nu cunosc nici eu gama de produse DR.FISCHER,dar sunt curioasa sa o incerc......va multumesc....

deliadc
24.07.2008, 15:03:09
Sunt la prima sarcina si, dupa cum putei presupune, sunt tot timpul in cautare de informatii despre acest subiect. Ajungand si la capitolul vergeturi, am cautat cea mai buna solutie pentu a nu mai apare altele noi si sa nu se extinda cele care sunt deja. trebuie sa mentionez ca sunt o persoana ffff plina si am deja destul de multe vergeturi. partea buna este ca, sunt insarcinata in 20 de saptamani si NU AM LUAT NICI UN KG PANA ACUM!!!!!. Revenind la vergeturi, am incercat tot ce se putea incerca, de la cele mai scumpe creme pana la cele mai arhaice si am ajuns la urmatoarea concluzie: mie mi-a priit foarte bine o crema de galbenele nemteasca. Se gaseste peste tot in borcane de 200g, arata binisor si miroase acceptabil. Cu celalalte creme, daca ma dadeam seara, pana dimineata pielea era deja uscata. Cu galbenelele, chiar daca pare la nceput fff grasa si ca nu prea inta in piele, dimineata eram totusi foarte catifelata. Mi-a mai confirmat o mamica rezultatele acestei creme.

genic_forest@yahoo.com
24.07.2008, 15:05:56
Eu pe timpul sarcinii am folosit gelul pentru vergeturi de la Avon si crema pentru bust tot de la Avon.Nu sunt foarte stralucite,dar ma intreb care ar fi ?

Nu am vergeturi,dar am celulita ca pot da si la altele.

Acum dupa nastere,nu mai folosesc nici o crema,doar mult mers pe jos si gimnastica.

carmen.iulian
24.07.2008, 15:11:26
buna sunt mamica unei fetite se 1,8 luni.pe timpul sarcini miam masat butica cu vitamina A solubila si ulei de bebelusi si nu am vergeturi pe burtica,pe sani am cateva dungulite doearece nu prea iam masta cat trebuia dar burtica am masato to timpu sper sa scap si de vergiturile de pe san si as fi curioasa cat de bune sunt produsele DR .FISCHER

tatarasanu delia
24.07.2008, 15:37:44
sint mamica a 2 copii si vergeturi nu prea am avut pentru ca m-am tratat.In primul rind am facut masaj la burtica cu o crema din plante de la plafar foarte buna apoi am baut foarte milta apa ca sa ma hidratez ,multa miscare in aer liber si sanatate la toate mamicile..

clau_pricop
24.07.2008, 16:48:37
cat am fost insarcinata, m-am cremuit aproape in fiecare seara (pt ca uneori imi era asa de rau, incat nu mai aveam putere si chef sa ma dau cu creme) cu creme speciale pt burtici cu bebici, anti-celu si anti-vergeturi, amestecate cu putin ulei de masline. mi-au facut super bine, iar dupa nastere nu am ramas decat cu cateva vergeturi, ascunse, pt ca si sarcina a fost f mare.

tudoranamaria
24.07.2008, 16:50:46
eu pe timpul sarcinii am facut masaj usor la burtica, picioare si in jurul sanilor cu ulei pentrru beblusi NIVEA pentru ca avea un miros placut nu foarte tare si cu crema de corp de la oriflame cu lapte si miere si vreau sa va spun ca nu decat foarte fosrte putine vergeturi cat sa la numeri pe degete, si am nascut un baietel tare frumos si cuminte.....am baut si apa plata ca la carte, apx 2 literi pe zi avand in vedere ca era iarna.....si mers pe jos cat cuprinde, si am condus masina pana in ziua in care am nascut

nu am auzit de aceste produse dar as vrea sa le testez

BA_DM
24.07.2008, 16:56:03
Eu m-am dat cu ulei de masline, de bebelusi, de migdale, si cu crema antivergeturi de la Chicco (incepand cam din luna a treia, ca am aflat cam tarzior de bubulin). A mers de minune pt burtica. Mai nasol a fost cu sanii, pt ca la inceput nu ma dadeam in fiecare seara, plus ca exact la inceput au crescut f mult si in consecinta mi-au aparut vergeturi :((. Ideea e sa te dai cat mai devreme, cum ai aflat ca esti insarcinata, cum te dai cat mai des posibil. Cred ca asa poti evita intr-adevar stigmatele astea. Bineinteles, depinde de cat iei in greutate, de constitutia pielii, dar cred ca daca o iei din timp, ai cele mai mari sanse.

Cat despre firma Dr. Fisher, eu am un respect anume, pt ca folosesc un unguent cu ierburi pt funduletul lui Burtzoi cel mic, si face minuni. In maxim 3-4 zile a scapat de iritatia la fundulet si nu i-a mai aparut ever!

dana_silviu2008
24.07.2008, 17:23:36
am o fetita de un anisor si in timpul sarcinii am folosit cu incredere uleiul de masline si nu am avut nici o vergetura. asa incat va recomand si voua. Ma masam o data pe zi, seara dupa baita.

oana_buburuza
24.07.2008, 17:28:30
nu sunt deocamdata mamica, dar sper sa am aceasta bucurie cat mai curand, din cate am citit si m-am informat uleiul de migdale, vitamina A, uleiul de masline si cat mai multa apa plata fac bine pielii,orice crema de corp amestecata cu una doua fiole de vitamina A sunt benefice pielii noastre... si oricum nu mai conteaza cateva vergeturi can ai in brate un ingeras, numai vedere lui sterge acele cateva linii de pe trupurile noastre. toete cele bune si multi pitici veseli

cbobeica
24.07.2008, 17:31:39
sunt mamica a unui puiut de 2luni si 21zile si pe timpul sarcinii am baut cam 3litri de apa/zi, am mers pe jos cam 2ore/zi si am folosit pentru ingrijirea pielii mult mult ulei de masline simplu sau /si in combinatie cu diferite creme de corp.Problema mea cea mai mare au fost durerile de picioare pentru care am folosit supliform si crema pentru ingrijirea picioarelor de la DR FISCHER.Aceasta crema am descoperit-o la un BABYEXPO fiindu-mi prezentata de reprezentantii firmei si indrumata sa o folosesc cu incredere, ceea ce am si facut si a meritat va spun sincer.Pupic mamicilor .

ada_coman
24.07.2008, 17:37:08
salut! sunt mamica unei fetite de aproape un anisor, iar acu sunt insarcinata in 17 sapt. in timpul primei sarcini am folosit tot felul de creme pt burtica mea, pt ca a, pielea destul de uscata, cu toate ca beam pe zi cel putin 3-4 l de apa. asadar, am incercat si eu cu ulei de masline, dar nu mi-a placut ca nu intra repede in piele si am continuat cu un lapte de corp pt bebelusi pana a mai crescut burtica si au inceput sa apara si vergeturile....apoi am luat un ulei antivergeturi cu care ma masam in fiecare seara. dar pt ca burtica a fost fff mare (fetita mea la nastere cantarea 4.500 g) nu am scapat de ele si le mai am si acum. dar sper ca la a doua sarcina sa nu mai fac altele noi :P. am mai auzit despre produsele de la Dr. Fisher si am sa incep sa le folosesc si eu. va pup dulce.

moldovan mihaela
24.07.2008, 18:07:33
Buna. Pe ,perioada sarcinii am folosit ulei de masline si o data pe luna imi faceam masca din zat de cafea si miere(o aplicam pe coapse si picioare).Sincer , nu am ramas cu vergeturi, doar cu niste kilograme in plus, de care nu mai scap(in timpul sarcinii am luat in greutate 33Kg), mai am vreo 4 ramase.Mi-ar placea sa descopar o crema eficienta, ar fi mai practic si mai usor(mai putina dezordine);si pentru faptu ca mai doresc sa am un copil cat mai curand.Mult succes!

maryann
24.07.2008, 18:59:23
Buna! Am nascut o printesa de 4 kg si 300g iar eu, mamica ei, am luat in greutate 14 kg.. Acum are 5 ani( pe 21 august ii implineste).Nu am avut si nu am vergeturi , nici pe burtica desi era imensa, nici pe sani. Am folosit crema hidratanta Plantactiv cu ulei de catina cu care ma masam atat dimineata cat si seara.

maryann
24.07.2008, 19:06:56
Buna! Am nascut o printesa de 4 kg si 300g iar eu, mamica ei, am luat in greutate 14 kg.. Acum are 5 ani( pe 21 august ii implineste).Nu am avut si nu am vergeturi , nici pe burtica desi era imensa, nici pe sani. Am folosit crema hidratanta Plantactiv cu ulei de catina cu care ma masam atat dimineata cat si seara.In schimb, am vergeturi pe coapse si nu din timpul sarcinii. Nu-mi pot explica, cum au aparut deoarece nu am fost niciodata grasa. Acum la 37 de ani si o inaltime de 1,77 m am 69 kg. M-as bucura sa pot scapa de ele folosind produsele dr. Fisher.

maryann
24.07.2008, 19:08:41
Buna! Am nascut o printesa de 4 kg si 300g iar eu, mamica ei, am luat in greutate 14 kg.. Acum are 5 ani( pe 21 august ii implineste).Nu am avut si nu am vergeturi , nici pe burtica desi era imensa, nici pe sani. Am folosit crema hidratanta Plantactiv cu ulei de catina cu care ma masam atat dimineata cat si seara.In schimb, am vergeturi pe coapse si nu din timpul sarcinii dimpotriva inaintea acesteia cu mult timp. Nu-mi pot explica, cum au aparut deoarece nu am fost niciodata grasa. Acum la 37 de ani si o inaltime de 1,77 m am 69 kg. M-as bucura sa pot scapa de ele folosind produsele dr. Fisher.

Caliana
24.07.2008, 19:17:04
Salut mamicile si viitoarele mamici! Undeva pe saptamana viitoare asteptam sa ne intalnim in sfarsit cu bebe...Pe baza experientei mele de-a lungul sarcinii, va pot spune parerea mea: nu este importanta marca sau destinatia produsului folosit (anti-vergeturi, anti-celulita, pt copii, pt adulti, de hidratare, etc.), atat timp cat te simti bine folosindu-l. Am folosit de-a lungul sarcinii diferite creme si lotiuni de corp, inclusiv ulei de masline si ulei de corp pt bebelusi. Le-am alternat functie de dispozitia de dupa dus, si pot spune ca am avut si zile in care nu am folosit nimic. Alaturi de aceste produse, foarte importanta din punctul meu de vedere este miscarea pe timpul sarcinii. Chiar daca nu pare, este foarte utila si mai ales necesara pt orice viitoare mamica (si nu numai), ajuta foarte mult la elasticitatea pielii si la mentinerea sanatatii. Ca si concluzie la toate acestea va pot spune ca nu am vergeturi la momentul de fata si sunt la cateva zile distanta de marele moment. Evident la dincolo de toate acestea, un rol major in (ne)aparitia vergeturilor il are organismul fiecareia dintre noi...Nastere usoara tuturor!

adinaaslan
24.07.2008, 19:24:29
Pe perioada sarcinii m-am dat zilnic cu crema.

Aveam una pentru hidratare,una pentru elasticitate,una pentru intretinere si una anti vergeturi.Si cu toate astea am ramas cu ceva vergeturi:( eu zic ca depinde de fiecare,de tipul pielii.

elladeea
24.07.2008, 20:55:39
Nu am folosit nimic in timpul sarcinilor. Am doua fetite, una de 4,2 ani si una de 1,5 ani. Am revenit si foarte usor la greutatea dinainte de sarcina. Eu cred ca depinde de organismul fiecaruia.

piersikutza
24.07.2008, 21:29:29
eu sunt ffffff speriata de vergeturi!!!!nici nu imi permit sa imi cumpar creme speciale pt a le preveni asa ca folosesc ulei de bebelusi sau ulei de masline uneori chiar de doua ori pe zi! sper sa imi fie de folos......!poopici mamicilor si piersicutze sanatoase!

mirelacr
24.07.2008, 21:46:38
salut

sunt mamica unui baietel de 1 an si 6 luni iar in timpul sarcinii am incercat sa imi protejez pilea de vergeturi folosind cat se poate de des diferite creme anticelulitice, impotriva vergeturilor, lotiuni pentru bebelusi si bai fierbinti

tulipa
24.07.2008, 21:49:09
eu folosesc o crema spa si ulei de bebe care am auzit ca ar fi cea mai buna.

pricobteodora
24.07.2008, 22:09:59
eu am folosit vitamina A uleioasa si alternam cu ulei de masline. dar depinde si de ceea mostenim din punct de vedere genetic.

christina
24.07.2008, 22:42:22
Eu am folosit incepand cu luna a 3a crema pentru vergeturi de la Elancyl.Problema e ca primii care se maresc si sunt expusi la aparitia vergeturilor sunt sanii.Asa ca acolo au apucat sa-mi apara cateva dungute roz-violet.Din pacate crema previne aparitia nu si vindecarea vergeturilor.In schimb pe burtica fiindca m-am dat inainte de a incepe sa creasca si sa se intinda pielea nu mi-a aparut nimic.Acum n-am sa aflu niciodata daca e datorita Elancylului sau pur si simplu am eu o piele "calitate superioara" si nu mi-ar fi aparut oricum.Oricum intentionez sa o folosesc in continuare si dupa ce nasc.

anca_norica
24.07.2008, 22:55:31
eu am nascut in urma cu un an si nu am avut nici o vergetura.Am avut grija sa nu depasesc numarul de kilograme normale pe care trebuie sa le ea o gravida in timpul sarcinii,in jur de 14-16 kg,si foloseam o lotine de corp in fiecare zi da la nivea puternic hidratanta

dupa baie.Si multa miscare,eu am intrat in prenatal cu 3 saptamani inainte de nastere.Succes viitoarelor mamici

LUNKA_LUNKA2006
24.07.2008, 23:23:36
Buna :) sunt mihaela mamica unei fetite de un an vreau sa va zic ca ,eu cand am ramas gravida nu am crezut ca dc te ungi cu creme.. si altele iti crapa pielea si faci vergituri asa ca nu am folosit :(( si acum imi pare TARE ,TARE

LUNKA_LUNKA2006
24.07.2008, 23:28:10
Buna :) sunt mihaela mamica unei fetite de un an vreau sa va zic ca ,eu cand am ramas gravida nu am crezut ca dc te ungi cu creme.. si altele iti crapa pielea si faci vergituri asa ca nu am folosit :(( si acum imi pare TARE ,TARE RAU .pt ca m-am umplut de vergituri eu asi sfatu mamici care sunt gravidute sa foloseasca creme multe cat se poate mie mi-au trecut nu se mai vad asa dar cate nu am facut sa scap de ele si tot inca se mai vad dar nu ca inainte ,asa ca multe creme ca ex:crema de galbenele, crema de la sanosan nu prea e stralucita dar io stiu poate la alcineva da randamente sau ceea care si-a facut efectu la mine supliform acum inportant e sa va datii ca sa aiba elasticitate piele cremele ajuta dar dc nuo sa va dati e grosnic sa scapati de ele.

adriana81
25.07.2008, 03:51:55
salut! eu am folosit innainte cu 2 luni sa raman insarcinata ulei pt bebei, iar apoi in primele 3-4 luni ulei de migdale. Cand burtica a inceput sa creasca din ce in ce mai mult am folosit in paralel ulei pt vergeturi de la eucerin si crema elancyl. La mine au functionat foarte bine. Sa nu uitati de coapse fund si sani. Pt ca orice crema sa patrunda bine in piele ar trebui un gomaj, dar nu unul oarecare, cel mai bun este cel cu faina de porumb pt ca nu face rau bebeului. Dupa nastere inercati sa va faceti timp sa aveti grija si de voi fosind in continuare un ulei pt vergeturi sau macar o crema grasa si faceti cat mai multa miscare, asa burtica o sa dispara. Forte important este sa nu uitati de sani, faceti dusuri alternand rece-cald pt ca ajuta la mentinerea elasticitatii pielii. In timpul sarcinii nu folositi orice produse ci numai cele recomandate pt gravidute, pe care le gasiti in farmacii ca si produsele de la dr.Fischer, care au un pret acceptabil si sunt sigura ca au rezultate excelente pt ca noi folosim la baita produse de la dr. Fischer iar crema de baie pt bebei este super. Sper ca sfaturile mele sa ajute si la cat mai putine vergeturi! Multa sanatate si nastere usoara!

monique1977
25.07.2008, 08:10:16
buna ,

eu nu am folosit absolut nimik, dar multa miscare fff multa miscare

piersici , struguri, banane mere si o tona de apa minerala

si nu am avut nici o problema de genul.... cred ca sunt o mamica fericita

in zona intima imi faceam spalaturi doar exterioare cu ceai de musetel ( cules de mine )

doar exterior si interior cu servetele umede sau tampoane demachiante imbibate in ceai de musetel..

si nu am avut probleme

fetelor mult succes!!

sarcina usoara

nastere usoara si bebei sanatosi si frumosi

cecilia mihetiu
25.07.2008, 09:30:24
buna mamicilor!

Eu am un baietel de 1 an si 9 luni, si sunt insarcinata in 17 saptamani, la prima sarcina an folosit Nivea baby, si am primit o mostra de crema de Dr Fisher de la sora mea din Germania, atunci nu stiam, sincer nu auzisem de aceste produs , intr-adevar efectele le-am vazut dupa nastere nu stiu acum de la care dintre produse am avut un efect al pielii pozitiv pt ca nu mi-am mai cump crema de la Dr Fisher pt ca la noi in zona am cautat si nu am gasit, probabil e f buna, acum o sa incerc sa gasesc acest produs pt a doua sarcina, iar pt igiena intima nici nu ma gandesc sa folosesc alte produse decat ceaiul de galbene, si sapunul cu PH neutru

pt ca pana acum tot ce am folosit de firma mi-au cauzat mici scurgeri

va doresc tuturor sa gasiti produsele potrivite pielii voastre si bineinteles care sa nu dauneze sanatatea bebe-ului din burtica

rianna23
25.07.2008, 10:29:10
sunt mamica unui baietel de 3 ani iar vergeturile sunt o amintire pt mine .pe timpul sarcinii am folosit creme de baza de colagen dar si celebrul ulei de masline f bun atat pt corp cat si pt par. deci daca aveti un buget mare folositi creme anume pt vergeturi iar daca aveti un buget redus folositi cu incredere uleiul de masline

oanaoana
25.07.2008, 11:22:57
sunteti majoritatea niste mamici fericite!!!!!!!!!eu mai am vreo 2 sapt pana nasc,(cu toate ca minunea mea da semne ca nu mai are rabdare!!!!) si vreau sa va spun ca sunt plina de vergeturi....si am folosit creme slava domnului(Elancyl,Garnier,ulei de bebelusi...)dar degeaba.depinde probabil de pielea fiecareia,eu am pielea mai subtire,cu toate ca sunt dolofana,si imi pocneste f usor...iar de cateva zile am obs ca vergeturile mi se lasa in jos ,pe picioare,pana sub genunchi....:((((( nu stiu ce o sa ma fac;sotul meu ma incurajeaza si ma sustine moral dar eu arata de zici ca sunt tatuata!!!!!!!!pe burta cred ca am sute de vergeturi!Poate ma puteti ajuta cu vreun sfat....cum spune "angelicam" s-a tamponat cu ceai de coada calului...sunt in stare sa fac baie in ceai de coada calului:))))va pup si multa sanatate!

ginna
25.07.2008, 11:27:03
Eu am nascut acum 7 luni si jumatate si tin sa va spun ca nu am vergeturi deloc.inca de cand am aflat ca sunt insarcinata m-am dat cu crema pe tot corpul dupa fiecare baie si in special pe burta de cateva ori pe zi.toata lumea imi spune ca burta mea nu arata ca a unei femei care a nascut.Cremele pe care le-am folosit au fost toate din comert;crema galbenele,crema mea de fata,de maini,etc.M-am gandit ca orice crema ajuta pielea sa-si mentina elasticitatea atata timp cat e folosita cu regularitate.

iasmi
25.07.2008, 11:54:06
Buna la toate mamicile si la viitoarele mamici!

Sunt si eu mamica unei fetite de 1 an si 8 luni si in timpul sarcinii m-am dat zilnic cu ulei de bebe pe tot corpul burtica, sani si picioare dar problema la mine a fost ca am vergeturi pe sani! Mi-au crescut prea mult in timp ce eram gravida si au aparut faimoasele vergeturi!

Oricum eu cred ca acum este prea tarziu sa fac ceva mai ales ca au aparut intr-o zona asa sensibila!

ioanasilviadinu
25.07.2008, 12:05:38
Sunt o viitoare mamica, am numai vreo 17 saptamani si pana acum nu am probleme cu aceste suparatoare vergeturi....pe burtica si pe alte parti ale corpului. Aparitia vergeturilor la mine, a fost determinata de dezvoltarea corpului dintr-o data in perioada pubertatii. Datorita acestor vergeturi....semne urate si suparatoare.....folosesc ulei pentru bebelusi dupa baie sau dus si crema de la Sanosan...in speranta ca nu o sa-mi mai apara si altele de la sarcina :))))))

Sanatate multa si grija mare.

elybanica
25.07.2008, 13:16:45
in timpul sarcinii eu am baut apa cat cuprinde,nu m-am fortat ,dar imi era sete .in fiecare seara ma ungeam cu unt de corp,produse hipoalergenice.Cu toate astea in ultima luna m-am ingrasat cam mult si totusi am vergeturi discrete.

durusoctavia
25.07.2008, 13:46:42
Eu am folosit crema de galbenele. Este foarte buna si nu am rams cu vergeturi deloc pe burtica. Asa ca o recomand tuturor gravidutelor care doresc sa aiba grija de burtica lor.

lilith1
25.07.2008, 14:48:17
Am folosit(nu regulat, can aveam timp/chef ;) ulei de masline :)

Nu am deloc vergeturi pe burta(n-am avut niciodata) iar pe coapse cred ca le am tot pe acelea de dinainte de a deveni mamica :)) oops*blushin*

cristinica45
25.07.2008, 15:10:10
eu eram anonimul, Cristina.

miha_cojo
25.07.2008, 16:39:54
In perioada sarcinii am folosit numai crema de galbenele si nu am avut probleme,deci incercati ceva natural dar multa perseverenta

mesajele_irinei
25.07.2008, 18:34:21
Eu sunt Irina, mama lui Luca, baietel care astazi face 10 luni.

In timpul sarcinii adoram dusurile prelungite, urmate de masaj ushor pe burtica, sani, coapse si fund cu o crema facuta la farmacie cu urmatoarea compozitie: Lanolina 30g, Vaselina, hidroc acetat, Nistatin, Neomicina, Vit A si Vit B2 cate 1g, Vit E si Vit F cate 5ml. Crema este foarte buna, am folosit-o si la funduletul celui mic atunci cand se mai irita in primele luni de viata. Vreau sa va spun ca nu am ramas cu vergeturi! Aveti grija de voi si rasfatati-va cat mai mult!

popa_mihaellla
25.07.2008, 20:26:52
Buna, eu sunt in saptamana a 19-a de sarcina cu un bebe baietel. Pana acum nu am facut vergeturi , nu stiu daca din cauza faptului ca am folosit ulei de masline sau pur si simplu pielea mea este elastica. Am incercat sa folosesc una din cremele pentru garvidute de la farmacie, si desi am dat 75 ron pe ea...nu am fost prea incantata si la sfatul unei alte viitoare mamici am incercat uleiul de masline in care am pus putin spray de corp de la Avon si acum are si un miros placut. Multa sanatate la mamici si la bebici!

narcy
25.07.2008, 22:57:23
buna!am o fetita de 1 an iar in timpul sarcinii am facut f multa miscare dar cu toate astea am luat in greutate 29 kg...am folosit crema de corp nivea si am fost f multumita.

narcy
25.07.2008, 22:58:11
dupa un an de zile am scapat de kg luate in timpul sarcinii si nu am nici vergeturi

neagucamelia
25.07.2008, 23:12:04
buna,sunt mamica unei fetite de 11 luni,iar pe timpul sarcinii,am folosit cremele de corp de GARNIER(pielea mea a tins intotdeauna sa fie mai uscata),desi m-am tinut de treaba seara de seara( doctorul a zis sa nu ma ung pe burtica ca nu cumva sa pierd copilul,cunoastem cazuri)la final m-am ales cu o frumusete de vergeturi pe burtica,asa ca, eu cred ca tine de predispozitia fiecarui organism la aparitia acestora si tin sa mentionez ca nu am luat multe kg pe parcursul sarcinii

magda1702
25.07.2008, 23:44:26
buna,baitelul meu are deja 10 luni.on timpul sarcinii am folosit ulei de corp pt. bebelusi,dar am insistat mai mult pe burtica si e adevarat ca nu am nici urma de vergituri.insa pe sani am folosit abia din luna a 3a si am ceva probleme,nu f. mari,iar pe coapse 2-3 linii ,ca m-am gandit eu atunci..ca aici nu e pericol...m-am inaselat,lucru vizibil abia dupa ce am nascut.. asa ca aveti grija de voi din prima clipa!

magda1702
25.07.2008, 23:46:37
a.. si sa nu uit..pt ca am prins vara torida din 2007(am nascut in septembrie),am speriat pe toata lumea cata apa plata am putut sa beau

edu08
25.07.2008, 23:55:52
buna . sunt o graviduta in 7 luni si pentru folosesc o crema pentru copii si beau multa apa. dar tot apar vergeturi . sper ca dupa nastere sa mai dispara, o sa folosesc si o crema contra vergeturilor, acum mi-e frica sa folosesc asa ceva.

ANDUTA
26.07.2008, 11:14:28
buna fetele;

eu am folosit creme si uleiuri astfel:

dimineata:

-crema hidratanta;

-ulei de masline;

-masaj;

amiaza:

- lapte nutritiv;

-masaj;

- crema galbenele (facultativ);

seara:

masaj cu ulei de masline;

crema antivergeturi;

a... si .. fetele pe linga apa va recomand multe fructe si legume mai ales in acest sezon;

chiar daca nu va dati cu crema zilnic(desi ar fi bine sa o faceti) masajul va poate ajuta; multi pupici

mamioo7
26.07.2008, 11:28:44
dargi maici si eu sunt insarcinata in 4 luni si mai am un baitel de 1 an si 11 luni. in prima sarcina nu am avut vergeturi pe burtica, dar am avut cateva pe sani din cauza ca volumul lor in timpul sarcinii s-a dublat , nu are nici o legatura cu laptele sau alaptatul sper . secretul este "gena" cel mai probabil dar si crema antivergeturi pe care am folosit-o inca de la 2 luni de sarcina pana in luna a 9a . doctorul mi-a spus ca si vitaminele au un rol f important in elasticitatea pielii de aceea le-am luat atat cat a trebuit. oricum daca veti avea vergeturi , ele nu trebuie sa fie o piedica in calea fericirii voastre; pe de alta parte atata timp cat putem face ceva eu zic sa nu ne dam batute :)

martabitiusca
26.07.2008, 12:25:19
dragi mamici,in timpul sarcinii am avut grija sa manac multe fructe si salate plus apa multa.am profitat de tot ce oferea sezonul.nu am avut nici o vergetura.dusuri zilnice si bebe oil.

ilodor
26.07.2008, 20:05:41
Dragelor pe cat de important este sa iti ingrijesti pielea cu creme hidratante si nutritive, pe atat de importanta este alimentatia noastra.Nu trebuie sa ne neglijam in nici un fel, pe de o parte sa consumam hrana sanatoasa ( fructe, legume, lichide din belsug) si pe de alta parte sa ne formam un ritual zilnic de imbaiere cu produse ce au ph neutru si bineinteles folosind apoi nelipsitele creme sau uleiuri hidratante si nutritive.Eu sunt acum la a doua sarcina si pielea mea arata foarte bine, nici urma de vergeturi.Nu pot sa spun ca am urmat cu strictete un tipar anume, dar....atat cat am reusit am avut grija de mine in limita posibilitatilor si acasa bineinteles ca nu am nici timp si nici bani de cheltuit la saloane.Va doresc sarcini usoare, pline de bucurii si NICI URMA DE VERGETURI.

bucur
27.07.2008, 00:20:03
Metoda care am aplicat-o a dat rezultate bune.In fiecare dimineata si seara aplicam ulei de masline pe toata suprafata corpului este foarte hidratant si iti da o senzatie de bine.Iar in ultimele luni de sarcina concomitent cu uleiul de masline aplicam si ulei de migdale.sper sa aveti si voi rezultate la fel de bune ca si mine.

MARIN_TANIA
27.07.2008, 00:57:21
Eu am folosit o masca de la avon planet spa cu minerale pe care o aplicam pe tot corpul inainte cu 10 min de baie apoi dupa baie o crema de masline tot planet spa de la avon am fost foarte multumita nu stiu daca asta ma ajutat sa nu fac vergeturi dar eu am fost multumita lasa pielea catifelata cu un miros placut eu am avut 48 de kg inainte de sarcina si ajunsesem la 78 si acum aproape ca miam revenit folosesc si acum gama aceasta de produse si o sa o folosesc in continuare pana ajung la greutatea initiala si poate si dupa pupicei de la tania si mami

amaliavarga
27.07.2008, 10:38:46
Buna ziua, mamici! Ma numesc Amalia si sunt din Timisoara. Sunt insarcinata in luna a 6-a si o sa am un baietel, sper eu, sa fie sanatos. Metoda pe care am aplicat-o pana acum contra vergeturilor este uleiul de masline pe care-l aplic in fiecare seara, dupa baie pe intreg corpul. Pana acum nu am nicio vergetura, dar nici nu am pus mult in greutate( doar 7 kg pana acum). Sper sa-mi revin repede dupa nastere. Va pupam....Amy si Erik :-)

muresica
27.07.2008, 12:02:37
Eu dupa fiecare dus, folosesc o crema imotrica celulitei, ma hidratez bine, mai folosesc uleiul de masline care este foarte hranitor pentru piele.

oananatalia
27.07.2008, 13:34:01
buna,am o fetita de un an si metoda care am folosit-o in timpul sarcinii pentru a nu ramane cu vergeturi a fost cea de a folosi o crema pt fermitate.vreau sa spun ca nu am nici o vergetura si am fost foarte multumita de aceasta crema

adyna26
27.07.2008, 15:13:34
buna..... sunt mamica unei fetite de 7 luni " Marisa" desi am folosit multe creme hidratante de vergeturi si chiar uleiul de masline, pe toata perioada sarcini m-am ales cu vergeturi pe burtica. Acum ma lupt cu ele sa le fac sa dispara ...

ma bucur ca sunt mamicute la care nu au aparut deloc ... sper sa redevina si pielea mea la fel cum era inainte.

madymm
27.07.2008, 18:50:33
buna

Sunt mamica unui baiat de 6 ani si 10 luni si sunt insarcinata in 7 luni

Nu am avut probleme deosebite la prima sarcina si nici acum dar imi hidratez corpul (cam la 2-3 zile) cu o lapte de corp si fac multe plimbari (cam 2-3 ore zilnic), exceptand faptul ca inca lucrez 8 ore/zi.

mult succes tuturor gravidutelor

mandik
27.07.2008, 20:46:29
Sunt insarcinata in 5 luni si folosesc uleiul de masline si crema de galbenele. Inafara de acestea, orice crema hidratanta care imi pica in mana e buna:)). Oricum, cele care le am sunt pe baza de plante majoritatea. Pana acum n-am nici o vergetura si sper s-o tin asa si in continuare. Aveti grija de pielea voastra:)!

mihor
28.07.2008, 10:19:23
Sunt insarcinata in 5 luni jumate si pana acum a fost usor cu burtica pt ca nu a fost prea mare. de acum parca se umfla si se tot umfla ;)) Pana acum am folosit lotiune hidratanta normala de corp. Cand o sa mi se termine, o sa apelez la ceva special mult mai hidratant. Sper sa raman fara vergeturi...

pantelimon iulia nicola
28.07.2008, 13:43:56
buna eu sunt mamica unei fetite de 5 luni si in timpul sarcinii am folosit uleiul de migdale dulci pentru masaj si cred ca datorita lui nu am facut vergeturi

am doar cateva pe picioare

noeminora79
28.07.2008, 15:09:43
eu zic ca cea mai buna crema,macar pana la 7 luni este Nivea(cutia mare albastra rotunda).Este foarte grasa.Eu ma dadeam de doua ori pe zii cu ea.Iar dupa 7 luni am folosit o crema speciala pt vergeturi de la farmacie.M-am dat pe picioare sani si burta.Vreau sa zic ca nici o urma nu a mai ramas.

Eu zic sa incercati si sa nu va INCARCATI CU PREA MULTE CREME.Trebuie sa va dati cu crema chiar de la inceput sa pregatiti pielea sa fie cat mai elastica,multe incep dupa ce vad ca le creste burtica.

BAFTA

PUPICI

klaana
28.07.2008, 15:18:29
Sunt mamica unor gemeni (fata si baiat) de 7 luni si in timpul sarcinii de cand am aflat ca sunt insarcinata (cu gemeni) am dat cu ulei de masline si o crema d ela sanosan. Cu toate acestea, vergeturi tot au ramas cred pt faptul ca intr-adevar burta mea a fost exagerat de mare.

ramona81
28.07.2008, 16:16:59
buna, sunt ramona din arad.

sunt mamica unui baietel de 6 ani si jumatate,o comoara de copil si peste o luna voi deveni

mamica a doua oara ,de data aceasta a unei fetite. nu stiu cat de importante sunt denumirile cremelor pe care le folosim in perioada sarcinii sau pretul acestora,cert este ca trebuie sa ne hidratam pielea zi de zi . dupa prima sarcina , cu toate ca am luat 30 kg in plus am reusit sa raman cea dinainte,fara nici o urma. asta si datorita sotului meu care m-a sprijinit in tot ceea ce a tinut de aceasta perioada minunata din viata unei femei : de la vizitele medicale, analize,ridicarea moralului in zilele urate pana la masarea cu crema din cap pana la picioare zi de zi. si acum,cu cea de a doua sarcina e la fel de magic. sper sa nasc cu bine,o fetita sanatoasa ,sa ne putem bucura de copiii nostri. crema care am folosit-o este de la eucerin pt vergeturi,dar de curand am ramas fara,si folosesc crema hidratanta de la dove,pt piele uscata.ma simt bine cu ea si nu cred ca o voi mai schimba. pupici

nicoleta15
29.07.2008, 00:32:56
Sunt o graviduta in 34 saptamani si aceasta este exact perioada cand ne cremuim de zor,in fiecare zi, dupa dus ,cu o lotiune de corp , dar care se pare ca nu prea da rezultate pentru ca mi-au aparut doua vergeturi pe sanul drept.In rest mancam fructe muuulte,multe...cam 2 kg pe zi si vom incerca sa ne schimbam crema cu una mai buna.

mamazmeilor
29.07.2008, 13:59:41
am folosit cu succes produsele pt sani si pt vergeturi de la mustela si de la aslavital.mai am si un ulei f bun de la hemel(se aplica dupa dus pe pielea umeda)SUCCES MAMICI!eu sunt la a doua sarcina,in 6 saptamani si radiez de fericire!

ALEXI
29.07.2008, 14:43:40
Pe timpul sarcinii am folosit f.des creme pt.vergeturi nu numai pe burtica dar si pe sani,picioare si pe fund.In ultimele 4 luni de sarcina am folosit ulei de corp pt.bebelusi pe care il aplicam in zonele mentionate de 2-3 ori pe zi dupa baie sau dus.Si ulei de masline e bun pt.asa ceva dar eu personal am folosit mai rar(uitam tot timpul as il iau in baie).Pe timpul sarcinii am luat 25 de kg. in plus fata de greutatea normala si in 5-6 luni dupa nastere am dat tot jos fara nici un regim special si nu am urme pe corp decat f.f.putin.Alimentatia e aceeasi.Mentionez ca am nascut prin cezariana(de nevoie)si de obicei scapi de burtica mai greu.

loreta
29.07.2008, 20:08:38
salut

sunt o mami fericita , am bebele de un an dar nu mi-a ramas nici o urma de vergetura din perioada sarcini pentru ca am avut grija de corpul me cu diferite cremute. nu prea tin minte de care, pentru ca iubitul meu sot mi le cumpara. eu doar le aplicam dupa fiecare dus si de cate ori imi simteam pielea intinsa. de la vre-o sase luni le-am folosit. sa stiti ca le folosesc si acum (pentru orice eventualitete, pentru ca e vara si mai slabesc cate putin. au un miros placu si o textura buna. va pupic si va doresc un corp superb si o stare de milioane, atat fizica , cat si psihica. pa

loreta
29.07.2008, 20:11:52
buna

piepea mea este rasfatata cu tot felul de creme, le alternez, o zi cu cea de antivergeturi, alta zi pentru hidratare si alta zi de fermitate si apoi din nou, iar la dus imi deschid porii cu scrub. cam asta e. si sotul dar si cei din jur spun ca nici nu se vede ca au trecut 9 luni de sarcina si alte 9 luni de alaptare a unui bebe super.

xella212003
30.07.2008, 10:06:38
Cum poti preveni formarea vergeturilor?

* controleaza-ti greutatea - e inevitabil sa te ingrasi, totusi nu ar trebui sa acumulezi mai mult de 8-12 Kg in aceste 9 luni. Un regim alimentar sanatos si echilibrat reduce riscurile: consuma zarzavaturi si fructe bogate in vit. A, C, E

* hidrateaza-ti pielea - bea multa apa: 2-3 l/zi si aplica pe piele produse hidratante.Pentru a -ti ajuta pielea in aceasta perioada delicata aplica in punctele critice creme hidratante, uleiuri cosmetice, de preferat vegetale. Un masaj practicat de 2 ori pe zi , cu perseverenta si constanta pe toata perioada sarcinii si alaptarii va hidrata pielea, ameliorand tonusul si elasticitatea

* practica o activitate fizica usoara pentru tonifierea muschilor Ideale sunt inotul si stretching-ul

* evita tutunul - dusman al vascularizarii pielii

* evita expunerea la raze ultraviolete (soare sau lampa) in stadiul formativ initial (cand striurile sunt inca roz)

xella212003
30.07.2008, 11:04:05
Va mai dau cateva sugestii:

Cateva sugestii generale care ajuta:

* masajul cu o manusa sau perie de masaj pentru imbunatatirea circulatiei sanguine la nivelul pielii,

* aplicarea lotiunilor si cremelor pe zonele afectate mentin pielea supla si moale,

* alimentele sanatoase pentru piele sunt cele bogate in vitaminele C si E, zinc si siliciu.

Creme cu vitamine

In faze incipiente, vergeturile pot fi tratate cu produse fara reteta de la farmacie. Cremele emoliente care contin vitamina E ajuta pielea sa se regenereze si sa ramana supla.

Si vitamina A este un bun emolient. Aceste creme sunt eficiente asupra stratului superior al pielii dar nu pot penetra in straturile inferioare acolo unde apar de fapt vergeturile, de asemenea nu pot schimba complet o conditie deja existenta de aceea este recomandata tratarea vergeturilor care sunt inca in formare.

Acizii hidroxi-alfa (AHA)

AHA sau cremele care contin acizi din fructe ajuta la combaterea vergeturilor pentru ca inmoaie stratul exterior al pielii facandu-l moale si suplu. Aceste produse ajuta la regenerarea pielii, exfoliind celulele moarte si astfel permitand inlocuirea cu celule noi, imbunatatind textura si culoarea pielii. Acest proces permite absorbtia mai usoara a cremelor emoliente si din nou pielea va deveni supla.

Proprietatile de retinere a apei din aceste produse care contin AHA maresc flexibilitatea pielii.

La inceput dupa exfoliere pielea poate fi putin uscata dar dupa cateva saptamani ea vad deveni fina si moale si vergeturile mai putin vizibile. Daca este intrerupta folosirea produselor se va incetini regenerarea pielii si va reveni la conditia dinainte.

Eu folosesc acuma Crem? hidratant? cu AHA pentru corp ARTISTRY de la AMWAY are 200 ml si costa 77 ron

Crem? hidratant? unic? creat? special pentru a catifela epiderma uscat? ?i degradat?. Combin? ingrediente emoliente, acizi alpha hydroxy (AHA) pentru a rafina suprafa?a epidermei ?i a conferi un aspect īntinerit ?i ARTISTRY Hydrolipid Matrix pentru hidratare de durat?. Īmbun?t??e?te textura tenului ?i reduce urmele l?sate de ras. Pentru rezultate mai bune folosi?i diminea?a ?i seara.

Deasemenea tot de la AMWAY folosesc impotriva celulitei Gel tonifiant pentru corp ARTISTRY, care are 250 ml si costa 98,60 ron.

Un gel revigorant pentru corp care combin? un complex tonifiant pe baz? de cofein? ?i plante, care reduce aspectul celulitei īn numai 30 de zile. pentru cele mai bune rezultate folosi?i diminea?a ?i seara.

Ambele sunt foarte bune si dau rezultate...e pe incercate...si in plus de asta sunt si naturiste, ecologice si calitate superioara. Merita incercat.

carmenjavla
30.07.2008, 11:55:34
hidratare,orala 2 litri apa, creme hidratante

me1981
30.07.2008, 12:14:42
Pentru a-ti mentine pielea elastica si catifelata in timpul sarcinii este foarte bun uleiul de masline, chiar face minuni, si cremele antivergeturi. Mai sunt bune si cremele pentru bebelusi.

carmenjavla
31.07.2008, 15:17:29
IATA CELE 7 SECRETE ALE FRUMUSETII IN PERIOADA DE SARCINA:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand esti insarcinata este sa verifici produsele cosmetice pe care le folosesti in mod norma! De ce? Pentru ca acestea s-ar putea sa nu se potriveasca cu pielea unei femei gravide, care in timpul sarcinii sufera anumite schimbari! Daca simti ca nu ti se potrivesc atunci ar fi bine sa renunti la folosirea vechilor produse cosmetice si sa cumperi altele cerand sfatul unui dermatolog!

2. Evita folosirea sapunului!

Sapunul indeparteaza uleiurile naturale produse de piele, asadar inceraca sa folosesti un gel de dus hidratant. Acesta va mentine uleiurile esentiale pe pielea gravidei si o va ajuta sa luceasca de sanatate

3. Nu sta prea mult in cada!

Prea mult timp petrecut in cada, desi este relaxant, poate duce la o deshidratare a pielii. Ar fi ideal daca dupa fiecare baie sau dus ai folosi o lotiune de corp hidratanta.

4. Protejeaza-ti pielea!

Pigmentarea pielii se poate schimba in timpul sarcinii iar tenul se poate arde sau usca de la soare sau vant, frig mult mai usor. Astfel este bine sa folosesti produse care detin filtre UV pentru a-ti ajuta pielea fetei si a mainilor.

5. Hraneste-ti pielea de pe burtica!

Nu uita ca in timpul sarcinii pielea isi poate pierde mult din elasticitate si apoi te vei confrunta cu inesteticele vergeturi ! Este bine ca zilnic sa faci un masaj usor, circular de minim 10 minute burticii tale folosind un ulei de corp sau o crema puternic hidratanta.

6. Pastreaza un PH neutru!

Foloseste numai produse care au un PH neutru pentru a mentine pielea sanatoasa.

7. Nu-ti neglija picioarele!

In timpul sarcinii ne dor picioarele sau se umfla; de aceea este recomandat sa folosim un gel sau o crema speciala pentru picioare care sa contina menta. Astfel vom resimti o senzatie placuta de racoare si prospetime

oana93
01.08.2008, 10:17:05
hai ca copiem si noi ceva de pe google si revenim,.........

.

>

eu_mihaela
01.08.2008, 10:28:15
Nu sunt mamica deocamdata dar ca oricare imi doresc acest lucru.

Pentru piele catifelata si fara vergeturi in timpul sarcinii as folosi aceleasi creme pe care le folosesc si acuma, pe cele din gama nivea deoarece sunt destul de bune si cred ca si atunci si-ar face efectul.

gianninna
02.08.2008, 06:07:48
eu in timpul sarcinii imi umpleam cada cu apa.puneam 50-60 g de ulei de masline si gel de dus,cand iesem din cada doar ma clateam cu dusul.nu am nici o vergetura

clauditza25
02.08.2008, 10:22:59
buna...eu in timpul sarcinii am folosit fff multe creme chair exagerat.la 7 luni nu aveam burtica toti imi spuneau ca glumesc ca sunt gravida.la 7 luni jumate am avut un shoc iar dr m au suspus unor teste si traramete cu vitamine iar pe paecursul sarcinii(in 2 luni)de la 65 kg am ajuns la 96kg.am folosit creme pe baza de vit A,lipozomi de la AVON dar va pot spune ca am vergeturi pe maini,pe sani,pe picioare pana jos la genunchi.am tot intrat pe site uri si am citit cum pot scapa de ele,,doar stand la soare se vor ascunde putin.problema mea este ca nu imi pot pune o fusta sau o rochie caci se vad vergeturile,mai pot face ceva pt a scapa de ele?am nascut acum 2ANI.ASTEPT PARERILE VOASTRE.multumesc

oanaoana
02.08.2008, 11:53:40
buna...din pacate si eu am aceeasi problema...vergeturile...inca nu am nascut....sunt in stand by:)))) ma astept sa nasc din zi in zi....!dar vergeturile sunt si pe mine...multe de tot,asa cum spui si tu,pana sub genunchi,si pe burta f multe...chipurile vad ca pe sani si pe brate nu mi-au aparut ca in rest...!!!!!!!!nu stiu ce o sa mai fac...am folosit creme pe parcursul sarcinii si tot degeaba...dr mi-a spus ca se si mosteneste chestia asta...acum mama mi-a spus ca si ea a avut dar vad ca ale ei cu timpul s-au facut albe si nu se mai vad chiar asa....dar la minwe sunt rosii si urate....daca afli ceva ,vreun remediu,spune-mi si mie,cu toate ca ma indoiesc ca voi mai scapa de ele...oricum intentionez ca dupa nastere sa sar direct pe bicicleta,pe stepper...mi-am luat si aparat din ala cu benzi pt masaj...sper sa dea rezultate!te pup si sa auzim numai de bine~!

bengiro
02.08.2008, 12:43:17
Intre ceea ce scrie in carti si ceea ce fac oamenii ce pun acestia in practica este o mare diferenta cred ca aceasta diferenta se poate reflecta si in cazul ingrijirii pielii mamicilor insarcinate.

Citesc ca toate mamicile pe site-uri ,in reviste sute de sfaturi ceea ce aplic este o varianta personalizata a rezumatelor celor citite,pentru ca stim cu totii ca de cele mai multe ori nu avem timpul necesar pentru a aplica retetele complicate ale bunicii de ingrijire.Asadar eu dupa dus incerc sa mentin pielea hidratata aplicand un ulei destinat igenei bebelusilor iar seara la culcare dupa ce imi masez picioarele imi aplic o crema de corp cu vitamine pe piele ...probabil ca daca as avea mai mult timp as urma pasii complicati de ingrijire din reviste sau m-as intreba daca as putea rupe din timp cinci minute pentru a picta camera copilului pentru ca imi doresc asta de cand eram mica ...am pictat gradinite si se pare ca nu o sa-mi ajunga timpul sa pictez tocmai camera copilului meu.

clauditza25
02.08.2008, 17:55:06
buna oana.....mama mea a nascut 3copii si pot spune ca are vergeturi doar pe burta,sunt puternic vizibile dupa 20ani de la nasterea surori mele dar pe picioare,sani nici urma de ele.

eu tot ce stiu este ca ,cu timpul vergeturile vor fi mai putin vizibile,stand la soare.ce este sigur ca mergand pe bicicleta,tinand diete pielea isi revine si vergeturile vor ramane doar niste liniute fine de culoare alba.poti folosi,pot folosi ,crema autobronzanta si asa ne ascumdem micile defect.dar ma voi documenta si te voi tine la curent pt ca suntem inca tinere si nu trebuie sa ne ascundem sub pantaloni largi,fuste lungi.

pupici.nastere usoara.sanatate,curaj si putere tie si bebeului tau.

Lavinia Alexandra
02.08.2008, 19:40:06
Buna mamicilor..cred ca cel mai importanr in tp sarcinii sa fal cat mai multa crema,,si sa faci sport..care este special numai pt femei insarcinate..sa stiti ca da rezultat,dar asta numai la o sala specializati in sprot pt femei insarcinate

carla_bebita2007
02.08.2008, 20:27:47
Salutare mamici! puiul meu are deja un an jumate, in timpul sarcinii am refuzat categoric sa folosesc creme din comert a caror compozitie nu o cunosteam, am recurs la crema de galbenele de la plafar si la ulei de masline. am facut masaj de 2 ori pe zi cu aceste produse si nu am nici urma de vergeturi pe piele. In mare parte depinde si de organismul fiecarei femei de elasticitatea pielii de vitaminele din corp, acum zeci de ani femeile nu foloseau creme de milioane si totusi nu aveam vergeturi. Eu sfatuiesc mamicile sa foloseasca uleiul de masline care este extraordinar iar cremele de la plafar suntpe mine m-au ajutat enorm.

iczlatanovici
02.08.2008, 22:01:58
folosesc in timpul dusului un gel abraziv , apoi ulei de masline / vitamina A, E uleioasa / crema anti vergeturi. beau multa apa mai ales in sezonului cald si evit sarea ,de ex. in salata de rosii nu mai pun sare, rosiile contin cantitatea de sare necesara .miscarea , inotul, activitatea practica - daca iti permite sanataea ajuta foarte foarte mult

mady007
03.08.2008, 14:24:10
dragi mamici

tin sa precizez ca am un bebe de 8 luni si nu am nici o vergetura ramasa de la sarcina cu toate ca am luat in greutate 19 kg. secretul meu este foarte simplu. e vorba de o crema cu extract de galbenele de maria treben care este extrem de ieftina si se gaseste doar la shop-urile cu produse naturiste. in paralel cu aceasta crema pe care o foloseam din belsug mai ales dupa sase luni de sarcina, si de cateva ori pe zi, am mai folosit dar doar de 2-3 ori pe saptamana si uleiul "huile tonic - super tonifiante" de la clarins. acesta din urma este ceva mai scump dar o sticluta va ajunge toata perioada sarcinii. ambele produse sunt naturale si nu fac nici un rau bebelusului. in rest la dus foloseam gelul de dus dove pentru piele catifelata. va recomand ambele produse in special crema de galbenele dupa care nu am ramas cu nici o vergetura de la sarcina.

madalina1978_2007
04.08.2008, 15:49:08
Draga mamicilor

Sunt fericita mamica a unui nazdravan de aproape 6 ani,a fost un copil tare mare in burtica,s-a nascut cu 3.800kg si va dati seama ca eram cat un butoi m-am ingrasat 24 de kg dar din fericire nu am avut nici macar o vergituraCUM? va spun imediat aveam o reteta auzita la randul meu de la alte mamici si anume,dupa ce faceam dusul de rigoare pe pielea umeda(nu ma stergeam) imi dadeam cu baby oil,lasam sa se absoarba in piele apoi ma ungeam cu nivea body milk.. si uite asa am tinut-o 9 luni...iar acum va spun cu mana pe inima ca nu am nici macar o vergitura,incercati si voi,nu aveti nimic de pierdut,eventual veti avea o piele de bebe:)

21285
04.08.2008, 17:59:18
Nu exista asa ceva! Sunt doar mituri si praf in ochii mamelor care nu au citit suficient din varii motive sau nu au vrut / putut sa isi faca o cultura.Nici o crema gel sau altceva oricat ar fi ea de scumpa nu de scapa de vergeturi.Poate le diminueaza dar intr-o masura asa de mica incat.........mai bine renunti.Daca asa a vrut natura ....cam greu sa te impotrivesti, mai ales daca ai o piele sensibila si putin rezistenta.Credeti ca toate marile vedete nu ar face orice sau nu ar oferi sume colosale ca sa scape de asa ceva? Si rezultatul/ E mereu acelasi. Vedete fruntase pe plaja filmate de paparazzi si apoi topuri si clasamente cu cine are mai mult sau mai putine vergeturi/celulita etc.Imi pare rau nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar asta e adevarul..........mai bine il infruntam decat sa deznadajduim apoi nemeritat si sa ii imbogatim pe altii.Sunt fericita mama a doua fetite, care are foarte multe vergeturi in urma celor 2 sarcini si tare as vrea sa imi demonstreze cineva contrariul.Poate oare?!

madi17
08.08.2008, 00:17:14
Pe timpul sarcinii am incercat sa ma ocup mai mult decat de obicei de pielea mea.
Astfel, deoarece sapunul indeparteaza uleiurile naturale produse de piele am folosit un gel de dus hidratant. Zilnic mi-am facut un masaj usor, circular de minim 10 minute burticii folosind un ulei de corp sau o crema puternic hidratanta.
Am folosit numai produse care au un PH neutru pentru a mentine pielea sanatoasa.Am evitat sa fac bai lungi si am preferat dusurile, mai ales ca am fost insarcinata pe toata perioada verii.

Raveca
08.08.2008, 01:35:45
Ma bucur ca ati reusit dragi mamici sa ramaneti fara vergeturi dupa sarcina. Eu am folosit Sanosan crema antivergeturi recomandata in timpul sarcinii, dar am luat 22 de kg si prin luna a 8 a am avut mancarimi puternice si medicul mi-a recomandat sa nu ma mai dau cu nici o crema. Asa ca am ramas cu ceva vergeturi si celulita. Mi-as dori mult sa aflu ce produse ar da randament acum dupa sarcina si daca exista unele fara masaj si ceva mai ieftine ca banii se duc mai mult pentru bebe. Cu kg nu pot sa spun ca stau f bine, mai am de dat 6 kg la aproape 10 luni de la nastere. Va multumesc, astept sfatul si ajutorul vostru. Pupici

Nelimaria
14.08.2008, 11:06:33
Va multumesc pentru premiu,ieri a ajuns;sincer nu ma asteptam asa repede...oricum m-au fascinat produsele,ambalajul este f frumos,mirosul lor...multumesc!!!

durusoctavia
20.10.2008, 17:09:23
Crema de galbenele face minuni. Eu nu am nici macar o vergetura desi am avut o burtica foarte mare...:)

iuliana_cj
06.07.2009, 14:33:16
Crema cu colagen de la Petra e super buna pentru vergeturi,am comandat-o de pe net de la o firma din Tg.Mures. Am o piele fina dupa doua saptamani de utilizare. Au multe produse ieftine la gramaj de 500ml.

Iulia22
09.07.2009, 23:31:34
Am vazut abia acum acest topic...in timp ce eram insarcinata dr meu ginecolog mi-a zis sa folosesc ulei de masline extravirgin si sa-l dau exact pe zonele unde in general apar vergeturile, in fiecare seara, chiar de la inceputul sarcinii(sani, burta, coapse).

durusoctavia
10.07.2009, 10:03:35
Da...Am auzit si eu ca e foarte bun...Char si pentru bebe poate fi folosit ca si hidratant pentru piele.

emyia
15.07.2009, 10:29:29
Eu m-am uns cu aproape orice fel de crema, si parfumata si neparfumata, insa am preferat Nivea, cam de 5 ori pe sapt., dupa dus ma ungeam cu crema si n-am nici o vergetura, am inceput doar de prin luna a 5-a (mie abia atunci incepuse sa mi se distinga burta), burtica mi s-a tras si arat ca inainte sa raman gravida. Deci trebuie perseverenta si nu veti avea probleme.

Filofteia
16.07.2009, 22:53:12
Mai fetelor, dar vergeturile acestea, apar mai mult dupa nastere sau din sarcina, pe burta, pe fese, etc? Eu m-am dat cu ceea ce se considera cea mai buna crema aici in Italia, Rilastil, insa nu o prea suport, e tare grasa, rau rau, asa ca ma dau rar... pe fesa dreapta am observat o vergetura, prima din viata mea, dar desi m-am suparat pe ea, nu am privit-o cu ura, este prima mea vergetura... m-am ingrasat brusc f mult si probabil de aceea a aparut acum, la sfarsitul sarcinii, nu? Pericolul este mai mare dupa nastere sau si in sarcina? Dupa nastere e indicat sa ne masam abdomenul si restul in continuare?

lalycan
17.07.2009, 09:13:18
Filofteia,vergeturile,apar in timpul sarcinii din cauza kilogramelor pe care le iei.Cind am fost insarcinata cu baiatul,am avut si eu o crema din Italia,tare buna...nu era asa de grasa,dar,m-a salvat....e bine sa te dai si dupa sarcina,cu o crema care-ti face bine...vezi ca Nivea,are o gama tare buna de produse pt .vergeturi,celulita...apoi,mai este si L'Oreal si nu in ultimul rind,uleiul de masline,face minuni.
Pericolul vergeturilor,este atunci cind te ingrasi,fie ca esti gravida,fie ca nu.

safir
21.07.2009, 09:56:50
Lalycan a punctat exact ideea principala...si anume cauzele aparitiei vergeturilor...si nu neaparat ele apar doar in timpul sarcinii.
de aceea dragi gravidutze...alimentatia in timpul sarcinii nu trebuie sa fie bazata pe cantitativ....ci pe calitativ....
nu trebuie neaparat sa mancati "pentru doi",cum era o vorba mai veche.....
trebuie sa va feriti sa mancati cu grasimi...ceea ce favorizeaza aparitia celulitei..de aici aparitia vergeturilor...
fructe,legume,lapte si produse lactate degresata,carne de vitel,pui,peste....salate...sucuri naturale....iata o gama din produsele necesarii sarcinii.....in plus....vitaminele prescrise de medic si aportul de nutritive tot recomandate de medic...pe tot parcursul sarcinii.....
eu asa am mancat in timpul sarcinii...aveam 57kg la 9 luni de sarcina.....50kg dupa ce-am nascut...si bebe 3 kg....

dianateletin
13.08.2009, 17:52:20
Buna...am 21 de ani si sunt insarcinata in 24 de sapt.
Inca din primele luni de sarcina am ales crema Jonsons Baby...pentru burtica ,sani si picioare..insa dupa scurt timp am facut o alergie de toata frumusetea care a trecut intr-o luna jumate...aratam de zici ca eram batuta cu urzica...sa nu mai pun mancarimile.......
Am fost la vreo 6 medici insa niciunul nu stie exact cauza...m-au diagnosticat cu prurit de sarcina, iar acum ca s-a dus, au ramas la ideea ca a fost o alergie...de contact(o crema, detergent...)
Precis e de la crema cu care m-am dat....acum insa, am cumparat de la farmaciile SensiBlue crema de la Mamma Donna (produs de Chicco), e speciala pentru noi, gravidutele, costa ceva bani, insa daca ne gandim ca intr-adevar nu vom avea probleme cu vergeturile mai tarziu, merita fiecare banut.....
Va pup, sarcina usoara si fara vergeturi:)

cezarina ghinea
26.01.2010, 22:31:50
:)buna fetelor.sunt o graviduta in 21 de saptamani si de la inceputul sarcinii folosesc produse de la sanosan,sunt f bune si nu costa mult.sanatate tuturor si nastere usoara.

carolines
27.01.2010, 12:34:43
Buna!Eu am nascut acum 2 ani si nu am nici o vergetura de la sarcina,fara a ma fi dat cu creme foarte mult,ba din contra.O explicatie este varsta,de peste 30 de ani.Surprinzator,nu?Sarcina usoara!

miorlau
07.04.2010, 18:35:23
Eu am citit aici cateva lucruri interesante http://www.dietetik.ro/articole/4082/regenerarea-pielii-dupa-nastere.html
Eu in timpul sarcinii nu am respectat chiar tot ce trebuie si acum incerc sfaturile de aici, sunt in prima luna si pot sa zic ca parca vad o schimbare, insa probabil ca va trece vreo jumatate de an pana sa imi revin la forma mea...

envy_me
15.03.2011, 18:07:58
Am mai auzit cazuri de persoane care au incetat sa foloseasca produse anti-vergeturi dupa nastere, fapt care a dus la aparitia acestora. Eu am folosit atat in timpul sarcinii, cat si dupa, un gel pentru fermitatea sanilor si tratarea vergeturilor post-nastere de la bruno vassari. Il aplicam dimineata si seara cu regularitate si acum ma bucur de rezultat: sani fara vergeturi.

ileana_damian
08.04.2011, 12:44:11
o metoda la indemana, de purtat toata ziulica si care lucreaza pentru tine: ciorapul pentru gravidute. http://www.laurabaldini.ro/33-linea.speciale-56-maternity.20.den.html sustine greutatea, tonifica pielea si reduce riscul aparitiei vergeturilor.

cristi.iordache
31.05.2011, 00:14:03
vergeturile pot fi evitate si prin ajutor pentru piele, in sensul de a purta haine care sa sustina greutatea in plus si sa asigure circulatia corespunzatoare. am auzit ca aceste dresuri sunt foarte confortabile si nu pun niciun fel de pericol. http://www.laurabaldini.ro/33-linea.speciale-56-maternity.20.den.html

RadutaCarmen
03.06.2011, 13:25:16
:light:REDOBANDESTE POFTA DE VIATA SI INCREDEREA IN TINE :light:<a rel="nofollow" href="http://www.slabut.ro">http://www.slabut.ro</a> te ajuta sa slabesti in timp record, fara efecte secundare, asigurandu-ti vitaminele si mineralele necesare. Slabeste pana la 10 kg pe luna cu cele mai revolutionare produse naturale pentru slabit!

ileana_damian
08.10.2011, 22:34:05
am citit recent despre ciorapii compresivi de la +medica fiore. ceva de genul. se pare ca au existat probleme cu ei. Nu am incercat in perioada sarcinii asa ceva, cei pe care i-am avut eu au fost extraordinari si m-au ferit de degradarea pielii.