PDA

Versiunea completa : Asigurarea medicala

eloisabeta
11.02.2007, 11:49:54
fetelor am o intrebare... daca nu platesti asigurarea medicala( care ti se trage din salar) trebuie sa platesti spitalizarea dupa ce nasti ....... nu? Stie cineva cat?

nicollungu
11.02.2007, 11:49:55
daca tu nu lucrezi poti folosi asigurarea sotului (daca el lucreaza) sau a altor rude de gradul I

danielamarin
11.02.2007, 13:44:57
Eu am avut asigurare dar cand am iesit din spital am primit o chitanta pe care era trecuta suma cheltuita de maternitate pentru nastere; 5.700.000 lei vechi. Mentionez ca am nascut prin cezariana. Poate la nasterea naturala costa mai putin. In aceasta suma nu este inclusa spaga data doctorilor care m-au operat si asistentelor .

iciufudean
11.02.2007, 14:01:57
daca nu platesti asigurarea medicala trebuie sa platesti spitalizarea plus nasterea fie ca nasti normal fie ca nasti pin cezariana.dar poti folosi asigurarea sotului sau a parintilor.cand am nascut eu colega mea de salon a primit la externare "devizul" pentru nastere normala si trebuia sa plateasca 6.800.000 lei vechi.se plateste in functie de zilele de spitalizare , in functie de tratamentul ce-l primesti si de meniul care ti-l ofera spitalul .

tavutul
11.02.2007, 14:58:44
eu am nascut la municipal, acum aproape 10 luni, nastere normala, fara nici un fel de complicatie...Pe chitanta data la externare, scrie ca s-a cheltuit pentru mine 7.milioane, iar pentru bebe 5 milioane. Dar ce ne-au facut de banii astia?

doua injectii cu Ergomet, imediat dupa ce a iesit copilul, acolo pe masa de nastere, vata de la ei si o analiza sa vada daca nu am sifilis sau sida. Asta faceau la toate mamicile, abia apoi iti aducea copilul la san . In rest ce? Patul, mancarea[ pe care oricum o refuza cam toate mamele, poate doar beau vre-un ceai sau compot...] Nu am inteles niciodata cum functioneaza chestiile astea cu banii la spital, daca cumva n-o fi si vre-o smecherie in toate astea....

iciufudean
11.02.2007, 15:16:02
tavutul ai fost norocoasa.noi am cumparat injectiile pt. retragerea uterului , seringi , vata , algocalmin fiole.Mancarea ... eu am nascut prin cezariana iar in prima zi dupa nastere am tinut regim( nimic nu am mancat) apoi am avut voie ceai si cate 2-3 biscuiti.La bebe am dus haine , scutece , prosoape , creme si sampon.Asa ca mi se par enorm de multi bani pentru nimic .

danacanahai
12.02.2007, 12:54:32
fetelor m-ati facut sa lesin... intr-adevar eu am fost asigurata la ambele nasteri si n-am primit nici o "nota de plata" DAR eu asa stiu ca urgentele sunt gratuite indiferent daca esti sau nu asigurat. iar nasterea este o URGENTA! nu inteleg de ce ati primit chitante la externare!!! asta chiar e abuz! ma tot gandesc acum cate tiganci nu nasc zilnic, multe dintre ele singure pe unde apuca dar totusi multe si la spital. ele oare ce platesc??? ca nu-s "tratate" nu stiu cat de "giugiulit" e-adevarat dar nici nu-s lasate sa moara!!!

anish
16.02.2007, 14:48:00
buna! ieri am iesit din spital. am fost internata in regim de urgenta si tot trebuie sa duc dovada ca sunt asigurata,ori eu ori sotzul.am stat 2 zile si mi s-a facut o singura injectie cu nos-pa. mi se pare o porcarie!!!!!

monapadu
16.02.2007, 14:54:54
nu situ daca ati vazut ieri emisiunea de pe B1TV cu directorul CNAS, legata de plafoanele din farmacii... cica EXISTA SUFICIENTI BANI, numai ca pacientii sunt de vina ca se inghesuie in primele zile ale lunii!!!! Imi venea sa-l strang de gat! Tot ii dadea inainte ca daca nu gasesti in prima farmacie, nu inseamna ca nu se dau medicamente compensate! Dar nu pot sa cred ca lumea intra in "farmacia de la coltul blocului" si renunta asa... mai ales daca sunt medicamente absolut necesare!

Deci domnul a gasit si tapul ispasitor: nu sistemul e de vina, ci tocmai cei care contribuie la bugetul sanatatii :D

tavutul
16.02.2007, 19:36:04
sper ca nu s-a inteles nimic gresit...am primit aceste chitante sa le spun asa, dar sunt coasigurat, nu am platit acesti bani, insa ptr ce mi le-au eliberat? Ca sa am dovada a ce? Statul suporta aceste cheltuieli "de urgenta". Mi-le-au dat ca sa ma mir eu cat costa nastere si ingrijirea, daca nu eram asigurata in vre-un fel? Si cu tigancile, cum ramane? Buna intrebare danacanahai!

mamapingu
17.02.2007, 10:58:04
Buna fetele.Voi cum a-ti facut sa fiti coasigurate ca eu nu lucrez iar sotul meu lucreaza si are asigurare.Eu pina acum am platit consulturi, ecograful medicamentele de mentinere plus toate analizele.Mi s-a zis ca nici o gravida nu are dreptul la anlize gratuite.La voi cum a fost.Va rog frumos sa imi raspundeti.Va pupam eu si bebe din burtica.

mamica briannei
22.02.2007, 10:26:09
chitantele (este de fapt un decont) se elibereaza pt ca se considera ca asiguratul are dreptul sa stie pe ce merg banii pe care ii plateste (CASS)

dar acolo intra doar cazarea (pana in 1 mil pe zi,), mancarea, manusile, pansamentele, medicatia si alte materiale folosite (de ex branule, materiale folosite la operatii ca firele de sutura si sa stiti ca un fir costa spre 100 mii daca nu e de microchirurgie care costa mult mai mult)

nu intra manopera, adica ce lucreaza moasa, asistenta, medicul, femeia de serviciu chiar, nu intra sterilizarea campurilor si a altor materiale necesare interv chirurgicale

deci este o suma modica fata de ce se plateste in strainatate unde se face un calcul estimativ pt manopera la fiecare interventie

s-ar putea ca la unele dintre voi sa apara si asta, stiu ca unele spitale duc acum tratative pt stabilirea unor asemenea costuri

dar aceste chitante nu le platiti daca sunteti asigurate ci e o copie a actului ce merge la casa de asigurari

doar acelea care nu au asigurare si nici coasigurat nu sunt vor plati aceste costuri

si in ceea ce priveste urgenta se iau in calcul doar urgentele care se rezolva in 24 sau 48 ore parca (s-ar putea sa gresesc nr de ore dar in orice caz depaseste perioada de internare pt nastere mai ales dc e cezariana)......doar acestea nu se platesc

dar daca vrem sa fim corecti............vi se pare corect sa stiti ca nasteti, ca doar 9 luni e asteptat evenimentul si sa nu aveti asigurare/coasigurare, medic de fam etc.......si tot urgenta sa se considere?

in plus aveti nevoie dupa nastere si voi si bebe de ingrijire

eu spun ca e un pret mic (se plateste lunar o suma si nu totul o data) si eu il platesc chiar si analize imi platesc de multe ori desi cred ca ar fi dreptul meu sa am ingrijire medicala gratuita indiferent de interventie sau investigatie

cele care au nevoie de internare si sunt neasigurate ..... se poate ca cineva din familie sa mearga sa plateasca la casa de asigurari inainte de externare dar va plati din urma

am avut pacient care a fost nevoit sa plateasca mai bine de 12 mil (nu mai avea asigurare de 2-3 ani) dar a necesitat internare care a costat peste 20 mil prima internare si dupa 6 sapt s-a reintervenit chirurgical inca o data deci.............eu spun ca a meritat

eu consulturi platesc fiindca merg la cab privat (acolo fac si eco si daca trebuie consult) dar analizele in general (este o baterie standard, analize obligatorii pt gravide) sunt gratuite inclusiv la lab private care au contract cu casa (cine e din cluj va pot spune unde se fac stat in sala de astaptare, la rand, si personalul e f cu bun simt)

eu mi-am platit anticorpii pt CMV si Toxoplasma

nu stiu cum e cu coasiguratii la ingrijirea prenatala

mamica briannei
22.02.2007, 10:26:46
mama-mia cat am scris!!!!!!!!!!

nu ma injurati :))))))))

mamapingu
24.02.2007, 15:56:27
Cine stie cum se poate face sa fiu coasigurata pe asigurarea sotului?Ca analizele le platesc si ma usuca de bani.Va rog sa imi raspunde-ti urgent.Multumesc.

eloisabeta
28.02.2007, 12:20:10
fetelor dupa cum unele dintr voi stiu am nascut si am aflat si raspunsul la intrebare mea....nu mi sa cerut decat buletinul, am fost intrebata daca lucrez si atit, nu mi sa cerut sa platesc spitalizare. de ce in alta parte se plateste?

eloisabeta
28.02.2007, 12:20:39
si nu am folosit asigurarea nimanui

flory_tya
02.03.2007, 12:23:44
tatal meu a beneficiat de asigurarea mea

a trebuit sa fac o declaratie notariala in care sa imi i-au angajamentul ca il i-au in intretinere si el una in care sa declare ca nu are nici un venit, cu ele am mers la spital, ei au eliberat o hartie pe care a trebuit sa o vizeze casa de asigurari.

nu cred ca ai nevoie de altceva, tatal meu a fost internat la institutul inimii si pentru ei a fost suficient.

Pe declaratii notarultrebuie sa specifice in baza carei legi beneficiezi de asigurarea medicala

christine
02.03.2007, 16:39:37
nu inteleg...nu ar trebui sa ceara nici un ban deoarece este urgenta si mai ales dak arati dovada k esti asigurat.si legat de tiganci,nu platesc deoarece majoritatea au ajutor social si pe baza lui nu platesc nimic,desi fac copii ca pe banda

mamica briannei
25.03.2007, 13:15:28
mda si daca le spui ca e un loc de munca liber....credeti ca vor?

doamne fereste spun ele, ca doar nu au luat-o razna

nu inteleg de ce statul le da atatia bani ca sa fie putori (nici idee nu aveam de cati bani iau de la stat, adica de la noi, evident)

si sa vezi ce pretentii au

mary_83
21.04.2007, 18:23:47
piramida eu cand am nascut nu am platit nimic si nici nu am adus adeverinta medicala, in cazul meu a fost asa: am adus certificat fiscat de la administratia financiara de sector ca nu am nici un venit si nu am mai platit

si cand am stat cu fetita internata la fel am facut pt ca pe numele meu nu am nimic

mary_83
21.04.2007, 18:24:38
si vreau sa zic ca la spitalizare de la grigore alexandrescu nota de plata ar fi fost de 23 milioane

dodya_ba
22.04.2007, 13:45:15
Ce aiureala...eu nu am platit nimic cand am nascut,nu ma intrebat nimic,daca lucrez sau nu,ci mi-a cerut doar actul de identitate.In ce lume traim?!Pana si urgentele se mai platesc,(a patito sotul meu)dar nu si cand nasti...Hotie pe fata!

dodya_ba
22.04.2007, 13:48:48
Aaaa!Si daca vrei sa iti faci asigurare de sanatate(cica sa fie acolo in caz de nevoie...)trebuie sa platesti din urma,pe ultimii 5 ani,18milioane!!!!!!!!Asta da lege...daca nu ai bani astia,mori cu zileeeeeee:((((

ANDREYUTZA
27.04.2007, 15:05:32
buna fetelor am intrat din greseala pe acest site si am vazut discutiile voastre.Eu sunt insarcinata in 22 sapt si nici eu nici sotul nu lucram,iar eu k sa am spitalizarea gratuita platesc in fiekre luna la posta 25RON pt CAS pt k doctorita mea mi-a spus k dak nu platesc nu am medic de familie.De asta ce mai spuneti?

christine
27.04.2007, 15:33:59
asa e si eu am platit la CNAS deoarece altfel nu ar fi corect fata de cei care muncesc si carora li se opreste din salariu si este adevarat dak nu esti asigurat nu ai medic de familie.Oricum legat de subiectul nostru vreau sa va zic k eu am nascut acum o luna si am stat 6 zile internata si nu am platit absolut nimic.

olguta_mamicuta
06.05.2007, 21:57:30
foarte bun topicul! Nu stiam ca exista si cazuri cand ti se pune chitanta in manacu o suma asa mare...inj unele cazuri. In afara de problemele cu meedicul de familie care seuita lung dupa spaga de fiecare data cand intru sa cer o reteta compensata nu am avut probleme la spital cu internari. Nesimtirea e crasa, adica stiti mai nou nu vrea ciocolata ca face diabet, nu bea de obicei cafea, florile se ofilescetc si no-spa nu se da la mintea ei compensat, nici elevitul nu l-a gasit pe lista ei de compensate, multe analize nu le-a scris deloc, altele ke-a scris gresit si nu le-am putut face si se plange ca mi-a facut roman cu atatea anlize pe care le-am facut la recomandarea medicului care supravegheza sarcina in sistem privat si ca e pre greu dosarul meu, ca in viata ei n-a avut un asa dosar de gravida. Nu m-a cantarit decat o data si in ultimele doua luni i-am cerut eu sa-mi ia tensiunea. Eu lucrez impreuna cu mama avem un minimarket si toate actele le facem impreuna si eu le duc peste tot inclusiv la CAS. Am vazut multe cazuri urate in care aveau de platit restante in urma cu 2-3 ani dar s-au rezolvat cuviincios si 25-30 lei lunar merita pentru cazuri de spitalizare. Nu merita insa cand ai probleme minore si esti umilit cu toate ca esti asigurat si platesti, acolo cat e de platit. daca nu e de ajuns sa se mareasca cota dar nu sa fi umilit in ultimul hal de niste.......

perlasweet
07.05.2007, 00:47:14
pana in august anul trecut am muncit cu carte de munca si mi se opreau lunar din salariu cei 250 mii pt asigurarea medicala.e adevarat ca daca nu platesti,nu ai medic de familie.in august mi-am dat demisia si am plecat in germania.mama mi-a spus ca ar fi bine daca as continua sa-mi platesc in fiecare luna asigurarea medicala.nu se stie cand ma nimeresc prin tara si ma imbolnavesc sau bebele are probleme si trebuie sa ne ducem la medic.plus ca am inteles ca daca am platita asigurarea medicala la zi in romania,pot beneficia de ea si in strainatate.e vorba de acel card valabil 6 luni de zile si in tarile din comunitate.

lacramioararobu
25.05.2007, 11:49:30
buna ziua!eu sunt noua pe site si as avea rugamintea daca este cineva din constanta sa imi spuna si mie un doctor bun si cabinetele unde se fac analize gratuite pentru ca am asigurare medicala si as vrea sa o folosesc pt ca ar fii prima oara dupa 4 ani de munca!ma puteti ajuta???

mami73
25.05.2007, 15:59:36
asigurarea medicala pentru mine si copil sincer nu mi-am facut de si mi-au si trimis hirtiile acasa

mi se pare lipsit de importanta ,un mod de a-mi lua bani

mamapingu
25.05.2007, 20:38:40
Intrebarea mea este ca daca eu nu am asigurare medicala pot merge pe asigurarea medicala a mamei mele?

ramara
27.05.2007, 15:56:55
pt mamapingu :

eu si sotul meu am lucrat 6 ani in strainatate si nu am avut nici un fel de asigurare platita in tara. intorsi in tara a trebuit sa ne facem si un medic de familie , asa ca am fost la Cas si ne-am facut un contract individual de asigurat, la care ne-au obligat sa platim pe ultimii 5 ani asigurarea medicala ( care se ridica la aprox. 18 mil. ).Pana la urma si-a facut doar sotul meu ( era prea mult de platit ) iar eu am facut o cerere sa fiu trecuta pe asigurarea sotului meu. Stiu ca se trec persoanele de gradul intai : sotul /sotia sau copii. Nu sunt sigura daca poti fi trecuta pe asigurarea mamei , poate doar in cazul cand esti minora :). Nu stiu daca te-am lamurit prea mult :)

alex_kmy
07.06.2007, 11:46:01
Pt.cele care se mira de ce primesc chitanta la externare:eu pe langa asigurarea de stat am si asigurare privata si pt.orice zi de spitalizare si interventie(printre care intra si nasterea)ei sunt obligati sa-mi restituie banii chiar daca eu nu iam platit pt.ca am folosit asigurarea de stat.

anca81zk
18.06.2007, 22:14:05
am o nedumerire... daca merg in strainatae si am o asigurare medicala, si o sa nasc acolo, asigurarea imi va plati cheltuielile?

anca81zk
18.06.2007, 22:16:10
si inca ceva... care este perioada minima de cotizare la stat pt ca dupa ce nasti sa primesti cei 800 ron? 10 sau 12 luni?

Merci!

TRICE
18.06.2007, 23:58:41
12 luni

lumyyy
29.07.2007, 23:10:45
Fetelor, eu daca sunt in somaj cine imi da adeverinta ca sunt asigurata?somajul?

dana_07
03.08.2007, 12:31:23
Buna! nici eu nu am asigurare, am luat somaj din septembrie pana in februarie si am sunat la casa de asigurari sa intreb daca trb neaparat sa platesc asigurarea si mi-au spus ca nu ptr ca beneficiez de spitalizare gratuita; la fel mi-au zis si cei de la spital, sper sa fie asa.

lumyyy, sa te interesezi la somaj ptr ca de acolo trb sa-ti dea adeverinta din cate stiu eu

BA_DM
14.11.2007, 23:00:28
DA, nici mie nu mie nu mi-a fost compensat Elevitul deloc. sunt salariata, insa serios daca imi dau seama la ce folosesc banii pe care ii platesc lunar pe asigurare. Doar niste analize de sange si urina, ok, insa in rest??? Sincer mi-e frica sa nasc intr-un spital de stat, insa pe de alta parte, cele particulare cred ca o sa coste o avere. Ma simt debusolata din punctul asta de vedere. Multuesc lui Dumnezeu ca nu am probleme cu sarcina si nu tre sa alerg pe drumuri si sa arunc cu banii in stanga si in dreapta.

Si pana la urma, cat vor primi mamicile? 8 milioane sau 85% din salariu?

lauradana
22.11.2007, 18:00:04
BA-DM

MAMICA PRIMESTE 6 MIL,IAR ALOCATIA ESTE 2 mil in total 8 mil

fix

BA_DM
27.11.2007, 21:27:27
Multumesc lauradana. Desi trista vestea. Of...

mamika
09.12.2007, 14:04:27
Da si eu tot asa stiu, poti folosi asigurarea sotului.

miromania2000
28.12.2007, 16:18:36
Buna nici eu nu lucrez nu am asigurare medicala trebuie sa platesc la nastere sau mai devreme daca exista probleme si ce suma de bani o sa primesc si de unde dupa nastere? am uitat sa spun ca sunt in saptamana 20 si o sa am o fetita .

Gabriela Serban
10.04.2009, 01:16:11
sistemul medical este la pamant! este jale daca din varii si diverse motive ajungi pe mana doctorilor smecheri si a asistentelor snapane! strigator la cer!!! fratilor, treziti-va!!! si noi suntem tot oameni, tratati-ne ca atare, nu ne jecmaniti atunci cand ne este mai rau!!!................trist, dar si mai trist este atunci cand nu ai mijloace financiare ca sa onorezi buzunarele largite, expre croite (pe bie) sa stea desfacute ca sa nu ai cum sa le ratezi!!!!!!! e dureros!