PDA

Versiunea completa : intrebari concediu prenatal si postnatal

Cosmina
14.08.2007, 11:26:35
Buna!! Lucrez in invatamant si am si eu cateva intrebari legate de concediu prenatal si postnatal

Poate e cineva care stie cum merg treburile in invatamant si ar putea sa ma ajute.

1. Concediu de odihna se termina pe 31august si tu treb sa nasti pe 4sept(in periada 1-4 sept nefiind angajat, deoarece esti suplinitor si nu ai post) cum se plateste sau cum se ia concediu prenatal sua postnatal?

2. Concediu prenatal e obligatoriu, poti lua numai postnatalul?

3.Cine iti plateste concediu prenatal sau post natal daca lucrezi in invatamant?

Multumesc mult.

mary_83
14.08.2007, 11:26:36
eu nu lucrez in invatamant dar stiu cate ceva, deci:

daca ai 12 luni lucrate indiferent ca a fost concediu, beneficiezi de indemnizatie si poti lua concediu linistita

concediu nu este obligatoriu te poti intoarce la munca dar atunci nu mai primesti 600 ron primesti doar salariu si inca 300 ron

concediu ti-l plateste statul roman indiferent unde muncesti

sper ca am zis bine. mai complectati si voi fetele

sufletzell
14.08.2007, 16:06:13
nu mai primesti .300 ron daca te intorci la munca ci numai 100...............

mary_83
14.08.2007, 16:06:34
aaa sorry

paula craiova
14.08.2007, 18:47:11
poti sa iei prenatal intre 1-4 sept ,dar nu cred ca mai e cazul pt cateva zile!ai 1 an lucrat intreg inainte de nastere deci nu sunt probleme!prenatalul nu e obligatoriu,dar am impresia ca postanatalul,da:40 de zile,dupa care ceri cic-ul(concediul de crestere si ingrijire copil)-actele se depun la primarie,are val. de 6 mil pana la 2 ani ai copilului.la ei se aduga cele 2 mil alocatie pana la 2 ani,dupa aceea revenind la 240.000lei.daca alegi sa te reintorci la serv. primesti alocatia ,BINEINTELES, SI UN STIMULENT DE 1 MIL.pana la 2 ani ai copilului,plus bonuri de cresa(dar aici treb. sa te mai interesezi,nu sunt sigura).

concediile prenatal si postnatal sunt platite de angajator.dar tu fiind suplinitoare cu contractul incheiat inainte de nastere....trebuie sa intrebi la scoala!

daca te reintorci la serv. ai si o reducere de program pt alaptat!

paula craiova
14.08.2007, 18:52:06
intra la SFATUL EXPERTULUI(pe prima pagina sub forum) si acolo in prima coloana apare FAMILIA TA si intri la LEGISLATIE.te plimbi pe acolo ,sigur gasesti tot ce vrei!

mitulica
14.08.2007, 22:58:37
cosmina, ca sa nu ai problema ia si tu catvea zile de concediu medical , dupa care iti iei prenatalul, si trebuie sa ai si prenatal nu numa postnatal. stiu sigue de la sora mea care a fost in aceeasi situatie, si-a luat cm, apoi si-a luat post de suplinitor dupa care a continuat cu concediu medical, ea mai avea un pic inainte de prenatal si apoi a continuat cu pre si postnatal

alburoxana
18.08.2007, 01:26:05
sunt mai multe probleme aici. in primul rand, contractul tau de munca cu scoala respectiva se incheie pe 31 august si daca nu ai continuitate sau nu te-ai prezentat la concurs, la 1 septembrie nu esti angajata nimanui. in concluzie, nu ti se plateste concediul.

prenatalul si postnatalul sunt de 63 de zile fiecare, adica 126 zile in total. poti lua aceste zile cum doresti pt ca se cumuleaza, dar ai obligatia de a-ti lua un postnatal de 42 de zile pentru a putea intra in concediu ingrijire copil.

parea mea este sa-ti iei si cateva zile de prenatal, indiferent de faptul ca esti, momentan, in concediu de odihna, asigurandu-te astfel ca scoala la care ai fost angajata va fi obligata sa ti-l plateasca. concediile acestea reprezinta, ca suma, 85% din venitul brut.

Cosmina
19.08.2007, 10:15:11
Multumesc mult de raspunsuri. Am fost la concurs o sa-mi iau un post(ptr linistea mea) si apoi nu mai are ce sa-mi spuna, treb sa ma plateasca.

alburoxana
19.08.2007, 10:54:25
Daca ai fost la concurs, atunci nu mai exista nicio problema.Am observat ca nasti pe 4 septembrie si cred ca ai dreptate cand spui ca nu are rost sa-ti mai iei prenatal. In situatia data, concediul ti-l va plati scoala la care iei post. Vezi ca ai dreptul, conform contractului colectiv de munca, la un salariu de baza, ca prima de nastere. Faci o cerere la scoala. Daca esti in sindicat, beneficiezi si aici de o prima de 200 lei ( la FSLI). pentru celelalte sindicate nu stiu suma. Trebuie depusa tot o cerere la care atasezi copie a certificatului de nastere.

te sfatuiesc sa te gandesti bine daca postnatal iei doar 42 de zile sau 126. calculeaza cat iei in postnatal+alocatia de 200 lei pentru copil si vezi daca nu e mai mult decat cei 800 lei(600 ai tai+200 alocatie) pe care ii primesti in concediu ingrijire. daca ai mai mult, stai 126 de zile in postnatal. pentru a doua varianta, ia-ti o marja de 2 luni pentru ca banii nu-ti vor veni imediat. eu ii iau pe card CEC si n-am probleme de intarziere, asa cum se intampla la posta. nastere usoara si sa fiti sanatosi!

Cosmina
20.08.2007, 19:55:56
Multumesc mult Roxana de sfaturi, chiar nu stiam de prima de la sindicat (sunt membru) dar habar nu am la ce sindicat. Si daca se mai da si un salariu de baza, la prima nastere, ar fi super, dar nu cred. O sa ma interesez.O sa calculez cat vine si postnatalul + alocatia copilului ,caci daca e mai mare, ai dreptate merita sa-mi iau 126 de zile, si nu doar 42. Acum sper ca, bebele sa stea pana pe 5 sept cand sunt programata la cezariana. Daca o sa vrea sa vina mai inainte de 1 sept nu merita (cred) sa mai iau post, ca intru direct in concediu postnatal. Voi vedea. Mi e cam teama ca posturile se dau pe 29 august si mi e sa nu rezist la sedinta publica... dar eu cred ca ma descurc.... Mersi mult inca o data!!!

TRICE
20.08.2007, 20:28:43
Nu poti sa-ti iei concediu pre si postnatal,contractul de munca fiind pe perioada determinata( pana in 31 august) nu are cine sa te plateasca.Acest concediu nu este obligatoriu,eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si am parcurs doar cele 42 de zile concediul de lauzie fara de care nu poti intra in concediu de crestere copil.Daca ai 12 luni integral lucrate fara intrerupere, anterioare nasterii nu vor fi probleme,iar faptul ca nasti la inceputul lunii septembrie nu te afecteaza cu nimic deoarece sunt luate in calcul si fractiile de luna.Pentru siguranta si linistea ta ar fi bine sa mergi la primaria orasului de unde esti pentru mai multe informatii.Oricum trebuie sa completezi un morman de formulare si vei avea multe drumuri de facut.

alburoxana
20.08.2007, 23:46:38
daca ai luat concursul judetean trebuie sa iei post. daca nu faci fata sedintei publice sau daca nasti pana pe 29 poti da cuiva din familie procura si te poate reprezenta fara probleme. prima de nastere se da conform contractului colectiv de munca pe ramura invatamant, dar nu stiu acum, pentru noul contract, numarul articolului. in cel vechi era art 35 litera f. ca sa fii mai sigur vezi ca la #mamici incepatoare# este un subiect prima de nastere de la angajator, iar cea care l-a deschis prezinta tot ce trebuie sa faci.. succes.

Cosmina
04.09.2007, 11:01:06
Postul l am luat, tot la scoala unde am mai fost, acum nu stiu daca o sa mi dea aceasta prima. ar trebui, dar presimt caa o sa mi spuna ca nu sunt fonduri.

alburoxana
04.09.2007, 11:58:31
bravo tie! daca depui cererea repede n-au ce face, legea-i lege. du-te tu cu toate documentele la contabila ca sa nu fie probleme. iti tin pumnii pentru maine, sa ai o nastere fara probleme, un bebe sanatos si o recuperare rapida. cand poti, mai da-ne vesti(mie si baiatului meu, de aceea am scris da-ne)

Dorissa
07.09.2007, 10:02:41
Fetelor! Viitorii tatici au dreptul la 5 zile concediu can vine bebe pe lume. Daca taticii primesc o diploma care sa ateste ca au absolvit cursurile de puericultura (prenatale) alaturi de mamica, legea SPUNE CA LI SE MAI DAU INCA 5 ZILE DE CONCEDIU, ADIK 10!

Cosmina
12.09.2007, 20:42:41
Gata! A venit pe lume Denisa. E asa de frumusica!!! As sta cu ea in brate toata ziua!

Nasterea a fost fara probleme, pin cezariana, la un spital privat din Suceava. Acum deja avem o saptamana, si crestem, crestem.... ne mai supara burtica dar trece...

Maine o sa duc la scoala si concediu postnatal si cererea ptr prima. Sa vad ce se intampla.

Normal scoala trebuie sa plateasca concediu postnatal de 42 de zile , nu?

SasuKarinaMelinda
12.09.2007, 21:51:28
Fetelor, stie cineva ceva cum ca acest concediu postnatal s-ar putea prelungi pana puiutzul implineste trei anisori......?

alburoxana
14.09.2007, 17:40:04
Felicitari, Cosmina! sa fii sanatoasa si sa creasca mare Denisa!

Da, scoala e obligata sa plateasca postnatalul

pt SasuKarinaMelinda : postnatalul nu are decat 63 de zile. cred ca te referi la concediul de ingrijire copil care se ia pana implineste copilul 2 ani(3 ani in cazul copiilor cu handicap - Doamne fereste!!). nu-l poti prelungi, dar ai dreptul la 1 an concediu fara plata, pana implineste cel mic 3 anisori.

nina.rotar
15.09.2007, 17:09:10
apropo de concediul taticului, prin lege primeste 5 zile, iar daca face dovada efectuarii unui curs de puericultura (adica o adeverinta de la medicul de familie care atesta acest lucru), mai primeste inca 10ZILE de concediu (nu 5), deci in total 15 zile. sigur e asa, pt ca eu am nascut in iulie si sotul me ua beneficiat de toate astea. daca e nevoie pot indica legea. iar despre concediul mamicii, eu stiu ca e obligatoriu 126 de zile, deci 4 luni, indiferent cum il iei (eu mi-am luat o luna inainte de nastere, trei dupa pt.ca intamplarea a facut sa nasc prematur), insa vreau sa spun ca e in avantajul meu concediul, pt ca iaau mai multi bani pe perioada concediului decat atunci cand lucram (pt ca nu se retin unele obligatii), plus alocatia copilului de 2 mil.lei, care se da din momentul nasterii, independent de concediul mamicii, urmand ca la expirarea celor 126 de zile sa raman cu alocatia de 2 mil.lei si indemnizatia pt cresterea copilului pana la 2 ani de 6 mil.lei.

durusoctavia
03.10.2007, 12:24:42
Stie cineva daca acordarea concediului de maternitate depinde de obligatia de la lua un anumit numar de zile in concediul prenatal (mi-a trecut pe la ureche o informatie cum ca daca nu ai postnatal minim 42 de zile nu benefieciezi de concediul de maternitate)?. E adevarata oare?

andreearogoveanu
03.10.2007, 14:35:42
buna ziua. eu sunt noua pe acest forum, dar am o mai veche problema. stie cineva cum se plateste pre si post natalul? cat la suta din salariu si daca se iau in considerare si contractele de drepturi de autor?

andreearogoveanu
03.10.2007, 14:37:09
octavia, eu stiu ca prenatalul nu esti obligata sa-l iei, dar post natalul sau concediu de lauzie, de 40 de zile esti obligata. Altfel nu poti intra in concediu de cresterea copilului. Succes

Flora_Gostea
05.10.2007, 17:54:29
?i eu sunt nou? pe forum; pre ?i post - natalul se pl?tesc pe baza formularului de concediu medical, codul 8 paremi-se - codul corespunz?tor pentru "sarcin? ?i l?uzie" -, cu 85 % din salariul pe care īl primeai īn mod curent. Aici nu ?tiu f exact dac? e vorba de brut sau de net, cāt primeai īnainte; dac? socotesc cāt am primit eu, cred c? e vorba de 85 % din salariul net.

mamika
12.12.2007, 13:20:10
Da 85 la suta din salariu pe care il primeai inainte in mana.

happi
12.12.2007, 13:46:06
85% din salariu doar, sau din salariu+prime si altele_ Ca eu de exemplu am tot avut salariu + diverse prime. Stiu ca se calculeaza 85% din net-ul tutror veniturilor, nu doar din salariu. ROG LAMURIRI FIINDCA INTRU IN PRENATAL LA 1 IANUARIE 2008 SI CHIAR TREBUIE SA STIU .........

nina.rotar
19.12.2007, 00:51:15
draga happi, spre bucuria ta, intra si primele in calcul, nu se retine impozit, asa ca o sa iei ceva bani. eu am luat in perioada aia mai mult decat luam mergand la serviciu in fiecare zi.

happi
19.12.2007, 10:57:17
Merci nina rotar. Eu am avut vreo patru prime din iunie pana acum si speram sa fie asa, fiindca este dreptul meu din moment ce pt.orice venit pe care l-am avut mi s-a retinut impozit+CAS+CASS. Adica salariul +primele s-au cuplat si din ele mi s-a retinut impozit + restul.

anonim
23.12.2007, 23:32:54
bebele meu s-a nascut in iunie. eu am primit alocatie de 2mil doar luna trecuta. vi s-a intamplat si voua sa nu primiti alocatia pe primele 3 luni? dar luna asta e cineva care nu a primit inca alocatia?

nina.rotar
31.12.2007, 03:09:56
alocatia de 2 mil. se da de la 1 a lunii urmatoare, deci tu ar trebui sa primesti incepand cu luna iulie, dar o primesti abia dupa vreo 2 luni. eu am nascut in 4 iulie si am primit prima alocatie cam prin sept. sau oct. pe luna asta am primit alocatia la inceputul lunii. eu zic ca problema e la oficiul postal, daca toate actele tale au fost depuse. in mod normal postasul aduce banii, daca nu te gaseste acasa, lasa un aviz cu care te duci tu la posta sa-i ridici. eu as zice sa intrebi la posta si daca nu acolo e problema, du-te la primaria unde ai depus dosarul si verifica cu ce data ti-au facut actele.

miaatti
16.02.2008, 22:16:54
fetelor si eu am o problema si nu stiu unde sa mai intreb ,daca aveti voi o parere sa-mi ziceti.,sant angajata din 4 decembrie si insarcinata in 6 saptamani dar pe cand nasc voi avea doar 10 luni de lucru la firma aceea, pt ca am avut luna lui noiembrie intrerupta stiu ca nu voi beneficia de cei 2 ani ,oare luna aceea nu o pot plati eu ca sa nu am intrerupere intre cele doua locuri de munca??????

A doua problema ,,,,,,acum sant si in concediu de risc maternal si mi sa spun ca firma nu imi va plati concediu medical pt ca nu am lucrate 6 luni la ei deci ar urma sa beneficiez de plata CM doar din luna iunie.

Voi ce imi puteti zice in problemele mele,, un sfat astept de la voi..multumesc.

mikki_19
17.02.2008, 17:44:36
De ceo doi ani nu o sa beneficiezi in nici un caz,i-mi pare rau.Eu am un baietel de 8 luni si nu am lucrat inainte,sotul avea 8 ani vechime knd am nascut,concediu nu si-a luat pt k eu stateam aksa oricum iar pt k nu si-a bagat concediu postnatal primim o data cu alocatia un supliment de 1 milion lei vechi.Tinand cont k sunt atatea cheltuieli e bine venit deci dak nici unul din parinti nu-si baga concediu postnatal beneficiati de suplimentul de un milion.Actele se depun la primarie.Merge-ti si interesativa,sunt banii vostrii.

miaatti
19.02.2008, 10:07:29
pt mikki_19

voi merge sa ma interesez numai sa depasesc trei luni de sarcina ,,este ceva ajutor social aici la noi la primarie ,si voi merge sa vad despre ce este vorba.

animir
20.03.2008, 11:40:00
salut!

va rog mult sa ma lamuriti in legatura cu alocatia bebelusului !

eu trebuie sa nasc pe 20 aprilie. asta inseamna ca din mai bebelul beneficiaza de alocatie? chiar daca eu sunt inca in postnatal? (eu am luat concediul de sarcina si lauzie de pe 07 apr pana pe 10 august)

multumesc mult

alburoxana
20.03.2008, 14:14:53
animir, alocatia bb-ului se ia din luna urmatoare nasterii, independent de CIC. deci, vei lua pana in august alocatia+ concediu maternitate(postnatal).

ebenike
24.03.2008, 15:59:22
mamicute dragi si viitoare, pe site-ul www.birouldeconsiliere.ro , o sa gasiti informatii utile despre concediul prenatal, postnatal dar si despre alte lucruri utile.

va pup si numai bine!!!

ebenike
24.03.2008, 16:01:47
INFO LUATE DE PE ACEL SITE

Concediul de maternitate este acel concediu de care pot beneficia angajatele inainte si dupa nastere, in conditiile in care au contribuit la fondul national de asigurari de sanatate, cu plata unei indemnizatii aferente.

Cine poate beneficia de indemnizatie si concediu de maternitate?

Asiguratele sistemului public au dreptul, pe o perioda de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.

De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care au incetat plata contributiei de asigurari sociale, din motive neimputabile lor, dar care nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat.

In ce conditii pot beneficia asiguratele de concediu si indemnizatie de maternitate?

Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.

Se valorifica pentru obtinerea indemnizatiei de maternitate perioadele asimilate stagiului de cotizare in care asiguratii:

au beneficiat de pensie de invaliditate;

au urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.

Care este durata concediului de maternitate?

Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioda de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.

Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.

Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina incepand cu luna a 6-a de sarcina.

In situatia in care copilul s-a nascut mort sau in situatia in care acesta moare in perioada concediului de lauzie, indemnizatia de maternitate se acorda pe toata durata acestuia.

Care este cuantumul indemnizatiei de maternitate?

Cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical.

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

Care sunt actele necesare pentru acordarea indemnizatiei si concediului de maternitate?

Concediul medical pentru maternitate se plateste in baza cererii tip privind solicitarea drepturilor de asigurari sociale si, dupa caz, a certificatului de persoana cu handicap emis in conditiile legii.

Cererea tip pentru solicitarea drepturilor de asigurari sociale se depune la casele teritoriale de pensii:

de catre angajatori si institutia care administreaza bugetul pentru plata ajutorului de somaj;

de catre celelalte categorii de asigurati la data solicitarii prestatiei.

In ce conditii inceteaza plata indemnizatiei de maternitate?

Plata indemnizatiei inceteaza in ziua urmatoare celei in care:

beneficiarul a decedat;

beneficiarul nu mai indeplineste conditiile legale pentru acordarea indemnizatiilor;

beneficiarul si-a stabilit domiciliul pe teritoriul unui alt stat cu care Romania nu are incheiata conventie de asigurari sociale;

beneficiarul si-a stabilit domiciliul pe teritoriul unui alt stat cu care Romania are incheiata conventie de asigurari sociale, daca in cadrul acesteia se prevede ca indemnizatiile se platesc de catre celalalt stat.

ana19maria
08.06.2008, 13:03:32
buna fetele, , va rog, daca ma puteti ajuta, sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari.Eu lucrez la o sc cu norma intreaga si un part-time la o firma, ambele joburi sunt trecute pe cartea de munca (deci platesc impozite din amandoua partile).Intrebarea e daca se cumuleaza ambele venituri la calcu;larea concediului maternal.Cine plateste acest concediu?scoala sau firma?sau amandoua.eu tr sa nasc in sept, o sa merg si la primarie sa ma interesez, dar in principiu, daca ma poate lamuri cineva...multumesc.Si 6 mil +2 mil alocatia copilului o primesc 2 ani sau pot opta pt 85% din salar?Va pup