PDA

Versiunea completa : Gravidute din BISTRITA-NASAUD

Pagini : [1] 2

admin_comunitate
13.01.2008, 10:44:28
Impresii despre doctori, maternitati si multe altele.

helpme
13.01.2008, 10:44:29
nu e nici o graviduta din bistrita?

helpme
13.01.2008, 10:46:13
la ce doctori v-ati inscris si ce parere aveti?

helpme
13.01.2008, 10:47:23
eu m-am inscris la dr. silvesan, mai e cineva pe acolo?

mstefania
16.01.2008, 21:35:18
buna, eu sunt stefi, nu sunt graviduta am fost , acum sunt mamica si am fost la dr. Muresan, numai cuvinte de lauda la acest medic

delia1284
16.01.2008, 22:42:15
buna, sunt delia si salut toate viitoarele mamici si proaspetele mamici din bistrita. eu acum am 18 saptamani si sunt inscrisa la dr. Silvesan. nu zic ca el ar fi cel mai bun, dar de ceilalti am auzit multe lucruri urate, insa de dr. silvesan numai lauda de la toata lumea. de fapt toti sunt buni pana la urma. va pupacesc pe toti si astept sa intre si mai multe gravidutze si mamici sa schimbam impresii

delia1284
16.01.2008, 22:43:11
da, helpme, si eu sunt la silvesan.si e super de treaba. cate luni, sau saptamani ai?

agneta78
18.01.2008, 11:38:42
Salutare tuturor gravidutelor din bn! Sunt si eu o graviduta aprox in luna a 2. Azi ma duc la dr.Silvesan la consultatie. Sper ca totul e ok. Vad ca sunteti multe la dr.Silvesan. Mai este cineva in luna a 2-a?

agneta78
19.01.2008, 17:03:15
Va salut, fetelor! Am fost ieri la dr si am vazut pe ecograf manutele, piciorusele micutului. Luni ma duc la analize. In rest totul e ok.

helpme
25.01.2008, 16:21:29
da delia, sunt in 7 luni, pana in 5 aprilie trebuie sa nasc, asa mi-a spus silvesan, tu cate sapt, luni ai

helpme
25.01.2008, 16:24:55
am vazut delia draga, ai 18 saptamani, eu am ceva mai mult, ti-am citit mai tarziu mesajul, cum te simti? mai ai copii? eu mai am 2 fetite si le-am nascut cu muresan, a fost foarte de treaba, dar cum si-a deschis clinica, nu toata lumea isi permite o nastere la clinica

helpme
25.01.2008, 16:31:22
am uitat, am baietel si astept sa vad cum imi ies analizele, mi le-am facut sapt. asta, azi sau maine vad rezultatele, sper sa nu fie probleme, mananc destul de mult si incerc sa mananc sanatos, la trei luni mi-au iesit toate foarte bine.voi luati ceva vitamine? centrum sau elevit?

addriana
26.01.2008, 01:06:15
Buna tuturor!Si eu sunt insarcinata in saptamana 23! Sunt inscrisa la dr.Silvesan si mi se pare un om deosebit! Sper sa fie asa pana la final! Am fost la ecograf si e totul f.bine, doar ca nu l-am putut vedea la ecograful 4D. Era in plina miscare, baietelul! N-am avut noroc. Sper data viitoare sa-l prindem intr-o pozitie mai buna.Vroiam sa va intreb ce stiti de clinica dr.Muresan? Eu nu sunt din oras. E mai bine acolo decat in spital? Sunt la prima sarcina, am 25 ani, si nu m-ar interesa banii, doar sa fie bine si sa se ocupe de tine. E adevarat ca s-a renovat salonul "mama si copilul" din spital? Cum e? Se vede vreo schimbare? Dr.Silvesan i-a spus unei prietene ca nu are rost sa nasca la clinica particulara, ca in spital e bine. Nu stiu, inca ma mai gandesc. V-am pupat pe toate, multa sanatate si astept parerile voastre! Pa!

mstefania
26.01.2008, 17:44:41
buna addriana! legat de clinica Sanovil a Dr. Muresan , eu am nascut acolo, si a fost f bine, nu stiu acum cum este in spital dar nu va ajunge deocamdata la nivelul clinicii, nu am decat cuvinte de lauda pt clinica, eu am nascut prin cezariana in octombrie si a fost f bine, sotul meu a dormit cu mine in camera , fiecare cu patul lui, fetita mea ziua statea cu mine in camera, la fel si noaptea daca doreai, baie cu dus si toate cele necesare, conditii civilizate necesare pt o mamica, asistente dragute care mi-au aratat cum sa fac baita, cum sa-i schimb pansamentul la bontul ombilical, sa schimb pampersul, etc ce mai.. ff bine, intr-adevar a fost mai scump dar fiecare banutz a meritat dupa parerea mea,dar daca vrei informatii mai multe pot sa iti spun , nu vreau sa se creada ca fac publicitate la clinica, Sarcina usoara in continuare la toate gravidutele!

stefi

grety81
27.01.2008, 20:41:56
Salutare mamici si viitoare mamici!Eu nu mai sunt graviduta insa imi aintesc cu drag de aceea perioada , nu a trecut asa de mult numai 6 luni, referitor la medici din bn eu nu am avuzit cand am ramas insarcinata pareri prea bune si de groaza de spital am mers la cluj la o clinica particulara ,clinica sanovil nu era deschisa si cand am mers la consultatie la dr. muresan era placat din tara :),insa pot sa va spun ca pe toata perioada sarcini si a fost destul de lunga la mine 42 sapt eu acolo am platit 200 ron cu tot cu analize.Aici cum se plateste? BB sanatosi si sa stiti ca perioada de sarcina este fff frumoasa !Pupici

addriana
28.01.2008, 16:01:43
Multumesc pentru mesaj mstefania!vroiam sa te intreb cat costa la clinica sanovil o nastere normala?dar o cezariana? Eu sunt inscrisa la dr.Silvesan. Oare poate veni dansul sa nasc in aceasta clinica? Sau numai cu dr.Muresan poti sa nasti? Si cred ca si mancarea e pe masura acolo, nu mai trebuie sa vina parintii cu sacosa...Inca nu m-am hotarat unde sa nasc,mai am timp sa ma interesez. As mai avea o intrebare pt toate gravidutele sau mamicile: ce parere aveti de anestezia epidurala? Merita sa incerci? Sunt unele riscuri intr-adevar dar in toate spitalele din alte orase nu mai e un lux, majoritatea femeilor am auzit ca-si fac. Numai in Bistrita nu e prea solicitata. Oare nu este medic anestezist bun? Inca ma mai gandesc si la acest aspect.Mi-e frica sa nu am dureri foarte mari. Sunt la prima sarcina, e normal sa-mi fac grigi. Si mi-ar placea sa trec cat mai usor peste toate. Sper sa-mi dati un sfat! Poate ati trecut prin aceeasi situatie. Multumesc. Va pup pe toate! Ce bine imi pare ca exista acest forum! Te mai poti sfatui si parca ai mai multa incredere in tot ce urmeaza!

addriana
28.01.2008, 16:05:43
Buna grety81! Vroiam sa-ti spun ca analizele ce mi le-am facut pentru sarcina au fost gratuite! Si nu am mers la policlinica in oras ci la un laborator particular. A fost f.bine. Daca esti inscrisa la un doctor si mergi la cab sau platesti 50 ron pt fiecare consultatie. Eu merg o data la 6 saptamani. Nu stiu cat trebuie sa dai la doctori pt nastere in spoital. Poate o mamica ne poate spune. Pa! Multa sanatate!

delia1284
29.01.2008, 16:35:32
buna, gravidutzelor. pentru cine a intrebat de saloanele mama si copilul, din spital, intr-adevar sunt renovate si arata excelent. si s-au mai facut inca doua astfel de saloane pe langa ce era. tocmai am fost pe acolo si am vazut. addriana, daca esti si tu inscrisa la dr. silvesan, inseamna ca ai vazut afisul de la el de la cabinet, unde scrie, ca la solicitarea pacientei, el poate merge si la clinica, daca acolo vrei sa nasti. si eu am fost sa vad clinica, am fost la cineva in vizita acolo, dar eu zic ca nu isi merita banii. in primul rand ca nu are medici care sa se ocupe de tine, in caz de nevoie. de exemplu, nu exista acolo un medic neonatolog, in caz de orice nevoie, nici unul anestezist, si nici un chirurg. pt ca nimeni nu vrea sa lucreze cu muresan.intereseaza-te foarte bine inainte sa mergi acolo sa nasti. si vezi si ce iti recomanda dr. silvesan. eu nu as merge la clinica nici daca ar fi gratis, pt ca am auzit multe despre muresan si clinica lui. daca vrei si tu sa afli, imi spui si iti dau id-ul meu de mess sa vb mai pe indelete. dar pana la urma fiecare e liber sa faca ce isi doreste. va pup pe toate

agneta78
30.01.2008, 13:03:17
salutare fetelor! aveti mare grija de voi si de bebei. v-am scris ca suntem ok, dar uite ca in data de 21 am inceput sa sangerez. l-am sunat pe dr.silvesan si era de garda. M-a internat in spital. am stat o saptamana. acuma trebuie sa am mare grija de mine si de bebic.multa sanatate va doresc si ne mai auzim. va pup!

helpme
30.01.2008, 14:54:21
salut fetelor. ce mai faceti? mie mi-au iesit toate analizele foarte bune spun eu, urmeaza sa merg la medic cu ele, dar acuma ma pricep si eu putin, dar nu stiu de ce in cate o zi ma ia o stare de moleseala, as dormi toata ziua si nu ma pot tine pe picioare, vi se intampla si voua, ce bine ca s-a infiintat site-ul asta, am aflat si eu multe de la voi, cine trebuie sa nasca la sf. lui martie - inceputul lui aprilie? sanatate la toate si va pup

addriana
31.01.2008, 13:35:03
Mesajul cu anonim este al meu-adriana! Nu stiu de ce a aparut asa!Pa

delia1284
31.01.2008, 19:44:46
Buna, mamilor. addriana, eu trebuie sa nasc abia pe la mijlocul lui iunie, din cate am calculat eu, dr. inca nu mi-a zis data probabila, pt ca ultima data cand am fost la control, inca nu il simtisem pe bebe miscand. dar peste vreo 2 sptamani o sa aflu, cand o sa merg din nou la dr. epidurala? hmmmmm. chiar nu stiu.mie nu mi-e foarte frica de dureri. si eu sunt de parere ca ceea ce va fi dupa dureri, merita tot efortul si toata durerea din lume. cand o sa poti apoi sa iti tii bebelul in brate pt prima data. dar nu este exclus. desii, mie mi-e cam frica de ace, mai ales de alea groase, ce e baga in sirea spinarii ;))) bbrrrrr va pupacesc

mari4d
01.02.2008, 01:24:49
Buna tuturor,sunt la a doua sarcina am 17 saptamani prima data am nascut cu Muresan si am fost foarte multumita acum tot la el m-am inscris dar nu sunt prea hotarata in privinta nasterii la clinica lui.Cine are mai multe informatii despre clinica o rog sa ne spuna si noua mai multe.

Totusi cred ca e mai bine decat la spital.VA pup si sarcina usoara

ancutic
01.02.2008, 14:39:55
Buna, ma numesc Anca si sunt insarcinata in 16 saptamani , merg la clinica Sanovil , si nu sunt de loc de acord cu ceea ce a afirmat Delia despre clinica . Eu sunt foarte multumita de dr -ul Muresan si cunosc cateva mamici care au nascut acolo si spuneau ca-i super si chiar isi merita toti bani, si sora mea a nascut cu Muresan si ea mil-a recomandat.Si eu am auzit multe lucruri urate despre el si despre clinica , dar si despre alti doctori se aud multe, asa ca nu trebuie sa te iei dupa gura lumii. Oricum conditiile din spital sunt jalnice nu cred ca pot fi comparate cu cele din clinica. Asta e parerea mea , sper sa nu ma insel, o sa ma conving pe propria mea piele, in 12 iulie ( data probabila a nasterii). Va pup si sa aveti grija de voi ca eu am avut dar se pare ca raceala totusi nu m-a ocolit.pa

aby_ode_maya
01.02.2008, 14:48:11
buna,gravidutelor!eu nu mai fac parte din grupul vostru de aprope 5 luni,dar am zis ca intru sa va spun prin ce am trecut eu.oare cu ce sa incep.......am doi copii ,deci am trecut pe la cativa medici.prima oara cand am ramas insarcinata am mers la dr silvesan,care pe timpul darcini a fost extraordinar(normal bani au vorbit)insa data probabila a fost 22-24.12,am trecut de data de 24 si lam sunat pe silvesan si ma facut nebuna ca il deranjez in ziua de craciun.asa am hotarat ca am sa ma duc la spital si am sa nasc cu cine va fi de garda.in data de 31 dimineata mia venit timpul am mers la spital si era de garda muresan.am nascut foarte repede fara mari dureri o fetita de 3,800.de atuncu am fost pacienta fidela al lui muresan.acum cu adoua sarcina am fost tot la el,de cate ori mergeam la consultati totul era perfect,ca sa nu o mai lungesc am ajuns in a 9 luna la un alt medic din bn care mia spus cu stupoare ca mie fisurat colul uterin si nu de ieri-azi ca de la sarcina anterioara.asa am hotarat sa ma duc la spital sa-mi provoace nasterea ca sa nu ajung la complicati.a fost foarte greu dar a trecut.

eu am ajuns la concluzia ca nici un doctor nu e mai bun decat celalat ,e doar starea de moment al fiecaruia.mult succes gravidutelor .durerea e de moment dar ce urmeaza dupa e o binecuvantare!

ancutic
01.02.2008, 14:49:21
salut, as vrea sa-mi spuna cineva ce parere are despre anestezia epidurala, chiar m-am gandit ca ar fi o solutie dar nu stiu cat de bine sau de rau poate fi.Eu am o prietena care a nascut cu epidurala la Cluj si zicea ca intr-adevar nu a simtit contractiile dar expulzia a fost dureroasa , nu si-a facut efectul anestezia, dar tousi as vrea sa aflu mai multe pareri. Oricum vreau sa vb si cu doctorul meu despre asta , dar mai incolo ca acuma cred ca e pre devreme, probabilprin luna a saptea, a opta o sa-l intreb.

oanabodiu
02.02.2008, 12:53:58
uurrraaaaaa!!!!! ma bucur enorm ca pot sa discut cu gravidutze din bistrita, eu sunt insarcinata in 21 da saptamani si sunt la prima sarcina...va puteti inchipui cate imi trec prin cap. de prima data m-am dus la dr. muresan la clinica sanovil si de atunci sunt o pacienta fidela (in fiecare luna ma prezint la consultatie) poate nu e nevoie asa de des dar sunt foarte linistita sa imi vad copilasul in fiecare luna, sa ii ascult inimioara si vad cum se dezvolta. ma bucur pentru mesajele de la mstefania si ancutic m-au linistit mult, adevarul e ca nu am ce sa ii reprosez dr. muresan (nici nu am termen de comparatie) dar uite ca la 15 saptamani a putut sa imi spuna ca am baietel ceea ce nici nu speram sa aflu de craciun , ma gandeam ca prin ianuarie, februarie. Concluzia mea este ca fiecare isi doreste sa fie cel mai bine, dar ce contact am avut pana acum cu clinica m-a multumit, la alte spitale de ani de zile cand imi luau sange lesinam, ba nu imi gaseau vena si ma intepau de mai multe ori, ba sangele meu nu curgea cum trebuie.....aici la clinica mi-au luat sange de 2 ori (pentru analize generale si pentru anticorpi am Rh negativ) si pot sa spun cu mana pe inima ca nu am simtit nimic si au fost asistente diferite, de conditiile de igine nici nu pot sa fac comparatie cu spitalul. Eu o sa nasc tot la clinica sanovil, intr-adevar e un cost mai mare dar daca faci o comparatie cred ca sunt cateva milioane in plus pentru ca peste tot esti cu plicul si decat sa-l stiu pe sotul meu ca sta pe coridor sa urmareasca schimbul de asistente sau pe doctor mai bine dau de la inceput si stau linistita.

raspuns pentru addriana....o nastere normala costa 18 milioane si una cu epidurala 19 milioane.

va pupacesc pe toate mamicile si sper sa fie bine pentru fiecare

oanabodiu
02.02.2008, 13:00:16
pt ancutic.....se pare ca suntem in aceeasi barca, amandoua mergem la sanovil si problema cu epidurala ma intereseaza si pe mine. o prietena de a mea a nascut cu epidurala in bistrita la spital ( inca nu era deschisa clinica) si cu dr. muresan la care a fost inscrisa si are numai cuvinte de lauda....deci....tu decizi adevarul e ca eu habar nu am ce sa fac, cred ca ne hataram pe parcurs, daca mai afli ceva te rog sa ne anunti

oanabodiu
02.02.2008, 14:06:40
pentru delia 1284, pentru a afla data nasterii poti sa intri pe site www.parinti.com dar cred ca si pe acest site este si trebuie sa introduci prima zi de la ultima menstruatie si automat iti da referinte despre cand se termina I trimestru, al II etc, eu cum mi-am facut testul sa sarcina am si cautat pe net si mi-a aratat 7 iunie, acelas lucru l-a afirmat si dr. muresan la prima consultatie. nu inteleg de ce la tine se asteapta sa miste copilul ca sa cunosti dpn. sper sa iti fie de folos, pal

mstefania
02.02.2008, 22:02:36
mesajul a fost de la mine, a aparut anonim pt ca intre timp ma delogase automat

mstefania

mari4d
02.02.2008, 23:15:04
Buna mamicilor si gravidutelor!Si eu merg la Sanovil pt ca am mai nascut o data cu dr.Muresan in iulie 2006 si am fost f. multum ita,dar la spital si ma gandesc cu groaza la acel spital pt ca nu aveai cum sa faci un dus normal sau sa mergi la toaleta fara sa ti se faca rau,si bani oricum trebuie sa dai si la doctor si la asistente si la cea care se numeste doctor neonatolog,o nebuna care era sa-mi omoare copilul, dar asta e alta poveste.Am auzit zvonuri cum ca la clinica nu are medici:pediatru, anestezist dar asta poate la inceput,iar asa cum spuneati si voi sunt femei care au nascut acolo fara probleme.Eu nu am cuvinte decat de lauda la adresa dl dr.Muresan.As vrea sa-mi fac si anestezie epidurala,dar asta vb cu dr. mai tarziu, urmeaza sa nasc in iulie.

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre recoltate de celule sten si daca stiti pe cineva care a facut la Bistrita.Daca va intereseaza cititi pe "www.cordbloodcenter.com".Va pup

ancutic
03.02.2008, 12:15:44
pt.mari4D...ma bucur ca aud tot mai multe pareri bune despre clinica si implicit despre dr.Muresan, si vreau sa-ti spun mari ca si eu trebuie sa nasc tot in iulie , mai exact in 12 iulie, si apropo de recoltarea celulelor stem , si eu am vb cu sotul mau despre acest lucru si chiar am fi interesati insa nu am mai auzit sa se fi facut in bistrita. Desi din cate am auzit si am citit ii destul de scumpa pastrarea lor . io zic ca merita pt.ca nu sti niciodata ce iti rezerva viata. Data viitoare cand ma duc la control o sa-l intreb pe doctor daca este posibila recoltarea la noi in oras si ce presupune aceasta. Este oare adevarat ca si-luat Muresan aparatura 4d ,io asa am auzit dar nu stiu daca-i adevarat, am zis ca vreau sa ma duc peste vreo luna la cj la 4d sa-mi vad baietelul (99%) , mult mai clar .sarcina usuoara tuturor gravidutzelor! va pup si sa ne dea dumnezeu copiii sanatosi.

ancutic
03.02.2008, 12:37:22
pt.oanabodiu- mersi mult de raspuns , o sa incerc sa mai aflu cate ceva despre epidurala si o sa te anunt si pe tine. pa, sa aveti grija de "voi"

luciana-simona
03.02.2008, 13:59:59
Buna.Vind hainutze noi si sh,pt.bebici si mamici,preturi f.mici !!! Detalii si poze pe http://s258.photobucket.com/albums/hh275/lucianasimona/ sau id de mess simona_dragotel , suport taxele postale. Pupici si sarcina usoara

mstefania
03.02.2008, 16:01:22
stiu ca dr muresan are aparatura 3d, eu am vazut-o pe pitica la 3D , sarcina usoara

oanabodiu
04.02.2008, 11:36:17
multumesc mult mstefania pentru raspuns, ma bucur ca am cu cine sa vorbesc si mai ales ca suntem sin acelas judet, sfaturile sunt chiar la obiect, de celulele stem sunt si eu f curioasa daca se fac in bistrita, am auzit ca ar costa in jur de 1000 euro dar pe mine ma intereseaza daca exista varianta in rate (pe un forum am citit ca este dar nu stiu amanunte), nu de alta dar acum sunt multe cheltuieli si pe mine m-ar ajuta.

pentru ancutic....dr. muresan are aparat 4D chiar am vorbit cu dr despre acest lucru...cica a 4 dimensiune este timpul, pana acum intr-adevar mie mi-a facut doar 3D, probabil trebuie sa fie sarcina mai inaintata sa se vada la 4D, oricum am sa-l mai intreb la consultatia de luna asta

pupici pentru toate gravidutzele si mamici

mari4d
04.02.2008, 14:06:04
Buna tuturor

ANCA DRAGA,dr. Muresan are ecograf 4d si eu vreau sa fac dar peste vreo luna, maine ma duc la 3 la eco si de-abia astept sa vad ce am .Eu mai am un baietel de 1an si 7 lunisi cand aveam 21 saptamani de sarcina am mers la Bucuresti la eco 4d si merita pentru ca e spectaculos sa-l vezi in timp real plus de asta se fac masuratori exacte sa vada daca s-a dezvoltat bine,si daca nu sunt malformatii(doamne fereste)

In legatura cu recoltarea celulelor stem, firma care se ocupa de asta are sediu si la Cluj si se accepta si plata in rate.Recoltarea costa 1000 euro dar pastrarea se plateste in fiecare an si nu e mult de loc ,in jur de 100 ron pe an.Cititi www.cordbloodcenter.com.Va pup si sa aveti grija de voi

farma
05.02.2008, 11:39:43

V? rog mult da?i mai departe acest strig?t de ajutor: Un

bebelu? de 10 luni foarte bolnav, care este internat la

spitalul Emilia Irza, are nevoie urgent de transfuzii. Are o

grup? rar?, 01, RH negativ. Dac? ai aceast? grup?

sangvin? ?i vrei s? ajuti acest sufle?el, te rog s? iei leg?tura

cu tat?l copilului, C?t?lin Lupa?cu, la nr de telefon:

0723-232.147. Donând pu?in din sangele t?u d?ruie?ti via??

unui bebelu?

regiana_id
06.02.2008, 14:17:56
va propun un si eu un joc pt gravidute http://www.crestecuelevit.ro/www/index.html/account|register?invitedBy=nicko

oanabodiu
07.02.2008, 10:46:50
farma, ma doare sufletul pentru copilas, sper sa primeasca ajutor, eu am 01 negativ dar sunt insarcinata si nu pot sa fac transfuzie. am sa mai intreb printre cunoscutii mei, spitalul Emilia Irza unde este?

oanabodiu
07.02.2008, 10:51:14
mari4d cum a fost la ecografie? ai aflat ce este ingerasul tau?

ancutic
11.02.2008, 13:00:53
saluti, daca vreti sa aflati mai multe despre prelevarea celulelot stem intrati pe www.cordbloodcenter.ro si aflati de acolo tot ce va intereseaza, altfel ce mai faceti , cum sunteti, eu is bine si urmraza sa merg pe 13.02 la control, de abia astept sa-l vad pe piti, va pup, pa, pa ancutic

Deea82
14.02.2008, 21:22:09
Buna,ma numesc Andreea , sunt si eu sunt o graviduta in 5 luni.Dr.meu este Muresan,si din punctul meu de vedere ii ok.am fost luna asta la control si mi-o zis ca ii posibil sa am fetita.daca o sa fie asa o so cheme Sara.Va pup pe toate si abia astept intrebari de la voi.Andreea

mari4d
18.02.2008, 16:35:00
Buna,am fost la eco si 90% dr.Muresan spune ca e baiat,sunt tare bucuroasa pt ca mai am unul acasa.

anticut ce mai faci? cum a fost la eco?ai facut 4d?

mari4d
18.02.2008, 16:39:41
oanabodiu se pare ca si anul acesta o sa se nasca multi baieti si tu ai tot baiat.Sa de-a D-zeu sa fie sanatosi si noi sa avem nastere usoara.

Cum stati cu ingrasatul?eu vad ca pe zi ce trece nu mai incap in haine asa usor

Va pup pe toate

addriana
19.02.2008, 20:01:26
Buna!Si eu tot baietel mi s-a spus ca o sa am!Sunt in 7 luni!Saptamana viitoare merg la ecograf 4Dsi o sa-l vad si mai bine.Am mai fost dar n-am vazut nimic pt.ca se misca.Nu am avut noroc!Il va chema Darius Andrei.Eu merg la cabinet la dr.Silvesan si sunt foarte multumita.Nu m-am hotarat inca unde o sa nasc:la spital sau la clinica particulara dar o sa mai vorbesc si cu dr sa vad ce zice.Din cate am inteles vine si dansul la clinica daca doresti.In legatura cu anestezia peridurala...o prietena de-a mea a nascut asa in spital si a fost f.bine. Mi-a spus ca dr.anestezist Victor Saca a stat langa ea tot timpul si este un om deosebit si un dr.f.bun.Il cunoaste cineva?Chiar a fost f.deschis la aceasta nastere.Mi l-a recomandat.Este cineva care trebuie sa nasca la sfarsitul lui mai?Mie mi s-a spus prin 23 mai.Va pup pe toate!Ne mai auzim!

oanabodiu
22.02.2008, 10:48:45
intr-adevar si eu o sa am un baietel.....o sa-l cheme vlad, dpn este 7 iunie acum o sa vedem daca se grabeste sa vina pe lume sau nu. am vorbit si eu cu dr. muresan de ecografie 4d dar problema mea este va vlad intotdeauna sta cu fata spre noi la ecografie, parca stie ca este fotografiat si am inteles ca prntru 4d tebuie sa stea pe spate si cu caputul ....asa se vede clar, incercam si luna viitoare. pupici la toate mamicile

petrescu
22.02.2008, 18:02:30
buna fetelor!!

si eu sunt graviduta dar putin mai inaintata ca voi, sunt tot din bistrita si sunt in 34 de saptamani o sa am un baietel pe care o sa-l cheme Tudor

spre norocul meu eu m-am stabilit la bucuresti (sotul meu este de aici ) si tot aici o sa si nasc, cert este ca doctorita cu care voi naste este tot bistriteanca si un medic de exceptie

ma bucura foarte mult faptul ca vad ca nu va sfiiti sa dati un ban la clinica doctorului muresan si vad ca aveti foarte mare incredere in el

cat despre doctorul silvesan dati-mi voie sa ma indoiesc .....dar oricum parerile sunt impartite

am auzit ca bun ar fi doctorul acela tanar care este din prundul bargaului ......ma rog aveti mare grija pt ca stim toate ce cloaca de medici sunt acolo care doar dupa bani se uita

sarcina usoara si mult noroc sa aveti o nastere usoara

addriana
26.02.2008, 19:43:21
Stie cineva de clinica dr.Nanu Honorius din Cluj? A nascut cineva acolo? Ce parere aveti de doctor si de clinica? Pupici!

ancutic
26.02.2008, 20:22:50
pt.mari: am fost la muresan si i-am spus ca vreau sa-mi faca eco 4d , dar mi-a spus ca nu-i pozitia copilului de 4d, nu prea am inteles... da no asta e, la 13 saptamani mi-a spus ca-i 99% baiat , insa acuma cand am fost (18 saptamani) , nu se vedea, zicea ca nu infirma faptul ca nu-i baita dar nici nu poate confirma 100%.In rest sunt foarte bine, tocmai am venit din Austria- imi trebuia o saptamana de odihna.pupici

ancutic
26.02.2008, 20:28:02
ce faci graviduta andreea? mai ai vreem sa postezipe forum, nu esti stresata cu n.....?Deci sara ii pui nume dca-i fetita,..ne vedem sambata,pa

addriana
27.02.2008, 01:16:40
delia 1284 poti sa-mi dai Id-ul tau de mess sa mai vorbiom!Mersi mult!

mari4d
29.02.2008, 15:57:17
Ancutic stiu ca esti nerabdatoare sa-l vezi la 4d si eu sunt la fel,dar ai timp mai incolo cand e mai mare copilul,apropo cat costa ?Si eu am fost in Austria acum o luna si cu copilul si a fost f obositor.Nu vrea sa stea in scaunul lui si a trebuit ca o mare parte din drum sa-l tin in brate,noroc ca nu aveam burta asa mare ca acum:)Te pup si toate cele bune

mari4d
29.02.2008, 15:59:32
Maine e 1Martie si va urez o primavara frumoasa si calduroasa si sarcina usoara tuturor !

luciana-simona
02.03.2008, 11:48:28
!!!...IEFTIN...!!!Vind hainutze noi si sh bebe,dama si barbati,accesorii,diverse, preturi foarte mici.Detalii si poze la http://s258.photobucket.com/albums/hh275/lucianasimona/ sau pe messenger la id-ul simona_dragotel.Plata ramburs prin posta romana,pt comenzi de peste 40 lei achit taxele postale

mateigeorgian
06.03.2008, 15:53:09
ptr cine este interesat accesati linkul http://s246.photobucket.com/albums/gg102/maria_1982_album/imbracaminte%20copii/.

astept mesajele voastre la id-ul georgian_79@yahoo.com

oanabodiu
07.03.2008, 14:07:52
ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o solutie...de cateva zile ma doare ingrozitor spatele si piciorul stanga...banuiesc ca e nervul sciatic dar nu stiu ce sa fac sa scap de durere, sotul imi face masaj seara dar parca e o solutie de moment, oare cremele acelea care se folosesc in mod normal pentru durere de spate pot fi folosite si in timpul sarcinii, dar fizioterapie (cineva mi-a spus ca se poate)

daca cineva cunoaste mai multe ....o rog sa impartaseasca, multumesc

LA MULTI ANI pentru toate mamicile si viitoare mamici va transmite (de pe meleaguri uterine) Vlad

finante
07.03.2008, 20:43:17
1. Sa ne gandim la viitorul lor. Vizitati si cereti detalii: http://plusprofit.blogspot.com/2008/02/contul-de-viitor-pentru-copii.html

2. Castigati bani prin inregistrare pe internet - sistem DubaiMLM:

http://plusprofit.dubaimlm.com

Detalii: plusprofit.dubaimlm@gmail.com

Sanatate si bucurii alaturi de copii!

helpme
08.03.2008, 16:11:18
LA MULTI ANI ! ce mai faceti? cum va simtiti? eu mai am cam o luna cred, asa mi-a zis si doctorul, ma simt bine, doar ca ma misc mai greu, dorm mai greu, stiu ca astea toate trec si ramane dragostea noastra pentru bebe, va pup pe toate si nastere usoara la toate

delia_rus84
11.03.2008, 18:52:17
Buna. Sunt Delia si sunt o gravidutza de 6 luni. Dr meu este dr. Silvesan, dar sunt de parere ca nu conteaza la ce medic esti, atata timp cat te trateaza bine, cu respect si se comporta ok. Fiecare dr are plusurile si minusurile lui. Asa cum de altfel avem si noi. Mie mi s-a zis ca o sa am o fetita si ca o sa nasc pe 20 iunie. Abia astept, ca e deja din ce in ce mai greu cu statul in picioare si cu dormitul, cu toate ca nu m-am ingrasat decat 7-8 kg. Ma bucur ca am descoperit acest forum si ca o sa pot schimba impresii cu mai multe gravidutze. Sper sa ma primiti si pe mine in clubul vostru si mai tarziu, cand o sa fim deja mamici, sa putem sa vorbim mai departe despre ce ne intereseaza. Va pup pe toate si astept sa mai intreti, ca vad ca din 8 nu a mai scris nimeni pe forum. Va pupicesc si sa aveti in continuare sarcina usoara si grija mare de voi si de bebeii vostrii.

oanabodiu
12.03.2008, 16:11:15
felicitari delia pentru fetita...esti o norocoasa...ai pus doar 7-8 kg? eu de la 55 am 70 si sunt in sapt 27 (dpn e 7 iunie) dar cum sunt inalta nu se vede f tare, dar totul se compenseaza ca am o sarcin afara probleme si sper sa se termine asa, in fiecare seara ma bucur ca a mai trecut o zi fara nici o neplacere. ieri am dar proba de sange sa verific daca au aparut anticorpii (am rh negativ) sper sa fie bine.

bucuria mea este ca ieri am facut prima ecografie 4D, este nemaipomenit ce vezi pe ecran, totul e real, a fost asa de amuzant sa-l vad pe dr cum urmarea copilul si el tot fugea, se ascunde si eu il simtem dar a fost f rabdator si nu s-a lasat pana ce nu l-am vazut...e asa de frumos...stiu ca fiecare isi lauda puiul dar a fost primul meu contact cu el (in afara de eco normale). sunt la prima sarcina si poate de aceea sunt asa de emotionata de tot.

va pup pe toate mamicile si mai vorbim

addriana
12.03.2008, 17:12:41
Oana unde ti-ai facut ecografie 4D si cat te-a costat? Iti multumesc! Adriana

oanabodiu
13.03.2008, 20:12:32
addriana, eu merg de la inceput la dr. muresan si acolo vreau sa nasc (ma refer la clinica) dar pana acum mi-am facut eco 3D care era 50 lei abia acum am incercat 4D , vroiam sa fie copilasul mai mare sa-i vad mai bine trasaturile si chiar asa a fost...are nasucul lui taica'sau si buzele mele, la ochi nu mi-am dat seama ca clipea mereu si in poza sunt inchisi.eco a costat 100 lei, eu zic ca merita o eco 4D macar o data in sarcina.

sa imi spui daca iti faci...o sa fii f incantata,pa

addriana
14.03.2008, 23:29:29
Oana eu sunt in saptamana 30, dar nu cred k e prea tarziu pt a face ecografie 4 D. Eu sunt la dr Silvesan si are si dansul eco 4 D. Am incercat sa-l vedem dar mi-a spus ca nu se prea vede asa de bine din cauza pozitiei nepotrivite a copilului in acel moment si a si recunoscut ca nu se prea pricepe sa-l foloseasca ecograful. De aceea vreau sa merg sa-mi fac eco 4 D. Sunt f curioasa sa-l vad. In ce saptamana ti-ai facut epografia 4 D? Am sa-ti spun cum a fost daca vin in oras. Oare pana in ce saptamana se poate face? Mersi mult de informatii! Astept raspunsurile tale.Pa! Sarcina usoara.

oanabodiu
15.03.2008, 19:16:16
eu saptamana asta mi-am facut 4D si sunt insarcinata in sapt 27 dar nu cred ca este un termne pentru ecografia 4D eu stiu ca iti poti face cand doresti, eu spuneam ca nu mi-am facut mai repede ca sa am ce vedea la copil (ma refer la trasaturi) de aceea si la tine ( 30 sapt) ar trebui sa iti poti vedea puisorul bine, intr-adevar se ascunde in burtica dar daca dr are rabdare il prinde pana la urma. mult succes si salutari la toate mamicile

addriana
18.03.2008, 20:22:57
Oana mi-am facut programare pt ecografia 4 D la Sanovil. Am intrebat si costa 1mil jumate! Cat de mult te tine la ecografie? Sper sa aibe rabdare dr si sa se priceapa. De mult timp are acest ecograf Muresan? Se pricepe la el,nu? Am sa-ti spun mai multe dupa ce merg! Pa ! Mersi!! Sanatate multa!

oanabodiu
19.03.2008, 15:42:27
adriana la mine dr a avut rabdare....stiu si eu totul a durat vreo 10 minute, chestia e ca nu s-a lasat pana ce nu am vazut copilul, intr-adevar el tot fuge dar ma gandesc ca daca tot platesti o sa il si vezi...asa e logic, dar ma mir ca ti-a spus 150 lei, eu stiam ca este 100 lei, te rog sa imi spui cum a decurs totul si bafta multa.....o sa fie totul f frumos

ancutic
20.03.2008, 00:24:36
saluti, acu 2 zile am fost si eu la muresan ,la control si mi-a facut 4d ,(o sa avem baietel) dar nu prea am vazut mare lucru, pt ca statea cu capul intr-o parte , si ca sa se vada mai bine trebuie sa stea cu capul in sus , la uin moment l-a prins ca lumea dar m-am miscat si nu s-a mai vazut...s-a mai chinuit cateva minute dar nici cum nu l-a putut prinde, poate data viitoare o sa am mai mult noroc, in schimb zicea ca i-a facut la o tipa 4d si s-a vazut super, apropo de pret , mie mi-a luat 50 lei desi ma asteptam la mai mult.va pupsi sarcina usoara.

oanabodiu
21.03.2008, 15:54:28
felicitari ancutic pentru baietel, intr-adevar ecografia 4D depinde mult de pozitia copilului, care este dpn tau? baietelul meu a facut un an scolar adica a fost conceput in 15 septembrie iar in 7 iunie vine pe lume (daca respecta termenul).

pupici la toate mamicile si week-end placut....se para ca in sfarsit o sa avem un pic de soare...sa speram

maragma
21.03.2008, 20:49:40
salutare fetelor . eu trebuie sa nasc la sfarsitul lui august , inceputul lui septembrie si as dori sa nasc la clinica. Stie careva din voi daca s-a semnat contractul cu casa de sanatate pentru a suporta aceasta o parte din costuri?

Week-end placut

addriana
22.03.2008, 17:51:41
Oana am fost la ecograf 4 D dar nu s-a vazut prea bine din cauza pozitiei copilului! Dar mi-a scos niste poze f dragute la cel 3 D. Important e k baietelul e sanatos, asta conteaza. Pupici tuturor si sarcina usoara!

delia_rus84
22.03.2008, 21:02:54
Buna, fetelor. vroiam sa le transmit celor ce sarbatoresc maine Sfintele Pasti, Sarbatori fericite si multa sanatate voua si la bebei.Pt. Maragma, eu am auzit ca nu se va incheia nici un astfel de contract cu casa de asigurari, cel putin nu in viitorul apropiat. Eu m-am interesat direct la casa de asigurari de sanatate, ca am acolo pe cineva si nu se preconizeaza asa ceva in viitorul apropiat, din pacate. In rest, noi suntem bine, sarbatorim, crestem, miscam din ce in ce mai des si mai tare. Pe mine ma dor picioarele si mi se umfla in ultimul hal, la fel ma dor si spatele, si deja simt o oboseala de nedescris . S-ar putea acum din 1 aprilie sa intru in concediu prenatal, ca deja la servici e un chin pt. mine. Dar asta depinde de ce ne mai zice doctorul saptamana viitoare, cand mergem si noi la control si sper sa putem face un 4D, adica sa fie intr-o pozitie favorabila sa o putem vedea. Abia astept sa o pot tine in brate. Va pup si aveti grija de voi.

helpme
23.03.2008, 15:14:31
eu sunt cea cu mesajul anonim nu stiu de ce a aparut asa!

oanabodiu
24.03.2008, 10:10:24
felicitari helpme pentru copilas...esti o mama fericita pentru ca totul e bine, intr-adevar am auzit si eu de sport, din 1 aprilie raman in concediu si mi-am propus sa umblu mult pe jos (la serviciu vin cu masina....e mai comod) dar am sa incerc sa fac cat mai multa miscare. mi-am descarcat de pe net si exercitii pilates....un fel de aerobic pentru insarcinate dar sotul a spus ca nasc pana ma apuc de ele...adevarul e ca dupoa ce vin de la lucru nu prea mai aveam chef dar am sa incerc in concediu.

addriana ma bucur ca totul e bine cu puiutul tau, pupici la toata lumea

apropo.....am o idee... as vrea sa fac o lista cu DPN si eventual cu numele copilului sau macar sexul acestuia ca sa vedem care in ce ordina neaste asa ne putem cunoaste mai bine.

helpme acum ca ai nascut sper ca o sa ne ajuti si pe noi cu sfaturi....ce practice sunt cele mai folositoare...probleme cu care te confrunti zilnic

pupici pentru toate burticile

addriana
24.03.2008, 14:39:31
DPN- 23 mai. O sa avem un baietel!

addriana
24.03.2008, 14:40:12
Am uitast sa spun k voi naste la spital cu dr.Silvesan!

mariap
24.03.2008, 17:51:02
buna!

eu acuma am 18 sapt si sunt inscrisa tot la dr. silvesan,se pare ca suntem multe,dar oare toate care ne-am inscris la el o sa beneficiem de nastere cu el? sau poate sa nu ne mai bage in seama,asa pare destul de ok.

poate cineva sa-si dea cu parerea?

oanabodiu
25.03.2008, 12:38:48
addriana= DPN 23.05.08 -baietel- , dr. Silvasan

oanabodiu= DPN 07.06.08 -Vlad- , dr. Muresan

Asteptam completari!

aby_ode_maya
25.03.2008, 12:43:06
Felicitari helpme!!!!!!!!!te asteptam pe mamici de bn,desi nu prea intra mamicile.inca odata felicitari pt baetel dar si pt cele doua fetite

rasarit01
25.03.2008, 12:45:51
Salut nu vreti niste banuti de buzunar. Sunt facuti din publicitate si nu se investeste nimic. krevitz2000

mari4d
25.03.2008, 17:15:20
Felicitari ,HELPME!Sa fiti sanatosi si sa cresteti mari si frumosi

delia_rus84
25.03.2008, 18:08:27
Felicitari, helpme! sa cresteti mari!!!!!

delia_rus84=DPN 20.06.08 - fetita- Sarah - Dr. Silvesan

oanabodiu
26.03.2008, 10:41:46
addriana= DPN 23.05.08 -baietel- , dr. Silvasan

oanabodiu= DPN 07.06.08 –baietel-Vlad- , dr. Muresan

delia_rus84= DPN 20.06.08 - fetita- Sarah - Dr. Silvesan

Asteptam completari!

oanabodiu
26.03.2008, 10:47:59
pentru rasarit01....poti da mai multe detalii?

eu din 1 aprilie intru in concediu si asa am timp berechet si e tentant sa am ceva activitate

salutari la toat lumea

cri_pufos
26.03.2008, 11:12:52
http://s283.photobucket.com/albums/kk320/cri_pufos/haine%20gravide%20si%20altele/

cri_pufos
26.03.2008, 11:20:17
http://s283.photobucket.com/albums/kk320/cri_pufos/haine%20gravide%20si%20altele/

pt.cei interesati....hainute bebei,incaltaminte bebei,hainute gravide si nu numai.....

id mess christina_k_pit

adresa de mail: Cristina_elenaro@yahoo.com

delia_rus84
27.03.2008, 19:24:31
Buna, fetelor. Ce mai faceti? eu azi am fost la medic si fetita e ok, dar eu am niste probleme si maine ma interneaza in spital pentru investigatii. Dr. m-a asigurat ca nu e nimic grav, doar o sa imi faca niste analize pntru ca a descoperit ca am o secretie prea abundenta si mi-s prea umflate picioarele pt perioada asta.sper sa nu fie nimic mai grav, si sa ies repede din spital. oricum, dupa aceea o sa intru in prenatal si o sa am mai mult timp sa intru si pe forum. a, si pe langa picioare umflate si secretie abundenta, am si burta foarte intarita. asa ca aveti grija de voi si orice neregula observati, sa mergeti neaparat la medic, ca e bine sa fi tot timpul cu analizele ok si sa stii ce se intampla. va pup pe toate si aveti grija de voi si de bebeii vostrii.

oanabodiu
31.03.2008, 10:40:15
imi pare rau delia dar partea buna e na nu sunt probleme serioase, sper sa te simti mai bine si ca sfat stiu ca pt picioarele umflate e indicat sa le tii un pic mai sus ca si corpul cand stai intinsa, adica sa iti pui o perna sau ceva sub gambe.

cred ca toate o sa intram in prenatal in urmatoarea perioada asa ca o sa fim ai active pe forum.

salutari la toata lumea si bucurati-va de primavara care in sfarsit a venit, pupici

ancutic
01.04.2008, 13:45:52
salut fatelor,eu nu am mai intrat pe forum de ceva vreme, din cauza unor probleme, spaer sa se rezolve cat mai repede..., de vreo sapt jumate am inceput sa sangerez, bineinteles a daua zi m-am dus la clinica, ma si internat, mi-a facut ecograf( cred ca am facut vreo 3 ecografe intr-o sapt), copilul e k

ancutic
01.04.2008, 14:10:10
salut fatelor,eu nu am mai intrat pe forum de ceva vreme, din cauza unor probleme, spaer sa se rezolve cat mai repede..., de vreo sapt jumate am inceput sa sangerez, bineinteles a daua zi m-am dus la clinica, ma si internat, mi-a facut ecograf( cred ca am facut vreo 3 ecografe intr-o sapt), copilul e k,slava Domnului, insa nu stiu din ce cauza au inceput sangerarile. L-am intrebat pe dc si o zis ca s-ar putea din cauza ca imi e joasa placenta si o parte din ea sangereaza, aha si probabil si din cauza contractiilor.Am stat 2 zile in clinica, mi-a facut perfuzii cu ginypral, injectabil no-spa si duphaston, 3 zile a fost cat de cat bine si pe urma iar au inceput sangerarile, bineinteles m-a internat din nou, de data asta am stat vreo 3 zile si a 4 zi am venit doar la perfuzie,acuma parca s-au mai oprit, insa trebuie sa nu mai fac efort sa stau mai mult in pat, dar am zis ca totusi as vrea sa merg pana la cj sa mai uad parerea altui dr, nu ca nu as fi multumita de muresan dar intotdeauna in asemenea probleme trebuie sa mai auzi cel putin o parere...apropo ce casa de asigurari, mie mi-a spus muresan ca de la 01.04 o sa lucreze cu casa de asigurari si atunci o sa ma pot sa stau mai mult timp internata pe aceeiasi bani, si vreau sa va zic ca serviciiile sunt extraordinare adica asistentele foarte dragute, ori de cate ai nevoie de ele vin, si dr la fel, venea sa am viziteze de 2 ori pe zi si s-a comportat foarte dragut, si se zice ca-i 150 lei/zi insa eu am stat 5 zile plus inca o zi laperfuzie si mi-a luat 530 cu tot cu consultati, ( 2 la nr_, ) deci internarea a fost practic 430 , iar pe ecografe nu mi-a luat bani deloc si cum v-am zis mi-a facut vreo 3 dintre care unul si 4d si de data asta i-am vazut fata perfect, sper sa se termine cat mai repede problemele astea ca deja sunt disperata si ma gandesc la tot felul... si tie Delia iti doresc sa te faci bine, sa iesi din spital , mi-a zis abida ca te-a internat din cauza ca te umfli foarte tare, si tuturor "mamicilor va doresc sarcina usoara si sa nu aveti parte de probleme , va pup

delia_rus84
01.04.2008, 20:20:31
buna, fetelor. In sfarsit am iesit si eu din spital cu bine, suntem amandou bine, dar este nvoie de repaus la pat. si deja am intrat in prenatal. Oana si Anca, mersi de urari, sa fiti si voi bine, sa dea Dumnezeu sa nu mai fie probleme pt nimeni. sunt putin obosita si nu pot sa stau mult pe net, asa ca mai vb altadata. aveti grija de voi si de bebei. va pup

anca_alina
02.04.2008, 15:54:25
buna sunt anca din bistrita

si o sa am si io o fetita .

sunt putin ingrijorata pt ca trebuia sa nasc prin 29martie si deja e 2 april,mi-e frica de o cezariana .ce sa ma fac?

oanabodiu
04.04.2008, 13:08:24
delia ma bucur pentru tine ca esti bine sper sa nu mai ai probleme.

ancutic imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin momente de astea dar sunt convinsa ca totul o sa fie bine, mai ales dupa cum ai zis...copilul nu e afectat, nu de alta dar am cunostinte care au trecut prin chestii mult mai urate si au copii sanatosi, m-as bucura mult sa fie adevara ce ai spus tu despre clinica si anume contractul cu casa de asigurari, eu o sa ma duc la ecograf pe la mijlocul lunii...am sa mai intreb si eu.

ancutic sa ai grija de tine si cand poti mai da un semn ca totul e bine, in rest pupici la toate mamicile si sa aveti grija de voi

oanabodiu
04.04.2008, 13:12:30
buna anca, medicul tau ce spune, eu una stiu ca nu sunt probleme daca copilul intarzie un pic (este frecventa treaba asta) iar cezariana iti face daca copilul nu e pozitionat bine sau stiu si eu mai multe criterii dupa care se iau medicii nu cred ca are legatura ca puiutul tau prefera sa mai stea la caldura si apoi.....cezariana nu e cel mai rau lucru care se poate intampla, unele chiar daca nu au nici o problema prefera cezariana....asa ca bine ca e sanatos copilasul...sa ne dai de veste cand poti cum a decurs totul

ramara
06.04.2008, 18:03:13
un mod simplu de a face bani , mai ales pt. mamicile care stau acasa . functioneaza si e usor.trebuie doar sa accesati site-ul si sa il urmariti pt 30 de sec.

http://bux.to/?r=ramara

cu cat sunt mai multi cu atat mai bine ( la portofel)!!! succes

mari4d
07.04.2008, 23:20:23
Ancutic,imi pare f rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva ,dar cel mai important e ca e bine copilul!Ai facut efort sau ai mers mult cu masina?

Sper sa fi bine sa ai grija de tine si de bebe.

oanabodiu
09.04.2008, 16:47:07
fetele din b-ta......pe unde umblati? stiu ca a iesit soarele dar mai dati si voi un semn de viata, eu sunt in prenatal din 1 aprilie si nu ma mai satur sa ma plimb...mi-a fost dor sa pot umbla prin magazine fara sa fiu stresata da timp, sunt pe ultima suta de metri cu lista pt bebe, mai am cateva de luat.

intrebare....imi puteti spune la ce farmacie gasesc sticlute si tetine marca nuk? eu am tot vazut de la chicco dar am citit ca cele de la nuk sunt mai bune, daca ma puteti ajuta...

pupici si multa sanatate la toate burticile

maragma
09.04.2008, 18:21:51
buna fetelor nu am mai intrat de ceva timp. noi suntem bine si sper ca saptamana viitoare sa aflam ce avem.

pt oanabodiu. gasesti nuk la sensiblu. cel putin eu de acolo am cumparat.

multa sanatate la toate fetele si la bebeii vostrii

delia_rus84
10.04.2008, 17:41:41
buna, fetelor. intr-adevar, nu am mai intrat de mult. noi suntem bine, am intrat si eu in prenatal, dar nu prea am voie sa fac multe plimbari, ca sa nu am contractii. in rest, e totul ok, asteptam sa ne vedem cu bebitza. oana, nuk gasesti si la city pharma, eu am auzit ca si articolele de la "primii pasi" sunt foarte bune, cel putin cumnata mea asa ceva foloseste la nepotica mea de 4 luni, care, apropo, e o scumpica si jumatate. si tot de la city pharma, pentru ca toate sunt putin mai ieftine decat la sensiblu. in rst, aveti grija de voi si sa nu mai uitam sa intram pe forum :)))) (asta ne suna la toate;)) va pup dulce

delia_rus84
13.04.2008, 12:15:19
chiar nimeni nu mai intra pe forumul asta? ce-i cu voi, fetelor? eu sper ca sunteti bine, doar un pic lenese, si de asta nu intrati. aveti grija de voi

mari4d
15.04.2008, 10:27:37
Ce mai faceti fetelor?

Sunteti bine?Acum cu vremea asta poate o sa intrati mai des pe forum.Eu saptamana asta trebuie sa merg la eco si sper sa -l vad la 4d.Va pup si sa aveti grija de voi!

ioana2008
15.04.2008, 20:05:37
Pentru a face cativa bani pt. pampers nu trebuie decat sa vizitati situri.Vi se va da 0,10$ pt.fiecare site.Castigati ceva bani de buzunar nu va asteptati sa va imbogatiti.Intrati pe http://bux.to/?r=io_yonella,apoi in register pt.a va face cont,va logati cu id-ul vostru,apoi stati cate 30 sec. pt.fiecare site.O mamica binevoitoare.Spor la lucru.

delia_rus84
19.04.2008, 11:00:08
mergand zilele astea la plimbare, vad pe strada o gramada de gravidutze. dar se pare ca voi nici una nu mai intrati pe forum. ce se intampla cu voi? chiar asa de ocupate sunteti? sau aveti ceva probleme, doamne fereste? eu sper ca sunteti bine. si voi, si bebeii vostrii. mai intrati, va rog, mai ales ca, din cate am vazut la DPN-urile voastre, ar trebui sa fiti si voi deja in prenatal. oricum, eu va pup pe toate. aveti grija de voi si de burtici :))

addriana
22.04.2008, 20:10:29
Buna! Am intrat in cea de-a 36 saptamana! Mai avem putin pana sa-l vedem pe Andrei. dr ne-a spus ultima data k data probabila e pe 25 mai. Oricum eu abia astept sa treaca timpul mai repede. Sunt profesoara dar inca nu am intrat in concediu. Ma simt bine, nu obosesc f tare si chiar imi place sa merg. Nu m-am ingrasat foarte mult-12 kg. Si...ma cam plictisesc acasa. Am zis k dak ma simt bine merg pana in ultima zi. De obicei merg cu masina dar mai sunt zile cand merg si pe jos. Oricum la scoala fac miscare. Stiu k e bine asta. Sper sa fie o nastere rapida. Bebelul e bine, mai mergem o data prin 15mai la control. Eu stiu k baietii vin mai tarziu dar nu este o regula. O sa vedem si cu epidurala. Dr a zis k depinde cum o sa suport durerea, el este de acord cu anestezia. E bine atunci. Nu stim ce sa facem cu recoltarea celulelor stem. Speram sa fie sanatos si sa nu avem nevoie de ele niciodata. A recoltat cineva? Cat a costat? Se poate la spital in B-ta? Va doresc o sarcina usoara si multa sanatate.

Anamaria22
22.04.2008, 22:17:49
salut ,sunt o graviduta abia la incep din bistrita.Am doar 6 saptamani si sunt tare emotionata.V-am citit toate mesajele si sunt foarte interesante.Eu merg la clinica Sanovil,desi am citi si pareri pro si contra despre clinica am ales clinica pentru ca in spitalul din bistrita nu am incredere.sper sa fie bine.

delia_rus84
24.04.2008, 12:19:52
salutare!!! addriana, iti doresc nastere usoara, dca nu ne mai "intalnim" pe forum pana atunci. eu o sa nasc abia la inceputul lui iunie, dar sper dupa aceea sa ne vedem si pe forumul cu mamici din bn, si poate ne si intalnim cu bebeii nostrii prin parc, la vara. Anamaria22, felicitari si iti doresc o sarcina usoara si fara probleme. in legatura cu clinica, fiecare cu parerile lui. oricum eu sper sa iti mearga bine sarcina si sa ai un bebel sanatos si frumos. te mai asteptam pe forum, poate iti vom putea da si noi sfaturi practice, ca noi am trecut cu bine prin perioada prin care treci tu acuma.

pentru toate gravidutzele, va doresc un PASTE FERICIT!!!! si multa iubire, intelegere si mult respect in familiile voastre. aveti grija de voi si de bebeii vostrii si ..... nu exagerati cu friptura de miel :))). va pup pe toate si inca o data, SARBATORI FERICITE!!!!!!!

Anamaria22
29.04.2008, 13:22:41
as vrea sa va stiu parerile in legatura cu clinica,si sa va cer un sfat.doctorul mi-a dat acis folic si vitamina C ,dar de cand iau acid folic am niste dureri ingrozitoare de stomac, le-am intrerupt vreo 2 zile si le-am reluat iarasi in speranta ca nu ma v-a mai durea stomacul,dar nimic tot asa de rau ma doare,nu pot sa mananc nimic din cauza stomacului,in rest nu imi este rau doar putina greata.ce sa fac sa nu le mai iau?inainte de a ramne insarcinata am luat elevit si nu mi-a fost rau.va rog astept niste sfaturi de la voi ca aveti mai multa experienta

delia_rus84
29.04.2008, 14:32:22
Buna. Hristos a inviat!!!! anamaria, acidul folic este cea mai necesara vitamina in timpul sarcinii, la fel si vitamina c. n-ar trebui sa intrerupi tratamentul cu acid folic sub nici o forma. eventual intreaba-l pe medic daca nu iti poate da altceva, ma refer la elevit, daca zici ca ai mai luat, sau centrum materna, ca astea au cantitatea necesara de acid folic in compozitie. poate asa nu te va mai durea stomacul. in legatura cu clinica, eu personal nu am o parere foarte buna despre ea, pt ca am auzit foarte multe. dar sfatul meu este sa nu asculti parerile altora. depinde pe tine daca te multumeste sau nu clinica si cum te trateaza acolo. dar inainte de orice, eu zic sa te interesezi foarte bine despre ceea ce presupune o nastere la clinica si una la spital. nu ma refer la conditiile ce ti se ofera acolo, cu toate ca acum si la spital sunt niste conditii de jos palaria (eu am fost internata de 3 ori pe parcursul sarcinii la spital la ginecologie si am fost foarte multumita, mai ales ca acum exista si in spital rezerve cu baie proprie si conditii aproximativ ca si la clinica), ma refer pur si simplu la tratamentul ce ti se ofera intr-o parte si alta. intereseaza-te mai bine si o sa stii la ce ma refer mai exact. dar eu zic ca depinde si de medicul la care esti inscrisa. in rest, iti doresc sarcina usoara si ai grija de tine.

mari4d
30.04.2008, 00:51:44
Buna,As vrea sa va intreb ce parere aveti despre prelevarea de sange placentar?Mie mi se pare o treaba ca sa zic asa foarte buna.Pana in prezent se vindeca 70 de boli cu aceste celule sten recoltate din sangele placentar si cred ca este o investitie f buna pt copil.Si daca stai bine sa te gandesti nici nu e un pret exagerat poti plati in 3 rate a cate 1090 lei si apoi cate aprox.100 lei pe an pt pastrare.in prezent exista multe cazuri de cancer la copii si Bunul D-zeu sa ne fereasca pe toti de asa ceva dar e o sansa mare pt copil in primul rand dar si pt fratii lui.

Voi ce parere aveti, as vrea sa aflu si parerea voastra.

mari4d
30.04.2008, 00:53:45
Apropo, stiu ca la clinica se face prelevare de sange, dar la spital?stie cineva ?

Va pup si aveti grija de voi!

oanabodiu
01.05.2008, 13:58:56
Anamaria22 eu de la inceputul sarcinii ma duc la clinica si sunt f multumita, tot acolo am sa si nasc, acum sunt in 34 de sapt. sunt la prima sarcina si iti spun sincer ca am si eu mari emotii, sper ca totul sa fie bine si alegerile mele sa fie corecte, dar in primul rand stiu de dr muresan ca are mare experienta si clinica e dotata cu aparatura f moderna, intr-adevar dai ceva bain in plus dar nu mai iti bati capul cu toate "atentiile"

care trebuie dat si sunt destule......eu despre clinica am auzit numai lucruri bune si persoanle care ridicau un pic din spranceana cu faza "pai eu am auzit tot felul de lucruri..."nu mi-au putut da un exemplu concret pt ca sincer vreau sa fiu informata si sa stiu ca am luat cea mai bune decizie dar cum spuneam de anul trecut de cand s-a deschis clinica stiu ca au venit pe lume multi copilasi ei eu nu am zuzit nici un caz "nefericit" stiu si eu ceva probleme. iti spun asta ca sa intelegi logica dupa care ma ghidez, ti-am spus totul e la alegerea ta, eu am sa nasc la clinica si sper sa am o nastere usoara si vladut al meu sa fie bine. va doresc tuturor o zi de 1 mai cat mai frumoasa si sper sa ne mai auzim pe forum

dana78
01.05.2008, 21:11:58
Buna,sunt si eu o graviduta din Bistrita, iar acum sunt in 24 de saptamani si merg si eu la clinica sanovil ,dar in acelasi timp pentru siguranta mea pesonala merg la doctor si la cluj, fiind primul meu copil si obtinut dupa tratamente de 1 an de zile pentru infertilitate.In ceea ce priveste clinica pana in prezent sunt foarte multumita, atat de doctorul Muresan cat si de aparatura existenta.La intrebarea pusa de Mari4d, eu am o prietena care a nascut la spital cu doctorul Silvesan si i s-au prelevat celule stern.

Anamaria22
02.05.2008, 10:46:45
pt oanabodiu.mersi mult de informatii,chiar am nevoie sa fiu sigura ca alegerea mea e cea mai buna.Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi nascut la clinica sau cu doctorul muresan,insa stiu foarte multe care sunt inscrise la silvasan,dar chestia e ca cu silvesan nasti in spital si eu nu vreau sub nici o forma sa nasc in spital.am o prietena care de curand a nascut in spital si pot sa iti spun ca a avut noroc ca a vut pe cineva acolo ca altfel nu se prea ocupa de tine si tot la bani ajungi si cred ca cam tot la atatia cat costa clinica numai ca conditiile sunt destul de rele,mai ales ca eu o sa nasc in decembrie cand este frig si sunt foarte sensibila,de asta poate am ales si clinica.sper sa fie o alegere buna si saa fie bine pana la capat.iti doresc nastere usoara si sa auzim numai de bine dupa aceea.

aliburtica
02.05.2008, 19:29:22
Salutari,fetelor! Sunt o gravidutza in 11saptamani si vreau sa schimbam impresii despre aceasta perioada. Nu stiu inca unde o sa nasc,cu cine,pt ca mai am timp. Mie mi se pare scumpa clinica Sanovil si am aflat ca Muresan e fff aglomerat. Voi naste prin noiembrie.

ancutic
02.05.2008, 21:45:47
sunt ancutic, nu stiu de ce a aparut anonim

aliburtica
03.05.2008, 08:11:23
Of Doamne , ancutic, nu-mi vine sa cred ca asa ceva mai e posibil in ziua de azi...cu atata tehnologie...:(((((((( si tocmai ca, se aude ca aceasta clinica are aparatura si personal specializat...Eu oricum nu sunt inscrisa acolo,mi se pare prea scump din ce am auzit. Nu merg nici la Muresan,pt ca am auzit ca e fff ocupat si nu mai are timp de fiecare. Poate e mai bine sa gasim un doctor mai liber,dar cu experienta, care sa aiba timp de noi. Eu iti doresc sa iti revii si sa ai copilul pe care il vrei.

aby_ode_maya
03.05.2008, 10:45:41
buna mamicilor.am sa fiu foarte scurta.daca tineti la sanatatea puilor vostri si nu la confortul vostru va recomand sa mergeti la un spital.ms,cj,bn, oriunde.de ce credeti ca iau suderat lu ancutic sa mearga la spital?daca aveau aparatura si medici nu credeti ca o tineau?

pacat pentru ce se intampla in ziua de azi.....(o simpla parere,hotararea o luati voi)

sa aveti o sarcina cat mai usoara,si sa fiti sanatosi voi si bb

ancutic sa-ti revii repede ca multa lume are nevoie de tine

delia_rus84
03.05.2008, 11:32:49
ancutic, imi pare bine ca ai avut curajul sa intri pe forum si sa le impartasesti gravidutelor experienta ta. (eu stiam de ea). nu am avut inca ocazia sa vorbim, dar sa stii ca suntem alaturi de tine, ai grija de tine si fi sigura ca dumnezeu o sa va dea acel copil pe care vi-l doriti foarte mult tu si sotul tau, pentru ca il meritati. in legatura cu clinica, am mai zis ca eu voi naste la spital cu dr. silvesan, asa ca fiecare are dreptul sa isi aleaga medicul si locul in care va naste. numai trebuie sa se gandeasca toate foarte bine ce vor. oanabodiu, tu nu ai auzit de niciun caz nefericit inca, pentru ca, asa cum si ancutic a vorbit numai dupa un timp, cred ca toate mamicile sau gravidutele care au trecut printr-o nenorocire la clinica prefera sa taca si sa isi tina durerea pentru ele. eu stiu mai multe cazuri, cunosc personal mai multe "nenorociri", de aceea cred ca ar fi bine sa se intereseze toate mult mai bine inainte sa aleaga clinica. si acuma eu nu ma refer ca ar trebui sa aleaga toate spitalul nostru. sunt clinici si spitale foarte bune in cluj sau in mures, nu trebuie sa ramaneti aici daca nu aveti incredere in spitalul de aici sau in doctorii de aici. dar ganditi-va bine, de 20 de ori inainte sa va puneti in pericol viata copilului sau a voastra. sper ca experienta nefericita a lui ancutic sa va fie de ajutor in hotararea voastra, mai ales a celor care au avut probleme, fie ele si minore, in timpul sarcinii. va pup pe toate si aveti grija de voi si de bebeii vostrii. ancutic, inca o data, sa stii ca suntem alaturi de voi, si eu si sotul meu si va pupam.

Anamaria22
03.05.2008, 12:42:06
imi pare sincer rau de ce ti s-a intamplat,ancutic,e foarte greu de trecut peste asa ceva dar cred ca cu credinta si speranta poti trece mai usor.acum nu stiu ce sa zic de clinica,eu mi-am pus mari sperante in ea,dar cand am citit ce a patit ancutic m-a pus pe ganduri.eu stiu persoane care au nascut in spital si le-a murit copilul la 2 zile de la nastere,au spus ca a facut stop respirator,si atunci am hotarat ca nu voi naste in spitalul de aici ,cred ca nici in spital nu se ocupa de tine,cred ca uneori nu totdeauna tine si de cum e dat sa fie.in alta parte la cluj nu stiu daca e mai bine,daca e ca si aici doar ca noi nu am auzit cazuri nefericite,iar la mures nu este clinica particulara,doar spitalul si nu stiu daca iti da voie sa nasti acolo si nu aici.eu mai am pana in decembrie si sper sa nu am probleme dar inca am timp sa ma hotarasc,oricum nu in spitalul de la bistrita.

aliburtica
03.05.2008, 18:01:15
Mai sunt gravidutze din Bistrita asa,la inceput,ca mine? O sa intru in saptamana a 12-a luni. Daca sunt,va astept sa-mi scrieti pe mess la alicelili20 . Sper sa vb mai mult!

ana_corina
04.05.2008, 01:03:02
buna ma numesc corina si sunt o graviduta de doar 6 saptamani ma bucur ca exista site cu aceasta tema si as vrea daca totul va fi bine sa vorbesc cu voi despre problemele ce le intampinam in timpul sarcini.eu am un baietel de 6 ani si l-am nascut prin cezariana cu dr.magherusan dar in timpul sarcinii am fost la vasiliut dar am pirdut o sarcina si cand l-am sunat m-a refuzat de atunci am fost la silvesan dar acum locuiesc in spania impreuna cu familia si inca nu ne-am hotarat unde o sa nasc.ce as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca la 6 saptamanii ati avut scurgeri vaginale de culoare galbuie.sper sa-mi raspundeti pt ca sunt f ingrijorata.multa sanatate

aliburtica
04.05.2008, 18:14:28
Care dintre voi ma poate ajuta si pe mine? Caut un ecograf in Bistrita care sa faca si poze-as vrea numere de contact,adrese,dak se poate. Eu am fost pana acum la eco in policlinica,dar as vrea sa merg sa imi obtin si poza cu BB. Ms

aby_ode_maya
04.05.2008, 21:29:42
aliburtica,daca mergi la oricare cabinet particular poti sa faci poza la bb.ex.silvesan,muresan(clinica sanovil)costa eco cam 50 ron si poza inca 10 ron aprox.

sanatate multa la burtici!

delia_rus84
05.05.2008, 10:43:33
aliburtica, orice ecograf mai performant iti poate face si poza, trebuie doar sa ceri. uite aici nr. de tel de la cabinetul dr. silvesan, el face si 3D si 4D : 231218. el este la cabinet in fiecare zi de la ora 15 pana pe la 20-21, depinde de paciente si sunt sigura ca o sa fi multumita de el.in rest, sarcina usoara si aveti grija de voi

meda74
07.05.2008, 22:54:39
sunt si eu o graviduta de 6 saptamani, va pup si sarcina usoara tuturor :)

oanabodiu
08.05.2008, 10:23:42
imi pare sincer rau ancutic pentru ce ai patit, nici nu stiu ce pot sa iti spun, sunt convinsa ca durerea e mare dar timpul le vindeca pe toate si sunt sigura ca Dumnezeu o sa te ajute sa treci peste asta si in viitor sa ai un puiut sanatos. si eu am avut parte de mult necaz de la o varsta frageda ( am ramas orfana de mama si pe urma de tata) de aceea iti spun ca de uitat nu uiti dar durerea devine mai acceptabila si cu ajutorul persoanelor dragi de langa tine o sa poti sa vezi un pic de speranta in viitor.

suntem alaturi de tine

oanabodiu
08.05.2008, 10:28:59
legat de clinica, este dreptul fiecaruia sa aiba o parere, eu pot sa spun sincer ca ce am scris despre ea chiar cred si sper sa fie decizia corecta, avand in vedere ca sunt in sapt 35 si nu am avut nici o problema in timpul sarcinii nu vad de ce sa nu nasc la clinica, intr-adevar daca sunt anumite complicatii la sarcina sfatul meu este sa cereti parerea si altui dr indiferent la cae mergeti acum, intotdeauna 2 capete sunt mai breze.

eu sunt o viitoae mamica, nu sunt avocat sau PR pt clinica, si eu am emotii de cateodata nu dorm noaptea ma tot gandesc la momentul cand trebuie sa nasc si acum pe ultima suta de metrii gandurile sunt tot mai frecvente....sper din tot sufletul sa fie totul bine si Dumnezeu sa ma ajute sa trec si peste asta.

va pup pe toate si multa sanatate

delia_rus84
08.05.2008, 16:18:37
buna, burtici. eu am intrat in saptamana 34 si e tot mai greu. cu toate ca nu m-am ingrasat foarte tare, ma misc tot mai greu, iar de dormit noaptea, nici nu mai zic. nici nu mai tin minte cand am avut o noapte linistita, sa pot sa dorm. dar e bine si asa, doar bb sa fie sanatoasa. am fost si la control, fetita e deja intoarsa si ma apasa cu capul pe vezica de cateodata nu mai pot. in rest suntem bine amandoua, ea are deja 2.200 kg, dr zice ca e destul de maricica, am vazut-o si la 3D si se vedea foarte bine fata, nasucul si falcutele :))) in rest, abia asteptam sa o putem tine in brate. cred ca si la voi e la fel, nu?

aveti grija de voi si de bb-i, sper sa mai intrati pe forum si sa scrieti cum va simtiti.

apropo, felicitari nou-venitelor ana_corina, aliburtica si meda_74. sa aveti sarcina usoara toate si sa ne mai povestiti despre voi. va pup pe toate

mariap
08.05.2008, 18:49:00
Felicitari delia_rus84 de greutatea pe care o are bebele!mai ai putin si o sa poti sa-ti ti-i puiul in brate.Cum stai cu emotiile?mai ales ca acuma se intampla atatea...nenorociri desi suntem evoluati...!se pare ca pe vremea bunicilor nostrii cand nu exista atata aparatura performanta si atatea scoli pentru pregatirea medicilor copii se nasteau sanatosi iar mamele nu stiau de astfel de probleme si erau mult mai sanatoase,nu vreau sa te descurajez, dar oricine poate observa ca medicii sunt asa ca ei,cand vor se ocupa de tine cand nu,apoi nu le pasa.Si eu sunt gravidutza de 25 saptamani si am mult curaj in mine dar cand aud atatea ma cuprinde spaima deci sunt curajoasa in fire.ei!...o sa mai vedemsper la toata lumea sa ii mearga bine cu sarcina si toate gravidutzele sa aiba o nastere usoara!

mariap
08.05.2008, 18:51:40
Apropo legat de clinica dr. muresan stie cineva daca este facut ceva contract cu casa de sanatate?si nu mai trebuie platita toata suma de bani de care era vb inainte la o nastere?

Anamaria22
08.05.2008, 19:15:37
salut burtici,cum va mai merge?eu am fost astazi la clinica la a doua consultatie si vreau sa va spun ca la doar 8 saptamani si 6 zile am prima poza cu bebelasul meu.e asa de mic dar va creste el mare.e o zi fericita ,e minunat sa poti auzi cum ii bate inimioara si cum se misca pt ca chiar daca are doar 2 cm se misca si el acolo,e super.in legatura cu contractul cu casa de asigurari,da l-a semnat si cica trebuie sa mergi sa te inscri pt ca ,casa de asigurari nu deconteaza decat 35 de nasteri pe luna.sper sa prind si eu un loc,oricum se reduce taxa la jumatate adica 9 sau 10 milioane pt o nastere normala.

va doresc o sarcina usoara si astept sfaturi de la voi ,am nevoie sunt l-a inceput si foarte emotionata.

mariap
09.05.2008, 22:28:21
ms de informatie anamaria22 in legatura cu clinica particulara si felicitari pentru burtica ,daca n-o sa ai probleme nu are de ce sa-ti fie frica,dar e un nou pas in viata,la fel e si pentru mine doar ca eu acuma am 25 de sapt si multumesc Domnului nu am avut nici o problema si asa iti doresc si tie.

Apropo la ce medic esti inscrisa?sa ai o sarcina cat mai usoara si mai vb...!

delia_rus84
10.05.2008, 12:23:04
salutare, burtici. felicitari anamaria22! o sa vezi mai incolo ce emotionant o sa fie. eu am avut prima poza cu bebica mea la doar 4 saptamani si nu se vedea mare lucru, dar totusi era asa emotionant sa stii ca din punctuletul acela inchis la culoare va creste un bebel. si mai tarziu cand deja incep sa i se vada manutele, piciorusele, ochisorii....e super. acum nu mai trebuie decat sa ai grija de tine si de burtica ta, sa cresteti mari si sanatosi amandoi. noi tocmai ne pregatim sa mergem la o nunta diseara. nu stiu cat o sa rezist dar o sa incerc sa ma distrez. aveti grija de voi, burticilor. va pup

Anamaria22
10.05.2008, 15:36:33
buna,burtici,multumesc tare mult de sfaturi,pt mariap sunt inscrisa la doctorul muresan.apropo nu stie cineva un medic de familie bun care sa mai aiba locuri libere ca al meu nu e de seama si ma tem sa nu imi dea tot felul de prostii,inca nu am fost la medicul de familie,oricum nu are ce sa imi faca ,dar cand va veni bebelasul si daca o sa am ceva probleme cu el ma tem sa ma duc la medicul de familie,pt ca nu e de seama.nu stiu ce sa fac ,unde am mai intrebat pe cunostinte spun ca medicii de familie sunt foarte aglomerati si nu mai au loc de paciente noi.

in ceea ce priveste doctorii ginecologi,am citit pe forum ca doctorul muresan e foarte ocupat si ca are multe paciente,dar cele mai multe dintre voi si din ce viitoare mamici mai cunosc toate sunte-ti la silvesan,el nu are prea multe paciente?cum se ocupa de voi?va da sfaturi ,cum sa trece-ti mai usor peste aceasta perioada?vapup si sa aveti grija de voi .

distractie placuta la nunta delia_rus84

mariap
13.05.2008, 00:08:33
anamaria22,in legatura cu medicii de familie nu te pot ajuta ca habar nu am cat de aglomerati sunt,dar vroiam sa-ti spun parerea mea de dr. silvesan pt. ca eu sunt inscrisa la el.Mi-i se pare un medic bun care chiar isi da interesul,pana cand nu stiu ca deja are lume exagerata.Trebuie sa-ti faci programare la el cu o saptamana inainte,dar in general se ocupa de tine si iti explica tot ce ai nevoie,cred ca e putina lume care ar putea spune ca e dezamagita de el.

Sa ai grija de tine si de burtica,iar pt toate mamele o sarcina cat mai usoara iar pt cele care se pregatesc de nastere ,va doresc una cat mai usoara!

mariap
13.05.2008, 00:10:11
Mai asteptam si alte burtici sa ne povesteasca despre ele si alte mamici sa ne incurajeze cu nasterile si cu bebitii lor.

delia_rus84
15.05.2008, 12:16:45
Buna, burtici. cam lenese de nu mai intrati pe forum. Anamaria22, sa stii ca toti medicii de familie sunt aglomerati in perioada asta, deoarece sunt analizele alea obligatorii. si sa stii ca are ce sa iti faca si medicul de fam. si el trebuie sa te ia in evidenta cu sarcina, trebuie sa te vada lunar si la 7 luni sa iti dea vaccinul, apoi concediul prenatal si postnatal. eu sunt foarte multumita de medicul meu, dr. morariu, la fel si de silvesan. e adevarat ca are multe paciente, dar se ocupa de fiecare in parte si la fel. nu face diferente intre pacientele lui. daca vrei mai multe detalii de dr de fam sau de silvesan, id-ul meu e delia_rus84. te ajut cu cea mai mare placere.

in rest, aveti grija de voi si de burticile voastre. va pup

oanabodiu
16.05.2008, 14:47:02
buna burticilor, ma bucur sa aud ca sunteti bine, eu am fost la dr luni si mi-am vazut bb-ul asa de clar, isi misca buzitele mereu parca cauta de mancare. imi este tot mai greu tinand cont ca in 3 sapt nasc, sper sa fie totul bine dar va spun sincer ca nu ma mai gandesc asa cu groaza la nastere pt ca acum imi este greu si anume ca abia ma misc, cred ca totul e natural....in luna a -9 sa iti fie greu ca sa astepti sa nasti, va pup pe toate si am sa incerc sa scriu mai multe mai tarziu, acum trebuie sa ies in oras. salutare la toata lumea

addriana
17.05.2008, 21:18:50
Salutare la toata lumea!In sfarsit am intrat de o saptamana in concediu prenatal!Nu mai merg la scoala,eu fiind profesoara.Eu vroiam sa mai merg pentru k ma simt foarte bine dar doctorul mi-a zis sa stau macar cateva saptamani.Oricum mai am o saptamana pana la data probabila-25 mai.Nu am pus decat 15 kg si nu oboseam.Mergeam cu masina la scoala dar miscare tot faceam pentru ca urcam si coboram scarile si ma plimbam de la o scoala la alta.Distanta nu e foarte mare dar...e ok.Vineri am fost si la dr.Silvesan si mi-a spus k daca nu nasc pana in 25 sa nu mai stau iar duminica viitoare la ora 9 sa fiu la spital!Am niste emotii si ma tot gandesc cum va fi.Sper k bine.Copilul e ok,e intors cu capul in jos iar eu sunt pregatita pt nastere.Asa mi-a spus dr dupa consultatie.In 25 e dansul de garda de dimineata si atunci ma poate supraveghea mult mai bine.Oricum stiu acum k daca nu nasc pana duminica,in 25 va fi sigur!Abia astept sa treaca timpul!Acum sunt curajoasa si asa as vrea sa raman.Am vb si de anestezie epidurala,e de acord k a mai facut si mi-a zis k o sa vada cum suport durerile.Vom vedea...am sa va spun mai multe dupa 25.In spital am sa nasc pt k i-am spus k vreau sa merg unde este dansul.In momentele acelea nu cred k o sa ma intereseze luxul ci sanatatea copilului si eu sa fiu bine.Desi am posibilitatea de a merge la clinica am acceptat spitalul la cererea dr.Eee...si asta ma asteapta peste o saptamana!Doamne ajuta sa scap cu bine,asta va doresc tuturor si am sa va impartasesc din experienta mea!Mai povestim!!!!PaPa

addriana
17.05.2008, 21:25:38
Apropo,am uitat sa va spun!In 24 am o nunta importanta!Numai bine merg la nunta iar a doua zi...la spital!Imi vine sa rad dar asta e...Ma umplu de energie pozitiva si apoi cu forte proaspete aduc pe lume baietelul mult dorit!Sa fie bine,asta conteaza!I-am cumparat patutul.E din lemn si l-am dat comanda intr-un magazin din B-ta.O sa fiu un adevarat printisor cu patutul si lenjeria care i-am cumparat-o!Asa e la primul copil,vrei sa-i cumperi cei mai frumos!Eu am 26 de ani si sunt la primul bebe!Eu zi k daca am facut multa miscare sper sa nasc mai usor!Asa sa fie!V-am pupat!Week-end placut tuturor!

vlasotilia
18.05.2008, 01:07:34
eu sunt la prima sarcina, am 13 saptamini, am fost la clinica Sanovil care mi se pare totusi deosebita, nu stiu cum e pe sus ce dotari sunt dar cabinetul doctorului Muresan este absolut special, imaginativa ca a reusit ce-i drept cu un pic de rabdare sa-mi spuna si sa ma asigure ca vom avea baietel, l-am vazut 4D foarte clar minute, picioruse caputul , a fost un spectacol deosebit. Din cite stiu eu ecograful pe care lucreaza el este extrem de performant, am fost f impresionata, mi s-au facut toate analizele de care am nevoie pe loc si gratis. Am asteptat putin ca e foarte multa lume dar a fost o pacuta intilnire si experienta. Ma asigurat doctorul ca sarcina e bine si ca nasterea nu e asa de dificila cum se povesteste uneori. Voi care aveti experienta ce parere aveti. Mie mi-a fost putin frica dar dupa aceasta discutie parca am mai capatat un pic de curaj

starflorina
20.05.2008, 12:48:23
buna burticilor.Si eu sunt o graviduta de 7 saptamani din Bistrita.E foarte frumos cand poti sa vb si cu alte mamici,mai ales ca sunt la prima sarcina.Sincer mi -e cam frica dar cred ca o sa imi treaca teama in timp.O sa nasc la clinica Sanovil cu dr.Muesan si sunt multumita de dansul.Am vazut ca prerile sunt impartita dar fiecare are dreptul la o parere.Deocamdata BB e bine dar eu nu prea pot sa mananc nimic ca am greturi mari,imi trebuie numai acrituri.Sa aveti o nastere usoara .Va pup pe toate burticile.Sa aveti grija de voi.

addriana
20.05.2008, 14:53:51
Buna! Am si eu o intrebare pentru cele care nasc la spital cu dr.Silvesan sau alt doctor. Spune-ti-mi va rog cati bani se dau acum pentru o sarcina naturala? Dar pentru cezariana? Eu doresc sa nasc natural...asa mi-a zis si dr...dar nu se stie ce intervine! E dr la care am fost de la inceputul sarcinii si e un om deosebit.Va multumesc!Astept raspunsul vostru! Poate ati auzit recent cat s-a dat.

Anamaria22
21.05.2008, 11:29:16
salut viitoarelor mamici ,ce mai faceti?ma bucur sa va d ca mai sunt gravidute care nasc la clinica Sanovil.si eu am auzit pareri si pareri,dar eu nu vreau numai confortul meu ci si a copilului meu.in spital asistentele de acolo griga lor pt bebelasi lasa de dorit,daca nu e a lor nu isi dau interesul,cand le este foame sa le dea sa manance daca tu nu ai lapte .

este adevarat ca sunt saloane pt mama si copil dar sunt numai 3 ,acolo vor sta toate mamicile,nu cred ca sunt numai 3 femei care nasc in 2 sau 3 zile ca sa poti sa aiba loc toate,asa ca nu stiu pe ce criterii se aleg mamicile care au loc in acele saloane si oricum acum la clinica jumatate din costul nasteri o suporta statul ,si cam tot atat dai si in spital.acum eu nu vreau sa fac reclama clinicii doar asta e prima mea parere despre aceasta situatie,poate ca ma insel,nu stiu,as vrea ca mamicile care au nascut si la spital si la clinica sa ne povesteasca cum a fost,asa ne pot ajuta sa facem ceea mai buna alegere pentru noi si bebelasi.o zi buna si o nastere usoara celor ce asteapta marele eveniment.

starflorina
21.05.2008, 12:57:47
buna viitoarelor mamici.Am aflat ca tot mai multe viitoare manici merg la clinica Sanovil si cred ca e un lucru bun.La spital sincer mie mi cam frica ,deoarece am avut prietene care au nascut acolo si era jalnic de murdar la baie,asistentele sunt cam plictisite de meserie si nu te prea inteleg,asta a fost parerea lor.Eu cred ca oricare medic face tot posibilul sa fie bine dar asta depinde si de noi cat suntem de sanatoase si de sensibile.Oricum ar fi bebelusii nostri merita sa aiba parte de igiena si de rasfat ,totodata si noi, si nu trebuie sa neglijam asta.Dar nu vad de ce ar fi mai bine la spital decat la clinica.Sfatul meu este ca acele mamici care intampina probleme sa mearga la cj ca la spital nu au ca sa faca.va doresc sarcina usoara.

oanabodiu
21.05.2008, 18:16:22
addriana am o intrebare pt tine pt ca din cate vad tu esti prima dintre noi care devine mamica, eu mai am 2 saptamani ( dpn e 7 iunie) si vreau sa stiu daca ai avut si tu probleme acum la sfarsit cu presiunea in partea de jos, ma refer la greutate in miscare, este asemanator cu febra musculara la inghinali dar eu cred ca e senzatia cum apasa pe os. eu nu am avut probleme in sarcina si acum fac plimbari in fiecare zi dar de 2 zile imi este mult mai greu, suport orice numai sa stiu ca e normal. oricum ma duc la dr luni dar as fi vrut sa aud sa si parerea altor mamici. multumesc

oanabodiu
21.05.2008, 18:23:30
in legatura cu clinica, sora nasei mele inainte de a avea fetita a pierdut 2 sarcini (era inscrisa la cj) problema ei era ca nu putea copilasul sa se lipeasca de peretele uterului dar in cele din urma a reusit si are o fetita f reusita de 5 ani si acum este insarcinata a doua oara si merge la muresan dar a intervenit o problema acum in luna a 6-a si a trebuit sa i se faca cerclaj, ce vreau eu sa spun ca ea fiind de profesie asistenta si la activ cu pribleme in sarcina a spus ca cele 3 zile cat s stat internata a tot "investigat" clinica si a fost f multumita mai ales ca a vazut ca e dotat cu de toate ( ma refer la apratura pt copil....incubator..)chestii despre care auzisem zvonuri.

tin sa mentionez ca sunt convinsa ca fiecare vrea sa ia cea mai buna decizie si noi ce putem face este sa impartasim parerile noastre, eu de la inceput m-am dus la dr muresan si cum nu am avut probleme in sarcina sper sa trec cu bine si de nastere si va promit ca dupa am sa va scriu sa va dau detalii.

adevarul e ca am emotii de nu mai pot sa dorm nopatea si incerc din toate puteriile sa alung gandurile rele. va pup pe toate si multa sanatate pt burtici

addriana
22.05.2008, 12:42:22
Da Oana exact asa am patit si eu! Datorita presiunii copilului in partea de jos. Pe mine ma doare cand merg si partea stanga a fundului. Parca am febra musculara. Asa se intampla, nu te speria. Am intrebat dr de familie si mi-a zis sa nu ma dau cu nimic k e normal. Pana acum nu am nascut, asa ca duminica, in 25 o sa fiu la spita! Doamne ajuta sa fie bine! Si tu tot cu dr Silvesan nasti? Oare cat trebuie sa dam pt o nastere naturala? 100/150 euro? Atat vreau eu sa dau. O sa va povestesc atunci cum a fost experienta in spital. Stiu multe lucruri negative despre clinica Sanovil dar nu vreau sa le dezvalui pentru a nu descuraja doamnele! Pup pe toate!

addriana
22.05.2008, 12:45:34
Oana doar dupa ce am scris mesajul am vazut ca mergi la dr Muresan! Las ca o sa fie bine! Daca nu ai avut probleme cu sarcina atunci nu te gandi la nimic rau! Asa ma incurajez si eu! Trebuie sa fie bine. Ne rugam lui D-yeu si sa vezi ce repede trece! Pupici

dana78
23.05.2008, 10:24:55
Primul mesaj cu anonim de la ora 18:43 imi apartine.Nu stiu de ce a aparut asa. Pupici la toate gravidutele!

mariap
23.05.2008, 11:42:07
buna burtici!Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie;cine a mai fost la dr. silvesan si stie ca si el la fel ca dr.muresan au un ecograf 3-4d,dar dr. silvesan a folosit 3d cand ati fost la eco?pt ca un 3d ar trebui sa-ti scoata automat toate datele despre bebe nu numai ceea ce ne spune dr. pt ca mie nu mi-a dat nici o hartiuta in care sa scrie toate datele despre bebe,toate detaliile legate de creier,plamani,dimensiunile oaselor,iar la cluj un astfel de eco costa cam in jur 2-4 milioane.Eu am deja 28 de sapt si acuma dr. imi zice ca inca nu stie sigur ce-o sa am!Nu-mi pot explica una ca asta daca are intr-adevar un 3d performant.Va rog sa-mi da-ti si mie un sfat in legatura cu asta

mstefania
23.05.2008, 11:51:54
buna burtici, va urmaresc ce scrieti cand imi aduc aminte

fetelor, nu va mai stresati, trebuie sa fiti linistite, asa cum a spus dana, daca sarcina este normala, fara probleme si sunteti sanatoase totul va decurge normal, indiferent unde va aflati, la clinica sau la spital, in cazul in care aveti probleme atunci spitalul are mai multa apparatura si sanse mai mari, dar daca nu, clinica va ofera 3 zile de ,,relaxare,, fizica si psihica trebuie sa recunosc, de care ai nevoie, eu am postat la inceput , eu am nascut la clinica, nu mai repet ce am scris deja, dar fetelor daca tot stiti atat de multe de clinica si dr muresan, de ce nu aveti curaj sa scrieti???sunteti care spuneti ca stiti asa de multe dar nu scrieti sa nu se supere gravidutele poate ar vrea sa stie si ele. despre toti se stie una alta, eu personal am fost la dr silvesan, dar nu mi-a placut deloc, nu mi-a insuflat incredere, asa ca l-am ales pe dr muresan, intr-adevar dr muresan este mai rece si e rezervat in ceea ce spune, dar nu va fie teama sa-l intrebati, sa va explice, ca el are rabdare, eu am avut o mica problema la 31 de sapt dar s-a terminat bine pt amandoua, asa ca sunt multumita.

fetelor aveti incredere in voi, in medic, idiferent la cine sunteti si nu ascultati toate barfele care pot sa apara si din invidie.

va doresc sarcina usoara, fara probleme si nastere usoara

sanatate!

dana78
24.05.2008, 15:28:22
Am si eu o nelamurire legata de clinica Sanovil, si poate ca stefania poate sa ma ajute.Am inteles ca clinica nu are dr.neonatolog.Am vazut Stefania ca tu ai nascut prin cezariana. Cine s-a ocupat de fetita ta la nastere? Cine a curatat-o , a aspirat-o si altele ce trebuie la cei mici ?

vlasotilia
25.05.2008, 10:23:26
Dana, eu stiu sigur ca clinica Sanovil are doctor pediatru care se ocupa de bebelusi pina la externare si vaccinare chiar face si consultatii pentru copii mai maricei.Am vazut cind am fost la control mamici cu bebelusi la consultatie. Pe de alta parte la nastere de bebelus se ocupa medicul ginecolog si moasa, ei fac primele ingrijiri, aspiratie , oxigen, leaga cordonul si ce mai trebuie. Pediatrul face o evaluare a bebelusului si intervine numai daca acesta este bolnavior.

mstefania
26.05.2008, 16:12:29
buna, intr-adevar clinica nu are un neonatolog dar are un pediatru- exista o diferenta intre aceste 2 specializari, pediatru care a venit in fiecare zi si a consultat-o , are cabinet in incinta clinicii, este un medic de la Sp. Orasenesc Beclean, care lucreaza pe sectia nou-nascuti, acolo.

in sala de operatie au fost asa: dr Muresan, Dr colta, Anestezistul, as. anestezistului, moasa, infirmiera, asistenta care s-a ocupat de bebe si medicul pediatru

cand am nascut eu era o asistenta care se ocupa doar de nou-nascut, era singura, acum stiu ca se ocupa asistenta care e de serviciu si care e in sala de nasteri. As. l-a aspirat, i-a taiat cordonul ombilical, a infasat-o, etc...dar era si medicul pediatru acolo, a consultat-o si i-a verificat reflexele, a masurat-o, cantarit-o, etc...dar asa cum spuneam daca nu sunt probleme nu ai de ce sa iti faci griji, recunosc ca si mie mi-a fost putin frica de acest lucru, mai ales ca cezariana a fost ,,de urgenta", dar nu am avut probleme

nasti prin cezariana? daca ai nelamuriri pot sa iti mai spun niste inf cum a decurs nasterea mea, dar fiecare nastere este diferita.

nastere usoara si un bebe sanatos

curaj

mstefania
26.05.2008, 23:20:13
eu eram anonimul de mai sus

dana78
27.05.2008, 10:50:22
Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Eu am inca 5 cunostinte care au nascut la clinica ,toate cu nastere naturala. Au fost foarte multumite de dr.Muresan, pentru ca spun ele le-a ajutat foarte mult la nastere.Dar despre amanunte legate de bebe nu am reusit sa discut cu ele inca.Asa ca multumesc stefania pentru explicatiile oferite.Cum spui si tu si mie imi este putin frica sa nasc la clinica tocmai din cauza ca stiu ca nu este dr.neonatolog, dar sa speram ca totul va fi in regula. Pana in acest moment sarcina mea a evoluat normal , bebele este in pozitie normala deci as dori sa nasc natural .Pupici !

mariap
27.05.2008, 12:23:29
va rog tare mult daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cu ceea ce am postat in data de 23 mai la ora 10:42 pt. ca sunt putin ingrijorata.Astept pareri si pt toate o sarcina cat mai usoara.

delia_rus84
27.05.2008, 16:28:13
maria, dr. silvesan are intr-adevar eco 3D-4D. si daca pana acum nu ti-a zis sigur ce ai, inseamna ca bebele nu sta intr-o pozitie favorabila. si eu nu cred ca la cj un eco 3D sa fie asa de scump cum zici tu. de fapt stiu sigur ca nu e asa, nici macar la clinicile particulare. eu am o prietena la cj care are si ea 35 de saptamani si tot eco 3D-4D i-au facut la clinica particulara unde va naste si a costat-o 50 ron. si vreau sa zic ca nastyerea o sa o coste in jur de 1000 de euro, adica vreo 30 si ceva de mil. asa ca .... nu stiu. daca nu ai incredere in dr silvesan si in ecograful lui, poti sa incerci si la alt medic. de ex la muresan, el mai are 3D la noi in oras. desi eu sunt multumita de dr silvesan. mie mi-a facut 3D la 16 sapt si atunci mi-a zis ca e fetita. si de atunci la fiecare control, tot asa a zis (eu am deja 37 de sapt). mai mult, mi-a facut si 4D, adica am vazut-o pe bebitza in timp real miscandu-se si m-am convins si de sexul ei (daca pana atunci eram si eu in dubii, penultima data se vedea clar). de4ci sa stii ca conteaza si pozitia in care sta bebele, dar poti sa mai incerci si altundeva, ca sa fi mai linistita. sarcina usoara in continuare. papa

mstefania
28.05.2008, 10:45:09
buna, pretul pe care il spui tu cel de 200 sau 400 lei nnu se refera doar la eco 3D sau 4 D, tu te referi la ecografia morfologica care se face la 21-22 de sapt si care iti scoate toate masuratorile pe care le vrei, cele legate de dimensiunea membrelor, a craniului, etc.... tot ce trebuie, acea eco dureaza 30-40 de min , si ti se da si un cd cu poze si un filmulet, dar din pacate la noi nu stiu sa faca un medic aceasta eco chiar daca au eco 3 d, care de fapt este o transpunere de pe 2d doar ca e tridimensionala, daca va uitati cand mergeti la eco primadata va face 2d si apoi 3 sau 4 D

maria eu zic sa nu iti faci griji chiar daca nu ti-a facut aceasta eco, si daca totul este normal si decurge bine, asta e cel mai important

dar...pt linistea ta daca vrei sa stii poti sa-ti faci o programare la cj sau mures la o clinica, la cj este cea adr. Nanu dar nu stiu ce si cum, sau Interservisan, o clinica particulara pt toate specializarile, astia au si site, cate sa[pt de sarcina ai?

sanatate si sarcina usoara

mstefania
28.05.2008, 10:47:29
am vazut acum cate sapt ai, eco morfo nu se mai face decat in trim 3, asa sunt medicii nostri, trebuie sa-i intrebam si sa-i tragem de ,,limba".

nu te ingrijora pt acest lucru

mariap
28.05.2008, 17:38:43
mersi mult fetelor,dar nu ca nu as avea increde in dr. silvesan dar mi-i se pare ciudat ca am 27 de sapt si inca nu poate spune sigur sexul copilului,dar daca doar atat se poate face la noi injudet asta,ma conformez si eu cu ceea ce ni se poate oferi.

O sarcina usoara va doresc tuturor.

maremi
30.05.2008, 15:21:26
buna gravidutelor!eu sunt mamica a trei copilasi :o fetita de 8 ani si 2 gemenei de 2 ani.si as vrea sa va incurajez in legatura nasterea.eu am nascut prima data normal iar a doua nastere a fost prin cezariana ,era si normal sa fie asa,la 37 de saptamani.am fost inscrisa la dr silvesan,care e un medic super de treaba si isi da interesul,vreau sa va spun ca nu l-am cunoscut dinainte dar in perioada sarcinia am avut parte de 6 internari in spital ,fiind sarcina gemelara a fost cam cu riscuri,cu sangerari de la 11 saptamani ,placenta praevia,in fine totul a decurs bine si am un baietel si o fetita minunati.aaa ,am nascut la 37 de saptammani ca asa am vrut eu aveam deja 100 de kg si nu mai puteam misca nici in pat,m-a internat cu 2 saptamani inainte pt analize si pentru a fi sub observatia dansului.daca se nimerea sa nu vina intr-o zi ,suna sa intrebe ce fac.mi-a fost greu si zicea domnul doctor ca astia sunt copiii dansului ,a avut mare grija de mine ,si vreau sa va spun ca in afara de costurile de la cabinet ii mai dadeam un 50 de roni la fiecare internare ,iar la nastere i-am dat 300 ,pe care cu greu i-a luat,mai mult vroia anestezistul,ma rog fiecare cum vrea dar despre muresan nu prea am cuvinte de lauda.cat timp am stat internata, se intampla sa fie in acelasi salon pacientele lui muresan cu ale lui silvesan,am vazut foarte multe viitoare mamici distruse de omul asta,in primul rand nu spune concret cand e o sarcina cu probleme ,iar cand o face e foarte evaziv,de cateva ori era sa i-a bataie de la taticii care-si pierdeau rabdarea asteptand de la el vesti,nici nu le dadea voie sa plece la cj ,daca era cazul .in sfarsit decizia apartine fiecareia dintre voi dar , parerea mea este ca o sa aveti nevoie mai multa de bani dupa nastere asa ca daca nu-i musai nu dati bani aiurea pe clinici{specializate}, s-au nascut atatia copii in spital si sunt bine ,despre conditii ,intr-adevar nu sunt cele mai bune ,dar cu cat esti mai fitoasa cu atat o sa fie mai rau.,cateva zile trec si dupa vin greutatile ,cand va vedeti cu ei acasa.

eu va doresc multa sanatate la toate si nastere usoara!poate multe dintre noi ne cunoastem din vedere daca suntem de prin oras.

maremi
30.05.2008, 15:31:17
daca vrea cineva nr de tel al domnului silvesan :0745549858

delia_rus84
31.05.2008, 22:26:51
fetelor, eu intru destul de rar pe forum, de fapt nici altele vad ca nu intra mai des. dar stiti ce ma intriga pe mine? pe acest topic nu se face altceva decat sa se discute despre anumiti doctori, in special silvesan si muresan, si despre diferentele dintre clinica si spital. fetelor, nici o sarcina nu e la fel, nici o nastere nu e la fel, si, mai ales, nici un doctor nu e la fel. cat despre diferentele dintre clinica si spital, e normal sa fie. eu de mult astept si alt subiect pe topicul asta de gravidute din bistrita. aici ar trebui sa se discute altceva, nu sa se faca comparatii peste comparatii. aici ar trebui sa discutam despre sarcinile noastre, despre cum evolueaza ele, despre emotiile noastre, mai apoi despre nasterile, si in final despre copilasii nostrii. e atat de greu. eu intru zilnic pe topicul de mamici de iunie 2008, (o sa nasc in iunie) si acolo e total altfel. desi nu suntem din acelasi oras, desi nu ne cunoastem deloc, s-a infiripat intre noi o prietenie "virtuala" foarte frumoasa. zilnic ne povestim vrute si nevrute, despre noi, despre sarcina, despre vreme. eu cred ca asa ar trebui sa se intample si aici. suntem si asa destul de putine cele care intram pe forum, de ce nu ne putem bucura de o prietenie "virtuala " intre gravidute, care apoi sa continue si intre mamici, poate chiar ne vom intalni vreodata. ce ziceti??? ganditi-va. merita sa stricam acest forum cu discutii in contradictoriu despre medici si alte cele? eu zic ca nu. astept si alte pareri. va pup si sarcina usoara la fiecare.

oanabodiu
02.06.2008, 17:05:04
buna burticilor......eu nu mai fac parte din grupul vostru......de la burtica am trecut la mamica....................dadadadadada am nascut vineri in 23.05.2008 un baietel frumos si sanatos Bodiu Vlad Ioan. Dpn era 7 iunie dar se pare ca puiutul a vrut sa ne cunoasca mai repede, asa ca vineri dimineata am observat pe chilot ceva firisoare de sange si l-am sunat pe dr (bine ca l-am ascultat de data asta pe sotu) , am banuit ca e dopul gelatinos asa ca la 10,00 eram consultata de dr si am aflat ca eu nasc in ziua aceea, m-a internat si dupa o jumatate de ora s-a rupt apa dupa care au urmat durerile, erau acceptabile dar cresteau asa ca am hotarat sa fac peridurala(asta a fost la ora 13,00) si dupa 10 minute eram alta, nu ma mai durea nimic iar la 13,30 eram dilatat complet si am incepur sa imping si fix la 14,00 eram mamica, am izbucnit in lacrimi cand i-am auzit glasul si l-a pus in brate, ma minuna, ce par mare are......e cel mai frumos copil din lume a avut 2.900 g, 54 cm si scor apgar 10. abia asteptam sa va scriu sa va spun cum am devenit mamica de mai, daca vreti puteti sa uitati pe link sa imi vedeti baiatul.

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=detailPage&showAlbum_poze=90932

va pup pe toate si am sa incerc sa mai scriu si maine , acum altcineva imi face program,

multa sanatate tuturor.

apropo eu am m-am dus de la inceput la clinica sanovil si pot sa spun ca am fost f multumita de tot, nasterea pt mine a fost o experienta netraumatizanta, datorita periduralei si apoi datorita personalului care este f dragut, orice ora era din noapte e de ajuns sa suni si vine asistenta dar ce mai important este ca sunt niste papusi, vorbesc asa de frumos cu tine si iti dezmiarda copilul, chiar te simti speciala, iar medic pediatru este dr Urcan care este o adevarat doaman, iti vorbeste parca ar fi mama ta, nu vreau sa o lungesc mult, concluzia este ca eu in cele 9 luni nu am ce sa reprosez clinicii, totul a fost peste asteptari, dar delia are dreptate, ar trebui sa vorbiti mai bine de cum va simtit voi pt ca hotararea unde nasteti va apartine si sunt sigura ca fiecare vrea ce e mai bine

aby_ode_maya
03.06.2008, 09:16:40
oana felicitari!!!ma bucur ca ai trecut cu bine pese nastere si sunteti bine amandoi.sa-ti creasca mare si sanatos bb.

desi nu e activitate foarte mare ,mai deloc,intra pe mamici de bn....ca acum faci parte !

eu oricum intru aproape zilnic si la voi si la mamici.

starflorina
03.06.2008, 12:19:33
felicitari oana!!!!!!am vazut pozele cu ingerasul tau,este foate frumos.Sa va dea D-zeu multa sanatate si sa creasca mare bb.

Anamaria22
03.06.2008, 22:23:48
felicitari oana pt bebelus,desi sunt inca la inceput si eu abia astept sa il cunosc mai ales ca sunt o fire tare nerabdatoare.sa va ajute dumnezeu sa creste-ti mari si sanatosi.

eu abia saptamana viitoare merg la un nou consult si sper sa imi spuna doctorul ce este fetita sau baiat.poate e prea devreme la 13 saptamani dar am mai citit pe forum ca si alte gravidute au aflat in perioada asta,sper ca sunt nerabdatoare sa aflu ce e.

as vrea sa va intreb pe gravidutele mai avansate la prima vizita la doctorul de familie ce va facut?mi-e doar mi-a luat datele si a spus ca sa aduc cand merg data viitoare la medicul ginecolog o foaie cu date despre sarcina,si a zis ca incepind de la 3 luni sa iau elevit.

maragma
04.06.2008, 17:34:15
felicitari oana !!!! ce fericita trebuie sa fii ca il poti tine in sfarsit in brate pe micut....nici eu nu mai am foarte mult am 26 de saptamani dar totusi mai este pana imi vad baietelul.

pt anamaria medicul de familie nu iti face nimic in afara de a-ti lua tensiunea, a-ti masura burtica... chestii aiurea. vezi ca elevitul se da gratuit pt gravide sa ceri reteta.

multa sanatate la burtici, bebici si mamici.

aliburtica
04.06.2008, 20:16:45
Anamaria22, as vrea sa ne cunoastem. Eu am 16sapt acum si inca nush ce e bebe. Putem sa mai povestim si pe mess, id-ul meu e alicelili20.

addriana
04.06.2008, 21:08:03
anonim sunt eu - addriana!

dana78
05.06.2008, 10:42:41
Felicitari Oana si Addriana pentru bebelusi ,sa creasca mari si sanatosi.Ma bucur pentru voi pentru ca ati avut parte de o nastere relativ usoara si neutraumatizanta.Anamaria22 si mie mi-a spus dr.Muresan la 13 saptamani cand am avut control ca este baiat, dar avand in vedere ca totusi sarcina era mica a spus ca nu garanteaza 100%. Dar pana la urma s-a dovedit ca a avut dreptate.

Eu sunt acum in 27 saptamani si din pacate am burtica putin cam tare,si urmez un tratament cu duphaston . S-a mai confruntat vreo graviduta cu aceasta problema? Pupici la toate!

delia_rus84
05.06.2008, 10:47:15
felicitari, mamicilor pt bebei!!!! dana, sa stii ca si eu am avut burta tare din luna a 7-a. eu acum am 37 de sapt. am urmat si eu tratamentul si a fost ok. acum mi se mai intareste numai cand am contractiile alea neregulate, brixton-hicks. Addriana, si eu am de gand sa nasc la spital cu dr. silvesan. imi pare bine ca la tine a decurs totul bine si fara probleme. sper sa fie asa si la mine. sa stii ca si eu sunt de parere ca iti poti controla durerile mintal. o sa incerc si eu. nu ma astept sa dispara, ca ar fi absurd, dar poate reusesc sa le mai ameliorez. sa postezi poze cu Andrei sa il vedem si noi. va pup pe toate

oanabodiu
05.06.2008, 11:55:18
felicitari addriana, ma bucur pt tine si urez succes tutror burticilor, sa fie sanatoase si sa nasca usor, iar pe viitor ne intalnim la mamici de bistrita, va pup si mult noroc

Anamaria22
05.06.2008, 19:14:07
pt Aliburtica.si eu as vrea sa ne cunoastem,dar din pacate eu nu am internet acasa deocamdata,doar la servici,iar aici nu pot sa intru pe mes .poate vorbim prin acest forum deocamdata.la ce doctor esti inscrisa?

addriana
05.06.2008, 23:21:35
Poze cu ingerasul nostru!!!!!!http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=detailPage&showAlbum_poze=93686

starflorina
06.06.2008, 12:00:29
felicitari Adriana pt minunatul baietel,am vazut pozele si e foarte dulce.Sa creasca mare si sa aveti multa sanatate.Am fost si eu la medic miercuri si sunt ok ,am deja o poza cu bb al nostru si i-am auzit inima pentru prima data.Nu am cuvinte cum m-am simtit,sunt din ce in ce mai fericita.VA DORESC MULTA SANATATE LA TOATE MAMICIILE SI LA VIITOARELE MAMICI IMPREUNA CU BB VOSTRI.

aliburtica
09.06.2008, 16:13:04
Anamaria22,eu sunt inscrisa la Marius Pop. E venit de la Stanca,din Cj. Eu mai trebuie sa merg la control doar peste o luna pentru ca totul decurge normal in sarcina mea,nu am nici un gen de problema. Totusi, sunt cam nerabdatoare sa miste bb,ca eu inca nu am inceput sa-l simt.De azi intru in sapt 17. Inca nush ce e bb,cand am fost aveam vreo 14sapt si era prea mic pt vazut, ba era si fff agitat-adica activ-dadea din maini picioruse,facea bicicleta.

delia_rus84
09.06.2008, 20:29:15
fetelor, nu prea este activitate pe forum. ce se intampla cu voi?

flore75
29.06.2008, 01:14:47
suntem pe ultima suta de metri la concursul mini echipa nationala de fotbal;

daca va place poza piticului meu va rog sa votati azi pana maine inclusiv

daca lasati link, noi va vom vota in continuare, chiar daca concursul se incheie

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=detailPage&showAlbum_poze=93275

va multumim

Gerlinde
11.07.2008, 16:17:28
buna viitoare mamici!!!sunt o mamica din timis si am o rugaminte la voi:primim si noi un vot de la voi?concursul tine pana in 31 iulie.multumesc mult!!!!!pupici!!!

http://www.piciulici.ro/concurs/participant/Micu-Theodor-317.html

Anamaria22
15.07.2008, 12:31:22
salut,burticilor,nu a-ti mai intrat de foarte mult timp pe aici,noi am aflat ieri ca suntem un baietel mare si sanatos,care toata ziua da din piciorute sau cel putin asa cred eu .

vreau sa va intreb,in ce saptamana a-ti simtit bebele ca misca?

sper sa mai intrati pe aici sa mai povestim.

newmamiirinuk
18.07.2008, 11:39:20
fetelor am si eu o rugaminte va rog....am si eu nevoie urgent de fiole de GRAVIBINOL. bebelina din burtik are nevoie de ele...si va rog din suflet cine ma poate ajuta v-as fi f f recunoscatoare. In bucuresti nu se gasesc...si f rar in tara, daca cineva are cum sa ma ajute, astept mesajul vostru.

VA multumim mult

maragma
21.07.2008, 15:02:59
pentru newmamiirinuk

am gasit ceva sper sa iti fie de folos

http://www.publitim.ro/anunt-vand_1--medicamente-10021-detalii-7e0a647f7e6f60.html

clara_vidori
22.07.2008, 00:19:35
si eu am nevoie de vaccin

dar nu stiu cum sa +procedez , in Itralia si in germania , unde s-au interesat niste prieteni, se face la bb nascuti din mame sanatoase purtatoare de virus hepatita b 3 sau 4 doze

dintre care prima in primela 12 ore si urmatoarele in lunile care urmeaza

vaccinul de la 12 ore se numestre HBVAXpro de 5 sau 10 mg produs de SPMSD iar pt urmatoarele doze se foloseste fie Infarix - hexa, produs de GSK sau IMMunoHBs. pretul lui ar fi de 200 euro/doza in Germania sau 400 Euro /doza in Italia

doctorita de la infectioase mi-a vorbit pana acum doar de o singura vaccinare , cea de la la 12 ore si de restul care se fac la toti bb, sanatosi sau infectati, dupa schema romaneasca cu Engerix.

Daca a facut cineva rost deja poate scrie cum a procedat , cate doze i-au trebuit , de unde a cumparat

si cum a suportat bb vaccinul

mariap
04.08.2008, 13:51:59
Buna burtici!Anamaria22,eu sunt o burtica care nu mai are mult de asteptat pana fac cunostiinta cu bebele, pentru ca sunt in saptaman 38,eu am simtit ca-mi misca in saptamana 18,dar am auzit ca daca esti atenta poate il simti din saptamana 15.

Sa ai o sarcina usoara in continuare,la fel doresc la toate burticile!papa

mariap
19.08.2008, 17:30:52
Ce se intampla de nu mai intra nici o viitoare mamica?
Este cineva care se apropie de nascut in perioada asta imediata?
astept raspuns!!!!!!!!!
Succes tuturor burticilor!

monel28
24.08.2008, 17:22:43
Buna fetelor. Numele meu este Simona si am aflat de curand cu bucurie ca voi fi mamica.As vrea sa stiu daca in afara de acid folic ati luat ceva in primele 3 luni. Va doresc o sarcina usoara .

aliburtica
25.08.2008, 22:01:31
Da, in primele 3luni eu am luat acid folic, Duphaston si NoSpa, la recomandarea medicului.

starflorina
26.08.2008, 11:36:48
buna burticilor.am revenit si noi dupa un scurt concediu la mare.ce mai faceti?cum o mai duceti.eu in primele luni am luat acid folic si vitamina c, doar atat.sa aveti grija de voi si de bb.

monel28
26.08.2008, 14:24:44
M.ultumesc pentru raspuns. Azi am fost la ecograf, am 5 saptamani. Am vazut doar un punct micut , dar acum sunt convinsa ca bb meu e acolo.Nu mi-a dat sa iau decat acid folic si ma rog Domnului sa fie totul bine.Va pup

monel28
29.09.2008, 13:47:26
Ce se intampla de nu mai intra nimeni pe forum?

simona.c
03.10.2008, 13:00:58
:)Buna viitoare mamici, sper sa fiu si eu norocoasa, am o mica intarziere, si pentru ca era programat pumnii stransi, o sa fac un test de sarcina, dupa care merg la doctor. Ce ziceti la care sa ma duc?

monel28
16.10.2008, 16:24:38
Buna Simona, cum a iesit testul? Eu merg la dr. Marius Pop,e super ok. Astept sa vad daca vei fi mamica.Sarcina usoara va doresc tuturor.

simona.c
17.10.2008, 11:15:36
Buna, a iesit negativ:(, si pentru ca cm intarzia am fost si la eco dupa o sapt, la Vasiliut, si nimic...se pare ca am dereglari de cm, fac acuma tratament, si poate poate... sper sa vina bb il astept, nu panichez e doar prima luna de incercare. pupici

simona.c
17.10.2008, 11:17:51
Si sarcina usoara si bbi sanatosi. O zi buna

monel28
20.10.2008, 10:17:09
Simona imi pare rau ca nu e acum, dar sper sa vii cat de repede sa ne dai vestea cea buna.Celelalte gravidute din Bistrita nu mai au nimic de spus?

Anamaria22
24.10.2008, 14:29:56
salut burticilor,ce mai faceti?nu am mai intrat de mult pe forum,noi suntem deja mari,avem 33 de saptamani si asteptam sa venim pe lume.eu voi naste la sanovil.mai sunt burtici care vornaste acolo in viitorul apropiat sau daca este vreo mamica care a nascut si poate sa-mi povesteasca cum a fost,sunt foarte curioasa.

monel28
27.10.2008, 08:50:35
Anamaria eu nu am decat 15 sapt, dar a nascut sora mea la sanovil de vreo 3 sapt. Ea a fost multumita, are o fetita superba.Daca vrei sa o intreb ceva in mod special scrie-mi. Iti doresc sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos.

Anamaria22
27.10.2008, 19:32:51
a nascut normal?sau ocupat de ea?a asistat-o doctorul la nastere sau doar asistentele?se zice ca asistentele sunt tinere si fara experienta,ei cum i s-a parut?au intervenit si alte costuri sau numai cat scrie pe afis?

monel28
28.10.2008, 09:04:58
Ea a nascut normal, medicul a asistat la nastere, nu cred ca e vreo nastere la care sa nu asiste. Asistentele au fost dragute, iar costurile sunt cele care sunt afisate.Conditiile din clinica sunt ok, am fost si eu la ea dupa ce a nascut.Daca mai vrei sa stii ceva sa-mi scrii.Sa dea Domnul sa ai o nastere usoara.

Anamaria22
30.10.2008, 17:32:17
mersi mult,as mai vrea sa o intreb in luna a 8 si a 9 cat de des a fost la consultatie?pe mine ma chemat abia peste o luna si pe dosar scrie ca in lunile 7 si 8 trebuie sa mergi de doua ori pe luna la consultatii.

monel28
04.11.2008, 13:11:14
Ea a fost in luna a 8-a (34 sapt) si i-a spus ca daca nu sunt probleme sa mearga peste o luna.Si a mai mers la 38 de sapt cand a si nascut de fapt.

oanabodiu
08.11.2008, 16:30:42
buna viitoare mamici, eu am un scumpel de baiat care face imediat 6 luni, asa de repede a trecut timpul si astazi sunt un pic mai melancolica si de aceea m-am uitat pe mesajele mele de graviduta, anamaria eu de la inceputul sarcinii m-am dus la sanovil si acolo am nascut si am fost f multumita, pt detalii poti sa te uiti un pic in spate la mesaje, am nascut in 23 mai la 38 de saptamani cu peridurala si totul a fost f bine, toata viata ma gandeam la momentul nasterii cum auzea pe vremuri de travaliul de 20 de ore tec...ei bine astea sunt deja povesti trecute si nu trebuie sa va speriati, in ziua de azi nu mai e normal sa ai travaliu asa sau sa simti durere....daca doamne fereste sunt probleme fac cezaria daca nu eu recomand cu mana pe inima peridurala simti tot ce se intampla...cand trebuie sa impingi dar nu simti durere....travaliul meu a tinut 3 ore (dar nu am avut dureri) la 11,00 s-a rupt apa ...la 13,00 peridurala..la 13,30 am inceput sa imping si la fix 14,00 mi-am tinut baietelul in brate.....ufff am zis ca nu dau detalii dar nu ma pot abtine.......va doresc din inima o nastere cat mai usoara multa sanatate voua si BB-lor vostri...am sa mai intru aici sa vad ce mai faceti....va pup

Anamaria22
10.11.2008, 18:49:21
multumesc,pt.sfaturi.eu am acum 35 de saptamai si 2 zile dupa un calculator de pe net,dar deja burtica mea s-a lasat si din cate am citit pe net,dupa ce se lasa beble jos mai dureaza 2 saptamani maxim.as vrea sa stiu tu la cat timp ai nascut dupa cde ti s-a lasat burtica.

oanabodiu
19.11.2008, 22:12:14
anamaria sa iti spun sincer eu nu am vazut sa imi fie lasata burta dar cu cateva zile inainte o vecina mi-a zis ca nasc mai repede eu bineteles ca n-am bagat-o in seama ca cica mai aveam 2 saptamani dar dupa 3 zile eram cu puitul in brate....pe mine m-a si durut jos (parca apasa pe oase) o durere "mecanica" cateva zile inante sa nasc dar eu credeam ca asa e in ultimele saptamani...de fapt asa e in ultimele zile dar de unde sa stiu eu :D.
iti doresc o nastere cat mai usoara si sa iti fie puiutul sanatos...sa ma tii la curent cum a fost, va pup pe toate

Anamaria22
26.11.2008, 10:56:41
mersi oana,eu am fost ieri la doctor ,la muresan,si nu ma pus decat pe masa sa ma consulte,ecograf nu mi-a facut,credeam ca trebuie sa imi faca si ecograf ca sa vada ce face bebele,si mi-a spus ca poate veni oricand,dar daca nu se intamppla nimic pana in 5 sa merg la el dimineata pe la 8.30,dar eu stiu ca consultatiile incep de la 10.
spune-mi te rog cum este programul de vizite la clinica

oanabodiu
26.11.2008, 20:06:03
anamaria programul incepe la 10 pentru consulatatii dar el este acolo de dimineata.....daca tu ai ceva simptome chiar si la 1 noaptea du-te la clinica..este sonerie la usa (cea laterala) si imediat vine o asistenta care-l si suna pe dr daca nu este acolo...eu l-am sunat la 8 dimineata si m-a chemat iar la 10 deja eram internata in salon

oanabodiu
26.11.2008, 20:07:08
deci anamaria..mos niculae vine la voi in spital ;) ?

Anamaria22
02.12.2008, 18:41:40
merci,sper sa vina ,ca nu mai am rabdare,dar eu ma refeream la programul de vizita dupa ce voi naste.poti primi musafiri,pe la ce ore,iar sotul sau mama pot sta peste zi cu tine sau exista anumite ore de vizita.
astept cu nerabdare sa vina si la noi mosul chiar mai repede de vrea

oanabodiu
03.12.2008, 17:28:50
anamaria cred ca depinde daca mai e cineva cu tine in salon...daca esti singura poate sa vina cine vrea si nu cred ca este limita de timp dar daca mai esti cu cineva trebuie sa limitati vizitele...totusi sa nu va deranjati una pe alta....dar mai bine intrebi asistentele atunci cum e mai bine ;), eu una am stat singura in salon si cum am nascut vineri sotul a putut sa stea toate zilele cu mine

oanabodiu
04.12.2008, 10:46:38
fetelor am uitat circula pe net o petitie...daca doriti sa o semnati...si daca nu vreti sa stati acasa 3 ani o puteti semna, oricum daca va intoarceti mai repede la lucru primiti mai multi bani...deci avatajeaza toate mamicile indiferent de alegerea facuta

<a href="http://www.petitieonline.ro/petitie-p58422047.html">http://www.petitieonline.ro/petitie-p58422047.html</a>

monel28
11.12.2008, 12:34:30
Ce mai faceti fetelor, nu mai intra nimeni pe forum?
Anamaria ai nascut? Poate ai timp sa ne spui cum a fost si poate sa ne arati o poze cu bb.Eu am fost ieri la eco, am 21 de saptamani e bine si o sa fie fetita. Va pup si sa aveti grija de burtici si de bb cele care ii aveti deja

Titiana-Laura
11.12.2008, 13:20:28
Buna gravidutelor!!! Un vot de le voi va rog frumos
<a href="http://www.piciulici.ro/concurs/list/index.3.html">http://www.piciulici.ro/concurs/list/index.3.html</a>
votati vesa georgiana laura
<a href="http://www.parinti.com/modules.php?name=ConcursFanJucarii&amp;page=4">http://www.parinti.com/modules.php?name=ConcursFanJucarii&amp;page=4</a>
vot titiana laura
sarcina usoara sa aveti si o nastere la fel.

oanabodiu
14.12.2008, 21:13:01
ei monel o sa ai o printesa, v-ati gandit la nume?
oare anamaria e cu puiul in brate? sper ca totul a decurs cum trebuie :)

Anamaria22
15.12.2008, 09:25:15
salut,burticilor,noi am venit pe lume marti seara la 8.30.a fost cam greu eu mica de inaltime iar el a avut 3.200 si 56 de cm dar pana la urma am scapat.eram la un pas de cezariana.
acum mancam de la san si sper sa ramana asa,sa am destul lapte sa ii dau in continuare.
as vrea sa va rtimit poze dar nu stiu cum

oanabodiu
15.12.2008, 10:36:05
felicitari anamaria dar ca barbatel ai 56 cm....wow sa iti traiasca si sa cresteti sanatosi.
pt poza uita-te sus pe bara rosie la album foto cand deschizi acolo o sa iti apara in dreapta adauga foto si apoi...urmezi pasii iar la sfarsit sa dai copy pe link (http://www.mami......) sa-l pui la mesaj ca sa accesam si noi sa iti vedem puisorul :)

monel28
16.12.2008, 09:10:09
Felicitari Anamaria pentru puiut, sa-ti creasca mare si sa fie sanatos.Daca reusesti sa pui poze cu el sa ne spui sa-l vedem si noi, desi eu sunt convinsa ca e un dulce. Eu nu ma pot hotarii inca pentru un nume, sper in concediu sa avem mai mult timp sa ne gandim.Va pup

oanabodiu
24.12.2008, 19:18:26
"Mama si tata si-au dorit un fiu

M-au facut pe mine.....Vlad Ioan Bodiu,

Mananc bine, dorm mai bine,eu cresc tot mai mare

Si ca sa o dovedesc, mi-am facut felicitare."

Visele de azi sa devina realitate, sperantele de maine impliniri, orice cadere un pas inainte, gandul bun si fericirea sa va insoteasca mereu.
<strong class="c11">Craciun fericit![/B]

monel28
03.01.2009, 12:03:49
LA MULTI ANI
Va doresc ca noul an sa va aduca numai bucurii, nasteri usoare si copii sanatosi, iar cele care sunteti deja mamici sa va creasca puii mari sa fie sanatosi si cuminti.

simona.c
23.01.2009, 16:15:03
Burtici din bistrita unde sunteti?

monel28
25.01.2009, 19:17:53
Simona si eu ma intreb acelasi lucru. Dar e bine si daca suntem 2. Eu am deja 27 de sapt trebuie sa nasc in aprile si voi avea o fetita. Tu?Sper sa mai intri macar tu ca sa nu vb singura, si poate mai au curaj si celelalte.

simona.c
27.01.2009, 11:44:11
buna monel, eu intru pe la aspirante deocamdata, dar ma pregates pentru perioada cand o sa postez si aici, incerc de ceva vreme sa raman insarcinata, fara succes inca, dar sper sa se intample cat de curand, dr zice ca ovarele sunt in regula, sunt fertila, dar nu am prins momentul, sper sa mai vorbim, si sa atragem si alte burtici pe aici. te pup, si iti doresc o sarcina usoara in continuare:-* felicitari pentru fetita si eu vreau tot fetita, daca e baietel e super si asa, numai sa fie

monel28
28.01.2009, 10:42:16
Simona sa dea Domnul sa vine bb cat mai repede. Mihaela bine ai venit. Sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos. Se pare ca anul asta se vor naste multe fetite. Tu la ce medic esti?
Va pupam si sper sa mai vb.

simona.c
28.01.2009, 11:29:04
bine ai venit mihaela, felicitari pentru fetita, monel, ti-am lasat un mesaj prv, se pare ca avem acelasi nume:D

monel28
28.01.2009, 20:34:11
Simona eu nu mai reusesc sa intru la profil si nu stiu de ce. Daca vrei sa mai vb iti las adresa mea de mess..monacraciun2005@yahoo.com

monel28
28.01.2009, 21:00:43
Eu sunt la dr. Marius Pop, sunt multumita de el.Eu vreau sa nasc la spital pt ca am o buna prietena care e asistenta acolo ca si eu am vrut initial sa merg la clinica.Ma bucur ca esti bine, eu nu am avut probleme cu sarcina multumesc Lui Dumnezeu pt asta si sper sa fie totul bine si de acum incolo.Tu cati ani ai? E primul copil?
Eu am 29 de ani si la mine e primul, asa ca am putine emotii.Va pupam.

simona.c
29.01.2009, 10:42:05
buna dimineata, monel ziceam ca daca te cheama simona craciun... ei bine si pe mine tot simona craciun m-a chemat pana sa ma casatoresc:D si eu am tot 29 de ani.... hmmmm imi da de gandit chestia asta. Eu sunt inscrisa la dr. vasiliut, pana acuma e ok, in sensul ca are rabdare si vb foarte frumos si-ti explica tot ce vrei sa sti, si eu ma gandesc sa nasc la spital, nu cred ca are rost sa dau bani doar sa fiu tratata regeste la clinica, in fond durerile sunt aceleasi orinde nasti, ma bucur pentru voi, poate ma ajuta si pe mine dd sa raman insarcinata, eu si sotul ne dorim tare mult un bb. Va pup, si va doresc o sarcina usoara si o nastere si mai usoara

monel28
29.01.2009, 13:07:32
Buna fetelor, ce mai faceti?
Simona ti-am lasat ieri un mesaj, dar pe urma nu mai reuseam sa intru. Intradevar coincidenta mare si eu am fost simona craciun inainte de casatorie si acum am 29 de ani.Eu in general dimineata mai intru si pe mess.Sper sa vb.

simona.c
29.01.2009, 18:05:34
Mihaela, pe unde esti ce mai faci? ce nume ai ales pentru micuta ta?

simona.c
02.02.2009, 17:23:02
Multi inainte( ma refer la ani) mihaela, sa intelegem ca te relaxezi, ce bine, superrr vreau si eu concediu:((, si eu o sa fiu la primul bb cand o sa raman, frumos nume alexia,

monel28
03.02.2009, 11:08:21
Buna dimineata fetelor.Mihaela ce bine suna vacanta...Alexia e un nume frumos. Pe printesa mea probabil ca o va chema Teodora Bogdana.
Simona LA MULTI ANI. Iti doresc sa ai parte de o casatorie lunga si fericita si cat de curand sa fiti si mai fericiti alaturi de un bebelus.Pupici

simona.c
03.02.2009, 17:13:06
Multumesc monel, la fel si tie, oare pe unde ai vazut ca azi sarbatoresc?:D, 2 ani de casatorie hihihi, abia astept sa merg acasa

monel28
09.02.2009, 13:37:21
Ieri a fost o zi superba si imi faceam planuri sa merg azi prin oras la cumparaturi, dar pe ploaia asta nici nu vreau sa ies din casa.Astept noutati de la voi.:-*

paula maria
18.02.2009, 19:11:57
Buna mamicilor. Sunt o viitoare mamica. Sunt la prima nastere si am emotii. Sunt la dr Pop Marius. Am auzit numai lucruri bune despre el.

simona.c
19.02.2009, 10:29:27
bun venit paula, felicitari pt bb, cat de inaintata e sarcina ta? monel, mihaela pe unde mai sunteti, fetelor, eu sper luna asta sa se prinda, deja am 4 zile de intarziere offff ce greu trece timpul cand astepti, duminica poate fac un test sa vad daca am noroc, inca nu am nici un semn asa ca stau cuminte si astept, o zi buna va doresc:-*

monel28
19.02.2009, 11:38:15
Bun venit Paula printre noi. Astept si eu mai multe detalii despre tine, cat timp are sarcina, cum te simti. Si eu sunt la dr Pop Marius, sunt f multumita de el.
Simona bafta multa la test, te asteptam sa intri si tu in randul gravidutelor.
Eu am fost luni la eco, bebelina e ok are deja 1500 gr la 31 saptamani.In rest sunt bine, colul e inchis nu am risc de nastere prematura.
Mihaela ce mai faci, cum te simti?
Sper sa reusesc sa intru si eu mai des pe forum.Va pupam.

monel28
22.02.2009, 18:05:11
Buna fetelor, ce mai faceti, cum sunteti?
Mihaela eu sunt bine, bebelina mea e ok, are momente cand e foarte activa de obicei cand stau intinsa si imi place sa privesc cum face valuri burtica.Tu cat timp ai acum, a inceput sa miste? Paula tu cum te simti? Simona ai facut testul?Astept vesti de la voi.:-*:-*:-*

simona.c
24.02.2009, 10:22:18
fetelor, va dezamagesc si va parasesc pentru un timp, azi dimineata test negativ, nu mai pot, nu mai am curaj sa o iau de la capat, o sa renunt la ideea de a avea bb, poate nu mi-e dat sa fiu mamica, va pup si va doresc o sarcina usoara in continuare si o nastere si mai usoara,:-*

monel28
25.02.2009, 10:37:14
Simona imi pare rau ca nu e bb, incearca sa fii optimista si ai sa vezi ca Dumnezeu iti va da si bb mult dorit.Te pup si ai grija de tine.

monel28
26.02.2009, 16:19:35
Fetelor pe unde sunteti?

monel28
03.03.2009, 09:13:44
Buna dimineata fetelor. Va urez si eu o primavara frumoasa si bebei sanatosi.Mihaela eu am 33 de sapt, ieri am fost sa-mi fac analizele de trim. 3, sper sa reusesc sa merg cat de repede si la control. Bebelina mea e foarte activa, de vreo 3 zile imi da picioruse mai mult in zona ficatului mai ales cand stau pe scaun, se pare ca nu-i place.In rest abia astept sa merg la medic sa vad ce mai face.
Paula ce mai faci?Nu ne-ai spus cat timp ai.Asteptam mai multe detalii despre tine.Va pupam.

simona.c
09.03.2009, 11:05:45
La multi ani mamicilor, o primavara frumoasa si plina de impliniri, :-*

monel28
09.03.2009, 11:42:13
LA MULTI ANI mamici si viitoare mamici, sa aveti o primavara frumoasa plina de bucurii.Va pupam.

monel28
16.03.2009, 12:56:45
Fetelor pe unde ati disparut?Eu am reusit sa racesc in week-end, sper sa nu ma tina prea mult.In rest sunt bine, am deja 35 de sapt, nu mai e mult pana cand o sa-mi tin in brate printesa.Voi ce mai ziceti?

monel28
22.03.2009, 12:18:12
Ce mai faceti fetelor? Cheta am incercat sa iti dau accept in lista de mess, dar mi s-a blocat calc chiar atunci, nu stiu daca am reusit.Astept sa vb si iti raspund la ce intrebari vrei.Mai vb.

simona.c
30.03.2009, 14:17:06
monel, cum mai esti? se pare ca mai ai putintel si o sa-ti cunosti puiutul, sa ai o nastere usoara, unde o sa nasti? sa ai grija de tine si muuulllt curaj:-*

monel28
30.03.2009, 23:06:18
Simona sunt bine, inca nu ma pot plange.Asa e mai e doar putin pana o sa-mi cunosc printesa, eu sper sa mai stea acolo in burtica inca vreo 2 saptamani, dar depinde de ea.O sa nasc la spital.Nu prea am stat pe acasa zilele astea, dar poate reusim intr-o dimineata sa mai vb pe mess.Tu cum esti?Pupici. Celelalte fete nu vor sa mai zica nimic?

simona.c
31.03.2009, 10:40:51
monel, speram sa mai stea atunci in burtica, sa sti ca eu urmaresc deja mamicutele de aprilie, ca cele de martie au nascut, si traiesc din umbra emotile dinainte si de dupa nastere, pe mess, nu am prea stat, am foarte mult de lucru + ca a fost plin de sefi in ultima vreme si nu vreau k sa ma vada. Eu acum astept iar, azi ar trebui sa apara menstruatia, sper sa nu vina, dar nu am nici un simptom nici ca vine, nici ca nu vine k de obicei, asa imi pierd speranta de cate ori se apropie momentul testarii offff, nu stiu de cate ori ma mai pot ridica sa incep sa lupt din nou.... te pup, sa ai grija de tine si de bebica:-*