PDA

Versiunea completa : Gravidute din BUCURESTI

Pagini : [1] 2 3

admin_comunitate
04.01.2008, 14:56:00
Impresii despre doctori, maternitati si multe altele.

florina
04.01.2008, 14:56:01
Buna tuturor gravidutelor din Bucuresti si nu numai.....!

Sunt insarcinata in 14 saptamani si mai am un baietel de aproape 2 ani.

Am nascut la Spitalul Caritas cu Dna. dr. Turcan Viorica (Policlinica Vitan). Acum sarcina este urmarita de dr. Doru Campean de la Municipal.

Astept cu nerabdare sa discutam despre sarcina si multe altele! Pupici !

mihaela chiriac
04.01.2008, 15:01:47
toate maternitatile arata jalnic dupa parerea mea, indiferent unde in tara, ca de altfel toate spitalele.

Bine ca am nascut ca nu as mai face-o a 2-a oara.

parerea mea daca nu ai nascut si urmeaza

sa nu te mai interesezi atat, mai bine lasa lucrurile de la sine

valmam
04.01.2008, 19:17:19
si eu am un baietek de un an si doua luni si sunt iarasi gravida;

am nascut la municipal si pot sa iti spun ca nu faci o alegere gresita daca nasti acolo; maternitatea este supercurata, la fel si la lauze unde stai cu bebe incamera; in fiecare camera este baie, frigider si TV (nu doar la rezerve); personalul este ok; sunt unele moase si asistente pe care le-as strange de gat, dar in general sunt dragute;

si ceea ce e mai important au aparatura pentru urgente si ptr prematuri (eu am nascut prematur, dar nu am avut nevoie de aparatura fiindca bebe a fost ok); eram speriata fiindca era micut, dar asistentele m-au invatat de toate, ba chiar mi-au aratat copii de 600gr la incubator ca sa imi arate ce noroc am eu cu bebe sanatos; serios, am plecat de acolo cu hartiuta cu instructiuni in buzunar; NE-AU INVATAT SA INGRIJIM BEBEII;

florina
05.01.2008, 18:50:04
Valman cu cine ai nascut si cine te supravegheaza acum?

Asa este ca nu-i datea lui bebe lapte praf ca sa incurajeze alaptatul?

valmam
06.01.2008, 19:31:42
am nascut cu dr. radoi, un medic si un om super si tot la el voi merge si acum;

nu au vrut nici in ruptul capului sa ii dea lui bebe lapte praf; dimpotriva ... m-au chinuit ca naiba ca sa se formeze mameloanele sa poata bebe suge; am facut si furia laptelui si pot sa spun ca statea asistenta langa mine si ma ajuta sa ma mulg; o singura data i-au dat 10 ml de glucoza la cererea mea;

avantajul la municipal e ca stai cu bebe in camera din a doua zi dupa nastere si vezi ce ii fac si ce ii dau; asa ca ai posibilitatea de a controla; acolo iti spun de orice analiza facuta copilului si o fac de fata cu tine

florina
06.01.2008, 19:54:31
Multam valman de raspuns.....cate luni ai acum? Poate ne intalnim la maternitate!

Eu am data probabila a nasterii 3 iulie 2008.

valmam
06.01.2008, 19:55:42
eu dpn 13 august, dar in familia mea se naste mai devreme :)

pe emil l-am nascut la 36 saptamani

florina
06.01.2008, 20:46:00
Suntem pe-aproape....

bobo_2008
08.01.2008, 16:42:58
Dragi gravidute,

eu nu sunt inca viitoare mamica, dar sper sa imi iasa luna asta:). Eu am mai fost la control ginecologic la dna Elena Borza si mi s-a parut ok, adica profesionista, cu exceptia faptului ca vorbeste cu tonul cam ridicat daca o supara ceva, dar trecem peste asta. Este vreuna dinte voi in evidenta la ea sau stie pe cineva care merge la ea? As vrea sa stiu cum e ca medic de gravida.

mersi si multa sanatate voua si bebeilor.

paula.cristina
08.01.2008, 20:47:36
Salut, sunt graviduta in saptamana 24 si varsta de 25 ani .Azi am fost la ecografie 3D si am aflat ca vom avea o fetita sanatoasa. Voi naste la Filantropia la doamna doctor Paris. Locuiesc in Crangasi.

valmam
09.01.2008, 11:59:46
sa iti traiasca si sa fie sanatoasa!

onciulica
10.01.2008, 17:46:34
Buna,

Sunt o viitoare mamica, am zece saptamani si vreau sa va intreb daca a nascut cineva la Filantropia, vreau sa fiu sigura de acest spital si de asistentele de acolo. Va multumesc si multi pupici.

ellaene
10.01.2008, 20:04:31
am nascut la Bucur, spitalul este dezastru, am gasit un dr bun care m-a ajutat sa trec cu brio peste operatie(cezariana) si alte probleme.Dr Poienaru.Daca se poate de evitat spitalul eu l-am ales ca e la 10 minute de casa.id mess oanadraguta2007@yahoo.com daca doriti putem vorbi.

babyname
11.01.2008, 10:08:56
eu sunt o graviduta in 21 de sapt si voi naste la municipal cu DR. Bohiltea Roxana...o dr de nota 10. prima nastere a avut loc acum 5 ani si jumatate la giulesti... pot spune ca nu am fost multumita de conditiile de acolo....sunt medici buni, dar bb nu e langa tine, il hranesc cu glucoza...nu te invata sa il hranesti, nu te ajuta sa iti desfunzi canalele...chiar nu am fost multumita. sper ca la municipal sa gasesc altceva.....cineva spunea ca sunt televizoare in camera.....fina mea a nascut in feb acolo, dar nu avea telev in salon.

Dorissa
11.01.2008, 10:13:41
Eu am nascut la filantropia....Conditiile nu sunt excelente, dar e curat si lumea se poarta frumos cu tine....si la neonato cu bebeii......Nastere usoara!

Dorissa
11.01.2008, 10:14:17
mai multe afli daca dai cautre pe ggogle la "filantropia"

valmam
11.01.2008, 14:43:16
dorissa serios ca aveam televizor si frigider; am nascut in 2006 si o prietena de-a mea in 2007 in toamna; si am avut saloane cu 5 paturi la salile de nastere, deci nu erau rezerve; dupa nastere am stat in rezerve, in aripa noua, dar toate saloanele de acolo aveau tv si frigider, fiindca ne puneau filmulete ptr bebei; si baie; baie proprie au toate saloanele din municipal; probabil fina ta nu a nimerit in tr-un salon din asta

alexandraghi
11.01.2008, 21:35:31
Buna seara. Am 31 ani si sunt insarcinata in 4 saptamani si 5 zile. Pentru unii ar fi fost o veste minunata dar pentru mine este o mare incercare. Spun acest lucru deoarece sunt bolnava de LUPUS (LES) de 8 ani si am avut un accident rutier acum 5 ani in urma caruia am operatie la bazin. Scriu pe acest forum pentru ca am MARE NEVOIE sa discut cu mamici care au aceeasi afectiune ca a mea. Cunosc de la medici ca sunt cazuri care au avut un final fericit dar a-si vrea sa imi impartaseasca din experienta lor. VA MULTUMESC.

adrya
11.01.2008, 21:50:54
Si eu am nascut acum 2 luni la Filantropia cu un SUPER DOCTOR- Catalin Haiduc - toata stima> Spitalul e ok, asistentele dragute( dar cu bani). La neonat nu prea mi-a placut ca le dadea lapte praf si de la noi nu prea mai vroiau sa suga. Dar tinand cont ca nu stam decat 2 zile....

Sanatate la burtici!

arrriadna
12.01.2008, 13:19:10
Salutare burticute!

Sunt in saptamana a 12-a. Am un ginecolog genial, dar care nu va fi aici cand o sa nasc (in vara, iulie-august)... Voi pe unde va duceti sa nasteti? Nu stiu cum sa fac, pt ca nu suport durerea de nici un fel, dar am auzit ca nasterea in apa costa de rupe... arrriadna

valmam
13.01.2008, 15:54:35
daca nu suporti durerea poti sa faci epidurala; si nu vei mai avea dureri; mai multe mamici de pe forum au facut aceasta epidurala la nastere si toate au fost incantate; apropo si eu sunt din pantelimon - stau pe soseaua vergului;

valmam
13.01.2008, 15:55:55
daca va scriu prea des e fiindca si acum la cea de-a doua sarcina am dureri si imi este foarte rau; asa ca stau in pat cu computerul langa mine; macar am o distractie printre puazele de lighean; si in felul asta socializez si eu cu celelalte gravidute sau mamici

lusette
14.01.2008, 10:52:42
buna

eu nu sunt din bucuresti dar vreau sa sa nasc la municipal ....si ca si florina am acelasi doctor. eu mai am cam 9 saptamani si voi avea intalnirea de gradul 0.

sunt putin ingrijorata de modalitatea cum voi putea sa ajung eu in bucuresti din momentul din care se declanseaza travaliul. normal fac 1 si1/2 h pana in bucuresti dar .... cine stie ce trafic nimeresc, plus starea mea. se pare ca la municipal nu exista o sala de prenasteri pentru mamicile din provincie....

valmam
14.01.2008, 11:06:03
nu ai pe nmeni din bucuresti la care sa stai in ultima perioada? ptr ca eu din cate stiu nuexista acea sala; eram la salile de nastere si din bucuresti si din provincie; asa ca ......... daca ai noroc ajungi la timp; ideea e sa pleci in momentul in care simti prima durere; ptr ca travaliul d enastere se declanseaza la unel mai repede, la unele mai incet;

daca ai avea la cine sa stai ar fi mai bine

lusette
14.01.2008, 13:23:09
sa zicem ca as avea un loc unde sa stau in bucuresti dar intrebarea mea este : cu cat timp inainte sa stau in bucuresti. eu sper sa imi zica dl dr....in ultima luna.

sper sa ma ""prind"" cand incep contractiile pentru ca este prima sarcina.

poate o saptamana inainte de termen ar fi suficient....nu stiu .

mai este cineva care are aproximativ acelasi DPN ? si care naste la universitar?

valmam
14.01.2008, 13:30:57
exact

o sa iti spuna dr. ceva de genul: nu mai ai mult...........si atunci stii

cand iti spune medicul asa poate insemna si cateva ore pana la declansare sau cateva zile :)

valmam
14.01.2008, 13:31:37
o sa te prinzi cand incep; vei avea dureri ca la ciclul menstrual, la intervale scurte

gdorina74
14.01.2008, 14:10:16
buna!

ma cheama dorina, si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva. trebuie sa ajung la spitalul imp. constantin si elena(fost titan), sa-mi fac o ecografie de trim1 cu masurarea translucidei nucleale. sunt programata joi si nu stiu unde este exact.

gdorina74
14.01.2008, 14:14:14
am uitat sa va spun ca am 13 saptamani

si am unele probleme. am rh. negativ, mi-am facut dozarea de anticorpi si mi-au iesit absenti. dar acum ma confrunt cu alta problema. am avut o pisicuta pana sa aflu ca sunt insarcinata. d-na doctora mi-a dat sa fac niste analize speciale si una dintre ele mi-a iesit pozitiva, de astazi am inceput tratamentul dar imi este putin frica.

valmam
14.01.2008, 14:26:09
si mie mi-a iesit pozitiva toxoplasmoza, dar nu a trebuit nici un tratament ptr asta

mi-au zis sa ma feresc de animale

atat

lusette
14.01.2008, 14:57:31
asa sper si eu sa pot sa ma organizez. am zis ca voi suporta toate durerile numai sa fiu la locul potrivit la momentul potrivit.

eu simt ceva dureri ca la menstruatie...poate ar fi bine sa iau pastilele pt contractii...da.

florina
14.01.2008, 16:58:43
Se pare ca doar noi doua.............Cat am intrebat pe la toate topicurile daca mai este cineva la Dr. Campean in evidenta si uite ca ai aparut tu......Multam mult!!! Vroiam sa stiu si eu mai multe despre dansul, caci la prima sarcina am fost in evidenta la altcineva.

Tu cat ii dai la control de obicei?

Da-mi adresa ta de mess (sau ti-o dau eu pe-a mea....amarfei_florina @yahoo.com) sa mai vorbim mai ales dupa nastere, cand ai tu timp, sa-mi spui cum a fost, cat ai dat....caci tu nasti inaintea mea......

Iti doresc sarcina usoara pana la termen si o nastere si mai usoara! Vei stii cand a venit momentul sa nasti , mai ales ca te cheama saptamanal in ultima luna la control si estimeaza data probabila a nasterii. O sa ai dureri din ce in ce mai intense dar ai timp sa faci un dus, sau in cazul tau sa ajungi la spital. Durerile sunt suportabile la inceput, mai rau e cu apa....mi-e nu mi s-a rupt desi incepuse travaliul. Multa bafta si astept un semn de la tine!

lusette
14.01.2008, 17:29:48
pt florina

ti-am trimis invitatia pe mess .... ne auzim

pupici.

mamika
15.01.2008, 08:05:40
Buna fetelor si eu sunt din Bucuresti si am nevoie de un sfat dar REPEDE, VA ROG! Iata ce mi se intampla, am 39 de sapt( implinite luni) si am fost ieri la control si dr meu mi a zis ca bb inca nu a coborat si ca ar trebui sa mai astept sa fac mai multa miscare pentru ca eu vreau sa nasc normal...problema e ca ea vineri pleaca din tara pt 3 sapt si eu as avea 2 solutii sa nasc joi prin cezariana cu ea sau sa astept sa nasc natural cu un dr pe care mi l va da dansa...problema e ca nu stiu ce sa fac sa scot bb daca nu e gata sau sa ma las pe mana unui dr pe care nu l cunosc????????? Voi ce ati face in locul meu?????Sunt disperata!!!!Va rog dati mi un sfat.Specific ca dr mea e de la Judetean(Titan) miercuri trebuie sa ma duc sa ma consulte iar si daca nu e de nascut si nu vreau cezariana imi va spune si numele dr care mi l lasa in locul ei. Va multumesc ca m ati ascultat!

valmam
15.01.2008, 10:35:44
de tine depinde; cat de mult tii sa nasti normal; oricum sa stii ca eu am vazut ca medicii fac cezariene de la 37 sapt incolo; problema e ca exista riscul sa nu se intoarca sau sa nu coboare si tot cezariana vei face; asa ca ..... tu trebuie sa decizi ce vrei sa faci

eu, personal, as prefera sa nasc cu un medic care ma cunoaste si pe care il cunosc, indiferent in ce fel, decat cu un strain:

lusette
15.01.2008, 10:36:59
mamik...gandeste-te la binele copilului in primul rand! daca el nu este pregatit sa iasa mai bine asteapta momentul potrivit si naste cu inlocuitorul doctorului. eu cred ca in timpul nasterii cel mai mult conteaza participarea mamei daca se naste natural.

si pana la urma daca dna dr iti recomanda pe cineva, mergi pe reocomandarea ei ... era mai rau daca te lasa de tot... mai bine profita de timp si mergi la noul doctor ca sa se familierizeze cu sarcina ta.

lusette
15.01.2008, 10:45:30
valmam, cred ca dr ar trebui sa ii spun si aceasta varianta...daca sunt sanse sa se intoarca de acum incolo ...

florina
15.01.2008, 12:50:47
Asa este......totusi ai recomandare si nu esti lasata de izbeliste! Si eu cred ca s-ar putea sa nu se mai intoarca si tot la ceazariana ai recurge....asa ca mai bine cu doctora ta. Baietelul meu s-a intors de la 7 luni si asa a ramas pana la 39 sapt. cand am nascut...normal. Multa bafta si fii linistita cu bebe nu se va intampla nimic, la 39 sapt. e bine dezvoltat. Nu are rost sa mai astepti caci poti avea un travaliu lung, dureros si ar putea duce la acelasi rezultat ...cezariana!

Sa auzim de bine!

florina
15.01.2008, 12:52:08
Am dat accept...vorbim!

valmam
15.01.2008, 13:19:01
lusette eu nu incerc sa o conving sa faca ceva;

eu ii spun ce as face eu;

este singura care poate lua o hotarare; eu incerc sa ii prezint un pct de vedere;

repet: trebuie sa aleaga singura

mamika
15.01.2008, 13:39:40
Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri...Fetita mea e intoarsa de mult cu capul in jos doar ca nu a coborat atat de jos pt nastere. Intre timp am aflat numele dr recomandat Dna Alexandrescu de la spitalul judetean titan, stie cineva ceva de ea, e buna ca medic????????

aditzaiones
15.01.2008, 16:36:30
stie cineva care a nascut anul asta(2008) la polizu cat a costat toata distractia. ma refer la nastere normala.stiti ceva despre d-na dr Ionescu Ligia?astept raspunsuri

valmam
17.01.2008, 12:10:54
am fost ieri la control si totul e bine;

am vazut ptr prima data cum bate inimioara si desi e al doilea copil m-am simtit ........ nu gasesc cuvant sa exprim ce am simtit, dar voi va dati seama

valmam
17.01.2008, 12:11:57
in rest ..... greata si iar greata

mamika
17.01.2008, 15:49:07
Draga Valmam ai rabdare greata va trece la mine a durat cam 3 luni jumate...acum am si uitat cum a fost!

mamika
17.01.2008, 15:50:07
Cat despre mine am cunoscut cealalta dr care se va ocupa de mine pare ok m am hotarat sa mai astept cand o vrea bb sa iasa o sa iasa nu?

bebecutza
17.01.2008, 16:06:55
Buna. Eu pot sati povestesc o intimplare cam asemanatoare cu a ta. Am nascut anul trecut inainte cu o saptamina de Paste.Exact in ziua in care am facut 9 luni. Impreuna cu mine mai era o tipa care mai avea o saptamina pina sa nasca dar sa incapatinat sa nasca mai inainte deoarece aflase ca doctorita urma sa plece in vacanta de Paste. Nu a facut tocmai bine pt ca in primul rind sa chinuit foarte mult apoi bebele a avut proble si a stat la perfuzii.

Asa ca eu zic sa te gindesti la bebelus.

valmam
17.01.2008, 17:53:26
mamika sunt la al doilea copil; la primul nu au incetat greturile si starile de rau pana am nascut; asa ca mi-a ramas doar speranta si gandul ca merita

lusette
18.01.2008, 09:58:32
mamik, sa ne tii la curent.... oricum esti o curajoasa ca vrei sa incerci cu alt doctor...si eu as fi facut la fel.

florina
18.01.2008, 10:58:48
Buna tuturor burticilor!

Am primit si eu rezultatul la triplu test......risc scazut. Si aseara cred ca l-am simtit pe bebe!!! De - acum concentratie maxima pe burtica!

Voi ce mai faceti? Ce mai papati?

florinela denis
18.01.2008, 11:05:15
draga bobo daca nu ai nascut pana acum , sa stii ca si eu am nascut cu dna dc borza ella de la bucur si mi s-a parut o profesionista chir daca tipa si e mai aspra. bebe al meu are 9 luni acum si multumesc domnului ca e bine k s-a nascut cu cordonul ombilical de gat si era vinetiu. cand am fost la spital nu aveam contractii , nimic care sa zic ca sunt aproape sa nasc dar m-au tinut pe perfuzii( nu stiu cu ce) ca sa imi declanseze nasterea. m-am internat martea si miercuri am nascut

kream_baybe
19.01.2008, 16:07:06
buna! eu sunt cristina si as avea o intrebare pt voi.Trebuie sa nasc saptamana aceasta ,prin cezariana si nu stiu care sunt preturile, ca sa zic asa.Adica m-ar interesa estimativ cat doctorului, cat anestezistului,cat asistentei. Va rog sa imi trimite-ti un raspuns cat mai curand.

Va multumesc.

arrriadna
20.01.2008, 14:09:23
Sal,

Valmam, cum te mai simti? Noi intram in trimestrul 2 :). Pana acum n-am avut nici o greatza dar vad ca acum incep ametelile datorate anemiei (iau "Materna")... Ma bucur ca stam la o strada diferenta :) Ai chef de comunicare pe mess?

mamika
21.01.2008, 08:52:08
Fetelor azi este luni ...BB nimic nici un semn dna dr care a plecat din tara mi a zis ca sa nu astept mai mult de 27 si daca nu ma apuca contractiile sa ma duc...27 e duminica asa ca ma gandeam ca 28 e prea tarziu asa ca m-as duce pe 24 25 (joi -vineri) ....mi e ata de frica daca nu ma apuca contractiile nu as vrea sa se intample ceva cu bebita mea...desi mi e fff frica de nastere abia astept sa imi vad fetita si binenteles ca nu as vrea sa o tin prea mult acolo....off la voi tot asa a fost de ce nu sunt contractii daca azi s a implinit termenul????

mamika
21.01.2008, 08:55:44
Draga Valmam imi pare rau sa aud ce ai mai tras la prima sarcina asa zicea si mama ca a fost cand m a avut pe mine dar mereu a zis ca a meritat, avea un baietel deja, pe fratele meu si isi mai dorea o fata si zice ca in ciuda greturilor si a faptului ca a stat o gramada in spital cu perfuzii a meritat. Asa ca ai grija de tine, important e sa fie si BB ok.

mamika
21.01.2008, 09:01:07
Draga Kream_baybe eu am auzit ceva de genu: 200-250 euro prima mana (dr cu care nasti tu), 50 euro a doua mana, 200-250 ron anestezistul, 50-100 moasa, 50 euro neonatologul (pediatrul) care va lua in primire BB, plus 10 ron pt fiecare baita a bb si bani la asistente daca vrei ceva de la viata lor ca altfel....acu eu asa am auzit asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa dai atat. Apropo unde nasti si eu ar trebui tot sapt asta dar nu cezariana.

kream_baybe
21.01.2008, 17:44:32
Multumesc,Mamika!

Nasc la Giulesti, joi-24.01.2008.Sunt la a doua nastere ,tot prin cezariana pt ca bebei mei nu au vrut sa se intoarca. Am vrut sa stiu cam cat costa pt ca am nascut primul copil acum 6 ani si nu am mai avut contact cu "piata ",ca sa zic asa.Nastere usoara iti doresc si sper sa mai comunicam sa ne sfatuim in ceea ce-i priveste pe micuti.

mamika
21.01.2008, 18:21:03
Bafta! Cam asa o sa ma duc si eu dar la CFR 2 am sa ma duc pt un conrol si poate ma opreste! Sper sa fie bine! Si mai vb si dupa...la mine e primul copil si nu prea ma pricep dar am noroc cu mama care e moasa de meserie dar in prezent e asistenta pe ambulanta ilfov.

kream_baybe
21.01.2008, 18:31:34
pt Mamika

da? Noi suntem 6 frati asa ca nu s-a pus problema ca nu as stii sa am grija de un bebe,si tot mi-a fost greu, pe langa faptul ca am 2 surori medici.Asa ca oricum tot speriata am fost si eu.

kream_baybe
21.01.2008, 18:32:41
Dar ai sa vezi ca o sa te descurci fara probleme.

NeamtzuAndreea
22.01.2008, 19:40:54
buna seara am si eu o mare spaima am ramas gravida sunt in prima luna si am toxoplasma stie cineva daca o sa fie bine copilul am pierdut o sarcina la 22 sapt.findca nu am stiut de toxoplasma dar am facut tratament 3 ani si inca nu s-a negativat rezultatul am inteles ca daca o am dinaintea sarcinii nu e chiar asa grav . pentru bobo_2008 dr.ella borza m-a supravegheat pe mine pe timpul sarcinii cu o studenta de-a sa iar cand m-a internat pentru sarcina oprita in evolutie m-a lasat balta ca trebuia sa ma ia celalalt dr. de garda ca ea era prea obosita o nesimtita si-a luat banii si a plecat acasa scarba eu in spitalul ala de tigani nu mai calc daca nu esti rom isi bate joc de tine nu am s-o uit niciodata asta iti spun eu poate altii au alta parere dar ala nu e spital e o rusine

florenta iordan
22.01.2008, 19:44:04
Buna mamici sau viitoare mamici am 17 saptamani si dupa cate mi s-au spus astept un baietel,ar putea cineva sa-mi dea cateva informatii despre doctorita Codreanu de la Giulesti?

roxinthya
22.01.2008, 22:26:32
Buna fetelor!

Sunt noua insa as dori sa va intreb si eu ceva. Am intrat in saptamana 38 si acum 2 saptamani dna doctor mi-a spus ca BB nu se intorsese, dupa ce cu o luna inainte fusese intoarsa. Credeti ca mai este vreo sansa sa se intoarca, mai ales ca eu sunt la prima sarcina. Sau ma asteapta cezariana?

Iar in alta ordine de idei ce stiti de Dr. Ciprian Cristescu?

Va multumesc anticipat si pupici!

bobo_2008
22.01.2008, 22:33:08
NeamtzuAndreea, multumesc pentru informatii. Sa stii ca am mai citit si eu, si despre doctorita si despre maternitates Bucur (unde lucreaza ea) si am inteles ca e cam dezastru pe acolo. Zicea o mamica ca numai la rezerve arata bine.

Ma gandeam ca, daca raman insarcinata, sa caut un medic de la Sp. Universitar, care sa imi monitorizeze sarcina. Am auzit ca maternitatea de acolo arata bine.

elena gabriela
22.01.2008, 22:59:32
buna!sunt elena si am 32 de saptamani;voi naste la maternitatea de la cfr2 si eram curioasa daca a mai nascut cneva acolo si mai exact cu dr.echim corina.m-ar interesa foarte tare care sunt tarifele care se practica acolo si mai exact.

multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri

kream_baybe
23.01.2008, 12:02:02
Pt roxinthya!

Eu sunt la a doua sarcina si am avut aceleasi probleme. Adica si la prima si la a doua sarcina copilul nu s-a intors.

Ciudat este ca si eu acum o luna aveam copilul intors dar cand am facut eco acum 2 sapt era cu funduletul in jos.

Asa ca tot prin cezariana o sa nasc, chiar maine sunt programata.

Sper sa fie bine si sa ai o nastere usoara.

kream_baybe
23.01.2008, 12:11:30
Vreau sa va mai spun ceva fetelor .Conteaza sa existe comunicare intre doctor si pacienta. Daca nu ti se pare potrivit doctorul ales renunta si cauta altul decat sa fi dezamagita dupa.Bine este important sa fii in primele luni ca sa nu existe dificultati in a gasi pe altcineva.Dar cum am zis decat sa fi stresata si sa nu ai incredere in doctor mai bine te reorientezi.Spitalul nu are asa mare importanta, credeti-ma ca am ceva experienta si am si doctori in familie.

roxinthya
23.01.2008, 12:13:35
Multumesc pt. promptitudinea raspunsului.

Iti urez multa bafta la operatia de maine si multa sanatate tie si lui BB.

florina
23.01.2008, 18:56:37
Multa bafta la cezariana! sa auzim de bine cand vei veni acasa cu bebele! Pupici!

NeamtzuAndreea
27.01.2008, 13:19:35
am si eu nevoie de niste pareri ma puteti ajuta? In luna noiembrie am facut ultimul test de toxoplasma iar rezultatul este IGG 0.799 IAR IGM 0.337 iar indicele lor este de 0.200 le-am facut la cantacuzino dupa ce 2 ani am facut tratament cu AZITROX iar acum cea mai mare problema este ca am ramas gravida. oare voi putea da nastere unui copil sanatos va rog stiti ceva despre asta ?

emilia_lita
28.01.2008, 15:28:41
Din luna martie apare un nou format de emisiune, un reality-show care va urmari ultimele zile de sarcina ale viitoarei mamici, dar si prima zi din viata copilului. Pentru mai multe informatii sau pentru inscrierea in emisiune asteptam datele personale, un nr de telefon si detalii despre evolutia sarcinii la adresele: emilia_lita@yahoo.com,

monica.lita@cvb.com sau nr. de tel 0744.810.167(Emilia)

Emilia Lita

roxinthya
28.01.2008, 23:01:11
Buna seara!

Ce mai faceti fetelor?

Am fost azi la eco si dupa masuratorile de acolo bebelica mea nu a mai crescut deloc de acum 3 saptamani.

Ati mai auzit de asa ceva?

Si totusi dna. doctor m-a asigurat ca nu este nuci o problema.

Noapte buna si pupici!

pr_consuelo
31.01.2008, 11:31:46
buna,

sunt o graviduta in 16 saptamani si o sa nasc la sp.Elias cu d-na dr Cristian.poate sa-mi spuna cineva ceva despre spital sau daca a nascut cu d-na doctor?pare super femeie..

multumesc

valmam
31.01.2008, 15:10:33
cauta la : despre nastere, nastere la elias si ai sa gasesti parerea mea despre aceasta doctorita si despre spital; vezi ca nu au aparatura ptr urgente si risti sa mergi la alt spital daca nasti mai devreme/prematur

kream_baybe
31.01.2008, 18:17:52
Buna ! Am nascut pe 24 o fetita de 3200 g si 52 cm,frumoasa si sanatoasa.Va multumesc pt urari si va promit ca o sa va tin si eu pumnii .

valmam
31.01.2008, 19:03:02
felicitari kream!

sa va traiasca si sa fie sanatoasa!

babyname
01.02.2008, 08:15:26
felicitari kream. sa iti traiasca , sa fie sanatoasa ......

ccodruta
01.02.2008, 15:50:59
buna,

as dori sa stiu daca vreuna dintre voi a calatorit cu avionul la 8 sapt de sarcina (pe distanta mica: 2 h) si daca a fost vreo problema. ce v-a recomandat medicul? eu am pierdut o sarcina de 9 sapt care nu a avut legatura cu vreo calatorie acum 5 luni si mi-e cam teama. nu stiu ce sa fac, desi, biletele au fost luate inainte de a afla de bb. ce ma sfatuiti? sa ma aventurez sau nu?

multumesc in avans

mardarid
01.02.2008, 16:48:34
Buna!

Am aflat cu multa bucurie ca am un sufletel mic in pantecel. Sunt insarcinata in 7 saptamani, cred, o sa aflu exact saptamana viitoare ca merg la ecograf. Mi-am facut rogramare la Dr. Tutunaru- Elias. Stie cineva ceva de acest dr? Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, as fii recunoscatoare, caci am 24 ani si sunt la prima sarcina. Multumesc!

roxinthya
01.02.2008, 19:50:37
Felicitari !

Sa-ti traiasaca si sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!

dana82
01.02.2008, 20:44:04
ccodrutza... eu am calatorit cu avionul... aveam cam 10 saptamani.. nu am patiti nimik. acuma nu stiu ce sa iti spun in legatura cu pierderea sarcinii anterioare! stiu ca nu e recomandat sa calatoresti dupa 7 luni... mai devreme nu cred ca iti interzice cineva atata timp cat nu sunt prb! dar totusi consulta un medic inainte...sarcina usoara si un bebe sanatos!!

monnaellen
02.02.2008, 17:10:18
Buna sunt o viitoare mamica de 26 ani,si am 22 de saptamani.Voi avea un baietel,alexandru si dpn este10-16 iunie.Vreau s-o felicit pe kream si multa sanatate la amandoua!Eu sunt din slobozia,dar am socrii in bucuresti si va scriu voua pt ca mai stiti maternitati de pe aici.Voi naste la giulesti cu dr marcel moisa si m-ar interesa detalii despre aceasta maternitate si asistente.A mai nascut vreuna din voi acolo sau ati mai auzit vorbindu-se despre asta.Va multumesc anticipat si va pup pe toate!

kream_baybe
04.02.2008, 15:51:47
Buna fetelor! Va multumesc mult pt urari, sunteti niste dragute! Sper sa ne sfatuim si sa ne ajutam si acum cand multe dintre noi suntem deja mamici. Pt celelalte promit sa raspund daca au intrebari legate de sacina .Va pup!

kream_baybe
04.02.2008, 15:57:40
Iti multumesc pt urari, si vreau sa iti spun ca la Giulesti e ok atat asistentele sunt de treaba iar de doctori chiar nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme ca sunt de nota 10.Bafta multa!

roxinthya
04.02.2008, 21:54:54
pt. monnaellen

Buna!

Saptamana trecuta a nascut prietena mea la Giulesti si a fost f. multumita. In maxim o saptamana voi naste si eu tot acolo.

De Dr. Moisa nu prea am auzit insa pot sa-ti spun ca personalul este super.

Bineinteles ca le bagi in buzunar , insa isi fac treaba si fara a fi siguri de asta.

Am mai inteles ca spitalul este curat si ca exista si posibilitatea sa stai cu bebe in camera dupa ce nasti.

Sarcina usoara!

farma
05.02.2008, 10:41:40

V? rog mult da?i mai departe acest strig?t de ajutor: Un

bebelu? de 10 luni foarte bolnav, care este internat la

spitalul Emilia Irza, are nevoie urgent de transfuzii. Are o

grup? rar?, 01, RH negativ. Dac? ai aceast? grup?

sangvin? ?i vrei s? ajuti acest sufle?el, te rog s? iei leg?tura

cu tat?l copilului, C?t?lin Lupa?cu, la nr de telefon:

0723-232.147. Donānd pu?in din sangele t?u d?ruie?ti via??

unui bebelu?

dorinavoina
06.02.2008, 10:51:55
Buna gravidutelor!

Sunt o mamica fericita cu un baietel superb de 5 luni, dar care a avut o nastere traumatizanta. Sper sa nu nasteti cu Dr. Bernevig Mihaela de la Spitalul Judetean Ilfov, Sector 2... Din cauza dansei baietelul meu a fost la un pas de moarte sau de un retard mintal, cu toate ca era perfect sanatos inca din burtica. Am 28 de ani, sunt foarte micuta si ingusta in bazin, dar cu toate astea am vrut sa nasc natural; pana la sfarsitul sarcinii cand am vazut la ecografie ca puiul meu are aproape 4 kg si circulara de cordon. Am intrebat-o dc nu cumva este mai bine sa-l scoate prin operatie pt siguranta copilului, dar mi-a spus ca nici nu vrea sa auda de asa ceva si ca ea isi va da seama la fata locului. Am avut incredere in dansa si am patit-o. Nici nu mi-a facut eco inainte de nastre.

La nastere bebelusul meu nu a respirat si a fost la un pas de tragedie. A trebuit sa-i rupa o clavicula ca sa aiba loc sa iasa. Am trait clipe de cosmar cand sub ochii mei ii dadeau palme bebelusului meu asa de mic si neajutorat si il resuscitau cu masca de oxigen sub ochii mei. Nu raspundea la manevre pe moment si am crezut ca nu-i adevarat. Intrebam incontinuu de ce nu respira, dar doctora nu imi raspundea... Intr-un final a inceput sa scoata niste sunete slabe si incet incet si-a revenit, dar aceasta hipoxie poate lasa urme dezatruoase asupra creierasului. Vreau sa va spun acum la 5 luni bebe este sanatos si nu arata sa fi fost afectat, dar a fost clar mana lui Dumnezeu. Nu vreau deloc sa va sperii, dar vreau neaparat sa va alegeti un doctor bun de la inceput. Trebuie sa-l intrebati de la inceput ce ar face in anumite situatii daca este de acord cu operatia de cezariana in caz de urgenta. Eu sunt in continuare pt nasterea naturala, dar va sfatuiesc sa nu riscati daca copilul este f. mare si daca are cordonasul in jurul gatului. Apropo, am mai aflat de curand ca nu e bine ca moasa sau cineva sa va apese pe burta ca sa iasa copilul mai repede pt ca i se pot sparge vase de sange la cap din cauza presiunii. Lasati sa se petreaca totul natural ca Dumnezeu stie mai bine, iar daca e nevoie de interventie sa aveti incredere in doctorul vostru , dar sa nu va fie rusine sa-l intrebati din timp tot ce vreti sa stiti. Este vorba despre copilasul vostru si asta este cel mai IMPORTANT. Ma urasc de multe ori pt ca nu am avut curajul sa intreb de la inceput tot ce ma nelamurea. Asa suntem noi, acasa cu gura mare, iar cand trebuie... ne blocam... Totul iese perfect daca aveti pe cine tb langa voi...

Si... nasteti natural daca nu aveti nici o problema, e un sentiment superb de implinire si mandrie si trece repede

Va pup si mult mult curaj

monnaellen
06.02.2008, 14:44:35
iti multumesc pt raspuns roxinthya!mult curaj si nastere cat mai usoara posibil,sa va-ntoarceti sanatosi(sanatoase)acasa si sa vb si dupa aceea.

florina
06.02.2008, 14:50:30
Felicitari pentru bebe in primul rand!

Foarte traumatizanta nasterea ta......dar ce dr. incapatanata!!! A preferat sa riste viata bebelusului ??!!!

Imi pare rau ca ai trait aceasta experienta, bine ca totul s-a rezolvat si ca Dumnezeu nu va parasit in acele momente.

Multa sanatate si pupici!

monnaellen
06.02.2008, 15:17:34
datorita unor probleme de cand eram f mica(3 sapt)am intles ca va trebui sa nasc prin cezariana in urma unor discutii cu mama inurma cu mai multi ani.cand am fost la primul control i-am expus dr problema pe care o stiam f bine,insa el nici n-a vrut sa auda ba chiar mi-a spus ca nu are nici o leg una cu alta,ca ...vom vedea.in sfarsit , dupa multe ore de ateptat pe la usile spitalului(4-5)ore de fiecare data m-a programat la cab. lui particular pt o ec mai amanuntita(cica)oricum nu cred ca era vb de 4d (pe atunci n-aveam decat vreo 7-8 sapt).- mi-am spus totusi ca de data asta va fi altfel:la 5 pm eram programata la cabinet,si fiind din slobozia am plecat cu3 o ore inainte ca sa ajung la timp,si am ajuns exact cand trebuia.acolo surpriza:asteptau la rand 11 alte paciente,iar asistenta a tinut sa precizeze ca asa este la d-nul doctor,f aglomerat si ca am de asteptat 3-4 ore pana imi vine randul.ca orice om normal ,va dati seama ,am facut cale intoarsa si dupa o sapt am inceput sa-mi caut alt dr(moisa)care cred eu mi-a fost "trimis"de d-zeu!spun asta pt din prima clipa dupa ce i-am spus cum stau lucrurile mi-a dat raspunsul pe care-l asteptam;cezariana.este un dr f bun si de fiecare data n-m asteptat mai mult de 5 min.vi-l recomand tuturor celor care aveti probleme cu dr vostru sau inca nu l-ati gasit.in speranta ca nu v-am plictisit prea mult va pup si multa sanatate voua si bebeilor!

dorinavoina
06.02.2008, 17:04:40
Florina, iti multumesc...

pupici de la mine si de la bebe-ul meu Colin

alexutzaa
08.02.2008, 13:04:43
Hello mamicutzelor..!Si eu la fel ca si voi..sunt o viitoare mamica..adica..sunt insarcinata in 8 luni si trei saptamani..!La toate ecografiile mi s-a spus ca voi avea o fetita..ca este sanatoasa si este perfecta!Dar restul lumii..pana si niste asistente.. mi-au spus ca dupa forma burtii ar trebui sa fie baiat..!Credeti ca este posibil sa se fii inshelat la toate ecografiile?Eu voi naste prin cezariana..asta datorita problemelor care le am.. caci am destule..si sincera sa fiu imi este tare frica..!

monnaellen
08.02.2008, 17:51:38
buna alexutzaa.ai ajuns aproape la capatul celor noua luni.multa bafta si nastere usoara;faptul ca in curand te vei intalni cu micuta(micutul)ta,te va face sa trci cat de cat peste frica acestui moment,eu cel putin asa ma gandec, pt ca tin sa te anunt ca mi-e la fel de frica ;in ceea ce priveste forma burtii sau chiar si ecografiile ma abtin de la comentarii.am cate un ex pt fiecare:forma burtii este o superstitie(probata de altfel-iar daca se-ntampla este pura intamplare),iar in cazul ec, iti spun despre o verisoara care a nascut la sfarsitul lui ianuarie o fetita despre care s-a stiut ca e baiat pana aproape de nastere.in ceea ce ma priveste pe mine/ la prima ec mi s-a spus ca e baiat,la a doua-fata,la a treia-baiat.nu m-am contrazis cu nimeni si nici nu m-am culcat pe -o ureche la ultima ec.oricum am pregatit cate un nume si pt fetita si pt baietel.asa ca ,draga alexutzaa,sanatosi sa fie ;fie baietei/fetite!te pup si mai vb!

dana82
08.02.2008, 18:18:44
alexutzaa.. eu am aproape 29 de saptamani.. mai exact luni le fac! si eu tot prin cezariana o sa nasc , crede-ma ca si mie imi este cam frica ..dar mai degraba ma ingrozesc cand ma gandesc la un travaliu lung si dureros. imi este frica de o nastere naturala.. dar am si o miopie care nu e de neglijat. Mult curaj.. totul o sa fie bine!! in legatura cu ecografiile... nu stiu ce sa zic.. am facut si eu cateva si la toate mi s-a zis ca e baiat 100%. acuma cel mai important e sa fie sanatosi... pupici la toata lumea!!

dana82
08.02.2008, 18:21:26
fetelor.. am avut niste mici dureri in partea de jos a burtzii! v=ati mai intalnit cu ele?

eu luni ajung la dr mea si o sa facem si un nou eco.. sper ca tottul sa fie ok. Abia astept sa imi vad bebele iar!!!

alexutzaa
08.02.2008, 20:32:42
Multumesc pentru incurajari monnaellen si dana..!Sincera sa fiu monnaellen ai dreptate..gandul ca in curand ma voi intalni cu micuta mea ma linisteste si ma face sa nu mai fiu asa speriata..!Sper ca totul sa fie in regula..!Ceea ce ma speria mai pe la inceputul sarcinii..adica de cand a inceput sa miste a fost faptul ca este foarte activa..misca foarte,foarte des..toata lumea se mira ca ce activa este..in unele momente mi se deformeaza burtica ...isi scoate genunchii,picioarele,manutele pana si funduletul foarte mult..adica se poate observa un mare guguloi..!Cum am mai spus la inceput eram cam speriata.. crezend ca poate o deranjaza ceva de misca tot timpul ..ca de ce este asa agitata..Dar m-a linistit doctorul meu.. spunandu-mi.. ca alte mamici se roaga sa mai miste si la ele un pic,sa simta si ele.. si misca foarte rar.. iar eu sunt speriata caci am o fetita tare activa..ar trebui sa fiu fericita..!Si cred ca asa este..! Sunt extrem de fericita!Ce m-a mai speriat si nu stiam ce se intampla a fost faptul ca sughita foarte des..si simteam miscari regulate la 10-20 sec...nu foarte puternice..dar o simteam cum sughite.. insa nu imi dadeam seama ce poate fii.. si ma speriasem.. nu stiam ca copii pot sughita inca din burtica..Intr-un final am aflat ce se intampla si m-am linistit..!Fetelor sunt extrem de fericita..Acest copil si bine inteles sotul meu inseamna totul pentru mine..!Faptul ca am ramas insarcinata a fost o minune pentru mine..o minune care mi-a schimbat complet viata!Nu mai am rabdare inca o luna..vreau sa imi tin puiul cat mai repede la piept!Dana .. cat despre durerile tale nu stiu ce sa zic..nu cred ca este ceva grav..eu am avut dureri pe toata perioada sarcinii.. medicul mi-a recomandat no-spa si mi-a spus ca sunt normale..caci copilul te mai apasa si pe unele organe..si mai multe..!Ce pot sa te sfatuiesc daca continua sa te mai doara.. poti lua un no-spa..si daca este mai grav sa il cauti urgent pe medicul tau.. parerea mea este ca nu ar trebui sa risti..!Si oricum chiar daca te lasa durerea.. ar fii bine sa ii spui medicului despre asta cand il vei intalni..!Altceva.. nastere usoara..desi mai ai un pic.. :) ....Monnaellen.. nastere usoara si tie.. !Nu mi-ai spus in cate luni esti..cat mai ai pana la momentul cel mare..!Sper sa ai parte de un bebelus sanatos si frumos si toata gravidutele la fel sa aiba parte! V-am pupat!

monnaellen
09.02.2008, 11:50:09
maine fac exact 5 luni,deci intru in cea de-a 6.mai am de asteptat "ceva"timp de aici in colo.dar asta e,vine primavara n-o sa mai stau toata ziua in casa(eu fiind la curte).abia am timp sa pun flori,sa amenajez curtea,vreau sa-i confectionez lui alexutu niste figurine din desene animate sa-i pun pe pereti in camera noastra etc.adica timpul va trece altfel si oricum ce-a fost mai greu a trecut!nu pot spune ca am avut probleme in tot acest timp,din contra ma pot considera o norocoasa si o rasfatata;atat de viitorul meu sot cat si de parinti.stari proaste am avut in a2a si a3a luna si credeam ca nu se mai termina.toata lumea imi spunea ca dupa ce va misca va fi bine,dar eu nu prea credeam.dar asa a fost.acum stiu ca mai grea va fi recuperarea,si pt mine cam constituie o problema pt ca timpul este scurt si am si f mult de alergat pt nunta.cam la o luna dupa nastere se va intampla asta si sper ca vom fi bine si bebe si eu!va pup pe toate si iti multumesc pt urari alexutzaa!

dana82
09.02.2008, 12:05:05
monnaellen.. sa ai o sarcina usoara in continuare.. o nastere usoara.. un bebe sanatos..asta e cel mai important si o nunta ca in povesti! pupicei!!!

alexutzaa
09.02.2008, 16:30:01
Hello...!Monnaellen..sper sa ai parte de o nastere usoara si de o nunta super,super..!Stari proaste am avut si eu la inceputul sarcinii.. pana in luna a 4-a cam asa.. vomitam si de cate 7 ori pe zi.. daca vomitam doar de 2 ori pe zii era ceva de necrezut..eram cea mai fericita..Adica am avut niste greturi infernale..Dar au trecut..!Acum pe la sfarsit.. probabil din cauza ca ii creste parul a inceput sa imi mai fie un pic greata in unele zile.. nu mereu..dar mai am un pic si scap!In rest ce sa zic..Imi place cum privesti viata..si sper din tot sufletul sa fii fericita!Si eu am avut un mare noroc cu sotul meu si cu parintii mei care ne-au ajutat extraordinar de mult!Nunta eu am facut-o in luna octombrie.. adica de curand ..,dupa ce am ramas insarcinata..Normal era stabilita vara viitoare..dar nu am vrut sa nasc fara a fii cununata civil si in fata Domnului.. si in 2 luni noi am facut toate pregatirile..am amenajat totul..am facut ceea ce altii fac intr-un an..si am avut o nunta ca in povesti..Pt mine a fost cea mai frumoasa zii din viata mea,totul a fost prea perfect!Recunosc ca am alergat foarte mult ca totul sa iasa bine si am avut foarte putin timp la dispozitie..dar a meritat!Pana acum am locuit cu parintii mei,ei avand o vila in bucuresti ,Cotroceni.. si fiind foarte mare am avut destul spatiu..!Dar acum ne-am cumparat un apartament cu 4 camere in Dr. Taberei si vreau pana nasc sa il termin de amenajat si sa ne mutam!Bineinteles ca o sa mai vina mama mea sa stea cu mine si sa ma ajute cu pitica..Dar ..conteaza ca in sfarsit o sa fiu la casa mea.. nu imi vine sa cred.. casa mea.. cu familia mea..sunt foarte fericita..!Iar .. despre sotul meu pot spune.. ca este barbatul perfect.. ma face atat de fericita.. si ma sustine in orice problema.. mi-a fost alaturi si la bine dar si la rau..!L-am cunoscut intr-o perioada a vietii mele cand eram practic la pamant..cand imi pierdusem orice speranta si pofta de viata..cand aveam niste probleme foarte grave.. si totusi m-a acceptat asa cum eram.. si mi-a fost alaturi,m-a ajutat sa imi revin..si sa o iau de la capat.

alexutzaa
09.02.2008, 16:30:26
Nu stiu daca v-am mai spus dar..aveam niste probleme care momentan imi era imposibil sa raman insracinata.. adica sansele erau 1%...lucru care ne durea foarte tare..iar de fiecare data cand il discutam simteam cat de tare il durea..si cat de tare si-ar fii dorit un copilas..!La un moment dat.. am inceput sa ma simt rau.. sa am greturi,pofte..dar cel mai nasol era ca ma simteam foarte.foarte rau..!Mama a banuit ceva si mi-a zis sa imi iau un test de sarcina..!Dar eu stiind ca este imposibil..de fapt si ea stia.. dar a zis ca prea am toate simtomele..am zis ca nu are rost sa iau nici un test.. mai avusesem perioade in care ma simteam rau si zaceam la pat cateva saptamani bune.. eram sigura ca nu sunt insracinata.. !In fine m-a stresat vre-o doua zile si la urma l-a trimis pe sotul meu sa ia un test..!Ca sa scap de gura ei am zis sa il fac..Si..nu am cuvinte sa descriu ceea ce am simtit in acele momente.. cand m-am uitat la test si am vazut ca sunt doua liniute..nu mai aveam puterea sa strig sa vina cineva..sa le arat.Nu stiam ce sa fac sa ma bucur sau sa plang,sa fiu trista,caci nu eram sigura ca il pot pastra..din cauza problemelor pe care le am..!Mama ma luase de mana si plangea,tipa de bucurie..iar eu eram asa nedumerita..intr-un final am inceput sa plang de fericire si ne-am dus amandoua la Alex(sotul meu) si am inceput sa tipam.. o sa fii tatic..o sa fii tatic...!Timp de 1 min 2 .. a fost in stare de soc..adica..nu a mai reactionat..nu zicea nimic..era uimit,caci stia ca este imposibil..dupa care si-a revenit si era atat de fericit.. ma uitam in ochii lui si vedeam o sclipire care nu o mai vazusem pana atunci..era atat de fericit..!Dar mie tot nu imi venea sa cred ca e adevarat..asa ca l-am trimis repede la farmacie sa mai ia inca un test.. care bineinteles a iesit tot pozitiv..Dar tot nu am fost sigura pana a doua zii dimineata cand m-am dus la doctor si am facut ecografie si am vazut capoilasul meu care avea 6 sapt si 2,6 mml,era un simplu punct.. si totusi am vazut cum ii batea inimioara..!Atunci doctorul a fost socat de faptul ca am ramas insarcinata si mi-a zis ca sa ii multumesc Domnului.. caci din sanse 1% s-a intamplat cu adevarat o minune..!Si mi-a zis ca daca ma ingrijesc pot pastra sarcina...dar exista si unele riscuri..!Recunosc ca am trait cu spaima primele luni.. pana pe la 4 luni si un pic cand am facut ecografia 4D si am vazut ca este sanatoasa.. si nu are malformatii,ca este perfecta!In momentul de fata sunt cea mai fericita femeie de pe pamant..ca am un sot pe care il iubesc atat de mult..care ma iubeste la fel de mult,care ma face sa fiu cea mai fericita si ca voi avea o fetita mica si frumusica!Acum viata mea este complet schimbata.In curand voi fii la casa mea..cu familia mea.. si the end of the story is soo nice!.. As putea sa scriu o carte asa despre toate astea..ce ziceti?Hai ca v-am plictisit destul cu povestea mea.. :) Fetelor..eu consider ca a ramane insarcinata..este cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei femei...cea mai mare minune!Si ca a da afara un copilas,un sufletel este cel mai mare pacat,cel mai oribil lucru care il poate face cineva!Nu sunt de acord cu avortul!Daca nu vrei copii...protejaza-te..ca se dau prezervative si gratis la spital daca nu au bani..!Cine da afara un copil nu are nici o scuza..Nimeni nu are nici un drept sa decida acest lucru si sa ia viata unei fiinte nevinovate..!Nu sunteti de aceeasi parere?Hai ca acum chiar inchei.. ca ma dor mainile.. :) V-am pupacit!

alexutzaa
09.02.2008, 16:39:04
Am scris in doua mesaje caci nu incapea intr-unul!Va pupicesc!

dana82
09.02.2008, 20:02:43
alexutzaa... f emotionant, mi-au dat lacrimile.Ma bucur pt tine. iti doresc tot binele din lume, sanatate multa fetitzei si tie.Chiar esti o norocoasa...felicitari!!!

alexutzaa
10.02.2008, 11:48:50
Multumesc frumos Dana..!Si tie iti doresc tot binele din lume.. sa ai parte de un copilas sanatos si voinic..!Sanatate si tie si baietelului tau.. parca baietel ai zis ca vei avea..?Dar i-a spune-mi.. cu durerile alea cum mai este?Te-a mai durut?Ai vb cu doc?Va poop!

monnaellen
10.02.2008, 12:00:05
alexutzaa asta da poveste de viata ,din care toate avem cate ceva de invatat.cel mai important este ca a avut un "desnodamant"fericit,iar si mai important este ca tu si fetita ta sa fiti sanatoase(caci norocoase sunteti-sa va aveti una pe cealalta, la fel ca noi toate).sunt sigura ca absolut toate avem cate o poveste frumoasa ,dovada fiind motivul pt care stam de vb pe acest forum.imi dati dreptate?!?doua persoane pot da nastere unei povesti minunate,care la randul ei da nastere unei fiinte si mai miunate!!!in fiecare dimineata deschid calc in speranta ca dupa mine a mai raspuns careva din voi,si cand este asa ,nu pot decat sa ma bucur mai ales ca toate sunteti niste dragute.imi place ideea de a-si spune fiecare povestea,si-ti apreciez curajul alexutzaa ca ai dat startul!de asemenea va multumesc tuturor pt urarile de bine si mi-ar placea sa ne trimitem si poze cu cei mici(si mamici)cand va veni vremea.va pup pe toate!

laviy2005
10.02.2008, 12:17:25
Buna! Daca ma puteti ajuta cu o parere v-as fi recunoscatoare.Sunt insarcinata in 5 saptamani si intre saptamana a 4-a si a 5-a de sarcina am folosit baneocin pudra, de 4 ori. Din experienta vostra, cat de grav poate fi?

dana82
10.02.2008, 14:03:34
alexutzaa, multumesc mult de tot!! da baietel voi avea . in legatura cu durerile nu le mai simt ca inainte..stau cumintica la pat.. desi nu imi place dar asta e!! si i-au no-spa!!eu cred ca durerile alea sunt de la bebele meu care e jos.. cel putin asa il simt eu si imi apasa pe cerclaj..! o sa aflu mai exact maine.. am programare la dr si la eco.. abia astept!! sper sa nu fie prb! o sa trebuiasca cred sa fac iar o urocultura.. desi ultima am facut-o acum 3 saptamani si a iesit rezultatul negativ.. i-am zis dr melei ca merg f des la toaleta si mi-a zis ca e posibil sa fie si o infectie urinara.. nu mai vreau pastile :((

va spun maine dupa -amiaza ce e mai exact!!

v-am pupacit!!

dianaaldu
11.02.2008, 19:55:59
Sunt din Targoviste,sunt insarcinata in luna a13-a si vreau sa aflu,daca ma puteti ajuta,adresa de la cabinetul particular al dr. Marcel Moisa,doctor la Giulesti.

dana82
11.02.2008, 23:23:11
fetelor... mi-am vazut bebele... e un superb de 1311gr nu mai pot de dragul lui!! e perfect sanatos... si mami la fel. se pare ca durerile pe care le-am avut erau din cauza micutului care ma lovea prin partea de jos a abdomenului. oricum au trecut...am exact 29 de saptamani.. sunt fffff fericita... am un scump!!

alexutzaa
12.02.2008, 12:01:03
Dana..FELICITARIIII!!!!Ma bucur din tot sufletul ca bebe al tau e sanatos.. si tu la fel..Si imi inchipui cat de fericita esti ca l-ai vazut.. si eu am vazut-o pe micuta mea acum 2 sapt si ceva.. cand avea 33 de sapt si 2 kg..i-am vazut nasucul si gurita..!Asa ca te inteleg cum te simti acum..caci este un sentiment care nu il poti explica..este cel mai frumos lucru care ni se poate intampla noua.. femeilor..!Ma bucur ca nu este nimic grav cu durerile..mi-am inchipuiut ca micutul te loveste .. sau te apasa pe organe..!Ce vrei.. nu are si el loc..:):):) incearca sa isi faca.. sa se intinda si el.. :)!Monnaellen mercic pentru raspuns.. !Sincera sa fiu si eu de cate ori scriu un mesaj aici..astept cu nerabdare raspunsul de la voi..si de fiecare data cand deschid pagina sa ma uit daca cineva mi-a raspuns.. ma cuprind emotiile..!Sunt atat de bucuroasa ca v-am intalnit..si ca vorbesc cu voi..!Ma bucur ca v-am putut impartasi povestea mea..!Si Monnaellen..exact.. fiecare are povestea ei..A ta care este? Asta daca iti face placere sa ne-o spui..!Cum a fost pentru tine vestea ca vei fii mamica?Pentru sotul tau?Daca esti casatorita? Dar pentru tine Dana?Fetelor.. imi face mare placere sa vorbesc cu voi.. si ma bucur ca ma pot descarca aici.. si ca va pot asculta si pe voi.. asa ca de fiecare data cand aveti ceva pe sufletel..vre-un necaz,o suparare sau bucurie..eu sunt aici sa va ascult.Cu cea mai mare placere.

Ma credeti ca de fiecare data cand ma gandesc ca mai am un pic si nasc.. ma cuprind niste emotii..si sunt atat de speriata..!Sper ca totul sa fie in regula cu puiul meu.. caci altfel as muri..! :(In dimineata asta cand m-am trezit.. vreau sa va zic ca toata fetita mea se mutase in partea dreapta a burticii.. iar in stanga era gol.. zici ca aveam numai jumate de burta..!Si aveam niste dureri.. probabil ma apasa ea,caci se inghesuia toata acolo in dreapta..!Nu am idee de ce..probabil si-a schimbat din nou pozitia?Voi vedea vineri cand voi face din nou o ecografie..!Abia astept sa o vad din nou!

V-am pupacit.. si astept raspunsul vostru! PUPICIII!

dana82
12.02.2008, 18:43:53
anonima sunt eu... nu stiu de ce am aparut asa ca doar eram logata...

pupici multi!!

monnaellen
13.02.2008, 17:07:30
pt dianaaldu din targoviste:sunt si eu la dr moisa.adresa:str atelierului,nr 22;tel:021/313.04.24;mobil:0722/560.954.mai exact la gara de nord,pe partea cu hotel ibis,dupa hotel se fece o str la dreapta iar la parter de bloc este o farmacie si dupa colt este cabinetul.il gasesti repede;pt programare poti suna pe tel fix,dupa ora 15:00,iar orarul este de luni pana joi dupa 15: 00.

monnaellen
13.02.2008, 17:10:10
tot pt diana aldu ,am si eu o verisoara in targoviste care a nascut la sfarsitul lunii trecute.te pup si ai grija de tine

alexutzaa
14.02.2008, 01:15:42
Hello...!Dana misto povestea ta..Ma bucur ca toate sunt bune si frumoase.. si ca in curand vei avea un baietel..!Eu.. azi am cam umblat toata ziua sa fac cumparaturi pentru bebe mic..Iar de maine ne apucam de treaba sa amenajam apartamentul ca sa ne mutam si vreau sa ii fac fetitei mele o camera ca in povesti..!Sa fie cea mai frumoasa..!Of.. am asa niste emotii cand ma gandesc ca mai am atat de putin..!Dar abia astept sa nasc.. sa nu mai ma simt atat de greoaie.. :) Si eu tot cezariana am sa fac.. si termenul ar fii pe 8 martie..adica mai am foarte putinnnnnnnnn! :)Ehe..

Acum ma duc sa fac nanica..caci este foarte tarziu..Mai vb fetele..!V-am pupacit!

dana82
14.02.2008, 11:52:27
e atat de frumos sa faci cumparaturi pt bebe... imi spunt atat de dragi toate lucrurile pt ei,,, cand le vad cat sunt de mici si colorate!!! I-am mai cumparat si eu la bebe cateva dar astept sa vina sotzul meu sa cumparam impreuna lucrurile mai importante... si sa ii aranajam camera!! eu mai am ceva timp la dispozitie!! frumos cadou de 8 martie alexutzaa... sa fiti sanatosi!! ai sa fii cea mai fericta femeie din lume in acea zi..hai ca e mai putin de o luna!! pup!!!

monnaellen
14.02.2008, 12:54:34
buna fetelor , la multi ani tuturor si sa aveti o zi minutata de sf valentin!si eu raman minunata in fata standurilor cu articole pt copii,inca nu am luat nimic pt ca mai am destul timp la dispozitie si daca as incepe de acum cu cumparaturile ar trece si mai greu timpul si la cat de nerabdatoare sunt...va dati seama!e super sa te muti in casa noua alexutzaa,am simtit si eu emotiile astea de doua ori,dar asteptand si un bebe, emotiile se dubleaza, asa ca trebuie ca esti cea mai fericita!spor la treba si sa iasa totul asa cum iti doresti.

arrriadna
16.02.2008, 09:03:28
Salutare burtici!

in sfarsit am fost si noi sa vedem bebe.... Fetita noastra nu sta cuminte nici la doctor- ce altceva poate iesi din noi 2?!- hihihi! Se presupune ca ar veni in jur de 1 august.

Voi mai stiti pe undeva clinici unde se naste in apa? Noi nu stim decat de clinica Eva din Bv, dar ma gandesc ca si prin buc ar trebui sa fie vreuna...

alexutzaa
17.02.2008, 19:11:52
Hello...!Ce mai faceti fetelor?Eu nu am mai intrat de ceva timp...Am fost foarte ocupata cu apartamentul..!M-am apucat de camera Adelei ( fetitei mele) am fost am ales mobila..inca nu am terminat-o...mai trebuie montyata mobila si sa imi aduca patutul.!Dar asa in mare...camera am facut-o roz..si arata super misto.. cu aplica roz..cu perdele si draperii..ce mai.. E superrrrrrrrrrrrr!Si apartamentul a iesit super misto..!Nu mai am rabdare sa termin sa ma vad si eu asezata la casa mea.. si sa stau fara nici o grija.. sa astept sa nasc :)!Dar mai am atatea de facut si atata de umblat..!Of...!Voi ce mai faceti?Cum o mai duceti?Copilasii?Sunt bine?Cresc Cresc? :) v-am pupacit!

monnaellen
18.02.2008, 11:23:03
ti-am simtit lipsa dar nu pot decat sa ma bucur pt tine ,pt voi!si pt viata roz a adelei.la mine trece timpul la fel ca si pana acum adica greu dar asta e,vine si primavara,alexandru e din ce in ce mai nebunatic ,eu nerabdatoare si tot asa.una peste alta ...e bine.spor la treaba in continuare ,te pup si mai vorbim!

dana82
18.02.2008, 15:28:48
Bv. alexutzaa.. ma bucur pt tine!! hai ca mai ai putin si te muti la casa ta..!

eu azi fac 30 de saptamani fetelor... mai e asa putin... abia astept sa treca timpul!!! tu mai ai asa de putin alexutzaa... daca e sa ramana DPN-ul acelasi.. o sa fii cea mai fericita mamica de 8 martie.. o sa primesti cel mai frumos cadou posibil.:))

va pup dulce!!

roxxy
19.02.2008, 12:03:51
am 34 sap si ma pregatesc sufleteste de nastere ;mai am doar o luna ,voi face cezariana pt a doua oara,iar doctorita mea lucreaza la sf pantelimon ar putea cineva sa imi spuna cateva cuvinte despre spital si doctorita ?DIDILESCU ALMERIA este numele dansei

Va multumesc!

dana82
19.02.2008, 13:35:29
bine ati venit printre noi Maruca si Roxxy... Maruca , tu mai ai asa de putin... sau chiar cum ai spus tu.. poti naste oricand!!! sa ai parte de o nastere usoara.. apropo.. cum vei naste?

sa stii ca o sa merg si eu la aceste cursuri.. ms mult!!

roxxy.. eu tot cezariana o sa fac .. la mine e pt prima data.. si am 30 de saptamani!

poate ne impartasesti si noua din prima ta experientza! ce fel de anestezie ai facut?

generala sau rahi?

va pupic si numai bine...

maruca
22.02.2008, 09:42:33
salutare din nou! dana, eu voi naste natural, sper sa nu fie nevoie nici de epidurala...inca nu am nascut-spre disperarea mea, ca tare greu trec aceste ultime zile....nici nu se compara cu usurinta cu care au trecut cele aproape 9 luni!!!! ei, sper sa fie bine, va tin la curent.

aseara am fost la cursuri, mai este un curs sapt viitoare si apoi reincepe o serie noua. a fost f interesant, si f multe mamici au participat. eu am numarat vreo 22, plus taticii de rigoare:))) ne-a aratat si o epidurala si ei se cam albisera acolo....ma gandesc cum au facut la filmuletul cu nasterea???? hi, hi, ce sa le fac, macar sa vada asa, daca nu vor asista si ei.

in rest, nimic nou. maine merg la control, sa vedem ce vesti ne mai da dr doctor.

dana , tu de ce faci cezariana?

roxxy, tu de ce spui ca mai ai doar o luna???? ca pana la 40.....sa tot fie!

va pup, dragelor, si astept vesti de la voi. si mergeti la cursuri, e f interesant.

adriana1
22.02.2008, 11:31:18
Salut toate mamicile si viitoarele mamici !!

A mai nascut cineva la polizu in ultima vreme ?

Eu voi naste in scurt timp acolo cu dr.Dana Oprescu. Am facut 40 sapt in 19.02.2008.

Mai stie cineva de tarifele actuale practicate la Polizu ?

Adriana

Ruxyy
22.02.2008, 14:34:02
Buna fetelor, sunt si eu noua pe aici,si se pare ca am un bebe,din calculele mele am o luna,si as vrea sa va rog daca se poate sa imi spuneti si mie un doctor bun deoarce eu nu mai am...doctorul meu la care ma duceam mereu nu mai este printre noi...:((( pupici

monnaellen
22.02.2008, 15:08:53
buna ruxyy!bine ai venit in forum!eu ti-as recmanda dr meu dar acum depinde de tine.ai putea sa te programezi sa vezi cum este,daca stai si prin zona garii de nord cu atat mai bine.dr moisa il cheama si e dr la giulesti.cum vrei,eu iti pot da adresa daca te hotarasti!

dana82
22.02.2008, 21:57:11
asa e maruca.. trec f greu ultimile saptamani,.. in cazul tau zile!! hai ca mai ai putin si iti vei tine bebele in brate!

eu o sa fac cezariana .. din 2 motive... pt ca am o miopie.. nu e f mare dar nu vreau sa risc pt ca e inca in crestere..desi trebuia sa se opreasca pana acum. si cel de al doilea motiv sa fiu sincera ar fi .. ca imi este f frica de un travaliu lung si dureros!!

ruxyy... bine ai venit printre noi!!

maruca
24.02.2008, 00:36:00
draga ruxyy eu ti-l recomand pe dr meu, la care te poti duce si la cabinet, si la spital-dar e mult mai bine la cabinet. il cheama Cotiga Cristian, lucreaza la filantropia, are cabinet si pe la pta Domenii. spitalul e f curat, se modernizeaza, e chiar fain. se fac si cursuri prenatale acolo. dr e mai in varsta, f bun, bland, nu suporta fumatoarele si e mai..."mamos", ca sa zic asa. mie una mi-a placut f mult. dc vrei, iti mai dau amanunte peste cateva zile, cand voi veni de la...nastere!!!!

dana, e nasol cu miopia. de frica, sa nu-ti fie, ca eu stiu ca la cezariana durerile vin dupa ce nasti...asa ca, oricum ar fi, ceva dureri tot vor fi. dar e bine pt ochi sa te feresti de naterea normala. date gasesti la noi pe forum-la mamici de febr, am vazut ca deja ai intrat- ori in partea a II-a, pe la inceput, ori, in prima parte....sau mergi la cursurile prenatale si se prezinta acolo tot ce vrei sa stii despre ambele tipuri de nastere, inclusiv filmulete!

fetelor, eu pana pe 29 musai tr sa nasc...asa ca mai am putin!!!! va tin la curent ce si cum

pupici.

dana82
24.02.2008, 20:45:03
maruca.. multumesc mult!! o sa intru si o sa citesc amanuntit toate comentariile de acolo!! poate chiar o sa ajung si la filantropia la cursurile prenatale.. am inteles chiar ca incepe o noua serie nu? sunt constienta ca vor fi ceva dureri dupa operatie..sper sa treaca cu calmante.. cel putin asa sper.. dar asta e .. cu mult curaj inainte!!!

tu mai ai f putin!!! daca nu ne mai auzim pe aici... iti doresc o nastere usoare si un bebe frumos si sanatos!!

dana82
24.02.2008, 20:46:07
te asteptam cu vesti... si apropo.. 29 e o zi speciala!!

Natycka
25.02.2008, 10:03:18
Draga Valmam, spune-mi si mie pls cum ajung la dr. Radoi? unde are cabinetul particular? ai vreun nr de tel? Multumesc.

Ruxyy
25.02.2008, 11:17:41
monnaellen,daca poti sa imi spui adresa ar fi ok.... deja ma simt rau ...mai ales dimineata cand ma trezesc :((((.....va pupicesc dulce dulce pe toate si mai ales pt maruca nastere usoara...si un bebelic sanatos..

maruca
25.02.2008, 15:09:59
salut, n-am nascut inca !!!! multumesc de urari, sper sa fie bine. o sa va povestesc ce si cum....mi-a spus dr ca pe 29 vin si televiziunile...asa ca vom fi vedete, daca se mai intarzie mult....

va pupic, numai bine.

dana82
28.02.2008, 00:27:06
maruca??? ceva noutati...vad ca aici nu ai mai scris de vreo 2 zile... si m-am infiltrat la mamici de feb si am obsercat ca nici acolo nu ai scris azi... o fi venit momentul mult asteptat?????????

alexutzaa... tu ce mai faci? cum te mai simti? dar bebelina??

gata camera? mai ai putin de tot si tu... rand pe rand ni se apropie ziua cea mare!!

eu sambata o sa ajung la dr ... poate programam si noi data cezarienei... sa stiu si eu o zi fixa!

voi celelate fete ce mai faceti??

va pupacesc pe toate!!!

maruca
28.02.2008, 10:31:05
salutare din nou! dana, nu, inca n-am nascut, mi-am pus in cap sa inchei eu lista de mamici de februarie, asa ca....mai astept putin! au inceput sa apara ceva semne, si sper ca totusi sa nasc si eu....

in rest, toate bune. eu vineri merg la spital si nu mai plec pana nu nasc, asa mi-a spus dr. dar sper sa ajung inainte de aceasta data, adica azi:))))

tu unde vei naste?

restul fetelor, ce mai ziceti?

va pup si numai bine va doresc.

dana82
28.02.2008, 12:15:05
si eu care ma gandeam ca a sosit clipa cea mare!!!! lasa ca indiferent cum va fi.. mai devreme sau mai tarziu important e ca tu si bebele sa fiti sanatosi...

in cazul in care nu mai vb iti doresc o nastere usoara!!!

eu o sa nasca la municipal... acolo lucreaza dr mea!!

sambata ajung si eu la un control!!

v-am pupat pe toate!!

cristyn
28.02.2008, 13:54:19
buna mamicilor si eu sunt insarcinata in 9 saptamani este primul copil abea mi-am facut analizele si o ecografie .asi vrea sa nas la bucur cica e mai curat spitalul si doctori mai buni acum sa vedem mai avem ceva timp de gandit va pup pe toate

dana82
29.02.2008, 19:26:33
bine ai venit printre noi cristyn.. sarcina usoara iti doresc!!

maruca cred ca te-ai internat azi ..nu?

te asteptam cu vesti ...!! pupici multi!!

luciana-simona
02.03.2008, 10:49:36
!!!...IEFTIN...!!!Vind hainutze noi si sh bebe,dama si barbati,accesorii,diverse, preturi foarte mici.Detalii si poze la http://s258.photobucket.com/albums/hh275/lucianasimona/ sau pe messenger la id-ul simona_dragotel.Plata ramburs prin posta romana,pt comenzi de peste 40 lei achit taxele postale

dana82
02.03.2008, 22:33:48
fetelor ... dar nu mai dati nici un semn??

maruca cred ca e o fericita mamica .. nu a mai intrat pe aici de vreo 2 zile!!!

alexutzaa .. nici tu nu ne-ai mai scris.. ti-ai primit martisorul??????????

roxy ce mai faci??

va pupacesc!!!

gabituca
03.03.2008, 12:04:37
Buna, sunt noua pe aici, am un baietel de 6 ani si urmeaza sa mai am unul pe 21 iunie. Voi naste la Maternitatea Giulesti cu Dr. Nicolae Vlad. A nascut cineva de curand acolo? M-ar interesa ce tarife se mai practica. Are cineva idee la medicul de familie cam cat se mai da pentru concediu medical?

rasarit01
04.03.2008, 09:05:12
Salut sunt Elena si desi nu am mai scris de mult sunt veche pe forum. Am o fetita de 4 ani di una de 1.7 ani si sunt tare mandra de ele. Ultima data cand am scris am cerut ajutor de la donez hainute, dar o mamica draguta mi-a dat altceva. Am gasit o metoda sa fac niste banuti fara sa investesc nimic . Nu sunt multi dar cand e lumea mai grea ei vin. Trebuie sa te uiti la niste reclame, mai bine zis sa le accesezi si esti platit ptr asta. daca sunteti interesate ca tot stam acasa cu sarcina in cei 2 ani poate facem si un banut ptr sufketelu nostru. Astept intrebari pe krevitz2000@yahoo.com

madius13
04.03.2008, 14:02:40
Salutare tuturor mamicilor si viitoarelor mamici; sunt noua pe acest forum, cu o burtica de 8 saptamani (s-a lasat asteptata cam 2 ani), am fost vineri 29.02 la ginecolog, totul este bine, am plecat acesa si cu o poza (prima poza a minunii mele), iar acum asteptam sa treaca mai repede timpul si ne rugam sa fie totul bine pana la marea intalnire.

dana82
04.03.2008, 14:56:49
am inteles ca ai nascut maruca!!! bine ai venit acasa!! ma bucur pt tine!! sa iti traiasca bebelina sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!!

te asteptam cu poze si sa ne spui cum a fost!!

bine ai venit printre noi madius13... felicitari!! iti doresc o sarcina usoara!!

si lasa grijile deoparte totul o sa fie bine.. ai sa vezi!!

pupicei!!

mammy26
05.03.2008, 17:32:53
buna,ma numesc elena sunt din bucuresti vitan sunt gravida in 14 sap si nu stiu la ce spital sa nasc,mai am pana atunci dar asi vrea si eu un sfat de la proaspetele mamici sau care cunosc mai multe despre spitale , eu ce am vazut aici pana acum ma indruma la spitalul municipal cred ca mai sunt si alte maternitati mai bune dar pretentiile sunt mai mari , ca si costuri, multumesc si va rog sa ma ajutati daca se poate sunt la primu bebe si nu stiu prea multe ,pup.

mammy26
05.03.2008, 17:40:06
am o doctorita ginecolog dar am inteles ca nu lucreaza la nici un spital nu stiu daca asa ceva se poate dar asi vrea un doctor bun care sa lucreze si in spital , doctorita mea are cabinet particular am facut multe analize pt ureaplazma, si toxoplazma multe analize si cele gratuite sunt ok inafara de ureaplazma care acum fac un tratament cu antibiotice care nu se gasesc la noi , eu le am din italia am avut noroc cu o verisoara si asi vrea sa mai aflu si de altcineva care are aceiasi problema si ce tratament a urmat .poop

babyname
06.03.2008, 08:35:55
neata viitoare mamaici...am o fetita de 5 ani si mai urmeaza inca o mica barbie...sunt insarcinata in 29 sapt, st o mamica e mai.

dana82 noi am mai vb candva despre dr. tufan... stai in dr. taberei? eu stau in prelung ghencea.

vei naste inaintea mea si astept vesti de la tine, cu preturi si alte lucruri...si eu voi naste la municipal...dar inca nu stiu daca normal sau cezariana..eu sunt micuta de statura si am bazinul micut...depinde de greutatea lui bb.

sarcini usoare tuturor.

valmam
06.03.2008, 10:13:17
mammy26 este posibil sa nu lucreze la nici un spital;

multe mamici vor municipalul ptr ca are o sectie superdotata ptr nou-nascuti; este curat eu tot acolo voi naste si cel de-al doilea copil in iulie-august; acolo pot tine in viata copii de la 600-800 gr

eu am vazut la prima nastere (am nascut prematur, dar nu am avut nevoie de aparate) o fetita de 600 gr;

dr tufan este o super dr daca ai nevoie de vreo operatie de fibrom sau alte grozavii (doamne fereste), dar eu pe toate gravidele internate la drii tufan le-am auzit plangandu-se ca nu au timp ptr ele

dana82
06.03.2008, 11:15:44
da, babyname.. voi naste inaintea ta!! am DPN-ul pe 27 aprilie, dar voi face cezariana.. asa ca o sa fie ceva mai devreme! dr a zis sa nu ne grabim cu stabilitul datei si sa lasam sa vedem cum decurg lucrurile.. totusi mai e ceva timp . duminika fac 33 de saptamani! si eu sunt f mika de statura am 1.59m! nu stau in dr.taberei... stau in ferentari!

valman pe fiul dansei nu il stiu... insa ea este intradevar f ocupata. de mine pot zice ca se ocupa , poate unde am ajuns la ea prin cineva mai apropiat ei... nu stiu ce sa zic! sunt multumita deocamdata de ea si de cum s-a ocupat de mine! eu am facut si cerclaj am avut mici prb si a fosta dragutza tot timpul!

cum am spus eu o sa fac cezariana si stiu ca e f buna... si vine la nasteri tot timpul!

merg cu toata increderea pe mana ei!!

va pup!!

mammy26
06.03.2008, 13:43:30
felicitari madius13 si sarcina usoara si eu sunt noua aici si am o burtica de 14 sap, la inceput mi-a fost cam greu greturi dureri de cap am avut si o sangerare am avut si un hematom dar acum este bine dupa tratament .poop

mammy26
06.03.2008, 14:03:48
da eu asa vreau valmam ce este mai bun pt bebe al meu si am gasit si un doctor la municipal o sa ma duc sap viitoare , sper sa ma primeasaca am inteles ca este de treaba si foarte atent cu pacientele mai ales pe parcursul sarcinei Dr . Campeanu

pussy_kt17
06.03.2008, 19:38:22
ma numesc Ruxi si am o burtica de 36 de saptamani......care nu prea mai are stare si care nu prea ma mai lasa sa mai dorm in ultima vreme! Doctora imi spune ca o sa nasc pe 5 aprilie dar sincer nu cred ca mai are bebe atata rabdare! Voi naste la Filantropia cu dr Militaru (daca o cunoaste cineva!!). La eco mi-a zis ca e fata dar toata lumea ma contrazice ,plus ca unde am facut eu eco au fost multe erori la multa lume!! Va poop

dana82
06.03.2008, 19:57:43
bine ai venit printre noi RUXI!! si eu tot o mamica de aprilie o sa fiu...DPN-ul eu il am pe 27!! duminika eu fac 33 de saptamani !!

mai ai putin si iti vei tine bebele in bratze!!

unde ai facut eco si de ce asa de multe erori??

cate ai facut?

eu am facut 4. si la 3 din ele mi-a zis ca o sa am baiat... e sigur 100%..bine ca ne-a ajutat si bebe.. ne-a aratat ce are el intre picioruse!!

sarcina usoara in continuare!!va pup!!

finante
07.03.2008, 19:45:19
1. Sa ne gandim la viitorul lor. Vizitati si cereti detalii: http://plusprofit.blogspot.com/2008/02/contul-de-viitor-pentru-copii.html

2. Castigati bani prin inregistrare pe internet - sistem DubaiMLM:

http://plusprofit.dubaimlm.com

Detalii: plusprofit.dubaimlm@gmail.com

Sanatate si bucurii alaturi de copii!

arrriadna
08.03.2008, 10:50:29
Sal,

Am intrat sa va spun La multi ani! Si sa va urez sa fiti sanatoase si frumoase, sa aveti o sarcina si nastere usoare!

Pupicei!

Si bine ai venit, Ruxy!

dana82
08.03.2008, 11:01:16
va urez si eu.. o primavara frumoasa, multa sanatate si bebei frumosi!! sarcini si nasteri usoare!!

LA MULTI ANI!!

pussy_kt17
11.03.2008, 10:48:17
Draga dana82...... eu am facut la Hipocrat ecografiile (2 la numar) , iar verisoara mea a facut 3.....de fiecare data i s-a dat acelasi rezultat (ca e baiat) . Ba mai mult i s-a mai spus si ca are vreo 3.700 kg la ultima ecografie p la 33 de saptamani!!!! Dar cand a nascut.....SURPRIZA!!! A facut o fetita de 2.950 kg! Asa ca nici nu mai stiu ce sa cred.Plus ca nu e singura persoana care se plange de aceasta clinica.

Eu nu sunt sigura ca o sa nasc in aprilie chiar daca am DPN-ul pe 3 aprilie! Am fost ieri la doctor si bebe e gata sa iasa. Luni trebuie sa merg iar la spital pt un control ca sa nu ne ia prin surprindere......Apropo....tu la ce spital nasti?? T poop!

pussy_kt17
11.03.2008, 10:51:41
Iti multumesc arrriadna!!! Ma bucur sa ma aflu printre voi! Si eu va urez numai bine si bebelusi sanatosi !! Si bineinteles la multi ani la toata lumea ...ca doar e luna noastra nu?? Va pupicesc!

pr_consuelo
11.03.2008, 10:55:04
neata mamici,sunt o graviduta in 21 de saptamani si o sa nasc la sp Elias cu doamna dr Cristian Rodica.poate cineca sa-mi zica ceva despre spital sau despre d-na doctor?mentionez ca sunt la prima sarcina si abia astept sa-mi vad piscoata pt ca este fetita.multumesc anticipat.pupici

dana82
11.03.2008, 12:18:48
bine ai venit printe noi pr_consuleo!!

pussy_kt17, o sa nasc la spitalul municipal cu doamna dr tufan aurelia , o sa fac cezariana!

eu am facut 2 ecografii in Anglia si alte 2 aici in Bucuresti , la KORONA!!

eu sper sa fie baiat pana la urma.. ca mai tot ce am cumparat e pt baietel.. f putine dintre lucruri se potrivesc si la fetiza!! si bebele nostru a stat intotdeauna intr-o pozitie f buna ne-a aratat clar ce are intre picioruse :)))

acum.. sa vedem !! luni o sa fac si eu o alta ecografie atunci o sa avem 34 de saptamani!!

tu la ce spital vei naste?

va pup dulcik!!

b.bianca33
12.03.2008, 14:52:38
Salutari la toate mamicile!Ma numesc Bianca si sunt insarcinata intr-a 33-a saptamana.Piticul meu e cam obraznicut,dar sper sa reusim sa-l calmam mai tarziu,cand i-si va face aparitia.Vreau sa multumesc la toate mamicile de pe acest site,pt. ca cu ajutorul vostru am putut invata anumite lucruri care nu mi le-a spus nimeni,nici macar doctorul,pana acum.Locuiesc in Germania de 2 ani,dar credeti-ma ca am fost si sunt tare fericita sa vad ca mamicile din Romania se ajuta,chiar daca nu se cunosc personal!Ma mandresc ca sunt romanca din acest punct de vedere!Va pup pe toate si pe toti piticii vostri.

pr_consuelo
12.03.2008, 15:11:21
fetelor dar nu e nimeni care naste la Elias sa poata sa-mi spuna si mie o parere?

am auzit ca ar fi ok dar as vrea sa stiu sigur.

valmam
12.03.2008, 16:04:10
vezi la "maternitati si doctori - nastere elias"

dana82
12.03.2008, 20:18:39
buna Bianca!! bine ai venit printre noi!!

si eu tot 33 de saptamani am.. mai exact 33 de saptamani si 3 zile!! si al meu pitic e agitat tare, mai ales acum in ultima perioada..dar imi place nespus de mult cand il simt cum se misca si cum face valuri la mine in burtica!!

va poop!!

pr_consuelo
13.03.2008, 12:18:58
mersi frumos valman.pupici

b.bianca33
13.03.2008, 14:11:37
Multumesc pt. msg,dana82!Si eu snt tare fericita cand se misca mititelul...cred ca orice mamica se bucura cand vede ca puiul ei face nazdravanii in burtica!!!!!Oricum,sentimentul e de nedescris,numai noi"mamicile" il putem intelege!Tu cand trebuie sa nasti?Eu abia astept!Pupici...

dana82
13.03.2008, 14:40:12
Bianca. eu DPN-ul il am pe 27 aprilie...dar fac cezariana si o sa imi tin bebele in bratze putin mai devreme!! nu stiu exact data...dar probabil in jurul lui 20 aprilie!!

tu?

b.bianca33
13.03.2008, 15:20:12
Scuze,dana82 ca-ti dau raspunsul atat de tarziu,dar eu sunt la munca acum...cate 5 ore pe zi,la birou!Eu,dupa doctorii de aici ar trebui sa nasc pe 3 mai!Acum,depinde si de bb!Cat de rapid e el!Si tu mai ai putin!Ce repede mai trece timpul!!!!!!!!!!Parca acum ma vad cand am cumparat testul...Inca putina rabdare ...si gata...va incepe distractia cea mare!!!

monnaellen
13.03.2008, 20:40:45
la multi ani tuturor burticilor si o primavara frumoasa ca voi si bebeii vostri!imi cer scuze ca nu v-am mai scris,dar deh' cum va spuneam, a venit primavara si-mi petrec timpul mai mult prin curte.asa ca va rog nu fiti suparate pe mine!eu si alexandru suntem bine, sanatosi si am intrat in cea de-a 27 saptamana;facem tumbe prin burtica si suntem din ce in ce mai nazdravani!va pup ,multa sanatate si mai vb!

dana82
15.03.2008, 09:22:25
neatza fetelor!! eu azi am fost mai matinala... ca de regula ma trezesc pe la 10-11!!

dar am fost la biseica.. ne-am spovedit si impartasit!!

acum ne bagam la nani pr 1-2 ore!! ca suntem obositi!! ma culc f tarziu de cateva seri.. stau si ma joc :))

am inebunit de tot.. in loc sa mai profit si eu acuma cat mai am timp... eu pierd noptile pe calculator!!

va pup si mai vb!!

pussy_kt17
15.03.2008, 12:57:47
Dana eu voi naste la Filantropia cu d-na doctor Militaru. Sper sa fie totul bine pt ca eu nu vreau sa fac nici cezariana si nici epidurala....oricum bebe nu e mare si sper sa nu fie nevoie de injectia asta!Si eu as mai fi facut o ecografie doar ca sa vad exact ce este , dar...acum ce o vrea Dumnezeu sa imi dea!Important este sa am un bebe sanatos , ceea ce doresc la toate mamicile!! Va poop....

soricelul
17.03.2008, 11:29:58
buna ziua ma numesc cristina si sunt insarcinata in saptamana 18-a km de 1 luna am aflat k am acest microb medicul ginecolog mi-a dat un tratament cu azytrox eu si partenerul plus ptr el crema meclon am terminat acest tratament apoi mi-a dat altul cu electomicina din 6 in 6 ore la fel ptr amn2 plus k i-au no-spa si elevit dar si utrogestan.....nu sunt toate aceste medikmente periculoase ptr bebelus?...si cum imi poate afecta ureaplasma sarcina?va rog mult am nevoie si de alte pareri ptr k am citit k alti dr ginecologi au zis k nu afecteaza deloc sarcina,nu m-ai inteleg nimic kre este adevarul?...va multumesc

pr_consuelo
17.03.2008, 11:52:09
bine ai venit cristina.sincer nu prea ma pricep dar sa iei antibiotic...teoretic doctorii stiu ce fac dar sincer mai bine mai intrebi alt doctor.pupici si sanatate multa tie si piscotelului tau.

ONIX26
17.03.2008, 14:55:39
BUNA CRISTINA. SI EU AM AVUT UREAPLASMA CARE MI-A FOST DESCOPERITA IN SAPTAMANA 10 SI AM TRATAT-O CU ANTIBIOTIC 2 SAPTAMANI SI OVULE IAR ACUM SUNT BINE MERSI.

DAR NU MAI MULT DE 2 SAPT ASA MI-A SPUS DOTORITA MEA

IAR IN AL 2 LEA RAND TREBUIE SA SE TRATEZE IN ACELASI TIMP SI SOTUL PT. CA SE TRANSMITE DE LA UN PARTENER LA ALTUL

PUPICI SI MULTA SANATATE

ONIX26
17.03.2008, 14:59:48
FETELOR CARE DIN VOI MA POATE AJUTA CU MUZICA PENTRU BEBICI , IMI DORESC MULT MULT DE TOT SI NU AM DE UNDE SA DOWNLOADEZ DACA IMI PUTETI TRIMITE SAU MUZICA LINISTITOARE PT. CA ASTA MICUL ESTE ASA DE AGITAT CA VREAU SA-L MAI LINISTESC CU UN PIC DE MUZICA

AM CITIT PE UN SITE CA LE PLACE FOARTE MULT DIN SAPT 24 DE CAND AUD SI DEJA CUNOSC VOCILE

:) :) :)

MERCI

dana82
17.03.2008, 22:16:55
buna fetelor!! bine ai venit printre noi cristina!! nu ma pricep nici eu .. dar parerea mea e sa ai incredre in dr tau si sa iei tratamentul!!

ONIX26 eu ii pun lui bebe al meu muzica de la carusel..am o chestie cu cheitza si canta cam vreo 3 min..

eu azi am fost la dr!!! si am facut si eco!!

mi-am vazut printzul... era un scump.. ne clipea intr0una!! e in prezentatie craniana si are 2300gr!!

a luat un kg in 4 saptamani!! in ritmul asta sarim de 3 kg la nastere!

toate masuratorile sunt bune...numai ca am lichidul amniotic in cantitate usor redusa..

mi-a zis dr sa nu imi fac griji..dar sa incerc sa consum mai multe lichide..capitol la care eu stau prost..nu cred ca beau mai mult de 1 l pe zi!

si am si putin tensiunea marita.. asa ca i-au niste pastilutze!!

in rest totul e ok!!

maine dim merg sa fac analizele.. ultimile si gata!! sper sa iasa bune!!

va pup si somnik usor!!

mammy26
18.03.2008, 18:04:11
Buna ''soricel''si eu am foat gasita cu urea plasam si am facut tratament si eu si partenerul ,dar cu altfel de medicamente , un antibiotic se cheama josamicina care nu se gaseste la noi , eu l-am luat din italia si un unguien care ma proteja de candidoza provocata de antibioti si partenerul meu a mai lyat niste pastilute care nu stiu cu se mai numesc , am facut tratamentul o saptamana si acum trebuie sa fac din nou analizele sa vad daca a disparut microbul .Acest microb slabeste membrana care tine sarcina si potea provoca pierderea sarcinei dar nu te speria dupa tratament repeta analizele.poop

Konny
18.03.2008, 18:06:44
Buna, fetelor! Eu sunt noua pe aici, am aproape 35 de sapt, am ramas acasa de pe 1, deoarece la ultima vizita mi s-a spus ca am colul ca si inexistent si incepe sa se deschida. Am DPN pe 23 apr, nasc la Municipal. Ma dor picioarele, ma doare burta, ma doare capul...de 2 sapt stau numai in pat, pt a evita deschiderea iminenta a colului, dar simt ca nu mai pooooot!!!De unde eram o pers energica, acum ma simt ca o leguma. Am tot felul de cosmaruri legate de greutatea fetotei mele, mi-e frica sa nu iasa mai devreme, motiv pt care mananc de rup! Am adunat 23kg, toate asimilate de frica; e teama ca bebelutza mea sa nu fie prea mica la nastere. Am bagajul facut, dar simt ca timpul sta in loc.

dana82
18.03.2008, 19:33:57
buna Konny!! bine ai venit!! eu am DPN-ul pe 27 aprilie..dar o sa fac cezariana si cred ca o sa fie in jurul datei de 20.. acum sa vedem!!

eu tot la municipal o sa nasc..la ce dr esti?

hai gandeste-te la bebe si ai sa vezi ca totul va fi bine!! mai rezista macar 2 saptamani ca sa faci 37.. e mai bine pt fetitza ta!! nu iti mai fa grinji ca ii transmiti starea ta bebelinei.. ea e bine!! din cate am imteles eu greutatea ta de pe perioada sarcini nu prea are treaba cu cea a bebelui.. cica ar fi ceva ereditar!! asa ca daca si tu si tata fetitei tale ati fost maricei.. nu iti fa prb!! bebele meu are 2300 gr la 34 de saptamani!! si eu am luat 15 kg pana acuma!!

sfatul meu e ca ar trebui sa mananci normal!!

si inca o data stai linistita ca daca tu esti agitata si fetitza este!! pup si sanatate multa!!

Konny
18.03.2008, 20:23:17
Si eu fac tot cezariana... Sunt la dr Carstoiu... F.f. draguta. Si daca greutatea e ceva ereditar, sper sa-l mosteneasca pe tac-su, sa fie cat mai maricica. Stiu insa din experienta( adica de la colegele de serviciu) ca si kg pe care le iei in exces influenteaza greutatea bebelusei. Si crede-ma ca nu imi pasa daca explodez, ea sa fie bine... eu dau totul jos dupa nastere... Hai ca mai vb pe aici, poate..cine stie... nastem in aceiasi perioada... Eu stau pe Ghencea, de-aia am ales municipalul, am zis ca ar fi cel mai aproape, in caz ca e vreo problema. Va pupic pe toate

soricelul
18.03.2008, 21:01:27
multumesc mult ptr parerile impartasite...ptr "mammy26" vreau sa-ti spun k prima data knd am aflat mi-a prescris tratametul cu azytox ptr mine si partener apoi am repetat analizele dar ureaplasma mi-a iesit din nou pozitiva din pakte..acum i-au electromicina eu si partenerul plus el crema meclon plus ce m-ai i-au eu elevitul,no-spa si utrogestan...banuiesc,k dupa ce terminam iar acest tratament imi vor face analizele din nou,dr meu mi-a zis k in timpul sarcinii acest microb poate disparea f greu sau deloc el se poate trata cu niste ovule pe kre noi nu avem voie sa le luam din kuza sarcinii,doar prin aceste tratamente pe kre ni le d-au sa facem k concentratia acestui microb sa skda si sa nu ne m-ai afectze sarcina...dar stiu kzuri in kre unele mame au avut acest microb si nu s-au tratat deloc duknd cu brio sarcina iar copilul naskandu-se sanatos acum probabil depinde si de organim....sa de-a d-zeu sa fie totul bine si copii nostri sa se nask sanatosi..nastere usoara si multi pupici

Ruxyy
19.03.2008, 12:00:54
bune fetelor!!!dana82 ce mai faci? eu sunt putin supi am fost si noi ieri la doctor avem 7 saptamani,ne-a facut ecografie.... nu am voie sa fac efort fizic,sarcina este prea joasa.,,,,a spus doctorul daca trec de 13 saptamani este bine... asta este sper sa fie bine.. o sa fac tot ce mi-a spus el.. va pupicesc dulce pe toate

dana82
19.03.2008, 14:50:13
buna fetelor!!

ruxyy..sunt bine multumesc!! dim am fost si am facut si eu analizele..astept rezultatul acuma.. cam pe sambata o sa il primesc!!! sa iei sa iti asculti dr si sa te rogi la doamne -doamne.!!.nu iti fa griji si fii optimista!! si nu mai fi supy ca nu e bine pt bebele tau!!

mult curaj si ai sa vezi ca totul va fi bine!!! va pupacesc!!

madalinutza
19.03.2008, 17:12:01
Buna fetelor!

Sunt noua printre voi, am facut luni un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv.astept sa merg pe 21 la un control la POLISANO, la d_na Doctor Alina Almoushaly.Ce stiti despre ea?

Pupici!!!!

madalinutza
19.03.2008, 17:13:29
va rog sa-mi raspundeti!!!!

Multumesc!!!

kiki78
19.03.2008, 18:15:12
Buna la toate gravidutele!

Si eu am dpn-ul la 27april, deci am acum 34-35sapt nu am crezut ca ajung pina aici deoarece de la 17 saptamani am contractii si mai nou colul deschis, dureri de burta.La ultimul control dna doctor a zis ca probabil imi va provoca nasterea in jur de 15 april sau cezariana.Nu stiu cum o fi mai bine, categoric nasterea normala e de preferat, dar dupa 4-5luni de sta in pat nu stiu cum as reusi sa fac fatza.Mai e cineva in situatia mea cu contractii si dureri fara sa stiti de ce?

Cred ca voi naste la Pantelimon...

Ruxyy
20.03.2008, 10:04:19
Merci dana82, acum iau tratamentul,sper sa fie bine...sa am un bebe sanatos...si eu ma duc maine dimineata sa imi fac analizele..Te pupicesc duulce si pe ingerashul tau il pupicesc duuulce.

Madalinutza eu una nu stiu nimic de doctora ta...dar eu iti recomand un doctor foarte bun Dr.Lemnete.te pup si bine ai venit printre noi mamici cu burtuci

mammy26
20.03.2008, 15:29:28
Ce ati mai facut cum va simtiti? noi avem 16 sap si ne simtim bine dupa un tratament pt ureaplasma si am facut analize si pt toxoplazma un microb care se ia in general de la pisici , doctora mea spune ca nu am asa ceva dar ar mai vrea sa repet analiza , dc, oare?!

Daca stiti ceva sau a mai facut cineva analize pt toxoplazma va rog sami spuneti si mie va rog . Va pupacesc si sa fiti sanatoase si sanatosi

Konny
20.03.2008, 19:55:56
Mammy26, eu mi-am facut toxoplasmoza la fiecare 2 luni, chiar si innainte de a ramane insarcinata... Face parte din analizele alea care pot provoca chiuretaj, daca nu iese bine... am o prietena care a trecut prin asa ceva... Ar mai fi rubeola, citomegalovirus, chlamidia, toxocara... Aveam o lista cu analize pe care le-am tot repetat, cu toate ca nu am nici un animal in casa si evit cat de tare pot contactul cu orice fel de animal... Oricum, sunt niste analize pe care dr meu mi le-a cerut de la prima vizita si chiar daca le facusem, m-a rugat sa le fac la Medlife, deoarece se pare ca au un lab f bun... Asa ca... alti bani, alta distractie... Ca nu sunt ieftine deloc si nu fac parte din analizele alea subventionate. Dar esti de-abia la inceput... sa vezi ce de analize urmeaza... Depinde insa f tare si de dr si de cat de panicoasa esti tu... Multa bafta!

dana82
20.03.2008, 23:42:20
mammy26...asa cum a scris si Konny e bine sa faci analiza..si nu numai asta!! o parte din ele konny le-a si enumerat...si chiar ar mai fi cateva!! eu una am primit liste lungi de la dr mea!! si f putine dintre ele au fost gratis!! am dat si eu milioane bune pe analize..asta e!! bebe sa fie sanatos!!

e normal de 3 ori sa repeti analizele!! in fiecare semestru cate o data!! acum depinde si de dr!!

vb cu dr ta si roag-o sa iti explice de ce vrea sa o repeti!! dar stai linistita ca o sa fie bine!! mai ales ca deja rezultatul a iesit bun!!

va pup..noi mergem la nani!!

va pup dulce

mamika
21.03.2008, 03:46:15
DR ALEXANDRESCU SPITALUL TITIAN JUDETEN BUCURESTI NU RASPUNDE NOAPTEA LA TELEFON PE MINE ERA SA MA COSTE VIATA SI A MEA SI A FICEI MELE...LA 8 30 ABIA A AJUNS! sPITALUL CFR2 UNDE AM NASCUT ( TITANUL ERA INCHIS PT RENOVARI) E GROAZNIC E IMPUTIT SI PERSONALUL ARE BUZUNARE ADANCI SI DACA VREI CEVA TREBUIE SA LE UMPLI SA TE AJUTE CAREVA....SI MAI AU TUPEUL SA SE NUMEASCA OAMENI!

Konny
21.03.2008, 09:44:14
Mamika, sa-ti traiasca fetota, sa te bucuri de ea si nu mai pune la suflet nici o suparare! Gandeste-te la bb-ul tau, el sa fie sanatos, nu ii transmite si ei starea ta... sunt atatea nedreptati in spitale, incat ramai fara cuvine! Pacat e ca te ducu atatea luni la controale, dai ataia bani la cb lor particular, apoi cand ai si tu nevoie de ei, nu se poate... Sotul meu zice ca daca ni se intampla asta, moare cu dr de gat! dar nu ai ce face... cum ti-e norocul...important e sa ai desrui bani de-o parte, ca in lumea asta, oricine e de vanzare! Dar sunt si OAMENI prin spitale care chiar te ajuta! Totul e sa ai tu norocul sa-i intalnesti atunci cand ai nevoie de ei....

ruxoc
21.03.2008, 09:59:31
Madalinutza - am fost de doua ori la D-na doctor Alina Almoushaly, la POILMED, in Dr. Taberei, atumci cand doctorita mea nu era in tara, pare a fi o doctorita ok, din pacate nu-ti pot spune f multe, nu m-a controlat si nu am nascut cu ea. Insa te poate ajuta foarte mult, du-te si vezi ce impresie iti face, este la Spitalul Municipal. Poate este altcineva care este in ingrijirea dansei si iti poate spune mai multe, eu zic sa ai incredere.

mamika - esti singura pe care o aud atat de pornita pe spitalul CFR2 si pe tot personalul de acolo, am auzit numai lucruri bune pana acum si despre conditii si mai ales despre personal. Stiu ca nu este clinica privata, dar totusi imputit?, nu crezi ca exagerezi? Tu cand ai nascut acolo?

madalinutza
21.03.2008, 14:46:47
merci mult Ruxoc pentru raspuns. Am fost azi la control, (primul), la Alina Almoushali si chiar mi se pare o dr. ok. Si bebe e bine, Slava Domnului. Am 5 sapt si 4 zile. Doamne ajuta sa fie bine in continuare.

Va pupic pe toate!!!!

madalinutza
21.03.2008, 14:48:36
Pupici Ruxyy, merci mult si tie pentru raspuns si pentru sfat. Se pare ca dr mea e ok.Sa vedem mai tarziu.

firjinia
22.03.2008, 09:42:57
Salutari viitoarelor mamici, ma alatur si eu ... si va spun ca sunt in 19 saptamani, am facut toate analizele cerute de dr, toxoplasmoza si altele, triplutest... si au iesit in normele bune. Era planuita si o eco 3d, dar in urma acestor analize, dr meu a spus ca nu mai e necesar, doar daca vreau eu sa mai dau banii pe o analiza. Am un bebe care refuza sa arate ce e, poate e si prea devreme. sunt la dr Said la spitalul Caritas. Va rog cine a mai nascut acolo sa-mi spuna, daca am vreo sansa sa tin bebele cu mine pana la externare. Pana acum cred ca voi naste normal, daca nu apar complicatii pe drum. Sanatate multa voua si bebeilor :)

dana82
22.03.2008, 21:23:41
buna !!

bine ai venit firjinia!! sarcina usoara!! ce mai faceti fetelor? ce mai ziceti? cam liniste pe aici !! noi crestem he he he .. ca si voi de altfel :)

azi ne-am plimbat mai toata ziua.. am cam obosit ce e drept..poate dormim mai bine la noapte!

fetelor.. mai am o luna.. daca fac cezariana in saptamana 39 si nu se grabeste bebe!!

deabia astept.. dar va spun sincer ca a cam inceput sa ma cuprinda putin teama!!

luni ma duc sa mai fac o ultima analiza la sange.. cea de anticorpi..si in sf termin ca urasc sa mi se ia sange!! tot timpul raman vanata pe jumatate de mana!! de marti intram in curatenie generala.. si o sa dam din nou culoare in dormitor.. si aranajm toate lucrurile lui bebe..o sa stea cu noi in camera deocamdata!!

noi mergem la baitza... si nani! aveti grija de voi si de bebei!! va pupik!!

piciu
23.03.2008, 16:06:22
buna

sint o viitoare mamica am 17 saptamani si in aprilie voi merge sa fac ec morfologica la dr chitescu rodica.am o intrebare pentru voi, cu este spitalul cfr 2 cum este personalu?l. eu sint la dr corina echim.imi poate spune cineva cum este acolo si cum este doamna dr?

astept raspuns de la voi .va pup

Konny
24.03.2008, 14:02:42
Dana 82, sper ca nu ajuti cu ceva la zugravit... Ca aku 2 sapt am terminat si eu curatenia generala, m-am simtit excelent si cand am fost la control mi se deschisese colul...aku stau numai in pat, mai am aproape o luna. Deci...mare atentie, burtici...chiar daca nu aveti nimic, menajati-va, sa nu patiti ca mine, ca taaaaare greu e numai in casa....

dana82
24.03.2008, 18:49:36
buna fetelor!!! bine ai venit piciu!!nu pot sa iti spun nimik de dr ta si nici de spital!!! imi pare rau ca nu pot sa te ajut .. poate alte burtici sau mamici care sunt la ea! eu o sa nasc la municipal!!

sarcina usoara in continuare!!

konny..nu o sa particip la zugravit decat in mod indirect :)) cu sfaturi si ordine!!

eu azi am ridicat analizele... si sunt toate bune!! tenisunea e inca marisoara..continui tratamentul!! in 2 saptamani imi da jos si firul de la cerclaj..si vedem cand fac si cezariana~!!

fetelor mai am asa de putin.. ma cam cuprinde teama!!

va pup dulce!!

mammy26
24.03.2008, 19:36:17
Va multumesc din suflt ca mi-ati dat un raspuns konny si dana82 of cand ma gandesc cate analize sunt ma ia groaza dar asta e bebe sa fie sanatos vorba voastra,si celelante analize au iesit bine rubeola , citomegalovirus...etc, dar Dr. mea nu isi vacea asa griji mari pt analizele aste pe ea o ingrijora mai mult ureaplasma dar o sa merga sap . asat sa mai vb cu ea sa vedem ce mai spune .Eu am intrat in a 17 sap dar am o burtica mica , sunt si slabuta de fel oare o sa mai ma ingras sau o sa creasca si burtica mea ? ! sunt la primul bebe si nu prea stiu cum este normal sau bine sa fie daca voi mai aveti experienta unele dinte mamici va rog sa-mi spuneti si mie .Va pupic si nastere usoara pt dana82,sanatate pt amandoi.

soricelul
24.03.2008, 20:55:26
mammy26 sa stii k eu intru in a- 20-a saptamana si abia dak mi se vede burtik :) eu tot la primul bebe sunt si de fel la fel n-am fost grasuta potrivita dar burta n-aveam deloc...poate si din kuza asta dar stai sa vezi pe la 6-7 luni incolo o sa ne saturam de burtik:)...la fel toate analizele mi-au iesit bine inafara de ureaplsma ptr kre am facut 9zile tratament cu azytox apoi am repetat analiza tot pozitiva mi-a iesit si mi-a dat eletromicina din 6 in 6 ore ptr mine si partener am terminat acum sa vad ce-mi zice vineri la control dar stii ce nu inteleg...am mers sa cer si parerea altui medic iar acesta mi-a zis k nu trebuia sa i-au pastilele ptr k nu atak sarcina acest microb crede-ma k unu zice asa altul asa nici nu stiu ce sa m-ai fac....ce parere ai u sau celelate mamici ?....va pup

Konny
25.03.2008, 09:57:46
Burtika mea a inceput sa se vada pe la 25 sapt.. si am pornit de la 50 kile... aku am 78... deci nu va ingrijorati, fetelor, ca e normal... Iar akum, la 36 sapt, arar ca o posesoare de balon...pielea e intinsa, se vad venele...picioarele ca niste busteni... dureri de burta...si cine stie ce mai urmeaza...)))

soricelul
25.03.2008, 11:07:46
:)eee pai m-ai ai un pic si nasti...nu ti-e frik?....eu sunt asa de speriata de nastere ink din inainte sa raman graviduta...si stii ce o sa ai?.....te pup si nastere usoara...eu m-ai am ink destul pana la nastere..:d

firjinia
25.03.2008, 15:11:38
Am inceput sa prind forma de balon... simt ca-mi iau zboru :)) si am abia 5 luni... chiar o sa zbor pana la 9 :-s

mammy26
25.03.2008, 15:32:21
Eu am facut tratament cu josamicina pt ureaplasma l-am gasit in italia la noi nu este si un unguient si alte pastile pt partener si josamicina bineinteles am terminat de mult tratamentul sa trebuie sa merg la doctor iar , si eu am fost safatuita sa mai merg la alt medic dar tot de teama asta nu am fost ca toti isi dau cu parerea si altul mai destept decat altul asa ca unu si ajunge., acest microb slabeste membrana care tine sarcina si risti sa pierzi sarcina dar nu toto timpul se intampla si nu te mai plimba de la un medic la altu ca o sa te inabuneasaca de cap si te gandesti care are dreptate dar de fapt sunt mai multe moduri de tratament

si fiecare il da pe care il considera , asa ca . Eu am o sora de 31 de ani are doi copi sanatosi si nu a facut nici o analiza inafara de cele gratuite si sta la tara cu animale si tot felu dar pt binele bebeului noi dam multe milioane pe analize si medicamente. Asta e .. Pup

dana82
25.03.2008, 17:48:56
nu va faceti griji fetelor de burtica.. sa vedeti cum o sa se mareascaa dintr-o data.. eu aveam vreo 20 de sapatamani si deabia se vedea .daca purtam ceva mai larg.. nici nu ziceai ca sunt insarcinata.. si pe la 30 am inceput sa explodez.. parca in fiecare zi crestea ..si inca creste.. si eu mai am putin ... vreo 4 saptamani!! si asa e cum zice si konny..pielea se intinde la maxim..se vad toate venele.. te mai si mananca!! eu ma dau in fiecare seara cu crema pe tot corpul!!

azi mi-am ridicat kit-ul de prelevare pt celule stem.. sunt bucuroasa ca am mai scapat de o grija!!

de acum sunt mai linistita si il astept pe bebe.. dar nah!! mai are putin de stat!!

pupicei multi!!

mihos
25.03.2008, 18:48:59
buna burticilor,

sunt si eu o graviduta noua pe acest forum, am intrat in saptamana 39 si am mari emotii;

voi naste la cfr2 si se pare ca bebelina mea va veni odata cu summit-ul;

astept cu nerabdare sa discut cu alte gravidute/mamici pe aceasta tema!

pupici!

ruxoc
25.03.2008, 21:35:13
mihos, intra pe bebei de martie (daca vrei), acolo sunt toate mamicile care au nascut in martie si care urmeaza sa nasca in martie (mai suntem doar 3!!!!!)

si eu mai am putin, sper la sf acestei sapt sa se intample si voi naste tot la CFR 2 si se pare ca tot in preajma summit-ului, sper totusi sa se grabeasca putin.

mihos
25.03.2008, 23:51:38
buna ruxoc,

ok, intru si pe bebei de martie.. chiar daca s-ar putea sa intru ulterior si pe cei de aprilie.. fiindca depinde de bebe cand vrea sa vina.. chiar daca eu nu mai am rabdare;

acum nu numai ca mi-e teama de fenomenul nasterii in sine.. dar mai e si faptul ca toata circulatia va fi data peste cap saptamana viitoare.. asa ca Doamne ajuta!

va pup!

ruxoc
26.03.2008, 07:17:15
buna mihos,

si eu sunt in aceeasi situatie, vb si cu fetele din aprilie, cum am termen 30-31 martie este f probabil sa mai intarzie o zi doua.

Ideea este ca acolo vezi fiecare cum se simte, ce simptome are inainte de nastere si apoi toate etapele lui bebe.

Si mie mi-e teama tot de asta,perioada summit-ului, oricum se ajungea greu de la mine la spital (depinde de ora ce-i drept), acum singura si cea mai buna solutie e tramvaiul 41, are linia lui, dar.....cum sa merg la spital cand am contractii cu tramvaiul?????

Va pupam!

moni10
26.03.2008, 09:21:36
naste cineva la giulesti cu kasmo mohamed? cum este nu am auzit pe nimeni sa nasca cu el? face oare cezariana?

mihos
26.03.2008, 10:18:24
ruxoc, eu trebuie sa ajung din berceni la cfr2 si tot incerc sa gandesc traseul care sa nu ma faca sa facem 2 ore pe drum.. insa... vom vedea! daca nu am incotro sper ca macar o salvare sa ma salveze (am auzit ca taxi-urile nu se prea inghesuie sa te ia cand te vad cu burta la gura..);

oricum, si cu tramvaiul mi se pare o aventura gen indiana jones..

azi noapte am visat tot felul de tampenii, m-am tot trezit din ora in ora cel putin.. si ma tot iau gandurile (de ex. unul din ele e sa nu ma ia durerile si sa nu fiu gata: spalata, toaletata.. si cu casa tot curata sa zic asa..) de nu pot adormi; e normal sau sunt dusa rau?

va pup!

ruxoc
26.03.2008, 10:39:16
Nu stiu ce traseu ai putea face in afara de Crangasi, si eu plec din Rahova. Depinde de ora, ca daca o iei pe la Unirea, Romana, Arcul de Triumf, in timpul zilei este horor.

Oricum nu cred ca trebuie sa ne facem griji, mie mi-a zis doctorita ca un copil nu iese asa ca dopul unei sampanii, asa ca sa nu ma panichez ca de ajuns voi ajunge sigur la spital.

Cat despre spalat si aranjat, crede-ma ca vei avea timp, e normal sa-ti faci griji, dar cred ca avem destule asa incat n-ar trebui sa ne mai gandim si la asta.

Eu ma rog sa ma opreasca vineri, pe 28 la spital, ma duc la control si poate am noroc!

Va pupam!

soricelul
26.03.2008, 11:27:18
neata mamicilor draga moni10 sincer nu-l cunosc personal pe dr kasmo mohamed dar am o prietena kre tot cu el va naste mi-a zis k este un super doctor am s-o intreb dak face si cezariana dar banuiesc, k da k orice alt medic ...parerea mea ..te pup si nastere usoara

soricelul
26.03.2008, 12:20:10
iti multumesc si tie mammy26 ptr rasp si eu kre ma gande-am sa merg si la un al-3-lea dr dar m-ai bine dekt sa ma bage in si m-ai multi sperieti o las balta dar totusi imi este frik park prea multe pastile imi da dr asta a mea..:(( mie frik sa nu cumva doamne fereste sa-i fak vreun rau micutului...

mammy26
26.03.2008, 15:16:07
''soricelul'' nu are de ce sa i faca rau ca doctoara ta nu cred ca vrea sa intre la puscarie , sunt tratamente pt gravidute dar e bine sa intri pe net si sa te interesezi pe ce si cum se iau medicamentele sau sa contiunui sa le ei chiar daca ti se par multe

Vezi si tu . pup mihos asi vrea sa stiu si eu cum ai ajuns tu la cfr2? eu am o doctora Cristina Ionescu fosta Anitei care colaboreaza cu o doctorita de acolo, sa-ti fie bine in continuare si multa sanatate la mandoi

lolita24
26.03.2008, 15:37:39
va rog sa ma ajutati am un ciclu regulat si acum mi-a intarziat o saptaman si ma dor sanii dar testul a iesti negativ,pot fii insarcinata si testul sa fie negativ?

ruxoc
26.03.2008, 15:58:36
mamici v-ati gandit sau aveti medic pediatru pentru bebe?

eu am tot intrebat, dar pana acum nu am gasit nimic si e deja tarziu.

va pupam

lolita24
26.03.2008, 16:06:46
va rog din sufle sa-mi raspundeti

ruxoc
26.03.2008, 16:20:38
lolita24 este posibil si da si nu.

mie mi-a iesit pozitiv dupa 4 zile de intarziere, altele au asteptat mai mult sa le iasa pozitiv.

din cate stiu eu un test poate fi fals negativ, el nu poate fi fals pozitiv.

durere de sani poti avea si atunci cand iti intarzie ciclu din alte motive, dar daca zici ca ai un ciclu regulat posibil sa fi ramas.

ce alte simptome mai ai?

mai poti incerca un test maine dimineata.

iti urez succes indiferent de ce iti doresti.

ruxoc
26.03.2008, 16:31:46
nu stiu daca am voie sa postez asta aici, mami poti sterge daca nu-i ok.

http://www.petitieonline.ro/petitie/majorarea_sumei_primite_de_mamele_aflate_in_conced iu_pt_ingrijirea_copilului-p40800039.html

buburuza79
26.03.2008, 17:24:35
buna,eu sunt din tulcea, dar cum lucrez si m-am si casatorit cu un bucurestean,pot zice ca sunt si din bucuresti, nu?:):)din pacate nu sunt insarcinata inca.am fost, dar ..sa nu credeti ca am gresit tipul site-ului:)am trecut prin 3 doctori,si de la sarcina normala, la sarcina oprita in evolutie,iminenta de avort, apoi cum nu se mai vedea sarcina, ca deja a fost avort.. hormonii de sarcina au inceput sa creasca monstruos,deci intr-un final s-a ajuns la extrauterina, pe care am si operat-o, si asa am ramas si fara o trompa.bla...bla.. am fost operata pe 26 feb, la sfarsitul lui mai am ok ptr o noua incercare,ideea e ca, m-am gandit sa schimb medicul,si sincer habar n-am la cine sa ma duc.m-a vazut o doctorita care apare mereu la TV, una care e conferentiara, m-a operat un profesor..si acuma imi vine sa ma tratez eu dc as putea:))pe langa riscul unei noi extrauterine,mai am Rh neg.si amandoi avem hepatita B, deci voi avea o sarcina tare delicata, si imi trebuie un doctor bun in urgente, nu doar sa monitorizeze o sarcina normala, fara complicatii..cunoasteti asa ceva?mentionez ca sunt medic rezident, si veneam cu temele citite de acasa, dar dejeaba n-am primit nici o informatie in plus , de fapt nici o informatie:))

va urez sarcina usoara la toate, am citit din scoarta in scoarta aproape toate mesajele,e impresionant cum oamenii se apropie si se innoada niste legaturi asa frumoase in aceasta perioada:)nu stiu dc le-ati mai mentinut si dupa?!ar fi pacat sa nu..

buburuza79
26.03.2008, 17:29:49
nu stiu dc pot fi de folos... am fost operata la Filantropia.e un spital superOK. era foarte curat, impresionant de curat, este renovat de curand, arata ca la hotel,paturile, saltelele, dulapurile sunt noi, la baie e luna..ptr cele care vor naste acolo, sa stea linistite, e atmosfera placuta, si bebicii sigur nu vor pleca cu nici o infectie de acolo.

pussy_kt17
26.03.2008, 17:56:12
Buna buburuza79!! Am si eu o intrebare : Cand ai fost la Filantropia? Eu urmeaza sa nasc zilele astea acolo si vroiam sa stiu daca intradevar spitalul este asa de bun pe cum se zice! Multumesc mult.... Pupicei la toata lumea!

dana82
26.03.2008, 19:37:33
buburuza.. imi pare rau ca a trebui sa treci prin asa ceva!! sper sa auzim in curand ca esti insarcinata iar..si ai sa vezi ca doamne doamne o sa te ajute sa treci cu bine peste toate..si ai sa ai un bebe sanatos si frumos!! cu mult curaj inainte!!

fetelor maine incepe targul pt copii KIDEX la ROMEXPO!!

am inteles ca gasim de toate acolo in materie de bebelusi!!

o sa fac si eu o vizita...:)

pupicei

pussy_kt17
26.03.2008, 21:13:10
daca vrei un medic bun ti-o recomand pe dr Militaru de la Filantropia! E un super om si un super doctor! Mult succes...... Te pup!

anda2907
26.03.2008, 21:24:57
Buna seara, si eu sper sa devin mamica de iunie (sfirsit de luna). Trebuie sa recunosc ca sunt destul de speriata. AM citit toate comentariile voastre si ma recunosc in multe din ele. Si eu am luat multe kg in plus 12 deja si am inteles ca greul de-acum incepe. Am vorbit cu doctorul meu si mi-a propus o nastere prin cezariana la Giulesti. Stie cineva cam care mai sunt preturile pe acolo? Care sunt conditiile?

Multumesc anticipat si va doresc o noapte usoara si fara probleme

Alexandra

soricelul
27.03.2008, 10:03:33
anda2907 si eu la fel tine tot la sfr lui iunie inceputul lui august voi naste si tot la giulesti cu dr popa liliana fosta rosca,am avut multe prietene kre au nascut acolo si-am inteles k preturi e super ok bine pe mine nu ma prea inknta giulestiul fiind si maternitate ar fi trebuit sa aibe conditii m-ai bune sa fie m-ai curat parerea mea dar n-am ce face dak dr apartine de acest spital....kt despre sarcina imi este f frik inainte de-a ramane insarcinata.kt despre greutate am facut azi 5 luni si ink n-am luat nimic in plus am tot cele 62kg ale mele bine eu sunt si destul de inalta am 1.75 oricum d-acum incolo ma voi ingrasa...dar dc faci cezariana nu se poate sa nasti normal?...stiu k e f greu dar e mai bine din kte am tot auzit bine asta doar dak nu ai probleme...nastere usoara v-am pupacit

voivoz
27.03.2008, 16:27:19
Buna! Sunt o graviduta in 13 saptamani si acum 4 zile am aflat ca am fetita, la dr Iosup Danut. Se pare ca este cel mai bun si ma bucur ca am reusit sa ma vada. Totul este foarte bine pana acum dar trebuie sa beau mai multe lichide. Sunt la CFR2 la dr. Mihaela Margaritescu, acolo vreau sa nasc dar nu stiu daca este ok.

Astept sfaturile voastre.

piciu
27.03.2008, 19:46:25
buna fetelor?cum este la spitalul cfr2 si cum este dr corina echim

astept un raspuns de la voi

anda2907
27.03.2008, 21:01:57
Multumesc pt raspuns. Doctorita mea este Cristiana Popescu si este medic la Giulesti. Cit despre cezariana, ce sa spun e varianta cea mai buna pentru bebe pt ca eu sunt cam doapa plus ca nu mai sunt chiar asa de tinara. Oricum a fost optiunea mea si intarita de doctorita,

Faptul ca nu te-ai ingrasat deloc pina acum e grozav. Eu m-am lasat de fumat si am luat 2 kg instantaneu din luna a 3 a iar de atunci cresc si cresc si nu se mai termina. Nu am sa inteleg niciodata femeile care isi fac implanturi pentru marire de sini pt ca e groaznic.

Daca aflati ceva de preturi spune-mi si mie. Multumesc mult pt raspuns si multa multa rabdare. Eu am cam inceput sa-mi pierd rebdarea, e greu, ma doare spatele, nu pot dormi noaptea, mi se intareste burta, bebe da din picioare rau, si multe altele. Cele 80 -90 de zile care au mai ramas cred ca o sa fie cele mai grele si mai lungi. Dar sunt convinsa ca orice sacrificiu merita pentru sufletelul care trebuie sa vina pe lume.

Succes.

Alexandra

soricelul
28.03.2008, 09:13:18
buna dimineata mamicilor va rog din suflet dak imi puteti spune dak la 5 luni poti face avort...dak cunoasteti vreun medic si km kt m-ar costa va rog mult de tot...va multumesc

mammy26
28.03.2008, 09:20:38
Dar ce sa intamplat soricel , dece vrei sa faci avort? o sati para rau dar nu cred ca mai poti sau daca se poate trebuie sa gasesti medicu carae sar risca . Imi pare rau ca aud asta

Konny
28.03.2008, 09:33:46
Ce c-a intamplat, soricelule? E ceva personal sau e vorba de vreo anomalie? Dar ce ai? Te-ai kinuit pana aku, ai trecut de tot ce e mai greu si te gandesti la avort??? Dupa ce a miscat in tine??? Eu am o cunostinta care a facut asta aku vreo 6 ani si cand i-a scos copilu i l-a scos miscand...a ramas marcata pe viata...gandeste-te bine de tot...eu cred ca nici un sacrificiu nu e prea mare pt viata care acum traieste si se hraneste din tine... O sa-ti para mult mai rau daca faci asta, decat daca te chinui cu copilul... Dar oricuim, fiecare avem motivele noastre... si eu am facut-o, puteam sa am copil de 12 ani acum, o sa regret pasu ala toata viata, asa ca nu am dreptul sa-mi spun parerea in cazuri care nu ma privesc...dar gandeste-te bine...

soricelul
28.03.2008, 09:54:03
...copilul este bine este vb de alte probleme la kre nu stiu dak o sa le fac fata singura si nu stiu ce sa fac ma simt singura si dezorientata tocmai acum knd ar fi trebuit sa-mi fie alaturi...a stiut doar sa-si bata joc sa fak un copil apoi sa zik, k imi da pensie alimentara cum poate face asa ceva dupa 6 ani dupa ce am crescut impreuna si numai eu i-am fost alaturi in toate mom grele...nu stiu ce sa fac imi este frik singura nu stiu dak am sa ma pot descurk imi iubesc copilul nu vreau sa fac avort nu acum dar ce sa fac am doar 23 de ani si mi-am distrus viata ptr k am crezut in vb mincinoase nu meriatm asa ceva ptr k eu n-am gresit cu nimic....nu vreau sa va umplu kpul cu ale mele imi este si rusine dar va multumesc ptr vb si incurajari n-am cu cine sa vb imi este tare greu m-am chinuit 6 luni sa raman insarcinata si acum nu vreau sa-l da-u afara m-ai ales knd stiu k e parte din viata mea dar imi este frik.....cum o sa ma descurc...imi este rusine...:(( va pup si aveti grija de voi si de soriceii vostri kre sunt pe drum

firjinia
28.03.2008, 10:54:42
:( Imi pare rau pentru decizia ta, eu cunosc un dr, care a facut si la 6 luni, in bucuresti, dr Craitzer il gasesti la policlinica cu plata 2, sau la cabinetul Adnan. Eu n-am avut nevoie de asa ceva, dar il cunosc ca fiind un dr foarte bun.

firjinia
28.03.2008, 11:03:31
vai... mai gandeste-te, acum am citit care e motivul, mai bine nu-ti spuneam. Am trecut si eu printr-un avort, la 6 saptamani, sa stii ca te afecteaza rau pe plan sentimental, cateva saptamani, luni n-am fost om. pentru ca voiam copilul dar era dupa ce facusem cateva tratamente de raceala, printre care si injectii gentamicina, si mai mult cred ca luasem si prostinol exact cand fuse mometul conceperii... cum sa zic, nefiind gravida nu voiam sa fiu, dar stiindu-ma gravida, il voiam mai mult ca oricand... Asta spui si tu ca-l vrei, o sa te afecteze foarte mult, mai e si mare, eu am auzit ca o nashtere la 5 luni, a rezistat bebelusul, si ca e si sanatos. Mai gandeste-te, roaga-te Creatorului sa te indrume.

Konny
28.03.2008, 11:13:07
Am simtit eu ca e vorba de asta... E o decizie tare greu de luat... Imi pare rau ca ti se intampla asta, mai ales in momentele cand ar trebui sa fii extrem de fericita... Daca spui ca l-ai iubit...nu ar fi frumos sa ai ceva de pe urma acestei iubiri? Poate exista posibilitatea sa va impacati...si o sa-ti para rau de pasul asta...mai ales ca inteleg ca a fost un copil dorit de amandoi. Crede-ma ca nimic pe lume nu poate sterge glasul sangelui...iti garantez ca o sa se schimbe cand vine bb. Nici un om, oricat de negru ar fi la suflet, nu poate ignora mogaldeata aia care este o bucata din trupul si inima lui... Eu cred ca, pe lumea asta, orice iubire mare trebuie sa aibe o fructificare. Si ce poate fi mai frumos decat ingerasul ala pe care il porti in tine si care reprezinta tot ce ai trait frumos alaturi de barbatul care te-a dezamagit? Pana aku a fost bine intre voi? O sa fie...cu putina vointa...nu te lasa doborata de primul gand...indiferent ce ar fi facut sotul sau prietenul tau...in pantecul tau e o viata care deja face parte din tine...din voi...poate au fost vorbe grele, spuse la nervi...eu cred ca pe lumea asta, ORICE poate fi iertat, acolo unde exista iubire...iar iubirea ta nu cred ca a murit dupa o cearta violenta... Asa e dragostea...o traim cu bune si cu rele... Daca nu ar fi si suferinta, nu ar mai fi iubire... Iar pruncul tau e facut din iubire...gandeste-te bine, sa nu regreti mai tarziu.... Chiar daca e o decizie definitiva despartirea voastra, copilasul asta ramane vesnic amintirea unei iubiri unice din viata ta. Sunt atatea femei care isi cresc copiii singure...si trec peste tot...si sunt fericite... Asta e filozofia mea de viata...

soricelul
28.03.2008, 11:34:07
offf chair o prietena a mea a trecut prin asa ceva acum kteva luni a ramas insarcinata iar asa zisul ei barbat a dat inapoi a inceput sa zik..k nu-i copilul lui si ea pe tot parcusul sarcinii a fost singura acum il creste singura dar este greu m-ai ales k el imediat sa insurat cu alta gandestete ce este in kpul meu este singurul barbat din viata mea dar dintr-o data sa schimbat total park nu m-ai este el si ce este m-ai dureros e k el a vrut copilul asta nespus acum ma lasa singura eu sunt sokta chai vb intr-o zi cu el despre kzuri d-astea si-a zis k el ptr nik in lume nu m-ar parasi si exact asta a facut imi este atat de greu...nu pot sa cred park am un cosmar nici makr la msj nu a m-ai raspuns d-apoi sa m-ai vina aksa s.a.m.d....offf tatal meu abia a murit mama este distrusa sa ma vad si pe mine acum asa nu stiu dc d-zeu a facut asa ceva k n-am gresit cu nimic...in 6 ani si ceva am trecut prin atatea nici nu va inchipuiti si tot de dragul de-a avea o familie am iertat si uite zici k si-a batut joc intentionat sa ma lase insarcinata si sa plece cum se poate k azi ma iubeste m-ai mult k oriknd si-mi va fi toata viata alturi iar maine isi ia zborul asa ceva e de neinteles...simt k ma sting incet numai eu stiu ce-i in sufletul meu insa sper k d-zeu sa-mi lumineze klea si sa-mi linisteask sufletul...ptr k acum imi este m-ai greu k niciodata.....va pup si multumesc ink odata o zi buna

dana82
28.03.2008, 13:06:31
buna fetelor!! acum am intrat si eu si chair ma miram ca e activitate aici la noi!! dar m=am intristat cititind!!

soricelul...gandeste -te bine la ce vrei sa faci...bebe e mare acum...e periculos sa faci avort...gandeste -te ca te-ai chinuit 6 luni sa il concepi...si nu vreau sa te sperii dar poate fi singura ta sansa sa ai un bebe!! sunt o gramada de femei care dupa avorturi nu au mai putut face bebei!! domane fereste de asa ceva.. dar esti tarnara si viatza merge inainte..chiar daca nu o fi el alaturi de tine cu timpul ai sa intalnesti pe altcineva ..sau cum a spus si KONNY.. nu cred ca o sa ramana indiferent cand o sa vada o mogaldeatza mika.. sange din sangele lui!! fii puternica si gandeste -te la bebe..nu esti singura care trece prin asa ceva.. roaga-te la doamne doamne ..ai sa vezi ca el o sa te lumineze si sunt mai mult ca sigura ca ai sa iei o decizie inteleapta!!

a grija de tine si nu mai plange!! nu iti face bine .. nici tie nici la bebe!!

va pupik!!

Konny
28.03.2008, 13:34:50
Soricelule, hai sa-ti spun ceva despre mine; aku 9 luni ajunsesem cu sotul meu in punctul in care nu se mai putea face nimic sa ne salvam relatia:dupa ce 12 ani ne iubiseram, ajunsesem eu la concluzia ca ajunge cat am iertat, ca am facut prea multe compromisuri, ca am inchis ochii de prea multe ori...si sa nu-mi spuna mie cineva, vreo gagica de pe forum, ca al ei e perfect, ca nu o cred...eu cred ca orice femeie face compromisuri. Si s-a intamplat sa raman insarcinata...chiar atunci, cand nici macar nu ii mai adresam o vorba, dormeam separat, manca numai in oras...si mi-am spus ca asta e amintirea singurei mele iubiri...si oricat mi-ar fi de greu, nu-i dracul chiar atat de negru... Nici macar nu i-am cerut lui parerea...era copilasul meu, era fructul iubirii mele apuse...era pacatul si in acelasi timp fericirea mea... Cand i-am vazut prima data inimioara la eco avea 7 sapt...nu puteam sa vad ecranul de lacrimi...simteam ca sunt implinita ca femeie. ca mama, ca iubita...am fost singura acolo, m-am bucurat si am plans in acelas timp de singuratatea mea...si eu incercam de 6 luni sa mi se intample miracolul asta... A venit si el cu mine cand am facut 4d...pana atunci a fost DOAR copilasul meu iubit... Atunci a vazut-o, a aflat ca va avea o fetitza si atunci am vazut in ochii lui ca papusica aia care se juca in burtica mea ne-a unit pe viata!!! De atunci e alt om, am reusit sa ne amintim cat de mult ne iubeam, nu am mai discutat de trecut, de vorbele grele care s-au spus si cascasera o prapastie intre noi...pur si simplu am avut un motiv pt care sa traim din nou!!! Am alungat toata ura care se stransese si am luat-o de la zero, amintindu-ne doar ce a fost frumos. De-aia zic ca in dragoste niciodata nu e prea tarziu, iar un copil e un legamant dincolo de moarte. Spui ca al tau si l-a dorit; al meu nici nu vroia sa auda, iar acum se topeste numai cand imi atinge burta...nu stiu daca va fi asa si maine, tot ce conteaza e ca AZI sunt fericita...Mi se rupe sufletul de mila ta, inteleg f bine prin ce treci si te sfatuiesc sa te gandesti bine innainte de a hotari ceva... Vezi si tu latura pozitiva a lucrurilor si gandeste-te ca D-zeu le face pe toate cu un rost si ne da exact atat cat putem duce. Te pup si asteptam toate vesti de la tine...bune, speram...

anda2907
28.03.2008, 20:45:45
Draga mea,

Nu cred ca e bine ceea ce faci. Cu tine s-a infaptuit un miracol si nu ai dreptul sa arunci aceasta sansa. Barbatii vin si pleaca , dar copilul pe care-l porti in pintece e un miracol. Faptul ca esti asa de tinara poate te face sa gindesti atit de drastic. In ce sector locuiesti? Exista atitea posibilitati in sistemul de protecti a mamei si copilului incit poti fi ajutata. Mai gindeste-te. Sper sa fi fost doar un moment de depresie. Cu drag

Alexandra

babyname
29.03.2008, 12:23:57
soricelule, gandeste-te ca la aceasta varsta bb e deja format....chair te loveste, te aude....eu cred ca nu ar trebui sa te pripesti. in plus e foarte riscant, poate in viitor nu vei mai avea sansa aceasta. stiu ca e greu, cred ca taote am trecut prin momente grele in familie, dar DD are grija de noi. un copil e cea mai de pret comoara. eu am o fetita care face 6 ani in iunie si voi naste inca o fetita in mai....cand bianca imi spune " te iubesc mami" ma topesc pur si simplu. mai gandeste-te, pls

cri_pufos
29.03.2008, 12:36:26
http://s283.photobucket.com/albums/kk320/cri_pufos/hainute%20copii/?start=0

-pt cei interesati.....hainute ieftine,saci de dormit pt bebei,hainute gravide,incaltaminte bebei, bijuterii MELI MELO

-preturile sunt negociabile

Id de mess : christina_k_pit

cristina_elenaro@yahoo.com

soricelul
29.03.2008, 19:04:38
buna seara mamicilor va multumesc,k imi sunteti alaturi vb voastre ma m-ai linistesc oricum mi-am alungat din gand ideea prosteask,cu avortul nu pot si nu vreau sa fac asa ceva fie ce-o fi si kt m-oi chnui poate doamne doamne ma va ajuta si el ii va da seama k a exagerat :(...park ar da semne ki pare rau...nush eu il las in pace sa vad ce are de gand singur...insa am fost la dr gineco vineri si-a m-ai aprut o problema ureaplsma da semne sa dispara insa colul este inchis e bine dar sa scurtat f mult sarcina este joasa:(...si in 10 zile dak nu se lungeste la loc va fi dr nevoita sa- mi fak serclaj:(...mi-a zis k nu eram asa insa i-am povestit ce-am patit si mi-a zis k din kuza k am tot krat prea mult si de la suparari mi-a recomandat sa stau la pat m-ai mult sa m-ai ies asa sa ma plimb kte putin sa nu kr m-ai mult de 1 kg si sa evit sa ma m-ai supar...in mom in kre mi-a zis k risc sa pierd sarcina dak nu ma potolesc am crezut k imi kde cerul in kp atunci mi-am dat seama k vreau copilul asta m-ai mult dekt orice pe lumea asta ma rosg la bunul d-zeu sa-mi de-a putere si sa ma ajute va pup aveti grija de voi o seara placuta

mammy26
29.03.2008, 19:37:25
Soricelul fi tare nu te speri o sa fi uimita de tine cand o sa-ti dai sema cat esti de puternica si toate astea o sa ti se traga numai de la bebe al tau si pt el o sa fi ceea ce nu ai crezut ca o sa fi vreo data o Leoaica care ar face totul pt puiul ei , ma bucur enorm ca ai hotarat sa nu mai faci avort dar in acelasi timp sunt si trista ca pt tine prin cate treci , bucurate totusi ca o ai pe mama ta , eu am 26 de ani am crescut fara tata si este greu dar mama nu ne-a parasi avea 31 de nai cand tata a muri si avea 3 copii a fost greu pt toti am muncit de mici dar aste e viata si cu bune si cu rele si eu am avorturi dar credema ca am suferit si sufar enorm pt ce ma facut si in relatia care sunt acum nu au fost roz nu suntem casatoriti ne-am despartid de nustiu cate ori din diferite motive , ba ca nu muncea ori mi se parea mie ca nu ma iubeste dar daca mar parasi in momentele aste mi-ar fi foarte greu dc sa nu recunosc dar am incredere in mine si stiu ca asi pute sa ma descurc singura sunt obisnuita cu greul si cu munca .Ai in credere in tine si in Dumnezeu si dute la o slujba de dimineata sa vezi ce bine o sa ti fie credema . NU TE DA BATUTA ARATAI CA ESTI MAI PUTERNICA DECAT EL SI SIGUR O SAI PARA RAU PT DECIZIA CARE A LUATO , nu te teme ca esti prea tanara pt un bebe si nu sti ce o sa te faci , sigur o sa te descurci, mamicile dupa forum sunt dragute si macar cu un sfat o sa te ajutam si ai incredere.Nu toate relatiile sunt perfecte cum au spuso si alte mamici dar si cu bune si cu rele mergem mai depate. FI TARE si muta sanatate protezeazate cat poti. te pup :)

Konny
29.03.2008, 20:09:03
Soricelule, ma bucur din suflet pt decizia pe care ai luat-o si sper sa fie definitiva... Ai mare grija cu supararile... Am trecut si eu prin ceva asemanator(dar nu atat de grav ca la tine, insa tot o suparare) am plans extrem de mult in ziua aia, efectiv nu ma puteam controla...mai ales ca asta e o perioada mai dificila pt orice femeie, suntem emotive, ne supoara orice fleac... Ei bine, a doua zi dr a inceput sa urle la mine ca ce am facut...ca nu mai am col...ca a inceput sa se deschida... Nu i-am spus adevarul, dar de acum o luna sunt condamnata sa stau lipita de pat, nu am voie sa ies din casa sub nici o forma, pt ca bebelusa mea sa mai ia in greutate, sa nu fie nevoita sa stea la incubator sau alte probleme. Incearca sa-ti impui ca nimik nu e mai important decat puiul tau...si nu mai pune la suflet nimic... Nu te speria daca s-a scurtat colul...eu stau asa de o luna, il mai am si deschis si bb e bine...doar ca trebuie mult repaos, nu mai ai voie la sex(...))) si multa, multa odihna. Oricum, ma bucur ca bb e bine acolo la tine in burtica si sper sa ramana asa.

dana82
30.03.2008, 21:16:14
soricelul... ce mai faci?? esti bine ? ma bucur mult ca ti-ai schimbat decizia!! DD o sa te ajute ai sa vezi!!

in legatura ca cerclajul ... sper sa stai linistita si sa nu fie nevoie sa il faci... dar daca asa hotaraste dr tau.. sa nu te sperii!! e o interventie ff simpla.. nu simiti nimik!! eu l-am facut la 22 de saptamani... si uite-ma!! nu am avut prb deloc ma simt f bine si mai am putin si duc sarcina la sf!

fetelor... voi cele care ati luat deja carutz si patutz pt bebe.. pt ce ati optat??

si de unde??

eu am facut cam toate cumparaturile.. astea mi-au mai ramas de luat..tot ma invart prin magazine dar nu ma pot decide!!

neaparat tre sa le i0-au saptamana asta!! azi am 36 de saptamaniiiiiiiii!!!!!!!

va pup dulce!!

soricelul
30.03.2008, 21:24:36
buna seara mamicilor din nou...m-am m-ai linistit ma simt un pic m-ai bine beblacul meu este f activ..:)...cu partenerul s-au m-ai schimbat un pic lucrurile pot spune k in bine...astept sa fac peste 2 saptm eco 3 D...sunt emotionata...in rest ce-o vrea d-zeu...va pup nopate buna