PDA

Versiunea completa : Gravidute din PRAHOVA

Pagini : [1] 2 3

admin_comunitate
04.01.2008, 15:05:27
Impresii despre doctori, maternitati si multe altele.

parfumdevanilie
04.01.2008, 15:05:28
buna fete!

e cineva din ploiesti va rog?

sau macar din judetul prahova?

spuneti-mi si mie o doctorita buna si care e si o persoana cu care sa te poti intelege si sa te inteleaga

pupici, papa

anca_28
04.01.2008, 15:09:49
mie mi-a urmarit sarcina si am si nascut cu doctorita iancu georgeta

mi s-a parut de treaba, m-a vizitat in fiecare zi dupa sarcina pana la iesirea din spital

crysu
04.01.2008, 15:21:34
buna fetelor si la multi ani.am si eu o mare rugaminte la voi sa imi dati si mie un sfat.puteti?

parfumdevanilie
04.01.2008, 15:21:56
si ai fost multumita de ea sa inteleg, nu?

tu ce ai fetita sau baiat?

sa iti traiasca!

parfumdevanilie
04.01.2008, 15:22:21
la multi ani si tie crysu

parfumdevanilie
04.01.2008, 15:22:55
ia zii despre ce e vb, poate am cum sa te ajut!

crysu
04.01.2008, 15:26:57
eu sunt din posada si am o intrebare de fapt mai mult o nelamurire.luna trecuta mi-a intarziat ciclul 5 zile dupa care a venit pe data de 2 dar mult mai putin ca si cantitate si parca mai inchis la culoare si fata de 6 zile fata de cum aveam e obicei a tinut doar 3 zile .am facut vreo 3 teste de sarcina care au aratat o liniuta rosie si cealalta mai pal dar totusi se vedea.crezi ca as putea fi insarcinata si sa fie ciclu peste sarcina?

radumihaela
04.01.2008, 15:35:07
e posibil, dar mai sigur fa un control ginecologic, CRYSU , si atunci vei sti ce ai de facut .....si apoi nu intotdeauna testele sunt bune .Te pup.

crysu
04.01.2008, 15:39:41
mersi de sfat.nu mai am incredere in ele deloc.mai bine ma duc direct la ginecolog si gata.ai idee prin campina sunt ceva cabinete ginecologice sau ce doctor mi-ai recomanda

alexastefania_g
04.01.2008, 15:54:13
BUNA!Sunt Alexa din Comarnic,mamica lui David Petru,un scumpic de 7 luni.Eu am nascut la Campina si medicul meu a fost dr.NICULESCU.Toata stima pt. dumnealui!Un medic adevarat si un mare om!L-am ales dupa multe cercetari si intrebari si am ales foarte bine.

CRYSU mergi la spital la dr. Niculescu,este seful ginecologiei,e in varsta,experimentat si foarte calm.Ti-l recomand cu incredere!Daca ai alte intrebari iti raspund cu placere!

crysu
04.01.2008, 16:07:04
buna alexa dar unde isi are sediul?la spital?eu nu prea cunosc foarte bine campina deoarece nu de foarte mult timp m-am mutat aici.ai cumva un nr de tel.de al dansului?

alexastefania_g
04.01.2008, 16:15:30
da,dr. Niculescu nu are cabinet particular aici,cred ca are la Bucuresti.Il gasesti in spital la etajul 2 la ginecologie.Da-mi adresa de mail pt a-ti trimite nr de mobil mai tarziu si alte explicatii.

crysu
04.01.2008, 16:18:14
ok draga.crysu25@yahoo.com.nu ai messenger?mai bine vb acolo daca vrei ce zici?

alexastefania_g
04.01.2008, 16:45:44
sau da-mi ID-ul de messenger si vb. mai usor

msergiu
04.01.2008, 16:47:05
Buna! Si eu sunt din Prahva, mai exact din Ploiesti si sunt mamica nu graviduta. Am nascut in Bucuresti deoarece in Ploiesti am pierdut 2 sarcini. Eu nu prea mai am incredere in medicii de la maternitatea Ploiesti, desi am prietene care au nascut aici fara probleme si au numai cuvinte de lauda la adresa medicilor respectivi.

alexastefania_g
04.01.2008, 16:55:45
Crysu,intra pe mess asta e adresa cea cu care apar

msergiu
04.01.2008, 23:52:35
Scuze, acum am descoperit ca exista un topic si pt. mamici prahovene.

anca_28
05.01.2008, 16:39:28
da ,am fost foarte multumita de dansa,

am o fetita de 5 luni

multumesc mult!

mykkag
05.01.2008, 16:57:26
http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=dtailPage&showAlbum_poze=55754

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=dtailPage&showAlbum_poze=55702

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=dtailPage&showAlbum_poze=55701

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=dtailPage&showAlbum_poze=55723

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=dtailPage&showAlbum_poze=55682

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=dtailPage&showAlbum_poze=55699

parfumdevanilie
07.01.2008, 14:31:37
buna crysu!

eu una din experientele mele anterioare cu testele de sarcina zic ca e o sarcina, mai ales ca spui ca ai facut trei teste...probabil sarcina e la vreo doua saptamani dupa conceptie si atunci e normal ca a doua linie sa fie mai pala si nu foarte clara, pentru ca nici HCG-ul (hormonul de sarcina ca sa zic asa) nu e prezent in organism in cantitate foarte mare.

totusi pentru siguranta ta, du-te la un doctor, mai ales ca am senzatia ca e o sarcina la care nu te asteptai. nu imi lua "sfatul" ca pe o ironie sau mai stiu eu cum, pentru ca nici pe departe nu intentionez asa ceva. insa te simt foarte speriata . multa bafta si mai vb, k?

poopici tuturor

parfumdevanilie
07.01.2008, 14:33:15
de doctorita Ivan Mariana a auzit cineva?

e o persoana de treaba, sau cum e?

ma refer la posibilitatea de abordare...multumesc

Călin Mirela
07.01.2008, 14:48:50
Eu sunt din Ploie?ti ?i am n?scut īn 2004 cu dr.Golo?neanu. Am fost foarte mul?umita ?i de dumneaei ?i de spitalul din Cāmpina. Vi le recomand cu c?ldur?. S?n?tate mult?!

alburoxana
08.01.2008, 16:40:59
buna, gravidutelor! sarcina usoara si nastere si mai usoara! eu sunt la capitolul mamici cu 1 an si 3 luni vechime.

parfumdevanilie, sa stii ca, de multe ori, ce e bun pt unul, nu e pt celalalt: de ex, eu o stiu pe dr. Ivan, dar nu mi se pare a fi extraordinara: necomunicativa si plina de ea. nici profesional nu-mi spune nimic. si totusi, prietene de-ale mele au nascut cu ea si au fost foarte multumite.

eu am nascut cu dr Cernat Mara si sunt super-incantata de ea(si m-a luat in evidenta cand eram in 22 de saptamani, destul de tarziu, deci). dar, pt ca exista si aici un dar, cand eu nasteam, contabila de la mine de la serviciu a pierdut o sarcina in 6 luni, supravegheata de dr Cernat.

daca nu se pune problema de cezariana, poti merge la cine vrei, pt ca oricum vei naste cu moasa! dr vine doar la control.

rosoiu roxana
08.01.2008, 18:34:05
buna fetelor! La multi ani si tot ce va doriti.In primul rand sa nastem usor si in al doilea rand sa fie sanatos bebelul.

si eu sunt din ploiesti si sunt la dr munteanu de la panacea.sunt in 2 luni .imi place de ea.

va pupik

rosoiu roxana
08.01.2008, 18:35:06
sigur crysu esti gravida.asa mi-a aparut si mie. sa itio traiasca

rosoiu roxana
08.01.2008, 18:40:34
buna alburoxana!la multi ani in primul rand

cum adica vom naste cu moasa nu cu doctora?

eu sunt in 2 luni si sunt f speriata in privinta nasterii.totul e frumosdar cand ma gandesc la nastere imi e groaza.ma gandesc numai la bebe si apoi imi trece

de munteanu ai auzit ceva?

alburoxana
09.01.2008, 12:30:20
buna, roxana! nasterea nu trebuie sa te sperie, pt ca, indiferent de maniera de a naste, nu este asa de infiorator precum se spune. sunt dureri, dar nu ingrozitoare! si daca stai sa te gandesti, si o masea doare foarte rau!

da, se naste cu moasa, care este persoana specializata pentru asa ceva, deci nu trebuie sa-ti faci ganduri.daca lucrurile merg bine(dilatatie, copil pozitionat cum trebuie,lipsa nevoii de epiziotomie), medicul vine la control, dar cea care sta tot timpul langa tine este moasa.

cu dr munteanu a nascut o prietena acum trei ani si stiu ca a fost foarte incantata. daca vrei o intreb mai multe si-ti mai spun. sarcina usoara!

rosoiu roxana
09.01.2008, 18:06:07
iti multumesc mult pt sfat. si chiar te rog sa o intrebi pe prietena ta de dr munteanu daniela.azi am auzit ca daca nasti normal nu prea te baga in seama deoarece ea este experta in cezariene.prietana ta cum a nascut?

iti multumesc pt urare si sper sa colaboram.sa iti traiasca! bebe ce ai?

dorina_rbk
10.01.2008, 12:56:31
pentru parfumdevanilie

eu suntr insarcinata in luna a 5 si ma duc la dr. Ivan Mariana

este de treaba, parerea mea, si stii ca pareerile sunt intotdeauna impartite, asa ca........ totul depinde de fiecare persoana in parte.

eu am ajuns la ea in urma unor probleme pe care nu a reusit nimeni sa mi le rezolve, pe cand ea a reusit asaca am ramas fidela, ca sa zic asa.......

pe de alta parte cd m-am interesat pe ici pe colo ce dr sa imi iau si eu pt sarcina, mi-a fost recomandata din start dr Ivan de catrel alti medici, asa ca ma duc linistita la ea

si pana in preznt sunt supermultumita.

parfumdevanilie
10.01.2008, 14:50:37
multumesc mult dorina_rbk pentru raspuns!

eu sunt in 7 luni am auzit ca dr.ivan ar fi mai "dura", insa e dr bun.

intre timp, avand unele probleme cu sarcina am ajuns la alt doctor, despre care am auzit ca ar fi la fel de bun.

de fapt e o doamna si e destul de draguta si plina de rabdare, e mamoasa, e ok.

tu cum vrei sa nasti, normal sau prin cezariana?

eu pana acumvroiam cezariana, insa mai nou optez pentrunastere noramal si vreau cezariana doar daca o fi cazul ...te pup, sanatate multa si poopici pentru burtici.

sanatate tuturor mamicilor!

adinaaslan
10.01.2008, 18:06:58
dupa cele spuse de tine s-ar parea ca esti insarcinata! repeta testul de sarcina dupa 10 zile de la ultima menstruatie si daca i-ti iese tot o liniuta rosie si una roz..eu zic ca o ecografie i-ti va confirma daca vei fi sau nu mamica.

te rog sa ne ti la curent cu rezultatul!

parfumdevanilie
11.01.2008, 12:57:34
buna crysu!

ce ai mai facut cu testele alea?

pana la urma cum sunt bune sau te-ai inselat?

mult bafta sa iti iasa asa cum doresti!

parfumdevanilie
11.01.2008, 12:58:47
buna fete!

e cineva pe aici care naste in a doua jumatate a lunii martie? si daca da cu ce doctor?

in concediu prenatal a intrat cineva?

g_ela25
12.01.2008, 22:00:21
crysu,la Medis9vis-a-vis de spital)este o doctorita draguta care vine de la bucuresti.Radu Cristina o cheama.e 50ron consultatie.

g_ela25
12.01.2008, 22:12:00
felelor,dar din campina nu este nimeni?Eu voi naste in luna mai si inca nu m-am decis cu ce doctor vreau sa nasc.A-si naste cu doctorul Niculescu(am fost la el la o consultatie),sau cu doctorita Anghel sau doctoritaGolosneanu.Ce ma sfatuiti.Doctorita pe care eu o simpatizez e la medis si vine din bucuresti,deci nu pot naste cu ea.

Anca24
14.01.2008, 15:03:59
Fetelor, o sa va spun si eu parerea mea in legatura cu nasterea in Ploiesti pt ca am trecut prin asta. Una peste alta la mine a fost f bine pt ca am avut norocul sa fie doctora mea de garda , Luchian dar am inteles ca aproape nici un medic nu se deranjeaza sa vina de acasa la nastere chiar dc ai fost in evidenta lui toata sarcina si ai ocazia sa nasti cu moasa. Dupa nastere am avut norocul tot datorita medicului meu , de a sta cu copilul in camera la mama si copilul unde personalul afost super atent si nici nu pretindeau ceva , marefer la spaga.

alburoxana
14.01.2008, 17:16:38
Anca24, nici un medic nu vine de acasa pentru o nastere normala, mai ales in garda altui medic. de obicei, medicii(mai putin cei din ambulatoriu) cheama gravida pe garda lor si fac tot posibilul sa se produca nasterea in aceasta perioada.

pt gravidute : exista la maternitate rooming-in(mama si copilul) si puteti solicita medicului, fara probleme sa stati aici(trebuie sa va interesati daca nu se plateste ceva).

pt roxana rosoiu: dr Munteanu este o tipa super, cu care poti vb orice te framanta, care vine de acasa pt cezariana(lasa la aprecerea ta modalitatea de a naste, dar intervine daca e cazul unei operatii)-asta mi-a spus prietena mea,care a nascut prin op cezariana din cauza unor pb medicale.

mami.mada
16.01.2008, 10:49:47
fetelor, cum de nu v-am gasit pana acum?

si eu sunt tot din ph, din azuga mai exact, si voi naste la campina. deocamdata merg la consultatii la medi's, la aceeasi doctorita la care merge si g_ela (cristina radu) si sunt foarte multumita de dansa. dar nici eu nu m-am hotarat cu cine nasc, si timpul trece, luna mai se apropie...

daca mai sunt gravidute din campina sau de pe raza asta - azuga - campina - si vor sa vb mai detaliat sau sa ne intalnim, ma gasesc pe mess mare_serenitatis.

va pup pe toate.

adinutza@aby
16.01.2008, 17:48:16
din ploiesti vest e cineva

adinutza@aby
16.01.2008, 17:49:25
Naste cineva la inceputul lunii febroarie

balonas
17.01.2008, 19:09:49
bine, bine, doctori se gasesc, daca te ajuta si organismul si esti puternica nu ai probleme, dar ce ziceti de stresul la serviciu?

adinutza@aby
17.01.2008, 21:29:18
salutare fetelor

anonim spunemi si mie despre dna doctor banciu ce sti eu o sa nasc in febroarie la inceputul lunii prin cezariana cu dansa dar nu stiu mai nimik despre cum e,succes surori tale si nastere usoara

florentina.paun
18.01.2008, 00:58:53
buna fetelor si eu tot din ploiesti sunt mai exact podul inalt ....8 martie 2007 am primit cel mai frumos cadou ingerasul meu DANIEL....am nascut la maternitatea din ploiesti...am avuto nastere foarte grea dar am avut-o alaturi pe dr.GHICULESCU OANA...care ma ajutat foarte mult ....ADINUTZA@ABY eu despre banciu nu prea am auzit vorbe de lauda ba din contra..dar avand in vedere ca nasti prin cezariana poate ca este altfel....eu iti urez nastere usoara un bebe sanatos si o refacere usoara.....pentru ca eu am avut mult de suferit dupa ce m nascut.....va urez bafta la toate si sa nu va fie teama...dar oricum mai vb .....va pup pe toate sper ca azi savb mai mult..

suriuca
18.01.2008, 10:23:47
buna la toata lumea si eu sunt din ploiesti,nu sunt gravida dar am 2fete una de 9 ani si una de2ani pe care ii va implini peste cateva zile.Vreau sa va spun ca si eu am nascut la maternitatea din ploiesti .La ambele sarcini am fost asistata de Dr Ursache caruia am sa i multumesct toata viata.la a doua sarcina a fost nevoie de cezariana si va spun cu mana pe inima ca nu am ce sa i reprosez acestui medic.

adinutza@aby
18.01.2008, 12:27:01
SALUTARE MAMICI SI GRAVIDUTE

MULTUMESC PT URARI FLORENTINA SI EU ITI DORESC MULTA SANATATE TIE SI BEBELUSULUI TAU CARE ACUM DE FAPT E BAIAT MARE SI CRED CA DEJA A INCEPUT SA MEARGA .SI EU O SA AM TOT BAIETEL ABIA ASTEPT SA L VAD SI SA L TIN IN BRATE.

O SA VAD CUM O SA MA DESCURC.

STIE CINEVA CAM CAT MERGE SA DAI LA DOCTOR PT CEZARIANA?

PUPICI LA TOATE SI MAI VB

drgirina
22.01.2008, 16:32:05
Fetelor ce mai faceti? scuze dar din greseala nu mi-am activat contul in 17ian eu sunt anonimul de la 20.04.Am vazut mai sus pe suriuca ce spunea despre dr ursache asa o fii dar eu am avut o experienta tare urata cu aceasta dr. sora mea a pierdut o sarcina acum 2 ani in 15 sapt era internata la Maternitate si o supraveghea dr ursache ,2 sapt a stat cu fatul mort in uter si ea spunea ca sarcina e mica dar e totul ok pina a ajuns la dr Cernat si a trimis-o de urg la eco la dr Ghita si asa a aflat de sarc. oprita in evol cu 2 sapt inainte,asa cum am mai spus toti medicii au parte de greseli dar ce nu putem ierta noi sunt grosoloniile din partea lor vorbele urate de parca ar fii stapinii lumii.

rosoiu roxana
22.01.2008, 17:47:17
pentru alburoxana.

buna si imi cer scuze ca am intrat asa de tarziu dar nu am mai avut timp sa intru pe net.

multumesc pt sfat in legatura cu dr. munteanu.

azi mi-am facut programare cu primele analize si tocmai pe 12.02 m-a prrogramat.cam tarziu mi se pare.

oricum iti multumesc.

MClara
22.01.2008, 21:17:27
Hei,salutare pentru toate burticile de aici! Ma bucur tare ca v-am gasit. Eu sunt din Plopeni, sunt insarcinata in 17 sapt. si merg la dna dr.Golosneanu la AlMedica.Mie mi s-a parut pana acum foarte OK. Va mai tin la curent.

Pentru drgirina:te rog mult de tot sa imi spui tot ce stii despre Golosneanu. Sora ta va naste tot la Campina? Sunt f curioasa cum sunt conditiile acolo desi eu pana acum am auzit numai de bine.Va pup pe burtici!

rosoiu roxana
23.01.2008, 18:42:43
saluatare

ce mai faceti?cum va mai simtiti?

astazi se pare e o seara buna nu imi mai este rau

ce bine e

bnu mai stiam cum e sa nu iti fie rau seara

va pupik

drgirina
24.01.2008, 17:54:15
Buna fetelor si mai intai sa-i rasp.lui MClara :da sora mea naste cu dr golosneanu la campina si naste natural nu cezariana a chemat-o cand va fii dansa de garda deci eu zic ca-si da interesul vom vedea o sa-ti povestesc mai multe dupa ,in ceea ce priveste maternitatea din campina sora mea a fost internata acolo de vreo 3 ori la inceputul sarcinii si mi-a spus ca-i f curata in compar.cu cea de la ploiesti ,personalul amabil si !!! atentiile mici inclusiv la dr. o sa ti spun cat a dat ea la nastere .Sarcina usoara si poate ne intalnim la consult vreodata.

patibuz
24.01.2008, 18:25:31
Eu, una, am nascut acum 4 luni, la Ploiesti, prin cezariana, cu dr Fusu Elena. Am fost f multumita si de maternitate, si de dr, si de asistente, nici nu ma asteptam sa fie asa de bine. Mi-a fost greu cu recuperarea dupa operatie, dar acum, dupa 4 luni jumate, de abia se mai cunoaste cusatura.

Am auzit de asemenea lucruri f bune despre maternitatea din Campina,...

misha78
24.01.2008, 19:35:01
buna fetelor, eu sunt Mihaela si sunt insarcinata in 27 de saptamani.

sunt la d-na doctor Cernat pe care v-o recomand cu toata caldura, credeti-ma este o doctora de nota 20.

as dori si eu mai multe amanunte despre maternitatea din Ploiesti si cam cat mai costa o cezariana , eu voi naste asa datorita ochelarilor.

ati nascut careva cu dr cernat prin cezariana, cum se poarta?

pupici.

dorina_rbk
25.01.2008, 07:27:45
pt parfumdevanilie

eu ar trebui sa nasc in ultima parte a lunii aprilie si zic eu, curajoasa de mine ca o sa nasc natural, asta daca se si poate.

inca nu am discutat despre nastere cu dr, asa ca mai vedem.

intradevar dr ivan poate fi si dura, dar nu de speriat, oricum ma ucur ca ai gasit un dr mai mamos :-), multa sanatate si tie si pupici

dorina_rbk
25.01.2008, 07:30:30
buna fetelor din prahova

salutari pentru burtici

stiu ca fiecare sarcina este aparte si ca fiecare organism reactioneaza in felul lui propriu, dar totusi pentru linistea mea sufleteasca, cu ce frecventa si cat de puternic trebuie sa miste un bebe in burtica in saptamana 29 - 30 de sarcina?

Anca24
25.01.2008, 10:29:56
Buna, Dorina. Eu sunt la a doua sarcina si pot sa-ti spun ca fiecare copil chiar si in burtica fiind are evolutia si miscarile sale. La primul copil eram cu o prietena si ne priveam burtile (la fiecare se vedea altfel si copilul misca altfel, a mea era mai energica dar acum e invers , fetita ei e mai neastamparata). Asa e la prima sarcina te preocupa mult mai multe si te intrebi dc e normal. pupici

alburoxana
25.01.2008, 18:05:30
pt misha78: eu am nascut cu dr. cernat, in septembrie 2006.este deosebit de amabila si de simpatica. eu, una, m-am inteles foarte bine cu dansa:a venit in fiecare zi la control, mi-a schimbat personal pansamentul. anul trecut se zvonea ca ar fi 200 de euro operatia. daca mai ai nelamuriri ma gasesti la "mamici din prahova". nastere usoara!

rosoiu roxana
26.01.2008, 10:06:43
salutare burtici prahovene.

cum va mai simtiti?

misha78
26.01.2008, 15:16:25
buna Roxana, multumesc pentru raspuns, sa-ti traiasca bebele ( ce ai?), eu voi avea baiat si sunt tare mandra, atat eu cat si sotul meu asta ne-am dorit, de fapt de cand am ramas insarcinata am stiut ca asta este. Fiind prima sarcina sunt un pic speriata, mai ales ca in urma controlului oftalmologic doctora mi-a recomandat cezariana, toata lumea zice ca este mai grea , ca te refaci mai greu, etc. Tu cand i-ai dat banii doctorei la maternitate sau la cabinet cand ai fost la control? In maternitate cum a fost, cum s-au purtat cu tine?

am o colega de munca care a nascut la Buc, i s-a spuns ca maternitatea de la noi este cam naspa.

MClara
27.01.2008, 11:10:39
Ptr.drgirina: iti multumesc ptr raspuns. Imi pare f. bine ca am mai gasit pe cineva care vrea sa nasca la Campina si cu care pot schimba pareri. Vreau sa ti spun ca atunci cand am ales sa merg la Golosneanu am fost influentata f.mult de faptul ca stiam ca lucreaza la Campina.

Eu am avut acum 2 ani o experienta foarte neplacuta la maternitate la Ploiesti si am jurat cand am iesit ca nu o sa mai calc pe acolo nici macar in vizita.

Pupici pe burtici !

parfumdevanilie
28.01.2008, 11:17:40
buna dorina_rbk!

stai linistita in ce priveste miscarile lui bb ca nu e o regula, unii misca mai mult , alti mai putin depuinde de cat de mult se dezvolta si de cat de mult loc mai au in burtica.

al meu pana acum vreo doua saptamani era tot intr-un balet de dinineata pana seara, apoi s-a mai pototlit cand e mai lent cand e mai rapid in miscari. important e ca misca, nu?

eu una merg al d-na doctor sarmasi cernatoiu iuliana kr e o draguta (si la propriu si la figurat) si cu ea vreau sa si nasc.

tot ce vrei sa afli si o intrebi, nu ezita sa te lamureasca si in plus intotdeauna are rabdare.

sper ca esti bine, si stai linistita in ce priveste miscarile lui bb, atata timp cat il simti ca misca, eu zic ca e ok

te puop dulce si mai vb, k?

poopici pentru burtici!

parfumdevanilie
28.01.2008, 11:19:55
daca da, e ok, iar daca nu atunci va puteti lua concediul de odihna pe 2008 ca aveti dreptul chiar daca nu ati lucrat decat cateva zile din anul 2008. va spun sigur pentru ca legea e inca in vigoare. acum normal ca vor fi si patroni care vor spune ca nu aveti dreptul, insa nu trebuie decat sa se documenteze inainte sa vorbeasca, iar dupa concediul de odihna puteti ramane in prenatal.

multa bafta!

MClara
28.01.2008, 20:07:28
Parfumdevanile, despre ce lege este vorba!? Eu stiu ca iti poti lua concediu de odihna aferent perioadei lucrate adica proportional cu nr.de zile lucrate pana la intrarea in prenatal.Tu stii altfel?

alburoxana
29.01.2008, 10:06:49
pt misha78 dr cernat este deosebita si se poarta f frumos. i-am dat dupa nastere, dar "simbolic". m-am refacut extraordinar de repede, dar depinde de fiecare(eu am la activ 18 ani de handbal..).anestezista(pe care o stiu) si noenatologul n-au acceptat nimic.

am baiat. aveti grija de voi si mai "vorbim".

elenutyz
31.01.2008, 09:28:54
Buna fetelor! Si eu sunt din Ploiesti si voi naste in luna iunie in Campina cu d-na doctor Golosneanu. Am si eu o nelamurire, poate ma ajutati si pe mine, cele care ati nascut acolo . In cazul in care soseste momentul nasterii si d-na doctor Golosneanu nu este de garda la spital in Campina, vine special pentru mine sau nasc cu cine este de garda? Eu as prefera prima varianta.

Astept raspunsurile voastre.

VA pup!

gabicostache
31.01.2008, 17:03:35
Buna si eu tot din ploiesti si voi naste in august ToT in Campina:) cu dr Tudor Mihaela de care sunt f multumita ( e singura cu care dupa un tratament indelungat am reusit sa fac burtica) sper sa fie pana la final totul ok

Despre dr Golosneanu nu stiu daca vine la nastere dar am auzit numai de bine

va pup!

adinutza@aby
02.02.2008, 11:50:17
salutare viitoare mamici

eu am o saptamana de cand am nascut

tot din ploiesti sunt si eu

si am nascut la maternitatea de aici prin cezariana cu dna doctor banciu rosemary

sa stiti ca mi am revenit foarte repede

in cele din urma sunt acasa cu bebita al meu

acum va las ca mai are putin si se trezeste

PUPICEI SI NASTERE USOARA

rosoiu roxana
13.02.2008, 17:57:30
ce inseamna DPB : 20.6 mm

CC : 84.8 mm

CA : 73mm

LF : 11.1 mm

FW : 68 gr

va rog mult spuneti-mi si mie

sunt in 13 sapt ssi sunt la dr munteanu de la panacea

si nu am intrebat si as vrea sa stiu

va rog mult.

alburoxana
15.02.2008, 09:50:44
pt roxana : sunt dimensiunile fatului : lungime femur(LF), dimensiune cutie toracica, dimensiune cutie craniana, greutate. in functie de datele biometrice se stabilesc saptamanile de sarcina. daca medicul nu a zis nimic, atunci toate sunt ok. dar nu te sfii sa intrebi!

lastarica81
26.02.2008, 12:07:51
Buna!Am si eu o intrebar:imi curge ceva alb dinr-un san si nu stiu ce ar putea fi pt ca ciclul imi vine normal siregulat si nu am nici simptome si nici burtica ce vreau sa va intreb este :POT FI CUMVA GRAVIDA FARA NICI UN SEMN DECAT CA IMI CURGE UN POSIBIL LAPTE

alburoxana
26.02.2008, 17:28:46
sincer, nu cred ca poti fi insarcinata. ar fi bine sa mergi la medic si sa programezi o mamografie.

cristinica4ever
27.02.2008, 20:55:59
Buna fetelor sunt o gravidura din ploiesti,Este cineva care naste intre 15-20 Aprilie ?

voicu2007
28.02.2008, 18:55:53
salut,si eu sunt din ploiesti si am aflat acum 2 zile ca sunt insarcinata ..urmeaza sa ma duc la eco sa vedem in cate saptamani sunt. spuneti-mi si mie de dr.golosneanu de la al medica berlin cum e , cat costa consultatia,ecografia...va pup!

cristinica4ever
28.02.2008, 21:34:04
este cineva care a nascut cu dr Topolog c-tin ?cit merge o nastere normala?

luciana-simona
02.03.2008, 10:57:18
!!!...IEFTIN...!!!Vind hainutze noi si sh bebe,dama si barbati,accesorii,diverse, preturi foarte mici.Detalii si poze la http://s258.photobucket.com/albums/hh275/lucianasimona/ sau pe messenger la id-ul simona_dragotel.Plata ramburs prin posta romana,pt comenzi de peste 40 lei achit taxele postale

mateigeorgian
06.03.2008, 14:54:27
ptr cine este interesat accesati linkul http://s246.photobucket.com/albums/gg102/maria_1982_album/imbracaminte%20copii/.

astept mesajele voastre la id-ul georgian_79@yahoo.com

finante
07.03.2008, 20:10:14
1. Sa ne gandim la viitorul lor. Vizitati si cereti detalii: http://plusprofit.blogspot.com/2008/02/contul-de-viitor-pentru-copii.html

2. Castigati bani prin inregistrare pe internet - sistem DubaiMLM:

http://plusprofit.dubaimlm.com

Detalii: plusprofit.dubaimlm@gmail.com. NU TREBUIE SA INVESTITI NICIUN LEU!

Sanatate si bucurii alaturi de copii!

dorina_rbk
08.03.2008, 18:05:42
pt cristinica4ever

buna sunt dorina

eu ar trebui sa nasc pe 19 aprilie, cel putin asta ar fi dpn, dar nu se poate stii niciodata, mai ales ca vreau sa nasc natural.

misha78
09.03.2008, 14:20:09
pt cristinica4ever

buna sunt Mihaela

eu voi fi programata pentru cezariana in acea saptamana, sunt la dr. Cernat, tu?

cristinica4ever
11.03.2008, 11:05:54
ptr dorina_rbk buna dorina si eu tot natural vreau sa nasc,sint la dr. topolog.tu ?

cristinica4ever
11.03.2008, 11:12:05
ptr misha78 buna mihaela eu sint la dr topolog si as vrea sa nasc natural,mi-e frica de cezariana.tu asa vrei prin cezariana,sau asa ti-a recomandat? ce ai?,eu am fetita.

mihaela28
24.03.2008, 18:50:58
Buna gravidutelor daca va intereseaza sa cumparati un carut marca GEOBY culoarea kaki bine intretinut folosit 3 luni contactatima pe adresa (preda_dani21@yahoo.com) rog seriozitate pret 2000 000 lei sunt din ploiesti zona vest. Merita vazut

costinMzavate
24.03.2008, 20:38:54
Am o rugaminte fetelor ,

Spuneti-mi si mie cum sa o ajut pe sotia mea sa scape de o durere cumplita de cap si febra (paracetamolul si frectiile n-au dat rezultate)

ms

costinMzavate
24.03.2008, 20:39:51
Doctorita Tudor din Campina , cand aflu cum dau de ea iti transmit.

ciao

Deliuta
25.03.2008, 10:40:16
Buna fetelor!

Cum va mai simtiti?

Eu sunt o graviduta din PLoiesti, sunt in 11 sapt., merg la doctora Dragan, vine de la Bucuresti in fiecare sambata la clinica particulara ROMAR, mie imi place, merg la ea de un an jumate, mi/am facut toate analizele care se fac in primul trimestru de sarcina la clinica GRAL, e langa CASA SINDICATELOR, o parte au fost gratuite si o parte le/am platit!

Consultatia costa 50 lei, dar mi/am facut si o ecografie 2D, si analize la secretie si am platit acolo 217lei, iar analizele platite la GRAL au costat 350 lei.

de nascut nasc in Bucuresti, cel putin asa mi/a promis d/na doctor, mi/a recomandat spitalul CFR2, mi/a spus ca nu voi naste cu ea, ci cu un doctor, dar mai intai ma va duce acolo sa ne intalnim cu el si sa vad si spitalul, sa vedem daca imi plac conditiile si daca imi place de doctor, daca nu o sa vad ce fac!

As fi vrut sa nasc la Campina, dar am inteles ca acolo nu se naste cu epidurala, si nu ma risc altfel, mi/e frica!

Va pup

CarmenGeo
02.04.2008, 14:51:16
Buna! Ai un nr. de telefon de la cabinetul d-nei dr. Cernat? As vrea sa iau legatura cu dansa.

CarmenGeo
02.04.2008, 14:53:08
Sau misha78, am vazut acum ca si tu mergi la dr. Cernat.Ai nr de la cabinet?

alburoxana
03.04.2008, 17:13:55
526438. cabinetul e pe st.o.iosif( a doua strada pe stanga de la liceul caragiale, cum te duci spre obor). dansa e la cabinet marti si joi.

MClara
06.04.2008, 13:23:26
buna burtici! Am lipsit cam mult de pe site.Am avut ceva probleme cu sarcina dar acum totul este bine. Intre timp am fost internata de vreo doua ori la Campina, asa ca pentru cine este interesat o sa va spun ce am vazut pe acolo: personal dragut si destul de atent (care nu cere nimic de la obraz asa cum se intampla la Ploiesti), este curatenie iar la vizite nu este asa mare restrictie. Ca punct in minus va pot spune din ce am vazut eu ca este cam saracuta in ceea ce priveste dotarea tehnica.

ptr Drgirina: ce iti fac bebelasii ? n-am mai auzit nimic de tine. esti bine?

ella83stef
14.04.2008, 18:11:22
buna burtici!stie cineva ceva de d-na dr avram ?as vrea sa nasc in ploiesti,dpn prin iunie pe la finele lunii,dar nu se stie niciodata,si totusi am anumite retineri vis a vis de maternitatea din ploiesti....am auzit ca la campina ar fi mult mai bine,dar acolo nu se face epidurala....:(,mai e putin ...si sunt nehotarata....:(

ioana2008
15.04.2008, 19:17:40
Pentru a face cativa bani pt. pampers nu trebuie decat sa vizitati situri.Vi se va da 0,10$ pt.fiecare site.Castigati ceva bani de buzunar nu va asteptati sa va imbogatiti.Intrati pe http://bux.to/?r=io_yonella,apoi in register pt.a va face cont,va logati cu id-ul vostru,apoi stati cate 30 sec. pt.fiecare site.O mamica binevoitoare.Spor la lucru.

annie
15.04.2008, 20:03:08
Buna burtici! Eu sunt deja mamica si vreau sa va ajut donand setul de epidurala pe care nu l-am mai folosit, facand cezariana. Eu sunt din Bucuresti, dar am bunicii la Ploiesti si vin acolo cam la o saptamana, daca nu eu, parintii mei sigur se duc la bunica asa ca daca aveti nevoie v-o trimit cumva. La 'gravidute din Bucuresti' nu o vrea nimeni deocamdata! Contact: email: annie80.sandu@yahoo.com

aliplo
16.04.2008, 15:17:27
a nascut cineva cu dr Luchian?Cum vi se pare ?e ok?

Anca24
17.04.2008, 18:36:20
Da, eu am nascut cu Luchian si am fost f multumita , este o doamna de nota 10 iar pt cine spune ca la ploiesti nu e bine nu e chiar asa; am stat la rooming cu bb in camera iar asistentele si de la copii si de la lehuze au fost f atente si chiar nu asteptau nimic; asta se intampla in 2006. Acum sunt gravida in 33 sapt si am de gand sa nasc tot la ploiesti si tot cu luchian

scumpetee_mica
18.04.2008, 13:20:56
nu cred ca ar fi trebuit sa postez aici mesajul meu dar m-am tot invartit si am zis sa incerc.sunt insarcinata in 31 de saptamani conform ultimei menstruatii dar am burta fff mare si simptomele ca as fi insarcinata au aparut cu ceva timp dinaintea ultimei menstruatii,iar toti care ma vad au impresia ca maine tre sa nasc dar eu mai am cica 2 luni.nu este posibil ca in primele luni de sarcina sa mai fi avut niste scurgeri pentru ca nu mai curgea ca in timpul menstruatiei? oare am mai mult de 7 luni? ma ajuta cineva?

MClara
18.04.2008, 19:45:47
Ai fost sa faci o ecografie ? Pentru ca, masurand lungimea femurului sau diametrul craniului bebeului, medicul iti poate spune aproape exact ce varsta are sarcina. Dar, bineinteles ca depinde si de "calitatea" ecografului/medicului la care o sa te duci. Daca vrei sa fii sigura nu te calici.

danas
01.05.2008, 20:06:06
Buna gravidute! Ma numesc Dana si sunt mamica unui baietel de 1 an si 2 luni. Am nascut la maternitatea din Ploiesti si am fost foarte multumita de conditiile de acolo, am nascut prin cezariana cu dr care era de garda, dna Bilga Iuliana, un chirurg extraordinar, si o femeie exceptionala. Sarcina mi-a fost urmarita de dr Ursache care era plecata la un curs in ziua cand mi s-a rupt apa. Am nascut la 37 de sapt, stiam ca tb sa nasc prin cezariana si ii multumesc lui dumnezeu ca nu am avut niciun fel de problema. Nu mi-a bagat nimeni mana in buzunar, nu am dat nimic la asistente, anestezist sau medici si s-au ocupat de mine, am fost f multumita. Acum merg la cabinetul dnei Bilga, are cabinet la panaceea, cu dr munteanu si dr fusu, si cand voi mai face un bebe la dansa am sa merg.

CRISTINA.BULEARCA
24.05.2008, 17:10:37
Buna mamicilor din Prahova! Ma numesc Bulearca Elena Cristina si stau in Vest la Baraolt. Am si eu o intrebare in legatura cu Cresa nr.40. Am vrut sa-l inscriu pe cel mic acolo, dar m-am dus prea tarziu. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, cum sa procedez cu administratora, poate totusi il primeste si pe baietelul meu? Nu stiu cum sa fac. Va multumesc mult.

mihaela28
31.05.2008, 12:52:30
Draga Cristina inscrierile sau facut din decembrie depinde cind teai dus tu sa il inscri pe bebelul tau noi am avut noroc si am reusit sa o inscriem pe fetita noastra si din septembrie vom merge sfatul meu este sa te duci sa vb cu directoarea o gasesti la cresa nr 39 de la baraolt pina la ora 10 stiu ca este acolo si insista la ea stiu ca exista o lista de asteptare si poate ai norc ,sunt parinti care mai renunta vezi ca este un topic despre cresa 40 la crese si gradinite intreaba mamicile acolo mult succes

ella83stef
02.06.2008, 06:49:53
hello! naste cineva la maternitatea din ploiesti la sf lunii iunie? cum va mai simtiti? bafta gravidutelor care urmeaza sa dea nastere bebeilor si multa sanatate si recuperare cat mai usoara si rapida celor care au nascut deja. asteptam sa ne impartasiti din experientele voastre!numai bine! pupici pe burtici pt mamici si bebici:P.

kristina23
17.06.2008, 22:51:59
salutare tuturor! sunt mamica unei fetite de 5 luni.......am nascut pe 9 ianuarie la maternitatea din ploiesti.ma bucur ca am scapat de maternitatea aia....vezi multe acolo.si placute si neplacute.in fine ...au ramas in urma amintirile alea.momentan stau cu fata acasa acum dar mi-am gasit si o preocupare in timpul liber.cele interesate le rog sa intre aici www.hemel.ro........sunt numai produse naturiste....daca cineva doreste sa ma contacteze id meu e melissa_kristina2007@yahoo.com

dumitrita
28.06.2008, 14:49:14
buna, http://en.prizee.com/?refer=Dumitrita10 ,e un site cu joculete la care castigi premii.chiar daca e din franta daca castigi vei primi cadoul ca eu am primit .e foarte dragut.

si inscrie-te si pe asta http://www.rosms.ro/Servicii-SMS.php?ref=28564,e pt cei care au mobil.vei primi niste reclame pe tel si vei fi platit pt asta.cu ce te platesc cumperi de la ei din shop,cartele de tel,telefoane ......e misto mai ales daca ai colegi cu mobile sa se inscrie si ei .

flore75
29.06.2008, 00:29:17
suntem pe ultima suta de metri la concursul mini echipa nationala de fotbal;

daca va place poza piticului meu va rog sa votati azi pana maine inclusiv

daca lasati link, noi va vom vota in continuare, chiar daca concursul se incheie

http://www.mami.ro/albume-foto/?avpage-album_poze=detailPage&showAlbum_poze=93275

va multumim

rosoiu roxana
03.07.2008, 13:47:48
sunt in 34 sapt si mie inca nu mi-a aparut "linia neagra".o fi vreo problema?stie cineva sa imi raspunda la intrebare?

o sa nasc in aug la ploiesti sunt la dr munteanu si imi place la ea sunt multumita.in rest in afara de anemia mea care cica nu il afecteaza si pe bebe sunt bine.

voi?

amaya
03.07.2008, 14:47:25
Buna sunt din Ploiesti si o sa nasc in noiembrie cu dna Oana Golosneanu la maternitatea din Campina

Este cineva la ea?Eu am auzit numai pareri bune si sincer imi este si frica de maternitatea de aici si de asta am ales Campina

amaya
03.07.2008, 15:03:07
pentru MClara

ce ai mai facut intre timp? ai nascut?

cum este in Campina?Vine doctora la nastere?Ai nascut normal sau prin cezariana?

blondi_m17
07.07.2008, 12:36:26
despre dr jilescu din ploiesti ce stiti? a nascut cineva cu ea??

blondi_m17
09.07.2008, 23:29:24
nu mai intra nimeni aici? astept si eu pareri.....

amaya
10.07.2008, 11:35:42
ptr blondi_m17

despre doctorita Jilescu pot sa iti spun un lucru: cumnata mea a fost la ea la un control , ea are uter bicorn si isi doreste f mult un copil , dar dr jilescu i-a spus verde in fata ca ar putea sa nasca un copil handicapat sau sa moara la nastere ea sau copilul dar SA RISTE CA NU ARE NIMIK DE PIERDUT !!!sa nasti un copil handicapat sau sa mori la nastere nu mi se pare chiar ca nu ai avea nimik de pierdut....Cam asta stiu despre dr jilescu ,mie una mi se pare lipsita de profesionalism.Sfatul meu este sa cati totusi pe altcineva.

Esti insarcinata?In cate luni?

Pupici!

Gerlinde
11.07.2008, 15:27:26
buna viitoare mamici!!!sunt o mamica din timis si am o rugaminte la voi:primim si noi un vot de la voi?concursul tine pana in 31 iulie.multumesc mult!!!!!pupici!!!

http://www.piciulici.ro/concurs/participant/Micu-Theodor-317.html

blondi_m17
14.07.2008, 17:11:17
buna amaya.

eu sunt in 28 sapt acum. am mers bine si nu am avut probleme, dar...am lupus cutanat si nu stiu daca la ploiesti au mai avut cazuri ca al meu. ma gandeam ca si neonatologul ar trebui sa fie priceput. poate bebeul are nevoie de analize in plus la nastere...(la eco mi-a zis ca am fetita - am facut la cab dr.ghita minodora). dr J nu mi-a recomndat pe altcineva, pt ca oricum voi naste prin cezariana datorita efortului si stresului nasterii care ar putea sa-mi afecteze din nou lupusul si sa imi declanseze iar o etapa a bolii...tu esti din ploiesti? imi poti recomanda pe altcineva? - sincer la inceputul sarcinii am avut f multe recomandari si cred ca tocmai de aceea am rams tot la dr J pt ca ...mai toti au si bune si rele...

ar mai fi varianta cu bucurestiul, dar si acolo...

te pup

amaya
14.07.2008, 17:23:50
Buna Blondi_m 17

eu sunt insarcinata in 22 de sapt sunt din Ploiesti; iti recomand cu caldura sa mergi la dr Oana Golosneanu de la Al Medica ,eu merg la ea si sunt foarte multumita; si eu voi naste prin cezariana din cauza unor probleme si voi merge la maternitatea din Campina ptr ca acolo lucreaza dr Golosneanu dar cunosc persoane care au mai nascut acolo si au fost foarte multumite de conditii si de personal , oricum nu se compara cu maternitatea de aici,crede-ma! Eu te sfatuiesc sa mergi macar o data la ea la control si o sa vezi diferenta .

Pupici si astept sa imi spui ce ai facut!

Ma bucur ptr tine ca ai fetita, sa iti traiasca!

si noi ne dorim fetita dar inca nu stim ce va fi

blondi_m17
14.07.2008, 17:40:14
merci de rasp. sa vad daca mai am canad sa ajung si la dr golosneanu. sincer eu nu am fost deloc in nicio maternitate, ce stiu e doar de la prietene sau d ela cumnata mea. ea a nascut la ploiesti - are 2 fetite. am ingteles ca exista serviciul de rooming in si ca nu e asa rau, in acelasi timp am inteles ca la campina e mult mai curat. mi-ar fi placut sa stiu daca cineva cu lupus a nascut in provincie. eu am zis ca daaca am avut curajul sa raman insarcinata pot avea curajul sa si nasc acasa - adica in ploiesti. daca am nevoie de ceva e mai simplu pt familia mea sa ma ajute. totusi pt bebe as face si o deplasare. maine sau miercuri ajung la control si la reumatolog si sa vad daca imi recomanda ceva anume...

am citit aici in topic multe pareri bune despre dr la care esti si tu..

mai scriu sapt asta , in functie de ce fac..

iti doresc sa ai fetita daca asta va doriti, dar ..oricumm important e sa fie bebe sanatos. noi am fi vrut baietel, dar acum deja ne-am obisnuit cu gandul si i-am gasit si nume. o sa fie o printesita!!

pupici

crysu
19.07.2008, 17:45:50
buna fetelor?sunteti careva pe aici?

clara_vidori
21.07.2008, 23:39:51
si eu am nevoie de vaccin

dar nu stiu cum sa +procedez , in Itralia si in germania , unde s-au interesat niste prieteni, se face la bb nascuti din mame sanatoase purtatoare de virus hepatita b 3 sau 4 doze

dintre care prima in primela 12 ore si urmatoarele in lunile care urmeaza

vaccinul de la 12 ore se numestre HBVAXpro de 5 sau 10 mg produs de SPMSD iar pt urmatoarele doze se foloseste fie Infarix - hexa, produs de GSK sau IMMunoHBs. pretul lui ar fi de 200 euro/doza in Germania sau 400 Euro /doza in Italia

doctorita de la infectioase mi-a vorbit pana acum doar de o singura vaccinare , cea de la la 12 ore si de restul care se fac la toti bb, sanatosi sau infectati, dupa schema romaneasca cu Engerix.

Daca a facut cineva rost deja poate scrie cum a procedat , cate doze i-au trebuit , de unde a cumparat

si cum a suportat bb vaccinul

rosoiu roxana
22.07.2008, 11:30:51
ce mai faceti burtici?sunt in sapt 37 si eu samb cunun.stiu stiu sunt nebuna.

ma simt bine mi se umfla picioarele de la caldura dar dc stau un pic cu ele in sus mai sus decat corpul sunt ca noua.

voi ce mai faceti?

a mai nascut careva cu munteanu?

sau ce stiti de ea?

IANCU ANDREEA
31.07.2008, 13:29:47
cineva pe-aici?

elenaalexe
30.09.2008, 21:25:54
buna seara, mamicilor, se pare ca ati cam abandonat acest site, cand noi, viitoarele mamici avem nevoie, din pacate de atatea informatii. am obs. ca cele din buc, vb mult mai mult si colaboreaza intre ele. noi viitoarele mamici vrem sa stim cum se comporta anumiti medici cu viitoarele mamici, cat "costa" o nastere, cum e in materntatea din campina, etc.
daca mai este cineva interesat de acest site as avea rugamintea sa mai scrie cateva randuri, desi inteleg ca nu aveti timp.
eu am \dpn pe 25.10.2008, vreau sa nasc normal in Campina la dr. Golosneanu. Astept informatii! va doresc o seara buna si linistita1

voicu2007
31.10.2008, 11:18:50
salut ! eu sunt graviduta ...ma bucur ca am gasit acest subiect. as vrea si eu mai multe informatii despre maternitatea din ploiesti k am auzit mai multe lucruri contra decat pro. cele care ati nascut aici cum vi s-a parut? stie cineva ceva despre dr. Calin Boeru ? va pup si daca aveti adrese de mess trimiteti-mi si mie un mesaj.

bebe_daria
17.11.2008, 15:07:18
buna voicu 2007 eu am fost la dr boeru siam fost un fel privilegiata in mat:D:):P

bebe_daria
17.11.2008, 15:10:54
buna ! elena alexe eu sunt o proaspata mamica am nascut pe 20.09.2008in mat la ploiesti am nascut normal daca vei sa vorbim adresa mea de mess e crys_grasunica , te astept

amaya
24.11.2008, 17:39:53
Buna gravidutelor
ptr cine este interesata eu am nascut in Campina acum doua saptamani,am nascut un baietel,prin cezariana,cu dr Golosneanu.Conditiile nu sunt extraordinare in sensul ca este frig la toalete si pe holuri si din cate am vazut si in saloanele cu mamici care au nascut normal,dar personalul este de mare exceptie, se poarta foarte frumos ,nici nu se compara cu cele din maternitatea din Ploiesti.Eu ptr ca am nascut prin cezariana am dat 6mil doctoritei,2mil anestezistei si 1 mil moasa.Nu am stiut ca am avut si dr asistent la operatie,am aflat cand m-am uitat pe iesirea din spital,banuiesc ca ar fi trebuit sa-i dau si lui ceva.Din cate am vazut eu la Campina merge o nastere cu cezariana cam la 5 mil dr si 1,5 mil anestezist , dar ptr cele care nasc normal chiar nu stiu,imi pare rau.Tot ce pot sa va spun este ca sunt foarte multumita de dr Golosneanu si daca voi mai face un copilas tot cu ea as vrea sa nasc.
Nastere usoara!!

ramonik82
18.12.2008, 20:06:42
Buna,fetelor !Si eu sunt o viitoare mamica de baietel,sunt in 25 de saptamani ,merg tot la Dr Golosneanu si sunt multumita de cum merg lucruril.De maternitatea din campina am auzit lucruri bune,personal ok (mult mai ok decat in Ploiesti)am inteles ca stau mai prost la aparatura.Am cateva prietene care au nascut acolo si au fost multumite.Pup

ROXANA2008
27.12.2008, 12:08:26
EU AM NASCUT CU DR TOPOLOG PRIN CEZARIANA. EU NU AM FOST MULTUMITA PT CA NU PREA SE INTERESEAZA DE PACIENTE CEL PUTIN ASA A FOST LA MINE A VENIT DECAT ODATA DUPA OPERATIE. NASTERE USOARA VIITOARELOR MAMICI SI SARBATORI FERICITE

Titiana-Laura
27.12.2008, 23:44:35
Doar un clik dorim de la voi! Multa sanatate voua si la bb si nastere usoara fara probleme!
<a href="http://cstrike-frags.com/viziteaza.php?user=TITIANA-LAURA">http://cstrike-frags.com/viziteaza.php?user=TITIANA-LAURA</a>
Pusi.

yoana26
16.01.2009, 12:51:42
Elenaalexe....poate ai timp sa intri sa ne spui cum a fost...si eu tot la dr Golosneanu sunt....si as vrea sa nasc normal....da ne mai multe detalii....te rogggggg!!!

MClara
16.01.2009, 15:27:28
Buna fetelor! Eu am nascut cu dna Golosneanu la maternitatea din Campina in iunie 2008 si am fost mai mult decat multumita. O recomand din toata inima pe dna dr. pot spune chiar ca daca nu imi supraveghea dansa sarcina as fi pierdut-o si de data aceasta (am pierdut o sarcina la 7 luni in mare parte din vina dr.- atunci ma duceam la Luchian). Vizitele lunare le-am facut de fiecare data la cabinetul dansei de la Al Medica unde sunt conditii destul de bune zic eu. Am nascut prin cezariana la Campina-acolo nu este mare lux dar este curatenie (in sensul ca nu vezi gandaci sau paienjeni) iar personalul este de NOTA 10. Eu am stat f mult internata acolo (aproape 2 luni) inainte sa nasc ptr ca am avut probleme cu sarcina si am cunoscut toate asistentele si toate infirmierele de acolo. Unele dintre ele te tratau de parca le-ai fi fiica sau sora, sincer va spun. Toata stima pentru ele - asa ar trebui sa se poarte toti cei din sistemul medical. Iar bani le dadeai doar daca vroiai nicidecum sa-ti ceara de la obraz cum am patit eu la Ploiesti. Eu le dadeam mai degraba bomboane sau cafea si asta ptr ca imi facea placere si nu ptr ca ma simteam obligata. Despre frig nu stiu ce sa va spun ptr ca eu am stat internata primavara-vara si era destul de bine.Iar saloanele ptr cezariene (sunt separate de cele ptr mamici care au nascut normal) erau proaspat renovate si aratau destul de bine. Singura experienta neplacuta am avut-o dupa operatie cand am stat la reanimare 24 h - asistentele/infirmierele de acolo erau f acre dar se mai calmau cand le dadeai dreptul. Zici ca erai in alt spital. Apoi mi-a explicat cineva ca astea tineau de chirurgie si nu de maternitate... Oricum nu stai f mult acolo. Cam asta e in mare. Daca mai doriti informatii cu toata placerea va raspund.Si eu am bantuit net-ul dorind sa fac cea mai buna alegere mai ales ca veneam dupa o sarcina pierduta. Si nu regret o clipa alegerea facuta :) Acum am o zana de 7 luni si nu mai pot de dragul ei :))

yoana26
16.01.2009, 17:04:40
MClara..multumim pt informatii....Cat ai dat d nei dr?si la anestezist....si la cine mai a fost pe langa tine....Te au lasat sa stai imbracata cu hainele tale...sau cu camasile alea ale lor?Si cat ai stat in spital?la cat timp l ai vaz pe bebe?ar fii multe intrebari de pus....nici nu mai stiu ce sa te intreb...Sotul la cat timp a putut vedea bebele?:P
Eu as mai vrea si niste informatii de la cineva care a nascut normal la dr asta...k de cezariene am mai auzit..si cunosc si pers.Daca e cineva si vede...sa ne spuna.
MULTUMIM!

MClara
17.01.2009, 12:26:58
Cand am nascut eu am dat asa 500 ptr dr, 200 ptr celalalt dr (cand te opereaza sunt cate doi - dr tau si inca unul), 100 anestezistul, 50 lei asistenta moasa plus ce mai dadeai la infirmierele de la chirurgie (nu mai stiu cat a dat sotul meu , oricum pana in 50 lei) Asta ptr cezariana. Ptr nastere normala fetele dadeau cam 200 ptr dr. si 100 sau 50 lei la moasa( cea care te ajuta practic sa nasti).Si sa mai ai la tine maruntis ptr diverse. Pe langa asta eu am mai dat 50 lei la medicul neonatolog ca sa imi spuna despre bebe mai in detaliu- iti spunea oricum cand mergeai sa alaptezi dar eu am vrut sa stau de vorba cu ea mai in amanunt. Am stat in spital dupa ce am nascut 5 zile (luni- operatia iar vineri m-au externat) Fetele care nasteau normal parca plecau cam in trei zile.Pe bebitza sotul meu a vazut -o cam la o ora dupa nastere iar eu abia a doua zi cand m-a mutat de la reanimare in salonul ptr cezariene. Daca nasti normal cred ca poti sa-l vezi imediat. Plus ca dupa nasterea normala iti vine laptele mai repede deci la cateva ore tb sa te duci sa alaptezi si te intalnesti cu minunica :) Cat despre camasi -da, trebuie sa stai cu camasile lor. Oricum nu-ti mai pasa atunci cu ce esti imbracata:) si gandeste-te ca or fi ele urate si vai de capul lor dar sunt sterilizate si nu pun in pericol sanatatea bebeilor:) Totusi daca vrei neaparat poti sa-ti iei la tine si o camasa de -a ta. Si eu am avut si mai dormeam noaptea in ea- atunci stiam sigur ca nu vine Sanepidul. A! si eu am avut si halatul meu la mine si il mai luam peste camasa lor- nu mi-a zis nimeni nimic- poti sa incerci si tu :))

MClara
17.01.2009, 12:31:00
Yoanna , tu cand trebuie sa nasti? Ai aflat ce o sa fie ?

yoana26
20.01.2009, 20:22:42
Ms mult pt info...esti o draguta;)
Pai am dpn 4 martie..da acu stiu si eu cand o vrea sa iasa bebe....sapt viit mai merg la dr..sa vedem ce mai zice....maine fac 34 de sapt
aaa...si e baietel...:O
As vrea sa nasc normal.....dar stiu si eu...pana la urma ce o vrea Dzeu...imp e sa fie bebe bine.

MClara
20.01.2009, 22:08:46
Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor. Iti doresc nastere usoara si sa te bucuri de bebe :).

yoana26
22.01.2009, 10:52:32
Mclara..stii ce am uitat sa te intreb?in legatura cu bebe...ce ne trebuie in maternitate pt el?sper sa mai intri si sa imi spui....Eu una nu am cump nimik pt bebe...k nu ma lasa lumea...dar sunt curioasa cu ce ne dau ei voie si cu ce nu.ms mult!:-*

bebe_daria
22.01.2009, 11:09:09
buna! viitoare mamici eu am nascut in ploiesti normal nu trebui nimic pt bb la mat decat pampersi 3 pe zi

yoana26
22.01.2009, 11:36:19
Ms BEBE_DARIA...dar eu voi naste la Campina..si nu stiu acolo care sunt necesitatile....asa k rog pe cine stie sa ne zica...
V am pupat!:-*

MClara
22.01.2009, 12:08:42
Si la Campina tot asa ne-au cerut:3 pampersi pe zi. Ptr bebe o sa-ti mai trebuiasca hainute ptr cand o sa-l scoti din maternitate- dar astea o sa ti le aduca cineva in ziua respectiva.

rry00
22.01.2009, 12:55:18
Buna fetelor, sunt noua printre voi, o sa nasc in martie la Campina.
Imi puteti spune la Campina cam ce ar trebui sa contina bagajul pentru spital? Multumesc

yoana26
22.01.2009, 16:00:59
buna rry...si eu tot la campina voi naste...tot in martie la inceput..asta dak va vrea bebe sa stea pana atunci...la ce dr esti?eu sunt la golosneanu.cum vrei sa nasti?dupa cum ai vaz mai sus..mclara a zis cam ce trebuie...pt bebei doar pampersi 3 pe zi....si la externare de imbracat..iar pt noi....cik o sa stam cu camasi de la ei....dar un halat merge..papuci....si tot ce tine de toaleta noastra...prosop,periuta si pasta de dinti.....perie si ce mai vrei tu...eu deja le am pregatit....HAI K ASTEPT SA IMI SPUI LA CINE ESTI...MA BUCUR K MAI E CINEVA CARE VA NASTE LA CAMPINA!

rry00
22.01.2009, 18:32:28
Mersi de raspuns, tot la Dr. Golosteanu sunt , poate ne gasim pe messenger sa mai schimbam impresii. ID meu rry00

MClara
22.01.2009, 22:14:35
Yoana, in afara de ce ai zis mai sus sa nu uitati de vata (2-3 pachete-de preferat de la farmacie ca sa fii sigura ca e sterila, chiloti din aia tip parasuta:P, sosete, prosoape, servetele umede, tampoane din alea "night" ca sunt mai mari ... Eu am mai avut la mine si cateva prosopele din alea mici pe care le-am folosit ca si comprese ptr sani (mi-au fost de mare ajutor) si niste crema Bephanten -intai ptr sfarcuri ca sa se inmoaie ptr ca in primele zile alaptatul e destul de dureros si apoi acasa ptr bebe ca sa nu se irite de la scutec- este f buna. Daca imi mai amintesc ceva va spun cu placere. Ciao si aveti grija de burtici :-*!!!!

yoana26
24.01.2009, 17:01:55
Multumim Mclara pt tot ce ne ai spus....sa mai intri....mai da ne detalii...eu una mor de frica ..de durere..de necunoscut....de tot ce va urma....dar astept sa treaca timpul mai rpd....ce o fii o fii...:D
Tu nu ai putut naste normal?sau ai vrut cezariana de la bun inceput?

MClara
25.01.2009, 12:00:35
Am uitat sa va spun -eu am mai avut la mine si o pompita ptr san- mie mi-a fost de folos ca in primele 2-3 zile dupa ce am nascut mi s-au intarit sanii f tare si riscam sa fac febra laptelui.Am luat-o de la farmacie si nu a fost f scumpa-era din aceea manuala.
Eu am nascut prin cezariana ptr ca am avut unele probleme ce nu mi-au dat posibilitatea de a alege.Altfel poate optam ptr nastere naturala. Yoana sa nu iti fie teama- gandeste-te numai la faptul ca dupa tot chinul acela o sa-ti cunosti copilasul. Si crede-ma ca bucatica aceea de carne merita totul :).Trebuie sa fii optimista si curajoasa si totul o sa fie :thumbs:.

rry00
27.01.2009, 12:23:35
Multumesc mult de ajutor, am pregatit tot, asteptam marele eveniment acum:)

yoana26
28.01.2009, 12:27:53
Hai k mi am mai adus aminte de ceva..la noi la ploiesti la maternitate am intel ca treb sa dai la moase prosop si sapun....la Campina cum e Mclara?stii ceva despre sub asta?
Mersi.

MClara
29.01.2009, 17:59:10
Daca vrei, poti da prosop si sapun moasei indiferent unde nasti deci si la Campina. Eu una am preferat sa dau moasei un mic pachetel (cafea, bomboane...) si un buchet de flori- asta dupa ce am nascut . Ramane la alegerea ta...

yoana26
30.01.2009, 10:42:49
ms mult pt raspuns...ink ceva...mai stii cum o chema pe moasa?off...am niste emotii....de nu mai stiu ce sa mai fac..si noaptea in somn....la fel....si ma rog sa nasc un bebe sanatos ca asta e cel mai importanto:-)
v am pupat si astept raspuns....
dar nu mai e nimeni din ph?

MClara
30.01.2009, 15:55:17
De fapt, moasa este asistenta care te ajuta sa nasti (daca nasti normal) sau cea care ia bebelu in primire daca nasti prin cezariana. Nu pot sa iti spun un nume ptr ca depinde de cine pica de garda in ziua/ noaptea respectiva. Stai linistita ptr ca toate sunt foarte de treaba (cel putin cand am nascut eu asa erau:)) . O sa iti dai singura seama la momentul respectiv cine este "moasa". Poooopici ! :-*:-*:-*

bebe_daria
03.02.2009, 15:59:59
fetelor eu am nascut normal ,nu mai fiti asa speriate ca nu e asa cum se aude si eu eram la fel de speriata si am zis ca fac epidurala dar cand m-au luat durerile asistenta (moasa ) mi-a spus ca e mai bine fara epidurala si durerile au fost suportabile toata treaba e sa nu te lase sa te chinui cand ai dilatatia buna sa te si urce pe masa ,asta depinde si la ce medic esti daca se intereseaza de tine eu nu am nascut cu el dar a dat directive la asistenta care m-a luat impimire sa nu aveti ghinionul sa fie sala plina ca atunci chiar ca aveti de asteptat dar in principiu nu e greu eu chiar i-mi aduc aminte cu placere de acele momente (bine ca daca ma intreba cineva a 2 zi ziceam ca nu-mi mai tebui )dar uiti si mai ales cand i-ti pune bb in brate ai si uitat e un moment unic eu ma gandesc si acum si i-mi vine sa plang ce simti atunci cand il vezi asa mic si neajutorat va spun face toate durerile si dupa ce a iesit nu mai aveti nimic eu vb la tel dupa ce am nascut si asistenta ma cosea si sotul fierbea pe la usa .VA PUP
SI MAI VB DACA AVETI INTREBARI

blondutza_82
04.02.2009, 16:21:07
buna fetelor, sunt o burtica de 17 saptamani, si am o mare problema (sa nu radeti): pana acum nu am gasit un ginecolog. e drept, am fost la dna dr schwartz, dar dansa am inteles ca nu asista la nasteri, asa ca... Drept urmare, va rog, ajutati-ma cu un ginecolog bun din ploiesti (refuz sa cred ca toti s-au mutat la bucuresti). in plus, as fi vrut sa mai stiu: consultatiile pentru gravide n-ar trebui sa fie gratuite? la fel si eco 2 d? P.S.: pe 8 aprilie sunt programata la 4d la dna dr ghita minodora. sper sa aveti un pic de timp si pentru raspuns la mesajul. multumesc mult si va pupacesc ;)

voicu2007
04.02.2009, 17:39:23
salut blondutza ..bine ai venit! si iti dores sarcina usoara si frumoasa si bebe sa fie sanatos!;)
eu sunt la dr Boeru directorul maternitatii,sunt multumita de dansul . 3d resp 4d se fac si la mediurg sau panaceea si te programeaza repede . daca te decizi sa mergi la dansul imi zici si iti dau nr dansului. te pup,si te asteptam mai des!

yoana26
04.02.2009, 18:23:14
buna fetelor..ce ma bucur cand mai apare cineva nou.....sarcina usoara blondutza....si un bebel sanatos!
Eu sunt la al medica la Golosneanu...e de treaba, numa ca tarifele sunt cam mari ce i drept.....dar...:(asta e.....Si eu am facut 3D la Ghita...in noiembrie....unde am aflat ca voi avea o minune de baietel...:heart:Mai vorbeste si tu cu alte gravidute...sa iti recomande un dr bun.....dak nu te satisfac cei pe care ii numim aici..
Va pup fetelor...si mai intrati mai des.....

yoana26
04.02.2009, 18:24:05
scuze...sarcina usoara si tie voicu2007...am avut impresia k tu deja ai nascut...:O

voicu2007
04.02.2009, 18:58:51
mersi yoana..:)
dr golosneanu este la maternitatea din campina nu k banuiesc k nu asista la nasteri in ploiesti nu?
blondutza gandeste-te bine la ce dr vrei sa mergi si unde vrei sa nasti ,adica aici in ploiesti sau in buc ori campina.
si aici in oras sunt dr buni sa stii .

yoana26
05.02.2009, 08:17:39
Buna dimin burtici!Da voicu2007 dr Golosneanu e la materintatea din Campina....imi cer scuze k nu am precizat.
Blondutza ai multe posibilitati..cum spunea si voicu2007....numai k treb sa te hotarasti singurica.....Aveti grija de voi!:-*

blondutza_82
05.02.2009, 09:59:26
buna dimineata, multumesc mult pentru raspunsuri. m-am gandit intre timp sa merg la dr. jilescu. ce parere aveti? a mai fost cineva la dansa? in alta ordine de idei, ce stiti despre gratuitatile gravidelor? se fac 2d-uri gratuite in ploiesti? va pupacesc pe burtici

blondutza_82
05.02.2009, 10:06:05
a, si inca ceva, voicu2007, care este costul unei 4d la panaceea sau mediurg? problema cu dr ghita e ca nu are loc pana pe 8 aprilie, atunci e cel mai curand, si de aceea mi-am si facut programare, dar dupa calculele mele, atunci voi fi in 27-28 sapt. oare nu e prea tarziu? daca da, mi-as anula programarea si m-as duce in alta parte... cred ca deja v-am obosit cu intrebarile si temerile mele. :P:O. stiti voi cum e: omul daca nu are probleme, isi face :). va rog, nu ma ocoliti

voicu2007
05.02.2009, 10:35:32
salut blondutza...la panaceea 4d costa 250 lei si la mediurg e 300 lei . si eu imi facusem programare initial la minodra ghita dar am anulat .
de dr jiliescu nu am auzit,asa k imi pare rau k nu te pot ajuta cu un rapsuns despre dr.
referitor la gratuitatile la ecografiile 2d se poate daca te duci la dr de fam si iti da o trimitere la ecografie 2d la policlinicile de stat respectiv la praga ,cina ,maternitate ,schuller.
te mai asteptam sa ne zici la ce dr te-ai decis sa mergi. pupici:-*

voicu2007
05.02.2009, 10:38:03
blondutza..dar cum ai ajuns la dr jilescu,cine ti-a recomandat-o vreo ruda ceva?

coryd
05.02.2009, 11:29:23
buna,
si eu sunt o graviduta in 8 saptamani:)

sunt foarte entuziasmata ..in ciuda starilor de rau pe care le am de aproape 3 saptamani ...sper sa treaca cat mai repede perioada asta neplacuta:O
la cate saptamani este indicat sa faci 4d?

blondutza_82
05.02.2009, 11:57:21
da, am primit recomandarea de la o prietana care a nascut de 2 ori cu dansa. ce parere ai? pentru coryd, eu stiu ca 4d se face intre 22-26 sapt, dar am citit pe unele siteuri ca se poate face si intre 22-30 sapt, de aceea am tot intrebat si eu. eu voi fi in 27-28 sapt pe 8 aprilie si vreau sa fiu sigura ca e okay.

voicu2007
05.02.2009, 12:37:24
blondutza...nu stiu ce sa-ti zic de dr asta care a nascut prietena ta
daca ai incredere in ea si in acest dr poti sa mergi o data vezi cum e ca dr,daca e de treaba si daca e o persoana comunicativa care poti sa o intrebi orice atunci go for it daca nu mai cauta k sunt doctori care te iau in evidenta si la 4-5 luni stai linistita.
coryd..bine ai venit si sarcina usoara !:) 4d e bine facut dupa 20 sapt cand toate organele si membrele s-au dezvoltat si poti vedea bine la ecograf. inclusiv sexul.
eu stiam de 4d ca poti face in trim 2 la 20-26 sapt si la 7-8 luni in trim 3 .

coryd
05.02.2009, 13:15:58
multumesc mult pt informatii... pt 4d mi-a fost recomandata dr. Ghita , dar am inteles ca se fac programari cu 2 luni inainte

ca ginecolog o am pe dr. luchian lenuta

blondutza_82
06.02.2009, 10:16:09
neata, burtici. ma voi duce miercuri cred, la dr jilescu si va tin la curent. pentru coryd, daca vrei iti dau eu programarea mea la dr. ghita, e pe 8 apr, la ora 15, abia atunci mai avea loc, dar eu voi fi cam in 27 sapt atunci, si vreau sa fac mai devreme morfo + 4d, asa ca ma voi duce la mediurg, e 300 lei, dar primesc programari cu 10-14 zile inainte. sa-mi spui daca vrei sa anunt, ca yo vroiam s-o anulez. pupici pe burtici

ramonik82
06.02.2009, 12:01:33
Buna burtici sunt o viitoare mamica de baietel gravi in 32 sapt si 4 zile ,eu merg la Dr. Golosneanu astfel ca voi naste la Campina,ecografiile 4d le-am facut la Mediurg la Dr.Ionescu care este un dr foarte bun .
Pupicei!O sa intru sa discutam mai des pt ca am intrat in prenatal si am timp..............

ramonik82
06.02.2009, 12:12:40
Blondutza ,am citit ca te duci la mediurg la 4d.la ce dr?.........Eu ti-l recomand pe Ionescu pt uite ce mi s-a intamplat mie :prima eco 4d am facut-o la el la 18 saptamani -super ok omu' se vedea ca este sigur pe el -stia ce face.
la urmatoarea eco m-am programat tot la mediurg dar nu la ionescu -m-au programat la Dr Romosan-vai de capul ei sarac -nu stia sa foloseasca aparatul ,la orice intrbare pe care i-o puneam imi raspundea vag habar nu avea,mi-a spus ca am colul de 23 mm si cand am intrebat-o nu est eprea scurt ca eu stiam ca sub 30 nu est eok-mi-a balmajit ceva de neinteles-nu a reusit decat sa ma sperie astfel ca in a --2 a zi am fost inapoi si le-am spusa ca eu vreau sa mai fac o eco sa imi confirme si altcineva masuratorile ei.Nu iti spun aca nu erau nici pe departe reale-colul meu era de 42 mm-NU STIA SA MASOARE-asistenta de acolo mi-a spus ca am facut bine ca m-am intors Nu a stiut sa imi puna sa ascult bataile inimii beblinului -spunea ca nu merge aparatul (ne-azis asistenta ca la nimeni nu pune-nu stie cum) la Ionescu a functionat.
Iti spun lucrurile astea pt ca 300 de ron este o suma destul de mare si este pacat sa dai niste bani aiurea sa nu primesti info corecte!

voicu2007
06.02.2009, 12:28:24
ramonik..ma intereseaza si pe mine eco 4d pot sa o fac si mai tarziu..
tu la cate saptamani ai fost la mediurg pt 4d?
eu am facut o ecografie 4d la panaceea cand aveam 22 sapt dar as vrea sa merg si la mediurg k tipa d ela panaceea nu stia sa foloseasca 4dul abia il bajbaia .
acu am 24 sapt ,,si ma gandeam sa merg peste vreo 3-4 sapt sa stau linistita la dr.Tiberiu Ionescu de la mediurg .

coryd
06.02.2009, 12:51:55
blondutza multumesc pt oferta dar e prea curand pt mine eco 4d pe 8 aprilie...voi avea doar 16 saptamani atunci.

salutari pt burtici:P

blondutza_82
06.02.2009, 14:16:19
multumesc fetelor. atunci dr ionescu sa fie, pt ca sincer, eu oricum nu stiam vreun dr de acolo. va tin la curent.

blondutza_82
06.02.2009, 14:20:52
a, si inca ceva. cand sun pentru programare cer la dr ionescu, da? ca atunci cand am sunat sa ma interesez nu m-au intrebat de nici un dr.

ramonik82
06.02.2009, 21:20:36
Buna fetelor,eu la 4d la am fost de mai multe ori si anume :18 saptamani ,24 sapt si la 32 sapt(eco 4D imi intra pe asigurarea medicala de la serv :P si de aia am facut asa de multe,oricum toate masuratorile se fac in 2D asa ca...........4d-ul este mai artistic-sa ii vezi fetisoara-mie mi-a spus si ca are par)
Pt blondutza-da,cand faci programare sa ii specifici ca vrei la Dr. Ionescu .-este foarte de treaba -iti explica tot ceea ce il intrebi)-am observat ca el este mai mult seara.
Voi in cate saptamani sunteti?
pup !

bebe_daria
07.02.2009, 10:15:26
blondutza si eu tot la dr ionescu am facut 4d e super de treaba si tot seara am fost pe la 20

voicu2007
08.02.2009, 18:32:53
ramonik..multumim de detalii,eram curioasa la cate saptamani ai facut 4dul..deci e ok si la 32 sapt cum ai fost tu.
eu am acum 24 sapt ..mai avem ceva !

ramonik82
09.02.2009, 09:21:47
neatza fetelor!!!!!!!!!Ce mai faceti ?Cum va mai este?Eu m-am plictisit rau acasa .nu stau decat de o saptamana ,dar tare aiurea este:(.
Mai este vreuna dintre voi la dr Golosneanu?
Pupicei!

voicu2007
09.02.2009, 10:50:39
salut ramonik:) eu nu sunt la dr. golosneanu
sunt la dr calin boeru
eu sunt bine abia m-am trezit ...

yoana26
09.02.2009, 10:51:01
Neata fetelor...si tie ramonik.....noi facem bine....asteptam sa treaca timpul.....o:-)Deja te ai plictisit acasa????da eu???:((cand iti spuneam k e plictis si acasa..nu ma credeai......Tu cum te simti?eu sunt la dr Golosneanu....;)da stiai nu??:-*va pup pe toate...

coryd
09.02.2009, 11:00:12
fetelor voi ati luat utrogestan? eu iau din saptamana 5 de sarcina si acum sunt in sapt. 9 Stiti cumva pana cand se ia? va intreb pentru ca banuiesc ca medicamentul asta imi provoaca starile de rau ..de dimineata pana seara imi este rau, stomacul meu e facut praf aproape nu mai pot manca cate ceva, am tot timpul un gust amar in gura si varsaturi seara:(

voicu2007
09.02.2009, 11:14:32
coryd..de ce nu iei utrogestanul vaginal,eu asa stiam k se ia la gravidute la inceputul sarcinii
eu nu am luat utro la inceputul sarcinii ,am luat elevit .
daca iei utrogestanul pe cale orala s-ar putea sa ti se faca rau asa nu stiu ce sa zic.
si eu stau acasa fetele,ma mai plictisesc uneori dar ce sa fac ...

coryd
09.02.2009, 16:16:14
dr. mi-a prescris oral utrogestan ...totusi ma gandesc ca si cea de-a doua alternativa la servici cum imi introduc eu in .... acest medicament:(
este groaznic ...m-am saturat de atatea pastile: utrogestan, acid folic, vit E:confused:

voicu2007
09.02.2009, 16:49:08
coryd...eu te-as sfatui sa iei utrogestanul vaginal mai ales daca te simti si rau . sau eventual suni dr si ii spui situatia ta

blondutza_82
09.02.2009, 16:50:00
buna fetelor!!! ce bine e acasa!!! eu sunt inca la serviciu, mai am de mers... :P, ma gandeam ca pe la 7 luni sa intru si eu in prenatal... asa ca, pe mine sa ma scuzati, daca nu voi fi pe faza la chiar toate discutiile, si voi reveni si eu cu intarziere :O. sper ca sunteti bine... va pupacesc pe toate pe burtici si mai vb...

voicu2007
09.02.2009, 16:51:14
coryd..eu nu inteleg de ce nu ti-a dat dr ta sa iei elevit sau centrum materna ca ele contin si acid folic si vit e

ramonik82
09.02.2009, 19:31:58
Pupici!
Eu stiam ca utrogestanul este un medicament pt sustinerea sau fixarea sarcinii si nu vitamine.Pe prospect ce iti scrie?

ramonik82
09.02.2009, 19:36:40
M-am uitat pe prospect -am dat search pe google si scrie ca se ia pana in saptamana 12 de sarcina-deci nu mai ai mult-eu te-as sfatui sa o intrebi pe dr daca starile de rau pe care le ai sunt de la medicament sau sunt pur si simplu starile de rau din sarcina ,mie mi-a fost foarte rau la inceput pana pe la 3 luni si jum ...............:confused:Bine ca au trecut!!!!!!!!!

voicu2007
09.02.2009, 20:11:02
ramonik..zi-mi si mie ecografia care ai facut-o tu la 32 sapt ai facut-o la mediurg? si as vrea sa stiu era in 3d sau 4d?
te pup ! ce burtica frumoasa ai!:)

ramonik82
09.02.2009, 21:48:33
Da ,s-a nimerit sa fac eco la fix 32 de saptamani.Dr Ionescu mi-a zis ca la eco de 32 se verifica daca s-a intors bebele ,daca are cordonul ok ,greutatea ...............bine ,,,,,,,,,el a verificat tot.(oricum daca era ceva aiurea cu bebele ..fizic... se observa pana acum, in 4d mi-a facut.
Doamne Ajuta sa facem niste copii sanatosi caci asta conteaza cel mai mult!
V-ati gandit cum o sa nasteti?Normal ?Cezariana?
Mie mi-e groaza:((,tind din ce in ce mai mult spre cezariana!

ramonik82
09.02.2009, 21:49:45
Ecografiile 4D le-am facut toate la Mediurg!

voicu2007
10.02.2009, 09:44:54
mersi de raspuns,ramonik!
sa dea Dumnezeu sa avem niste bebelusi sanatosi k asta conteaza cel mai mult!
legat de nastere eu as vrea sa nasc natural..dar tu de ce vrei sa nasti prin cezariana ai vreo problema sau asa vrei tu?

ramonik82
10.02.2009, 11:23:16
Nu am decat o singura problema:::::FRICAAAA!:((.

voicu2007
10.02.2009, 11:41:12
uff te inteleg bine..si mie mi-e frica nu pot sa zic k nu dar cred k e mai bine natural decat cezariana iti revii si mai repede .
tu ai cumparat cate ceva pt bebe? zi-mi si mie ce ai luat si de unde :)

yoana26
10.02.2009, 18:14:23
buna gravidutelor...!!!:-*
Si eu stiam de utrogestanul asta..k se ia doar dak ai risc de sarcina.....eu spre ex am luat Duphaston.....cam 4 luni de zile...si imi dadea si mie o stare de greata..dar nimik mai mult....
OFFF...ramoniko...de ce vrei tu cezariana nu stiu.dak nu e necesara de ce vrei sa te taie..?????crezi k noua nu ne e frica???

voicu2007
10.02.2009, 18:24:05
da ai dreptate yoana...recunosc k mi-e frica as minti daca as zice ca n-am nici o teama
dar e mai bine natural te refaci mai repede si nu tre sa stai pe urma 2 ani daca mai vrei un al doilea bebe
eu sper sa fie bine cand oi naste !:)
yoana..ai cumparat cate ceva pt bebe?

ramonik82
10.02.2009, 18:35:18
I-am cumparat cate ceva lui bebe , niste costumase ,prosopel cu gluga ,am primit un port bebe si un leagan cu vibratii ...............si cam atat .Urmeaza sa ne ducem sambata in Buc sa ii luam patut ca am vazut pe <a href="http://www.barza-ro">www.barza-ro</a> .com niste patuturi care nu sunt foarte scumpe (chiiar mai ieftine decat la noi).
Hainutele le-am luat din serpo (sunt mai ieftine ca in balif) si anume costumas salopetica cu nasturei de sus pana jos din bumbac 7.5 ron ................astea pt casa i o sa luam si mai scumpe pt iesit pe afara.
Fetele voi aveti contractii ?Pemine ma doare rau burta cateodata :(( ..............cedeaza la no spa dar...........si imi este foarte cald ...........burta ma doare pe jos .

voicu2007
10.02.2009, 18:47:39
ramonik..eu inca nu am contractii si nu stiu cum e
eu nici nu stiam ca mai exista serpo pana mi-a confirmat sotul hihi
eu nu am luat nimic inca pt bebe...urmeaza sa cercetam magazinele

yoana26
10.02.2009, 20:15:14
i am luat lui bebe niste hainute...si mai scumpe si mai ieftine...si prosopel cu gluga...si mai nou i am luat patutul....si 2 paturici....la noi se apropie mom...pe cand tu mai ai timp voicu2007....;)Iar pe mine nu m a lasat lumea..sa cumpar k as fii cumparat mai din timp...da stii tu superstiile.....:omg:

voicu2007
10.02.2009, 20:52:16
da yoana stiu cum e cu superstitiile ....eu am vrut mai intai sa ma conving k e totul bine cu bebele si apoi sa incep sa iau cate ceva....dar de luna viitoare o sa incepem si noi sa luam ce trebuie pt bebelina.

blondutza_82
11.02.2009, 20:50:51
buna fete!!! azi am fost la eco si la control, totul e in regula, am 20 sapt si nu 18 cum stiam eu (de fapt cum mi se spusese la prima eco), doar ca sunt foarte panicata: de ce nu misca? la eco, mi-au scris in rezultat ca misca si ca totul e ok, dar eu de ce nu il simt? e normal? please help

voicu2007
12.02.2009, 10:12:24
salut!
blondutza...nu stiu ce sa iti zic in legatura cu de ce nu simti tu bebele miscand...eu am simtit-o pe bebelina pe la 19-20 sapt ,banuiesc k in curand o sa simti si tu ,dar daca la eco ti-a aratat k bebe este bine si misca ,o sa vezi k in curand va incepe miscarea si la tine!
cum a fost la dr,cum ti s-a parut?

ramonik82
12.02.2009, 11:28:47
Neatza fetelor!
Blondutza eu zic sa nu te panichezi pt ca in curand o sa il simti si pe beblinul tau miscand si poate atunci o sa iti dai seama ca ai mai simtit miscarea aceea dar ......................
Astept si eu sa imi iau patutul si tot sun la aia la Buc ,ca trebuiau sa primeasca marfa si nimic............saptamana viitoare ,nu mai am rabdare.
.Azi noapte am visat ca aveam un bebel frumos si cuminte.........si culmea nascusem natural foarte usor eu care vreau cezariana............Yoanna ma influentezi:D
Pupici!

coryd
12.02.2009, 13:55:23
ramonik poate chiar o sa nasti asa cum ai visat ..cu toate ne dorim o nastere usoara:) si eu abia astept sa-l simt pe bebe in burtica dar mai avem de asteptat inca vreo 9-10 saptamani:P

coryd
12.02.2009, 13:56:05
cum ati adaugat voi tickerul ?

ajutati-ma si pe mine ...m-am dus la profilul meu dar nu am rubrica pt adaugare ticker:(

yoana26
12.02.2009, 14:55:45
Buna gagici!:-*
Coryd...iti faci tickerul si ii dai copy paste la profilul tau la semnatura.sper k ai inteles ceva.:D
Ramonik.....si eu am avut tot felul de ganduri azi noapte.....dar asta e...cu Dzeu inainte!
De azi in 2 sapt.....se va intampla minunea....sper sa fie totul bine....sa nu dureze multtt......si sa imi tin bebelul in brate....:O

blondutza_82
12.02.2009, 16:13:34
buna fete!!! si eu zic ca o sa fie bine, dar eram un pic ingrijorata, ca nu l-am simtit inca. unii specialisti am vazut ca sustin si varianta cu pana in 22 sapt, asa ca.. doamne ajuta! am fost la dr. jilescu, ieri, si mi s-a parut okay. va mai tin la curent.va pupic

ramonik82
12.02.2009, 17:04:02
Buna fetele -uitati pasii pe care tre sa ii urmati pt a va pune ticker: - intri lilypie.com si faci optiiunea Expecting a baby. Dupa faci create a ticker, urmezi pasii ( full size ticker ; select background; select marker; imput text - aici pui data ultimului CM si apoi dai create ticker ) Cand ai ticker-ul gata faci clik pe el pana devine albastru, apoi clik drapta si copy, apoi intri aici pe forum la modifica profil si la semnatura forum dai paste. La final faci modifica in josul paginii si ar trebui sa iti apara. Sper ca ai inteles ceva, nu prea ma pricep sa dau indicatii :O

coryd
13.02.2009, 13:18:14
bine ai venit alexa printre noi ..sa-ti traiasca puisorul:)mare si frumos.

fetelor eu nu pot adauga tickerul pt ca la contul meu nu am rubrica pt adaugare semnatura ..probabil ca e nevoie sa fac un anumit de mesaje si apoi imi pot adauga ticker si poza

voicu2007
13.02.2009, 13:45:10
salut fetele ce faceti?:-*
coryd..fa asa..dupa ce te conectezi pe contul tau da..click la forum la gravidute din jud prahova..apoi da click pe numele tau unde ai scris aici si dai click apoi la modifica profil ..te duci la semnatura apoi dupa ce ai urmat pasii la ticker si l-ai facut dai copy la imaginea de la ticker si vii inapoi aici la semnatura si dai paste si dai click jos la modifica. si asta e cu tickerul

patibuz
17.02.2009, 12:20:04
Buna, fetelor. Eu sunt Ileana, sunt din Ploiesti si sunt la a doua sarcina. Primul copil e un baietel minunat, Tudor, care are acum 1 an si jumatate aproape, va avea doi ani si vreo doua saptamani cand va veni pe lume fratiorul sau surioara (sper eu ca va fi surioara ;)). Voi naste cu dr Fusu, dansa m-a urmarit si la prima sarcina si am fost f multumita. Deocamdata sunt la stadiul de greturi de dimineata pana seara... ceea ce la Tudor nu mi s-a intamplat! Mai e printre voi cineva la aa doilea bebe? Sincer, eu sunt putin cam ingrijorata, nu stiu cum ne vom descurca! Pa, pa, sper sa mai vb curand.

coryd
17.02.2009, 15:23:52
la partea cu greturile de dimineata pana seara sunt si eu dar e prima sarcina

patibuz
17.02.2009, 15:59:27
coryd, daca nu reusesti cum ti-au spus fetele, mai gasesti spatiul pt ticker la albume foto - profilul meu de forum - modifica profil - semnatura forum. Acolo , la semnatura forum tre sa dai copy la imaginea cu tickerul de pe lilypie.

voicu2007
18.02.2009, 16:52:05
salut ce mai faceti burtici?:)
patibuz..bine ai venit si iti doresc sarcina usoara si frumoasa! vad ca tu esti la fusu,ma bucur k esti multumita de dansa.
restul ce mai faceti?

dede_c
19.02.2009, 13:55:32
salutare, sunt si eu la a daoua sarcina, la prima sarcina am fost in bv(orasul meu natal) si acolo am si nascut, dar acum sunt intr-o mare dilema unde sa nasc aici in ploiesti sau in brasov. la medicul de familie merg in brasov, iar la ginecolog am fost pana acum la dr. culcea irina de la al medica berlin, si a fost bine. acu tre sa merg in sapt 22 la eco 4d. la prima sarcina m-am simtit mai dine decat acum, in primul trimestru m-am simtit nasol de tot, oboseala, greturi, nu suportam mirosurile, dar acu au mai trecut iau vitamine, ce mi-a prescris medicul. in rest ce nu imi place e ca ma ingras din nou:(( si nu e bine, dar important e sa se dezvolte copilul si sa fie el bine. dintre voi a mai fost careva la dr. culcea irina????????????????/ sarcina usoara in continuare tuturor

BASTU
19.02.2009, 19:42:14
merci de sfat voicu 2007, adevarul ca m-am cam grabit si m-am dus direct la "mamici"...dar mai am pana atunci, momentan am o sarcina usoara, cum sper s-o aveti cu toate... o sa va mai contactez si sper sa nu va stresez prea mult cu intrebarile... momentan am vrut doar sa va salut si sa va urez sa avet bebei frumosi si sanatosi ..!

BASTU
19.02.2009, 20:08:56
voicu sper sa nu gresesc , dar sa inteleg ca esti tot pe la 24 de saptamani?? deci ar fi posibil sa ne intalnim la maternitate, eu ar trebui sa nasc in jur de 10 iunie, asta daca totul o sa fie Ok.

voicu2007
20.02.2009, 11:35:16
bine ai venit,BASTU! eu am 26 sapt si ceva ...
am fost ieri la dr si voi naste prin cezariana in jur de 20 mai datorita localizarii placentei...
BASTU ,tu vad ca nasti pe 10 iunie...la ce dr esti?

coryd
23.02.2009, 13:10:49
am tras weekendul asta cea mai zdravana sperietura din viata mea... vineri seara si sambata dimineata am vomitat in continuu ... nu puteam inghiti nimic...la fiecare 10 minute vomitam...aveam frisoane, ma durea burta, ameteli ...abia ma mai tineam pe picioare ...nu mi-am putut inchipui ca poate sa fie atat de grea o sarcina...ma apropii de 3 luni .... azi ma duc la dr. ginecolog si abia astept sa vad ce imi zice caci am slabit 2 kg in 2 zile si mi-am intrerupt si tratamentul cu utrogestan..de fapt nu am mai luat nici vit.E si nici acid folic de 3 zile caci abia pot inghiti putina mancare si o tin mai mult pe ceaiuri ...voi ati patit asa ceva?

BASTU
24.02.2009, 13:07:34
Buna ,gravidutzelor!! Da asa mi s-a spus la ecografie ca data este 10 iunie, dar chiar nu stiu exact, inca nu am discutat concret cu doamna doctor cum si mai ales cand voi naste... Apropo sunt la Doamna doctor Ivan Mariana, dumneai m-a urmarit de la 6 saptamani, pt ca am avut ceva probleme la inceputul sarcinii, am fost imediat la doctor O sa merg la inceputul lui martie la un nou control si o sa abordez subiectul , ca au inceput temerile.....nasterii normale

BASTU
24.02.2009, 13:17:26
Coryd nu trebuie sate sperii, asa iti arata bebel c-o sa fii mamica!! Ce ti-a spus doctorul la control? iar utrogestanul de ce nu-l iei vaginal? este mult mai ok asa, ca nu mai contribuie si el la starile de greata si voma...eu am luat pana la 5 luni si doar vaginal, intradevar este mai incomod,dar nu resimti toate starile alea nasoale pe care le da daca il inghiti.. intreaba doctorul si vezi poate il poti lua asa, apropo la ce medic mergi?

coryd
25.02.2009, 09:19:19
Bastu eu merg la dr. luchian lenuta. Luni seara am fost sa fac prima ecografie la bebe ... a fost emotionant .... sa vad o mogaldeata mica care incep sa i se dezvolte piciorusele si manutele:) In momentele alea am uitat ca imi este rau...tremuram de emotie. Bebe este foarte bine , are 4.2 cm. Eu sunt in 11 saptamani acum. In ceea ce priveste zilele trecute cand am vomitat in continuu se pare ca am facut o indigestie de la o prajitura de cofetarie:( Dr. mi-a zis sa continuu cu utrogestan si mi-a mai dat vitamine elevit ...sper sa-mi dea putina pofta de mancare ...si asa am slabit pana acum

voicu2007
25.02.2009, 11:31:37
salut burtici:)
coryd..ma bucur ca bebe este bine si creste mare in burtica este o senzatie super sa vezi bebele la eco eu mereu ma minunez ...data viitoare ai grija cu prajiturile de la cofetarie ,e bun elevitul am luat si eu acum sunt pe centrum materna. sper ca acu te simti mai bine si sa speram k o sa iti revina pofta de mancare de la elevit.
BASTU..vad ca tu o sa nasti natural...eu o sa nasc prin cezariana datorita placentei si dupa spusele dr o sa nasc in jur de 20 mai .apropo eu sunt la dr calin boeru .
eu ma simt bine doar ca trebuie sa stau cat mai mult in pat , bebe este activ mai mereu. va pupic si aveti grija de voi!:-*

BASTU
25.02.2009, 14:14:00
buna ziua gravidutzelor Coryd, intr-adevar este o senzatie minunata sa-l vezi pe bebel si mai ales pima data, bine pt mine este emotionant de fiecare data...am o poza de la 4d cu bebelusa cand scoate limba, sincer nu ma mai satur sa ma uit la ea , parca i se vad toate trasaturile(sotul deja spune ca seamana cu el...) Ma bucur ca esti bine si tu si mogaldeata. Sarcina usoara si sper sa nu mai auzim decat vesti bune!!!

BASTU
25.02.2009, 14:28:06
voicu...as vrea sa nasc normal , daca se poate ,cum ti-am mai zis am avut ceva probleme la inceput, si plus de asta sunt si cam slabuta adica aveam 46 de kg cand am ramas gravida (acum am 54), si toata lumea imi spune ca n-o sa pot naste normal.....Doamna doctor mi-a spus in schimb ca asta nu este un criteriu, vom vedea cum evolueaza sarcina si imlicit eu..si vom decide mai tarziu... Acum sincer m-a cam luat frica , mai ales ca auzi tot felul de povesti despre durerile insuportabile si restul, dar voi vedea o sa te tin la curent ca mai am ceva timp pana la nastere... Sarcina usoara in continuare!!1

bebe_daria
25.02.2009, 15:21:52
fetelor daca vreti sa faceti un ban in plus inscrietiva aici nu trebui sa dati nici un ban incercati <a target="_blank" href="http://www.magneticmarketing.ro/?r=c7651806319eb348aa6e750b99bf5d58">http://www.magneticmarketing.ro/?r=c7651806319eb348aa6e750b99bf5d58</a>

voicu2007
25.02.2009, 15:22:44
eu aveam 47 kg cand am ramas gravi si acu am 58 :) daca n-ai probleme pe parcursul sarcinii poti naste natural...poate nu o fi asa nasol cum se aude. nu stiam k daca esti slaba nu poti naste natural ...

patibuz
25.02.2009, 15:57:48
Salut, fetelor.
dede, ma bucur sa te regasesc aici. Am mai vb la mamici de PH, acu ceva timp, cand eram amandoua proaspete mamici. Fetita ta ce crede despre viitorul bebelus, ca Tudor al meu nu intelege nimic deocamdata. Tu cum te descurci cu ridicatul in brate, ca pe mine deseori ma doare burta seara ... Eu te sfatuiesc sa te duci sa nasti acolo unde te simti in siguranta si unde ai pe cine conta sa te ajute, ca acum, cu doua galuste, o sa avem nevoie de ajutor la inceput... Despre dr Culcer nu am auzit nimic, imi pare rau. Dar sa stii ca eu am nascut la Ploiesti si a fost f bine, dar parerile sunt impartite, ca intotdeauna.

BASTU
25.02.2009, 15:58:03
da, zvonuri de genul ca nu esti suficient de dezvoltata , ca si structura osoasa si chestii d-astea, dar acum nu stiu, sa vedem ce zice doamna doctor, dumneaei are ultimul cuvant. Si chiar asa poate n-o fi chiar atat de rau....multe sunt povesti, zic eu.

patibuz
25.02.2009, 16:02:22
Cand l-ati simtit pe bebe miscand? Eu la primul am simtit prin saptamana 16. Sper ca si de data asta sa fie la fel de repede, dar mai am de asteptat... E intr-adevar minunat!
Unde va faceti ecografiile? Eu le fac pe cele de rutina la cabinet, pt ca dr are specializare si ecograf propriu, dar la 21 de saptamani o sa merg, ca si data trecuta la dr Ghita, pe str. Romana, se pare ca e cea mai buna!

voicu2007
25.02.2009, 16:32:16
patibuz...eu l-am simtit pe bebe pe la 19 sapt ..este un sentiment cu totul deosebit:P
eu ecografiile de rutina le fac la dr la cabinet ...
cea de trim 3 vreau sa o fac la mediurg k la dr ghita dureaza mult pana ma programeaza asa k merg aici mai ales k e si aproape de noi.

voicu2007
25.02.2009, 16:34:13
BASTU..asa zic si eu ca dr are ultimul cuvat...el decide ce si cum e mai bine . asa e poate nu e asa rau la nasterea naturala.

BASTU
25.02.2009, 18:17:42
patibuz.., eu am simtit-o pe bebelina prima data la 17 saptamani si de atunci este ff jucausa , chiar avem program zilnic de "joaca" dimineata si seara cand ne dam cu crema pe burtica.... ecografiile de rutina le fav tot la cabimet la doamna doctor , chiar m-a chemat si la maternitate ca am inteles ca au un ecograf nou f bun La 22 de saptamani am fost la doamna Ghita pt morfologie fetala(3-4d), dar intr-adevar m-am programat cu o luna inainte, cand aveam 17 saptamani, dar asa mi-a spus doamna doctor dumneaiei m-a indrumat asa devreme. Dar a fost extraordinar, nu stiu cum este la mediurg, dar doamna Ghita mi-a spus pana si dimensiunile degeteleleor..... Si plus de asta este f placta, are o voce calda si se vede clar ca stie ce are de facut si ce vorbeste.. Daca nu este prea tarziu eu va sfatuiesc sa va faceti programare la dumneaiei, n-o sa regretati Morfologia fetala se face cel mai bine intre 22 si 24 de saptamani... Va pupik....

patibuz
26.02.2009, 15:05:38
Sal, fetelor! Bebele meu doarme, asa ca am venit putin la taclale... Aveti dreptate, dr va va recomanda cea mai potrivita metoda de a naste. Eu am crezut toata sarcina ca voi naste normal cu epidurala, dar in ultimele saptamani mi-au descoperit o desprindere de placenta si am facut cezariana. Nu a fost usor, dar a trecut repede, ca aveam o comoara mica sa ma vindece! Cred ca indiferent de nastere, copilasul sa fie bine ca noi trecem peste orice!

coryd
26.02.2009, 15:12:46
si eu acum am 46 kg, am slabit 2 kg...si sunt tare curioasa cate kg o sa pun pe mine mai ales ca sunt micutza de statura (1.60):P important este sa fie bebe bine...azi m-am simtit asa de bine, ca aproape uitasem cum e sa nu te mai trezesti rau de dimineata...imi venea sa zburd de bucurie;)

fetelor eu inca nu sunt hotarata cum voi naste...las dr. sa decida si bineinteles depinde de evolutia sarcinii mele

BASTU
26.02.2009, 18:08:23
salut fetelor!Chiar ma simt mai bine cand vad ca mai sunt si alte "slabanoage"...sa nu va suparati pe mine, glumesc, eu chiar eram speriata pt ca mi se spunea des ca sunt slabuta si micuta..unde o sa tin eu un copil...am avut si niste dureri mai pronuntate de spate la un moment dat pana s-a obisnuit corpul cu sarcina,iar de atunci totul a mers bine, acu sunt mandra posesoare a 55 de Kg, pe care nu le-am avut niciodata si inca mai crestem...va pup

voicu2007
26.02.2009, 20:13:03
salut burtici :) noi suntem bine eu si bebe..suntem miscaretzi si voiosi
apropo de "slabanoage" ...eu inainte de sarcina aveam 47 kg si 1.69 acu am ajuns la 58 kg ...eu una ma bucur k am ajuns la performanta asta eu care pe an puneam maxim 2 kg hihi
bebe sa fie sanatos k eu nu ma supar de kg in plus
BASTU ..poate in vara ne vedem in parculetz cu bebeii mai ales ca tu nasti in iunie ..apropo cum te cheama si in ce zona stai?

voicu2007
26.02.2009, 20:17:45
coryd..ma bucur k esti ceva mai bine si azi a fost o zi buna ,sper sa te simti mai bine pe zi ce trece si bebe sa creasca mare...stai linistita daca ai slabit cateva kg,le pui tu inapoi . cat despre nastere ai sa vezi ce iti recomanda si dr si normal de cum evolueaza sarcina.pupici

Titiana-Laura
26.02.2009, 22:11:57
Buna gravidutelor! Tn clik aici va rog mult. multa sanatate.
<a href="http://afluacum.ro/index.php?id=27&amp;offset=456&amp;pictID=962&amp;nota=0">http://afluacum.ro/index.php?id=27&amp;offset=456&amp;pictID=962&amp;nota=0</a>

ramonik82
27.02.2009, 10:56:04
Buna fetelor!
Dupa cum vedeti si la avatar:am un baietel :D.S-a cam grabit sa ma cunoasca pt ca luni 17.02.2009 mi -sa rupt apa la numai 34 de saptamani.bbelin a avut 2.3kg si 46 de cm -suntem un piticut dar ne facem noi mari!!!!!!!!!!:P.
am nascut normal la maternitatea din ploiesti desi trebuia sa nasc la Campina (nu au sectie de prematuri).
Am plans foarte mult si am fost suparata dar asta este -o s ane facem noi mari-important este ca este sanatos!.
Aveti grija de voi ,nu faceti efort ,odihnit-va cat puteti de mult!
Pupici!

BASTU
27.02.2009, 11:03:48
neatza burtici! azi noi ne-am trezit de dimineata, ca a avut bebelina chef de joaca si cum este normal, a trebuit sa ma conformez,...dar nu ma supar chiar mi-a facut placere sa mai jucam putin balet.... Voicu, mi-ar face placere sa ne intalnim in parculet, eu stau in vest, in paltinis mai exact,si ma cheama Alina, tu pe unde stai, sa gasim un parculet la jum drumului..:)) Azi incep serviciul, ca am fost in concediu 2 saptamani, asa a considerat doamna doctor ca mai trebuie sa ne odihnim, dar oricum ma mai duc o luna doua si intram in prenatal....apropo care sunt formalitatile pt a intra in prenatal, ce acte iti trebuie? Va pup si sper sa va fie bine si sa va bucurati de vremea de afara!!

BASTU
27.02.2009, 11:07:11
sa-ti traiasca ramonik!!!!Sa fiti sanatosi si voiosi amandoi, sunt sigura ca ti-a trecut supararea imediat ce ti-ai vazut comoara...care este o scumpete, cu zambetul ala smecher... va pup si va urez multa , multa sanatate!!!!

voicu2007
27.02.2009, 13:14:11
salut fetele :) sper k sunteti toate bine
noi suntem bine foarte miscaretzi si voiosi ceea ce ma bucura foarte mult
Alina...incantata de cunostiinta..eu ma numesc Anca si noi stam in zona Republicii (Mega Image) si abia astept sa vina vara sa ne vedem in parculetz cu bebelusii ,gasim noi un parc aproape de noi amandoua.
ramonik..sa-ti traiasca bebelusul mare si voinic sa fie sanatos ! chiar k s-a grabit bebe sa apara important e ca este bine si sanatos . zi-mi cum a fost in maternitate ,cum ti s-a parut personalul,si cu cine ai nascut? te pupic!

voicu2007
27.02.2009, 13:17:54
Alina..hai k mai e putin si vei intra si in prenatal..am fost si eu la dr de fam saptamana asta si am intrebat-o de prenatal si mi-a zis sa imi iau prenatalul la 32 sapt sa imi ramana cele 42 zile dupa nastere . legat de acte nu stiu nici eu.

coryd
27.02.2009, 13:33:06
ramonik felicitari si va doresc multa sanatate ...cel mai important lucru este ca bebe e bine, chiar daca s-a grabit sa va cunoasca:) si eu sunt curioasa cum ti s-a parut personalul in maternitate ...eu sunt speriata de cate tampenii am auzit .
eu stau in zona malu rosu...ne vedem la toamna in parc:P

dede_c
27.02.2009, 16:26:23
servus patibuz, te mai tin minte ne-am intalnit o data si in parcul mare de aici din ploiesti, erau bebeii mai micuti nu ca acum nazdravani. cu alexandra ma descurc bine, nu prea am invatat-o in brate asa ca nu tre sa o tin in brate, doar cand mai iesim la cumparaturi fara carucior si o ia somnu mai tre sa o car, in rest ar vrea sa ne jucam mereu dar nu se poate chiar tot timpul. pe 14 martie merg iar la eco tot la al medica, o sa vb atunci cu dr. sa vad unde o sa nasc, aici sau in bv. mie mi-e teama de caldurile mari din vara nu cred k o sa rezist, vara trecuta am petrecut-o mai mult prin bv decat aici, si acu k o sa mai am un bb cred k o sa fie cam nasol, dar mai e pana atunci. sarcina usoare in continuare tuturor mamicilor. pupici de la noi

patibuz
27.02.2009, 16:39:14
Felicitari, ramonik, sa iti traiasca baietelul, sa creasca mare si puternic, ca frumusel e deja..:-*
Dede, imi pare bine sa aud de voi. Sa stii ca e intr-adevar naspa vara in Ploiesti cand ai burta mare... Eu am experimentat acum doi ani. Nu ca nu ieseam din casa decat dupa opt seara, dar nu ma ridicam din pat!!!! Acum, depinde si ce fel de vara o sa avem, ca vara trecuta nu a fost chiar asa de rea!
Pentru cine intreba de maternitatea din Ploiesti... Eu am nascut aici, prin cezariana, in sept 2007. A fost f bine, asistentele f dragute, ne ajutau sa ne ridicam si sa ne asezam pe masa, la copii erau f atente, nu primeau bani (cele de la copii, ca in rest am tot dat, 30 de mii, 50 de mii, 100, depinde). Acuma... sa nu va asteptati la hotel de lux! Este un spital de stat si conditiile sunt ca atare, dar era f curat si oamenii atenti. Eu tot acolo o sa ma duc, cu inima deschisa. Nu va fie frica!
In alta ordine de idei, mi-am vazut si eu pt prima oara buburuza la eco... Are 5 cm si ceva, da din manute si din picioruse intr-o veselie continua, ii bate inimioara, ce sa mai, e o dulceata... dupa eco... dpn 15 septembrie, deci mai devreme cu o saptamana decat estimam eu! Sunt o mami dublu fericita! ;)

dede_c
27.02.2009, 16:54:43
fain k ai fost la eco, mie la primul ecograf mi-a spus k bb o sa se nasca mai marisor decat alexandra , pt k oricum era mare si pt varsta care o avea atunci, si era dezvoltat bine. m-a cam speriat un pic pt k alexandra la nastere a avut 4100g si am nascut normal, acu sper sa nu aibe si bb-le asta fffffff mult k ma termina :D, oricum deja se vede burta si il simt ff bine. a si la med de fam knd am fost la masurat mi-a spus k e mare, si tre sa am grija si cu greutatea sa nu mai iau asa de mult fata de data trecuta. acum nu mai mananc asa de mult ca la prima sarcina, ma mentine in forma si alexandra :D si o sa fie BAIETEL, sunt ffffffffffffffffffffffffffffff fericita. felicitari mamicii care a nascut mai repede.

patibuz
27.02.2009, 17:01:41
Felicitari, dede! Si eu imi doresc fetita acuma, sa fie pereche, dar cum o da Dzeu! Ai avut curaj sa nasti normal in conditiile astea. Sa dea Domnul sa fie bine si la sarcina asta!

voicu2007
27.02.2009, 18:14:50
dede..felicitari pt bebe baietel..sa fie sanatos si frumos!:P ma bucur k totul este bine si bebe este un miscaretz
chiar k ai avut curaj sa nasti natural la kg care le avea bebe
patibuz...mersi de detaliile despre maternitate,ei nu ma astept la conditii de lux dar am zis ca macar sa fie curat si personalul cat de cat amabil . momentan nu imi fac griji k am auzit k s-au mai facut unele schimbari in maternitate
ma bucur k bebe este bine si sper k bebele tau sa fie fetita mai ales ca vei pereche;)
va pupic pe burtici si sa aveti un sfarsit de saptamana cat mai frumos!:-*

patibuz
27.02.2009, 18:35:07
pt voicu... acum am citit mai atent ce ai scris... da, s-au facut schimbari la maternitate, nu ai frica... mersi e urari.. si noi stam pe langa mega, de fapt mai jos, la brd, asa ca la toamna poa ne plimbam fetele impreuna, cine stie????;)

voicu2007
27.02.2009, 19:18:32
super ,patibuz ..stai aproape asa k ne vedem in parc cu bebeii abia astept ..apropo cum te cheama?

ramonik82
27.02.2009, 19:47:49
Buna seara fetelor!Avem si noi un pic de timp pt ca bebelul doarme................este un cumintel:).
Personalul sa stiti mi s-a parut foarte ok ,eu am nascut cu 2 moase pt ca toata sarcina m-am dus la Dr Golosneanu-trebuia sa nasc la Campina -in momentul in care am sunat-o ca mi s-a rupt apa mi-a spus sa ma duc la ma maternitatea de aici pt ca la Campina nu este sectie de prematuri -si sa spun ca vin din partea ei ca"ea nu poate sa sune -nu are nr -mi-a spus ca Cernat este de garda -chiar sa nu sune sa anunte ca ii vine o pacienta si sa ma ajute????????????????????????Eu nu pot sa cred ca nu au nr de tel mai ales ca ea a lucrat la ploiesti nici macar nr de la maternitate nu il avea??????????????-Mi-a spus ca ma suna a 2- a zi dar .........................nu m-a sunat nici in a 10-a -oricum m-am lamurit de ea.
Si .............m-am vazut la maternitate fara doctor ,m-a vazut cernat dar nu am spus ca vin din partea dr .G ca nu avea nici o valoare -am nascut cu 2 moase -le-am dat bani - si m-au ajutat enorm de mult -pe toate fetele care au nascut in noaptea aia le-au ajutat.
8 zile cat am stat in spital nu a venit un dr ca sa ne vada-ne duceam la spalat de 2 ori pe zi si dadeam cate 50 de mii (fetele dadeau si 20)-spuneau "Multumesc" dar ne ajutau ,sincer va spun mai afurisite erau femeile de serviciu.
De asistentele de la sectia de prematuri de la et 6 nu am decat cuvinte de lauda-ii ingrijeau foarte bine pe bebei.
Sa stiti ca personalul nu este asa de naspa -erau 2 asistente care veneau in salon la noi cand intrau in tura sa ne vada pur si simplu si sa mai stam de vorba.
Sa ma ajute Dumnezeu sa am un copil sanatos si sa se dezvolte frumos .
Sper sa va fie bine si sa aveti niste nasteri usoare si niste copii sanatosi si mari!
Va pupic!

voicu2007
27.02.2009, 20:22:43
ramonik...hmm chiar asa sa nu te sune macar sa vada cum te simti dupa nastere ce doctor :mad:
important e ca tu si bebe sunteti bine si totul a decurs bine
deci la noi la maternitate treaba sta bine din cate am citit si asistentele sunt de treaba asta e un lucru bun
sper sa fie bine si la noi in mai cand va veni bebele si sa ne vedem cu bebeii la plimbare :)

BASTU
27.02.2009, 22:35:35
buna seara , fetele! Scuzati ora tarzie acum am venit de la serviciu,...si nu puteam sa dorm fara sa vad ce mai ziceti... Anca merci de raspuns, eu nu prea stiu care este exact treaba cu saptamanile astea, eu vreau doar sa fiu sanatoasa si eu si asta mica , ca asa ma duc la servici si pana la 36 de saptamni.... O sa o intreb si eu pe doctorul de familie sa vad ce zice cand ma duc la ea luna viitoare..,in rest ma bucur ca aia mica este voioasa si "miscacioasa", inseamna ca este un copil sanatos Ramonik, nu te mai supara, astia ne sunt doctorii, cu toate ca ma mir de Dr golosneanu am auzit numai laude si chiar aici pe forum , ca eu inainte nu auzisem de ea..., dar asta este cum mai spuneam nu poti sa stii niciodata depinde de toanele in care le prinzi, ca asa povesti auzi la tot pasul, important este ca sunteti voi sanatosi... Va las,noapte buna, poate mai vb si maine!