PDA

Versiunea completa : Ce nu e bine sa mancam cand suntem insarcinate?

carmenita26
07.01.2008, 23:01:34
Poate ne-ar fi de folos un astfel de topic.De exemplu eu stiam de la medicul de familie ca nu e bine sa mancam ficat in aceasta perioada.Bineinteles ca nici sucurile acidulate, prajelile, conservele de carne sau pateurile nu ar fi prea bine.Poate alte mamici sau viitoare mamici stiu mai bine?!

zana_ale
07.01.2008, 23:01:35
dupa cate stiu eu nu ai voie sa mananci mici,sa gusti din umplutura de sarmale daca nu e fiarta.

nu ai voie sa UMBLI CU PAMANT.

DACA IMI MAI ADUC AMINTE AM SA MAI SCRIU.STIU CA EREAU MAI MULTE,DAR....

florinela denis
07.01.2008, 23:09:28
nu e bine sa mananci ceva ce nu iti place eu nu am mai facut nici un regim cat am fost gravida

criscris
08.01.2008, 07:55:37
Mie die prima zi de cand mi-a confirmat medicul ca sunt insarcinata mi-a zis, sa mananc normal ca pana acum, sa nu mananc fortat, gandindum-ma ca fiind insarcinata sa mananc dublu, daca nu imi este foame. Mi-a zis la un alt control sa nu mananc foarte iute sau foarte sarat (si asta din cauza ca imi aparuse niste pete mici si rosii pe maini, si pe burtica). Pana acum asta a fost regimul meu si slava Domnului a fost bine. Eu sunt in 29 sapt. si inca mai iau acid folic doua pe zi si trei de magnneziu.

Magduta
08.01.2008, 08:28:03
daca esti fumatoare, uita de tigari pe timpul sarcinii dar preferabil si dupa, in timpul alaptarii!.Stiu ca exista mamici care nu au tinut cont de aceasta recomandare si vor spune ca au copii foarte sanatosi desi au fumat...dar...este la alegerea ta!

Nu este recomandat nici alcoolul dar, binenteles ca la evenimente speciale, poti gusta un pahar de vin sau bere pentru ca nu e nici o tragedie.

De asemenea, stiu ca nu este indicata de medici nici mancarea prea sarata in timpul sarcinii .

lorra_83
08.01.2008, 14:12:20
Eu cand eram insarcinata am mancat de toate doar mai putin sarat si stiam si eu ca nu e bine ,tin minte ca atunci cand am nascut era o femeie insarcinata in 7 luni care manca numa paine cu untura si cu f multa sare si era umflata saraca de numa ca eu am crezut ca e bolnava cu ceva nicidecum gravida si toti dr ii spuneau ca nu e bine dar ea nu se putea abtine,nu am tinut regim sau altceva la nimic si am nascut un bb frumos si sanatos.

kaststefan20
08.01.2008, 14:29:16
Buna sunt Anemarie din Arad sunt insarcinata in 32 sapt,si nu am avut nicio problema de cand am ramas insarcinata.Singurele ''lucruri"de care m-am ferit au fost cola,fumul de tigara,alcoolul(nici macar o picatura pt.ca nu se stie cant.exacta care ar putea afecta bb-ul),ceaiul verde sau negru;stiu ca trebuie sa nu mancam fructe de mare,oua crude si carne cruda sau f putin gatita,lapte nefiert,branzeturile nepasteurizate.Deocamdata incerc sa nu exagerez cu mancarea oricum iau si Elevit din prima zi cand am aflat ca sunt gravida iar acum iau 10 zile ''Cal-C-Vita''pt. dezvoltarea oaselor bb-ului,pt.prevenirea cariei la mine si pt.o mai mare rezistenta la raceli.Tot ceea ce sper si ma rog este ca copilul meu sa fie bine si sanatos ca acum pe primul plan este el!!!

criscris
08.01.2008, 15:26:24
Am uitat si mie mi-a zis fara alcool, fara tigari.

Sotul meu a intrebat daca am voie de cafea, nu sunt mare bautoare dar imi place din cand in cand. Medicul a zis cafea pot sa beau la orice ora, nu s-a facut nici un studiu, la care sa reiese caci cafeaua e rea.Iar cola, am voie si de asta, dar nu in fiecrae zi cate un litru, caci papa calciu.

Imi aduc aminte tatal meu dupa operatie de hernie de disc, deci a doua zi de dupa operatie avea voie sa bea cata cafea vrea.

carmenita26
10.01.2008, 14:22:40
Nu stiu ce sa zic de cafea...Eu am renuntat cat am fost insarcinata si cat am alaptat si to degeaba.Puiul meu e foarte energic si tare nervos.Totusi nu cred ca are efecte negative cafeaua...bineinteles nu in exces.O cescuta pe zi ?!

durusoctavia
11.01.2008, 09:15:38
Stiu ca nu e voie alcool, tigari si mancaruri precum ficatul de porc (contine multe toxine), carne cruda sau insuficient pregatita (exista risc de toxoplasmoza)...In rest o alimentatie cat mai sanatoasa (fructe, legume, cereale etc).

adinaaslan
11.01.2008, 14:53:14
anonim,joi 10 ianuarie=admin_adinaaslan

nu stiu ce sa intamplat ca eram logata!

oana2802
11.01.2008, 15:12:17
eu stiu ca in sarcina nu e recomandat sa mananci alimente grase cum ar fi slanina, maioneza, cartofii prajiti. alte alimente la care ar trebui sa renuntam sunt dulciurile. legumele si fructele proaspete trebuie spalate cu atentie.

sarea folosita in exces poate duce la retentia de lichide in organism.

consumul de alcool este total interzis.

valmam
13.01.2008, 16:05:29
cica nu e voie sa mananci fasole si varza; dar fasolea contine acid folic spun unii - asa ca eu nu stiu ce sa mai cred

oricum mananc cand pot ....... asa ca fie si ea fasole ........ mananc;

anita24
14.01.2008, 10:17:02
Buna,

eu de cand sunt insarcinata(acum am 27 de saptamani)am avut pofta sa mananc ciorba de fasole desi inainte de sarcina nu era prea tentanta,asa ca....Nu am avut restrictie maioneza si slanina nu mancam nici inainte acum nici atat,cat despre cartofii prajiti nu am renuntat deloc la ei.Cat priveste dulciurile am mancat de toate cate putin,uneori parca chiar imi cerea organismul o bucatica de ciocolata,desi nu sunt ft. innebunita dupa ea,dar dimineata la o cafeluta slaba cu multa cofetta sau un capuccino,merge o bucatica.

anemarie25
14.01.2008, 20:30:48
Nu credeti ca toate restrictiile astea sunt un pic fortate? Eu cred ca poti manca orice atata timp cat nu faci abuz! Eu de cand am aflat ca o sa avem un bb am evitat cat de mult posibil fumul de tigara, eu nu fumez dar mai sunt locuri unde chiar nu ai cum sa-l eviti.... Cat despre mancare.. la inceput am inceput sa ma documentez: aia nu, aia nu, si tot asa ca pana la urma nu mai mancai nimic.... Am renuntat cu mult inainte sa raman insarcinata la cola si in rest nu pot sa spun ca mancam ceva ce putea dauna sarcinii...... dar de exemplu eu mananc oua ochiuri moi de cand ma stiu si la inceput ma abtineam dar dupa ce am facut analizele care au iesit f bune am inceput sa mananc pt ca dc stai sa te gandesti inainte nu mai stia nimeni de toate astea si faceau copii sanatosi si frumosi. Asa ca mie mi se pare suficient sa diminuezi cantitatea de chimicale din alimentatie...

ruxandar_daniel
14.01.2008, 20:55:24
Eu nu am mancat multe chestii, am avut si greturi 6 luni ( groaznic). Despre cafea , tigari, etc nu are rost sa-ti spun. Produsele cu oua crude( maioneza), carnea nep;reparata bine bine( pericol de E-coli). Nu prea multa sare, Branza Feta, cu mucegai (fff periculoase), fructe de mare. Mananca sanatos, sa stii exact ce mananci, sa ai incredere de unde mananci. Multe fructe, legume, compoturi, etc Daca ai grija de tine ai grija si de cel mic. Eu una nu m-am riscat. Si asa nici nu te ingrasi f mult :)

ruxandar_daniel
14.01.2008, 20:57:27
A da, nu mangaia pisici.....

anita24
15.01.2008, 09:24:08
care e treaba cu pisicile?Toxoplasmoza cumva?Stiu pe cineva care e insarcinata in 8 luni si are pisica,si-a facut analizele si totul e ok.Va scapa de pisica dupa nastere.

andra5
15.01.2008, 16:24:48
Interzise - alcoolul, tigarile, cafeaua, carnea si ouale crude sau nefacute bine, la fel lactatele nepasteurizate, branza moale - contin o bacterie inofensiva pentru noi, dar mortala pt fat.

shalke04
15.01.2008, 16:57:57
fetelor, eu sunt in anglia si vreau sa va spun ca astia sunt obsedati in ceea ce priveste alimentatia gravidei. daca ar fi dupa ei ar trebui sa mananc numai cereale cu lapte, doar unele fructe( mere, struguri ,prune) si verdeata (brocoli, conopida, mazare si fasole verde). fara tigari, alcool, cafea( eu beau 2 guri in fiecare dimineata). de asemenea alunele , ficatul, conservele si tot ce e facut in casa ( sosuri, maioneza) sunt total interzise. in general doctorii de aici recomanda mancarea fiarta f bine.

Mircea Cristina
15.01.2008, 22:20:00
Practic nu exista un aliment care sa fie interzis in timpul sarcinii..........dar parerea mea este sa mananci ca mai variat adica din toate tot ce nu ai mai mancat eu de exemplu am mancat cred ca toate tipuri de fructe ,toate tipurile de legume chiar daca nu era in sezon .............si mi-a mers fffffffff bine sarcina

feliciastefania
15.01.2008, 22:37:40
Eu am mancat orice, mai putin in primele 4 luni cand am avut greturi si mancam doar ciorba de legume, o data pe zi. In loc sa ma ingras, eu am slabit atunci. Dupa 4 luni, am baut si cafea pt ca imi scadea tensiunea. . Si nu mi-a facut rau.

mami.mada
16.01.2008, 20:17:30
mami.mada a fost anonimul de mai sus. cred ca a trecut prea mult timp de cand m-am logat.

chichineata
30.01.2008, 10:26:35
'neata! noi avem 9 saptamani. v-am tot 'auzit' cum ca ficatul este contraindicat. eu zic ca nu (adica nu eu, dar asa mi s-a spus mie) e contraindicat atata timp cat nu faci exces. Dupa cum spunea si Mircea Cristina sa mananci cat mai variat. daca mananci o data la 2-3 luni o tocanita de ficatei facuti f f bine, nu cred ca se intampla ceva. Eu o sa -mi fac o tocanita ca-mi este cam pofta.in rest mananc fructe, acum mai mult mere si kiwi (parca portocalele si grapefruit-ul nu ma atrag), am mancat si putina ciorbica de varza, si paste cu branza. si lactate, din pacate fara branza feta si cea cu mucegai.....si vreau sa-mi fac si chiftelute marinate.si peste mananc dar nu oceanic, ca ala este periculos. dar o conserva de ton pe luna nu strica. eu cred ca o sa mananc ceea ce simt nevovie, dara fara excese dupa cum spuneam. si cat mai putina sare si grasime

mariela
30.01.2008, 11:10:18
Fetelor, eu sunt o graviduta din Arad si vreau sa va spun...ca mananc de toate, atat timp cat nu-mi face rau iar eu nu fac abuz de nici un fel, la nici un aliment. Chestiile astea cu "ce ai voie" si "ce nu ai voie" sunt prea teoretice si daca ar fi sa ne traim viata in virtutea atator teorii... o luam razna. Suntem totusi niste femei normale, cu o viata normala si in consecinta si cu o alimentatie normala. Sfatul meu? Nu abuzati de nimic, mancati de toate, exceptie facand cazurile in care medicul va spune altfel (in functie de analizele voastre). Intr-adevar, bazati-va pe fructe si legume care contin vitamine. In rest.... Si traiti-va viata. Pentru ca eu sunt convinsa ca aveti oricum grija de belelusul vostru si nu i-ati face rau cu buna stiinta. Fiti totusi atente la ce nu va prieste sau la cazurile in care apar efecte neplacute. Este cineva in asentimentul meu? Va pup pe toate si va doresc o sarcina usoara!

ramia_and
30.01.2008, 16:14:51
La Alexia mancam si ficat, si usturoi si carne afumata. Mancam si ... pielea de pe om cred. Si dimineata la prima or pe stomacul gol o punga de bomboane care acum n-as suport nici macar una din acelea. Si am o fetita sanatoasa care nu a avut nici un fel de problema. Acum problema e ca nu mai suport multe din mirosuri. Mananc mult dar numai anumite alimente.

andreea&bianca
01.02.2008, 13:10:05
eu mananc ce imi suporta organismul,ca nu prea suporta multe,la prima sarcina nu suporta nimic,slabisem ca un drac.Organsimul stie cel mai bine,el respinge ce e daunator.Cele mai daunatoare sunt alcoolul,tigarile si cafeaua(in exces).Mai sunt branzeturile albastre,alea cu mucegai si anumite feluri de carne.

Laurana
01.02.2008, 13:35:28
si mie mi-a recomandat doctorul sa nu mananc ficat....dar nu vi s-a intamplat, insarcinate fiind si stiind ca nu-i voie nici aia nici aia sa va fie pofta nebuna?? mie da, si in mod normal nu-mi place ficatul in nici o forma de agregare....si totusi am mancat o saptamana numai ficat ca asta-mi placea la momentul ala...iar cu alcoolul a fost o alta problema...ca in mod uzual nu beam dar mi s-a facut o pofta de bere de visam si noaptea ca beau bere....si citisem numai chestii de rau pe net ca alcoolu' face si ca drege....sunt convinsa ca asa este da' ce poa' sa faca un amarat de pahar de bere?! cert e ca n-am baut nici un strop ( desi toate mamicile din jurul meu, inclusiv a mea imi ziceau ca nu e gaura-n cer sa bei un pahar odata-n an!! ) da' pofta mai mare ca aia....n-am avut niciodata....acum cand ne gandim sa-i facem si o surioara lui luca sunt convinsa ca la al doilea daca o sa mi se faca pofta de supa de cuib de randunica de exemplu, am sa-i dau bataie!!

1980elena
04.02.2008, 10:56:01
nu stiu ce sa spun. eu cat am fost insarcinata am mancat de toate. binenteles cate putin din fiecare.

simonaR
05.02.2008, 22:23:23
da in general e bine sa mananci multe fructe si legume,alimente cat mai proaspete...bla,bla,bla ...dar mie imi plac chipsurile la nebunie as manca in fiecare zi cate un sac,stiu ca nu sunt bune pt sarcina mea dar nu ma pot abtine

alexandra@
06.02.2008, 16:55:14
cat am fost gravida nu am tinut cont de nimic, am avut si o sarcina ff usoara nici nu am stiu ca sunt gravida.am ancercat ff mult sa ma las de tigari si cola dar nu am reusit,mancam fructe si dulciuri cat pentru10 pers,mam dusla servici pana la8 jumate si munceam nu gluma. tare mia fost frica ca o sa fac un pisoi de copil nici burta nu am avut pana sa se bage de seama ca sun gravida am nascut un baietel de 3100 sanatos si voinc.

va doresc sarcina usora si copii sanatosi( celot care asteptati) pup

magd22a
09.02.2008, 23:05:36
Buna seara! Eu sunt insarcinata in 9 saptamani - e prima sarcina. Pana acum, am mancat de toate, nu m-am abtinut de la nimic, chiar am descoperit ca imi place mai mult usturoiul (inainte aveam probleme cu stomacul cand mancam asa ceva, dar pana acum e ok). In schimb, de cateva zile, nu mai pot manca nimic! Orice mananc, dau la ratze. Chiar si un pahar de apa. Imi este ff greu, ai ales ca eu sunt mai slabutza si am probleme si cu calciul. Ma indop cu lactate, fructe si legume, dar degeaba, ca nu retin. Nu stiu ce as putea incerca ...

kaststefan20
10.02.2008, 20:27:59
Trebuie sa ceri sfatul medicului...care probabil o sa-ti recomande niste combinatii vitaminice(gen Elevit sau Centrum Maternal) plus analizele specifice de primul trimestru....Si profita cat si cand poti de ceapa si usturoi pt ca atunci cand vei alapta nu vei mai putea sa mananci deoarece modifica gustul laptelui plus ca de la ceapa bb poate sa faca colici...Nu toate organismele asimileaza la fel nutrientii...asa ca uneori chiar daca mancam sanatos organismul nostru nu asimileaza cat si ce trebuie...

Iti doresc multa sanatate....si succes in aceasta perioada care e minunata...dupa ce vor trece greturile si starile de rau....o sa vezi...!

andra5
19.02.2008, 16:46:22
Acum, e clar ca anumite lucruri sunt contraindicate sau ii pot face foarte mult rau copilului. Asta nu inseamna ca o gravida este bolnava si trebuie sa tina regim, ci doar ca e bine sa tii cont de anumite lucruri daca tii la sanatatea bebelusului tau. Acum, depinde de fiecare ce riscuri isi asuma... eu personal n-as risca sa mananc ceva ce ar fi un potential pericol pentru bebe, pentru ca el mi se pare mai important!

dodya_ba
20.02.2008, 16:53:58
am auzit si eu ca e bine ca in sarcina sa ai o dieta echilibrata,dar eu am mancat oriceeee si mi-a permis si sarcina ca a fost una usoara fara greturi(mai putin dulciuri,alea nu le-am putut consuma) si am nascut un copil sanatos tun care nici acum nu are probleme de sanatate decat o usoara raceala destul de rar.

nu sfatuiesc pe nici o graviduta sa imi urmeze sfatul,am spus numai ca mie nu mi s-a intamplat nimic si nici lui bb meu,acum baietel mare:)

sanatate!

VOICU GABRIELA MARIA
28.02.2008, 15:25:45
Ma numesc Gabriela si sunt insarcinata in aproape 7 luni si mananc aproape orice cu mici exceptii:mezeluri (foarte putine), tocaturi, nu fumez, nu beau alcool deloc din cand in cand o data pe luna sau poate si la doua o gura de bere de pofta, in schimb mananc dulciuri (ciocolata)dar nu beau deloc cafea, mentionez ca este a doua sarcina mai am o fetita de aproape 4 ani si cand am fost insarcinata cu ea mancam foarte multa ciocolata si intradevar a fost agitata, acum incerc sa ma mai abtin, mananc mai cu pofta, multe ciorbe ceea ce inainte nu mancam, fructe, ficat de pui mai mananc dar nu mult, oua sa recunosc ca mai mananc nu foarte frierte i-mi plac mai crude putin acum nu stiu ce sa zic cat de mult afecteaza sarcina,acum la ultimile analize am lipsa de fier si suplimentez vitaminele cu fier dar a doua sarcina este mult mai grea cu dureri de spate,dureri abdominale, nu dorm bine noaptea, este mult mai grea sarcina poate unde mi sa spus ca este baiat si cred ca ei sunt mai grei nu stiu ce sa spun sper sa fie bine in continoare, va salut si sanatate.

andreea_strugaru
01.04.2008, 22:35:15
Eu am mancat sanatos, am mancat multe fructe, branzeturi. Am avut sarcina cu probleme, colul cerclat, copilul era pozitionat destul de jos, si din cauza asta am zis sa nu manac prea multa ciocolata sau sa beau pepsi sa agit copilul. Am mai mancat si eu in astea 9 luni cate o punga de cips, am mai baut cateva guri de cola, dar in general am incercat sa mananc mai sanatos. Stiu ca o prietena de-a mea a mancat mac si nu i s-a mai miscat copilul vreo 2 zile, a fost chiar speriata.

Cea mai mare prostie pe care o aud e cand spun medicii la mamici ca mai pot sa traga cate o tigara ,doua, ca nu face rau la nimeni. Tigara face rau si la un adult, daramite la un fat in dezvoltare. Daca mamica e o fumatoare inraita si nu se poate lasa si mai fumeaza cateva tigari pe zi e altceva, dar cand un cadru medical zice asa ceva....

anita24
10.04.2008, 09:16:18
Buna fetelor,

am inteles ca in ultima luna de sarcina nu se mamanca muraturi,din ce cauza...nu stiu.

drg_magda
10.04.2008, 09:19:29
provoaca arsuri pe piept. De fapt ele tot sunt dar din cauza muraturilor sunt mai rele.Eu tot mancam ca nu ma puteam abtine.

marcela2007
10.04.2008, 09:24:30
viitoare mamici mancati ca si pana acum dar sa nu faceti abuz ..eu am mancat orice am avut pofta depinde de ce suportati fiecare ...pupici si sa auzim de bine

elanicol
17.04.2008, 13:36:03
Buna!! inainte sa aflu ca sunt insarcinata aveam un regim alimentar sanatos ...doar ca mancam destul de putin!! mai precis un iaurt la pranz, o supa sau ceva salata dupa amiaza si cam atat!!!!! din momentul cand au aparut liniile roz pe test, instinctiv, mi-am schimbat obiceiul: mananc dimineata, iaurt, lapte, mere (nu imi face rau combinatia), la pranz ceva mai consistent (sunt la birou la acea ora, asa imi aduc de acasa o caserola cu ceva salata, sau un piept de pui la gratar, inca un iaurt, mere cat cuprinde!), ajunsa acasa mananc ceva cu sotul meu, de regula supa si ...iar salata (rosii, ardei, ridichi, salata verde) si peste vreo doua ore, iar mere, portocale si ce fructe mai gasesc prin casa!!! Nu pot spune ca variez prea mult!!!! nu imi place carnea rosie, sunt ani de zile de cand nu am mai mancat!!! nu imi place pestele!! nu mananc prajit, sarat, condimentat!!! la cateva zile, cate un ou fiert bine, cate un pic de ciocolata (dulcele meu preferat, dar acum nu ma prea tenteaza, in schimb fructele sunt nelipsite) Medicul mi-a spus ca e ok si daca nu mananc carne - prietenele mele cu mai multa experienta ma tot sperie ca trebuie sa mananc si carne rosie pentru fier, bla-bla! dar cand vad carnea aia neagra de vita in farfurie - prefer o rosie si o ridiche!!!! ce parere aveti??! procedez gresit???! si am uitat sa va spun ca nu am pofte! daca imi e foame, simt nevoia sa mananc mere, kiwi si alte asemenea!!

diana-andreea
17.04.2008, 16:07:23
draga elanicol.........pot sa-ti marturisesc ca avem cam acelasi regim.....cat despre carnea rosie,prietenele tale au dreptate.....nici mie nu-mi place....ce-i drept cand o vad in farfurie parca vad pe dracul gol.....dar doctorul mi-a spus ca de la 7 luni trebuie sa fie nelipsita....ufffffffffffff,dar eu n-am mancat nici un gram pana acum.....dar....ce nu face mama pt puiul ei????????eu am sa incerc sa o mananc in piftele si sarmalute.....poate,poate n-o sa-i vad culoarea....

ralukita
25.04.2008, 13:10:50
mancati ce va pica bine! Atentie insa la pateul de ficat sau ficatul pentru ca, contine f multa vitamina A (cred) care nu e recomandat in sarcina. Nu alcool si nu tutun1

diana24ru
03.05.2008, 16:00:58
am uitat ca nu sunt logata, mai sus eu am scris!

pa !!!

elanicol
09.05.2008, 21:50:12
Servus Diana Andreea - cum spuneam, am informat medicul de problema mea cu refuzul de a manca carne rosie, a zis ca e ok, ca analizele au iesit beton si am atata fier in oraganism cat are un barbat de doua ori cat mine!!!! deocamdata nu imi fac griji! o sa vad in semestrul viitor, dupa ce repet analizele!!! dar gasesc eu o solutie - si carne rosie tot nu o sa mananc!!!!!

vera82iri
31.05.2008, 09:58:28
http://distrib.foreverliving.com/marketing/pageDisplay.do?page=products&language=ro&siteID=RO M

produse pe baza de aloe vera. id meu de messenger este vera82iri cine doreste sa isi schimbe stilul de viata, sanatatea si frumusetea.poop

ali_hadi_simo
05.06.2008, 23:13:26
Buna, poti sa mananci orice daca ai prieste copilului accepta daca nu dai afara, nu exista o alimentatie soeciala eu am trei baieti si acum sant insarcinata in 12 saptamani cu speranta ca voi face o fata , intradevar nu trebuie sa mananci pentru doi asta este o idee fixa doar atat .....multa bafta

ali_hadi_simo
05.06.2008, 23:17:41
In general poti sa mananci orice dar nu abuza este adevarat ca cafeaua si cola mananca calciu dar numai daca faci exces va pup

ankuta_bratu
19.06.2008, 11:59:04
Buna gagici sunt si eu o graviduta in 4 luni , pornisem la inceput cu zeci de temeri legate de alimentatie si am inceput sa ma calmez poate si pentru ca in familia mea sunt doi medici si a contat parerea lor + ceea a doctoritei cu care voi naste, ideea este asa foarte important este sa nu mancam carne nefacuta bine, laptele nepasteurizat, branza feta , foarte rar pateu peste...in rest sa mananc cat pot de multe fructe si sa incerc sa beau 2 l de apa pe zi, am lasat-o moale cu cola si pepsi dar mai beau cate un paharel pe saptamana , cafea beau in fiecare zi cam o cana mi-au zis totii ca nu trebuie sa-i iau organismului ceea ce ii facea bine ca ii va simti lipsa. Mi-au interzis toti sa ma vopsesc, sub nici un chip, vizavi de tigari toti mi-au zis acelasi lucru ...daca vrei sa fii ca la carte trebuie sa te lasi de tigari cu 6 luni inainte de sarcina daca nu ai facut-o nu te dai da zmeu ca organismul are deja otrava il el, m-au lasat sa fumez o tigara pe zi asa ca in fiecare dim imi fumez tigara si imi beau cafeluta :) apoiii trebuie sa astept pina a doua zis sa mai vad una, mi-au zis ca pina la 4-5 totul este ok, dar mi-am zis ca una este suficienta :)), si vreau sa va spun ca analizele mele sunt lacrima suntem sanatosi amandoi si eu si bb care m-ar fi putut si pe mine ajuta barem sa mi se faca rau cand simte fumul de tigara ...dar de unde !!! Asa ca daca totul este facut in limita bunul simt si cu simtul raspunderii este ok. va pup

Ungureanu Alexandra
27.06.2008, 16:13:24
buna

eu am o fetita de 3 ani si acum sunt insarcinata in 13 sapt.la prima sarcina nu am stiut si nici nu am vrut sa stiu de alimente contraindicate pe perioada sacinei.am mancat ficat de pasare ,am pus in mancare patrunjel,am mancat oua moi,am mancat maioneza,alune,fistic,pateu.nu am putut manca carne nepreparata bine si nu am baut cafea,alcol si nu am fumat.in rest cam tot ce am putut am mancat si vreau sa va spun ca am o fetita frumoasa foc de trei anisori,desteaptasi ascultatoare

cris_kiri
04.07.2008, 13:04:11
Buna, fetelor!

Sunt Cristina si sunt noua pe acest forum. Zilele trecute am aflat ca sunt insarcinata si sunt tare fericita! Dupa calculele mele, am intrat in a 6-a saptamana. Am citit parerile voastre in legatura cu alimentatia si este bine ca mai aflu si eu informatii importante. Nu stiam de branza feta si aici chiar ca sufar...imi place tare mult, dar asta este. Pana acum mi se pare totul usor si sper ca asa va fi si de acum inainte. O sa va tin la curent cu vestile.

Sarcina usoara la toate si sa auzim numai de bine!

Va pup pe toate!

andra5
07.07.2008, 14:57:08
Stiti cum e chestia asta ca x a mancat orice si nu s-a intamplat nimic? Ca si cum ai spune ca a trecut de n ori strada pe rosu sau prin locuri nemarcate si nu te-a calcat nici o masina! Numai ca a n+1 - a oara se poate intampla! Fiecare isi asuma ce riscuri vrea pana la urma, cand e vb de copilul ei! :)

Gerlinde
11.07.2008, 15:29:30
buna viitoare mamici!!!sunt o mamica din timis si am o rugaminte la voi:primim si noi un vot de la voi?concursul tine pana in 31 iulie.multumesc mult!!!!!pupici!!!

http://www.piciulici.ro/concurs/participant/Micu-Theodor-317.html

blackspell
22.10.2008, 12:50:20
eu in primele 3 luni, am slabit aproximativ 4 kilograme, din cauza greturilor, nu puteam manca nimik, de multe ori nici apa nu o suportam. dar si dupa ce mi-am revenit din greturi..am inceput cu poftele! am ocolit sa mananc foarte sarat, nu am reusit sa ma abtin in schimb de la branza sarata, mereu poftesc.. la fel si la: fasole, mazare, salata verde, si dulciuri! mananc multe lactate, si fructe, ocolesc prajelile, mai mult la cuptor, mancare gatita, salate! am mai scapat din cand in cand si cate o gutitza de suc, de cola in special, asa de pofta! o sa am o fata pofticioasa rau!

durusoctavia
23.10.2008, 12:47:12
Blackspell sa fii sanatoasa si tu si fetita ta! Important e sa te simti tu bine...Pana la urma nu conteaza atat de mult ceea ce mananci atata timp cat nu faci abuz. Cat mai ai pana nasti?

gabrielita
20.06.2009, 22:59:05
Sunt multe alimente nepermise in sarcina dar trebuiesc limitate daca nu se pot evita.Am renuntat si eu la cafea dar mai beau cate un capucino ,iar daca mi-e pofta de un pahar de cola bineanteles ca nu-l refuz.Am citit si eu de curand ca nu avem voie sa mancam branza feta si am renuntat la ea,desi imi lipseste.Ficatul precum si morcovul contin vitamina A care in cantitate mai mare poate provoca malformatii,dar se pot consuma in cantitati mici.Nu am baut deloc alcool de cand am aflat de sarcina ptr ca iau tratament dar imi este pofta de un pahar de vin ,dar ma abtin.Stiti de ce imi este pofta de o partida de s......... dar si asta mi-a interzis Dr-ul asa ca sa ne bucuram de ce avem voie.

rosie
03.01.2010, 22:28:40
Salut, sunt insarcinata in saptamana 12.In timpul sarcinii nu avem voie sa manancam :pateuri de nici un fel inclusiv cele vegetariene,branza moale ca :ricota,brie,branza cu mucegai,si pasta de branza care se intinde pe paine.Ouale trebuie fierte sau prajite foarte bine si nu avem voie nimic ce se face cu oua crude:inghetata moale ,maioneza facuta in casa,prajiturile cu branza chieescakes.Salamul usacat facut din carne nefiarta,ficatul,scoicile .
mancaruri ce trebuiesc limitate sunt:petsele foarte gras ca ton, somon,macrou...nu mai mult de doua portii pe saptamana,caffeina.

catalin stefan
03.01.2010, 22:34:11
eu nu am mancat nici un fel de mezeluri

danaadeana
09.01.2010, 16:19:15
Si mie medicul mi-a zis sa mananc normal, alimente foarte proaspete si daca nu sunt sigura de provenienta unor alimente, mai bine sa le evit. Am citit de cand am aflat ce e bine sa mananci si ce nu.. mai ales ca vreau sa am un bebe sanatos, destept si care sa se dezvolte cat mai armonios. Am 18 saptamani acum, incerc sa mananc variat si de toate care-mi plac.. sunt cazul fericit pentru ca nu am avut greturi.. viata nu s-a schimbat prea mult de cand am aflat.. oricum mancam dimineata, gustari intre mese si cina pe la 19.. Mancam si fast-food si cateodata mai saream peste o masa, din cauza timpului.. si astea sunt singurele chestii la care sunt atenta acum.. sa mananc mai des, sa nu las sa mi se faca foame si cu atentie.. prefer sa pregatesc eu tot acasa.. ma simt mai bine stiind ce mananc.. Sa vedem ce-o fi cu poftele, daca ma vor incerca..

lenuta piticar
31.03.2010, 09:22:25
BUNA !!SUNT O VIITOARE MAMICA DIN SUCEAVA SI AM 24 DE SAPTAMINI .DOCTORUL MEU MI-A RECOMANDAT SA MANINC TOT CE CRED EU CA-MI PRIESTE ..MAI ALES OU FIERT ,CARNE DE PESTE ,BRINZA DULCE DE VACI ,LAPTE ADICA MINCARE BIO...BAFTA MULTA ...

kamkrys75
01.04.2010, 19:43:36
In timpul sarcinii se produc schimbari ale metabolismului si circulatiei sangvine si trebuie sa fiti atente la bacteriile din mancare. Reactiile pot fi mai severe decat daca nu ati fi fost gravida insa cel mai probabil copilul nu se va imbolnavi.
Incercati sa evitati burgerii, hot-dogii si sosurile grase. Aveti grija sa nu mancati carne "in sange", carne veche sau arsa. Este de preferat cea gatita rasol.
Produsele lactate precum laptele slab pasteurizat sau cascavalul sunt recomandate in dieta unei gravide. Gravidele trebuie sa evite laptele si produsele nepasteurizate. De asemenea atunci cand sunteti insarcinata nu va recomandam in dieta zilnica branza fermentata, cea cu mucegai sau branza feta.
Cofeina poate trece prin placenta si poate afecta bataile inimii copilului si respiratia. Anumite studii arata ca excesul de cofeina poate determina pierderea sarcinii sau nasterea prematura. Noi il trecem la categoria "nu avem voie"! Va recomandam sa nu consumati deloc cofeina in primul trimestru si cel mult 300 de miligrame in al doilea si al treilea trimestru de sarcina. 300 de miligrame cofeina sunt echivalentul a 4 cesti de cafea, 6 cani de ceai si 8 cani de cola. Evitati si indulcitorii artificiali si incercati sa-i inclocuiti cu miere de albine.
Chiar daca ceaiurile de plante sunt benefice in general, gravidele sunt totusi sfatuite sa le evite - chiar si pe cele etichetate cu specificatia "pentru gravide". Sunt foarte putine studii legate de modul in care ceaiurile anumitor plante afecteaza dezvoltarea fatului. Anumite plante precum zmeura rosie pot cauza contractii.
Mamele care consuma alcool in timpul sarcinii prezinta cel mai mare risc de pierdere a acesteia sau de nastere prematura. Excesul de alcool poate determina malformatii faciale, probleme de inima sau retardare. Chiar si consumul moderat de alcool poate avea impact negativ asupra dezvoltarii copilului

otilia_barbieru
20.04.2010, 11:04:22
Sunt multe idei\superstitii despre ce sa mananci ce sa nu mananci, ce sa faci ce sa nu faci....o femeie gravida trebuie sa manance cat mai sanatos cu abstinenta alimentele nesanatoase la care are acces doar daca ii este prea pofta:)eu am mancat tot ce am vrut...dulce, sarat,amar, acru, iute...ce-i drept cand faceam exces aveam arsuri:confused:.Cele mai indicate sunt fructele, legumele si lactatele.

LAURA10
03.05.2010, 13:10:38
pepene verde este voie in timpul sarcini?

lalycan
05.05.2010, 02:25:24
Sigur intrebarea nu este pusa la misto?

ankyy
22.08.2011, 11:16:41
buna..mie primele analize miau iesit foarte bune...dar acuma la al2lea rand..mia iesit colesterolul putin ridicat,si calciu si magneziu scazut...dar oare dc mia iesit colesterolul ridicat?si eu de mancat mananc normal..cum mancam si inainte,de fumat nu fumez..si nici nu beau cafea..

ankyy
22.08.2011, 11:18:56
am 34 sapt si ceva