PDA

Versiunea completa : ce cumpara nasa pt bebe ?

iassmyna
16.03.2007, 10:40:51
va intreb ceva... da' sa nu radeti... nasa bebelului ce va veni m-a intrebat ce tre' sa cumpere ea pt bebe... ce sa-i zic ? n-am fost nasa si nici nu m-a interesat subiectul... asa ca nu prea stiu. la fetita, acum aproape 5ani, am avut alta nasa mai cu experienta [ si cu copii si cu fini ]... dar acum e plecata si nu stiu pe cine sa intreb. ma ajutati ?

monapadu
16.03.2007, 10:40:52
Cand s-a nascut fetita, nasa ei nu mi-a cumparat ceva in mod special... Doar cand am adus-o din maternitate i-a taiat ea prima unghiutele (sincer, habar nu aveam de treaba asta, insa cica nasa taie prima unghiutele la bebe...). Ea era mamica mai cu experienta (avea o fetita de 10 luni) si m-a ajutat mult cu sfaturi si multe altele.

La botez stiu ca se cumpara de catre nasi absolut totul. Adica: PAMPERS, sapunel, prosopel, hainute (2 randuri - un rand pentru biserica si unul pentru baita de acasa, de la cumatrie), crisma, fasa de infasat (banda aia roz daca e fetita si albastra daca e baietel), paturica... Nu stiu daca am omis ceva... :) Daca am omis, sper sa mai completeze cineva.

iassmyna
16.03.2007, 13:22:42
mersi mona...sper sa te mai completeze si alte mamici...de unghiute n-am stiut nici eu...acu' aud la tine...nasa fetitei mele a imbracat-o de la piele si cand a iesit din spital...mi-a luat haine si pt acasa ... a imbracat-o si la botez si a 2-a zi la baita... acum nu stiu daca asa se face sau asa a procedat ea ca asa a vrut... pupici !

ANACRISTINA
16.03.2007, 19:51:21
Pe fata mea intradevar a imbracato nasa cand am iesit din spital dar nu stiu daca este obligatoriu. Despre unghiute nu am stiut, eu le-am taiat si apoi nasa mea este la fel de afoana ca si mine, de fapt cum am fost ca acum am mai capatat experienta.

La botez in schim urmatoarele sunt obligatorii pentru a ta nasa sa le faca:

- sa cumpere cruciulitele care se pun in piept

- lumanarea ( asta sigur stiei si tu)

- la biserica se platesc 2 taxe, una nasa dupa botez si una parintii inainte de botez

- scutec de mir sau ceva de genul acesta nu mai stiu exact cum ii spune, deci acel scutec in care sta dupa ce iese din cazan, cred ca ii spune crisma cum a zis monapadu, fasa si paturica.Acestea se gasesc(inafara de paturica), spun ca asa am avut eu, intr-o cutie speciala pentru botez, chiar scrie pe ea ca este pentru botez, iar pe scutec noi am avut scris "inge ingerasul meu"

- haine, de la pampers pana la haine de iesit afara

- sapun, ulei,vin ( despre acestea trebuie sa mai intrebe parintele ca poate sa difere)

A doua zi trebuie sa-i faca baie, adica sa-i ia mirul si la fel trebuie sa o imbrace de la piele. Iar in apa sa nu uiti sa pui diverse, am sa-ti spun pe toate care le stiu dar poate mai sunt mamici care stiu mai mai multe.

Deci in apa se pune:

- petale de trandafir ca sa miroase frumos

- aur ca sa aibe parte de bogatie

- fulgi ca sa fie usor ca un fulg (nu te gandi la kg, asa se spune)

- orez

si nu mai stiu daca imi mai aduc aminte iti completez lista.

iassmyna
17.03.2007, 12:07:13
iti multumesc si tie pt raspuns... imi place ideea cu scutecul scris... de unde l-ati luat ? sau l-ati facut ?

ANACRISTINA
19.03.2007, 22:49:43
Asa l-am cumparat, exista o cutie pe si scrie ca este pentru botez, in care sunt mai multe nu numai scutecul.De cumparat nu stiu de unde dar am sa aflu, trebuie sa-mi intreb nasa.

iassmyna
20.03.2007, 18:43:28
multumesc! astept vesti...sunteti din bucuresti ?

ANACRISTINA
20.03.2007, 22:40:23
Am aflat, a cumparat de la " Z". Mult succes la cumparaturi.

ANACRISTINA
20.03.2007, 22:41:03
Suntem din Bucuresti.

iassmyna
22.03.2007, 22:50:24
mersi pt interes ! am sa dau si eu o fuga la ''Z'' sa vad cum sta treaba...

mersi si pt sfaturi...

rosudaria
22.03.2007, 23:03:07
felicitari pt nasele bebeilor vostri.

a fetitei mele a intrebat ce sa-i ia ,fiind la primul copil chiar nu stia,i-am zis de crisma si lumanari,nu am crezut ca e cazul sa-i zic si de hainute,asa ca a ramas doar cu crisma,iar la un an i-a luat un elefantel,de atunci am mai sunat-o dar e mai tot timpul ocupata si cand zice ca vine ,spune ca a intervenit cate ceva si nu a mai ajuns.acus fetita face 2ani pe 29mai,nici nu stiu daca sa o mai chem,mai bine zis sa insist sa vina sa vada fetita sau sa olas pe ea sa vad daca suna,desi nu cred pana acum n-a sunat niciodata eu am sunat tot timpul.ce credeti ca ar trebiu sa fac?multumesc

ariadna
22.03.2007, 23:18:32
eu stiu ca nasa trebuie sa imbrace bebelusul de la pielicica ptr toate anotimpurile...

iar in apa eu am mai pus, pe langa cele spuse de anacristina :

- o oglinda mica ptr ca baietelul sa fie cochet

- daca e baietel, o nuca, se zice ca sa aiba ousoarele tari ca nucsoara

- monezi din alte tari, nu neaparat sa plece din tara, ci sa aiba parte de bani...vrzisori...:)

- zahar si putina sare, dar nu mai stiu sa-ti spun de ce, si chiar si grau...

si nu-mi mai amintesc.

Apa noi am pastrat-o si am turnat-o la cel mai falnic si mai frumos stejar din parcul in care mergem...se zice ca sa creasca inalt si falnic asa ca pomul respectiv.

Pupici si sanatate si noroc la bebe!

Adriana, mami de Piscotzel

pisuca
22.03.2007, 23:34:58
nasa lui ALEX A COMANDAT LUMANARE CU UN URSULET MARE PE CARE SCRIA happy baby si toata lumea se uita la noi in biserica ,au mai fost inca 2 baietei si nimeni nu avea lumanare asa,in rest sunt de acord cu tot ce a scris ANACRISTINA ,IN PLUS SI VOI TREBUIE SA FACETI UN CADOU NASILOR IN FUNCTIE DE BUGETUL VOSTRU IAR IN APA DE LA MIR ADAUGATI PUTIN ZAHAR SI MIERE SA FIE DULCE SI ALUNECOS CA SA NU SE LIPEASCA NECAZURILE DE EL .Noi am avut noroc cu nasii nu trece zi sa nu ne sune sa ne intrebe de sanatate , la mir am uitat sa va spun i-au cumparat lui A

pisuca
22.03.2007, 23:37:25
Alex un lantisor cu un pandantiv cu litera A,a fost o surpriza foarte placuta

iassmyna
23.03.2007, 14:07:24
va multumesc tuturor pt sfaturi si indrumari...

iar pt rosudaria: mai incearca si de data asta sa vezi daca vrea sa vina la fetita...daca nu discuta cu ea de tot ceea ce te deranjaza, iar in functie de cum decurge discutia hotarasti daca merita sau nu sa tineti legatura...ar fi pacat sa fi botezat doar de dragu' de a boteza... dar exista si astfel de persoane !

va pup !

mamica briannei
29.03.2007, 14:01:28
depinde de zona

eu am fost nasa de 2 ori, prima data la fetita finilor pe care i-am cununat pe cand nu eram inca casatoriti si care sunt din maramures, eram insa casatoriti la botez

am luat o multime de cadouri (hainute, cercei, creme, pampers, jucarii) evident lucrurile cu care am imbracat fetita, prosopel si paturica pt biserica si cred ca atat......si lumanarea

a doua oara am botazat baietelul prietenilor nostri si daca prima data eram necunoscatori pt ca nu stiam obiceiurile din Maramures acum ne-am lovit de alta problema

botezul s-a facut la reformati noi fiind ortodocsi asa ca ....teritoriu nou

totul a fost insa aranjat de parinti (oricum e o ceremonie f simpla si nu am prea vut nevoie de lucruri), noi si de data aceasta am luat hainutele, o paturica (desi aveau pregatita una si am spus sa aleaga mama ca eu am luat sa o fol nu special pt botez), prosopel desi nu era nevoie

in ambele cazuri am pus si un plic cu bani pt copil in ideea ca mama e cea mai in masura sa cumpere lucruri necesare

laura_c
21.11.2007, 12:46:34
eu zic sa-i spui frumos ca nu sti exact ca ar fi bine sa vorbeasca cu alte prietene carte au trecut prin nasie.