PDA

Versiunea completa : Sutiene pentru cele care alapteaza

Gabriela
07.08.2006, 19:23:42
Buna dragelor,

Stiu ca multe dintre voi ati alaptat sau alaptati, asa ca v-ati confruntat cu disconforul sanilor grei, mari, care trebuie sustinuti mai bine ca de obicei.

Ce fel de sutiene purtati, unele speciale pentru gravide? Unde le-ati gasit?

Eu mi-am luat, pur si simplu, sutiene mai mari cu cateva numere, decat aveam cupa in mod obisnuit.

emyoko
07.08.2006, 19:23:43
Vezi ca la Jolidon au sutiene pentru alaptat, sunt fara sarme si au un sistem de a scoate sanul fara a da jos sutinenul sau cupa. Eu am avut atunci cand am alaptat. Era foarte bun. Am mai vazut sutiene dintr-astea undeva pe la Sf Gheorghe este un magazin pentru gravide si unul pe Calea Victoriei.

iulia
07.08.2006, 21:39:47
Am si eu un sutien din ala special.Cu toate ca inca mai alaptez(am un bebe de 7 luni),nu mai pot folosi sutienul pt. ca sanii mei au scazut in marime si mi-e foarte larg.Cred ca nu merita investitia.Este destul de scump si nu cred ca este vital.La inceput mi-a fost foarte folositor dar apoi nu.Oricum am facut o mare greseala si i-am dat mai mult din sanul drept.Am ramas acum cu sanul stang mult mai mic si nu vrea din el deloc,aproape ca nu mai are lapte.Neaparat trebuie sa ai tampoane pt.san.Eu nu am putut fara ele.

camiro
08.08.2006, 20:44:55
Acelasi tip de sutien pt alaptat ca la jolidon am gasit si in Cora, mai ieftin, eu tot din astea folosesc, am luat 3 de la jolidon si dupa ce am gasit in cora, de acolo am facut aprovizionarea. Sunt din bumbac, marimi diferite, sunt multumita de ele.

dienuta
09.08.2006, 14:28:28
eu cand alaptam am considerat bustierele mai confortabile, tot din motive de sani enormi; sutien am gasit in piata la Crangasi la taraba speciala de lenjerie, a costat 150.000 lei si a fost foarte bun si util. camiro, tu ce faci cu atatea sutiene de alaptat ? ca sanii se micsoreaza imediat ... bine-ar fi sa stea asa mai mult timp ... :)))

laura
24.08.2006, 00:07:01
Gasesti la jolidon sutien special pentru alapta si este si din bumbac 100%.Daca crezi ca este prea scump eu am gasit si in standuri mai ieftin dar tr sa fii foarte atenta sa fie din bumbac 100%.Mai greu dar totusi incearca si acolo.

Adriana Valean
29.08.2006, 00:38:39
Eu am folosit bustiere desi am avut si sutien de alaptat. Pana il desfaceam, mancacioasa mea nu avea rabdare. Si foloseam in plus tampoane absorbante pt sani de Bella, erau mai ieftine si aceeasi calitate.

camiro
29.08.2006, 19:05:11
dienuta, am cumparat mai multe sa am de rezerva :-)) ca pe caldurile care au fost, schimbam si cate 3 pe zi. Si intr-un an de zile, se mai uzeaza si ele :-))

sanziana
20.10.2006, 12:12:38
Inainte de a naste mi-am spus ca sutienele pt alaptat sunt un moft. Dupa ce am inceput alaptarea am inteles ca sunt o necesitate. Eu am alaptat si mai alaptez fetita la cerere. Uneori, in primele 2 luni vroia sa manance si la 1.5h. Cand reuseam sa adorm 5 min trebuia sa o alaptez din nou. Sutienele obisnuite pe care le aveam ma enervau. N-am mai tinut cont de bani si mi-am luat de la Jolidon. Am fost f multumita. Acum, cand Corina are 10 luni, nu imi mai este atat de util pt ca sanii s-au micsorat, dar pana la 6 luni si-a meritat banii.

elena80
16.11.2006, 10:53:33
eu nu alaptez inca dar ma pregatesc...si de aceea m am dus sa mi caut sutiene...daca la Jolidon spui ca este 25 ron inseamna ca nu e scum eu am vazut aici intr un magazin de gravide (berceni) cu 35 ron....din bumbac este adevarat.

natalia_nica
17.11.2006, 00:40:52
Si eu mi-am luat tot de la Jolidon si il folosesc de 5 luni (doar cand ies din casa, nu tot timpul) si este inca in perfecta stare. Singura chestie e ca l-am luat inainte de nastere si mi-e un picut cam mic :P

cristina_mendeleac
13.02.2007, 14:48:59
La Jolidon are 2 modele, de bumbac100% si unul cu lycra.sunt 25 si 35 lei parca. foarte bune.

clauditza
23.03.2007, 18:21:21
Eu mi-am luat 2 bc sutiene pt alaptat de la firma ANIS si sunt 100% bbc si sunt 15 RON.Sunt f multumita de ele, sunt practice si comode pt sani.

monapadu
23.03.2007, 18:29:07
si eu tot sutiene de la ANIS mi-am cumparat si sunt excelente. Si foarte ieftine!!

iassmyna
23.03.2007, 18:31:55
eu pot sa zic ca nu le-am vazut pe cele de la jolidon pt ca sigur imi luam...dar am fost in piata la delfinului in cautare de bustiera mai mult si am vazut acolo ceva ce ma interesa dar vanzatoarea mi-a recomandat sutien pt alaptat, pt ca avea si asa ceva desi nu le vazusem...am dat 10ron si e din bbc, doar ca nu e de firma...dar ce mai conteaza...

mamica briannei
23.03.2007, 21:31:42
voi cand le-ati cumparat

eu ma gandesc ca dupa nastere nu voi putea umbla dupa asa ceva mai ales cu cezariana

dar daca imi iau acum si cand alaptez imi sunt mici?

stie cineva in cluj in afara de jolidon daca mai sunt undeva?

cum spuneti voi firma anis daca se poate ca e ieftin ca sa imi iau in trim III si asa nu imi pare rau daca dupa nastere sunt nevoita sa imi iau unul mai marisor

dar nu numai ca nu am auzit de firma nici nu stiu unde gasesc

tavutul
23.03.2007, 23:13:21
Nici eu nu am folosit sutiene de firma, am luat unele din bumbac, de la un magazin pentru copii, care aveau pana si biberoane si tampoane ptr. san, am dat pe un sutien 65.000 lei vechi, si mi-au fost bune, de ce sa mint, nu a contat ca nu-s de firma......si-au facut treaba

mamica briannei
27.03.2007, 15:02:33
eu am gasit cel mai ieftin cu 150 mii

e totusi rezonabil si e 100% bumbac si special pt alaptare

cine e din cluj........asteptam alte variante

nu tin la firma evident dar nu prea stiu unde sa incep cautarile pt ceva mai ieftine

asteptam info de la clujence

si cu alte chestii (tetine, cosmetice, tampoane, pampersi de orice firma)

eu va pot spune ca sunt rezerve de servetele la kaufland facute de ei (sau ma rig ambalate) cu sub 40 mii pachetul daca nu gresesc

eu caut tetine nuk anatomice, silicon si as vrea 1-2 sticle avent daca nu sunt exagerat (oricum la tetine fara economii)

caut si gentute de purtat lucruri

la fetita am avut cu 2 locuri pt sticle tinea cald si unul mai marisor pt pampers, servetele si alte lucruri necesare, dar...........s-a stricat sa am folosit-o fffffff mult

aari&sara
12.04.2007, 16:32:39
...Se formeaza o noua comunitate dedicata in totalitate copiilor.Va invitam sa cititi, postati, comentati pe http://copii.medici24.ro

natalia_eu2001
27.10.2007, 00:04:32
eu desi nu am sanii asa de mari incat sa ma incomodeze port un dutien special pt alptat pt ca i mi curge lapticul si e cam jenant...mi am luat inca de cand eram insarcinata...e foarte practic si e din bumbac insa mai are un avantaj....e foarte ieftin(100 de mii vechi..hihihi )...daca stai in bucuresti, la piata crangasi este un complex...la etajul unu sunt cateva magazine....nu e un magazin special pt gravide dar au si astfel de articole...intrebi tu vanzatoarele . pupici

andreea_deea319
11.01.2008, 15:54:40
buna

si eu alaptez si mi-am luat sutiene sp ptr alaptat din auchan, nu f scumpe (260 .000 lei vechi) din bumbac f confortabile. Eu una nu cred ca trebuie sa-ti iei sp de la jolidon. Va pup

claudia28T
30.01.2008, 13:54:10
servus, nu stiu de und eideea ca sutienele de la jolidon sunt scumpe.....?!?

eu la jolidon am gasit cu 26 de lei, si din alta parte, marca necunoasucta, 40 lei sutienul. singur amea problema a fost marimea cupelor, am cautat de pe la 6 luni de sarcina sutiene, si mergeam si intrebam 80 cu d sau e aveti.....toata lume adadea negativ din cap.....am avut o problema...cea imi pare rau este ca la jolidon mi-am gasit numai un sutien..restul a trebuit sa imi caut in alta parte si sa ma coste mai mult. la mine a fost mai greu pentru ca aveam sani mari si inaite de a ramane insarcinata.....si dupa nastere, sa te tii..sper numai sa imi revina la forma initala cat de cat. de asta o servesc pe galusca de la ambii sani defiecare data cand o alaptez....

am in schimb o alta intrebare voi purtati sutienul si prin casa?, fatita mea are 2 saptamani si 4 zile si inca stam prin casa.....e frig, si nu putem iesii, dar mie mai greu sa port sutienul in casa...cand trebuie sa o alaptez, ma descurc mai greu cu splatul sanilor stersul lor........, desi recunoasc ca ma simt mai bine cu el prin casa......

miloranca
30.01.2008, 14:08:41
Claudia ai dreptate ca nu sunt f scumpe cele de la Jolidon. Si eu tot de acolo mi-am luat sutien pt alaptat din bbc. Eu foloseam sutienul doar cand plecam de acasa ca sa-l pot alapta pe bebe... prin casa nu a fost nevoie, mai mult ma incomoda ... si sanii arata bine (dupa 1an jumate de alaptat :))), chiar daca nu am folosit sutien. Se spune ca sutienul sustine greutatea sanului plin de laptic ... etc. ... nu e chiar asa. Legat de igiena sanilor eu cred ca e suficient daca te speli de 2 ori pe zi (de ex. seara si dimineata) si iti schimbi zilnic lenjeria de corp. Acum nu transpiri ca vara!

lauranda
16.02.2008, 18:14:12
Eu inca il folosesc cu spor.. de doua luni jumatate .. e comod de purtat si de desfacut... am ajuns la dexteritati nebanuite :)