PDA

Versiunea completa : Rani la sani in timpul alaptarii

mariaclaudia
10.01.2007, 18:20:35
Buna!

Am o fetita de 9 luni in curand pe care inca o mai alaptez dimineata si seara. Cam acum o luna am inceput sa fac rani la san. Asistenta mi-a spus ca nu apuca bine sanul (din cauza faptului ca e obisnuita sa traga din suzeta) si sa o ajut sa apuce bine toata partea maronie. La sanul drept mi-am revenit, insa la stangul o tot duc asa. Nu am sfarc deloc bine format, fetita trage cu putere si iar incepe sa mi se faca rana. Vreo 2 zile ma mulg si imi mai revin, insa nu de tot, dar trebuie sa o pun iar direct la san ca altfel mi se intareste, oricat m-as mulge. Ce ma sfatuiti? Folosesc

Garmastan dar oare nu e de ajuns?

danacanahai
10.01.2007, 18:20:36
cand am vazut titlul topicului imediat m-am gandit sa te sfatuiesc sa te ungi cu garmastan... dar vad ca deja il folosesti. eventual ai putea incerca bepantene-ul, e bun si acela. sanatate!

crys3000
10.01.2007, 18:45:16
Incearca cu glicerina, fie simpla, fie amestecata cu spirt medicinal ( cantitati egale).

Eu incepuse-mi sa-mi ung mameloanele cu o luna inainte sa nasc si nu am avut nici o problema. Poti sa te ungi seara si sa stai putin fara bluza ca sa intre in piele. Chiar daca mai raman urme de glicerina cand suge bebe n-are nimic, din contra glicerina curata gurita. Succes.

mamioo7
10.01.2007, 22:38:44
Garmastanul e foarte bun! incearca sa - ti usti sanul cu uscatorul de par, se cicatrizeaza mai rpd.

monapadu
14.01.2007, 19:12:02
exista in comert acele protectoare pentru mameloane. Ai incercat cu asa ceva? Eu una mi-am cumparat in maternitate, si erau ok. Sunt in jur de 30 RON. Sunt utile mai ales daca spui ca un mamelon nu este format.

monapadu
14.01.2007, 20:02:25
da, intr-adevar trebuie sa le tii cu mana, pentru ca se uda din cauza laptelui si aluneca... Pe mine m-au salvat cat de cat, atunci cand imi venea sa urlu de durere. Nu mai tin minte firma de la care le-a cumparat sotul meu, posibil sa fi fost Nuk... Eu cred ca as fi mers pe Avent, am incredere in produsele lor.

Oricum, ca solutie temporara (pentru ca asta oricum este o solutie temporara!), ma gandeam ca pot fi luate in considerare...

Nitescu
23.01.2007, 18:22:43
In cazul sanilor raniti ,eu am folosit crema BEPANTHEN si am fost foarte multumita de ea.Incercati si voi si veti vedea ca nu veti mai avea probleme cu durerea.

MAGRAMONA
23.01.2007, 20:41:37
tu ti-ai dat cu spirt pe sanii cu rana?

tot respectul meu daca ai suportat dar nu stiu cine te-a invatat sa dai cu spirt pe rana deschisa mai ales pe sfircuri si in conditiile in care BB suge

mamioo7
23.01.2007, 22:08:38
si eu am folosit protectoarele pt mameloane , dar pt bb era greu ca trebuia sa traga si mai tare, am renuntat rapid la ele, eu am cumparat de le Avent, 300.000 lei vechi.

oanado
23.01.2007, 22:34:25
eu cind am ajuns acasa de la spital am facut rana la amibii sani .cind ii dadeam sa suga pur si simplu pingeam ca un copil intr o zi ma vazut cumnata mea si a crezut ca am patit ceva grav.dr mea de familie mi a recomandat crema CICATRIZIN care a facut minuni in 2 zile nu mai aveam nimic.e pe baza de tataneasa ,musetel si galbenele.bebele poate sa suga ca nu e nimic toxic in compozitie (chiar fara sa te speli) doar sa te stergi cu o compresa.eu am recomandat o la toate prietenele mele si au fost ff multumite toate.

Ortenzia
27.03.2007, 11:55:22
De asta sufar si eu numai ca eu inca din maternitate sufeream de durerile astea ingrozitoare de sani.Cand am ajuns acasa am luat o pompa pentru san si ma mulgeam.O masa ii dadeam de la san alta cu biberonul si ma ungeam cu GARMASTAN.Asta ca sa imi revin cat de cat ca oricum rani am de imi da sangele.De cate ori suge imi vine sa musc din patut,asa de tare ma doare.Am citit la OANADO de CICATRIZIN si am sa-l incerc sa vedem ce stie sa faca.Sincer am incercat si BEPANTHEN si nu a mers,de aparatorile pt.san ce sa mai zic ca ma enervau la culme si nici nu tragea cum trebuie.O prietena mi-a dat o pompita pentru sfarc de la CHICCO si ma ajuta destul de mult.Oricum succes si sa auzim numai de bine

Dida_Calita
16.04.2007, 00:16:41
Auuuuu... Mor de durere de sani. Baietelului meu i-a crescut un dintisor si ma musca. Am incercat sa-l alpatez in seara asta si am zis ca fac pe mine. M-am umplut de sange si gurita lui la fel. Am tot dat pana acum cu glicerina boraxata si bepanten, dar vad ca n-au nici un efect. Abia astept sa inceapa sa manance mai multa mancare si sa suga mai putin! Are deja 7 luni BB. Am citit de la voi de garmastan si cicatrizin, am sa cumpar maine sa incerc si cu ele. Vai de mine, ma doare tare.

mami73
09.06.2007, 23:12:39
sa stii ca eu am folosit glicerina boraxata este gustoasa si chiar daca bb o atinge cu limbuta nu face diaree , si ii dezinfecteaza si cavitatea bucala

Eliza.F
05.02.2008, 22:27:27
Solutia in cazul meu au fost mameloanele artificiale. se gasesc in Farmacii. Mie mi-au fost de mare ajutor, am alaptat pana dupa un an si numai cu ele. Cele mai bune sunt cele de la firma Wee.

lauranda
16.02.2008, 17:21:46
Solutia si in cazul meu au fost mameloanele de silicon de la Avent... am luat si de la NUK din latex dar piciu a facut nazuri la latexu meu... imi aduc cu groaza aminte ...fara ele eram de mult cu biberonul in mana... oricum, fetelor... folositi-le desi am auzit ca in unele maternitati nu te lasa cu ele... ascundeti-le... decat buba mai bine o cearta zdravana cu asistentele ca doar nu o sa le arunce. ma gandesc ca o sa le scot de la naftalina cand o sa ii dea dintii :)

si daca s-a facut deja rana... garmastan :) e cel mai bun si dupa ce stati cu el la soare (asa zicea medicul meu ... sa stau cu garmastanu la soare) sau la aer .. spalati cu apa calduta, puneti tzatza de plastic (asa i-a zis sotul) si spor la treaba... oricum nu doare asa tare :) va pup

paunlaura
23.07.2008, 13:42:25
Si la mine solutia pentru reperarea sanilor cand aveam rani au fost tot mameloanele din silicon. Dar depinde cum ai sfarcul sanului: cel mai bine este sa cauti mameloane cu forma tronconica(mai largi la baza) ca sa iti poti introduce sanul in ele. Dupa ce am alaptat doua zile cu ele, am putut sa renunt la mameloanele de silicon si sa alaptez numai la san desi inca ma mai durea putin, dar era suportabil, iar dupa numai o zi nici nu ma mai durea.

Si am mai avut odata canale infundate cand fata avea 5 luni si de la oboseala, de la faptul ca nu prindea sanul foarte bine(nu stiu sigur care a fost cauza). Desi am incercat sa desfund cu pompa manuala, cu seringa, nu am reusit si am citit undeva ca trebuie multa odihna si schimbata pozitia de alaptare. Asa ca am dormit cand dormea ea si alaptam din pozitia in patru labe cu fata sub mine si sanul sa ii atinga si nasul si barba dar fara sa o sufoc. Ei i-a placut, mie mi s-au desfundat canalele si asta numai intr-o zi.

De fiecare data cand am avut rani la sani am folosit Bioclin balsam - este o crema ce nu trebuie spalata de pe san inainte de alaptare deoarece este din plante, nu are gust sau miros. Si deasemenea dupa fiecare alaptat ma spalam bine cu apa si sapun si dadeam cu crema, lasand apoi sanii dezgoliti cam 1/2 -1 ora.

mami73
23.07.2008, 23:33:13
eu am folosit o crema de la dove dar o prietena ma invatat sa imi ung sfircurile cu zeama de lamie a usturat dar a prins bine

danaoana
24.07.2008, 17:26:59
si eu am folosit mameloanele de silicon cam o saptamana, dar sincer, mie mi se parea ca e cam acelasi lucru ca si fara... atat de tare ma durea, incat uneori plangeam; chiar am fost pe punctul de a trece pe lapte praf de vreo doua ori, dar tot nu m-a lasat inima.

asta pana ce mi-au trecut ranile.

pentru mine cel mai inunat unguent a fost chiar laptele de mama. dupa ce ii dadeam puiutei sa suga, imi ungeam sfarcul cu lapte si lasam sanii dezgoliti pana se usca, si ii spalam doar inainte de a alapta.

am incercat si eu cu bepanten, dar pentru ca trebuia frecat bine sanul cand il spalam m-am lasat pagubasa, ca dupa ce mi se vindeca cat de cat, frecam si ranile se redeschideau, asa ca doar laptele matern mi-a facut cel mai mult bine.

recomand tuturor sa incerce, pentru ca nu au absolut nimic de pierdut, si e si la indemana oricarei mamici care alapteaza. sanul o sa se vindece in maxim 2 zile daca e uns cu lapte si lasat dezgolit sa se usuce.

bafta la alaptat si... NERVI DE OTEL!

ionifabio
31.07.2008, 11:51:31
si eu am facut rani la san si am folosit crema bepanthen

pt funduletul bebelului numi place anu avea rezulatte bune dar pt sanii mei facea minuni

BA_DM
29.08.2008, 13:55:40
Si eu am folosti Bepanthen pt sani, pt ca la funduletzul lui burtzoi nu avea efect, apoi imi puneam niste glicerina boraxata de sfarcuri si areole si stateam cu sanii goi prin casa :D. E f eficient , macar jumatate de ora, o ora pe zi...e cel mai bun leac. Oricum, mie dupa 6 saptamani mi-a trecut sensibilitatea, pt ca rani nu am avut. Acum imi mai dau doar ocazional, de control, asa...