PDA

Versiunea completa : rosu in gat

alina_manea2006
06.11.2008, 14:18:43
Buna, dragi mamici. Am si eu o MARE problema cu baietelul meu de un an. Aproape in fiecare luna imi face rosu in gat + temperatura. Nu mai stiu ce sa fac, mititelul nici nu mai vrea sa mai ia antibioticele astea nesuferite, la care oricum are rezistenta. Am vb si cu pediatra, eu cred ca nu sunt bune atatea antibiotice la varsta lui, dar a zis ca nu exista alta metoda si ca altfel nu trece boala, ca sa nu v-a mai spun ca in septembrie am fost si cu el in spital, tot de la rosu in gat + complicatii cu raceala la plamani. Ma puteti ajuta cu un sfat, o idee, ceva care sa ne fie de folos dar fara antibiotice?

moscu
06.11.2008, 14:18:44
fetita mea a facut o singura data rosul in gat luat de la o alta fetita, si i-am scazut febra cu 5 ml de nurofen sau panadol, supozitor de novocalmin-astea se dau din 4 in 4 ore pana ii scade febra, i-am luat hexoral sprei pentru copii si am dat-o de 2 ori pe zi dar a luat si antibiotic deoarece fara el nu-i trece-era suspensie orala de augmentin si ii dadeam 2,2 ml la 12 ore 7 zile +vitamina c. Fetita mea are tot un an deci cred ca gramajul se potriveste si baietelului tau.Sper sa-ti fie de folos

alina_manea2006
06.11.2008, 14:35:03
merci de raspuns. Cum iti spuneam , antibiotice a tot luat mititelul, iar panadolul si nurofenul sunt prietenii lui, ca sa zic asa. Pe mine ma intereseaza ceva naturist, daca stie vre-o mamica sau ceva ce pot sa ii dau preventiv, ca sa nu mai faca. Momentan suntem tot pe antibiotic: lekoklar, dar am luat si :augmentin, zinat, ceclor si inca multe altele, la fiecare luna alt antibiotic si tot degeaba. De asta am zis ca nu mai vreau antibiotic.

ioanacucu
06.11.2008, 15:03:53
In primul rand tine-l pe puiutz departe de orice sursa de imbolnavire, in principal alti copii. Apoi daca tu crezi necesar mergeti la alt medic sa vedeti si o alta parere. Pentru un tratament homeopat trebuie neaparat sa il consulte un medic homeopat, daca esti din cluj iti pot spune eu unde sa mergi daca nu poate este cineva din orasul tau cine te poate ajuta. In rest in fiecare dimineata suc de portocala, mar, banana, daca nu vrea suc le amesteci cu biscuiti sau cum crezi tu ca le mananca. In ceai pui un pic de lamaie. Sa petreceti mult timp afara sa faca miscare (stiu ca e greu daca a fost tot bolnav dar scoate-l acum pana nu se face foarte frig). Oricum aeriseste bine camera in care sta micutzul. Am trecut si noi prin luni de zile de boala continua si stiu cum e. Noua ne-a trecut, avem 1 an si trei luni acum si ne e bine dar si eu stau cu frica continua sa nu cumva sa ii revina racelile. Noi deja avem alergie la augmentin. Va doresc din suflet sa va faceti bine si sa va intariti sistemul imunitar cat mai repede.

rares filip
06.11.2008, 15:16:40
eu l-am tratat pe pticul meu de rosu in gat fara antibiotic.pt prima oara mi-a facut rosu in gat la 1 an si 2 luni.cu toate ca dr de fam si pediatrul imi recomandau antibiotic nu am vrut sa-i dau, mai ales ca ne pregateam de vaccinul ror( iar antibioticul ne facea sa-l amanam;)).eu l-am tratat asa: ibalgin pt copii- 4 ml la 8 ore,
albastru de metil - bandijonari in gatut de 3 ori pe zi,dar nu mananca si nu bea nimic cel putin o ora.eu il dadeam dimineata dupa ce papa, la pranz inainte de culcare si seara la fel.
tantum verde spray- pe prospect scrie exact cum trebuie dat( un puf la fiecare 4 kg ale copilului, adicaeu ii dadeam 3 pufuri pt ca rares are 12 kg)si faceam chesti asta de 4 ori pe zi, la fel ca la albastru de metil.
am facut cura de 3 zile cu albastru de metil, iar apoi cu tantum verde inca 3 zile, deci nu in caelasi timp si albastru si tantum.
pt febra ii mai poti lua granule homeopate belladona( 5 granule dizolvate in apa de 3 ori pe zi dupa masa, si nu papa nimic o jumate de ora dupa.)daca are si mucisori ii mai poti da sambucus( la fel ca belladona, tot 5 granule).
pt tuse iti recomand siropul de patlagina sau siropul de muguri de pin+patlagina+ propolis.acesta din urma este dezinfectant al cailor respiratorii si imunostimulator.
eu ii mai dadeam cate o lingurita de miere cu lamaie astfel: storceam o lamaie intr-o cana si peste ea puneam o lingura de miere.ii dadeam inainte de masa cu 10 minute si dupa masa, inainte sa-i dau cu tantum verde sau albastru.
cam asta am facut eu.daca imi mai aduc aminte ceva revin .multa sanatate si multi pupici.:-*

luminitza30
06.11.2008, 15:47:15
Draga Alina,
Din pacate si fetita mea Teodora, care are aproape 1 an (face pe 13 luna asta) a facut rosu in gat deja de 3 ori pana acum si dr. ne-a dat tot Augmentin, Nurofen pt. febra si cam atat. L-am intrebat daca e bine sa ia atat antibiotic si mi-a zis si el ca fara nu trece iar pt. linistea mea sa-i dau multe lactate cand ia antibiotic sau mai exista un produs numit Colostru (nu mai stiu de cine este facut) care se comanda pe internet si reface flora microbiana din stomacel distrus de prea multe antibiotice.Chiar zilele astea are si fetita mea rosu in gat( alearga cu gurita deschisa pt. ca nu suporta suzetica) si cum timpul asta este pacatos..... Chiar ieri am fost cu ea la dr. fiindca m-am speriat facndu-mi febra 40,5 si mi-a mai dat o portie de augmentin dar si un produs natural-Septilin, care mareste imunitatea la copii si nu numai. Am sa-l incerc dupa ce ne trece pt. ca bebita mea nu vrea sa mai inghita nici un sirop. Cand ma vede cu seringile dozatoare varsa imediat si, dupa ce ca nu mananca mai ramane si cu stomacelul gol.Acum o mai pacalesc ca le adaug in mancare .Intr-adevar si eu ii dau cu albastru de metil in gatut dar doar o data cu chiu cu vai ca si atunci varsa.
Sper ca te-am ajutat putin si iti uram multa sanatate. Pupici de la Teodora Gabriela si mami.

rmonadumitritza
06.11.2008, 16:31:59
BUNA....AM FOST IN ACEEASI SITUATIE CU BAIATUL MEU BOGDAN.....EPISOADE REPETATE DE ROSU IN GAT,AMIGDALITA,LARINGITA,TOTUL LA GAT...CU INTERNARI IN SPITAL,FEBRA MARE SI TOT TACAMUL CA IMI VENEA SA URLU.NICI ANTIBIOTICELE[SUSPENSII]NU ISI FACEAU EFECTUL SI FACEA INJECTABI IN FINAL....ASTA DE LA 9 LUNI PANA LA 2 ANI JUM.AM HOTARAT SA II DAU CEVA PT IMUNITATE,AM DESCOPERIT UN PRODUS BUN[PE NET]SI I-AM CERUT PAREREA DR PEDIATRU.DE ATUNCI NU MI-A MAI FACUT NICI CEA MAI MICA FORMA DE RACEALA.VA PUP SI SA VA FIE NUMAI BINE
:-*

anabalan
06.11.2008, 16:39:46
Pentru Ramona
Ce produs mai exact?

alina stoichiciu
11.11.2008, 15:30:43
offf....si fi-miu face rosu in gat mereu....nu mai stiu ce sa-i dau....i-am dat si tratamente naturiste si antibiotic....insa el e f sensibil in gat...daca e putin curent,daca manaca putin mai rece,daca si daca...

lalycan
11.11.2008, 17:54:41
Buna,ai incercat sa-i faci un exudat ?

alina stoichiciu
28.04.2009, 10:42:04
revin la subiect....scuze ca am lipsit atat...da i-am facut exudat.....si acum are rosu in gat....face aproape lunar...si tot asa ii dau antibiotic,la recomandarea dr,normal....mi-a zis acum de niste pastile pt imunizare..Luivac..sunt mai scumpe...dar sper sa fie bune si sa scapam odata...
sanatate multa tuturor

alimat
28.04.2009, 14:59:53
Cand fetita mea face rosu in gat,eu ii dau de 3 ori pe zi cate o pastila de "propolis cu vit C",exact asa se numeste si se gaseste la farmacie.Desigur ca eu o controlez des,si nu o las sa ajunga la febra.Daca vad ca este rosie bine ii dau aceste pastile.Cam in 3-4 zile trece tot,fara alte complicatii.Iarna asta nu a facut decat de 2 ori rosu in gat,si asa i-a trecut.Inainte ii dadeam si eu antibiotic si tantum verde spray,dar acest tratament mi se pare mult mai bun.Si pt imunitate i-am dat toata iarna ursuleti cu echinaceea (1 saptamana),vit C (1 saptamana) si apoi 1 saptamana nimic.Si nu a racit,doar de 2 ori i-a curs nasul.Atat.Multa sanatate!