PDA

Versiunea completa : Sirop Stodal homeopat

mihaelaungureanu83
02.01.2009, 16:15:56
buna ziua si la multi ani!de vreo 3 saptamani ma kinuie o tuse urata.am luat diverse medicamente fara nici un efect pana cand am descoperit stodal.a inceput sa dea randament.problema mea este alta.A inceput si baietelul meu sa tuseasca.Intrebarea mea este:POT SA-I DAU SI LUI SIROP STODAL?copilul are 1 an si 7 luni.va multumesc.

christina
02.01.2009, 16:15:57
Este foarte bun siropul stodal.Eu iau chiar acum ca sunt racita si e ca un pansament pentru gat.Nu stiu de la ce varsta se poate da la copii, ar trebui sa scrie pe ambalaj.Dar atentie! este un sirop expectorant, deci daca e vorba de o tuse seaca nu ajuta prea mult.

maribibi
02.01.2009, 16:35:53
La multi ani tuturor!Da,ii poti da copilului Stodal sirop,eu ii dau de pe la 7-8 luni si intr-adevar este f bun.Acum nu mai am in casa si nu stiu daca e vorba de acelasi sirop si ptr copii si ptr adulti,eu i-am dat numai copilului.Oricum tu poti citi pe prospect,doza pe care trebuie sa i-o dai copilului e de 2,5-3ml,de 3 ori pe zi.Fetita mea are 1si 8 luni si ultima oara i-am dat 3ml.Va doresc multa sanatate!

lady_dy19
03.01.2009, 09:31:19
Buna
Stodal nu este sirop expectorant. E pt toate tipurile de tuse. Eu zic ca poti sa ii dai...eu i-am dat fetitei si e ok...

Magduta
03.01.2009, 10:34:40
da, este foarte bun pentru orice varsta.Si eu l-am folosit pentru fetita mea care are aceeasi varsta.

maimai
03.01.2009, 11:03:19
da, este bun pt. orice fel de tuse, si se poate da si la bebelusi, noi am folosit, si pt. noi a fost bun, dar atentie, dupa ce ai luat nu e voie 30 de minute nici sa bei, nici sa mananci, altfel nu are efect. multa sanatate

Micu_Usty
03.01.2009, 11:57:44
intradevar stodal este un sirop pentru TOATE tipurile de tuse...este foarte bun mai ales ca e homeopat...eu la baiatu meu de 2 ani si 2 luni ii dau si oscilococium tot homeopat,preventiv pentru sezonul rece.multa sanatate la bebici

lauraura
03.01.2009, 12:58:14
stodal e bun pt copii , eu i-am dat biatului meu la 11 luni si a fost ok, numai ca lui nu ii prea placea tusea i-a trecut cu Humex pt copii si sugari

dana82
03.01.2009, 13:57:10
Intr=adevar, stodal e un sirop pt toate tipurile de tuse, dar isi face cel mai bine treaba daca e tuse expectoranta.
Eu ii dau baitelului meu chiar acum. Are 8 luni jumate si are o usoara tuse... cam de 4-5 ori pe zi tuseste, Ii dau 2,5 ml.
Si noi folosin cu succes osciloccocinum.

cecilia_negru
03.01.2009, 19:26:02
Buna. Si eu ii dau fetitei mele siropul Stodal, la recomandarea medicului homeopat. Mie mi-a spus sa-i dau in ritmul tusei: cum tuseste sa-i dau o lingurita... chiar daca inseamna sa-i dau si din 5 in 5 minute. Efectul este imediat si tusea trece foarte repede. Multa sanatate si UN AN FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI!

melutza81
03.01.2009, 21:46:05
si eu ii dau fetitei mele de 2 ani si 2 luni care are o tuse expectoranta....i-am mai dat si i-a trecut repede....sper ca si de data asta sa-i treaca la fel de repede...un an plin de bucurii si multa sanatate va dorim

natalia_nica
05.01.2009, 18:54:56
Eu am o problema cu Stodalul: baiatul meu nu sta 1 ora fara sa bea sau sa manance ceva, iar pe prospect scrie (din cate imi amintesc acum, ca nu am de unde sa iau prospectul, iar pe net nu este acelasi prospect pe care il am eu in cutie) ca se administreaza cu 30 minute dupa si inainte de ingerarea de alimente sau lichide. Adica 1 ora, ceea ce e f mult pentru copilul meu...

Magduta
11.01.2009, 21:14:03
natalia, ai retinut gresit: copilul nu trebuie sa stea o ora fara sa bea sau sa manance ci doar o jumatate de ora, ceea ce cred ca e mai mult decat rezonabil.Citez din prospect: medicamentele homeopate (deci e valabil si pt altele gen Oscillo) se administreaza la un interval de 30 de minute inainte SAU dupa ingestia de alimente sau lichide.
Deci ori ii dai inainte cu 30 de minute de masa , ori la 30 d eminute dupa ce a mancat sau a baut.

mihaelaungureanu83
17.01.2009, 13:53:36
buna din nou!tusea nu a cedat cu stodal la mine.a trebuit sa fac tratament cu antibiotic (augumentin) si sirop salbutamol.doar asa mia trecut.spre bucuria mea copilului ia mers bine cu stodal.