PDA

Versiunea completa : Putem scoate bebele afara inainte de botez?

Filofteia
16.02.2009, 07:17:08
Stim prea bine -cred- cate si mai cate superstitii are si poporul nostru romanesc. Vreau sa stiu neaparat, pot scoate copilul afara inainte de a fi botezat? Pot iesi linistita atat eu cat si bebe afara fara sa fie vreun spirit care sa ne urmareasca? Nu vreau sa devin paranoica, dar eu as vrea sa ies, nu vad nimic gresit, mi se par superstitii. Voi ce ziceti? Daca da, la cat timp imediat dupa ce am fost externati de la maternitate avem voie sa iesim cu bebe afara?

mogosmh
16.02.2009, 07:17:09
:PSincer eu nu cred in asa ceva eu la 3 zile am iesit cu el si am mers la medicul de familie sa-i fac vaccin, si daca tot am iesit am fost si prin parc si nu am patit nimic nici eu nici bebe........asa ca faci cum crezi tu

rgheorghe
16.02.2009, 07:44:48
Si eu am iesit afara cu bebe dupa ce am nascut. Se spune ca nu trebuie sa te prinda noaptea cu el afara dar au fost situatii cand am fost cu el la parintii mei si a trebuit sa ne intoarcem pe intuneric. Alex are acum aproape 1 an si nu ni s-a intamplat nimic.

crysta68
16.02.2009, 08:40:26
hahahahaha, mi-aduc aminte cum eram dupa ce am nascut primul bebe... ma zapacisera mama si sora-mea (care mi-a botezat amandoi copiii) "sa nu iesi cu el afara fara sa-i acoperi fata sa-l vada vreuna sa spurce copilul!!!" si ieseam cu bietul copil cu o batistuta brodata pe fata la 40 de grade de ma mir cum de nu s-a sufocat!!! asta m-a tinut cam o saptamana pana m-am desteptat si l-am lasat sa respire, saracutu'... cu cea mica deja uitasem de orice superstitie (tot vara am nascut-o) si la 10 zile ieseam cu fata sa ia aer ca omu'. noaptea m-a cam prins si pe mine de multe ori ca fiind vara preferam sa ies mai tarziu afara, nu in canicula si nu au patit copiii nimic. eu iti dau un sfat: evita cat poti toate babele!! daca ar fi sa te iei dupa ele ar trebui sa stai cu copilul ferecata in casa. in rest doctorii spun sa-l obisnuiesti treptat cu aerul de afara, sa-l scoti 10 min pe balcon la inceput, apoi 10 min afara, a doua zi 20 de min... si asa mai departe. mie mi-a zis pediatrul sa ies cam dupa 2 saptamani, dar eu am iesit mai repede ca nu mai aveam rabdare in casa. sanatate multa tie si lui bebe si nastere usoara!!!

chichineata
16.02.2009, 09:15:10
noi am iesit inainte de botez afara, dar nu am iesit cu el in lume decat dupa 2 saptamani , dupa ce i-a citit preotul. eu am stat in prima luna la ai mei, in sanpetru, la curte, si ieseam in fiecare zi afara din casa (dormea in curte). dupa 2 saptamani am iesit si din curte si ne-am plimbat. dar pana la botez am iesit de multe multe ori.

ecaterina_cotofan
16.02.2009, 09:34:02
In unele religii, copilul se boteaza doar cand e mai marisor. Si chiar si la ortodocsi sunt parinti care ii boteaza mai tarziu. Si eu mi-am botezat fetita la aproape 3 luni. Daca ar fi sa ne luam dupa aceasta superstitie ar trebui sa privam copilul de aer si soare o perioada destul de lunga. Ce am facut a fost intr-adevar faptul ca am chemat preotul sa ne citeasca rugaciunea aceea speciala, nu stiu cum se numeste si la 10 zile de la nastere am iesit afara la plimbare. Si cu baiatul am procedat la fel cu deosebirea ca pe el l-am botezat mai repede.

blueeyes28
16.02.2009, 09:49:53
superstitiii si iar superstitii,asa ii zicea si mie moasa ei ca sa nu scot copilu afara pana la botez,dar eu am scos-o si nu sa intamplat nimic,si hai sa fim seriosi daca botezi copilu la 5, 6 luni il tii in casa pana atunci>,vorbe scoase de babe,parerea mea.

sanda800
16.02.2009, 10:05:05
Si noi am iesit afara, chiar daca am suparat prin acest lucru destul de multe neamuri:P.
De la maternitate mi s-a spus ca pot sa-l scot afara dupa ce implineste 2 sapt, dar l-am scos mai repede si am prelungit treptat timpul petrecut afara, am inceput cu 5 minute si am crescut progresiv cu cate 5-10 minute.
Sa nu te iei dupa toate superstitiile si dupa toate sfaturile babesti ca o sa o iei razna, si nici bebelui tau nu o sa-i fie mai bine.
te pup!

alinatincuta80
16.02.2009, 10:16:10
si eu am scos-o afara, dar in curte nu in spatii cu lume multa, deoarece are si chestia aceasta babeasca o explicatie, de obicei la noi se boteaza la 6 saptamnai, si stiu ca bebe isi produce anticorpi de la 4 saptamani, pana atunci ii ia din lapticul de la mami, si cum eu nu am avut prea mult nu avea de unde, de aceia am evitat sa o pun in contact cu persoane straine prea mult, decat dupa, ceea ce a coincis cu botezul,.....faza cu spirite si spiridusi sunt baliverne,........scoate bb progresiv si sa nu bata vantul direct pe el, incet, incet se obisnuieste si cu exteriorul,............sanatate!!!!!!!!!!!

bebe_daria
16.02.2009, 10:38:08
si eu am iesit afara la 4 zile dupa ce am venit din maternitate ,asta dupa ce a venit popa sa ne citeasca de 9 zile .

mamitza_alex
16.02.2009, 10:56:37
eu sant in grecia,cu toata ca si astia sant ortodoxi ei i scot dupa 40 de zile afara,la baieti le citeste la 20 de zile la fete la 40 nu mai devreme.eu insa am iesit cu bb afara pt ca era cald,a trebuit sa merg sa-i punem numele si apoi la pediatru.eu zic sa iesi cu el ca altfel o iei razna in casa.eu am botezat-o la 3 luni si 3 sapt si ne-am dus in romania cu ea.crede-ma ca nu are nimic bb:)

vivi73
16.02.2009, 10:58:05
Superstitiile sunt in marea lor majoritate bazaconii, mostenite de pe vremea cand se credea ca daca tuna trece sfantul Ilie sus pe cer si bate cu biciul, numai ca unele dintre ele au la baza o gandire sanatoasa !
E bine sa scoti copilul la aer, sa-i fortifici sistemul respirator dar ai grija unde-l scoti ! Nu in aglomeratie , in locuri incarcate de poluare ( ia aminte la minunatele parculete pentru copii inconjurate de strazi intens circulate de masini si unde inspiram gazele de esapament ) !
Si nu lasa pe nimeni sa se apropie sa-i sufle copilului in nas....microbii si virusii transmisi de la adulti sunt periculosi pentru bebe ....cine vrea sa-l admire sa o faca de departe !

adriana-sta
16.02.2009, 11:13:51
da......si noi am iesit cand bebe avea 10 zile.prima oara iesiti 10 minute,a doua zii 15 minute .......(nu-l scoti prima zii si-l tii 2 ore)eu asa am procedat.l-am scos chiar si noaptea innainte de botez...bineinteles au urmat certuri cu mama,soacra-mea .....nu s-a intamplat nimic rau,a dormit, a mancat in ciuda lor...ha, ha, ha,

dede_c
16.02.2009, 11:38:00
superstitiile nu au legatura deloc cu religia noastra ortodoxa, superstitiile sunt inventate de babe dupa niste traditii pagane vechi de mii de ani, in general luate de la poporul roman, asa ca poti iesi cu copilul afara. si inca ceva cand mergi cu copilul la botez nu trebuie sa iesi cu el din casa, asa ca tot pe afara mergi. in general oamenii tin cont mai mult de superstitii decat de religie. superstitiile ne complica viata nu o fac mai usoara.

florina.plisco
16.02.2009, 13:32:39
Buna. Si eu noi am iesit afara la 2 sapt de la nastere si am stat 5 min, apoi 10 si tot am crescut timpul. Am fost si in parc si in supermarket(am facut cumparaturi pt botez) si nu s-a imbolnavit niciodata. Dar atunci erau p 20 de grade. Acum ca e frig nu stiu ce sa zic. Eu iti spun ce am mai citit......nu se scoate bebe mai mic de 3 luni afara sub 5 grade. Nu se scoate cand ploua sau e ceata sau vant. In legatura cu superstitiile............eu stiam una tare ca nu se poate trece bebe peste pod pana la botez:D . Pe la noi trece Crisul Repede........trebuia sa nu-l aduc de la maternitate.:P

miha.rod
16.02.2009, 14:06:40
Buna.Eu am iesit cu bebe la 2 zile dupa ce am iesit din spital.Am fost seara la o prietena care are 2 baietei (imi facuse ceva de mancare si trebuia sa trec pe la ea s-o iau). Apoi peste vreo 2 zile am iesit in fata blocului 5 min (era februarie). Copilul nu a patit nimic.Superstitiile se implinesc doar daca tu le crezi si eu cred ca se transmit si la bebe.

rusti
16.02.2009, 17:50:01
da ce se intampla daca il scoti? toata lumea stie ca " nu se scoate" nu mai ia nimeni in seama asta dar cine stie ce se intampla daca il scoti? mi-au spus si mie multa lume si am intrebat cum scoti copilul din spital> ca pana al masina tot am facut cativa pasi si am intrebat si eu ca toanta ca tot nu sunt la zi cu informatiile, de ce nu se scoate? si...daca trebuie dus acasa atunci superstitia se suspenda?:))

Ayrun2003
16.02.2009, 19:28:50
buna seara fetelor !
eu imi voi boteza copilul , luna vitoare, iar atunci el va avea 5 luni, cum ar fi fost sa stau cu el in casa atata timp, asta daca ne luam dupa ce spun babele si biserica ! eu am iesit cu el afara la o saptamana dupa ce am venit de la spital

Iosif Claudia
17.02.2009, 20:40:49
eu am iesit cu fetita mea prin oras,la medicul de familie,in vizita la bunici,strabunici...Important e sa nu il duci la biserica pana in ziua botezului,asa mi-a zis mie preotul pe care l-am intrebat...sa cresteti mari si frumosi....

evelyn_p
18.02.2009, 00:32:30
da....se pare ca toate babele zic la fel!!Evelyn are 4 luni si inca nu este botezata dar unde nu a fost deja?a iesit la plimbare din a doua zi de cind am iesit din spital si nu 5 min .....!La prieteni,vecini am fost in mini-vacante,chiar si la zapada;)este f sanatoasa ,creste bine si cred ca anticorpi are pt 5 bebe!nu trebuie sa crezi ce zice toata lumea ,unele lucruri iti vin natural sa le faci ,eu nici macar nu stiam sa schimb un pampers cind sa nascut ingerasul!Mama se devine!!succes

adinaaslan
18.02.2009, 12:58:27
Si eu l-am scos afara dupa ce am venit de la spital.Il lua sotul in port-bb si il plimba cateva ore bune in care si dormea.
Toata lumea zicea ca nu este bine in port-bb,dar inca nu cumparaem caruciorul.
L-am nascut primavara pe baietel si chiar era vremea buna de plimabare.
Filofteia,tu cand ai DPN-ul?

ayiuni24
21.02.2009, 08:05:45
Am iesit si noi de la 5 zile ,respectiv 5 ianuarie 2008 cand erau zapezile inalte de abia te vedeai printre ele si Luca nu a patit nimic ,deci nu prea cred in superstitii de genul "pateste copilul ceva sau mama sa nu iasa noaptea afara ca cine stie ce pateste ..."

Cristina41975
25.02.2009, 08:19:21
Eu amandoi copii i-am nascut iarna (noiembrie,decembrie) iar botezul l-am facut in februarie. La amandoi am inceput cu imbracat ca pentru plimbare si geamul deschis la inceput 5 min, pe urma10 si am crescut timpul mereu. Pe la o luna ieseam la plimbare destul de mult. In urma cu doua saptamani a fost timp de primavara, si bebe mic de nici doua luni a dormit in carut afara cam doua ore. Nu au fost probleme la niciunul. Eu mai am suplimentar inca un fix, nu le-am acoperit fata cu nimic, fularul sta la gat nu pe nas pentru ca ii scot sa simta aerul de afara nu cum miros hainutele, si asta in ciuda babelor care si pe strada spuneau ca nu sunt sanatoasa dar fata mea cea mare la 2 ani nu a fost racita niciodata.

Tinuta
27.02.2009, 16:43:11
De ce sa nu iesi? dc copilul e sanatos si tu esti bine, ce te tine in casa? doar o slujba? daca botezi copilul in primavara nu iesi deloc afara? eu am iesit cu micuta mea la o luna dupa ce am nascut si la 2 saptamani dupa ce am iesit din spital, eu nascand prin cezariana. la religia ortodoxa( pt ca de altele nu am cunostinta) se face si o slujba in biserica pentru a iesi prima data afara. eu am facut-o inainte de botez cu o saptamana numai ca altfel nu-mi boteza copilul. sunt doar superstitii cu explicatie " trebuie facut ca asa e bine".

andreea_strugaru
04.03.2009, 18:22:47
noi ne-am nascut in ianuarie 2006, o iarna foarte friguroasa, si am stat la geam cate 5 min, bine imbracate. Dar daca era vara, ieseam si mai repede. Daca ti-e frica de deochi, stai linistita, copilul se poate deochia si la 7 luni, cand e botezat, cu tot cu ata rosie de la manuta.

dcepf
25.03.2009, 14:15:47
Salut,
Eu am iesit cu bebe afara la 1 luna dupa ce l-am nascut, inainte de botez, evident. Am stat cu el in casa 1 luna pentru ca asa a recomandat doctorul, ffind nasxcut in luna martie..cand este sezonul cu virozele cele mai puternice si era riscant pt un bebe asa mic.Eu personal am iesit mult mai repede decat bebe, anyway..nu aveam cum sa rezit 1 luna incuiata in casa.Nu este nimic daca iesi inainet de botez, am vb i cu un preot.Sunt numai superstitii.Mi-a facut o molifta acasa la 8 zile,,,,ca cica as ase face, sa te ajute pe tine ca lauza, nu avea legatuar cu bebe.

nico_cocoleta
15.07.2009, 23:35:51
Si eu am iesit cu bebita chiar din prima luna (februarie) la recomandarea medicului, care ne-a spus sa nu ne luam dupa ce se spune, ca nu e bine sa scoti copilul din casa, si alte minunatii. Am ascultat-o si suntem bine,nu am patit nimic.

bubulinaadelina
16.10.2009, 19:42:16
ilscoti cand nu bate vantu.si dupa ce a venit preotul sa iti citeasca molifta de 9 zile .daca lai scos cand bate vantu face rosu in gat

lalycan
16.10.2009, 21:22:33
Si daca nu se face molifta,nu mai iesim din casa,nu mai traim,nu mai scoatem copilul la aer ?

rusti
16.10.2009, 21:39:28
si ce fac copiii nascuti in delta? ca acolo am inteles ca merita insamantsate zonele cu eoliane, deci aia sunt sortiti statului in casa...nu mai zic ca si cu rezolvatul moliftei e destul de greu in zonele alea, preotul ajunge mai greu prin anumite locuri...eu cred ca statul in casa tampeste si pe cuvant, am si exemple.

gabiblidar
17.10.2009, 12:58:00
of superstitiile astea! eu am nasc in dec de Craciun si mi-a spus dr.de familie cand am iesit din spital sa-l scot pe bebe afara in fiecare zi la inceput cate 5 min si apoi sa maresc pana ajung la o jumate de ora dar bineinteles mama , soacra, toata lumea a fost cu gura pe mine si mi-a fost frica sa nu patim ceva deci nu l-am scos deloc aeriseam in fiecare zi camear dar pe el il duceam in alta camera si il tineam acolo pana se incalzea un pic.ei la o luna a facut pneumonie nici acum nu stiu cum a reusitsi am fost internati o sapt .si in spital mi-a zis dr. cand am iesit sa-l scot afara zilnic chiar daca inca eram sub tratamentsi asa am facut .de atunci nu am mai racit deloc si nu mai plec urechea la toata lumea imi cresc copilul fara prea multe sfaturi...

dhaannah
19.10.2009, 16:19:13
am iesit cu bb afara din prima zi ce am iesit din spital, mai ales ca era si cald. chiar pediatra ne-a indicat sa facem zilnic plimbari cu bble (daca timpul ne permite) .

adastero
21.10.2009, 19:20:39
Normaaaal !!! Cum sa tii copilul in casa atatea zile....