PDA

Versiunea completa : cat de mare trebuie sa fie fontanela la 3 luni jumate

alina_stancele
28.11.2006, 15:15:07
fetita mea are fontanela cat buricul degetului meu aratator. oare este cam mica? stiu ca poate sunt paranoica, dar sunt la primul copil, deci ma intelegeti....pediatrul nu a zis nimic( nici nu am intrebat), dar am remarcat abia acum cateva zile. mie personal mi se pare cam mica. in timpul sarcinii am mancat lactate la greu, doar asta imi pria..multumesc!

gogota adina
28.11.2006, 15:15:08
si pe mine m-ar interesa sa stiu.si fetita mea are tot 3 luni si jumatate, medicul nu mi-a spus niciodata nimic de fontanela dar la cat sunt ei de atenti... mie mi se pare ca o are prea elungita cam 3 " burice de deget".poate ne raspund mamicile cu copii mai maricei.

cosandy
28.11.2006, 17:56:51
fetelor si bb meu are trei luni si cinci zile.saptamana trecuta am fost cu el si i-am facut un eco la fontanela si o are tot asa de vreo 3 'burice de deget'.nu stiu care ar fi dimensiunea ideala a fontanelei la aceasta varsta dar mie mi-a zis doctorul ca e super ok asa cum e.maine mergem la avccin si voi intreba ca dimendiune cat trebuie sa fie si va voi comunica

cristina32
29.11.2006, 00:54:04
Fetita mea are 7 luni si acum are fontanela de 3 degete dar suntem in tratament cu vigantol( o schema care incepe cu 10 picaturi si in 5 saptamani ajungem la 2 picaturi) si Ca 10 zile pe luna. De la nastere a avut cam 4 degete si jumatate. Medicul spune ca se inchide f. greu. Deoarece medicul de familie ma cam speriase cu fontanela, in prima luna am dus-o si la un pediatru care mi-a confirmat ca fontanela este mare, ca se va inchide mai greu dar ca nu este o problema. In general dimensiunile variaza intre 1,5 si 3-4 cm la nastere, dar si o fontanela mica ( un deget) sau una larga 4-5 cm este considerata normala. Fontanela se inchide intre 6 si 24 luni.

rapunzel
02.12.2006, 22:54:43
Fontanela anterioara se inchide intre 6 si 18 luni; intre aceste limite oricare este normala; doza corecta de vigantol este de 1-2 picaturi/zi ; atentie la hipervitaminoza D!

Medicii de familie au o obsesie legata de fontanela, asa cred eu. Mai bine ar sfatui mamicile despre vaccinurile optionale si despre cum sa faca diversificarea corect.

Pupici la mamici si la pitici.

Rapunzel, mamica de fetita si de baietel.

ramona-eric
14.01.2007, 11:24:43
e cam mica sincera sa fiu. atat o are bebe la 8 luni chiar mai mare de un buric de deget........i-ai dat vigantol? si cate picaturi?

negutcorina
13.05.2008, 00:37:40
Am d3 injectabil de vanzare,termen valabilitate dec.2009.Pret 30 ron/fiola.Adresa de contact:negutcorina@yahoo.com

rusti
14.05.2008, 15:34:55
intre 9 si 18 luni