PDA

Versiunea completa : carne de cal la sugari

ariadna aurelia
20.03.2009, 20:42:27
mamicilor ce parere aveti despre asta?la italieni asa ceva se vinde f.f.f. bine si copii chiar mananca si pe deasupra sunt si sanatosi ;astept raspunsuri pt ca vreau sa-mi aduca cineva din italia

ariadna aurelia
20.03.2009, 20:42:28
carnea e la borcanel logic.....

anca878
20.03.2009, 20:55:57
Copii aborigenilor din Australia mananca furnici si larve de insecte, aborigenii spun ca-s extrem de hranitoare si de gustoase, iar copiii sunt si ei sanatosi tun... ar trebui sa ne intrebam daca le putem da si noi la copii sa manance furnici?
Carnea de cal este folosita in alimentatie in diverse tari ale lumii, pe de alta parte este chiar o necesitate ca un copil sa incerce orice numai pt faptul ca in alta parte a planetei copiii mananca X produs? s-au terminat toate resursele de hrana si a ramas in menú numai carnea de cal... In China si Coreea se mananca si cainii si pisicile.. sunt sigura ca sint hranitori si gustosi dar tot nu le-asi da neaparat copiilor mancare de Grivei

gabriela_g
20.03.2009, 21:29:24
Vrei si parerea mea?
Anca, ti-a dat raspunsul. Mai bun raspuns nici ca se putea.
Nu pot sa nu ma amuz copios!:D

diana-andreea
20.03.2009, 21:33:15
buna....eu sunt in italia...dar sincer nu am vazut carne de cal la borcanel.....doar proaspata.....si eu am sa incep sa-i dau la fata....e foarte buna pt ca are foarte mult fier....si previne anemia

crysta68
20.03.2009, 22:09:20
sincer, mie nu mi se pare ceva absurd... nu vad ca si aliment carnea de cal mult diferita de cea de vaca. se hranesc cam la fel...nu stiu daca era asa, dar din cate imi aduc aminte si salamul nostru de sibiu era facut din carne de cal. eu, una, nu m-as feri sa le dau copiilor, doar n-a zis nimeni sa le dau de caine...

anca878
20.03.2009, 22:56:16
Si in germania exista macelarii speciale de unde se poate cumpara carne de cal. Cu siguranta ca e gustoasa, poate deasemenea sa contina si fier ... eu am intrebat altceva... de ce tinem noi, ca mame, sa facem experimente alimentare pe sugari? s-a terminat carnea de vita, pui, curcan din romania si a mai ramas numai cea de cal? Dar noi ca mame am probat inainte de a da copilului carnea respectiva? Am mai citit topicuri in care mamele isi puneau intrebarea daca pot da la sugar ananas, Litschi, sau mai stiu eu ce fruct exotic... e asta neaparat necesar? Nu mai sunt mere? banane (ca banana o fi exotica dar e impamantenita...) Ma rog, observ ca orice noutate, ca-i in materie de moda, telefoane mobile, si mai nou in materie de hrana a sugarului e luata ca pe o obligatie morala de a incerca minunatia. Fiecare segment de populatie a globului pamantesc are fructele si legumele care ii sunt necesare in alimenttie, dar ne-am obisnuit sa mancam capsuni si piersici iarna (chiar daca nu au gust) cu toate ca noi traim intr-o regiune temperata, cu ierni reci si organismul nostru ar avea nevoie (pe timp de iarna) de nuci si mere sau fructe uscate... Asa si cu carnea de cal. DA in trecut s-a folosit si in romania (carne din saracie) DA in reteta originala a salamului de Sibiu e trecuta si carnea de cal (acum salamul e 100% porc..) dar trebuie sa hranim acum un sugar cu salam de sibiu? Faceti cateva cercetari pe net sa aflati si care sunt riscurile in alimentatia cu carne de cal, si mai cautati si de unde vin acesti cai, cum sunt selectionati si cum sunt transportati la locul de sacrificare... o sa vi se ridice parul in cap... ferme de producere a carnii de porc exista, dar ferme de producere a carnii de cal sunt foarte putine, si uite asa sunt plimbati prin europa cai pe jumatate morti, epuizati din romania pt a fi taiati in germania, italia sau franta :( Si de ce crezi ca o friptura din carne de caine ar fi ceva extrem de neplacut... am inteles ca respectivii caini sunt crescuti special pt asa ceva... si ca sunt foarte gustosi :))) si nu sunt chinuiti pe parcursul a mii de kilometrii pana ajung in farfurie.

rusti
20.03.2009, 23:41:41
nu stiu daca e chiar un experiment, daca adriana a crescut in romania macar pana la revolutie a mancat carne de cal cu succes:D nu cred ca exista vreun preparat care sa nu contina carne de cal si soia. asa ca...probabil nci copilului tau nu o sa-i strice defel avand in vedere ca stramosii ei se hraaneau regulat cu asa ceva. cat despre faptul ca se vinte in alta tara...nu stiu, poate ca atunci cand vrei sa-i dai un aliment exotic sau ceva ce poate parea ciudat pentru e e bine sa mai astepti pana inainteaza in varsta. nici larvele nu sunt rele doar ca e mai bine sa aiba un organism matur cand le incearca

adinaaslan
21.03.2009, 00:58:18
Tu vrei sa-i diversifici cu un aliment nou sa vezi daca ii palce?
Parerea mea este ca mai bine ii dai carne proaspata de pui sau vita de cat de la borcan de cal.Eu nu am fost niciodata de acord cu borcanelele.
Si daca ii place vei avea posibilitatea sa-i procuri lunar carne de cal?
Cat are bb-le tau?

Filofteia
21.03.2009, 06:01:18
Nu stiu ce sa zic, eu am 2 parti temperamentale, de parca as fi fost gemeni, nu sagetator ::)) Sunt de acord cu multe lucruri care faciliteaza existenta si cre ne dovedesc ca am evoluat, noi, ca epoca post-moderna progresiva... dar sunt si al naibii rau traditionalista... mananc iahnie de fasole, mancare de fasole verde, tocana de cartofi, ciorba de legume, supa de pasare, pt ca am crescut cu ele si orice mi-ai da, toate scaloppinele si pastele din Italia pt mine cele mai gustoase sunt tot alea care le stiu de la mama... categoric eu nu i-as da cal, pt ca nici eu nu as manca, oricum fiecare cu gusturile si cu toanele sale...

Filofteia
21.03.2009, 06:04:29
::)) Iar pt anemie mie mama imi dadea ficat de vita si urzici ::))) astea imi placeau! Si nu oricum, urzicile le vroiam strict cu malai ::) asa cumse facea sa se dea la pasari in curte aproximativ.... iar daca mama vroia sa gateasca pt mine si sora mea urzici ( cred ca ea era tapul care imi influenta gusturile ) atunci trebuia sa ne faca asa... iar pt ea si tata facea cu smantana si ce mai vroia ea alta data... dar ale mele trebuiau strict cu malai... si in prezent le mananc la fel! ::))))

crysta68
21.03.2009, 09:33:36
nu cred ca poate fi considerat un experiment, carnea de cal e folosita ca aliment de multe natii, nu ca in cazul aborigenilor care sunt cam singurii care mananca larve si viermi sau ca chinezii care mananca pisici si caine. repet, mie mi se pare comparabila cu cea de vaca, cresc si traiesc in acelasi mod nu vad de ce ar trebui sa ne ferim de carnea de cal... eu, una, n-as manca pt ca ii ador ca animale, e ca si cum as creste o gaina de cand era pui si apoi ar trebui s-o mananc... eu sunt omul experientelor, de ce nu as incerca si alte fructe, de ex. trebuie sa ne limitatm doar la mere doar pt ca sunt cel mai folosite? pai sunt sute de alte specii de fructe in lumea asta fiecare cu proprietatile lui diferite de cele ale merelor, nu merita ocolite doar pt ca nu le cunoastem... eu am sa-mi incurajez copii sa nu se fereasca de noutati, nici de cele culinare, chiar daca vor vrea sa manance viermi cand vor fi mari, evident, tre' sa fie alegerea lor in cunostinta de cauza, nu sa le dau eu fara sa stie...in ceea ce priveste modul in care sunt transportati... cred ca nici vacile nu sunt duse cu limuzina la abator... si totusi mancam carne de vaca.

anca878
21.03.2009, 10:37:41
Eu nu discut neaparat consumul carnii de cal de catre un adult. un adult e liber sa mannce ce vrea el .. eu pun problema consumului carnii de cal de catre un sugar (copil sub 1 an!) el nu stie si nu poate alge ceea ce mananca.
Carnea de cal e asemanatoare cu cea de vita, e adevarat dar vitele de carne sunt crescute special pt asta, la fel si porcii de carne si puii de carne si etc... Carnea de cal e obtinuta de la animale batrane sau ranite sau de la fosti cai de curse cu rani nevindecabile. Caii de curse, de ex au si o medicatie speciala, care face ca acea carne sa nu mai fie propice consumului uman... caii batrani sau bolnavi, pot suferii de diverse afectiuni, boli paraziti ex Trichineloza!!!! Aveti mare grija de unde cumparati aceasta carne, ca nu toata e avizata sanitar veterinar!
Ferme de producere specializata a carnii de cal ( iapa care sa produca manji special pt ca acesti manji sa fie sacrificati) nu exista!!!! caii respectivi sunt caii normali care au muncit o viata intreaga si pe care stapanii nu se indura sa-i lase sa moara in pace faca a mai obtine un profit !!! imi pare rau ca tot ce gasesc pe net e fie in germana fie in engleza ar trebui sa vedeti filmele, imaginile, si o sa intelegeti ca o vita dusa la abator e transportata si moare dupa legi europene, dar un cal e chinuit o viata intreaga pt ca mai apoi sa fie transporat jumatate mort spre farfutie... Sunt batrani, sunt bolnavi, sunt raniti!!!!
Orice carne e buna, dar la un copil sub un an nu-i dam carne de porc, miel, vanat (fie ca e caprioara, sau iepure de camp) nu-i dam nici macar iepure de casa in schimb carnea de cal e interesanta pt ca in italia, franta si germania ADULTII o mananca, in germania se fumeaza legal marijuana... de ce nu incercati si voi? Vinul rosu e este sanatos, ii dati asta unui sugar?
In ceea ce priveste cainele, imi pare rau dar daca aprox 1,5 miliarde de oameni mananca asta nu poate fi o minoritate :))) iar larvele de insecte se mananca nu numai in australia dar si in africa si asia, ca sa nu mai spun ca au aparut si in europa restaurante in care ti se aseaza pe farfurie gandaci prajiti si larve in ciocolata (toti "expertii" spun ca-s extrem de sanatoase... protenine pure! :)))
Eu stiu ca un sugar nu are, neaparat, nevoie de diversitate ci de stabilitate in alimentatie... si mai stiu ca nu tot ceea ce mananca un adult e potrivit pt un sugar, si ca un sugar are tot timpul din lume sa experimenteze nu tre sa-i bagam pe gat totul in primul an de viata

diana-andreea
21.03.2009, 11:42:22
anca imi pare rau dar trebuie sa te contrazic....in italia cel putin se consuma foarte multa carne de cal si e foarte scumpa.....in nici un caz nu provine de la caii pe care ii enumeri tu mai sus....in orasul vecin este o ferma-macelarie unde au cai,vaci si porci.....si in nici un caz nu sunt sacrificate cand au 20 de ani.....
....e foarte gustoasa carnea de cal....adultii o consuma si cruda,cu lamaie sau cateva picaturi de aceto balsamico.....

anca878
21.03.2009, 12:24:23
Diana eu stiu cum se face in germania, eu traiesc intr-o regiune rurala unde exista foarte multi cai pt calarie... pe de alta parte sunt si oameni care cumpara pt copii un cal (ca-si doreste odrasla) nu intotdeauna parintii stiu ce presupune a avea un cal :)) costuri, timp, spatiu adecvat. Caii de echitatie imbatranesc, copiii cresc si se plictisesc de animal, a eutanasia un cal batran costa 250 €, a-l incinera costa alte sute de €... a-l duce la abator produce un profit de 500- 1000 €! in germania sunt persoane specializate care merg din ferma in ferma pt a-i cumpara. Caii normali, nu crescuti special... cai de echitatie (cu probleme de sanatate, prea batrani sau exclusi de la inmultire pt ca nu sunt rasa pura sau pt ca au defecte). Apoi mai exista si o mafie a asa ziselor "adaposturi" unde oamenii dau caii pe care nu ii mai pot intretine, convinsi fiind ca au sa aiba o viata buna, si de unde dispar misterios! Au fost facute reportaje in care au aratat caii furati din bulgaria, romania etc si transportati in germania in conditii de neimaginat... Macar in abatoarele din germania, italia sau franta aceasta carne e controlata... Tu ai adus o exceptie in discutie, nu cred ca in Romania se pune problema unor ferme legale de producere industriala a "cailor de carne". Pe de alta parte in marea majoritate a lumii calul este vazut ca un animal de munca si de companie (sursa de hrana a fost numai in momentele de saracie maxima, razboaie de ex) Calul e pus pe picior de egalitate cu cainele sau pisica si nu cu vaca sau porcul. Tovaras de munca, companie, prieten... asta e un tabuu pe care il vad eu pt mine personal ... nu pot manca carne de cal chiar daca ar fi poleita cu aur asa cum nu pot manca carne de caine sau pisica chiar daca 1,5 miliarde de chinezi ma asigura ca e sanatoasa si gustoasa. Eu nu-s vegetariana dar nici nu asi incerca sa mananc carne de om, cu toate ca se spune ca e dulce si frageda (iar omul nu e decat un mamifer mai mult sau mai putin inteligent) , nici de cal pt ca nu-l pot vedea ca pe o sursa de carne asa cum nu vad ca pe o sursa de carne nici cainele si pisica. Ma rog gusturile sunt diverse, la fel si traditiile si cutumele... dar cred ca un copil poate creste sanatos si fara

crysta68
21.03.2009, 14:18:17
pai nici fatuca de a facut topicul nu a zis ca o s-o ia de oriunde, a zis ca vrea sa-i trimita cineva din italia (desi nu prea cred ca o sa poata trece granita cu carne cruda...) eu, sincer, nu stiu daca le-as da sau nu la ai mei, dar nu din motiv ca as fi reticenta la carne de cal ca aliment ci ca admir prea mult animalele astea. nu stiu cum e in germania, dar iti dau un raspuns romanesc... pe aici cam la fel se procedeaza si cu vacile, nu sunt crescute si nici sacrificate strict dupa norme europene, destul de multe animale au provenit din curtile oamenilor care nu au mai putut sa le ingrijeasca nu numai de la ferme unde erau crescute special pt carne. chiar si la fermele astea sunt sacrificati mai mult cei de sex masculin si restul sunt pastrate pt lapte. eu am renuntat sa mai cumpar si carne de vita m-am ars de prea multe ori, nepriceputa fiind mergeam sa cumpar carne de vitel si era ditamai vita batrana de fierbeam la ea (la oala minune) ore intregi de pomana... mai amintesc de un caz trait chiar de mine, pustoaica fiind eram la bunica la tara cand i s-a spanzurat vaca accidental in grajd. moarta fiind (vaca) nu stiu cine a venit si i-a dat o suma de bani (nu mai stiu cat, dar oricum cat sa nu fie in pierdere totala...) dupa care a dus-o la abator. carnea de pui cica e plina de hormoni... deci nu mai putem consuma nici un fel de carne in deplina siguranta... mie, daca mi s-ar demonstra cu studii stintifice ca cea de cal se poate consuma in siguranta si de copii pana la un an sau mai bine zis daca s-ar demonstra ca e mai sigura decat cea de vaca sau de pui cred ca le-as da-o... cred!!

evelyn_p
22.03.2009, 01:44:17
draga inclusiv medicul pediatru aici in italia recomanda la sugari carnea de cal ,eu am gustat-o in borcanel cea de la mellin este buna si nepotica mea mananca tot tot;)fetita mea are 5 luni si deja mananca carne de miel de pui de iepure cu cea de cal mai tarziu dar cele sub forma de omogenizate sint super controlate i cele mai sigure .merita sa incerci

ariadna aurelia
22.03.2009, 11:14:42
mamicilor eu sunt cea care a deschis acest toping,si sa va spun de ce;baietelul meu de 8 1\2 luni e bolnavicios de cand s-a nascut (racit)a avut la nastere 2,700 kg si a luat un salt urias apoi el s-a implinit la dublu decat normalul,papand de la 3 1\2 mancare si lapte de san;la 5 luni s-a intarcat dar cresterea rapida tot a avut-o ca sa aflu la 7 1\2 ca are anemie feripriva si nu asimileaza vit d (vigantolul)pt ca calcemia e putin peste normal;dar aceste lucruri treb sa mi le zica "idioata"de doctorita ma scuzati daca jignesc pe cineva doar semnele le avea palitate la fata dintisori nu i-au iesit nici pana acum de la asta nucleii de crestere nu i-au crescut deci are displazie de sold si multe altele inainte pe care nici nu le-a obs.deci in urma tratam cu fier a mai crescut hemoglobina care era 7,8 (normal 11,5)si analizele mi le-a dat sa le fac ortopedul nicidecum ea ;deci cred ca acum ma intelege-ti de ce incerc si varianta asta ;aaaaaa..... la recomandarea altui medic care e o dulce si poate cine e din galati o stie e dr.MIRCEA din micro.40 mi-a recomandat vit D2 injectabil; mentionez ca gargarita noastra are 8 1\2 si dintisori nu are si nu are voie sa stea in fundulet ,sa puna pasi ca risca luxatie de sold si apoi treb sa il puna in ghips el fiinb un copi vioi inca din burtica care pedaleza din picioruse si manute incontinuu si totul din incompetenta unui dr

anca878
22.03.2009, 12:42:13
In cazul asta si eu asi da la copil si carne de sarpe cu clopotei daca l-asi putea ajuta... si daca asi sti ca ii regleaza nivelul de fier in organism.. Carne proaspata nu ai sa poti aduce din Italia in romania.. In italia carnea de cal se vinde legal si e controlata (sa nu aiba trichineloza) asa ca e sigura (ma rog, italia cred ca e cea mai mare consumatoare de cane de cal, urmata de franta)... In romania carnea de cal nu se vinde legal ( e o nebuloasa legislativa) asa ca risti sa cumperi carne infestata. Daca ai norocul sa traiesti prin Moldova am citit ca se gaseste prin piete pe sub mana sub denumirea de "carne de vita". Cu cat e calul mai batran cu atat e carnea mai rosie si continutul de fier mai ridicat, spre deosebire de vita, carnea de cal batran nu e tare si fibroasa ba chiar cica e frageda... Ptiu ca tot nu asi manca pe Balanul ! In germania nu exista conserve cu carne de cal (borcasele cu mancare pt copii) ci numai carne proaspata sau mezeluri si astea in extrem de putine macelarii

andreea.ra
03.06.2009, 13:07:33
buna, mie una mi se pare o cruzime fara margini sa sacrifici caii pt consum..e ceva ce eu una nu pot concepe..nu stiu dc e sanatoasa sau nu, nu am incercat, nu m-as interesat acest aspect dar parerea mea este sa mai astepti un pic..si sa ii dai intre timp alte carnuri..acum fiecare mamica face cum considera ea ca e mai bine..