PDA

Versiunea completa : insarcinata cu sterilet?

ralluka
28.03.2009, 00:31:41
fetelor, se termina luna, si mie nu mi a venit ciclul. dupa sarcina mi am pus sterilet, asa ca nu tineam cont de perioada in care trebuie sa vina. inca nu sunt speriATA,,,,DAR DACA NU VINE IN 2-3 ZILE..IAU UN TEST. voua vi sa intamplat sa ramaneti peste sterilet (cele care folositi aceasta metoda). si ce sa intamplat?

AlinaBabyLove
28.03.2009, 00:31:42
Depinde ce sterilet ai. Sunt sanse 1 in 1000 ca sa ramai gravida si sigur nu ai ramas.

dodya_ba
28.03.2009, 00:48:10
cand ai sterilet,ai si dereglari menstruale,nu te-a informat medicul care ti l-a pus?
eu nu cred ca esti insarcinata,cel putin nu peste sterilet.
sanatate multa!

lalycan
28.03.2009, 07:27:27
Daca ai sterilet pe baza hormonala,atunci sansele ca menstra sa se fi dereglat,exista;e ca si cum ai lua anticonceptionale.Altfel,daca este sterilet din acela din cupru si aur,nu ai ramas gravida;sansele sint atit de mici....eu am avut ani de zile si nu am avut probleme.
Totusi du-te la un medic,daca menstruatia nu apare in 10 zile.

anca878
28.03.2009, 11:50:37
Unul dintre efectele nedorite ale steriletului e aparitia (foarte rara) a unei sarcini extrauterine... daca menstra intarzie mai mult de 10 zile eu personal m-asi duce la ginecolog, o fi probabilitatea unei extrauterine foarte mica dar parca e mai bine sa sti sigur, pt ca extrauterina e o urgenta majora...

boncian_anca@yahoo.com
28.03.2009, 22:31:45
Buna, eu cunosc doua doamne care au ramas insarcinate ,cu toate ca aveau sterilet;una dintre ele a nascut o fetita perfect sanatoasa, dar la cealalta , s-a oprit sarcina din evolutie si a trebuit sa-i faca chiuretaj.Nu vreau sa te sperii dar...se mai intampla.Nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, decat...abstinenta.Sper sa ai vesti bune.pa

lalycan
29.03.2009, 09:02:44
La acele doamne,steriletul nu a fost bine inserat si normal ca au ramas gravide....Cum spunea si Anca,singura problema care poate interveni la sterilet este aceea ca poti face extrauterina.De aceea e bine sa vezi un medic daca ciclul nu vine in 10 zile ;o extrauterina o data declansata,poate produce ruperea trompei /ovarului respectiv si de-aici,hemoragie interna.
In rest....nu sint alte inconveniente,atita vreme cit nu apare o rejectie din partea organismului.

madalina31
24.04.2009, 10:11:05
ralluka buna
esti ok? ai fost la gineco??
si eu am sterilet de 1 an jumate, si nu am avut probleme pana acum, vreau sa spun ca menstruatia e ceas!! de cateva luni imi vine in aceeasi data! astept sa-mi spui ce ai facut!!