PDA

Versiunea completa : tratamente homeopate ptr bebelusi

ramona-eric
15.01.2007, 22:27:11
ajutor...cine poate sa-mi dea sfaturi de tratamente homeopate (chiar "leacuri babesti" ptr bebelusi. de exemplu ptr tuse ce imi puteti recomanda, ce a-ti incercat si a functionat? ca m-am saturat sa-l indop cu medicamente la fiecare boala. macar in forme usoare sa incerc sa-i mai dau si altceva mai natural decat medicamente

cristina32
15.01.2007, 22:27:12
Cel mai bine cere sfatul unui medic homeopat. Homeopatia trateaza pacientul si nu boala. Remediile homeopate sunt diferite de la un pacient la altul chiar daca au aceeasi boala.

ramona-eric
24.01.2007, 23:39:16
stiu asta.

dar despre asa-zisele leacuri babesti?

care, daca o luam pe aia dreapta, au dat rezultate......

nu stie nimeni nici unul?

monapadu
25.01.2007, 00:26:57
cand mirunica a fost un pic racita (tusea si ii curgea putin nasucul), fiind prea mica - nu stiu daca avea o luna - i-am dat ceiut de patlagina (1 frunza la 100 ml apa). Dr. pediatru a spus ca am facut f. bine.

Bajinaru Ramona
27.01.2007, 23:15:41
draga mamica eu merg cu fetita la medic homeopat. Acum are un pic de rosu in gat si ii curge un pic nasucul ( ghinion pentru ca am racit eu foarte rau si a luat de la mine)si ii dau HOMEOVOX - 3 zile cate 2 pastile de 3 ori /zi si 3 zile cate 1 pastila de 3 ori/zi ( dupa care trebuie sa sunam medicul ). Le dizolvi in apa fara sa pui mana pe ele. Si in plus echinacea. Pt tuse i-am dat STODAL ( asta chiar inainte de a merge la medic homeopat). Vad ca suntem bine pentru ca ne saturasem de antibiotice. Sanatate multa!

ramia_and
28.01.2007, 00:59:03
Fetita mea a facut o luna jumate tratament homeopatic si a fost foarte bine. Am intrerupt pt ca nu ma puteam tine la ea. O ora trebuia sa nu puna nimic in gurita apoi ii dadeam pastilutele mici mici de tot din 2 cutiute la fel de mici, apoi o ora iarasi sa nu puna gura pe nimic. Si era cam greu pt ca daca imi cerea mititica disperata apa. Va dati seama la nici 2 anisori cand i l-am facut. Asa ca am intrerupt dar cand va mai crste o sa incepem din nou.

danuticat
27.02.2007, 15:35:40
Buna, fetelor! Eu i-am luat fetei IMUNOROYAL, se gaseste in magazinele cu profil naturist, e un siropel cu gust de miere si propolis, are si echinaceea, e bun nu numai pt. imunizare, ci si ca adjuvant in bronsite, raceli, infectii gastro-intestinale. Pt. copiii intre 1-3 ani doza e de 1 lingurita de doua ori pe zi, dupa mesele principale, la o jumatate de ora. Pt. fetita mea, zic eu, a functionat, dat fiind ca parca se sensibilizase putin, mai ales cu iarna asta indecisa, schimbarile bruste de temperatura... Iar ca alt pont, cand a fost racita si tusea cam urat i-am facut ceai de ceapa. Suna tare rau cand am auzit. Cah! Dar i-am fiert o ceapa mica, sparta in 4, cu tot cu frunze, si am lasat-o putin sa se inmoaie, ca sa nu fie f. concentrat ceaiul. L-am indulcit cu miere si nu era rau la gust. Mai nasol e mirosul, insa capsulat in biberon, nu se simte. Si a dat rezultate. Ca si siropul de brad, de altfel.

monapadu
27.02.2007, 17:14:50
La siropul de ceapa se poate adauga si o nuca (intreaga). Mie cand eram mica chiar imi placea! ;)

Mirunica mea e racita bocna :(( se trezeste din somn plangand pentru ca nu poate respira (e plin de mucisori nasucul) si are si accese de tuse. Am inceput sa ii dau SINUPRET - un medicament homeopat facut din plante (se gaseste la farmacie). Daca da rezultatele asteptate va spun. Eu sper sa tina, ca mi-e mila tare de ea... :(((

ralubebe
27.02.2007, 17:38:51
monapadu, atunci cand fetita mea are nasul infundat si nu poate respira eu folosesc Karvol. E f bun, si isi face repede efect. Daca nu l-ai incercat, incearca-l acum

ralubebe
27.02.2007, 17:49:03
P.S. nu stiu daca e produs homeopat, dat pe pe baza de uleiuri.

monapadu
27.02.2007, 18:35:49
am folosit Karvol... data trecuta cand a avut nasucul infundat am rezolvat pb. cu Karvol si ceai de patlagina... dar acum are accese de tuse... am vb. cu dr. pediatru si a ramas sa vad pana maine cum sta treaba... pe langa sinupret mai trebuie sa ii dau si panadol. Sper sa se faca mai bine. e tare chinuita mititica si cand o apuca tusea, tuseste aproape 30 de secunde...

monapadu
27.02.2007, 20:15:31
saracuta a ragusit de cat a plans... incerc sa ii pun niste varza calita invelita in niste carpe sa i-o pun pe piept... remedii "babesti", dar care pot da roade...

ramia_and
06.06.2007, 16:40:51
Pt mamicile care folosesc tratamente homeopatice. Am citit intr-o revista a pe timpul tratamentului homeopatic nu se foloseste ceai de menta. El stagneaza evolutia tratamentului si nu mai da rezultate.

Mihaela Tinca
06.06.2007, 16:47:12
cand diana a ragusit, mi-a dat prietena mea de la farmacie HOMEOGENE 9 este foarte bun. e drept ca i-am dat si galbenus de ou frecat cu zahar si lapte fierbinte(dar numai acesta n-ar fi ajutat-o)

in toamna, i-am dat 2 luni oscillococcinum, o doza pe saptamana si nu a racit decat o data in iarna care a trecut, iar atunci i-am dat o doza la 6 ore(o cutie )

monapadu
06.06.2007, 17:30:34
asa este ramia. si nici cafea sau tigari nu e voie! ;)

Mihaela, si eu am fost incantata de Homeogene si Oscillo. Cred ca l-am recomandat peste tot pe unde am apucat, pentru ca l-am folosit pe pielea mea, cum se spune, pe vremea cand eram insarcinata (mai exact anul trecut) si am fost sanatoasa tun (cu vreo 2 mici exceptii la inceputul sarcinii si nu prea stiam eu de aceste 2 medicamente).

Noi spunem la bautura cu lapte, galbenus de ou si zahar (este de preferat insa mierea!) - shodou.

Am mai scris pe un topic tot cu remedii naturiste ca, impotriva tusei, se pune o frunza de varza calita putin si "batuta", invelita intr-un prosop.

Impotriva durerilor de ureche (dar si impotriva colicilor bebelusilor) se foloseste sarea incalzita bine, pusa intr-o soseta (in cazul in care nu avet un saculet special) pe care o inveliti in carpe cat sa nu friga pielea.

Mai stiu cateva remedii naturiste insa sunt pentru copii mai mari (nu bebelusi!, ca implica si spirt sau otet) si adulti.

gabriela mihaela
21.11.2007, 10:12:28
fetelor zice-mi si mie daca ati folosit STODAL pt tuse la copii si cum a rezolvat acesta problema?

adinaaslan
21.11.2007, 10:32:46
gabriela mihaela,

lui horia nu ia fost bun stodalul,pur si simplu nu a avut efect,dar in schim mie mi-a mers foarte bine cu el.bineneteles doza de adulti.

depinde cred si de fiecare organism cum reactioneaza si la ce reactioneaza.

multa sanatate.

miaunica
18.12.2007, 20:42:50
Fetita mea are un an si a racit saptamana trecuta. I-am dat oscilococcinum 3 zile si stodal pt tuse 5 zile si i-a trecut raceala. II mai curge putin nasucul, dar ma bucur ca am scapat de antibioticele care o stricau la burtica si ii iritau funduletul.

Sanatate

negutcorina
13.05.2008, 00:40:53
Am d3 injectabil de vanzare,termen valabilitate dec.2009.Pret 30 ron/fiola.Adresa de contact:negutcorina@yahoo.com

doddo
05.06.2008, 14:53:10
de unde ai d3 injectabil la pretul asta??????

Magduta
05.06.2008, 15:01:24
si eu am auzit ca Stodal este f bun pentru tuse

si Echinaceea pentru raceala la bebelusi