PDA

Versiunea completa : Scurgere vaginala la fetita de 3 ani

alimat
21.06.2009, 00:07:49
De 3 zile Silviei,care are aproape3 ani,ii gasesc chilotelul patat de o scurgere vagina intarita, usor galbena.am controlat-o si este usor iritata (rosie),dar atat,nu este inflamata,nu o mananca.S-a confruntat vreo mamica cu asa ceva la un copil asa de mic?

rusti
21.06.2009, 00:07:50
mergi cu ea sa i se ia o lama, s-ar putea sa fie o infectie, multe fetite se confrunta cu asa ceva, nu este ceva grav dar netratata poate duce la alte complicatii. e posibil sa fie o criza hormonala desi asta are loc la o varsta mai frageda, cel mai bine este sa i se recolteze o proba pentru analiza si in urma ei, daca este infectie bacteriana cere o antibiograma daca e virala cere explicatii despre antiviralele care ii sunt prescrise, iar daca nu e nimic atunci si mai bine.:) nu te panica, totul se rezolva, incearca sa folosesti un laborator bun.

adandu
21.06.2009, 05:10:47
Mai poarta fetita pampersi? Daca da, mai mult ca sigur e infectie urinara. Cacuta intra in vagin si creaza infectia. Miroase urat? Trebuie mers la doctor neaparat. Eu sant un pic paranoica si cu abuzul sexual la copii, deci trebuie sa te gandesti si la asta...Eu sant in Canada si numai cu probleme deastea ne infruntam la news...sorry dar trebuia sa o zic.
Pupici si multa sanatate.

alimat
21.06.2009, 09:05:50
Multumesc pt raspunsuri.Fetita nu mai poarta pampersi deloc,iar de abuz sexual nu se pune problema (Doamne fereste!).Dr mi-a spus sa-i fac spalaturi cu tantum rosa,am inceput de aseara,sa vedem cum e in cateva zile.Secretia nu miroase,e in cantitate mica,dar totusi e.Am inteles ca fetitele asa de mici nu merg la ginecolog.

lalycan
21.06.2009, 09:17:24
Draga Alimat,fetita ta,trebuie vazuta musai de un ginecolog sau un medic dermatolog (nu stiu de ce nu ar vedea-o un ginecolog...) care sa-i ia o lama.O fetita poate avea astfel de secretie si fara sa fie abuzata sexual (doamne fereste de asa ceva),poate sa fi umblat cu minutele murdare si de-aici si iritatia.Tu,ii faci spalatura cu tantum rosa solutie in exterior /pompa (sper ca NU...) ? Te-ntreb ca am mai auzit tot felul de "inginerii" aplicate la copii si te rog din inima sa nu te superi pe mine....ca te-ntreb asa ceva....
Sanatate multa si mergi cu fetita la unul din doctori.

alimat
21.06.2009, 09:54:37
Lalycan,ii fac spalatura in exterior.nu cu pompa!Dr mi-a spus sa ii pun solutia intr-un lichean si sa o pun cu funduletul acolo cateva minute,nimic altceva.Pe la alte mamici am auzit de solutie de bicarbonat de sodiu,tot spalaturi externe.Silvia a inceput de vreo 2 saptamani sa puna mana acolo,na,a descoperit si ea ce are,dar pune mana de cate ori nu are activitate,iar mainile normal ca de cele mai multe ori sunt murdare.In plus,am citit ca anumite sapunuri,geluri de dus,etc produc astfel de reactii.Eu nu am spalat-o niciodata cu sapun,doar cu gel de dus,dar de vreo luna i-am introdus,pt distractie,spumant de baie.I-am luat de la Mustela,si nu a avut probleme,dar s-a terminat,si acum folosim (de cateva zile) Dalin spumant.Am impresia ca de la el e,Silvia fiind cam alergica.O sa-l elimin si vedem.A mai patit ceva asemanator cand era mai mica de 1 an,dar secretia era usor verzuie,dr mi-a spus sa-i schimb marca de pampersi,si nu a mai avut nimic.

gabrielita
21.06.2009, 12:10:37
Si eu spun ca ar trebui sa mergi la un DR. Am folosit si eu tantum rosa si tot spalaturi in exterior am facut cu toate ca sunt adult,mi-a facut foarte bine ,vezi ce reactie o sa aibe in urmatoarele zile.Incearca sa folosesti numai chilotei de bumbac si nu mai folosi decat apa atunci cand o speli fara sapun sau alte cosmetice chiar daca sunt recomandate.Nu mai folosi nici servetele umede ptr ca irita mai bine sterge-o cu un pic de vata imuiata in apa .

alimat
21.06.2009, 13:58:14
De folosit folosim numai chilotei de bumbac.Nu o sa-i mai pun spumant in apa,si oricum incerc sa-i fac pt maine o programare la medlife,sa-i faca o analiza.Nu de alta dar vad ca azi (dupa ce aseara am spalat-o cu tantum rosa) secretia e mai abundenta si mai apoasa (nu se mai intareste),acum nu stiu daca e mai bine sau mai rau,eu nu am avut niciodata astfel de probleme.

xcorina
21.06.2009, 17:11:02
buna alina ami pare rau ce a patit silvia nu stiu ce sa ati spun dar trebuie neaparat sa mergi la doctor sa ai faci analize ca sa vezi de la ce este aceasta secretie.pupici si sa auzim de bine.

lalycan
21.06.2009, 19:43:04
Alimat,nu-mi place deloc ce descrii in legatura cu Silvia....Dalin,am folosit si eu la baiat si nu a avut nimic...dar,poate ca al meu nu a fost alergic..nu stiu ce sa-ti spun,ca noi ne-am impacat bine cu el.Incearca cu ceai de galbenele care in situatii din astea e f.bun.Problema este ca microbul se afla in interior si eu inca ramin la parerea mea ca ceaiurile si spalaturile la exterior,nu fac mare lucru.Du-te la medic si scrie ce ai facut.

rusti
21.06.2009, 22:16:04
cere neaparat o analiza, medicul s-ar putea sa-ti prescrie un tratament fara sa ii recolteze o proba, nu te increde in el si insista totusi sa obtii un rezultat de la laborator, nu de alta dar unii medici segrabesc cu tratamentul si de cele mai dese ori ajung sa trateze ce nu are si ce are evolueaza negativ pana ajunge intr-o faza urata ca apoi sa-ti spuna ca tot tu esti de vina ca nu te-ai interesat la timp...totusi nu te panica...asteapta rezultatul si apoi vezi ce poti face. sanatate multa.

alimat
22.06.2009, 16:01:34
Fetelor,am sunat azi la mai multe centre medicale,dar nici un ginecolog nu consulta fetite asa de mici,vroiau sa-mi faca programare la un pediatru,dar am refuzat,pt ca pediatru avem si noi.In cele din urma am vorbit cu ginecologul meu,care a spus sa stau linistita ca nu e infectie,ca infectia are culoare verzuie,e mai spumoasa si miroase urat.M-a intrebat daca i-am schimbat sapunul,si cand i-am spus de spumantul de baie a spus ca de la ala e,ea fiind alergica la multe produse cosmetice.Adevarul e ca aseara i-am facut baie fara spumant,si azi deja nu mai are aproape nimic,abia se mai sesizeaza o urma vaga pe chilotel.O sa continui inca 4-5 zile cu tantum rosa,si asta e.

madalina31
22.06.2009, 16:08:22
Alina ma bucur ca e bine aia mica, bine ca ai vb cu ginecologul si ai intrebat, macar te-ai linistit, dar nu avea ce sa fie grav la ea, la o varsta asa frageda!! sanatate!!!

lalycan
23.06.2009, 08:43:38
Alina,si eu ma bucur ca Silvia este mai bine.
Sa aveti o zi buna !

madalina31
23.06.2009, 13:44:14
Alina cum mai e fetita??

alimat
23.06.2009, 14:37:46
Va multumesc tuturor pt sfaturi.Silvia e bine,adica nu mai are probleme,ca vioaie a fost tot timpul.Asa mi-a spus si ginecologul,ca la asemenea varsta nu are ce fi grav,pt ca infectiile de acest gen apar mai tarziu,la pubertate,datorita hormanilor sau activitatii sexuale.Asta e problema ei,e f alergica,si pe masura ce creste ii descopar noi alergeni pe care nu ii cunosteam.

madalina31
23.06.2009, 16:31:55
Alina ti-am zis nu avea ce sa aiba Silvia la o varsta asa frageda!! ma bucur ca e bine!!

ina-monica
03.07.2009, 00:06:03
buna seara ,mamicilor,sa stiti ca pe cateva dintre voi,va voi contrazice.unde scrie ca la aceasta varsta nu are cum sa faca un copil infectie?face si inca cum!!am auzit foooarte multe cazuri!chiar si fetita mea a avut,o scurgere ciudata ,urina ii mirosea urat i-am facut analiza la urina si a iesit ingectie cu e.coli,da,da,credeti-ma ca m-am stupefiat si eu!este o infectie destul de grava,se scapa foarte greu de ea.acest germen ,practic,se afla in aparatul digestiv al fiecarui om,dar se declanseaza odata!noi mai purtam scutece,iar Dr.mi-a spus clar ca e de la caca,care i-a patruns in vagin,respectiv in uretra,(fetitele au sanse mai mari de a face tot felul de infectii din cauza asta)ce sa facem asta e,am luat antibiotice timp de 12 zile dupa care am repetat analizele si au iesit bine.aveti grija de voi si de puiutii vostrii,multa sanatate!!!

alimat
03.07.2009, 10:22:41
Ina,nu am spus ca nu ar fi o infectie,ca sunt constienta de riscurile pe care le au fetitele la acest capitol,am sous numai ca nu e de competenta ginecologului.Analizele de urina au iesit bine,sunt convinsa totusi ca a fost o infectie,mai ales ca analizele de sange nu au iesit tocmai bune.Dar nu a vrut nici un ginecolog sa-i recolteze o proba,au spus ca e prea mica.scurgerea nu o mai are,dar vom repeta analizele sa vedem cum stam.

madalina31
03.07.2009, 10:53:37
Alina ce mai face Silvia??

alimat
03.07.2009, 15:06:45
Mada,Silvia nu mai are probleme,dar analizele nu au iesit tocmai bune;are o infectie ,i le voi repeta saptamana viitoareca sa vedem unde e problema.Altfel,ea nu are absolut nimic- e vioaie,vesela,nebunica asa cum e ea in general,mananca bine,nu are nici un simptom.Eu sper ca a fost o infectie care e pe trecute,sper ca analizele de sapt viitoare sa iasa mai bune ca cele de acum.

madalina31
06.07.2009, 11:19:08
Alina buna
ma bucur ca e ok Silvia, sa ne spui cum vor iesi urmatoarele analize!! sanatate!!

safir
07.07.2009, 07:53:31
alina...cum se simte fetitza ta? ai mai repetat analizele?
faptul ca sta la cresha sau gradinitza poate fi si asta o cauza ,de unde ar putea proveni infectia...la wc..in colectivitate...ai mai intrebat si alte mamici de-acolo? poate le este jena sa deschida subiectul...

alimat
07.07.2009, 17:51:43
Safir,Silvia nu s-a simtit deloc rau,doar ca,na,a avut aceasta problemuta.Sunt convinsa ca poate fi de la cresa,ca acolo folosesc wc-ul la gramada.Tot de acolo a luat si viermisori mai mult ca sigur dar,asa e in colectivitate,nu am ce face.Acolo problemele altor copii sunt...confidentiale,iar parintii nu discuta intre ei asemenea lucruri.Nu stii cine ce are,si nimeni nu iti spune.Nu e normal,dar asa e la noi...Rusinea e mai presus de sanatatea copiilor!

madalina31
08.07.2009, 12:26:01
fetelor asa este, in colectivitate copiii pot contacta multe afectiuni!!! ma gandesc ca in curand o voi da si eu pe Maria la gradinita si sunt convinsa ca va intampina probleme de sanatate!!!

safir
09.07.2009, 20:42:19
pai da Alina,dar asa nu rezolvi nimic...tu mergi cu fata la dr. ii faci analize,ii dai tratament...iar ea continua sa foloseasca acelasi wc infect...
trebuie tratata cauza mai intai ,apoi efectul....in cazul tau...eu daca as fi in locul tau,as deschide subiectul cu directoarea creshei..este inadmisibil asa ceva...de ce sa-ti fie rusine....?
aici este vorba de sanatatea copilului tau...si trebuie sa iei masuri..

lalycan
10.07.2009, 05:19:00
Rody,tu ai mare dreptate in ce spui .Problema este urmatoarea : Va accepta dna directoare sa discute acest subiect ? Sau va da din umeri,
spunind ca acesta este un subiect pe care nu-l poate discuta cu angajatele si nici cu parintii,fiind in opinia ei,un subiect sensibil ? E adevarat ca nu trebuie sa ne fie rusine,fiindca,oricui i se poate intimpla sa capete niste boli si normal ca trebuie tratata cauza si ce cred eu,trebuie sa se trateze acele persoane care au niste boli care se transmit,trebuie sa aiba constiinta si bun simt,cu atit mai mult,cu cit in aceea gradinita sau cresa,sint si niste copii nevinovati care folosesc aceiasi toaleta....si care nu sint obligati sa contacteze boli.....
Asa incit,in situatia data de mai sus,ce faci tu ca parinte,cum reactionezi daca directoarea va da din umeri sau spune ca va avea in vedere problema,va incerca sa o rezolve si nu o va rezolva ?
Sa va spun o scurta povestioara.Cind fetita mea era mica,a trebuit sa angajez o femeie(care unde mai pui,fusese si profesoara de ceva...sau poate asta fusese in imaginatia ei...),fiindca trebuia sa ma intorc la lucru si nu aveam cu cine sa las copilul.Ei,femeia aia,mi-a facut multe probleme,printre care si faptul ca atunci cind mergea la baie,in loc sa foloseasca hirtia igienica dupa fiecare urinare,folosea prosoapele.....bineinteles, no comment asupra situatiei......am dat-o afara de nu s-a vazut......
Deci,cu o femeie care-ti vine acasa sa aibe grija de copilul tau,poti sa o concediezi daca face timpenii....Gradinita si staff-ul,nu le prea poti schimba.....vezi tu....trebuie sa faci in asa fel incit sa schimbi optica,sa educi anumiti oameni in asa fel incit sa nu le mai fie rusine sa discute anumite subiecte care sint absolut normale....oricum,trebuie inceput de undeva,pt.a nu se mai creea si alte precedente.Este inadmisibil sa trebuiasca sa faci unui fetite,tratamente pe care trebuie sa le faca,in anumite conditii,o femeie matura.

safir
10.07.2009, 06:36:31
in mare masura si tu ai dreptate,Laly...dar uite eu iti dau ex. gradinitza unde le-am avut inscrise pe fetele mele,gradinita de stat de 4 ore..
erau 2 grupuri sanitare...unul special pt. copii,cu wc-uri mici ..iar cealalta baie...pt.educatoare...
nu consider ca este chiar atat de greu sa se ia masuri...
poate chiar directoarea creshei nu are aceasta informatie...merita incercat...si facute teste personalului care lucreaza acolo,ingrijitoare,etc.
si de ce nu,pot,.....eu asi schimba si cresha......as inscrie copilul la alta unitate de cresha...dar le-as face si-un scandal imens...si reclama proasta...sa se invete minte....

lalycan
10.07.2009, 09:28:24
Nu ai mai avut somn Rody....da,le-as trage un periaj de nu s-ar vedea...Normal ca sint toalete separate...dar,mi s-a intimplat de nu stiu cite ori,sa vad (pe vremea cind copiii mei au mers la gradinite)ca acele mici toalete,erau folosite si de personal si uneori si de persoane din exterior,care nu au nici macar bunul simt sa puna o hirtie acolo unde se aseaza/sa stearga unde au murdarit....si ce te faci ca vine un copil nevinovat care nu stie mititica ca nu trebuie sa se aseze....si uite asa,ia boala....
Iti spun,mie imi vine rau cind vad cum au de suferit sarmanii copiii din cauza unor adulti fara creier....

alimat
10.07.2009, 18:14:31
Fetelor,aveti dreptate.dar in pofida micilor...musafiri luati de pe acolo,eu sunt chiar multumita de aceasta cresa.Inainte era alta directoare pe care o durea in...dos.Dar acum 1 an si jumatate s-a schimbat,si cea care a venit mi se pare f buna.Nu doar ca a modernizat cresa si curtea,dar se ocupa si se implica f mult.Vad de 2 ori pe an cum tot personalul din cresa merge intr-o camera unde li se recolteaza pt analize.Vad cum in grupa fetei se face curat de 2 ori pe zi,si curatenie generala de la a la z in fiecare saptamana.Vad cum vasele copiilor sunt spalate si dezinfectate dupa fiecare masa;cum olitele sunt dezinfectate (in cloramina) dupa fiecare utilizare.Babetele sunt spalate dupa fiecare masa,lenjeria o data pe saptamana.Toate astea le vad cu ochii mei.In grupa exista 1 wc mic si unul mare.La wc mweg copiii mai mari,restul fac la olita.Ni se cer periodic analizele copiilor (copro);acum,care e pozitiv si care e negativ nu poti stii.Curatenia e impecabila,dar nu poti stii cum si pe unde pun copiii mana,apoi se joaca cu altii,se mangaie,se balosesc unul pe altul...Metodele de transmitere pot fi multe.Nu poti reprosa personalului ceva de care nu esti sigur,mai ales cand vezi cu ochii tai cand si cum se curata si dezinfecteaza.Eu le-am spus de cateva ori doamnelor ca am impresia ca de la olite i se trage,am ridicat un semn de intrebare.Dar totul e ca...tel fara fir:daca un copil are ceva,se trateaza,dar intre timp poate a luat altul,si tot asa.Asa e peste tot,nu cred ca poti invinui pe nimeni.A...daca vezi ca e murdar,infect,cum scria cineva mai sus,poti veni cu reclamatii,dar in conditiile de fata...Cresa e super curata si curatata,chiar nu ai de ce sa te legi.Ce sa fac daca unul s-o fi scarpinat pe nu stiu unde si apoi s-a jucat cu copilul meu?Asta se poate intampla si pe strada,este riscul pe care si-l asuma fiecare parinte atunci cand isi lasa copilul sa se joace cu alt copil.
Referitor la problema pe care Silvia a avut-o,nu pot spune cu mana pe inima ca a luat-o de la cresa!Sau de la wc-ul de acolo,sau de la olita.A aparut dupa ce o perioada de vreo 2 saptamani se tot...pipaia acolo,probabil de curiozitate ca,na,e perioada.O gaseam cu mana in chilotei si in casa cand se uita la tv,si afara cand se juca in nisip...deci cu mainile murdare se poate intampla oriunde.Dar,bine ca a trecut!

GenovevaH
10.07.2009, 20:31:35
Sa va spun si eu o poveste.Am vazut o singura data, cand eram medic rezident o fetita de 1 an, cu o mama prostituata, fetita fiind internata in spital cu o infectie gonococica groaznica, luata de la mama, bineinteles, probabil prin lenjerie sau prosoape contaminate.Fetita aia avea niste secretii vaginale si uretrale galben-verzui infioratoare, care curgeau din ea tot timpul, toate asistentele purtau manusi in jurul ei, caci se puteau contamina si ele.Asa ca atentie la lenjeria din casa, spalati lucrurile copiilor separat de ale adultilor, mentineti reguli de igiena stricta, folositi clorul sa dezinfectati periodic si mai ales tratati infectiile uro-genitale ale adultilor care locuiesc impreuna cu copiii. Tot prin prosoape contaminate se poate transmite si candidoza vaginala, chiar si la fetite, mai ales daca folositi sau spalati prosoapele la comun. Deasemeni, tot prin contact strans intrafamilial se pare ca se poate transmite si virusul papiloma uman.Asa ca vaciinati-va fetitele.. Deci fiti cu ochii in patru... Se poate recolta lama pentru examen citologic la fetite si se pot lucra antibiograme sau antifungigrame. Cu bine, dr. Hiastru

alimat
10.07.2009, 21:21:17
Genoveva,multumesc de informatie.Scurgerea Silviei nu a fost abundenta,ii gaseam chilotelul putin murdar,pe o portiune f mica,de o secretie alb-galbuie,fara miros.Am vrut sa-i fac examen,dar nici un ginecolog nu a vrut sa o primeasca (am sunat la clinici mari,private);noi spalam toate rufele impreuna,dar suntem si eu si sotul sanatosi,si curati,nu avem probleme;fata a avut o perioada cand a tot pus mana acolo,de multe ori era murdara ca era la joaca,eu cred ca asta a fost cauza.Am spalat-o cu tantum rosa,apoi cateva zile cu ceai de galbenele si musetel.I-am facut analize si a iesit ca are o infectie,le-am repetat sapt asta si acum au iesit f bune.Deci a trecut,si sper sa nu se mai repete.

gabibudea
03.12.2009, 11:48:00
buna, Alimat.
am o fetita de 2 ani si 5 luni care merge la cresa. de cateva zile are o scurgere galben-verzuie nu foarte abundenta si nu in fiecare zi(ieri de ex n-a avut). cautand pe net am dat de discutiile tale pe forum. problema mea este ca nu stiu ce analize trebuie sa-i fac pt a-i detecta problema. te rog, ajuta-ma. merci

rusti
09.12.2009, 02:13:22
cel mai sanatos lucru pe care il poti face e sa o duci sa i se recolteze o lama la un laborator, fetele de mai sus spun ca e greu de gasit un cabinet ori un laborator care sa faca analize la copii atat de mici, stiu ca in iasi se fac. dupa ce primesti rezultatul lamei mergi la un medic cu care sa te sfatuiesti in vederea tratamentului, sigur, o poate si doar vedea un medic pediatru ginecolog dar eu nu am incredere in "doar vazutul" medicilor mai ales daca trebuie sa aplic un tratament.