PDA

Versiunea completa : Sarcina si limbricii!!!

catalina1985
05.01.2010, 11:22:51
Va rog din suflet sa mi dati un sfat poate cine a trecut prin asa ceva. Am limbrici si am o sarcina de 22 de sapatamani.Am eliberat ieri asa ceva si am crezut ca innebunesc,sunt inca in stare de soc,nu stiu ce sa fac,cum sa tratez,medicul ginecolog zice ca nu pot sa fac tratament,dar imi este groaza de urmatorul scaun si de ce mi este dat sa mai vad! Va rog din suflet sa mi dati un sfat o parere ,poate cineva a mai trecut prin asa ceva. E greu de crezut ca in zilele noastre se mai poate face asa ceva la oras si traind in curatenie absoluta...

dodya_ba
05.01.2010, 11:22:52
Draga mea,pana acum cred ca nu am mai spus nimanui de aceasta problema a ta care a fost din pacate si a mea. Daca am avut o sarcina extrem de usoara,oxiurii au fost singura problema si de care nu am uitat nici pana astazi. Eu am fost la ginecolog deoarece imi era teama sa nu fie o problema pt bebe din burtica, dar acesta mi-a spus ca e o problema destul de des intalnita in randul gravidutelor. Acum pustiul meu are 5 ani si nicio problema parazitologica. Si eu am scapat de ea imediat dupa nastere,vestea proasta este ca in ultimul trimestru de sarcina a fost crunt cu toate ca am facut si un tratament dat de doctorul ce ma urmarea. Eu sper ca tu sa ai mai mult noroc si sa scapi inainte de nasterea bebelusului. Iti doresc multa sanantate si toate cele bune.

crysta68
05.01.2010, 12:10:49
seminte de dovleac necoapte, e leacul ideal pentru orice fel de paraziti si nu cred ca afecteaza nici copilasul. cea mai importanta este foita acea verde care ramane dupa ce dai coaja jos. trebuie sa le mananci pe stomacul gol, dimineata, efectul este garantat. sau lapte amestecat cu usturoi daca suporti usturoiul, este la fel de bun. sunt tratamente naturiste care nu fac rau copilului (oricum, poti intreba si ginecologul...) dar trebuie sa ai grija ca nu toate plantele sunt permise in sarcina, de ex patrunjelul in exces are efect abortiv si mai sunt si alte plante care fac rau...

Fatima
05.01.2010, 17:15:10
Incearca cu ceva naturist,intreaba ginecologul ce plante sunt permise in sarcina si poate asa scapi.Bafta si sanatate multa!

catalina1985
05.01.2010, 19:57:35
Multumesc mult fetelor! Din pacate med ginecolog a zis ca nu pot lua nimic... si nici nu mi a recomandat vre o analiza. Mi am facut lapte cu usturoi dar imi este teama ca nu stiu ce ma asteapta dupa ce incep sa beau.Am mai avut 2 scaune de ieri dar nu am mai eliminat nimic vizibil,brrr ca ma trec toti fiorii. dodya_ba de ce anume a fost mai greu in trimestrul 3 si daca mai sti ce tratament ti a rescris medicul? multumesc

ralukita
06.01.2010, 14:05:49
incearca tratamente naturiste. Intr-adevar despre semintele de dovleac necoapte pe stomacul gol am mai citit si eu cand a avut viermisori fiu-meu. In rest, ai mare, mare grija la igiena pentru a nu da si membrilor familiei. Cand baietelul meu a avut chisti giardia stiu ca medicul ne-a zis sa facem tratament toti membrii familiei. Eu eram atunci insarcinata in 14 saptamani si nu am facut niciun fel de tratament. Mi-am facut in schimb examenul coproparazitologic si a iesit negativ.

anomar1985
02.02.2010, 22:02:40
BUNA. NU AM AVUT PROBLEME K TINE. EU AM NASCUT IN LUNA AUGUST IN 2009. TOATE COLEGELE MELE DE CAMERA AU AVUT PROBLEMA TA. NU VREAU SA TE SPERII DAR DUPA CE NASTI O SA FIE SI MAI RAU SI NICI NU POTI LUA NIMIC PENTRU K NU ISI FACE EFECTUL. ELE AU INCERCAT TOT. DOCTORII LE-AU SPUS K SE POT OPERA DAR DUPA O LUNGA PERIOADA DUPA CE AU NASCUT. PUPICI MULTI SI AI GRIJA DE BEBE

Cristina41975
02.02.2010, 22:17:53
Anomar1985 eu am o nelamurire ... la ce fel de operatie te referi? Operatie de limbrici sau alti viermisori intestinali nu stiu ... Sau poate nu am inteles eu ...
P.S. <a href="http://www.mami.ro/concursuri/in-dialog-cu-mami-ro/despre-forum/nu-mai-scrieti-cu-majuscule~f7.74.6620/">http://www.mami.ro/concursuri/in-dialog-cu-mami-ro/despre-forum/nu-mai-scrieti-cu-majuscule~f7.74.6620/</a> admin recomanda sa nu mai scriem nu majuscule, are dreptate!

Octav
03.02.2010, 00:17:10
Anomar_1985 exista o vorba:"daca taceai filozof ramaneai",operatie de limbrici,nici nu pot sa ma abtin din ras.
Noi am avut probleme cu oxiurii si giardia,bebe avea sase luni si alaptam,doctora ne-a dat helmiflores(eu si bebe)si pentru tati metronidazol(lor le-a iesit la examenul coproparazitologic),este bun in tratamentul mai multor paraziti printre care si limbricii.Nu stiu daca se poate lua in timpul sarcinii(in prospect nu specifica),intreaba si tu medicul de familie,cel mai bine e sa faci un copro(bine ar fi sa faca toata familia)Daca ai vreun caine trateaza-l in primul rand pe el!Urmeaza sfatul mamicilor de mai sus,usturoiul e foarte bun.Sper sa scapi cat mai repede de acesti musafiri nedoriti si incearca sa nu te mai gandesti la ei,altfel o sa ai cosmaruri la noapte!

catalina1985
06.02.2010, 02:37:25
La sfatul medicului ginecolog am luat o pastila de decaris (una eu una sotul ) iar copilului i am dat zentel 3 zile.Nu am mai eliminat nimic. Nu inteleg,din ce punct de vedere va fi mai rau ?

Octav
06.02.2010, 09:01:50
Buna dimimeata,sa inteleg ca a-ti facut examenul copro?sau pur si simplu a-ti urmat sfatul ginecologului?Zentelul este un medicament toxic pentru ficatul omului,mai ales pentru bebe,te sfatuiesc sa-i dai copilasului liv52 sau un pliculet de bioctics baby pentru a elimina toxinele din corp.Multa sanatate!

catalina1985
10.02.2010, 20:45:32
Octav multumesc mult. Eu i am dat copilului si LIv 52 in cele 3 zile cat a luat zentel (asta la sfatul medicului de familie ). Dar va rog sa mi spuneti din ce punct de vedere va fi mai rau mai incolo,in trimestrul 3 sau dupa nastere ! Multumesc

Octav
10.02.2010, 21:30:18
Eu zic sa stai linistita,nu te mai gandi ce-o fi,poate dodya_ba o sa-ti raspunda,probabil a fost mai greu din cauza mancarimilor.Incearca si cu helmiflores dupa cateva saptamani(intreaba medicul),poate ca ai scapat deja de ei,habar nu am cum se inmultesc astia,posibil ca atunci cand i-ai eliminat sa fi depus oua,sa-i ia naiba!

catalina1985
12.02.2010, 20:57:23
M am mai linistit,dar desi a trecut o luna de atunci,stau cu teama cand tre sa fac treaba mare. Eu nu am avut nici un fel de mancarimi,de mancat mancam de toate dar mai putin dulciuri ca eu nu sunt cu ele. Multumesc de raspunsuri si sper sa nu treaca nimeni prin asa ceva,mai ales gravida fiind!

rusti
14.02.2010, 01:51:47
de obicei, parazitii intestinali au un ciclu de viata dupa care mor, pentru ca infectia sa dureze ( suprainfectarea ) este obligatoriu ca ousoarele depuse de ei sa iasa inafara organismului apoi dupa eclozare sa intre iar in organism. cu o atentie marita asupra igienei se poate scapa de aceasta problema. dar trebuie sa stii sigur ce fel de paraziti ai pentru ca nu toti au acelasi comportament. un tratament medicamentos e mia bine sa fie ocolit mai ales cand e vorba de copii si de gravide. decarisul sigur e pentru oameni? intreb pentru ca eu le fac deparazitarea la animalele comunitare cu decaris in urma sfatului unui medic. desi e posibil sa fie si pentru oameni si pentru animale dar eu nu m-as increde in el prea mult. dupa ce te asiguri ce fel de parazit ai informeaza-te ce si cum este acest parazit. scapi de el mult mia usor si sufleteste te simti mai bine.

catalina1985
18.02.2010, 23:59:41
Eu am eliminat ce am eliminat si in urma coproparazitologicului mi a iest giardia.
La sfatul medicului ginecolog am luat decaris si asta prescris de medicul de familie cu retea ca altfel nu au vrut sa mi l dea de la farmacie vazandu ma cu burta la gura.Am citit in stanga si n dreapta si cica in 5 zile de la administrare ei trebuie sa iasa ( daca mai sunt de iesit ) eu insa nu am mai eliminat nimic.
Cat despe decaris sigur au aceeasi denumire dar se vand in farmacii diferite,ca deh nu mergeam la farmacie veterinara,nu ?
merci mult de sfaturi

crysta68
19.02.2010, 00:22:02
giardia nu e vizibila in scaun, din cat am inteles eu e un vierme ce poate ajunge si la 2 m lungime, sta incolacit nu stiu unde si la analize ies ouale de fapt (daca ai noroc sa nimeresti proba atunci cand ovuleaza), asta-o motivul pentru care trebuie repetat copro... e posibil sa ma insel, dar eu cam asta am inteles. igiena trebuie sa fie stricta, lenjeria intima de preferat fiarta si calcata, si dezinfectat cam tot ce se poate dezinfecta (clantele usilor, tocurile, in fine, tot ce intra in contact cu mana mai des)
incearca si cele naturiste, usturoi, seminte de dovleac neprajite... n-au ce sa faca rau pe langa tratamentul pe care il iei...

Octav
19.02.2010, 12:50:05
Catalina,buna,asa cum a spus si crysta68,giardia se vede numai la microscop(si anume oulele acesteia ,chisturi),asa cum ti-am spus baietelul meu a avut,giargia si limbricii sunt doi paraziti total diferiti(mai mult ca sigur ai citit si tu),daca ti-a iesit la copro atunci i-ai avut pe amandoi,mare atentie la apa ce o consumati.Ar fi bine sa repeti copro(toti membrii familiei)dupa o saptamana,doua,reinfestarea cu giardia este rapida,aproape fiecare om e purtator de cel putin un parazit,,de obicei acesta ataca cand sistemul imunitar este slabit.Incearca totusi sa mergi pe produse cat mai naturiste,sunt multe,mai este de la farmaclass un siropel foarte bun la gust(giardinom) pentru oxiuri si giardia,pe prospect nu scrie exact daca se poate administra femeilor insarcinate sau celor care alapteaza,poti intreba medicul.Multa sanatate.

mariel
26.02.2010, 14:12:35
anoman1985 banuiesc ca ai crezut ca este vorba de hemoroizi nu?

Ioana66
12.03.2010, 15:00:32
Cura cu seminte de dovleac da rezultate.