Pagina 1 din 3 1 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 10 din 27
    Junior Member
    Inregistrat
    07.11.2007

CLEXANE IN SARCINA - riscuri & avantaje

Buna fetelor,

Incerc sa ma documentez cu privire la tratamentul cu CLEXANE, care este recomandat de medici chiar si preventiv, cand analizele sunt bune, dar cand exista antecedente cu sarcini oprite in evolutie si mai ales nastere de fat mort....Va rog, mamicilor care ati facut tratament cu CLEXANE, sa-mi scrieti si mie detalii, ca sa-mi pot face o parere pertinenta:

- de ce v-a fost recomandat

- de cand ati inceput tratamentul

- ce doza de clexane ati facut

-cat de des ati fost supravegheate cu analize de sange in timpul tratamentului? Ati fost la Uscatescu de la Fundeni?

- v-ati facut singure injectiile?

- cu cine ati nascut?

- cu cat timp inainte de nastere ati intrerupt tratamentul

- daca ati luat concomitent si aspenter (de cate ori?)

- exista riscul unei hemoragii si pierderi de sarcina de la clexane?

- ati avut efecte negative?

- ati facut Clexane si in timpul alaptarii?

- ati avut probleme la nastere, cu hemoragie, sau altceva?

- exista oare riscul de a fi afectat fatul, de a iesi cu malformatii, Doamne fereste? In prospect scrie ca in trim.1 si 3 nu s-au facut studii....

2 doctori mi-au zis ca doza profilactica de 0.4 ml/ zi nu face rau chiar daca analizele sunt ok, ci numai bine, ca riscul e 0 iar tratamentul ajuta sa nu imbatraneasca placenta prematur!

Va multumesc mult, astept cu interes raspunsurile voastre!!!

Junior Member
    Inregistrat
    07.11.2007

Re: CLEXANE IN SARCINA - riscuri & avantaje

Buna,

Chiar nu si-a facut nimeni tratament cu Clexane?!!!!

Senior Member
    Inregistrat
    09.05.2008

Re: CLEXANE IN SARCINA - riscuri & avantaje

draga clodya!

eu am urmat tratament cu clexane 0,4 dupa nastere pentru prevenirea tromboflebitei postoperatorii(am nascut prin op.cezariana)

...de meserie sunt asistenta medicala pe sectie de anestezie terapie- intensiva intr-o maternitate...noi am avut gravide care au necesitat tratament cu clexane deoarece prezentau tromboflebite la nivelul membrelor inferioare..dar la noi erau sub urmarire intensa...au fost ok..dar acasa inca nu am auzit sa-si faca vreo gravida clexane..

....eu stiu ca trat.cu aspenter in doze mici si dipiridamol..precum si vitamina c..au avut rezultate bune in prevenirea imbatranirii premature de placenta...

(clexanul este un anticoagulant..deci fluidifica un pic mai mult sangele..si pe lunga durata sau depinde de doza modifica probele de coagulare)

...sper ca te-am ajutat un pic...pupici

Buna ! sper sa nu fie deja tarziu raspunsul meu, dar sunt mai noua pe forum. Da, eu am urmat tratament cu clexane, la recomandarea doamnei dr. Uscatescu de la Fundeni. Dupa ce am avut o sarcina oprita in evolutie,am facut analize la fundeni si mi-a gasit coagularea marita. De cand am ramas gravida a doua oara, am luat aspenter, cate unul pe zi si ma prezentam cam la o luna la analizele de sange( eu nu sunt din Bucuresti).Apoi din luna a 5-a am inceput tratamentul cu clexane 0,4( nu se compenseaza, sunt cam scumpe si se gasesc chiar la farmacia spitalului fundeni).In fiecare seara trebuia sa fac injectia subcutanat, in picior sau in mana(in picior e mai simplu). Injectiile mi le-a facut sotul meu( eu n-am avut curaj), dar ustura ale naibii ...de imi dadeau lacrimile. Apoi din luna a7-a mi-a marit doza si faceam de 0,6, pentru ca nu lua bebe in greutate, si trebuia doza mai mare. Am nascut automat prin cezariana, la recomandarea dnei dr. Uscatescu(iti da o recomandare) si am intrerupt tratamentul cu 24 de ore inainte de cezariana. Apoi dupa nastere am revenit la aspenter cam o luna.

Junior Member
    Inregistrat
    18.01.2009
    Clexane se poate da compensat 50% si chiar GRATUIT pt gravide si lehuze. Problema a fost la noi, nu sa obtinem reteta gratuita, ci sa gasim produsul in farmacii. Sotia tocmai a nascut si inainte de nastere a facut tratament pt tromboflebita timp de 3 luni 0,4ml/24h. Acum sunt 3 zile de cind a nascut si inca primeste 0,6ml/12h. Speram ca de miine sa i se scada doza ca sa nu interfereze cu alaptatul. D-na medic pediatru care a asistat la nastere interzice alaptatul atit timp cit se face acest tratament, insa din discutii cu alti medici(chiar cu seful sectiei de pediatrie), mamici care au nascut la alte maternitati si mesaje pe forumuri observ ca alaptatul nu e influentat de clexane. In prospect scrie ca "nu este recomandat in timpul alaptarii", dar o prietena a nostra si ea tinara mamica si medic a studiat problema si spune ca paragraful e pus acolo doar ca producatorii sa fie acoperiti in caz de 0,01% ca se intimpla ceva.

Junior Member
    Inregistrat
    02.02.2009
    Buna, si eu fac clexane 0.4 la 24h. Am inceput la sf lui dfecembrie 2 saptamania cu 0.8 la 12h. Mi-au gasit ceva trombusi la picior. Din cate stiu se opreste inbainte de nastere cu cca 12 h, in functie de cum nasti, si se reia dupa cca 6 h de la nastere. Mie asa mi-a zis ca va fi in mare schema. Clexane-ul este singurul acceptat in sarcina, nu trece prin placenta(ce ajunge la bebe sunt modificarile tale ale sangelui); sau heparina dar se face cu controlul sangelui ffffff des, cam la 4 ore de la injectare. Cat despre alaptat, iar stiu ca e acceptat, dar mi s-a zis de un trratament cu vit k la bebe ( in cazul sintromului, care mi-a fost recomandat dupa nastere). Succes si fruntea sus. Miha

Junior Member
    Inregistrat
    30.08.2008
    Buna!
    Si eu am facut injexctii cu clexane de 0.2 in fiecare zi din saptamana 12 pana la 28. Le-am inceput in urma analizelor de la Fundeni care desi au iesit bune, au dus intr-un mod misterios la diagnosticul de tromboflebita (pus de dna dr uscatescu). Nu stiu cine si de ce ti-a fost recomandat tie acest tratament dar iti recomand sa mergi la dna dr Avram la spitalul Coltea.
    In alta ordine de idei, mi-a ramas o cutie cu 10 injectii de 0.2 ml. In caz ca pot face bine vreunei gravidute sau proaspete mamici, le donez.

Junior Member
    Inregistrat
    29.12.2008
    Buna! Si eu am facut tratament cu clexane pe tot parcursul sarcinii datorita trombofiliei. Doza pe care am facut-o a crescut de la 0,35 pana la 0,60 in functie de greutatea corporala.Inainte sa nasc am intrerupt tratamentul cu 24 de ore inainte si dupa nastere am mai facut 15 zile. Cel care mi-a facut injectiile este sotul meu, iar cand acesta nu era acasa le-am facut si singura. Fetita mea este sanatoasa,deci tratamentul nu a afectat-o deloc.

Junior Member
    Inregistrat
    28.02.2008
    Si eu am sindrom de hipercoagulabilitate (diagnostic pus tot de Dr. Uscatescu,dupa 2 sarcini oprite in evolutie).
    Acum sunt insarcinata in 29 saptamani,si am inceput injectiile cu clexan 0.4 de 2 zile.Inca dinainte de sarcina am facut tratament cu aspenter,pana acum cand mi l-au schimbat cu Clexanul. Mi s-a spus ca se da gratuit in timpul sarcinii si lauziei in baza unei scrisori medicale de la Dr. Uscatescu ( am inteles ca sunt persoane care nu stiu de lucrul asta,e aiurea sa platiti atatia bani cand vi se cuvin gratuit,interesati-va!).
    Intrebarea mea este : se impune cezariana din cauza tratamentului cu Clexane,sau se poate naste si normal?Si in cazul nasterii normale se poate face epidurala? Multumesc si s-aveti bebelusi sanatosi si frumosi!

Junior Member
    Inregistrat
    10.04.2009
    Buna!
    As vrea sa va intreb daca imi puteti recomanda un medic ginecolog cu care ati nascut si care s-a mai lovit de acest tratament la pacientele sale. Eu sunt diagnosticata cu trombocitemie esentiala (trombocite >1mil) si iau aspenter 1/zi. Sunt primul caz ptr medicul meu ginecolog si as vrea sa mai cer o parere.
    Multumesc frumos,
    Cristina

Pagina 1 din 3 1 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •