Pagina 1 din 2 1 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 10 din 15

Subiect: Rodia

Junior Member
    Inregistrat
    07.12.2007

Rodia

le dati copiilor suc de rodie?si cum se face..eu i-am curatit-o si am pus la storcator,dar a iesit asa de amar

Senior Member
    Inregistrat
    11.11.2007

Re: RODIE

nu am incercat niciodata sa ii dau rodie, sunt atatea fructe pe piata, mai zemoase si mai bune!!

Senior Member
    Inregistrat
    07.12.2007

Salut. Incearca sa storci rodia pe storcatorul de citrice. E un pic mai complicat dar sucul e super super. Pofta buna !

Junior Member
    Inregistrat
    07.12.2007

multumesc mamici pt raspuns.eu i-am stors la storcator si cred ca nu am curatit bine de coaja de a iesit asa de amar

nu am stiut de rodie...multumim de informatii

Senior Member
    Inregistrat
    13.07.2010

Rodia este o sursa importanta de vitamina C, acid folic, antioxidanti, zaharuri, minerale.Are urmatoarele calitati: intareste imunitatea persoanelor predispuse la infectii respiratorii frecvente,proprietati calmante si antiinflamatorii in cazul raguselii,reduce febra,potoleste setea,tonifica muschiul cardiac (mai este numita si fructul inimii),creste pofta de mancare si stimuleaza digestia etc. Poate fi folosita pentru dureri de stomac,diaree,tulburari gastro-intestinale,enterocolita. Tot ceea ceea ce am scris pana aici se constituie in argumente in favoarea utilizarii acestui fruct. Este extrem de sanatos, totul e sa putem convinge piticii sa-l guste. Daca se curata bine de coaja gustul poate fi chiar placut. Si apoi si gustul si placerea pentru anumite alimente se educa...

Senior Member
    Inregistrat
    04.01.2008

Dar oare la bb de 7 luni e buna rodia?

Junior Member
    Inregistrat
    23.01.2008

mary

foarte interesant felicitari pentru informatiile acestea

Senior Member
    Inregistrat
    07.12.2007

Pomelo este un soi de grape fruit. Mai putin amar. Cel putin, in spaniola, pomelo, in supermarket se numeste grape fruit-ul de la noi si este de doua feluri, roz si galben. Dar nu am vazut atat de mari ca pomelo care se gaseste in romania. Depinde de tara de import probabil.

Member
    Inregistrat
    11.12.2007

buna fetelor,daca tot suntem la fructe exotice va rog spuneti-mi si mie de la ce varsta pot sa-i dau bb-ului papaya,mango si avocado ca sincer eu m-am saturat doar de mere,pere , banane si portocaledar apoi copilutzul meu.mentionez ca avem 8 luni.

Pagina 1 din 2 1 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •