Rezultate de la 1 la 5 din 5
    Senior Member
    Inregistrat
    05.08.2006

Aspenter in sarcina

Buna. Avem si noi 6 saptamani si dr. ne-a prescris pe langa altele si aspenter. Eu ma gandesc ca ar fi bun pt. eventualele cheaguri de sange dar tot mi-e frica....A luat cineva?

Junior Member
    Inregistrat
    10.08.2007

Re: Aspenter in sarcina

mie mi-a prescris aspenter pentru circulatie dar nu am luat absolut nimic; sunt in luna a 8-a si trebuie sa nasc de Craciun; nu am pus si nu pun nici un medicament in gura pana la final; o asistenta mi-a spus ca aspirina afecteaza ochisorii copilasului.

daca racesti un paracetamol merge, dar nu altceva.

Senior Member
    Inregistrat
    05.08.2006

Multumesc de raspuns.....insa am pierdut o sarcina anul acesta si nu vreau sa risc....Am citit prospectul si in primele 2 trimestre merge...in fine am luat azi prima pastila.....sper sa fie bine! Nu te juca... daca nu stiai cheagurile care se pot forma il pot omori pe bebe (sunt multe cazuri asemanatoare).......chestia e ca in ultimul trimestru nu se prea recomanda...nu stiu de ce ti-o fi prescris....Multa bafta si nastere usoara!

Senior Member
    Inregistrat
    13.11.2007

Draga Florina, eu am luat in sarcina aspenter insa doar 3 pe saptamina. Am pierdut 2 sarcini din cauza sindromului antifosfolipidic, si de aceea am fost nevoita sa iau pt. inceput aspenter iar din luna a 7 sau a 8 clexane. Copilul a fost si este perfect sanatos, a avut la nastere 4,100kg si 52 cm. Ii multumesc lui DUMNEZEU ca mi-a dat un copil sanatos si cuminte.Aspenterul este pt circulatie in felul acesta copilul hraninduse mult mai bine, eu zic sa faci ce iti spune medicul daca este de incredere. eu am nascut cu PROF. DR. ANCAR V. si nu cred ca ar fi permis sa iau aceste medicamente daca punea in pericol sanatatea copilului. Aspenterul si clexanul mi-au fost prescrise de Dr. USCATESCU de la SP. Fundeni, sectia hematologie, in urma unor analize pe care le faceam periodic. MULTA BAFTA SI SARCINA USOARA!

Senior Member
    Inregistrat
    05.08.2006

msergiu

Multumesc frumos de informatii. Acum sunt in trimestrul 2 de sarcina, am mai luat aspenter, tot asa 3 pe sapt. Insa nu am sindrom antifosfolipidic, am facut analizele.

Sa-ti traiasca puiutul!

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •