Pagina 1 din 2 1 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 10 din 11
    Junior Member
    Inregistrat
    17.05.2008

hidrosalpinx bilateral

buna la toata lumea.sunt noua pe acest forum si as vrea sa va spun povestea mea poate careva dintre voi s-a confruntat cu aceiasi problema si ma poate sfatui si pe mine.am 31 de ani si ma chinui sa fac un bebe de ceva timp . aproximativ 3-4 ani am mers la giulesti la un medic ,am inceput cu analize hormonale,histeroscopie si histerosalpingografie la care s-a vazut k trompele mele amandoau erau infundate dupa care am facut laparoscopia,dupa laparo am vb cu medicul care era tare fericit k a reusit sa-mi refaca trompele si k tre sa fac perfuzii sa reusim sa le tinem deschise ,am facut si perfuziile iar medicul mi-a zis ca au mers tare bine si k sunt ok si sa astept bebelu dar iarasi urmatoarea luna mi-a venit menstruatia iarasi mergeam la el si faceam monitorizare ,ba zicea k n-am nimerit bine perioada ba k nu am ovulatie si imi dadea ovamit dar in nici-un caz nu mi-a zis sa repet hsg sa vedem cum sunt trompele si tot asa pana acum cateva luni cand m-am hotarat sa merg si la alt medic sa vad ce-mi zice ,am ales sa merg la sp.pantelimon la dr.prof.ancar virgil care prima data cand m-a vazut mi-a zis ca tre sa fac iarasi hsg sa vedem cum sunt trompele si ce a reusit sa refaca la trompe medicul de la giulesti,bun zis si facut urmatoarea luna am mers la sp.pantelimon am facut hsg la care medicul radiolog mi-a zis imediat k am tropele amandoua infundatesi a dat asa din cap cu parere de rau la care eu am inceput sa plang si mi-a zis k sa vb cu pro.ancar k poate se rezolva ,am mers la ancar cu radiografia in mana iar ancar cum a vazut-o a zis uit cum ai trompele?tu le vezi?sunt pline cu puroi exact asa s-a exprimat,tu n-ai sanse sa faci copil natural,n-ai sanse nici macar vitro k daca incercam sa facem vitro cu tropele astea o sa ne atace embrionul si incercam degeaba,asa k vino sa facem iarasi laparo sa scoatem trompele si dupa aia facem vitro alta sansa nu ai.am iesit afara din cabinet plangand fara sa mai pun vreo intrebare.oare chiar nu se poate scoate lichidul ala din trompe?as vrea sa-mi spuneti vreuna dintre voi daca ati avut asa ceva.acum m-am programat la niculescu de la giulesti sa-i cer si lui parerea k nu pot scoate trompele asa aiurea.va multumesc tare mut tuturor care a avut rabdarea si m-a ascultat.va doresc tuturor multa sanatate si astept un raspuns.va pupic!

Senior Member
    Inregistrat
    13.07.2010

Re: hidrosalpinx bilateral

nu pot sa cred!!! pai acel puroi inseamna infectie , ar fi trebuit sa ai o temperatura de 39 'C pe putzin , sa zaci la pat , sa ai dureri teribile..eu una nu-l cred pe medicul asta...sa nu faci prostia sa scotzi trompele asa degeaba ...

Senior Member
    Inregistrat
    31.12.2007

dupa laparoscopia nu mai ai hidrosalpinx, ai doar trompe cu defecte. daca le lasa deschise exista pericolul sa faci extrauterina.acum sa nu crezi ca toata lumea poate pati la fel.vb cu un alt medic

Junior Member
    Inregistrat
    17.05.2008

multumesc mult ca mi-ati raspuns,camrynna nu o sa-mi scot trompele ,iti dai seama k o sa mai merg la "n" medici pana o sa fac pasul asta ,daca o sa-l fac.acum m-am programat la niculescu de la giulesti sa vad el ce-mi spune,o sa merg cu filmul de la hsg la el si o sa-i spun ce mi-a zis ancar si vedem el ce ma sfatuieste sa fac.dar stau si acum si ma gandesc k timpul trece si eu nu raman insarcinata si daca nu scot trompele si fac o greseala sau daca le scot si iarasi fac o greseala, la anul as vrea sa incerc sa fac fiv daca nu reusesc natural pana atunci dar imi este iarasi frica k daca ancar zice bine si imi ataca embrionul acea infectie .chiar sunt intr-o mare dilema .dar o sa merg si la niculescu si poate el ma incurajeaza sau poate mai sunt fete care au trecut sau auzit de asa ceva si imi poate da si mie un sfat.va multumesc tuturor

Senior Member
    Inregistrat
    13.07.2010

eu urmeaza sa fac HSG pt ca nu raman gravida nici dupa stimulare ovariana si cred ca problema e la trompe ( bafta maryna succes si sa ma tii la curent ...sa dea Dzeu sa fie bine !!!

Senior Member
    Inregistrat
    06.08.2007

camrynna, ce-i HSG si de ce o faci?

Senior Member
    Inregistrat
    13.07.2010

hysterosalpingografie ,Bobo mama( sa vada medicul de ce nu raman cu o ovulatie cu 3 ovule ...ca sa vedem trompele si uterul,ca poate sa fie acolo problema.te sfatuiesc sa o faci si tu.Nu e normal sa ovulam , sa facem sex in zilele fertile , si sa nu ramanem,,faza cu NU SE PRINDE e rasuflata , inseamna ca problema e in alta parte !!!

Junior Member
    Inregistrat
    17.05.2008

multumesc mult camrynna,o sa te tin la curent,daca vrei intra pe id-ul meu de mess marina.dragomir si mai vb acolo.

Senior Member
    Inregistrat
    14.05.2008

bafta maryna....sa dea DD sa reusesti ......si sa vi cu vestea cea mare :::ddd

Junior Member
    Inregistrat
    28.01.2009
    si eu am o problema legata de hidrosalpinx, acum 3 luni am fost operata clasic de hidro.pe partea dreapta si mi-a desfundat si trompele,mi-au facut orificii noi si dupa 2 luni mi s-a facut si pe partea stanga si eu nu mai vreau din nou operatie clasica. dr. mi-a zis ca singura solutie e sa-mi scoata trompele pentru ca sa nu mai recidiveze boala si sa nu afecteze si alte organe daca vreau sa mai pot face vreodata copii(si asta doar prin inseminare artificiala, ca pe cale naturala mi-au zis ca nu am sanse) credeti ca se poate face laparoscopic? astazi merg la control sa ma programeze ptr. urmatoarea operatie si as vrea sa stiu cum sa procedez ...sper sa vedeti mesajul si sa-mi spuneti parerile voastre

Pagina 1 din 2 1 ... UltimulUltimul

Reguli de postare

• Nu poti adauga subiecte
  • Nu poti adauga raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti edita mesajele
  •